Gazmed Oketa erklaert das Mandat der Generalstaatsanwaeltin Ina Rama

Oktober 23rd, 2012

Das Mandat der Generalstaatsanwaeltin, ist vorerst unbegrenzt und die Debatte ist Politisch motiviert. Durch die Verfasssungs Aenderung vor Jahren, wurde das Mandat nicht restlos geklaert, wie Gazmet Oketa erklaert.

Oketa: Mandati i Prokurores së Përgjithshme, Ina Rama, nuk përfundon as në nëntor as në maj, por është i pakufizuar

 

 

Gazmend Oketa, FRD

I cituar nga Ora News, Deputeti i FRD-së tha se emërimi i prokurorit të ri dhe shkarkimi i Ina Ramës duhet të bëhet në bazë të legjislacionit të kohës, kur ajo u zgjodh në atë post,  duke sjellë një optikë të re në debatin mbi mbylljen e mandatit të Kryeprokurores, të cilin mazhoranca e do të përfunduar në mëntor, ndërsa të tjerët këmbëngulin për në maj. Oketa shprehet se mandati i Ina Ramës, nuk përfundon as në nëntor as në maj, por është i pakufizuar.

Duke nënvizuar se mandati i Ina Ramës po përdoret politikisht, deputeti Oketa propozon intepretim kushtetues nga intitucionet përkatëse për mandatin e saj.
Në 21 prill 2008, Kuvendi me unanimitet votash ndryshoi Kushtetutën, ku ndër të tjera mandati pa limit i Prokurorit të Përgjithshëm kufizohej me 5 vjet, duke zgjatur mandatin e Kryeprokurores deri ne maj të 2013.
Por mazhoranca këmbëngul, se Ina Rama do të duhet të lirojë zyrën në nëntor, pasi ndryshimet kushtetuese nuk i shtrijnë efektet mbi mandatin aktual.

Ne.Su. http://www.respublica.al/

Ex-Enver Hoxha Gefangener setzte sich in Brand

Oktober 22nd, 2012

 Ein Langzeit Thema ist der Sreik der PolitischenEx-Gefangenen, der Politisch instrumentalisiert wird.

Ish të përndjekurit: Flakën na e vuri Berisha
Ish te burgosurit politike akuzojne qeverine dhe kreun e saj, Sali Berisha per gjendjen ne te cilen ndodhen dhe per tentativen veteflijuese te bashkevuajtesit te tyre, Gjergj Ndreca, qe i vuri flaken vetes me benzine. Ata More…

8 Oct 12 / 13:24:09

Dita e 30, Kollçaku nuk lejohet të kthehet në grevë. Policia: Totozani të mos furnizojë me ushqime

Dita e 30, Kollçaku nuk lejohet të kthehet në grevë. Policia: Totozani të mos furnizojë me ushqime

| Greva e urisë së ish-të përndjekurve politikë ka hyrë në ditën e 30 dhe ende nuk ka ndonjë sinjal për zgjidhjen e kërkesave të…
Albania Former Political Prisoner Sets Himself on Fire

A former political prisoner, 51-year-old Gjergj Ndreca, set himself on fire on Monday in protest over the slow payment of reparations for the victims of the communist regime by the government.

Besar Likmeta

BIRN

Tirana

In this video image taken from A1 private TV station, Gjergj Ndreca, 51, a former Albanian political prisoner sets fire to himself to demand quicker payment of compensation for victims of the former communist regime | Photo by : AP Photo/A1 private TV station

Ndreca poured gasoline over his body and set himself on fire in a Tirana neighbourhood where he and others held a hunger strike.

Ndreca was taken to a Tirana hospital and is in stable condition. He was part of a group of several other former polical prisoners that started a hunger strike on September 25, requesting the government to pay them compensation.

In an interview with Balkan Insight last Wednesday, Ndreca lashed out at Prime Minister Sali Berisha for turning a blind eye on the plight of ex-prisoners.

“With this strike everyone will understand that there is no real democracy in Albania,” Ndreca said.

Ndreca has served an eight-year prison term during the communist regime and was released in 1991.

A law passed in 2007 granted the former political prisoners of the communist regime reparations of 2000 lek (€14.3) for every day of prison that they served.

However, the government has divided the payment into eight tranches and in the past five years, only one of those segments has been payed out.

The communist party ruled Albania with an iron fist for nearly half a century.

Albania’s association of former political prisoners believes that 5,577 men and 450 women were executed during the communist rule from 1946 to 1991, while tens of thousands may have been imprisoned or sent to labour camps. http://www.balkaninsight.com/en/article/albania-communist-era-political-prisoner-sets-himself-on-fire

Ilir Meta gewinnt erneut den Partei Vorsitz der LSI Partei der Profi Kriminellen

Oktober 22nd, 2012

Ilir Meta gewann erneut den Partei Vorsitz der Skrapari Mafia Partei LSI, mit 79% der stimmen. Eine elektronische geheime Abstimmung hatte er unterbunden.

Drogen Export Kurve der Italiener, als die Ilir Meta Mafia an der Regierung war.

Wie wird Berlin entscheiden: Freie Fahrt für die Albanischen Drogen Diplomaten???
llir meta drogen
Zu erwähnen sei, das unter Ilir Meta’s Regierung, der Drogen Export nach Italien kurzzeitig um über 300% anstieg, wie es aus Italienischen Statisken hervor geht. Hinzu kam ein ziemlich übler Kinderhandel, Grundstücks Diebstahl und Verkauf gefälschter Grundstücks Titel an der Küste, verbunden mit Geldforderungen. IIir Meta ist Motor der Albanischen Land Mafia.

Von der Deutschen SPD, FES und dem DAW aufgebaut und finanziert.


Without any surprise is over LSI head races.
Ilir Meta has won the third term with 78% of the votes in front of Luan Rama, who has secured the support of 21% of voters. After the announcement of the results LSI head Meta estimated internal democracy in the party. After selecting the President on October 27 LSI will elect leadership forums.

Skandal me zgjedhjet në LSI, Meta refuzon numërimin elektronik nga frika e rezultatit

Pasi qëndroi në krye të LSI katër vite pa mandat dhe i pa rikonfirmuar nga forumet përkatëse, kryetari i LSI, Ilir Meta, ka konkretizuar dje shfaqjen e teatrale, pra garën për pronarin e plaçkës së

Wirtschafts Minister Naco, hat wohl Kommunications Schwierigkeiten in der Regierung, wenn er den Ausbau der Strassen im Raum Fiere fordert.

 

Naço, apel Kryeministrit: Bëjeni prioritet aksin kombëtar Berat-Lushnjë!

Posted By Jakup GJOCA On 21 Tetor, 2012 @ 17:34 In Politike | No Comments

Nënkryetari i Kuvendit, Nasip Naço, me interpelancën që kërkon, i drejton apel Kyeministrit, duke e kushtëzuar votën për buxhetin e 2013-s.

 

Gazeta “Telegraf” në numrin e pardjeshëm, bëri fjalë për katandinë e aksit kombëtar Berat-Lushnjë, e cila është lënë në harresë nga qeveria, deri në atë shkallë, sa rruga është bërë e pakalueshme, aq sa, para disa kohësh, turistët gjermanë, që donin të vizitonin qytetin muze të Beratit, u kthyen mbrapsh, ngaqë  rruga  është e tëra,e mbushur  nga gropat e thella në gjithë gjatësinë  e saj, thua se  është  e bombarduar me murtaja. Deputeti i Qarkut të Beratit, Nasip Naço, po pardje, i ngacmuar edhe nga shkrimi i “Telegraf”, i kërkoi interpelancë  në Kuvend, ministrit të Transporteve, zotit Olldashi për aksin kombëtar Berat- Lushnjë. Zoti Naço, në intervistën për “Telegraf”, pohon, se nëpërmjet interpelancës që i kërkoi ministrit të Transporteve në Kuvend, i drejton apel vetë Kryeministrit Berisha, duke i kërkuar që t’i jepet përparësi kryesore ndërtimit të aksit kombëtar Berat- Lushnjë, meqë është kohëhartimi i buxhetit 2013-të dhe të sigurohet fondi i nevojshëm që aksi kombëtar Berat-Lushnjë të përfundojë brenda 2013-s.

 

– Zoti Naço, ju kërkuan një interpelancë me ministrin e Transporteve, zotin Olldashi në Kuvend për aksin kombëtar Berat- Lushnjë. Mund të na pohoni më shumë?

– Është vërtetë shqetësuese gjendja e rrugëve Berat -Lushnjë, Berat- Fier, Berat- Skrapar, Skrapar-Përmet, të cilat lidhin midis tyre shumë rrethe. E vërteta është se janë bërë shumë investime në ndërtimin e infrastrukturës së rrugëve, por këto investime janë bërë në rrugët e dyta, në ato që lidhin qytetin me komunat dhe nuk janë bërë investime në aksin kombëtar.

– Mund të na pohoni, konkretisht, në cilat rrugë të dyta janë bërë investimet që ju pohoni?

– Janë ndërtuar e asfaltuar rrugët Kuçovë-Kozanë, Berat- Reshnij, Velabisht- Veterik, Lisi i Buzuqit- Çorovodë, Çorovodë-Ambull, Lisi i Buziqit- Verndreshë, Çorovodë- Verdreshë. Pra, në këto tre vitet e fundit janë bërë investime të mëdha në infrastrukturën e rrugëve,  me kontributin e FSHZH-së, por këto investime kanë qenë në rrugët e dyta, që lidhin qytetet me komunat dhe jo në aksin kryesor. Kjo është mangësia, e cila më detyroi që të kërkojë edhe interpelancën në Kuvend me vetë ministrin e Transporteve.

– Zoti Naço, keni tre vjet që jeni në maxhorancë. Përse, pikërisht, tani kërkoni interpelancë? Mos vallë, ngaqë në sfond janë edhe zgjedhjet parlamentare të 2013-s?

–  Unë jam i drejtpërdrejtë. Interpelanca ime nuk ka të bëjë me fushatën elektorale, sepse siç ju përmenda, investime në infrastrukturën e rrugëve janë bërë, por ato janë bërë në periferi. Ndaj unë i kërkoj ministrit të Transporteve që t’i japë prioritet aksit kombëtar Berat-Lushnjë, Berat-Fier, Berat-Skrapar,  Skrapar- Përmet. Bashkë me deputetët Pollo, Maliqi, Xheka i kemi kërkuar me forcë ministrit të Transporteve që t’u japë përparësi që këto akse kombëtare të jenë prioritare. Është premtuar disa herë nga vetë ministri i Transporteve dhe Kryeministri që aksi Berat- Lushnjë të përfundojë brenda 2013-s.

– Përse jeni kaq optimistë?

– Ne kemi akoma kohë, jemi në prag të kohëhartimit të buxhetit të 2013-s, që këto rrugë kryesore të jenë kryefjala e investimeve për qarkun e Beratit. Premtimet tona nuk janë boshe në Twitter e Facebook. Kërkesa jonë është publike, drejtuar ministrit të Transporteve në Kuvend, pasi e kemi konsumuar kërkesën edhe në ministri, edhe në Kryeministri.

– Katandia e akseve kombëtare që lidhin qytetin e Beratit, Skraparit, e Jugun në përgjithësi, janë lidhur  edhe me kritikën, që qeveria me qëllim i lë  rrugët e Jugut në këtë gjendje, si një dënim politik ndaj elektoratit të majtë.

– Unë nuk hyj në ata politikanë dashakeqës që investojnë në ndasitë e Jugut me Veriun, por mund të them me shifra, që qarku i Beratit ka marrë investime më shumë sesa Shkodra, edhe pse qarku i Shkodrës ka popullsi më të madhe. Por, nga ana tjetër, kritika është e drejtë në atë që duhet të ishte bërë më shumë se kaq, sa është bërë. Sidomos, në infrastrukturën e akseve kombëtare, pasi kjo zonë ka shumë nevojë, e veç të tjerash, edhe për shkak se Berati është një qytet muze dhe vizitohet nga më shumë se 100.000 turistë çdo vit. Ju përmenda që në akset kombëtare që lidhin qytetin e Beratit, do të hapen tenderat, do të investohet e rrugët do të asfaltohen.

– Duke qenë se një pjesë e aksit kombëtar, nga Patosi në Kutallë, nga Lushnja në Fier-Shegan, është asfaltuar rruga, por ka ngecë. Dikush e lidh këtë me përkujdesin e deputetit të zonës.

– Absolutisht, nuk është e vërtetë, kjo që ju thoni. Unë, si deputeti i qarkut, së bashku me të tjerët, kemi kërkuar që të përmirësohet infrastruktura. E rëndësishme është që janë bërë kilometrat e para, por më e rëndësishmja është që të bëhen edhe kilometrat e tjera, deri në përfundimin e plotë.

– Duke qenë se ju jeni pjesë e maxhorancës, sa e sinqertë është interpelanca juaj?

– Unë kam dalë deputet në Qarkun e Beratit me LSI-në dhe sigurisht kemi detyrime ndaj votuesve. Ne jemi pjesë e qeverisjes, por jo qeverisja.Paradisa ditësh kemi kërkuar ndjesë elektoratit, që nuk kemi bërë kaq sa duhet, edhe pse kemi investuar, por këto investime nuk janë bërë në akset kryesore kombëtare të rrugëve. Ndaj, kërkoj, që, meqë jemi në kohëhartimin e buxhetit të 2013-s, të planifikohen investimet për infrastrukturën e akseve kombëtare të rrugëve që lidhin Beratin. Nëpërmjet kësaj interpelance kërkoj të sensibilizoj opinionin publik, maxhorancën, ministrin e Transporteve dhe i bëj apel Kryeministrit që t’i japë prioritet akseve kombëtare të rrugëve që lidhin qytetin muze të Beratit me gjithë Shqipërinë.

– Faleminderit!


Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

URL to article: http://gazetatelegraf.com/naco-apel-kryeministrit-bejeni-prioritet-aksin-kombetar-berat-lushnje/

 

Die Praefektur Durres, schloss weitere Wild-West Metzger Durres

Oktober 22nd, 2012

 Von Bildung, Lehrerern, Aerzten, Militaer, Polizei Albanien hat sich zur Idioten Republik entwickelt. Richter, Buergermeister, Professoren und Minister, welche keine Gesetze kennen, sagt ja Alles.

Der Praefekt von Durres, Genc Alizoti, laesst mit System illegale Metzgereien schliessen. Noch einmal 75 dieser Wild West Metzgereien, wurden im Raum Fushne-Kruje in kleinen Doerfern geschlossen. In Durres ist das deutlich zu sehen.


Fleisch Durres
Minister Genc Ruli versucht einen Neu Anfang in Durres, wo der Praefekt durchaus fuer Ordnung sorgte, nachdem der Komiker Nummer mit Genc Juka, der Landesweit nicht einmal Kontrollen von Lokalen durchfuehrte, obwohl es wie jedes Jahr Tausende von Lebensmittel Vergiftungen gab.

Tregtimi mishit jashtë standardeve, mblidhet Task Forca në Durrës

Publikuar më 15.10.2012 | 12:10

Mblidhet në Durrës Task Forca Rajonale për të ndaluar aktivitetin e jashtëligjshëm në therjen e kafshëve dhe tregtimin e mishit jashtë standardeve.

Ministri i Bujqësisë Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, Genc Ruli, ka paraqitur si problematike situatën në aksin rrugor Thumanë-Nikël ku therja e bagëtive kryhet në mënyrë primitive.

“Qarku i Durrësit ka specifikën e vet për çështjen e tregtimit të mishit. Puna në aksin Thumanë-Nikël do të jetë e vazhdueshme dhe brenda ditësh do të ketë bllokim total të subjekteve të cilët tregtojnë mishin jashtë kushteve higjieno-sanitare”, tha ministri Ruli.

Ndërkohë më herët kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar masa të rënda për drejtuesit vendorë që lejojnë therjen dhe tregtimit të mishit në rrugët e vendit.

/Shekulli Online/ Përgatiti: E.L/

Schlagzeile: die reichen Richter und Staatsanwälte, welche keine Gesetze kennen, lt. neuesten US Bericht. Peinlich, wenn für eine vermurkste Justiz, auch noch die verantwortliche Amerikanerin

20 Jahre Staats Terror der Salih Berisha Bande: Der neue Report des US Department of State Report

Der Buergermeister von Plolican beschwert sich, das die oertlichen Munition Entsorgungs Spezialisten nicht beschaeftigt werden, sonderen Militante Parteigaenger, ohne jede Erfahrung: Breiten Raum, nahm die Erklaerung im TV gestern ein.

Warum sich Eugen Wohlfahrt vor kurzem in diese Militaer Sachen einmischten, was der mehr wie dubiose Luegner, Betrueger Arben Imani als Verteidigungs Minister treibt, ist die naechste Frage.

Poican, Zotka accuses: They’re destroying the town
09/10/2012

 

Poican, Zotka accuses: They're destroying the town

The Mayor of Polican, Adriatik Zotka, accused the Defence Ministry of destroying the town by the way they are managing the Ammunition Plant.

Zotka says that unemployment is high because the plant has not employed the specialized citizens of Polican, but party militants coming from other areas and without any knowledge about the process. In this plant there are people who work each day to collect the metals for scrap. Only yesterday the heavy vehicles stopped working, because of the visit of Minister Arben Imami.

Heavy trucks were loaded on Monday with metal pieces taken from the plant. Zotka says that these expensive equipments could be of good use for the town.

After the night fell, the trucks travelled to the Elbasan Metallurgic Plant. Some of the buildings in the plant have been destroyed for taking everything that can be sold as scrap metal. The director declared a few days ago that the scrap are being sold to pay the dismantling workers.
 http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=7290&ref=fp

Selbst aus den Berufs Verbrecher Familien, setzen sich immer mehr Gestalten dem Leben ein Ende. Oft ist es Familien Betrug, wo man mit gefaelschten Dokumenten die eigene Familie betruegt. Hier die Familie Shuipi wieder einmal, welche ueberall durch Betrug, Verhaftungen, bis zu Freunden rund um Polizei Morde immer wieder auffaellt. Drittklassige Idioten, ohne jeden Verstand. Ilir Shuipi, setzte seinem Leben durch Strick ein Ende. Wie ueblich hat man die Familien von der Schweiz, bis Griechenland wie Deutschland verteilt. Stapelweise gibt es wie bei Gangstern des Agim Hoxha Familien, Akten in den Staatsanwaltschaften, welche mit Bestechungsgeld einer Nonsens Justiz erledigt werden. Bis diese kriminellen Familien, durch echte Einwohner, eliminiert werden, weil man sich diesen Terror der Grundstuecks Diebstaehle nicht mehr gefallen laessst.

Vetëvaret emigranti: Dua të largohem nga kjo jetë

2 komente

Vetëvaret emigranti: Dua të largohem nga kjo jetë

 

 

42 vjeçari Ilirian Shuaipi, lindur në fshatin Buz të Tepelenës dhe banues në Greqi, i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur me litar. Ai kishte disa ditë që ishte kthyer nga Greqia dhe po qëndronte në shtëpinë e të vëllait në Memaliaj. Viktima, para se të kryente vetëvarjen, ka lënë dhe një letër ku […]

Idioten Kultur!

Was keiner Erläuterung bedarf!

Corruption in the judiciary is pervasive. Many judges issue rulings that do not appearto have any basis in law or fact, leading some to believe that the only plausible explanation is corruption or political pressure. Broad immunity enjoyed by judges prohibits prosecutors from investigating corruption allegations until they make a public request to the High Council of Justice to lift the accused judge’s immunity, and receive its approval. Few judges have been prosecuted for corruption because most criminal investigations must remain secret, at least initially, in order to be successful.

…………..
[12] http://tirana.usembassy.gov/press-releases2/2012-press-releases

[13] http://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/humanrightsreport/index.htm?dynamic_load_id=186322

aus

[14] 20 Jahre Staats Terror und der neue US Department of State Report

Ob Elvis Cefa, wohl Verfahren gegen die Chrom Mafia einleitet? Mehmet Skreli, Fahrer des Salih Berisha, wurde nun 49% Aktionär einer Fake Firma, welche eine Chrom Abbau Lizenz besitzt, wo sowieso Alles Betrug ist. Wie man wohl zu solchen Lizensen kommt, weil seit Jahren alle Gesetze und Vorordnungen ausgehebelt sind, wohl auch weil die Salih Berisha Adminstration, für Gesetze zu dumm kriminell ist. Berufs und Schul Ausbildung Null. In Albanien nennt man diese Gestalten: “Menschen ohne Kultur”

Salih Berisha stellt seine Leibwächter, in alter Tradition rund um Tropoje praktisch jede Geschäftsart zur Verfügung, was ja 1996 inklusive Drogen- und Waffen Handel auch vor aller Augen schon geschah.

Salih Berisha`s Geldwäsche Pate: Muster Beispiel: [15] Bashkim Ulaj – Berisha Mafia

Der Vertrag, über diese Beteiligung.

2

20 years constructins and “Ponzi” crime with Salih Berisha!

The oldest pyramid system, partner of Salih Berisha in 1991! He was cruising in Tirana, with a white Rolls – Royse

[24] Hajdin Sejdia and the Hole for Albanians
Hajdin Sejdia is one of the most outspoken characters in Albania just after the breakdown of the communist system.He first came in the beginning of 1991, as a very successful businessman, and as introduced himself as the President of “Ilira Holding” company, he found the right terrain to do whatever he wanted. It was the time of the system’s overthrow, therefore no one had the willing to verify the background of the “Kosovar brother”. Sejdia managed to contact directly the highest spheres of the society. With a surprising easiness, he managed to receive a permit from the back then prime minister Adil Carcani to build a “Sheraton” Hotel behind the Palace of Culture in the centre of Tirana. But, a “small problem” emerged; he had not taken permission from the well-known Sheraton network. He loaned money from citizens and commenced the workings, promising to build a five-star hotel named Sheraton. Meanwhile, Albanian who were listening this name for the first time thought goods will fall from the sky and that Hajdin Sejdia was the best man in the world. Soon, bulldozers started excavating tons of earth making a giant hole, which afterwards and still now is known as the “Hole of Hajdin Sejdia”. The hole remained opened till today, after Sejdia fled with all his heavy-tonnage vehicles. With such action, people remained shocked, as he had taken money from them and gave a good lesson to them not to trust anyone. But Albanians did not properly learn the lesson because they lost money again in the pyramid schemes some years later. He did not come back to Albania until late 90s. Now with a decision of Prime Minister Berisha, the hole has started to be filled up to wipe off this memory from Albanians’ minds.
the Salih Berisha, crime system in Tirana

Zu inkompetent, korrupt und dumm, um ein Land überhaupt je in Funktion zubringen.

in der Schweiz hat man ebenso festgestellt, das der [25] Bildungsstand der Kosovo Albaner noch geringer ist, was nicht verwundern kann, wenn man mit Null Schul Abschluss, sogar einen Lehrer Posten erhält.
[26] Wikileaks: Albanien ein Produkt der US – NATO Verbrecher Syndikate

Die Staatsanwaltschaft eroeffnet ein Verfahren rund um das Diplom der „Kristal“ Universitaet fuer den Sohn von Umberta Bossi

Oktober 21st, 2012

 update:

Renzi Bossi, der Sohn von Umberto Bossi erklaerte inzwischen vor der Italienschen Staatsanwaltschaft, das er nie in Albanien war und dort an der „Kristal“ Universitaet, ein Semester besucht hat. Dies zu der Mafia Direktion der „Kristal“ Universitaet und rund um Sokol Kociu ebenso.

08 May 12 / 09:40:15
Albania Prosecutors Probe Bossi’s Diploma

Tirana prosecutors have launched an investigation into a mysterious degree that the son of Italian Northern League leader Umberto Bossi received from an Albanian University.

Besar Likmeta

BIRN

Tirana

Renzo and Umberto Bossi duing a Northern League rrally

Plator Nesturi, from the general prosecutor’s office, told Balkan Insight that the anti-corruption task force in the prosecutor’s office had launched the probe on Friday, following media reports that questioned the validity of Renzo Bosi’s diploma.

According to the Italian media, Renzo took his degree from Kristal University on September 29, 2010, passing 29 exams.

Doubts have been raised about how he managed to be admitted to the college and finish his three-year-degree, having only obtained his Italian high school diploma a year earlier.

Renzo Bossi had earlier failed his high school final exam in Italy several times, leading his father to complain that he was being discriminated against for his political ideas.

In a statement to the media last Thursday the college denied that the diploma was a fake and said Bossi’s admission had met the requirements of Albanian law.

“Renzo Bossi was admitted on the basis of the documents that he presented during the academic year 2007-2008, in accordance with Albanian legislation,” the university said.

Umerto Bossi, founder of Northern League, resigned as party leader last month after a corruption scandal hit the party.

Based in the wealthy north, the Northern League is known for its hostility to southerners and foreign immigrants. Albanians living in Italy have been frequent targets.

http://www.balkaninsight.com/en

7.5.2012: Umberto Bossi and the Albanian Mafia Universitaet: „Kristal“ and false „Universitaet New York“ in Tirana

Skandal Freispruch fuer die Tropoja Grundstuecks Mafia rund um die Familie des Tunx Vatnikaj / Fatos Gjuziund dem US Gangster Boss: Alban Xhillari 

Eine reine Betrugs Fake Anmeldung hatte R. Bossi

Skandali i diplomave te Kristal  dy deputetë juristë për një vit

Skandali i diplomave te Kristal dy deputetë juristë për një vit

Der EU – Menschenrechts Hof, verurteilt Albanien zu 1.500 EURO Geldbusse, wegen der illegalen Auslieferung von Almir Rrapo

Oktober 21st, 2012

 Almir Rrapo haette nicht wegen der Todesstrafe in den USA, durch Bujar Nishani ausgeliefert werden duerfen. Almir Rrapo. inzwischenin den USA verurteilter Moerder, Drogen Boss, Folterer usw.. wurde zu einer relativ milden Strafe in den USA verurteilt, weil er als Kronzeuge auftratt, gegen die US – Albanischen Verbrecher Kartelle im Raum Brookyln, wo auch Senator Eliot Engel und seine Banden der Mord Clans: Bytvci, ocal businessman Harry Bajraktari. Sahi Muja residieren.

15 years NATO Reports over the most criminal enterprise Albania: “Albanian politicians have signalled a rare willingness”

1.10.2011: Albania – Salih Berisha’ s partners: crimes, terrorist, top mafiosi

In Durres US Mafia: Car plate

Typische Mafia Limousine der US Mafia Nr. 1 in Albanien, dem Gambino Clan (der Luchese und Genovese Clan ist in Albanien und im Balkan auch gut vertreten, als neue “Cosa Nostra) Typisches Phantasie Auto Nr. Schild. Man kann sie sehr oft an bestimmten Stellen im Raum Durres und Tirana sehen.

Die Auslieferung erfolgte Blitz artig, und illegal durch Bujar Nishani, dem Capo der Polizei und Justiz Verbrecher Kartelle aus Tropoje – Kukes und Co. und das laufende Verfahren vor dem Verfassungs Gericht wurde ignoriert. Dies zu der Gestalt, welche sich nun Praesident von Albanien schimpft. Das Verfassungs Gericht verbot die Auslieferung, wenige Tage spaeter.

Almir Rrapo, war Staatssekretaer im Mafia Kartell des Aussenministeriums der Skrapari Bande mit Aussenminister Ilir Meta.

20 Tetor, 2012

Aktualitet | nga AMA-News

Gjykata e Strasburgut: Ekstradimi i Almir Rrapos në SHBA, në shkelje të të drejtave të njeriut

Ekstradimi i Almir Rrapos në SHBA, është bërë në shkelje të të drejtave të njeriut. Ky është vendimi i dhënë disa ditë më parë nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg, e cila e dënoi shtetin shqiptar me 1500 euro gjobë.

Almir Rrapo, një shqiptaro-amerikan, ish-punonjës i ministrisë së Jashtme të Shqipërisë u arrestua dhe u ekstradua drejt SHBA-ës në nëntor 2010 për llogari të drejtësisë amerikane.“Rasti i tij është shqetësues për ekstradimin në nëntor 2010 nga Shqipëria për në SHBA, ku ai u përball me akuza për vepra të rënda, duke përfshirë anëtarësimin në krimin e organizuar të angazhuar në vrasje, rrëmbim personi, shpërndarjen e drogës, zjarrvënie, plaçkitje dhe grabitje. Ai kishte qenë i dënuar më pas nga ato vepra dhe u dënua me burgim 80 muaj. Rrapo u ankua se ekstradimi i tij dhe rreziku ti nënshtrohet dënimit me vdekje, ku janë shkelur nenet 2 (e drejta për jetën) dhe 3 (ndalimi i trajtimit çnjerëzor ose degradues) të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, si dhe Neni 1 i Protokollit nr. 13 (heqja e dënimit me vdekje) të Konventës. Ai më tej u ankua se ai ishte ekstraduar në shkelje të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut tregues sipas Rregullës 39 të Rregullores së Gjykatës për qeverinë shqiptare që të mos ekstradojë atë, në shkelje të nenit 34 të Konventës (e drejta për aplikimet individuale). Për këto arsye gjykata vendos dënimin e shtetit shqiptar me një gjobë 1500 Euro”, argumenton vendimin e saj Gjykata e Strasburgut….http://www.ama-news.al/2012/10/gjykata-e-strasburgut-ekstradimi-i-almir-rrapos-ne-shba-ne-shkelje-te-te-drejtave-te-njeriut/

Das Kamikaze Innen Ministerium von Bujar Nishani, nun auch mit Arben Ristani 

11/26/2010

Das Verfassung Gericht verbietet die Auslieferung von Ilir Meta’s, Ex- Staats Sekretär Almir Rrapo (2 Tage, nach Auslieferung)

 

Obwohl der EU Menschenrechtshof (inklusive Androhung von Sanktionen) eine Auslieferung des Almir Rrapo (wegen der dortigen Todesstrafe) an die USA verbot und eine Frist von 15 Tagen verlangte, wurde Almir Rrapo vor 2 Tagen in die USA ausgeliefert und von 2 FBI Beamten abgeholt und über Ramstein in Deutschland ausgeflogen.

In seiner Position eines Staats Sekretär, Adviser des Mafia Bosses der Shrapari Bande Ilir Meta (LSI Partei), der sich in dieser Zeit: Aussenminister schimpfte, hatte Almir Rrapo, Zugang zu allen geheimen Informationen.

26 Nov 2010 / 16:07
Albania Draws Heat Over Extradition of US Murder Suspect

Albania’s extradition to the US of a murder suspect, in defiance of an interim measure by the European Court of Human rights, produces an outcry from the tribunal’s chief justice……Balkaninsight.com

Die EU macht sich erneut vollkommen lächerlich, wenn erneut Nichts geschieht, wenn harte Sanktionen schon angedroht wurden, weil diese EU Menschen Rechts Gerichts Urteile auch für Albanien Rechts Norm sind.

Wegen Almir Rrapo und den anderen hoch kriminellen Umtrieben des Ilir Meta und seiner Frau Monika Kryemadhi , wird inzwischen Ilir Meta, der “Frankenstein”, der Albanischen Politiker genannt. Wir berichteten vor über einem Jahr, über diese LSI – Shrapi-Super primitven Mafia um den Mafia Boss IIlir Meta, Monika Kryemadhi und Partner wie Lul Berisha, Lefter Koca, Spartak Braho und Co.
Almir Rrapo
Eine extreme Zusammenfassung, der Verbrechen von Ilir Meta, was ja mindestens seit 2001 bekannt war, als er PM von Albanien war. Ebenso über seine Frau Monika (im Führungs Kurs im Georg C. Marshall Centrum in Garmisch-Partenkirchen im Oktober 2001. “Führer des 21. Jahrhundert) Das einzige was neu ist, das die Ehefrau Monika, diesen Typen Almir Rrapo anschleppte, der nun ausgeliefert wurde. Es sagt Alles, in welchem direkten Verbrecher Umfeld, auch diese sogenannte Albanische Familie sich aufhält.

Sanktionen sind der Albanischen Regierung angedroht, wenn Almir Rrapo ausgeliefert wird und das Urteil aus Strassburg ignoriert wird.

4,9 % des BIP sind Steuer Betrug von Betrugs und Phantom Firmen im Gangster Staate ohne Justiz

Oktober 20th, 2012

Wenn nur Kriminelle und Idioten in Polizei und Justiz sind, sollte man sich nicht wundern !

Bank Direktoren berichten, ueber die Phantom Firmen und nahezu 100% gefaelschten Dokumente, oft mitRegierungs Stempel, denn man sich leicht bei einer Iditoen Kaste kaufen kann.

Alles ist kaeuflich wie vor 10 Jahren im Idioten Reich der Albanischen Schafshirten Politiker, die Null Kultur kennen und schlimmer wie die Taliban sind.

24 % notleidende Kredite der Banken und Idajet Beqiri erklärt die Situation 

19 Tetor, 2012

Ekonomi | nga AMA-News

 

Kriza kaotike, KLSH: Borxhi tatimor u rrit 26,5 miliardë lekë

Kriza që po kalojnë bizneset po reflektohet edhe me mospagim të taksave dhe tatimeve prej tyre. Borxhi tatimor arriti në fund të vitit 2011, vlerën e 64.5 miliardë lekëve, duke shënuar një rritje prej rreth 6.1 miliardë lekë kundrejt një viti me parë. Shifrat e bëra publike nga Kontrolli i Lartë i Shtetit tregojnë se detyrimet e bizneseve nuk janë ulur, edhe pse gjatë vitit që lamë pas u zbatua amnistia fiskale, e cila iu ofronte bizneseve mundësinë që duke shlyer principalin e borxhit, të përfitonin nga falja e gjobave dhe kamat-vonesave.

Sipas KLSH-së, impakti në uljen e detyrimeve nga ligji i faljeve ka qenë vetëm 10.6 miliardë lekë. Ndërkohë borxhi që aktualisht bizneset i kanë administratës tatimore llogaritet në rreth 4.9 për qind e Produktit të Brendshëm Bruto, ose pothuajse sa totali i investimeve, kapitaleve që qeveria ka realizuar gjatë gjithë vitit të kaluar.

Kundrejt Produktit të Përgjithshëm Kombëtar, vlera e këtyre detyrimeve ka ardhur duke u rritur vitet e fundit, duke treguar problemet serioze që po kalon biznesi. Nga të dhënat e Kontrollit të Lartë të Shtetit rezulton se debitorë janë 79 176 subjekte dhe gjatë vitit të kaluar numri i tyre u rrit me 589 biznese.

Nga përllogaritjet del se mesatarja e detyrimeve është 809 mije lekë për subjekt. Një tjetër fakt që evidentohet nga raporti i KLSH-së është se peshën më të madhe e zënë debitorët për tatimin mbi fitimin në shumën 21.6 miliardë lekë, ose sa 34 për qind e totalit të detyrimeve, pasuar nga debitorët e TVSH-së me 18 miliardë lekë dhe debitorët e kontributeve të sigurimeve shoqërore me 8.3 miliardë lekë. http://www.ama-news.al/2012/10/kriza-kaotike-klsh-borxhi-tatimor-u-rrit-265-miliarde-leke/

Richter sind auch in Panik, weil die Polizei nicht funktioniert, sondern Partner von Kriminellen sind, wir vor ueber 10 Jahren vor aller Augen.

19 Tetor, 2012

Vip gossip | nga AMA-News

 

Gjyqtarëtnë panik, po korrin atë që kanë mbjellë

Me anë të një letre drejtuar Drejtorit të Policisë së Tiranës, Bernard Caushaj, Gjykata e Tiranës kërkon shtimin e forcave policore të sigurisë në mjediset e Dhomës Civile.

Në përmbajtjen e letrës, kryetari i Gjykatës, Fatri Islamaj shprehet se nisur nga ngjarjet e fundit të ndodhura pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor, Tiranë ngjarje në të cilat, sipas Islamajt janë vënë re shumë situatë konfliktuale të shoqëruara me dhunë.
Gjyqtaret dhe Administrata gjyqësore po përballen me situatë të rrezikshme gjatë ushtrimit të detyrës. Këto situata duhen evituar edhe në funksion të sigurisë qytetare.

Sipas kryegjyqtarit, forcat e rendit që punojnë pranë Dhomës Civile janë të pakta në numër dhe bëhet e pamundur përballimi dhe kontrolli i situatave nga ana e tyre mbi të gjithë ambientet e përbashkëta të Gjykatës.

Në kushtet e bashkëpunimit mes dy institucioneve të dhe mbarëvajtjes sa më të mirë të punës, Gjykata i ka kërkuar drejtorisë së Policisë, Tiranë,
mirëkuptimin dhe marrjen e masave për shtimin e numrit të shërbimit të punonjësve të Policisë së Shtetit dhe më saktësisht dhe tre punonjës policie të tjerë gjatë orarit zyrtar të punës së Gjykatës.

Me datë 20 shtator, kreu i Bashkisë Kukës, Hasan Halilaj goditi me karrike paditësin Muhamet Dalaci. Ngjarja e ndodhur në zyrën e gjyqtares Rezarta Balliu, në katin e tretë të Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë.

Më datë 26 shtator, Pembe Metaliaj është dhunuar gjatë proçesit gjyqësor nga bashkëshorti i saj Blerim Metaliaj pas kërkesës për divorc të kësaj të fundit.

BW

Das Kamikaze Innen Ministerium von Bujar Nishani, nun auch mit Arben Ristani

Oktober 17th, 2012

Sowas wird Praesident von Albanien, der nur Verbrecher Gruppen aus Tropoje – Kukes und Co. eine Terroristen Veranstaltung im Banditentum und dem Landraub inzenierte in ganz Albanien unter dem Schutz einer kriminellen Polizei. Die Verbrecher und Terroristen Polizei organisiert Raub, Diebstahl ist vor aller Augen der Schutzherr krimineller Banden und der Prominenz von Verbrechern und geht in alter Berisha Methode auch vor aller Augen mit diesen Leuten in Lokalen. Man leby vom Raub von auslaendischen Investoren und vom Bestechungsgeld Krimineller um damit illegale Luxus Villen zubauen. Der Prostitutions Handel hat auch erneut zu genommen, wo die Berisha Verbrecher Banden schon 1996, das absolute Monopol, mit den „Clubs“! Wenn die Familie des Kabinetts Chef Isuf Cela, schon der zur Mafia gehoert,spricht wieder fuer sich. Andere hohe Direktoren, sind ebenso mit ihren Familien in den Drogen- Frauen Handel verwickelt, wie Langzeit Verhaftungen zeigen und bei einem Innenminister u.a. Sokol Olldashi, bis Agron Musaraj und Co. eine Tradition ist, das man sich dieses Ministerium kauft.

Die besonderen Erfahrungen von Polnischen Profis und der Null Funktion der Polizei in Sarande, welche als Schutzherr bei Diebstahl auftritt und sowas auch organisiert und des Mafia MTKRS Ministerium, unter Ferdinand Xhaferrie und Aldo Bumci.
Why Albania?
Due to the expiry of the existing regulations and the introductionthe Council of Ministers order Safety on the seashore and coastal waters“ (PËR SIGURINË NË DET, PLAZHE DHE NË UJRAT E BRENDSHME NË THELLËSI TË TERRITORIT). POLISH DIVING BASE IN ALBANIA suspends activity for the year 2012 or until the implementation of the relevant provisions!

http://www.albaniadive.com/

Bujar Nishani, Hysni Burgaj, die Polizei Zerstoerer, Schirmherr des Banditentums und militanter und bewaffneter Verbrecher Banden.

Alte Tradition in Nord Albanien vor allem: man kauft sich seine Schul Zeugnisse, hat Null IQ, Null Allgemeinbildung, was ueber das Ziegen hueten hinaus geht und nennt sich nun Direktor, Minister, General usw.. Sowas ist dann auch Polizei Chef, was zu Zustaenden fuehrt, welche in der Welt einmalig sind.

Im Idioten Reich des nun Albanischen Innenministers Flamur Noka, erhaelt man noch eine Ergaenzung als Vize Innenminister, nach dem Berufs Kriminellen Nard Ndoka.

Arben Ristani, genauso wenig Kompetenz, wie Minister Flamur Noka, der ebenso nie einen Beruf gelernt hat. Wie die Medien schon schreiben, dient Alles dem Wahl Betrug, mit den militanten Tropoje Banden in der „Police State“

Blindohet Ministria e Brendshme me kamikazë, Ristani zëvendësi i Nokës, zgjedhjet në rrezik
Kryeministri Berisha ka blinduar Ministrinë e Brendshme me kamikazë politikë, duke i paraprirë kështu manipulimit të zgjedhjeve të 2013. Kryeministri Berisha duket se po përgatitet për t’i marrë me dhunë zgjedhjet e 2013, ku përdorur si instrument ushtarët e tij në kupolën e Ministrisë së Brendshme. Pasi katapultoi farefisin e tij dhe militantë të thekur nga Tropoja në krye të Policisë së Shtetit, Berisha tashmë i ka lënë zgjedhjet e 2013 në dorë të treshes Noka, Ristani dhe Poni. Noka sekretar p

Ein Club der Wahl Faelschungs Experten, Experten Club, fuer den Verkauf falscher Identitaeten, mit dem neuen Vize Innenminister: Arben Ristani, und mit Ferdinand Poni

siehe auch, eine Aktivistin aus dem Ur-SHIK, welche bereits gefaelschte Gesetzes Aenderungen zu verantworten hat, mit dem Mafia Copa Clan.

Im Idioten Reich der “Sala” SHIK Ganoven: Lefterie Lleshi wird Wahl Kommission Vorsitzende 

Peinlicher kann ein Praesident Bujar Nishani (zuvor Justiz und Innenminister) und ein Polizei Direktor nicht mehr sein, welche in 3 Jahren, eine reine kriminelle Tropojaner – Kukes Polizei Banditen Mafia geschaffen hatte, gegen Ratgeber und Internationalen Polizei Experten. Ein totales Desaster der EU Polizei Mission III ab 2008, identisch wie die Justiz Missionen EURALIUS. EU Politiker zockten hier erneut im hohen Millionen Bereich ab, als angebliche Justiz- und Polizei NGO, wo eine Art Vorzeige Lehrmeister Betrug Orgnisation, wie man moeglichst viel Geld stiehlt, wobei die OSCE inzwischen in Albanien, bereits als Mafia Orgnisation im Volk gehandelt wird.

Zuvor hatte man festgestellt, das 300 Polizisten beschaeftigt werden, welche zu dumm waren, fuer die Polizei Minimal Ausbildung und keine Schule hatten, was ja nicht zu uebersehen war, wie vor 1997 schon einmal.

Minister verkauften sogar an Kriminelle Polizei Posten, Analphabeten sind erneut im Polizei Dienst, welche nur Pluenderungen und Erpressung mit Familien Mitgliedern organisieren. Nun wurde Arben Ristani, aus der Top Mafia Partei RP, des Fatmir Mediu, Vize Innenminister, der auch gut fuer Wahl Manipulationen bekannt ist. Ebenso ein anderer Profi Gangster vor ein paar Wochen. 1996 betrieben die selben “animale” Kriminellen, alle Bordelle (alle Clubs gehoerten den Verbrecher Banden, wo man damals schon Kinder aus Bulgarien und Moldawien finden konnte), Kindes Entfuehrungen in Albanien, wie Prostitutions Handel und Drogen Handel in Albanien. Mord gehoerte zum Geschaeft, wie Land Raub nun auch wieder in 2010! In der Kamze, erpressen Polizei Beamte von Insassen, wie die Amerikaner kritisieren. Albanien hat die duemmste und kriminellste Polizei Albaniens, wo Viele nicht einmal erneut lesen und schreiben koennen.Praktisch wurde wie Durres, Sarande, Vlore, Skhoder zeigte, nur ein primitiver Banditen Club aufgebaut, mit Hilfe von Bujar Nishani, Sokol Olldashi, Lulzim Basha.

Amtlich bekannter Mafiosi und Urkunden Fälscher, wird nun Vize-Innenminister in Albanien: Nard Ndoka

Nachdem 12 neue Bezirks Direktoren bestellt wurden, werden praktisch alle wesentlichen hohen Polizei Dienststellen neu besetzt, weil die Pluenderungs Kohorten unter Polizei Schutz und als Freunde von Kriminellen, nicht zu ubersehen war, was Bujar Nishani und Hysni Burgaj anrichteten in den letzten 3 Jahren. 38 neue Vize Polizei Praesidenten Posten, rund um die Sicherheit, wobei die Besetzung in Durres mit Kresnar Ahmeti besonders auffaellt, weil er noch auf der von Deutschen finanzierten Polizei Akademie ausgebildet wurde. Die meisten Profis, haben den Polizei Dienst verlassen, dafuer kamen Analphabeten und Kriminelle um Tausende Paket in den Polizei Dienst, was eine alte Salih Berisha und Ilir Meta Methode ist.

13.10.2012: Die Nonsens Polizei in Albanien wird bei Kontrollen beleidigt und Steuer Vorteile fuer die Autofirmen

EU Mission EURALIUS kritisiert mit Recht die Zusammenarbeit mit dem Justiz Minister Enkeled Alibeaj

[1] Bujar Nishani (mit dem richtigem Familien Mehmeti) ist wirklich seit Jahren eine einzige Peinlichkeit, genauso wie seine Ehefrau Odeta nicht aus Durres ist, sondern zugewandert ist.

[2] Gezim Celaj, wurde bei der Einreise nach Albanien am Flugplatz Rhinas verhaftet, weil gegen ihn ein Internationaler Haft Befehl vorlag, aus Italien, wo er wegen Drogen Schmuggel zu 11 Jahren Haft verurteilt war. Gezim Cela, ist in Albanien als Drogen Baron bestens bekannt, seit sehr vielen Jahren.

Er kam gerade aus dem Gefängnis in der Türkei frei, wo er 6 Jahre verbüsst hatte, wegen Drogen Schmuggel, ebenso Menschenhandel, Prostitutions Ringe, die komplette Palette, rund um Albanische Politiker (siehe auch Fatmir Xhafai und sein Bruder Agron Xhafai, Ilir Meta und sein Staatssekretär [3] Almir Rrapo, Topalli und der Copa Clan usw.eine sehr lange Liste). Natürlich war Gezim Cela, auch ein Ex-Polizist. Frauen Handel durch die Polizei, wo alle “Clubs” mit Frauen aus Bulgarien und Moldavien bereits in 1996 bestückt waren, eines der uralt Geschäfte der Albanischen Polizei, welche ja ihre Luxus Villen u.a. bei [4] SHIAK finanzieren mussten. Alte Tradtion, man macht weiter und errichtete an der Küste, Tausend illegale Lokale, wo die dümmsten Eigentümer sind.

Derartige Netzwerke, Kontakte zu der Top Türkischen Drogen Mafia ebenso, kann man nur mit der alten Salih Berisha Mafia der Polizei Chefs und SHIK Amöben aufbauen.

Natürlich kam Gezim Cela, auf mysteriöse Weise sofort wieder frei! Die Polizei hebelte vollkommen die Justiz aus und wie so oft: alle Internationale Verträge und Abkommen sind für die Müll Tonne, wenn es um Berisha Mafia Leute geht. Auch der Mafia Boss Dritan Cela, ist eine Legende. Noch peinlicher dieser Vorgang vor 1,5 Jahren, durch die reinen Mafia Richter von Albanien.

Auf Grund eines BKA Interpol Haft Befehles (1 Tonne Heroin nach Deutschland) kam [5] Abdulselam Turgut trotzdem sofort frei! Für wichtige Haupt Lieferanten der Albanischen Regierung gilt die Straffreiheit

Gezim Cela,, ist der Enkel des Stabs Chef des Albanischen Innenministeriums Isuf Celaj: Kurz gesagt: Alles normal: Made in Salih Berisha, Lulzim Basha, Sokol Olldashi und [6] Bujar Nishani, der mit Vorsatz die Polizei ruinierte, mit solchen Verbrechern. Das ist kein Zufall, sondern System, das kriminelle Clans, Schlüssel Stellungen im Innenministerium besetzen, vor allem auch rund um den Personal Chef.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve Mbështetëse

Postuar më: [7]

[8] Isuf Cela, Stabs Chef des Innenministeriums in Albanien

Drejtor i Pergjithshem i Sherbimeve Mbeshtetese
Z.Isuf Çelaj
Tel: ++35542256854
Email: a

[9] http://moi.gov.al/?p=177

Gut das man solche Polizisten hat in Albanien und derartige Gestalten leiten das Innenministerium nun seit 20 Jahren, mit kurzen Ausnahmen. Den Frauen Handel, haben immer die Polizisten kontrolliert, mit eigenen Clubs in 1996 schon. Heute baut jeder Deppen Polizist, sich irgendwo einen Club an der Küste, für die Tourismus Prostitution und als Umschlags Stelle auch für Drogen.

8 Millionen €, soll Nard Ndoka als Gesundheits Minister gestohlen haben, bis er vor 5 Jahren gefeuert wurde und ein Chaos hinterliess, weil er eine Art von krimineller Voll Idiot ist. Nun wird er für die nächsten Parlaments Wahlen zurück geholt, weil er wohl 40.000 Wahlstimmen holen könnte in Skhoder.

[10] Amtlich bekannter Mafiosi und Urkunden Fälscher, wird nun Vize-Innenminister in Albanien: Nard Ndoka 

[11] Das EU Desaster mit der Justiz und Polizei in Albanien und die Beerdigung des erschossenen Polizei Chef: Adem Tahiri 

Hier hat akteull die Polizei einmal den Job gemacht.

3,7 Tonnen Cannabis beschlagnahmt: Albanisches wichtiges Export Produkt im Lande ohne Justiz und Polizei 

Witz Figur des Monats: die Vertreterin der „Sacra Corona Unita“

Oktober 16th, 2012

 Fuer was man diese Ministerin Majlinda Bregu braucht, weiss niemand! Wie eine Schallplatte, verspricht man staendig die EUMitgliedschaft, obwohl weder Gesetze, noch Justiz in Funktion sindi und von der Banditen Polizei, welche ebenso wenig keine Gesetze kennt, will man lieber nicht sprechen.

Der Geistes Zustand ist sowieso erbaermlich, wenn Frau Bregu die Oppositions als Kommunisten beschimpft, wenn 80 % der Salih Berisha Leute von Topalli, Vokshi, Beja  und Tritan Shehu, uralte Kader Schmieden des Enver Hoxha sind.

Bregu Schwestern Albanien

Ministerin Majlinda Bregu und ihre Schwester Ornela, welche mit Ervis Gjecaj, dem Super Mafia Boss geschaeftich mit Albino Prutentio verbunden ist. Aber vieleMinister haben direkte Mafia Verbindungen, was wohl Programm ist.

Die Mafia Ministerin Majlinda Bregu, produzierte für Brüssel wieder mal gefälschte Berichte

Bregu: “Shqipëria duhet të kthejë besimin e BE-së tek zgjedhjet e 2013-s”

Ministrja e Integrimit Majlinda Bregu ka raportuar sot në Komisionin Parlamentar të Integrimit në lidhje me progres raportin e Komisionit Europian për Shqipërinë. Ajo ka More…

Die Buergermeister Mafia von Albanien: 2 kleine nimmt man fest

Oktober 15th, 2012

 In Nord Albanien hat man 2 Buergemeister wieder verhaftet, wegen Dokumenten Faelschung, aber die Grossen erhalten sogar neue Identitaeten, wie in LAC – Mamurras, oder laufen frei herum, wie Vangjush Dako, seine Vorgaenger, obwohl schon in 2004 einmal insgesamt 25 Haft Befehle ausgestellt wurden, aber nie gegen die Buergermeister vollstreckt wurden. Prominente wie der Mafia Boss: Dashnor Sula, Ex-Buergermeister der Kamze, laufen als Salih Berisha Financier frei herum

Three heads of communes under arrest
15/10/2012

Three heads of communes under arrest

The Prosecution has discovered a fraudulent network stealing public fund, organized by the heads of three Diber communes and their financial directors.

Two heads of communes and four financial directors have been arrested, while the third one is still on the run.

The Prosecution discovered a company created in 2006, owned by Yllka Selita, wife of the head of the Lis commune, who was name was used for the scheme and she was unaware of the situation.

The company was used by the head of the Lis commune, Dritan Farrici, to realize fictive tenders with funds coming from the state, which then went to his personal account. The abuses were realized with tenders in the communes: Derian, Rukaj, Xiber, Gurre, Sue, Baz and the Public Health Directory in Mat, the Burrel hospital vice-director, and the health centres in Rukaj, Derjan , Macukull, Ulez, Sue. The total amount is 53.6 million ALL.

After withdrawing the money, Farrici distributed them to the finance directors and kept 10% for any case.

Farrici acted as accountant of Yllka Selita and filled all the necessary forms. When questioned by the Prosecution, he declared that Yllka Selita, the wife of the Lis commune, was unaware of the scheme.

Prosecution says that the defendant has confessed giving money to Hamit Xhakrosa, head of the Rukaj Commune; Mustafa Celami, head of the Gurre commune, and Lutfi Ceka, head of the Xiber commune. Investigations discovered that the same scheme was used at the Burrel Hospital, where the vice director has received money. All persons involved are charged of theft, power abuse and forgery. 2 Finanzamt Beamte wurden auch festgenommen! Praktisch kommen alle wieder frei, gegen kleine Bussgelder.

Arrestohen 2 kryetarë komunash, 1 tjetër në kërkim, akuzohen për korrupsion

Mat – Policia ka arrestuar dy kryetarë komunash, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim pasi akuzohen për korrupsion në rrethin e Matit.   Burime nga policia bëjnë me dije se është arrestuar kryetari i komunës Rukaj, Hamit Xhakrosa dhe ai i komunës Xibër, Lutfi Çeka ndërsa është shpallur në kërkim kryetari I komunës Gurrë, Mustafa Selami.  Sipas policisë të tre kryetarët e komunave akuzohen për përvetësim pasurie dhe për falsifikim dokumentesh.  /Shekulli Online/ Përgatiti: E.L/…

Durch die Auswanderung der Intelligenz und der Politik Verbrecher ueberall, werden unveraendert alle Abfluss Kanaele zugeschuettet und irgendwo vor Steinzeit Niveau, wissen Lehrer und Professoren nicht, das Wasser immer noch unten laeuft und Schwerkraft ist kein Thema, in der Albanischen Bildung. Also laufen alle Haeuser sofort voll, wenn es etwas regnet, wie im Moment in Berat. Drainage ist Bau Ingenieuren unbekannt.

Berat heute.

 

nga AMA-News më 13 Tetor, 2012

0 Komente

Korrupsioni, pranga tatimorit të VIP-ave
Policia e shtetit në sajë të operacionit të koduar “Amnistia” ka bërë të mundur arrestimin e një punonjësi të tatimeve dhe bashkëpunëtorit të tij të cilët akuzohen për korrupsion pasiv. Zëdhënësja More…

 

Die Peinlichkeit einer Terroristen Banditen Polizei Mafia, versucht man nun abzulindern, was ein Bujar Nishani vor allem schuf mit einem Pyschopaten der sich Hysni Burgaj nennt und als Polizei Direktor von Albanien ernannt wurde, nachdem der Vorgaenger zurueck trat, nachdem 4 hohe Polizei Offiziere in Durres in 2009, wie so oft, bei einer Polizei Operation erschossen wurden.

Folge einer Mafia Politik: 12 neue Bezirks Polizei Chefs und 38 Umbesetzungen von hohen Polizei Posten in Albanien 

Schiesserei in einem Lokal in Skhoder! Alles normal in Albanien