Albanien gedenckt der Verbrechen von Sokol Olldashi, Lulzim Basha, Salih Berisha: 21.1.2011

Auch wenn enorme Polizei Fehler die Eskalation verursacht haben, das es zu den 4 Toden kam, wurde gezielt auf unbewaffnete und friedliche Journalisten und Demonstranten geschossen.

Salih Berisha, hat direkte Verantwortung, wenn er primitiv Kriminelle seiner Verwandtschaft, wie Dritan Berisha, oder Fatos Skeja, als wild schiessende prmitiv Horde, ohne Hirn und Kultur in den Sicherheits Diensten beschäftigt und in der National Garde, oder Polizei. Wie soll ein Staat, oder die Polizei funktionieren, wenn man primitive Kriminelle, Ziegenhirten als functionale Analaphabeten auch noch Direktoren Posten gibt. Zu dumm zum arbeiten, aber Leiwächter wieder und Polizei Direktoren.

 

hekuran
Vëllai i Hekuran Dedës: Vrasësi u lirua, Bashkia e Kamzës nuk na dha ndihmë sociale
Es begann aber eine gigantischer Betrug des Salih Beisha, des verantwortlichen Innenminister Lulizim Basha und des inzwischen verstorbenen Gangster Sokol Olldashi, der natürlich Partner der Deutschen Betrugs Lobby und Bestechungs Kartelle ist und war.auch im Visa Skandal, mit den Drogen Kartellen.

Salih Berisha hatte sogar Abhör Anlagen installiert, Edi Rama, den Präsidenten Bamir Topi und die Generalstaatsanwältin abgehört. Schon der damalige US Botschafter hat gesagt, das ein angeblicher Putsch, ein Sprengstoff Auto mit 1 Tonne TNT, alles eine Erfindung sei, wo Sokol Olldashi ganz vorne bei diesem Betrug mitmischte und Lulzim Basha bis heute.

Fan Gemeinde von solchen Verbrechern: Deutsche Lobbyisten, Politiker, Firmen, welche erpresst werden, aber zugleich selbst durch Bestechung und Partnerschaften mit der Albaner Mafia, zu irgendwelchen Lizensen kamen, welche inzwischen ein Internationaler Skandal sind.

Details über die Lügen, Hintergründe und der fast erschossene Journalist: Mahmutaj, meldete sich aus dem Belgischen Asyl, aber es ist nur ein ausgewanderter Journalist der fliehen musste, ebenso Einer der die Organ Handels Verbrechen der UCK und der damaligen Politiker outete in vielen Details.

Erpressung, Deutscher Bestechungs Lobbyismus und alle Lizensen im Debakel rund um die Hafen Durres werden überprüft

Rrëfimi i Mero Bazes: Një bisedë konfidenciale me Olldashin për 21 janarin

Postuar më: 21 Janar, 2014 tek Aktualitet

21-janar-2014-724x1024

“Lulzim Basha erdhi në zyrën time. Ishte i trembur nga gjithçka që ndodhte brenda dhe jashtë kryeministrisë. I shikonim ngjarjet të dy në ekran. Ai kishte qenë në kryeministri dhe tani i duhej të përballej me tensionin e dinamikës së ngjarjeve” – Pjesa e mësipërme është shkëputur nga një dëshmi e deputetit të vdekur Sokol Olldashi, dhënë në një bisedë private gazetarit Mero Baze, mik i tij i hershëm.

Ka treguar Olldashi sipas Bazes:

Kur situata perceptoi dhe u pa se ishin vrarë njerëz, u lidh me Bamir Topin. Ai e ftoi të shkonte në zyrën e tij dhe të bisedonin. Kur u kthye, ishte më i qetë.

-Si shkoi biseda, i thashë.

-Mirë, më tha. Nuk m’u duk negativ. Kur dola, më tha bëni kujdes me letrat se ka ngjarje.

Ndërkohë që po bisedonim, mori në telefon Sali Berisha. Po i thoshte diçka të rëndë lidhur me Topin dhe ngjarjet që kishin rrjedhur. Shkuam bashkë në zyrën e tij. Dukej totalisht i axhituar dhe jashtë kontrollit. U hodh në sulm kundër Bamirit. Luli nuk foli. Nuk dija në i kish treguar që ishte aty, por për ta lehtësuar situatën, shkova në fund të zyrës ku ishte telefoni fiks dhe me autoparlant të hapur fola me badigardin e Bamirit, që e kisha mik qysh kur isha Ministër i Brendshëm.

-Ku është ai, e pyeta.

-Në shpi shefo, më tha, pushon tani.

Berisha më pa i çuditur.

-Me kë po flet, tha.

-Me rojën e Bamirit, i thashë.

I ra tërbimi i improvizuar menjëherë dhe tundi kokën.

-Lere mos na ngatërro tani, tha. Ai ka bërë puçin.

Dhe vuri pak buzën në gaz.

Ishte e qartë që i duhej puçist. E kuptoi dhe Basha këtë dhe i tregoi se ishte tek Bamiri t’i bënte thirrje të ndalte puçin, por ai e paskësh kërcënuar dhe i kish thënë “kujdes me letrat”. Ishte një version emocional, krejt i ndryshëm nga ajo që unë isha dëshmitar pak më parë. Presioni i Berishës për të shpallur Topin puçist bëri të vetën. Basha modifikoi përshtypjet e tij nga takimi me Topin, dhe manovra ime për ta banalizuar situatën, po ashtu nuk funksionoi. Tani duhet të bëheshim gati për të mbrojtur grushtin e shtetit.

Unë vendosa vetë të dal në media. U thashë njerëzve të Gardës, që ishin në korridor, se makina që goditi gardhin, ishte e mbushur me tritol. Më panë pak si të çuditur dhe tundën kokën.

-Më duhet një konfirmim për këtë, u thashë, duke tentuar të tregoja ç’duhet të bënin. I sigurt se në atë moment ata do të më mbështesnin, dola në TV dhe thashë atë që thashë. Në fakt asgjë nuk kishte ndodhur. As lajm për tritol nuk kishte dalë dhe as ndonjë provë nuk ishte siguruar. Në një farë mënyre më lanë vetëm në atë përpjekje që ishte boll justifikuese për dhunën. E vetmja gjë që vendosa të bëj është të mos ua përmendja më. Edhe herë të tjera Ndrea në fakt kishte refuzuar të zbatonte urdhra të paligjshëm, por atë sepse isha i bindur se do ta bënte. Nuk e bëri dhe thellë- thellë më erdhi mirë për këtë pas ngjarjes. Bile nuk jam i sigurt nëse ka qëlluar dhe vetë.

E dyta që thashë lidhur me vrasjet, ishte për t’i dhënë zemër njerëzve. Ajo e gjitha u perceptua si një përleshje ku ne dolëm fitimtarë me viktima nëpër këmbë. Jam përpjekur gjithmonë të jem i paqartë në atë deklaratë, por perceptimi është ashtu siç thua ti, më tha, që unë kam shprehur vendosmërinë për të vrarë. Ajo që më bëri përshtypje, tha, ishte se gjatë fushatës brenda PD-së, kur e thashë këtë gjë, nuk funksionoi. Askush nuk ma përmendi një përparësi. Ngjante në fakt si një garë mes meje dhe Lulit kush ishte më radikal më 21 Janar. E ndjeva nga heshtja që më rrethonte kur e thashë këtë.

Baze shkruan se pastaj erdhi momenti i dytë i rrëfimit të tij lidhur me urdhër- arrestin për gjashtë oficerët. Ka rrëfyer Olldashi: 

“…Lajmi përflitej dhe Luli erdhi në zyrën time për shkak të miqësisë që unë kisha me Ina Ramën. Ina foli me mua dhe më kërkoi që të bisedoja, të thërriste prokuroria gjashtë oficerë për t’i marrë në pyetje. Ja thashë Lulit në një klimë tërësisht të qetë, pa tensionin e një puçi të ri, dhe ishte dakord. I thashë Inës të dërgonte letrën se gjithçka ishte në rregull.

Pasi uli telefonin me ne, ajo kishte komunikuar me drejtorin e Policisë së Shtetit. Ai kishte komunikuar direkt me Berishën dhe i kishte treguar. Berisha mori sërish Lulin dhe i tha se kryepuçistja Ina Rama kërkonte të arrestonte zinxhirin komandues të Gardës.

-Ka hyrë në funksion Plani B, i tha.

Luli ia miratoi paranojën pa guxuar t’i tregojë se kish qenë në parim dakord me atë që po bënte Ina. Kështu u përfshi dhe ajo në listën e komplotit. Pas kësaj, gjithçka e komandonte Berisha, paranojën, skenarin dhe daljen nga kriza.

Baze rrëfen një detaj edhe per pergjimet e telefonave, një çshtje e shumëdebatuar ato ditë:

“…Pasi kaloi kulmi i trazirës dhe shumë njerëz u përcollën të plagosur, unë që e ndiqja nga lart skenën, nuk isha i qartë për numrin e të vrarëve. Nuk dija kujt t’i thosha t’u bënte thirrje të tërhiqeshin. I bëra një sms Zogajt dhe Ramës ku në fakt përmendja diçka të tillë me gjysmë humor të zi. Batuta mori shkas nga një miku im, A.K., që hyri në atë moment në lokal ku rrinim dhe më pyeti ç’po ndodh.

-Asgjë, i thashë. Mbaroi, kaq ishte. Tani shko tek dera e kryeministrisë, bëj shurrën, por mos e kalo gardhin, dhe ik. Po e bërë këtë, do të ngrenë në detyrë kur të ndërrojë pushteti.

Humori i zi qarkulloi pak minuta aty rrotull dhe s’jam i sigurt nëse Olldashi e kishte këtë nga thashethemet e atyshme, nga një raportues i Agim Shehut që kishim në krah, apo nga sms. Sidoqoftë nuk ishte diçka me zarar...” http://gazetadita.al/rrefimi-i-mero-bazes-nje-bisede-konfidenciale-me-olldashin-per-21-janarin/

Ein Journalist, auf den gezielt geschossen wurde, wo neben ihm direkt ein harmloser Demonstrant erschossen wurde, sagt, das die Berisha Leibgarde auf ihn schoss, mit der Pistole von Prenci, was normal wäre bei den Pyschopaten Club von Kriminellen, welche schon oft auf Zivilisten geschossen haben, den JEEP des Italienischen Botschafters stahlen in 1994, Bordelle, und Drogen Schmuggel betreiben, ebenso Azem Hajdari erschossen

Panik herrscht bei Salih Berisha und seiner Gangster Familie, weil er die Verhaftung und Beschlagnahme von Vermögens Werten befürchtet, weil die EU Druck macht, endlich Verfahren gegen Grosse zu eröffnent, ebenso wie Kroatien. Berisha drohte sogar dem Chef der INUK , Zyhdi Dajt, der das illegal gegen jedes Gesetz errichtete Hochhaus der Mafia Familie Isufi – Lulzim Basha in Vlore abreisen will. siehe auch die merkwürdigen Vorgänge um den Bürgermeister von Vlore.

Fakt ist, das die Familie Berisha, die National Guard Banden, überall Dokumente säuberten und entfernten, um keine Belastungs Material zuhinterlassen.

Einer seiner grossen Financiers der Front Mann, der grossen Drogen- und Menschen Handels Clans des Dash Gjoka: Sokol Olldashi verunglückte gerade tödlich.

Abteilung des Europarates Kriminalität Ivan Koedjikov: Europa fordert die Verhaftung krimineller Berisha Minister

Sali Berisha frikë nga arrestimi dhe konfiskimi i pasurive, paralajmëron trazira, kërcënon me jetë Zyhdi Dajtin, akuza Arvizus

Sali Berisha frikë nga arrestimi dhe konfiskimi i pasurive, paralajmëron trazira, kërcënon me jetë Zyhdi Dajtin, akuza Arvizus

Presioni i jashtëzakonshëm i Brukselit mbi kryeministrin Edi Rama, për të ndjekur shembullin e Kroacisë sa i takon luftës ndaj korrupsionit, ka alarmuar ish-kryeministrin Sali Berisha, i cili i druhet më shumë se kurrë arrestimit. Pasi hodhi vrer për disa ditë më radhë me gojën e Lulzim Bashës, Sali Berisha ka dalë vetëm në një konferencë për shtyp, ku ka shprehur shqetësimin e thellë për instalimin e shtetit policor në vend si dhe për ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit, e cila do të hetojë zyrtarët e lartë dhe ligjshmërinë e pasurive të tyre. Fjalimi i Berishës reflektonte frikën dhe panikun nga arrestimi, teksa tha se Rama po shndërrohet në kryehetues. “Këto 60 ditë si në asnjë vend tjetër të lirë, me vendim të qeverisë Rama-Meta dhe me urdhër të kryekreut Edi Rama, bëjnë të paqena nenet e Kushtetutës së vendit për pronat, për banesat, si dhe një seri vendimesh të Gjykatës Kushtetuese. Kërkon të ngrejë komision hetimor, dhe kështu vetë do të jetë kryehetuesi. As Enver Hoxha nuk vendosi ligje kaq ekstrem hetimi. Do jemi shteti i vetëm demokratik me kryeministër kryehetues”, tha Berisha.

Paralajmërimi

Edhe pse është vetë kryetar defakto, Berisha i bëri thirrje Bashës të bëjë një opozitë të ashpër, duke mos toleruar veprimet e qeverisë. Berisha kërcënoi me jetë kreun e INUK, Zyhdi Dajtin, i cili tentoi të shembte pallatin e vjehrrit të Lulzim Bashës, i cili është ndërtuar në mënyrë të paligjshme, duke kaluar kufirin e përcaktuar në lejen e ndërtimit. “Një apel e kam për Zyhdi Dajtin. ……………………

 

Wednesday, November 20, 2013 – 07:44

– See more at: http://sot.com.al/politike/sali-berisha-frik%C3%AB-nga-arrestimi-dhe-konfiskimi-i-pasurive-paralajm%C3%ABron-trazira-k%C3%ABrc%C3%ABnon-me#sthash.Xw3AlOjW.dpuf

Berisha Justiz, der Inkompetenz

Die Mafia Staatsanwaltschaft in Albanien – Arvizu: “Some judges should be in prison”

Comments are closed.