Festnahmen der bewaffneten Banden rund um das „KARPEN“ Projekt des Edi Rama

Eine billig Betrugs Firma, ohne jede Aktivitäten, wollte ein 5 Milliarden € bei Karpen inklusive Container-, und Yachthafen errichtet, direkt erneut mit Edi Rama Gangstern.

„100 Pfund“ Offshore Firma soll in Albanien, Lizensen fuer Häfen, Wasserkraftwerke, Gas Kraftwerke, Oel und 5.000 Hektar Land erhalten

es gibt viele Projket im Bezirk in Kavaje. Eine Albanerin betrog mit ihrere kiminellen Familie den Schweizer Ehemann, wo das Projekt mit Yachthafen vor 3-4 Jahren auf 700 Hektar aufgeblasen wurde und so geht es immer weiter. Und des gibt noch mehr dieser Projekte, wo Ausländer betrogen wurden in der Nähe.

Ein neueres Unfugs Projekt, denn wer soll mit den inkompetenden Spinnnen sowas finanzieren

„100 Pfund“ Offshore Firma soll in Albanien, Lizensen fuer Häfen, Wasserkraftwerke, Gas Kraftwerke, Oel und 5.000 Hektar Land erhalten

Das Parlament, legt extra einen neuen Gesetzes Entwurf vor, um diese ca. 150 Euro Firma “ Star Bridge Port Developments Limited „ (Over 80 other UK companies use this postal address)ueber 5.000 Hektar Land zugeben, also erneut eines der Betrugs Projekte des Ilir Meta, Edmond Haxhinasto, einer Firma, welche praktisch weder Eigen Kapital, noch Aktivitaeten vorweisen kann, oder Gewinne. Neuerster Ausschnitt der Firmen Erklaerung. Die Albanischen Gangster wie Ilir Meta, Edmond Haxhinasto sind nicht lernfaehig, wo Panariti, sich gerade in den USA herumtreibt, wo man viel Lobby Geld wie Beriha und Edi Rama zahlt.

View PDF (6 pages)Erinnert an Phantom Projekte dummer Deutscher Minister, und Ministerpraesidenten wie Gabriel mit seinem Nuerburg Ring Projekt, Hahn Flugplatz Aktuell

Verhaftungen im „Spille“, Betrugsfall darunter der Vize Praefekt von Tirana: Fatos Kaja, wegen Dokumenten Faelschungen

“Rakordimi” çon në pranga dy vjedhës nga Karpeni, sekuestrohen armë zjarri dhe çifte

Një operacion i përbashkët i komisariateve të Policisë Durrës dhe Shijak çuan në arrestimin e në flagrancë dy shtetasve, të dyshuar si autorë të disa vjedhjeve.

Bëhet fjalë për H. B, 28 vjeç dhe E. B. 16 vjeç, që të dy banies në Karpen të Maminasit, dhe të dënuar më parë.

Policia bëri të ditur se ata janë autorë të dyshuar të vjedhjes së magazinës së shtetasit E. Z. , vjedhjes së servisit së shtetasit M.N. ku kanë vjedhur vlera monetare, sende të ndryshme materiale, telefona celularë dhe vjedhjes së një çante, marsup shtetasit S.B.

NJOFTIMI I PLOTË

Operacion policor i koduar” Rakordimi”.

Operacioni nga Komisariati i Policisë Durrës dhe Shijak.

Arrestohen në flagrancë dy shtetas, të dyshuar si autorë të disa vjedhjeve.

Sekuestrohen armë, municione luftarake, një automjet, fenelina policie dhe karta telefoni të kompanive të ndryshme.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Durrës në bashkëpunim me Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Shijak, pas një pune intensive dhe të mirëorganzuar kanë finalizuar me sukses operacionin e koduar

“Rakordimi” duke vënë në pranga dy shtetas, si autorë të dyshuar të disa vjedhjeve.

Janë arrestuar në flagrancë shtetasit:

 • H. B, 28 vjeç, banues në Karpen, Maminas, i dënuar më parë për veprat penale” Plagosja”, “Armëbajtje pa leje”dhe “Vjedhje të energjisë elektrike”.
 • E. B. 16 vjeç, banues në Karpen, Maminas, i dënuar më pare.

Grupi hetimor ka zbardhur dhe dokumentuar rme prova shkencore dhe procedurale se shtetasit e mësipërm (vëllezër) janë autorë të dyshuar të vjedhjes së magazinës së shtetasit E. Z. , vjedhjes së servisit së shtetasit M.N. ku kanë vjedhur vlera monetare, sende të ndryshme materiale, telefona celularë dhe vjedhjes së një çante, marsup shtetasit S.B.

Në momentin e kapjes së shtetasve të mësipërm si edhe gjatë kontrollit të kryer në banesat e tyre janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provave materiale:

 • 1 armë zjarri pistoletë tip “Ecol” , kal. 7.65 mm, së bashku me një kreher me 9 fishekë;
 • 1 armë gjahu tipi Shutgan ku brenda folesë së saj gjendeshin 4 fishekë;
 • 1 armë gjahu me grykë e cila kishte të stampuar PBERETTA;
 • 1 pushkë sportive;
 • 1 dorezë arme gjahu shutgan;
 • 169 fishekë kal.7.62 mm mod 56;
 • 1 automjet tip Benz CLK 230 kompresor së bashku me dokumentacionin dhe të instaluara një palë fenelina policie;
 • 6 palë targa;
 • sendet e vjedhura në pronën e shtetasve E.Z. dhe M.N.
 • 1 palë dylbi;
 • 3 telefona Smartphone;
 • 11 karta telefoni të kompanive të ndryshme celulare;
 • 1 kamer e markës JVC COMPACT VHC;

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale“Vjedhja” në bashkëpunim, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armeve luftarake”, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të gjuetisë dhe sportive” dhe “Mbajtje pa të drejtë e uniformës dhe simboleve”parashikuar në nenet 134, 25 , 278/2, 280 dhe 247 të Kodit Penal.

Altes System des Edi Rama: Geldwäsche Mafia Chef Nr. 1 in Albanien und nur mit der Prominenz der Kriminellen.

Alle Anteile wurden an noch eine merkwürdige Firma Firma in Singapur verkauft. Eine Spezial Organisation verfolgt nun diese Betrugs Firma, mit dem Hafen Projekt in Karpen. Es werden ständig nur Berater genannt, wie in einem Taschen Spieler Trick.

https://www.occrp.org/templates/occrp/assets/images/logo.jpg

Kompania guackë që fshihet pas projektit “Morgan” për portin e Karpenit

karpen

Të dhënat e siguruara nga BIRN ngrenë dyshime mbi rrjetin e njerëzve dhe kompanive offshore pas projektit fantazmagorik të portit të Karpenit, për të cilin qeveria pretendon se një grup kompanish ndërkombëtare do të investojnë miliarda dollarë gjatë dekadës së ardhshme.

Në brigjet e detit Adriatik pranë fshatit Karpen të Kavajës, aty ku dikur shtrihej një kompleks ushtarak në të cilin breza të tërë studentësh kryen zborin, ndodhet një nga zonat e fundit të pazhvilluara të gjirit të Durrësit.

Sipas qeverisë shqiptare, kjo zonë bregdetare e gjelbër ku folenizojnë dallëndyshet është piketuar nga një grup kompanish multinacionale për ndërtimin e një porti të ri gjigant, si dhe të një zone mbështetëse ekonomike me vlerë 5 miliardë USD.

I ashtuquajturi projekti “Morgan,” i propozuar nga kompania Star Bridge Port Developments Limited me qendër në Britani, përveç portit përfshin ndërtimin e një qendre logjistike, të një një terminali rigazifikimi dhe të një centrali për prodhimin e energjisë.

“Në Shqipëri ne nuk e kemi një port të këtyre dimensioneve. Nuk ka as në vendet fqinje dhe mungon dhe në Gjirin e Mesdheut një port i tillë, i cili është i gatshëm të përpunojë anije me një tonazh shumë të lartë dhe të gjeneratës së fundit Panamax,” deklaroi ministrja e Ekonomisë, Milva Ekonomi në Komisionin për Veprimtari Prodhuese në parlament, ku në mesin e muajit korrik është diskutuar projektligji për caktimin e një procedure të veçantë negocimi për projektin.

“Kompanitë kanë sjellë propozimin për të ndërtuar një port në Karpen sepse e shikojnë si një pozicion strategjik, një pozicion që mund ta lidhin me portin e Roterdamit, gjithashtu dhe me kanalin e Suezit,” shtoi Ekonomi.

Sipas Ekonomit, projekti është unikal, mbështetet nga investitorë seriozë dhe vetëm gjatë periudhës së ndërtimit do të hapë rreth 70 mijë vende pune dhe do ta rrisë prodhimin e brendshëm bruto në fushën e ndërtimit me 57 %.

Përkundër entuziazmit të qeverisë, opozita e udhëhequr nga Partia Demokratike është shfaqur skeptike dhe ka hedhur akuza se pas propozimit fshihen interesa korruptive që lidhen me zhvatjen e pasurisë publike.

Sipas raportit të përgatitur për Kuvendin nga Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese, porti i Karpenit dhe zona ndihmëse ekonomike do të shtrihet në nje sipërfaqe totale prej 1700 hektarësh.

Pavarësisht objeksioneve të opozitës, projektligji i cili i jep qeverisë të drejtën për të hapur negociatat me investitorin strategjik u miratua në Kuvend në 22 korrik.

Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se pas projektit “Morgan” qëndrojnë kompani guackë dhe një rrjet personash, që më shumë se investitorë duket të jenë agjentë dhe “këshilltarë”. Ndërkohë, dy kompani të njohura që përmenden si investitorë nga ministrja e Ekonomisë i thanë BIRN se ata kanë gjithashtu rol “këshillues”.

Star Bridge Port Developments Limited është një kompani me kapital të nënshkruar prej 100 paundësh britanik, me adresë në një zyrë kontabiliteti të quajtur Blair Shepherd në qytetin Altricham në Britani, pranë Mançesterit.

Kjo kompani është regjistruar fillimisht në vitin 2011 me emrin UK Land Investments LTD, nën pronësinë e dy aksionerëve, William Becket dhe Mark Edwards. Duke u bazuar tek numri i lartë i kompanive ku shërbejnë si drejtorë ose aksionerë, Edwards and Beckett ka shumë mundësi të jenë agjentë regjistrimi kompanish guackë.

Zyra e kontabilitetit Blair Shepherd ku është adresa e regjistruar e kompanisë "Port Bridge" në Altricham, Angli | Foto nga : Google Maps

Zyra e kontabilitetit Blair Shepherd ku është adresa e regjistruar e kompanisë “Port Bridge” në Altricham, Angli | Foto nga : Google Maps

Në Prill të vitit 2014, kompania ka ndryshuar emrin nga UK Land Investments në Star Bridge Port Developments Limited, ndërsa nga viti 2013 deri në vitin 2015 ajo ka pasur status regjistrimi të fjetur.

Përpara se projekt-propozimi i “Star Bridge” të dërgohej për miratim në parlamentin shqiptar në 22 qershor, aksionet e saj janë shitur një kompanie në Singapor, të quajtur One Gate Asia PTE.

Partia Demokratike ka ngritur dyshime mbi kapacitetin financiar të Star Bridge Port Developments Limited për të ndërmarrë investimin e propozuar në portin e Karpenit, si dhe mbi shitjen e aksioneve të saj në prag të paraqitjes së projektit.

“Kjo kompania 100 paundëshe, sipas Edi Ramës do na investoka 5 miliardë dollarë në Karpen, aq sa gjysma e produktit të brendshëm bruto,” deklaroi deputetja Jorida Tabaku, në një konferencë për shtyp me datë 29 korrik.

“Por më e rënda është se kjo kompani, që Edi Rama e bëri pronare të 1700 hektarëve, u shit papritur në Singapor, në një parajsë fiskale atje, vende që vizitohen shpesh nga vëllai i kryeministrit,” shtoi ajo.

Ministrja e Ekonomisë, Milva Ekonomi reagoi ndaj akuzave të opozitës, duke theksuar se arsyeja pse kompania “Star Bridge” ka një kapital themeltar minimal qëndron pas faktit se ajo është një subjekt i krijuar për qëllime të veçanta (SPV), dhe u shërben kompanive investitore dhe atyre zbatuese për të sjellë propozimin para qeverisë shqiptare dhe për të filluar negociatat për këtë projekt.

Ajo ka nënvizuar se pas kësaj SPV-je qëndrojnë si investitorë kompania amerikane AECOM dhe banka e investimeve Britanike, William Blair, ndërsa kompanitë zbatuese që do të implementojnë projektin janë Ramboll dhe RTV Architects nga Britania e Madhe si dhe STFA dhe Summa nga Turqia

“Kompanitë së bashku kanë realizuar një xhiro vjetore prej 21 miliardë dollarë për 2014, kanë punësuar 120.000 persona dhe kanë realizuar projekte me vlerë prej 60 miliardë dollarë,” tha Ekonomi nëpërmjet një njoftimi për shtyp.

“Reputacioni dhe eksperienca e kompanive, amerikane, angleze dhe turke, investuese dhe zbatuese, që do të implementojnë projektin nëpërmjet ‘Star Bridge Port Developments Limited’, është një garanci më shumë dhe shtysa kryesore që na ka çuar të ndërmarrim këtë iniciativë,” shtoi ajo.

Një deklaratë të ngjashme mbi kapacitetet financiare që qëndrojnë mbas projektit “Morgan” është dhënë nga Ekonomi dhe gjatë dëgjesës së mbajtur në komisionin parlamentar të Veprimtari Prodhuese. Më pas u vendos ngritja e një komisioni të posaçëm me përfaqësues të ministrive të Ekonomisë, Energjetikës dhe Transportit për të negociuar me investitorët brenda një periudhe prej 6 muajsh.

Megjithatë, kur BIRN pyeti bankën britanike të investimeve William Blair dhe kompaninë amerikane AECOM, nëse ata kishin bërë një ofertë për të investuar 5 miliardë dollarë në Shqipëri, ato u shprehën se roli i tyre ishte vetëm këshillues.

“Ne jemi të përfshirë, por vetëm në ‘gjetjen” e burimeve të tjera të financimit,” i tha BIRN Tonny Zimmer, një zëdhënës i William Blair.

Muna Al-Azzawi, një zëdhënëse për AECOM dhe Star Bridge Port Developments Limited gjithashtu mohoi që kompania amerikane është investitore.

“Roli i AECOM është i kufizuar në të shërbyerit si këshillues strategjik për projektin dhe ne jemi përfshirë ne negociata me qeverinë shqiptare,” tha ajo. “Në mënyrë kategorike nuk kemi bërë një ofertë prej 5 miliardë dollarësh,” shtoi Al-Azzawi.

Për informacione të mëtejshme mbi kompaninë Al-Azzawi sugjeroi që t’i drejtoheshim këshilltarit të medias të kryeministrit Edi Rama.

“Tani për tani, të gjithë pyetjet për projektin, Star Bridge Port Developments Limited dhe Star Bridge Port Alliance, do të marrin përgjigje nga qeveria shqiptare (nëpërmjet Endrit),” tha ajo.

Kompanitë zbatuese si Ramboll dhe Summa nuk iu përgjigjën kërkesave të BIRN për koment mbi përfshirjen e tyre në projekt.

Me ndihmën e projektit të Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, OCCRP, BIRN gjurmoi të dhënat e aksionerit të vetëm të “Star Bridge,” kompanisë One Gate Asia PTE, Ltd, e regjistruar në Singapor.

Dokumentet e regjistrimit tregojnë që kjo kompani është regjistruar në regjistrin e bizneseve të Singaporit në datën 2 korrik 2015 dhe aktiviteti i saj shtrihet në fushën e konsulencës së biznesit dhe menaxhimit.

One Gate Asia PTE ka një kapital të vogël prej 3000 dollarësh të Singaporit (SGD), ose 2,200 USD dhe dy aksionere.

Avokati Sebastien Graviere, i regjistruar si aksioneri mazhoritar i One Gate Asia PTE, LTD | Printscreen nga LinkedIn

Avokati Sebastien Graviere, i regjistruar si aksioneri mazhoritar i One Gate Asia PTE, LTD | Printscreen nga LinkedIn

Aksioneri në minorancë me 1,000 SGD është kompania Hofman & Partners Corporate Services Singapore PTE dhe aksioneri mazhoritar me 2000 SGD quhet Sebastien Robert George Graviere.

http://boldnews.al/2016/09/16/kompania-guacke-qe-fshihet-pas-projektit-morgan-per-portin-e-karpenit/

Paketa e ndryshimeve kushtetuese që do të votohet të enjten në Kuvendin e Shqipërisë është çështja e parë e rendit të ditës së seancës plenare të 21 korrikut.

Kjo konfirmohet nga axhenda zyrtare e publikuar sot nga Kuvendi, e cila parashikon një seancë plenare me 10 pika.

Dhe teksa ndryshimet në Kushtetutë kërkojnë një miratim me shumicë të cilësuar, 2/3 e të gjithë anëtarëve të Kuvendit ose 94 vota, pikat e tjera të rendit të ditës së kësaj seance, e konsideruar historike, përfshijnë dhe miratimin e pr/ligjit “Për përcaktimin e procedurës së veçantë për negocimin dhe lidhjen e kontratës ndërmjet shtetit shqiptar dhe kompanisë “Star Bridge Port Development Limited”, me objekt projektimin, ndërtimin, operimin, mirëmbajtjen dhe menaxhimin e portit të Karpenit, zonës mbështetëse të portit dhe asaj ekonomike”; disa ndryshime dhe shtesave në vendimin “Për miratimin e strukturës, organikës dhe kategorizimin e pozicioneve të punës të Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit e Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave””; pr/vendimet për plotësimin e katër vendeve vakante në Autoritetin e Mediave Audiovizive; pr/vendimin “Për zgjedhjen e Arben Malajt anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë”; si dhe pr/vendimin “Për miratimin me procedurë të përshpejtuar të projektligjit “Për rivlerësimin e pasurive të paluajtshme”.

http://vizionplus.al/port-gjigand-ne-karpen-te-kavajes/