45 Jahre Schmuggel zwischen Albanien und Süd Italien

Vor 40 Jahren wurde in den Nautischen Nachrichten schon vor den Schnellbooten zwischen Süd Italien und Albanien.Partner waren die Hafenmeister, Polizei Chefs. Das wurde erst ab 1999 geändert durch mehrfachen Personal Wechsel

Das Dokument wie Zigarettenverkehr im Jahr 1970 mit dem italienischen Camorran gedeihen soll, fing an, alle geführt von Mitgliedern der Staatssicherheit, nach dem Tod von Enver Hoxha Schmuggel erweitern. Der letzte Militär Staatsanwalr Spartak Braho, sein Stellvertreter Sokol Kociu waren die direkten Partner, zuerst von der „Camorra“, deshalb wurde damals die Apulische Mafia: „Sacra Corona Unita“ gegründet, welche auch als Investor in Albanien auftrat.

Aufbau

Die SCU ist eine föderale Organisation mit 47 unabhängigen Clans, die etwa 1600 ständige Mitglieder einschließen. Sie wird von Giuseppe Rogoli gelenkt. Der ehemalige Boss Filippo Cerfeda hat sich nach seiner Verhaftung als Kronzeuge zur Verfügung gestellt.[1] Das Zentrum des Einflussbereiches liegt nach wie vor in Apulien in den Provinzen Brindisi und Bari.

Die SCU weist eine stark hierarchische Struktur auf, unten angefangen mit sogenannten Camorristi oder Picciotti, darüber Sgarristi, Santisti, Evangelisti, Trequartino und schließlich dem Crimine als Oberhaupt der Organisation. Unterteilt ist die SCU hierbei in die Società Minore (der die Camorristi oder Picciotti angehören), die Società Maggiore (der die Sacrristi und Santisti angehören) und schließlich die Società Segreta, der die übrigen Grade angehören. Diese bildet dabei gleichzeitig den Rat der Organisation.[2][3]

Verfasst am: 2016.10.09 – 09.01

Von Vereinbarungen Camorra-n stieg Schmuggelware Schmuggelnetzebene auf den höchsten Ebenen, darunter das gesamte Panorama der organisierten Kriminalität. Die Existenz dieser Kanäle kommunistischen Albanien zu schmuggeln gebracht Risiken für die innere Sicherheit in Italien.

……………….

Seit Ende 1978 war Durres Teil der Aktivitätszentren der neapolitanischen Camorra und die Situation weiter nach Hoxhas Tod zu verschlechtern, wenn das Urteil kam der Generalsekretär der Kommunistischen Partei, Ramiz Alia.

3 Responses to “45 Jahre Schmuggel zwischen Albanien und Süd Italien”

 1. Sarah_HrNje sagt:

  31 Pakete Cannabis aus Albanien beschlagnahmt mit einem Schmuggler Boot wie so oft aus dem Fluss Delta deas Vjosa. ! Tonne Cannabis beschlagnahmt

   

  8 Jugendliche werden von der „Guardia de Financa“ am Cap Karaburun gerettet

  2012: Albanien im Chaos, weil die Justiz und Staats Polizei nicht funktioniert

   

   

  19 Shtator 2016 – 09:24 | përditesuar në 11:47

  „Gomonia me 1 ton hashash është nisur nga Grykëderdhja e Vjosës“. Kështu theksojnë burime për Report TV, lidhur me një operacion antidrogë të zhvilluar nga Guardia Di Finanza ne bashkepunim me policine shqiptare. Policia italiane është vënë në ndjekje të tre trafikantëve, por këta të fundit kanë mundur të shpëtojnë, duke braktisur në Brindisi gomonen 8.5 metra e gjatë, me dy motorë.

  Një sasi prej 1 ton lëndë narkotike marijuanë e ndare në 31 pako, është kapur nga policia italiane në bashkëpunim me autoritetet policore shqiptare. Lajmi bëhet i ditur për mediat nga burime të policisë së Vlorës sipas të cilave mëngjesin e të hënës, policia italiane, Roja Bregdetare dhe ajo Financiare, bllokuan në zonën e Brindisit një skaf me një sasi lënde narkotike prej rreth 1 tonë marijuanë.
  Sipas burimeve, droga ishte nisur nga Vlora dhe ishte zbuluar nga policia shqiptare e kufirit e cila kishte angazhuar mjetet e saj për të ndjekur në det trafikantët.

  Për shkak të fuqisë së madhe motorrike të mjeteve të tyre trafikantët mundën të shmangeshin. Për këtë shkak, policia shqiptare kërkoi ndihmën e palës italiane, e cila mundi të bllokonte gomonen. Policia tashmë është duke kryer hetimet për zbardhjen e rastit.

  POLICIA SHQIPTARE DETAJE MBI OPERACIONIN
  Operacioni i nisur nga Policia e Shtetit ku është bashkëpunuar dhe bashkërenduar me autoritet policore Italiane.

  Sekuestrohet në Brindisi të Italisë një Gomone 8.5 metra e gjatë , me dy motorë, ku në bordin e saj u gjeten 31 pako të mëdha me lëndë narkotike.
  Rreth orës 22. 00, të datës 18 Shtator, në lumin Vjosë, në afërsi të Urës së Mifolit, nga ana e shërbimeve të Policisë është identifikuar një mjet i dyshimtë lundrues.
  Mjeti është larguar me shpejtësi pasi ka parë lëvizje në afërsi të tij.

  Menjëherë është njoftuar policia kufitare Vlorë.
  Rreth 2 kilometra nga grykë derdhja e Vjosës, patrulla e Policisë Kufitare, e planifikuar në shërbime në atë vend, i ka bërë shenjë dhe thirrje mjetit që të ndalojë.
  Thirrjes për të ndaluar, drejtuesi i mjetit nuk i është përgjigjur, por ka shtuar shpejtësinë.

  Nga ana e shërbimeve të Policisë është hapur zjarr në ajër për ta ndaluar, por përsëri mjeti ka vijuar me shpejtësi të madhe.
  Shërbimet e Policisë në momentin që i kanë bërë thirrje të ndalojë kanë identifikuar mjetin lundrues i tipit gomone me tre persona në bord i ngarkuar me disa thasë.
  Ndërkohë pas njoftimit të marrë nga organet kompetente të Policisë së Shtetit, nga ana e shërbimeve të Policisë Kufitare Vlorë të repartit special Delta në bashkëpunim me forcat e njësisë së Guardia di Finanza në Vlorë është organizuar operacioni për kapjen e mjetit.

  Megjithë reagimin në një kohë mjaft të shpejtë të forcave policore, mjeti ka arritur të largohet i ndihmuar edhe nga moti i keq.

  Në ndjekje të mjetit janë vënë mjeti i Policisë Kufitare Vlorë, mjeti i repartit Special Delta Forcë dhe mjeti i ‘Guardia di Finanza’.
  Megjithëse moti ishte shumë i keq dhe binte shumë shi, është vijuar me ndjekjen e mjetit deri në ujërat ndërkombëtare dhe njëkohësisht nga ana jonë janë njoftuar kolegët e Guardia di Finanzës në Bari.

  Shërbimet e Policisë Kufitare Vlorë , Repartit Delta dhe Guardia di Financa, kanë qëndruar në det deri në orën 05.00 të mëngjesit të sotëm kohë kur janë njoftuar se mjetet e Guardia di Financa të Barit ishin në ndjekje te gomones.

  Rreth orës 06:00 nga Guradia di Finanza e Barit jemi njoftuar se, në territorin e Torre Santa Sabina, është kapur mjeti lundrues tip gomone me gjatësi 8.5 metra, me motor Merkuri 250, plus motor rezerve, si dhe 31 pako mariuanë, ndërsa tre trafikantët kanë arritur të dalin në breg dhe më pas të largohen.
  Vijon operacioni për kapjen e tre autorëve.

  8 Jugendliche werden von der „Guardia de Financa“ am Cap Karaburun gerettet

  Serie von Schmuggler Booten

  2 Wasser Scooter wurden als Cannabis Schmuggler Boote abgefangen aus Albanien

  FIER 6 mars ( http://www.alblink.com ) – Bledar Abazi dhe Altin Hasanaj jane arrestuar pasi iu eshte gjetur nje sasi lende narkotike. Burimet zyrtare te Policise se Qarkut te Fierit bejne te ditur se du te rinjet u prangosen sepse iu gjet ne makinen e tyre një sasi prej 650 gr lëndë narkotike e dyshuar e llojit heroinë

  Të dy u arrestuan në kushtet e flagrancës pasi në mjetin me të cilin udhëtonin, furgon me targa MK 37-79 A, u gjet dhe lënda narkotike.

  Makina është ndaluar teksa po lëvizte në rrugën nacionale Fier- Ballsh, në zonën e njohur si Kthesa e Patosit. Ndaj Abazit dhe Hasanajt është ngritur akuza për veprën penale të posedimit dhe tregtimit të lëndeve narkotike.

  http://www.alblink.com/?fq=brenda&m=shfaqart&aid=19955

 2. albania sagt:

  31 Pakete Cannabis aus Albanien beschlagnahmt mit einem Schmuggler Boot wie so oft aus dem Fluss Delta deas Vjosa. ! Tonne Cannabis beschlagnahmt

   

  8 Jugendliche werden von der „Guardia de Financa“ am Cap Karaburun gerettet

  2012: Albanien im Chaos, weil die Justiz und Staats Polizei nicht funktioniert

   

   

  19 Shtator 2016 – 09:24 | përditesuar në 11:47

  „Gomonia me 1 ton hashash është nisur nga Grykëderdhja e Vjosës“. Kështu theksojnë burime për Report TV, lidhur me një operacion antidrogë të zhvilluar nga Guardia Di Finanza ne bashkepunim me policine shqiptare. Policia italiane është vënë në ndjekje të tre trafikantëve, por këta të fundit kanë mundur të shpëtojnë, duke braktisur në Brindisi gomonen 8.5 metra e gjatë, me dy motorë.

  Një sasi prej 1 ton lëndë narkotike marijuanë e ndare në 31 pako, është kapur nga policia italiane në bashkëpunim me autoritetet policore shqiptare. Lajmi bëhet i ditur për mediat nga burime të policisë së Vlorës sipas të cilave mëngjesin e të hënës, policia italiane, Roja Bregdetare dhe ajo Financiare, bllokuan në zonën e Brindisit një skaf me një sasi lënde narkotike prej rreth 1 tonë marijuanë.
  Sipas burimeve, droga ishte nisur nga Vlora dhe ishte zbuluar nga policia shqiptare e kufirit e cila kishte angazhuar mjetet e saj për të ndjekur në det trafikantët.

  Për shkak të fuqisë së madhe motorrike të mjeteve të tyre trafikantët mundën të shmangeshin. Për këtë shkak, policia shqiptare kërkoi ndihmën e palës italiane, e cila mundi të bllokonte gomonen. Policia tashmë është duke kryer hetimet për zbardhjen e rastit.

  POLICIA SHQIPTARE DETAJE MBI OPERACIONIN
  Operacioni i nisur nga Policia e Shtetit ku është bashkëpunuar dhe bashkërenduar me autoritet policore Italiane.

  Sekuestrohet në Brindisi të Italisë një Gomone 8.5 metra e gjatë , me dy motorë, ku në bordin e saj u gjeten 31 pako të mëdha me lëndë narkotike.
  Rreth orës 22. 00, të datës 18 Shtator, në lumin Vjosë, në afërsi të Urës së Mifolit, nga ana e shërbimeve të Policisë është identifikuar një mjet i dyshimtë lundrues.
  Mjeti është larguar me shpejtësi pasi ka parë lëvizje në afërsi të tij.

  Menjëherë është njoftuar policia kufitare Vlorë.
  Rreth 2 kilometra nga grykë derdhja e Vjosës, patrulla e Policisë Kufitare, e planifikuar në shërbime në atë vend, i ka bërë shenjë dhe thirrje mjetit që të ndalojë.
  Thirrjes për të ndaluar, drejtuesi i mjetit nuk i është përgjigjur, por ka shtuar shpejtësinë.

  Nga ana e shërbimeve të Policisë është hapur zjarr në ajër për ta ndaluar, por përsëri mjeti ka vijuar me shpejtësi të madhe.
  Shërbimet e Policisë në momentin që i kanë bërë thirrje të ndalojë kanë identifikuar mjetin lundrues i tipit gomone me tre persona në bord i ngarkuar me disa thasë.
  Ndërkohë pas njoftimit të marrë nga organet kompetente të Policisë së Shtetit, nga ana e shërbimeve të Policisë Kufitare Vlorë të repartit special Delta në bashkëpunim me forcat e njësisë së Guardia di Finanza në Vlorë është organizuar operacioni për kapjen e mjetit.

  Megjithë reagimin në një kohë mjaft të shpejtë të forcave policore, mjeti ka arritur të largohet i ndihmuar edhe nga moti i keq.

  Në ndjekje të mjetit janë vënë mjeti i Policisë Kufitare Vlorë, mjeti i repartit Special Delta Forcë dhe mjeti i ‘Guardia di Finanza’.
  Megjithëse moti ishte shumë i keq dhe binte shumë shi, është vijuar me ndjekjen e mjetit deri në ujërat ndërkombëtare dhe njëkohësisht nga ana jonë janë njoftuar kolegët e Guardia di Finanzës në Bari.

  Shërbimet e Policisë Kufitare Vlorë , Repartit Delta dhe Guardia di Financa, kanë qëndruar në det deri në orën 05.00 të mëngjesit të sotëm kohë kur janë njoftuar se mjetet e Guardia di Financa të Barit ishin në ndjekje te gomones.

  Rreth orës 06:00 nga Guradia di Finanza e Barit jemi njoftuar se, në territorin e Torre Santa Sabina, është kapur mjeti lundrues tip gomone me gjatësi 8.5 metra, me motor Merkuri 250, plus motor rezerve, si dhe 31 pako mariuanë, ndërsa tre trafikantët kanë arritur të dalin në breg dhe më pas të largohen.
  Vijon operacioni për kapjen e tre autorëve.

  8 Jugendliche werden von der „Guardia de Financa“ am Cap Karaburun gerettet

  Serie von Schmuggler Booten

  2 Wasser Scooter wurden als Cannabis Schmuggler Boote abgefangen aus Albanien

  FIER 6 mars ( http://www.alblink.com ) – Bledar Abazi dhe Altin Hasanaj jane arrestuar pasi iu eshte gjetur nje sasi lende narkotike. Burimet zyrtare te Policise se Qarkut te Fierit bejne te ditur se du te rinjet u prangosen sepse iu gjet ne makinen e tyre një sasi prej 650 gr lëndë narkotike e dyshuar e llojit heroinë

  Të dy u arrestuan në kushtet e flagrancës pasi në mjetin me të cilin udhëtonin, furgon me targa MK 37-79 A, u gjet dhe lënda narkotike.

  Makina është ndaluar teksa po lëvizte në rrugën nacionale Fier- Ballsh, në zonën e njohur si Kthesa e Patosit. Ndaj Abazit dhe Hasanajt është ngritur akuza për veprën penale të posedimit dhe tregtimit të lëndeve narkotike.

  http://www.alblink.com/?fq=brenda&m=shfaqart&aid=19955

 3. Insider sagt:

  Schmuggel mit Diplomaten Autos in die ausl. Häfen war schon unter Enver Hodscha System. Schiffe und Frachter dienten dem Schmuggel wie Botschafter

  22 Tetor 2017 – 08:45 | përditesuar në 08:50
  Rrëfimet,kapiteni:Kondrabanda,mijra
  tranzistorë për kanaçet e antenave TV
  Në një prej numrave pararendës të “Rilindasit” sollëm për lexuesit një pjesë të historisë së kontrabandimit që bëhej në port mes shtetasve të ndryshëm dhe marinarëve të huaj, kryesisht nga ish vëndet lindore të Europës.

  Pas kësaj kontaktuam me një ish kapiten anijeje transporti transoqeanik , i cli e kishte lexuar historinë e mbledhjes së florinjëve nga Qemal Cami, shkëmbimin me materiale difiçitare të tregut vëndas dhe tha se kjo “ lojë” kontrabande me gjithë përpjekjet e Sigurimit të Shtetit ka lulëzuar në përmasa shumë të mëdha në atë periudhë.

  Vazhdimisht kishte arrestime, por kontrabanda ka vijuar pa ndërprerje. Kështu ai sjell si shembull rastin e anijes “Teuta“ në Poloni. Pasi u gjendën shumë materiale të blera kontrabandë u arrestuan 3 vetë dhe 5 të tjerë u pushuan nga puna. 18 marinarë të tjerë u lanë në transport të brendeshëm me anije e vogla. E njëjta gjë ndodhi edhe me anijen “Kapiten Ahmet Luli”.

  http://shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=447784