Der Polizei Direktor Ahmet Prenci, gedenkt der Ermordung der 4 hohen Polizei Direktoren in Durres am 7. August 2009

Eine der peinlichen Pannen bei einer Festnahme, wo durch Dumm Dumm Geschosse, weil die Polizei Direktoren keine Schutz Westen trugen, der örtliche Polizei Direktor Partner des gesuchten Verbrechen und verurteilten Mörder: Dritan Dajit war. Die Handys etc. verschwanden alle im Nichts, Beweise, trotzdem wurde Dritan Dajti zu Lebenslanger Haft veruerteilt.

Die Ermordung der 4 Polizei Direktoren am 7.8.2009 stellt einen Wendepunkt in Albanien dar, denn seitdem wurde gezielt die Polizei von Kriminellen übernommen, wo der schon in 2007 schwer kritisierte Bujar Nishani nur Klientel Politik frühzeitig betrieb in der Justiz und Polizei und die Institutionen zerstörte. Der damals gesuchte Mörder, war wegen einem Mord am Manager der BEST Construction gesucht worden und das praktisch schon 8 Jahre, wobei BEST Construction zu den besonders üblen Regierung nahen Firmen gehörte wie heute: mit Ministerin Milva Economi und ihren Mord Brüdern in Durres.

Was Alles sagt. „BEST“ Construction, eine Mafia und mit Agron Gropa, die „Pelikan“ Privat Polizei, fest kontrolliert von gesuchten Kriminellen, wie die anderen Sicherheits Firmen, wie viele Skandale zeigen.

Neue „Projekte“ für die „Industrie Zone Spitale“ ein 15-jähriges Betrugs, Erpressungs Spektakel der Albanischen Regierungen

20 Jahre Phantom Industrie Zonen und neue Sonder Privilegien für die Bau Mafia

Vangjush Dako war damals in 2000 Bau Polizist, wo einer der übelsten Bauten auf Antiken Grund errichtet wurde, am Venezianischen Turm auf Antiken Grund, wo Alles gefälscht war. Vangjush Dako, organisiert für die Familien eigene Beton und Baufirma bis heute die Zerstörung der Stadt Durres, mit Hilfe der als kriminelles Enterprise auftretenden

Ish-kreu i Policisë përkujton 4 policët e vrarë ne masakrën e Durrësit. Ja çfarë shkruan Prençi


Ish-kreu i Policisë përkujton 4 policët e vrarë ne masakrën e Durrësit. Ja çfarë shkruan Prençi

Ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ahmet Prençi, ka përkujtuar sot 4 policët e vrarë në masakrën e Durrësit në 7 gusht të vitit 2009.

Në gusht të vitit 2009 gjatë operacionit për kapjen e Dritan Dajtit, mbetën të vrarë 4 efektivë policie, Fatos Xhani, Kastriot Feskaj, Sajmir Duçkollari dhe Altin Dizdari.

Ndërkohë që qeveria shqiptare i ka harruar, ka qenë ish-kreu i Policisë ai që i ka kujtuar këta 4 heronj.

Ja çfarë shkruan Prençi:

Tags: , , , ,

One Response to “Der Polizei Direktor Ahmet Prenci, gedenkt der Ermordung der 4 hohen Polizei Direktoren in Durres am 7. August 2009”

 1. Gjoka sagt:

   

   

  Agron Kulicaj und sein sohn der wegen Mord von Interpol gesucht wird, war Mentor von den POlizeisten Mörder: Dritan Dajti. Mucaj Polizei Direktor in Durres, deckte den Mörder und andere Kriminelle in Durres, wie es System ist und andere Morde zeigen.Gestützt von den Britten, weil es ihr Verbindungsmann war. wikileaks gab viele Details schon vorab bekannt und sogar von engen Verwandten aus Tropoje, welche auch im Polizei Dienst waren bestätigt, wie Begleitschutz Fahrten für Treibstoff Betrug, Zoll freie Einfuhren und Drogen Transporte.

  Tetë vite më parë u vranë 4 efektivë të antidrogës, Agron Kuliçi ndihmoi ekzekutorin Dritan Dajti për drogën e Shkelzën Berishës. Kabllogrami i SHBA

  Tetë vite më parë u vranë 4 efektivë të antidrogës, Agron Kuliçi ndihmoi ekzekutorin Dritan Dajti për drogën e Shkelzën Berishës. Kabllogrami i SHBA

   

  Kanë kaluar vetëm tre ditë nga masakra e 7 gushtit kur u vranë katër policë të atindrogës në atë që quhet masakra e Durrësit. Dritan Dajti, që tashmë është prapa dyerve të burgut vrau policin e antidrogës, të dërguar aty për t’u ekzekutuar nga ish zv.drejtori i policisë së Shtetit dhe njeriu më i afërt i Sali Berishës, ish badigardi i tij Agron Kuliçaj. Thjeshtë dhe vetëm se në kryerje të detyrës, katër policët e ndjerë të antidrogës kishin gjurmuar kokainën që lëvizte nga Shqipëria për në Milano dhe ku policia italiane, në sajë të informacioneve të dhëna prej katër policëve shqiptarë të antidrogës, bllokoi në aeroportin e këtij qyteti 33.7 kiliogram kokainë të pastër. E cila ishte e djalit të ish kryeministrit Sali Berisha, vetë Shkelzen Berishës. Ndaj u dërguan në pritë katër policicët për “një aksion tjetër antidrogë”, ndërkohë që letrat ishin për luftën arrestimin e Dritan Dajtit, që kurrsesi nuk është objekt i një polici antidrogë që ka detyra të tjera funksionale. Dhe ndoshta nuk do të ishte kujtuar njeri për katër këta policë të pafajshëm që kryen detyrën dhe që u vranë pikërisht nga urdhëri i drejtuesit të tyre, nëse nuk do të kujtohej vetë ish drejtori i Policisë së Shtetit, Ahmet Prençi.

  Ish kreu i policisë përkujton 4 efektivët e vrarë nga Dritan Dajti.

  “Data shtatë gusht e vitit 2009 do të mbahet mend si masakra e Durrësit, ku krimineli i mirënjohur Dritan Dajti vrau me duart e tij 4 efektivë policie. Këtë të martë, ish Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ahmeti Prençi ka përkujtuar efektivët e policisë që ranë në krye të detyrës. Fatos Xhani, Kastriot Feskaj, Sajmir Duçkollari dhe Altin Dizdari ishin 4 policët që morën pjesë në operacionin për kapjen e Dritan Dajtit, në atë i arratisur prej vitesh nga duart e drejtësisë”, shkruan Prençi në rrjeitn social. Duke goditur indirekt ish vartësin e tij Agron Kuliçaj, për të cilin dha dhe dorëheqjen. Thjeshtë dhe vetëm për të marrë përgjegjësinë dikush dhe jo ish badigardi dhe syri e veshi i Berishës në polici.

  Kabllogram i ambasadës amerikane

  Në një kabllogram të ambasadës amerikane, ish-zv.drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Agron Kuliçaj konsiderohet një njeri i korruptuar dhe i implikuar në vrasjen e 4 policëve nga ana e Dritan Dajtit. Ambasada citon edhe ish –drejtorin Burgaj, i cili thotë se Kuliçaj nuk mund të lëvizej nga pozicioni pa miratimin e kryeministrit Berisha.

  Titulli: Rokada në polici zbulon një “të paprekshëm”

  Datë 25 nëntor 2009

  Dërguar nga Ambasada Amerikane në Tiranë

  Merr: Departamenti Amerikan i Shtetit

  Firmosur: Ambasadori John Withers

  Klasifikuar si Material konfidencial

  Pas një jave në krye të detyrës, drejtori i sapoemëruar i Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj prezantoi dorëheqjen e pothuajse të gjithë drejtorëve të policisë në nivel rajonal dhe funksional. Dy javë më pas Burgaj bëri ndryshime të ngjashme të stafit në policinë kufitare. Teksa shpejtësia e rokadës kapi kritikët dhe donatorët ndërkombëtarë në surprizë, ambasada është dakord me misionin PAMECA dhe ndryshimet ishin në zbatim të rregullores dhe shumë prej tyre janë lëvizje pozitive.

  Gjithsesi, ambasada mbetet e shqetësuar në lidhje me Agron Kuliçaj, i cili nuk është prekur nga kjo rokadë. Burimet thonë se Kuliçaj është i korruptuar dhe donatorët ndërkombëtarë refuzojnë që të ndihmojnë policinë shqiptare për shkak të prezencës së tij.

  Ambasadori i ka shprehur shqetësimet e tij në lidhje me korrupsionin në nivelet e larta të policisë shqiptare ministrit Basha ndërsa përfaqësuesi i ambasadës në ICITAP ka shprehur shqetësimet konkrete për Kuliçaj tek Burgaj.

  Burgaj i ka thënë se Kuliçaj është i lidhur ngushtë me kryeministrin Berisha dhe çdo përpjekje për të larguar ose detyruar atë që të dorëhiqet duhet të vijë nga zyra e kryeministrit.

  Në 29 tetor Burgaj u emërua nga Këshilli i Ministrave për të zëvendësuar Ahmet Prençin. Fjalë nga të gjitha anët tregojnë se edhe pse Prençi dha dorëheqjen për arsye shëndetësore, arsyeja e vërtetë që ai u largua është keqmenaxhimi i operacionit për arrestimi e një figurë të krimit, Dritan Dajtit në gusht.

  Burgaj ishte më parë zëvendësi i Prençit dhe ka reputacion të mirë. Deri më sot, ambasada ka qenë e kënaqur me performancën e Burgajt. Pak kohë pas emërimit, Burgaj i tregoi ambasadës qëllimin e tij për të bërë ndryshime të mëdha në Policinë e Shtetit.

  Ambasada britanike ka ngritur shqetësime në lidhje me dorëheqjen e Arjan Muçës nga drejtoria e krimit të organizuar për tu bërë këshilltar i Burgajt. Shqetësimet e britanikëve kanë të bëjnë me investimin që ka bërë BE-ja në drejtorinë kundër krimit të organizuar.

  Një drejtor që nuk u prek nga rokada ishte Agron Kuliçaj, kreu i inteligjencës, i cili besohet gjerësisht se është i korruptuar. Burimet i kanë thënë ambasadës se disa donatorë europianë refuzojnë të përfshihen me policinë veçanërisht për shkak të prezencës së Kuliçajt. Ne kemi arsye të besojmë se kjo është një e vërtetë edhe për disa agjenci amerikane.

  Jo vetëm që praktikat korruptive të Kuliçajt janë shumë të njohura, por ka fjalë se ai mund të jetë i implikuar në shpartallimin e policisë gjatë operacionit për arrestimin e Dritan Dajtit në gusht. Dajti kishte marrë një spiunim nga brenda dhe disa oficerë policie humbën jetën gjatë shkëmbimit të zjarrit. Njerëz brenda policisë besojnë se Kuliçaj mund të ketë ndihmuar Dritan Dajtin ti shpëtojë tentativave të mëparshme për ta arrestuar.

  Sipas burimeve policore, zyrtarë të lartë të policisë vendosën të ndërhynin kundër Dajtit në gusht të këtij viti sepse në atë kohë Kuliçaj ishte jashtë Shqipërisë dhe teorikisht nuk kishte mundësi të informonte Dajtin.

  Ambasadori ia tha ministrit Basha shqetësimet tona për korrupsionin në nivelet e larta të policisë shqiptare. Javën e kaluar ICITAP foli me Burgajn për shqetësimet konkrete për Kuliçajn.

  Burgaj i tha se ai vetë kishte probleme me Kuliçajn dhe se zyrtarë të tjerë të policisë ishin të shqetësuar për lidhjet dhe përfshirjen e tij në krimin e organizuar. Burgaj saktësoi se ai nuk kishte fuqinë për të transferuar ose shkarkuar Kuliçaj për shkak të lidhjeve që ka me kryeministrin Berisha.

  Burgaj sugjeroi që nëse Ambasada kishte shqetësime, duhet të ngrinte ato tek Berisha sepse vetëm ai mund të marrë vendime në lidhje me detyrën e Kuliçajt./Pamfleti.com

  http://www.pamfleti.com/tete-vite-me-pare-u-vrane-4-efektive-te-antidroges-agron-kulici-ndihmoi-ekzekutorin-dritan-dajti-per-drogen-e-shkelzen-berishes-kabllogrami-i-shba