EU finanziert: Vangjush Dako, Agim Xhelili, Cullaku die Taliban Truppe zerstört die Stadt Durres und die Antiken Städten

PM Panteli Maiko und der Bauminister Fatmir Yhafaj kamen nach Durres (in 2002) bezeichneten diesen Bau und den Hochhaus Bau am Antiken Tempel, als hoch kriminell, einer korrupten Stadt Verwaltung und das war Miri Hoti und Lefter Koka. Es war ja schon mal Haft Befehl ausgestellt im Vasil Hila Skandal, aber eine kriminelle Justiz, stellt alle Verfahren ein, unter dem Staatsanwalt Nasic Naco in Durres, der später Justizminister wurde, ebenso seine Banden schützte.

Bulevardi Dzrrah - Post, Durres Mafia construction Vangjush Dako

Bulevardi Dzrrah – Post, Durres
Mafia construction Vangjush Dako

Taliban Stadt Durres, wo 270 Antike Stätten durch Kriminelle zubetoniert wurden

1920, die Zweigstelle der Staatsbank ist in Bau

1920, die Zweigstelle der Staatsbank ist in Bau

Vangjush Dako war damals Bau Polizist, was Alles sagt. „BEST“ Construction, eine Mafia Politik Geldwäsche Maschine auch des Cullaku, Duka Clans. Heute ist erneut ein Verwandter Baupolizist, ein neuer Bau Polizei Chef: Arthur ist ein korrupter Idiot, der in Tradition von Erpessung lebt, als verlängerter Arm eines eines kriminellen Bürgermeisters.

Die Wasser Leitung wurde inzwischen dort erneut zerstört.

1920

1920

Punonjësit që janë angazhuar të kryejnë punimet e projektit Veliera në Durrës sot në mbrëmje vetëm pak minuta më parë, kanë çarë tubacion

Heute geht es auch um eine neue Wasserleitung und Kanalisation, welche erneut zutief gebaut wird, es so keine Abfluss ins Meer geben kann.
Dieser damalige Bau, wurde auch vom Ministerium mit Artan Lame, hart angegriffen in 2001 schon, wo heute der damalige Bürgermeister Arqile Gorea (einer der wenigen fähigen Verwaltungs Beamten), sagt, das er diese Baugenehmigung für die “Best Construction” des Agim Xhelili, nie gegeben hat. Das Dokument, der damaligen Baugenehmigung ist gefälscht.

Durrës, thellohet skandali me pallatin e ngritur mbi murin bizantin (VIDEO)

Postuar: 23/02/2017 – 17:31

Ky pallat shumëkatësh i ngritur mbi murin e portës hyrëse të Rrugës Egnatia, në Durrës, është ndërtuar ne kundërshtim të hapur me ligjin.

Një rregullore e vitit 1989 për mbrojtjen, restaurimin dhe administrimin e tokës, e publikuar ne emisionin “Stop”, e ndalonte automatikisht kompaninë “Best Construction” të Agim Xhelilit që të hidhte beton mbi këtë zonë, me zbulimin e faktit se nëntoka fshihte një prej pasurive më të çmuara arkeologjike.

Në Shtator të vitit 2007, Shoqëria përfundoi ndërtimin e një godine 12 katëshe (EGT-Business Center), e cila ndodhet në qendër të qytetit të Durrësit, tek sheshi “Liria”. Sipërfaqja totale e ndërtesës është rreth 10,000 m2, nga të cilat 4,000 m2 janë ambjente tregtare. Në këtë ndërtesë kompania ka në pronësi të saj rreth 1,200 m2, në të cilën do të zgjerojë aktivitetet e biznesit të saj.

Arkeologu Mojkom Zeqo thotë se rregulloja e vitit 1989 është ende në fuqi. Nëse kjo rregullore do të zbatohej, skandali i ndërtimit të pallatit mbi murin e “Portës së Artë” të rrugës Egnatia do te ishte shmangur dhe ndërtuesi Agim Xhelili do te duhej ta kishte ngritur atë disa metra me tutje.

Ky pallat konsiderohet si një nder skandalet me të mëdha ne shkatërrimin e trashëgimisë kulturore. Dhe ky shkatërrim, si për ironi te fatit, i është bërë Durrësit në kohen kur ndërtuesi Xhelili sapo ishte shpallur “Qytetar Nderi” i tij, me një vendim të Bashkisë./ TV KLAN

/portali DurresLajm/

Video:

Dako Ignores Court, Continues Veliera Construction Work

Dako Ignores Court, Continues Veliera Construction Work

In violation of the verdict of the Administrative Court, the Municipality of Durrës has continued construction work on the Veliera Square, pouring concrete on top of the zone where several archeological finds had been…

What Are They Trying to Cover Up in Durrës?

What Are They Trying to Cover Up in Durrës?

Although the surprise discoveries close to the Venetian Tower in Durrës on the square before the port entrance brought the construction work to a halt, the the government has still not addressed its citizens’ concerns.…

By Artan Rama , 5 hours ago

Tags: , , , , ,

5 Responses to “EU finanziert: Vangjush Dako, Agim Xhelili, Cullaku die Taliban Truppe zerstört die Stadt Durres und die Antiken Städten”

 1. Balkansurfer sagt:

  Neue Proteste, aber erst nach vielen Monaten begannen Proteste, obwohl Alles vollkommen illegal ist.


  “E prekët Dyrrahun? Burg!”/ Protestuesit nuk i ndal as shiu: Vangjush, jep dorëheqjen

  Jo vetëm shoqëria civile por edhe simpatizanë dhe përfaqësues të Partisë Demokratike në Durrës, iu bashkuan protestës së shoqërisë civile, në sheshin “Veliera”, e cila kërkon prej disa javësh bllokimin e punimeve që po kryhen sipas tyre në zonën arkeologjike në qendër të Durrësit.

  Reshjet e shiut nuk ndalën protestuesit, të cilët deklaruan se Gjykata Administrative vendosi të mos zhvillohen punime mbi rrugën nacionale, por përmbarimi nuk vepron, ndërsa Kontolli i Lartë i Shtetit në raportin e bërë publik, konfirmon shkelje dhe abuzime me procedurat për ndërtimin e “Velierës” në zonën arkeologjike A, deklaroi Sazan Guri.

  Përfaqësues të shoqatave të ndryshme deklaruan se kreu i bashkisë së Durrësit duhet të japë dorëheqjen pas krimit arkeologjik që ka kryer me pasurinë në Durrës.

  Pasi protestuan përkrah Torrës Veneciane, aty ku dallohen qartë fragmentet e themelit të fortifikimit të Durrësit, ose portës së Jallisë, protestuesit iu drejtuan në një marshim bashkisë së Durrësit. Aty vendosën disa gurë në derën e bashkisë me simbolin se bashkia duhet të mbyllet, duke kërkuar dorëheqjen e kreut të bashkisë Vangjush Dako, dhe përballjen e tij me drejtësinë.

  Kjo protestë vjen në vazhdën e disa protestave të tjera të organizuara nga shoqëria civile, e cila po kërkon ndërprerjen e punimeve me argumentin se po cenohet trashëgimia kulturore e qytetit bregdetar.

  K.H.

  /portali DurresLajm/

  Video:
  Na bëni like në facebook!:
 2. Balkansurfer sagt:

  Baugenehmigung für die „BESA“ Baufirma der Albaner Mafia. Vollkommen gefälscht, auch war die Unterschrift von einer Hand geschrieben, wie die Handschriftliche Baugenehmigung, obwohl man immer Dokumente auch damals in der Präfektur, Rathaus mit einer Schreibmaschine schrieb.

  Dieser damalige Bau, wurde auch vom Ministerium mit Artan Lame, hart angegriffen in 2001 schon, wo heute der damalige Bürgermeister Arqile Gorea (einer der wenigen fähigen Verwaltungs Beamten), sagt, das er diese Baugenehmigung für die “Best Construction” des Agim Xhelili, nie gegeben hat. Das Dokument, der damaligen Baugenehmigung ist gefälscht.

  Ein Bürgermeister füllt sowieso nie eine Baugenehmigung aus, denn man hatte immer dafür Sekretärinnen, aber der zuständige Beamte schrieb die Baugenehmigungen aus, zur Vorlage im Stadtrat. Der damalige Beamte, floh nach Italien und war nie mehr gesehen, als 2004 : 25 Haft Befehle im Vasil Hila Skandal ausgestellt wurden, auch gegen Vangjush Dako und die damaligen und vorherigen Bürgermeister.

  Oerd Bylykbashi Super Gangster der PD, mit zig Anzeigen auch der eigenen Bau Polizei und Grundstücks Mitarbeiter, betreibt Betrug auch wegen Dummheit in Durres. Er beschuldigt den SP Bürgermeister Miri Hoti (Vasil Hila Skandal, Staatsanwalt Anklagen in 2004), wegen ausstellen illegaler Baugenehmigungen in Durres in 2000, auf Antiken Grund, obwohl der Partei Kollege A. Goreo, damals Bürgermeister war. Gemeinsame Auftritte mit Doris Pack in jüngster Zeit, damit man weiß woran man ist.

  Bylykbashi del edhe mashtrues. Ja kush e ka dhene lejen e ndertimit te pallatit qe ka zenë murin

  Lt. GerichtsSachen in Durres, fälscht Mattilda Dovana damals wie heute herum, als angebliche Erbin von Petro Spiru. Gefälschte Testamente, mit falschen Zeugen, eine Spezialität in Durres. Gerichtssache in 2017 beim Obersten Gericht in Albanien, das diese Gruppe sich gestohlene Grundstücke und Vermögen legalisieren will. GENTJAN SPIRU ; FILLORETI SPIRU ; ILONA SPIRU ; TEODOR SPIRU ; NIRVANA DOVANA ; MATILDA DOVANA ; ALFONS DOVANA ; NIKOLLA DOVANA

  Gebaut wurde der Mafia Bau, aber schon in 2000, wie der Bürgermeister damals sagt, das es gefälscht ist, auch keine Ortsangaber enthält.

  Komplett gefälscht und von einer Person produziert! Damals waren die Verwaltungen schon hilflos gegen die Machenschaften der Bau- und Drogen Mafia und Lulzim Berisha, Lefter Koka, Vangjush Dako, Gjoka, Hasanebeliu, beherrschten die Stadt, den Hafen und das heute ebenso

  OERD-BYLYKBASHI-415x260Kreu i emëruar i PD së Durrësit, Oerd Bylykbashi ka mashtruar publikisht në një debat televiziv ndërsa është shprehur se leja e ndërtimit të një pallati në Durrës ku përfshihet edhe një mur rrethues që është bërë pjesë e tij është dhënë nga ish kryebashkiaku Miri Hoti. Bylykbashi e bëri dekleratën e tij pak ditë më parë , ndërsa ishte në një debat me kryebashkiakun aktual të Durrësit, Vangjush Dako. Debati në fakt ishte rreth asaj që po ndodh në investimin për ndërtimin e Velieres, ku kreu actual i bashkisë po shpjegonte themelin e murit që lidh atë actual i ndërperë te pallati dhe nga ana tjetër që bashkohet me Torrën.

  Bylykbashi ka akuzuar ashpër edhe për pallatin duke thënë se leja është dhënë nga socialistët dhe konkretisht nga kryebashkiaku Miri Hoti. Gazeta Bulevard ka në dispozicion faksimilen e dokumnetit që tregon në fakt se kush e ka dhënë lejen e ndërtimit të pallatit, pra kush ishte në drejtimin e bashkisë.

  Leja e ndërtimit që i është dhënë subjektit ndërtues Besat Konstruksion, është firmosur nga ish kryebashkiaku Arqile Goreai subjektit PD. Leja e ndërtimit sic duket edhe nga faksimilja mban numër e vendimit 5, të mbledhjes së KRRT me datë 20 .05.2000. Leja e ndërtimit është dhënë për shtetasen Matilda Dovana, ku parashikohen edhe katët e ndërtimit që do të jenë 14 si edhe një kupolë, pra me pamjen që ka sot.

  001 (2)Por mesa duket Oerd Bylykbashi do ketë qenë duke kërkuar punë te PS në atë kohë dhe nuk e ka ditur faktin që kryetar bashkie ka qenë në vitin 2000 Arqile Gorea. Ndoshta e ka harruar ngaqë ka marrë pjesë si përkthyes në dy palë zgjedhje të vkedhura si përkthyes i përfaqësuesve të OSBES-ë, zgjedhjet e vitit 2000 dhe 2001. Megjithse nuk e ka për herë të parë, po këtë radhë Oerd Bylykbashi doli mashtrues.

   

  Short URL: http://www.bulevardionline.com/?p=18125

   

  • Insider sagt:

   Best Construktion arbeitet nun mit einem gesuchten Kriminellen zusammen dem Eigentümer von der Sicherheitsfirma Pelikan, der wohl einen neuen Namen erhielt.

   Man erhielt die Zussage für die Industrie Zone Spitale, was umgehend die SAI Staatskontrolle kritisierte, die Auflösung der Konzession forderte.

   Eine reine Betrugs, Gangster Firma, welche mit ordinären Fälschungen arbeitete damals wie heute und Sponsor von Edi Rama, damals wie heute.

   Zona ekonomike e Spitallës, KLSH kërkon anulimin e ofertës fituese të Pelikani sh.p.k
   27/12/2017 3:15 PM 0 komente

   Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kërkuar anulimin e ofertës fituese të bërë nga Pelikani sh.p.k për zhvillimin e zonës ekonomike Spitallë. Në argumentin e tij KLSH vlerëson se oferta e s kualifikuar e kompanisë Edil Al-IT siguronte një përfitim më të lartë ekonomik por edhe punësim më të madh. Auditimi i posaçëm mbi këtë procedurë të zhvilluar nga ish-Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes ka ngarkuar me përgjegjësi anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave.
   http://www.monitor.al/zona-ekonomike-e-spitalles-klsh-kerkon-anulimin-e-ofertes-fituese-te-pelikani-sh-p-k/?cat=1972

   Kompania fituese ishte konsorciumi i kompanive “Pelikan” shpk, “The Best Construction” shpk dhe “Vëllezërit Hysa” shpk.

   http://www.exit.al/2017/12/27/zona-ekonomike-e-spitalles-klsh-kerkon-anulimin-e-menjehershem-te-koncesionit/

 3. Insider sagt:


  Heute igoriert der Berufs Kriminelle Vangjush Dako alle Gerichts Verbote für den Bau.

  Manjani: Gjykata e Durrësit pezullon punimet për “Velerian”, bashkia nuk e zbaton! Ku janë kriminelët në gjykatë apo në bashki?

  Nikolin Jaka der Industrie und Handelskammer Präsident, sagt das Selbe, das keine Gerichts Entscheidungen umgesetzt werden.

  Jaka: Debatet për drejtësinë janë retorikë politike, vettingu i domosdoshëm për politikën

  I ftuar në emisionin “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe në Ora Neës, Kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka thotë se…

 4. Insider sagt:

  Vangjush Dako lässt in alter Methode, weiter betonieren, zwischen den Antiken Stadtmauern

  https://www.youtube.com/watch?v=rhWT2cFHIJM

  2 Firmen Anteile, über 1,4 Millionen € Gewinn im Ersten Jahr, darunter im schwierigen Lebensmittel Bereich, Wäscherei Geschäft usw.. 200.000 € Auto: Makina “Porsche Panamera White Storm” der Sohn von Vangjush Dako>

  23 vjeç dhe aksioner në 2 kompani, djali i Vangjush Dakos ‘tërbon’ rrjetin, blen makinën me çmimin marramendës (Foto)

  Xhulio Dako është djali 23-vjeçar i kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dakos.
  Megjithëse kaq i ri në moshë ai është aksioner në dy kompani të rëndësishme, njëra në fushën e lavanderisë dhe tjetra në tregtimin e produkteve ushqimore me bazë detin.

  Në kompaninë e parë, të quajtur “DB Wash International”, Xhulio Dako është shtuar si aksioner, tek themeluesi 54-vjeçar Tomi Ismailati, ndërsa ortakë janë edhe 5 shtetas italianë. Nuk dihet lidhja e djalit të Dakos me këta shtetas të mëdhenjë në moshë, por sipas bilanceve të siguruara nga Tpz.al, rezulojnë se kenë qarkulluar qindra miliona lekë në harkun e 3 viteve të fundit.

  Në deklaratën e pasurisë, të dorëzuar nga ILDKPKI, Xhulio Dako është zotërues i 20% të aksioneve të shoqërisë “DB Wash International”, me kapital 20 000 lekë. Edhe aksionerët e tjerë kanë deklaruar vlera qesharake në kapital, por bilanci i të ardhurave dhe shpenzimeve flasin për tjetër gjë.

  Fitimet e kompanisë “DB Wash International”, të nxjerra nga TPZ.al, bilancet që vetë kjo kompani ka deklaruar, e krijuar 25/03/2014 kapin vlerën e:

  Viti 2014: 22.876.057 Lekë (të reja)

  Viti 2015: 56.850.124 Lekë (të reja)

  Viti 2016: 72.101.360 Lekë (të reja)

  Pra, një kompani e sapo krijuar në vitin 2014, ka arritur të nxjerrë fitime deri në 1.4 miliard lekë, ku pjesë është edhe djali 22-vjeçar, i Vangjush Dakos. “DB Wash International” është gjithashtu edhe përfituese e fondeve publike, ku në thesarin e shtetit rezultojnë 3 transaksione financiare ndaj kësaj kompanie, me vlerë 484.000 lekë (të reja).

  Pas suksesit me kompaninë e parë, 23-vjeçari Xhulio Dako lidhet ngushtë me 54-vjeçarin Tomi Ismailati. Të dy këta, bashkë me dy italianë të tjerë. hapin një biznes në vitin 2016, “Artic Group”, kësaj here në fushën e tregtimit të produkteve ushqimore, molusqeve dhe frutave të detit. Djali i Vangjush Dakos, bëhet 35% aksioner, ndërsa brenda vitit të parë, arrijnë të qarkullojnë 34.233.202 lekë (të reja), rreth 300 mijë dollarë nga shitjet dhe shpenzimet.

  Mesa duket fati i ka buzëqeshur 22-vjeçarit, Xhulio Dako, djali i kryebashkiakut të qytetit të dytë më të madh në Shqipëri, Durrësit. Xhulio njihet mirë në qytetin bregdetar, jo për bizneset e tij, por për jetën luksoze që ai bën.

  Ai ka në pronësi një makinë të tipit të fundit ngjyrë të bardhë.

  Një Panamera super të shtrenjtë që një moshatar i tij, do ta ëndërronte ndërkohë që bën një punë ku nxjerr fitime të zakonshme.

  Makina “Porsche Panamera White Storm” kap një shifër të frikshme prej rreth 200 mijë eurosh.

  Fotoja siguruar nga faqja e njohur në Instagram “Rich Kids Tirana”.


  http://www.pamfleti.com/23-vjec-dhe-aksioner-ne-2-kompani-djali-vangjush-dakos-terbon-blen-makinen-cmimin-marramendes-foto