Archive for September, 2013

Policia në port, mister “crime scene” në kalatën lindore

Montag, September 30th, 2013
Die damaligen Justiz Minister in 2006: Aldo Bumci, Schwiegersohn des Chaoten Verteidungs Minister Safet Zhuhali -1997, der das Albanische Militär vollkommen ruinierte mit seiner Billig Korruption. bei wikileaks als Pudel des Salih Berisha bekannt, wei das er zu den 10 lächerlichsten Scharlachtan Politikern in Albanien,
Der Hafen Durres, erneut im Sumpf der Albaner Mafia.
Policia në port, mister “crime scene” në kalatën lindore

DURRËS, 28 shtator 2013 – Krerë në drejtorinë e policisë së shtetit të qarkut të Durrësit kanë mësuar vetëm nga mediet aksionin e forcave të ndërhyrjes së shpejtë (FNSH) në kalatën lindore të portit të Durrësit rreth orës 12 të mesditës, ku kanë vendosur shiritat e “crime scene” përballë një anijeje (shih fotot). Madje, as ministria e Brendshme, as drejtoria e policisë e qarkut Durrës nuk kanë bërë asnjë njoftim deri në orën 15.45, për më tepër, që, po sipas tri medieve, ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka pezulluar zëvendësdrejtorin e bluve bregdetare, Artan Hasanaj, i cili mbulon sektorin e krimit ekonomik. Fillimisht u raportua se kishin ardhur në port dy anije me skrap për llogari të kompanisë metalurgjike turkeKurum. Pati dhe raportime se dy anije të blera në Kroaci për t’u prerë për skrap ishin futur në portin e Durrësit pa leje. “Ky plan është zbuluar nga FNSH-ja duke bërë që ministri i brendshëm, Sajmir Tahiri, të urdhërojë ndalimin e kthimit të anijeve në skrap. Menjëherë pas mbarimit të operacionit, ministri Tahiri urdhëroi pezullimin nga puna të zëvendësdrejtorit të policisë së Durrësit, Artan Hasanaj, me motivin e moszbatimit të detyrës”. Ka pasur raportime se për këtë ngjarje kanë “spiunuar” shoqata të mbrojtjes së mjedisit, që kanë pretenduar se vjen skrap nga importi me orgjinë Ukrainën dhe për këtë arsye janë të rrezatuara me radioaktivitet të mbetur qysh nga koha e shpërthimit të reaktorit atomik të Çernobilit (26 prill 1986). Mësohet se edhe agjencia shtetërore rajonale e Mjedisit paska dhënë alarmin për rrezatimin me “moshë” 27-vjeçare që bartin prokatet e gatshme, hekuri i ndërtimit dhe hekurishtet (skrapi) që sjell Kurum-i nga Ukraina. “Dyrrah”-u nuk nxiton të spekulojë me thënie telefonike, pasi mendon se gjithçka duhet konfirmuar nga burime zyrtare: Ministria e Brendshme (kufiri, FNSH-ja), Ministria e Transportit (Kapitaneria e përgjithshme dhe ajo e portit të Durrësit, ndryshe, “prefekti” i detit; Administrata Detare, Autoriteti Portual Durrës sha), Ministria e Financave (Drejtoria e doganave, Antikontrabanda), Ministria e Shëndetësisë (shërbimi mjekësor në port), pra organe kompetente që quhen ndryshe autoritete portale që bëjnë praktika anijesh dhe që përgjigjen ligjërisht. Pa përjashtuar këtu edhe prokurorinë. Për më tepër që rrugës po vijnë drejt portit të Durrësit dy anije me hekur: Doganay (flamur turk, shih: marinetraffic.com/ais/shipdetails.aspx?MMSI=271002098) me 2195 tonë, që ka njoftuar se mbërrin më 28 shtator dheGulf-Harvest (flamur i Togos, shih: marinetraffic.com/ais/shipdetails.aspx?imo=8421731) me 1550 tonë, që ka njoftuar se mbërrin më 1 tetor 2013, raporton në faqen e vet APD sha. Gjithsesi, gjithë ky aksion „i dekonspiruar“ nga segmente shoumene në ministrinë e Tahirit, pa u konsultuar me Kryeministrin Edi Rama që sapo ka takuar homologun  e Ankarasë, mund të rezultojë në një flluskë, pasi nuk është e lehtë të aludosh për Kurum-in, që mban lidhje me qarqet më të larta të shtetit turk.

Info

Kurum Holding, një nga kompanitë prodhuese të hekur-çeliqeve lider në Turqi dhe në Europën Juglindore, përveç veprimtarisë së saj kryesore siç është sektori i hekur-çeliqeve, është një subjekt tregtar i fokusuar në krijimin e vlerave shtesë në shkallë rajonale dhe globale në sektorë të ndryshëm. Themelet u hodhën në vitin 1975 me krijimin e Kurum Demir A.S. i cili filloi aktivitetin e tij në sektorin e prodhimit dhe tregtimit të hekur-çeliqeve. Në ditët e sotme gjendet në pozicionin e një prej aktorëve lider në sektorin e hekur-çeliqeve në Turqi dhe Ballkan. Ka 1 038 punonjësit e punësuar në fabrikat në Turqi dhe Ballkan. Pozicionohet në rajon si një prej prodhuesve të hekurit të petëzuar në të nxehtë, të kalibruar imët dhe me vjaska. Krahas prodhimit të hekur-çeliqeve e shtrin aktivitetin e tij dhe në fushën e prodhimit të gëlqeres dhe oksigjenit (Kurum Industrial Gases ShA.) dhe në shërbimet portuale (Durres-Kurum Shipping ShA). Pjesën më të madhe të lëndës së parë e importon nga Ukraina, Federata Ruse, Ballkani, Lindja e Afërt, Mesdheu dhe vendet e Lindjes së Mesme. Një nga tregjet e jashtme ku fokusohet, është edhe Kosova. Nëpërmjet kompanisë Kosova e Re ushtron aktivitetin në fushën e sigurimeve në këtë vend, pozicionohet midis aktoreve me të rëndësishëm në sektorin e sigurimeve. Ka një kompleks për prodhimin e hekur-çeliqeve me kapacitet 700.000 ton, investimet e të cilit filluan në vitin 2011 në Gjeorgji (sipas sajtit të kompanisë).

 

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

– See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/policia-n%C3%AB-port-mister-%E2%80%9Ccrime-scene%E2%80%9D-n%C3%AB-kalat%C3%ABn-lindore#sthash.QnCi84Cg.dpuf

Sprengstoff Anschlag in Kruje auf ein Auto in Elbasan, man ist in Albanien

Montag, September 30th, 2013

Und Drogen Transporte rund um Lazarate! Zug Ueberfall bei Kruje, wo 10 Tonnen Kohle gestohlen wurden, was auch normal ist.

 

Krujë, tritoli në derën e shtëpisë, s’ka të lënduar
Qyteti i Krujës është tronditur mesnatën e sotme nga një shpërthim tritoli. Ngjarja ndodhi rreth orës 01:30 minuta të në një pallat në lagjen Nr.4 të qytetit të Krujës.  Tritoli ishte vendosur pranë derës së shtetasit Latif Nikolla, duke shkaktuar vetëm dëme materiale, nuk ka të lënduar.  Forcat e
Elbasan, shkrumbohet makina e biznesmenit
Një automjet luksoz është shkrumbuar nga flakët gjatë orëve të para të mëngjesit të djeshëm në qytetin e Elbasanit. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të Drejtorisë së Tatimeve, ku rreth orës 4:00 të mëngjesit u përfshi nga flaket automjeti me targa AA 797 EI. Forca zjarrfikëse dhe të policisë shkuan me
Drogë Lazarati në Leskovik, në kërkim transportuesit

Një sasi e konsiderueshme droge e cila dyshohet se vinte nga Lazarati, është sekuestruar në dy makina të braktisura në mes të Përmetit dhe të Leskovikut.

Die Nationale Lebensmittel Kontrolle, kontrolliert die Fast Food Imbisse, in der Naehe der Schulen, wozu der Durres Mafiosi Genc Juka, als frueherer Leiter (noch Praefekt) nie gewillt war.

Die Banditen Familie Berisha, stiehlt mit dem Brecani Mafia Zweig, die Wälder bei Kruje

Sonntag, September 29th, 2013

Das komplette Land wird zerstört! Albanien hat 10 Zement Fabriken, wobei 2 schon fast zu viel wären. Bankrotte Banken für die Geldwäsche, vor allem aus Griechenland haben den Schwachsinn finanziert.

update: 29.9.2013: Umwelt Minister Lefter Koka, stoppt, 109 illegale Kalk- und Holz Kohle Brennereien dort bei Kruje, wo die Taliban Banditen wieder hausten und nur Umwelt Zerstoerung kennen. Damit hat der neue Minister Lefter Koka in wenigen Tagen mehr gemacht, wie die Gangster rund um Fatmir Mediu in 4 Jahren. Etliche Lizensen sind von Salih Berisha uralten Gangster Boss Lufter Xhuveli, der bis 2009 Umwelt, Fischerei und Forst Minister war.  Enver Hoxha’s Bande: Salih Berisha’s Minister:Video e vitit 1986, Lufter Xhuveli pret Ramiz Alinë

Ministri i Mjedisit, Koka:
Radhën e kanë guroret

TIRANE– Vendimi për pezullimin e punës së 109 furrave të gëlqeres në zonën e Fushë-krujës dhe Krujës, që mban firmën e ministrit të Mjedisit, Lefter Koka e argumenton aksionin me impaktin e madh që ata kanë në ndotjen e ajrit dhe mungesën e lejes së zhvillimit të aktivitetit. Sipas ministrit të Mjedisit ata nuk plotësonin as edhe një kusht mjedisor për zhvillimin e këtij aktiviteti që herë pas here e mbulon këtë zonë me re të dendura smogu, për shkak se furrat djegin goma makinash.

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, në një intervistë për “Shqiptarja.com” – See more at: http://www.shqiptarja.com/politike/2732/ministri-i-mjedisit-koka-radh-n-e-kan–guroret-179597.html#sthash.gKXBzTLu.dpuf

Die Zerstörung der Wälder ist von weiten zusehen und unglaublich.

Man erhielt Wälder bei Kruje, um Selbige umgehend zu zerstören, weil man Steinbrüche dort machen will. Vielleicht wird es noch eine Zement Fabrik, wobei Albanien mit 10 Zement Fabriken schon 8 Fabriken zuviele hat. Auf jeden Fall, brennt die Familie Brecani, erst einmal die Wälder ab, welche zugleich die Wasser Quellen für Durres ebenso sind. Die Kruje Wälder waren vor 10 Jahren noch echte Natur Parks, und Erholungs Gebiete, aber mit den Ratten aus dem Kosovo, den Banden des Salih Berisha, wird Alles zerstört.


Den meisten Zement versucht man in den Kosovo zu exportieren, wo erneut zuviele Zement Fabriken gebaut werden, wobei die grösste erneut in Hand der Wirtschafts Ministerin ist.

1998, stoppte die Fatos Nano Regierung die Zerstörung der Wälder dort und jeder Steinbruch der Berisha Banditen damals direkt an der Strasse, wurde zugemacht. Es gab viele Jahre, nur einen grossen Steinbruch ca. 0,5 km von der Strasse entfernt. Berisha und seine Leute haben keine Kultur und benehmen sich wie dumme Tiere, mit dieser Land Zerstörung.

Der Umwelt Minister Lefter Koka, blockierte einen LKW, der illegal geschlagene Baeume transportierte bei Kruje.

Kruje, heute eine Wueste, von weiten zusehen, wo die Berisha Verbrecher Banden ganze Waelder verwuesteten

Die Berisha Banditen stehlen ungehindert riessige Grundstücke in Albanien, um auch ihre gestohlenen Gelder dort in Beton Projekte zu investieren.

Albaniens Banditen Polizei in Aktion: Salih Berisha’s Banditen Polizei: Saimir Muca baut Appartmen Blocks illegal in Mali e Robit

Tiere sind nicht so dumm und vernichten ihre Umwelt, aber die Tropoje Gestalten, welche weit unter dem Neanderthaler Niveau sind und wegen Hirnlosigkeit nur wild herum ballern können und immer in Morde verwickelt sind, inklusive dem Sohn von Agron Kulicaj, Arthur Kulicaj von Interpol gesucht.

Dei Brecani Familie, ist praktisch an allen Gangster Firmen beteiligt, hat die Finanz Kontrolle und ebenso wichtigsten POlizei Direktoren Posten in Tirana.

Albanien wird total zerstört.
FOTO LAJM/ “Atë që i ka bërë Berisha Krujës, nuk ia ka bërë as Perandoria Osmane”

31 Gusht, 2013 | Postuar në: Aktualitet,Kryesore,Sociale | Shkruar nga:

Vetëm pak ditë më parë, kryeministri Berisha i ka bërë dhuratë një pyll në Krujë kompanisë Shpresa-Al, kliente e kontabilistes Shpresa Breçani, e afërme e familjes Berisha.

Vendimi ka qenë në vazhdën e katastrofës ekologjike që ka shkaktuar Berisha gjatë këtyre viteve në Krujë dhe Fushë Krujë, me kompanitë e çimentos, të cilat pothuajse e kanë shkatërruar komplet zonën.

Nëse kalon në Krujë dhe Fushë Krujë, vë re qartë vetëm shtëllynga tymi. Këtë gjë e tregon më së miri kjo foto. Banorët e Krujës dhe Fushë Krujës kanë protestuar dhjetra herë ndaj shkatërrimit që po i bëhet zonës, madje kompanive të çimentove u është vendosur disa herë lëndë eksplozive.

Deputeti socialist, Auron Tare, shprehet se këtë që i ka bërë Berisha Krujës, nuk e ka bërë as pushtimi i Perandorisë Osmane.

Kjo foto flet vetë mbi atë se çfarë po ndodh në Krujë. Kryeministri në ikje, me një firmë ekzekutoi edhe 19 hektarë të tjerë me pyje, për t’u shtuar furrat e gëlqeres dhe të çimentos. Për 100 vjet po shajmë dhe mallkojme otomanët për shkatërrimin e Krujës. Por, pushtimi i tyre nuk ka të krahasuar me atë që i kanë bërë shqiptarët vetë dhe në veçanti “Qeveria e Çimentos”, simbolit europian të shqiptarëve”, shprehet Tare./b.l

kruja

Die Banditen Familie des Salih Berisha: Ferit Brecani bewachen persönlich die geraubte Militär Immobilie in Tirana

Den wichtigen Parkplatz für das Innenministerium hat man privat vermietet, über eine Lizenz. Wie immer, vollkommen illegal und der Sinn ist, das die Polizei dann die eigenen Park Möglichkeiten anmieten muss. Ein Preis ist nicht genannt, wie fast in allen diesen Betrugs Lizensen im Moment.

Wo ist Präsident Bujar Nishani, Volks Terrorist und Grundstücks- Justiz- Polizei Banditen Chef?

Samstag, September 28th, 2013

Von den Banditen Gestalten des Salih Berisha, liegt Bujar Nishani, Eduard Halimi, Flamur Noka mit seinem Grundstuecks Raub ganz vorne und einer Banditen Polizei, wie Staatsanwaltschaft mit kriminellen Richtern, welche die vielen illegalen Casinos, Clubs, Lokale bauten. Inklusive der normalen Bordelle und Clubs auf den geraubten Straenden in Durres und Albanien. 3.000 primitive Banditen Polizisten und Idioten als Staatsanwaelte, wurden durch diese Banden in Durres eingesetzt, welche nur mit illegalem Bauen beschaeftigt sind und waren. Aktives Mitglied die Bylykbashi Mafia und jeder Kriminelle in dieser Partei.

Wie ein Gehirn Kranker, verteilt er Orden nun seit einer Woche in den USA, als ob es nicht wichtigere Arbeiten gibt in Albanien. Die alt bekannte Lobby Verbrecher Organisation VATRA hat ihn eingeladen, weil es zu einem Empfang in Washington nicht reicht.

Besonders lustig dieser Brief von Bujar Nishani auf DP Papier: vom 25.10.2005, indem er die Klientel Wirtschaft der noch im Amte befindlichen Administrativen vor allem im Wirtschafts Ministerium angreift, und das diese Leute ihren Job verlieren, weil das per Gesetz verboten ist, das man als Staatsangestellter, Wahlkampf Reklame aktiv mit machte. Später schwieg er zum Thema, als die eigene Partei das vor aller Augen praktizierte, in einem nie dagewesenen Umfange.

Er verlangt die Depolitisierung der Institutionen, und verkaufte die Polizei und Justiz kurz darauf an die Albaner Mafia des Salih Berisha, wo man mit gefälschten Schul Zeugnisse und gefakten Diplomen, jeden Posten erhielt.

Nishani, shkresë nga PD, institucioneve të shtetit: “Ishin në fushatën e PS, të largohen nga puna”

Postuar më: 11 Tetor, 2013 tek Aktualitet

faksimile

I ftuar dje në emisionin e mëngjesit “7 pa 5” në “Vizion Plus”, i pyetur se si ndihet përballë ligjit të shtyrë të nëpunësit civil, Presidenti Nishani dha këtë përgjigje:

“Me keqardhje kam konstatuar një gjendje jo të mirë psikologjike mes punonjësve të administratës publike… Nuk ka nevojë politika, por edhe tërë ambienti ynë shoqëror, për acarime të tilla. Është një ligj që askush nuk mund ta mohojë, që është i arritur me konsensus. Elementë specifikë të tij, përfshirë dhe datën e hyrjes në fuqi, kanë qenë pjesë e konsensusit. Çdo ndërhyrje e njëanshme, në një akt që ka një kohë të gjatë dhe i arritur me konsensus, është i dëmshëm. Kjo sjell një imazh jo të mirë për vendin, por edhe një ndjesi jo të stabilitetit dhe jo të paqtë për ambientin shoqëror”.

DITA  i vë përballë sot një shkresë të vitit 2005, të datës 26 tetor, pak pasi PD kishte ardhur në pushtet. Bujar Nishani ishte sekretar i PD për degën e Tiranës dhe me gjakftohtësi jepte urdhra për shkarkimin e njerëzve nga puna vetem sepse kanë marrë pjesë në fushatën elektorale të PS-së.  Bëhet fjalë për një shkresë që përgatitet në Selia e PD (!!) dhe u shkon institucioneve shtetërore, në këtë rast Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve.

Nishani urdhëron shkarkimin e tre punonjësve.  “Bashkëlidhur gjeni ankimimin tonë për një grup punonjësish tuaj, të cilët kanë qenë pjesëmarrës aktiv në fushatën e kaluar elektorale në stafin e kandidatit socialist, Anastas Angjeli. Kërkojmë nga ju të merrni masat përkatëse sipas shkeljes së kryer,” shkruante Nishani dhe “porosiste” me shkrim dore siper shkreses: “Znj. Loreta, si për rastin e parë, të largohen nga puna”

ARTIKULLI I PLOTE, SOT NE DITA

Kthejeni në shtëpi “Raxh Kapurin” tonë!

9:11 pm | Nga Mero Baze   Bujar Nishani ka më shumë se një javë që ka ikur në SHBA. Nuk është se i duhet dikujt këtu, dhe as që ka…

27 Shtator, 2013 /

Im Hafen Durres, wird illegal abgewrackt, wo dann jeder stehlen kann, was er will, was STandard ist im Durres Hafen, der weniger Sicherheit bildet als in 1999, als dann im September 1999, Sonder Kommandos des Militaers fuer Jahre die Hafen Sicherheit uebernahmen. Ein Sokol Olldashi Idioten System, im Sinne des Salih Berisha.

Energie Macht Albanien: Apollon Bace, hat viele Fragen und Teile von Tirana haben heute keinen Strom

Freitag, September 27th, 2013

update: 27.9.2013

Apollon Bace, ist inzwischen selber zurueck getreten, wo seine vielen Betrugs Projekte inzwischen bei der Kultur Vernichtung eine Legende sind. Identisch MTKRS – Klodian Pajuni, der Zeitgleich auch im Stadtrat von Durres sitzt.

Sein Ruecktritt, wurde von der Ministerin nicht bestaetigt. Beides Gestalten, wie die Minister, welche fuer den Untergang des Tourismus und der Zerstoerung der Antiken Staetten Haupt Verantwortlich sind, und zugleich Partner der ausl. Verbrecher Kartell und Lobbyisten.
Frashëri: Jo dorëheqje Apollon
Baçes pa kthyer thesaret në atdhe

Die TV Antennen auf dem Dajti Berg, und Teile von Tirana haben heute keinen Strom. Wälder brennen und lt. Salih Berisha, ist Albanien eine Energie Macht und Strom Export Land.

Wenn Weltweit nur noch unter dem Motto Aufbau Hilfe vernichtet wird, weil man mit Kriminellen zusammen arbeitet und das die Partner sind, oft ohne jede Schule, Bildung und Verstand. Deshalb wandern ja auch im Balkan, überall die Intelligenz aus, aber in Nigeria, wo die Deutsche Entwicklungs Hilfe Milliarden verpulverte, vor allem unter Heidemarie Wieczorek-Zeul ist die Situation identisch.

Elektrik, funktioniert heute noch schlechter, wie vor 20 Jahren in Albanien, trotz angeblicher Milliarden Investionen, was auch für die Wasser Versorgung gilt. Unsinnige Wasser Versorgung mit Pumpen, waren von Beginn an Betrug in der Entwicklungshilfe, denn Albanien hätte Kosten günstige Wasser Türme gebraucht, aber die Entwicklungshilfe wollte wie in Afghanstan, teure Pumpen Systeme verkaufen, oder moderne electronische Strom und Wasser Regelungen, statt einfacher Schalt Schräncke für die Strom und Wasser Versorgung. Hinzu kommen 10.000 Tausende von kriminellen Banden, 100.000 Tausend Kosovo Bauten in Albanien, welche Landraub betreiben, wie in einem terrroristischen Vandalen Feldzug.

Die Verbrecher Hochburgen des Tourismus, der Regierung und der Kosovo Mafia. Golem, Mali e Robit haben keinen Strom und Wasser, weil man es abgestellt hat. Jedes Jahr versprechen die Gestalten: wir zahlen im September, aber im September haben sie ihre maroden Bauten schon geschlossen. Bei Vlore, Golem haben auch Teil der Umgebung keinen Strom, durch das schlechte Wetter, was nun bei Windstärke 5 schon beginnt und Regen, wo vor 10 Jahren v(vor den Mafiösen Privatisierungen der Weltbank) es immer Strom gab, mit Ausnahme von Monsum artigen Dauer Regen von mehreren Stunden, wo man vorsorglich abschaltete.

Vollkommen Macht los, hat Apollon Brace praktisch immer Recht, wie andere echte Wissenschaftler wie Miri Hoti in Durres.

Wenn Idioten die Posten erhalten, die kaum bis 3 zählen können und sogar Minister werden.

Destruction of „7 xhuxhat“ park
05/08/2013

 

Destruction of 7 xhuxhat park

After the Socialist Party representatives accused the construction that will replace the “7 Xhuxhat” prank, as another green massacre of the Tirana Municipality and Institution of Culture Monument, the latter reacted by saying that they have been asking for years that this children park should be removed from the Culture Monument list.

“The Municipality asked in 2010 to review the list of monuments. We made this request to the last ministers, who refused. Let’s see if the third minister will remove it”, declared Apollon Brace, Director of the Institution of Culture Monuments.

For Brace, this park should not be on the list of culture monuments, since it is abandoned. On the other hand he accuses that voices are raised only for concrete monuments, and not the destruction of church murals.

“Based on the law, a monument can be considered something with cultural and historic values, and this park is not one of them. Some of it is abandoned and the rest has turned into parking. Why everyone complains about concrete buildings, when the situation of churches and their murals is much worse. Mr.Lame must be fixated to concrete”, Brace declared.

The Director invites Artan Lame and other members of the Cultural Heritage Forum to sit and discuss the protection of monuments. http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=9703&ref=fp

Die erste Bestechungs Lizenz wird für ungültig erklärt: von der Österreichischen Firma GFI

Freitag, September 27th, 2013

Das Verfassungs Gericht überprüfte diese Lizenz, und kam zu einer schnellen Entscheidung, ähnlich wie vor Jahren, bei dem Abkommen mit Griechenland, über die See Grenzen, was der Aussenminister Lulzim Basha unterzeichnet hatte, der lt. Verfassung nicht einmal dazu berechtigt gewesen war.

update> 27.9.2013

Weitere Lizensen, vor allem Wasser Kraft Werks Lizensen wurde fuer ungueltig erklaert, weil keinerlei Ausschreibung, oder Rechts gueltige Vergabe erfolgte.

Lulzim Basha, hat angeblich Internationalen Recht studiert in Utrecht, war aber wohl im seinem Haupt Job, als Kellner dort unterwegs, weil ein Basis Wissen auch hier fehlte und man zudumm ist, einen Fachmann zufragen. ca. 95 % aller Verträge mit Ausländern, Dokumente nur von Ministern unterschrieben, sind Rechts ungültig, weil die Albanische Adminsitration auch inkompetent ist und Kriminelle sich nur Posten erkaufen.

So macht man Börsren Gewinne, wenn man Lizensen sich mit Bestechungs Geld erkauft (man auch Nichts für die Lizenz bezahlt, was sowieso absurde ist), welche Nichts wert sind, weil die Lizenz von den Berufs Betrügern, wie Nasip Naco, Edmond Haxinasto, beide auch in der neuen Regierung ausgestellt wurden, ohne Ausschreibung, ohne Parlaments Zustimmung. Beide Gangster sind auch in der neuen Regierung. Zollfrei konnten aber inzwischen grosse Mengen des Färbe Mittels in Albanien importiert werden, wo es wohl auch um Zoll Betrug, der Hintermänner dieses Geschäftes geht.

Praktisch gibt es keine Lizenz seit ca. 3-4 Jahren, welche auch nur einen Mindest Standard an den gesetzlichen Genehmigungs Vorgängen eingehalten wurde, weil zuschnell auch die Direktoren und Minister wechselten, welche nur abzocken wollten. Der frührere Verfassungs Präsident: Thimjo Kondi, hatte die Eingabe an das Verfassungs Gericht gemacht, der sich bestens mit den Gesetzen, Bestimmungen um Ausschreibungen auskennt.

Wolfgang Grossruck schlug wieder zu im Schmieren Theater der Österreicher in Albanien und im Balkan. Saimir Mane, organisierte diesen Betrug, was in Zukunft noch viele Fragen um Samir Mane aufwerfen wird, seinen EBRD Krediten, ein identischer Fall wie Rezart Taci, der im Bankrott endete. Warum über 100 ungültige Lizensen in den letzten Jahren vergeben wurden, sprich für die Inkompetenz und den Betrug der Berisha Regierung.

Börsen notiert natürlich:

GFI-logo

http://www.gfi-petromark.com/index.html

Im März:

Das Monopol Treibstoff Kontroll Geschäft von: GFI Global Fluids International wird in Albanien kritisiert

„Fuels“ at Constitutional Court. Decision postponed
10/09/2013

 

Fuels at Constitutional Court. Decision postponed

The Constitutional Court has postponed to October 3rd the decision about the controversial concession of fuel colorants.

The 10-year agreement through which the government gives fuel coloring monopoly to a private Austrian company was sued at Court as anti-constitutional by the Fuel Association. The lawsuit is based on the procedures followed by the government for this concession.

According to the agreement, the private concession will benefit 6.5EUR for every ton of fuel that circulates in Albania, for the domestic or foreign market.

But the government approved it without passing it in Parliament. Some legal experts say that the 6.5 EUR fee per ton is a clear national tax, and the only authority allowed by the Constitution to establish national taxes is the Albanian Parliament. The fact that the government avoided the Parliament for this decision is the basis of this lawsuit.

The fuel control has been opposed since the beginning not only by the fuel associations, but also by the opposition, which declared that they would cancel it. Through this concession the government has given to the private company a monopoly for 10 years, with a cost of 150-200 million EUR in total. The money will be paid by the Albanian citizens through the final gas price, for a service that so far has been held with a zero cost from the technical inspectorate. Officially, the Court says that the reason why the decision has been postponed is that the association has added an annex to the suit and the other interested parties have been notified only a few days before.

But is this the real reason, or the postponement of the decision is related also with political developments in the country, with a new government that is being constituted and that has openly held a stance against this concession? The concession itself has turned into a delicate issue and any institution that will decide for its fate, will have 200 million EUR in play for the next 10 years.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=9892


Es gibt ja Tankstellen, welche ca. 5 % Betrug an der Füll Menge an den Tankstellen machen in Albanien, von den Behörden gedeckt werden, oder noch schlimmer: Treibstoff pantschen, eine Tradition

Ein Rechts Experte, erklärt die Gesetze und warum der dreiste Betrug für ungültig erklärt wurde. Viele Ausländer, kommen mit den dümmsten Partner und Dolmetscher bereits an, welche wegen ihre Dummheit auch Probleme erfinden.
Tankstellen Betrug ohne Ende in Albanien und Gehirnlose Direktoren am Beispiel: Kozeta Mesiti

Eine Langzeit Betrugs Abteilung, vor allem unter den Ilir Meta Ministern.

Erion Berisha, ist im Adviser Rat des Ministeriums von Genc Pollo. Dort wurde ebenso eine Ausschreibung aufgehoben und vollkommen illegal erhielt die Firma Rhode & Schwarz, ohne jede Ausschreibung den Zuschlag, für die Umrüstung auf (Angebots 20.000.000 € )für die Digitalisierung von Radio-und TV-Dienste, wo eine Mini Firma aus Neuseeland, als Berater Firma auch noch auftaucht, was dann wieder Standart Geschäft ist. Die Firma Ericsson AB, wurde ausgebootet, welche das günstigste Angebot hatte, ebenso auf deren Initiative überhaupt die Ausschreibung geschah. Immer diese dubiosen Personen und Consults, welche nur als Schmiermittel dienen und dann gründet man gemeinsam eine neue Firma, welche in diesem Falle nicht einmal existiert in Albanien und damit ist Alles wie so oft eine juristische Null Nummer.


Selami Xhepa, ish-këshilltari i Kryeministrit në vitet 2005-2009, tani dekan në Institutin Kanadez të Teknologjisë, sqaron në një intervistë për Top Channel se çfarë pasojash ka për ekonominë, anulimi masiv i koncesioneve të dhëna nga Qeveria e mëparshme.

Durres Port debacle – von der Hafen Mafia, ungültige Lizensen und der Treibstoff Betrug an den Tankstellen

KfW Geld Vernichtung mit den Betrugs Infraktur Projekten in Albanien, als Partner von Mafia Clans

Kosovaren auf den tradionellen Raubzug nach Albanien, wurden in Morina verhaftet

Freitag, September 27th, 2013

ein ziemliches Problem, sind die Verbrecher aus dem Kosovo seit 1997 in Albanien, wo sich Viele in Golem und der Pista Illyra bei Durres, wie Plepa niedergelassen haben auf gestohlenen und besetzten Grundstuecke. Teilweiser erfolgte die Besiedlung, durch den Albanischen Geheimdienst, wo man diese Clans mit Zweigsstellen unterstuetzte.

Jetzt wurden Einige an der Grenze festgenommen.

Im Idiotie Reich des Kosovo, funktioniert Nichts, obwohl man 29 mal mehr Adminstrative hat, als im Vergleich Slowenien, weil es kurz gesagt auch nur Idioten mit Null Bildung sind, was eine Art Markenzeichen ist.

Gazmend Dibra Bande: 1000 neue ID Karten, für verurteilte Kriminelle

Donnerstag, September 26th, 2013

update> 26.9.2013

Die Medien fragen nun im update, als Titel Story, was mit diesem Dumm Kriminellen aus Tropoje wird?

26-shtator-2013

3 Komente

1000 verurteilte Kriminelle, sollen für die Wahlen ID Karten erhalten, welche bis heute keine ID Karten besitzen. Diese 1.000 einsitzenden Personen, wurden verurteilt ohne ID Karten vor Jahren, wo wohl über 6.000 Albaner einsitzen. 2 neue Gefängnisse will die EU finanzieren, wobei die Gefängniss Polizei ein rein kriminelles Enterprise ist, auch im Drogen Handel nach Europa, wie Festnahmen zeigen.

Gazmend Dibra, wurde erwischt, wie er Stimmen kauft, mit Lebensmitteln: TV Fiks Fare, brachte heimlich gedrehte Aufnahmen.

11 Qershor, 2013

Gazmend Dibra në skandal fushate, shpërndan ushqime për blerje vote

1Dy javë para votimeve ” Fiks Fare” kap Gazmend Dibrën, duke shpërndarë ndihma tek një lokal që tregtonte bojëra muri në rrugën Myslim Shyri. Gazetarët e këtij emisioni kanë mundur të filmojnë edhe kandidatin për deputet Dibrën, brenda ambienteve të dyqanit ku shiteshin bojërat, si dhe ndihmat e paketuara, gati për tua dhënë simpatizënve të PD -së dhe personave që i kishin garantuar votën për PD. Edhe pse ndihmat ndaheshin në një mënyrë tepër të sigurt, ku ishin të aktivizuar të paktën pesë persona, gazetarët kanë mundur të kapin një nga personat që kishte marrë ndihmën, duke siguruar edhe “tollonin: që është përdorur nga kandidati për deputet në këtë zonë, për të bindur njerëzit për të votuar për PD -në. Gjatë bisedës që gazetarët kanë mundur të bëjnë me një nga banorët e kësaj lagjeje e cila sapo kishte marrë ndihmat kanë mësuar se “për marrjen e ndihmave duhet të votosh për Sali Berishën. Po kështu duhet të jesh i regjistruar si votues i PD -së për të marrë ndihmat. Ndërsa ushqimet që u jepen atyre ka pohuar banorja janë –  tre miell, dy vaj, tre pako makarona, një nga ato supat, tre oriz”. Ndihmo kjo që sipas saj nuk i kalon 20 000 lekë të vjetra. Ndërsa u ka sugjeruar gazetarëve, që për marrjen e ndihmave duhet të kenë kujdes dhe duhet të shprehen se janë votues të PD -së, dhe se votojnë numrin 44.

http://www.ama-news.al/2013/06/gazmend-dibra-ne-skandal-fushate-shperndan-ushqime-per-blerje-vote/

Gazmend Dibra: Freie Fahrt im Polizei Dienst, mit gefaelschten Schul Zeugnissen und Diplomen

Die Gefängniss Leitung rund um Gazmend Dibra, ist ein Motor des Verbrechens, wo vorbestrafte Kriminelle, Profi Gangster aus von Interpol gesuchten Verbrechern Jobs erhalten, ebenso direkt Polizei Beamte Drogen Ringe organisieren und Landraub, wie überall bei der „State Police“ Albaniens grosses kriminelles Enterprise geleitet von der Tropoje – Kukes Polizei und installiert von Bujar Nishani.

Argita Berisha und Gazemnd Dibra, Chef eines Verbrecher Kartells, mit der Spezialität Verbrecher für jede Art von Geschäft anzuwerben.

4/12/2013
Argita Berisha / Gazmend Dibra und das kriminellen Enterprise im Gefängniss Lezhe: Der Direktor wurde nun verhaftet: Valentin Miri

Nun organisiert man erneut mit Kriminellen in den Gefängnissen den Wahl Stimmen Betrug, indem man Kriminellen ID Karten gibt.

Gazmend Dibra kërcënon punonjësit e Burgjeve për vota !
Published on Maj 9th, 2013
Written by: AMA-News
Next
Back

Valentin Macaj, kryetar i Sindikates se Sherbimeve Policore te Shqiperise, na ka dërguar via e-mail tekstin e mëposhtëm:

“Sindikata e Sherbimeve Policore denoncon presionin qe ka filluar ndaj Punonjesve te Policise se Burgjeve ne gjithe institucionet penitenziare te vendit nga ana e drejtuesve te tyre ,te cilet kerkojne me ngulm qe cdo polic te paraqitet neper shtabet elektorale te kandidateve te maxhorances per te deklaruar listen e familjareve qe jane madhore per te votuar. Drejtoret e burgjeve respektive perfshire dhe shefat e policive te burgjeve, jane kthyer ne kamikaze te politikes duke shkelur keshtu ligjin nr.10032 “Per Policine e Burgjeve”, Kushetuten e Republikes si dhe Kodin e Etikes se Policise Europiane mbi pa anesine e sherbimeve te rendesise jetike. Ne menyre te perseritur, antaret tane ne policine e burgjeve kerkojne qe Sindikata te denoncoje presionin qe “nr.20 i listes se Tirones” se bashku me shefa e vartes te tjere politike neper rrethe po bejne ndaj punonjesve hallexhinj , te cilet nuk mund te perballojne ushqimin e familjes nga paga qe marrin cdo muaj. Para se “nr.20 i listes se Tirones”te beje presion ndaj Policise se Burgjeve, duhet te dije se : 1.Policia e burgjeve ka 6 vite qe nuk merr uniforme sherbimi e civile sipas ligjit. 2.Policia e burgjeve ka 7 vite qe nuk merr trajtim ushqimor sipas ligjit. 3.Policia e burgjeve ka 8 vite qe nuk merr kompensim transporti. 4.Policia e burgjeve nuk paguhet vjetersine ne pune. 5.Policia e burgjeve nuk perfiton kompensim vjetor te pages se 13-te. 6.Policia e burgjeve nuk mbrohet nga Kontrata Kolektive e Punes dhe Kontrata Individuale 7.Policet e burgjeve nuk perfitojne grada sipas ligjit, por sipas xhepit…. dhe shume te drejta qe jane te parashikuara nga ligji e Kodi i Punes ne Republiken e Shqiperise. Bejme me dije opinionin publik e faktorin nderkombetar, se Policia e Burgjeve eshte plotesisht nen presionin politik te drejtuesve te saj dhe frika e ndeshkimit me largim e transferim nga detyra po tmerron te gjithe punonjesit e thjeshte…”
Categories: Ekonomi

 

Kult Projekt und Tradition: man fälscht sich die Schul Zeugnisse zusammen. Berisha Gangster, stellen als Verantwortliche, nur noch kriminelle Familien in den Polizei Dienst ein. Die selben Vorgänge wie aus 1993-97, wo die dümmsten Polizei Chefs wurden und im SHIK ihre Drogen und sonstigen Verbrechen organisierten.

Albanischer Polizei Direktor in Triest verhaftet: Martin Gjoni wegen Drogen Schmuggel

nochmal verhaftete Gangster Familien im Polizei Dienst: Ferdinand Shuiapi, ein Bruder in Bari – Italien zu 15 Jahren Haft verurteilt, wegen Drogen schmuggel, der Andere gilt als Pyschopat, und baut illegale Verbrecher Lokale in der Currila bei Durres. Eine ganz normale Familien,wo jeder schon mal verhaftet war, auch als Adminstrativer u.a. im Wirtschafts Ministerium.

SHUAIPI – Mafia
» [12] Shuiapi Ferdinand

Gazmend Dibra in Fiks Fare, wo er Lebensmittel kauft, für Wahl Stimmen und Fake Strassenbau

2009, wurden 32 Gefangene illegal freigelassen am Vor Abend der Wahl. Eben damiwt diese teilweise sehr grossen Clans, die Stimmen der Verbrecher Partei PD geben, siehe auch wikileaks, das man sich bei den Justiz Ministern und Sokol Olldashi freikaufen konnte, für Wahl Kampf Unterstützung.

FaksimileNë 2009 u liruan në prag të zgjedhjeve 32 të burgosur

Përfshirja e drejtorit të burgut të Lezhës, Valentin Mirit, dhe  mesazhet e siguruara nga TemA të Gazmend Dibrës, nuk janë rastet e vetme të përfshirjes së administratës së burgjeve në proceset zgjedhore. Ish-prokurorja e Përgjithshme, Ina Rama, u pati kërkuar vartësve të saj në vitin 2010, që veç të burgosurve që thyen lejen të hetoheshin edhe zyrtarët e burgjeve që i jepnin ato.

Ndërsa Partia Socialiste ka denoncuar në vitin 2009 lejet për të dënuarit nga burgjet shqiptare vetëm pak ditë përpara zgjedhjeve të 28 qershorit. Një listë me 32 emra të dënuarish që liroheshin sipas saj për t’u përdorur në prag të zgjedhjeve u publikua në konferencën parazgjedhore të kësaj partie.

Das Gangster Syndikat: VATRA Foundation, rund um Frank Wisner lädt zum Dinner mit Bujar Nishani in New York

Donnerstag, September 26th, 2013

update: 26.9.2013

Jetzt ist diese Gestalt vollkommen verrueckt geworden, was aber Alles sagt, ueber sein gestoertes Verhaeltniss, zu Europa und dem Sinn fuer Realitaet. Mangels Regierungs Empfang in den USA, wo Zeitgleich Edi Rama auch von der Familie Obama ermpfangen wurde. fordert er diese verrueckten Lobby Mafia Gestalten auf, Albanien sollte von den USA regiert werden. Und dann bringt er den ganzen Nonsens seines Besuches auch auf seiner Website, wie im Kindergarten.

Nishani appeals Albanian government from the US

Zeitgleich Edi Rama in Washington
Edi Rama takon Presidentin Obama, Shqipëria do qëndrojë përkrah SHBA

Edi Rama takon Presidentin Obama, Shqipëria do qëndrojë përkrah SHBA

Politike

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është takuar dje me Presidentin e SHBA, Barack Obama. Kreu i qeverisë i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Linda Rama, morën pjesë në pritjen e organizuar nga…

 

Man versucht mit den neuen US Botschafter, der schon mit Frank Wisner, die Betrugs Geschaefte in Indien und mit Enron organisierte, neu ins Geschaeft zu kommen. Die neue Cosa Nostra, die Albanischen Politiker.

US-Professor Shinasi Rama: Der Staat Albanien, ist im Dienste der Mafia-Clans und arbeitet gegen das eigene Volk 

Im Video bei youtube: Kosovar Albanian drug money bought US support, aber ebenso support von Joschka Fischer, Ludgar Vollmer, Frank Walter Steinmeier wie die Bestechungs und Visa Mafia Ratten in Deutschland so heisse und mit vielen Consults auftraten, zur Geld Vernichtung.

Was sagt die Albaner Mafia selbst dazu: “für die Freiheit ist Alles erlaubt” und die fahren sogar mit Auto Nummern Schildern mit dem Motto herum.

He added that European police organisations estimate that Balkan crime rings now control more than 70 per cent of the heroin market in some of the larger European nations, and are rapidly taking over human smuggling, prostitution and car theft rings across Europe.
…., Albanian organised crime has reached the United States, creating partnerships with the Gambino, Genovese, and Luchese families to facilitate specific crimes...

Setimes

According to the Research Institute for European and American Studies (RIEAS), Albanian Mafia groups are actually hybrid organizations (various sectors of society), often involved in both criminal and political activities.[1]

 

Die US Betrugs Lobby kauft sich ganz einfach den sogenannten Praesidenten von Albanien, der sowieso vollkommen korrupt und kriminell ist, wie sein Bruder Sokol Nishani.

Essen in New York am 24. September , mit dem Eintritts Geld von 100 $ wo Bujar Nishani anwesend sein soll.

SHBA, shoqata „Vatra“ shtron
darkë për Nishanin, 100 $ bileta

Të tjera rreth shkrimit

NJU JORK – Federata Panshqiptare e Amerikes VATRA në bashkëpunim me Bashkësinë Shqiptare në New York shtron darkë me presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani me rastin e vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Darka shtrohet në restorantin „Maestro’s Restaurant“ në Brox të Nju Jorkut në orën 19:00 të datës 24 shtator, ku hyrja e biletës kushton 100 dollarë.

Lajmin e bën të ditur vetë Federata me një njoftim, ku fton shqiptarët që kanë dëshirë të jenë pjesëmarrës në vizitën e parë të Presidentit Nishani mes tyre.

– See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/shba-shoqata-vatra-shtron-dark–p-r-nishanin-100—bileta-178175.html#sthash.aruFhjjD.dpuf

Law Breakers Turned Law Makers
——————————

¶2. © Some of the more noteworthy MPs with ties to organized
crime are:

– Tom Doshi: An SP MP from Shkoder, Doshi, singled out in
the Human Rights Report for physically assaulting a
journalist in the Sheraton Hotel, was a key figure in
financing SP electoral efforts. He is known as the richest
MP, with a declared fortune of more than $15 million and is
also suspected of trafficking narcotics. Doshi served in the
previous parliament as a DP MP, before switching sides to the
SP shortly before the election.

– Lefter Koka: Representing LSI from Durres, Koka is a
member of perhaps the most notorious organized crime family
in Albania, with ties to narcotics and human trafficking and
other illicit activities.

– Sokol Oldashi: Olldashi, the current Minister of Public
Works, Transport, and Telecommunication and DP MP from Fier,
is suspected of smuggling goods and narcotics.
Circumstantial evidence links Olldashi and Fatmir Kajolli in
Fier to Minister of Justice Enkelejd Alibeaj in a scheme to
release prisoners from jails to act as electoral bullies.

– Lulzim Basha: According to one SP source, FM Basha, who
represents the DP in Elbasan, was involved in facilitating
the release from prison of a notorious criminal in Elbasan in
return for support from the criminal’s family. Relatives of
the criminal promised to „organize“ people in Elbasan to
support Basha. The criminal was released on June 29, the day
after the elections.

– Paulin Sterkaj: The 48 year old DP MP from Shkoder is a
former professional wrestler with little to no formal
education. Sterkaj was previously in the SP and has been
accused by a former friend of murdering a politician in
Shkoder a few years ago. Sterkaj claims to have business
interests in oil, restaurants, and construction, but little
is known about his activities.

– Gramoz Ruci: SP MP and party General Secretary, Ruci has
long-standing ties to narcotics traffickers and organized
crime. Ruci has also been banned from entering the U.S.
since 2005 due to a permanent visa ineligibility.

TIRANA 00000552 002 OF 002

transparency or tradition of small donors supporting their
favorite candidates, criminals are an easy source of campaign
funds.
WITHERS

http://wikileaks.org/cable/2009/08/09TIRANA552.html

Identische Vergleichs Betrugs Lobbyisten Vereine, laufen in Deutschland unter Wirtschafts Vereine, welche nie die Deutsche Justiz kontrolliert, auch nicht nach den Visa Skandalen, wurde nie jemand angeklagt, was bei Prof. Mangold bereits anfing.

Im Sumpfe der Salih Berisha Famiile, erhaelt eine neu gegruendete Lobby Firma, Albanische Regierungsgelder! Dafuer erhaelt er fuer eine PR Show, eine Einladung von VATRA in die USA.

[1]

Heute reist der Langzeit Kommunist Salih Berisha in die USA, nachdem erneut Staatsgelder über US Lobby Firmen seinen Aufenthalt finanzieren.

Wie im September 2011 Besuch in New York zu einem US Wirtschafts Forum, muss erneut Salih Berisha viel Geld bezahlen, an US Lobbyisten, das er überhaupt in die USA eingeladen wird. Diesmal an die Lobby Firma [2] VATRA Foundation (Nedzat S. Kalici MD – in 2011 gegründet, durch die Albaner Mafia). So kann man bestens Geld unterschlagen, durch Feed Back, wie so üblich ist, mit einer Website die Null Inhalt hat.
.  Noch peinlicher ist ja bekanntlich [3] Frank Wisner, der als Lobbyist nun, [4] seine Geschäfte auch mit Mubarak bis zum letzten NATO Besuch verteidigte und die Familie Mubarak ebenso. [5] Frank Wisner – Betrugs Betrüger, der bei ENRON, Worlcom, AIG usw.. im Vorstand sass. [6] Frank Wisner, nimmt ja an NATO Sitzungen teil, denn viel Geld muss aus dem Drogen Handel gewaschen werden.

Kommentar: Viele Besuche in den USA, inklusive der Kosovo Praesidentin, wo man mit gefälschten Schul Zeugnissen und Polizei Ausbildungs Diplomen plötzlich Non-STop Reisen in die USA hat, als Partner der US Verbrecher Kartelle. Fazit: je mehr Reisen in die USA, um so korrupter wird die Albaner Region und immer weniger funktioniert, weil bei den Deppen Politikern die Intelligenz auswandert, bzw. von Gestalten wie Hashim Thaci, Halili und Co. ermordet werden, wie die Rugova Intelligenz vor 10 Jahren.

 

Der korrupte Senator Eliot Engel, wird wohl auch anwesend sein, der direkt von der Mafia in Brookyln finanziert wird.

Die Geldwaesche Firma, einer angeblichen Chrom Mine in Tropoje des Bujar Muja, muss ja weiter auf dem Papier existieren, fuer die US / Albanischen Mafia

City investigators shut out of Rep. Eliot Engels illegal apartment building

BY Benjamin Lesser and Alison Gendar
DAILY NEWS STAFF WRITERS

Sunday, July 17th 2011, 4:00 AM

Congressman Eliot Engel is a part owner a Bronx home with an illegal basement apartment.

 

Enid Alvarez/News

Congressman Eliot Engel is a part owner a Bronx home with an illegal basement apartment.

Rep. Eliot Engel and a business partner have repeatedly ignored city efforts to shut down an illegal apartment at a Bronx building they own, the Daily News has learned.

One city agency cited the owners of 1142 Metcalf Ave. in early 2009, and since then inspectors repeatedly tried to investigate complaints that the illegal unit never went away.

Again and again, Engel and his business partner ignored them, and the initial violation remains open, records show.

Six times since 2009, Buildings Department inspectors door-knocked the six-unit building owned by Engel, (D-Bronx/Westchester), and his partner, local businessman Harry Bajraktari….

Read more: http://www.nydailynews.com/news/politics/2011/07/17/2011-07-17_ya_mean_its_illegal_city_probers_shut_out_of_pols_b

Iran Contra Affäre Nr. 2 für den Balkan, in Bosnien sogar mit den Iranischen Waffen Lieferungen und Ausbildern

Balkan CIA Operation “Roots”

März 11, 2013

Nicht nur Bob Dole, war der Ur-Zerstörer von Jugoslawien, sondern sein enger Politischer Partner Reagon gab die Order Jugoslawien zu zerstören und zu zerstückeln

Reagan’s NSDD 133 (1984) “Secret and Sensitive”

15 YEARS OF THE ALBANIAN AMERICAN CIVIC LEAGUE

November 1988. DioGuardi with President Regan, Congressman Rinaldo and National Security Adviser Poindexter in the Oval Office discussing U.S. foreign policy in Balkans.

aus der Mafia Website AACL

There is evidence that the US administration in liason with its allies took the decision in the early 1980s to destabilise and dismantle Yugoslavia.

The decsion to destroy Yugoslavia as a country and carve it up into a number of small proxy states was taken by the Reagan adminstration in the early 1980s.

NATO’s Reign of Terror in Kosovo

By Michel Chossudovsky

Global Research, February 25, 2008

Der Gangster Wesley Clark, war mindesten ab 1994 aktiv dabei, Terroristen aus dem Kosovo militärisch zubetreuen.

Albanian Mafia fueling Al Qaeda terrorist activity in US: Kosovo schools and orphanages open

The FBI Seal where the circle of stars represe...
Chief perpetrators of drug and people smuggling, human body part and weapons sales, sex slavery, passport theft, forgery, abductions and murder, the Albanian Mafia remains to be domineering in their criminal activity both domestically and abroad.
“The Albanian criminal enterprises, operating largely in New York and other Eastern seaboard cities, represent a major challenge to federal agents because of their propensity for violence and brutality,” FBI officials indicate.
“They are a hardened group, operating with reckless abandon,” said Chris Swecker, the FBI assistant director for the Criminal Investigative Division according to a CNN report.
Interpol stated that “Kosovo Albanian Mafia hold the largest share of the heroin market in Switzerland, in Austria, in Belgium, in Germany, in Hungary, in the Czech Republic, in Norway, and in Sweden.”

Der Militär Geheimdienst Chef: Ylli Zyla macht private Waffen Geschäfte: Das Abfall Referendum findet statt

Mittwoch, September 25th, 2013

Der Chef des Militär Geheimdienstes Ylli Zyla, betreibt über seine Ehefrau: Liljana Zyla, mit einer registrierten Firma den Waffen Export! Genau hat laut Firmen Register, die Ehefrau Liljana Zyla, 15% Firmen Anteile an der Firma UNIMESKO, am Haupt Geschäftspartner rund um Waffen Geschäfte. Ein ganz normales System in Albanien, wo sich Politiker und hohe Beamte, selbst (unter anderem Namen) oder Verwandte im Vorstand, oder als Teilhaber in Firmen unterbringen. Alpine, Strabag, Chrom und Wasser Firmen Lizensen laufen alle mit der selben Methode, oder über Schein Firmen in Zypern und Co..

update: 21.7.2012 Ylli Zyla ist unveraendert im Amte , was erneut ein Skandal ist.

Das normale und typische Geschäfts Modell der Mafia Politik Albaniens, welche ihre Politischen Jobs, oft erkauft, für private Geschäfte benutzen und alle Posten nur an ihre Klientel geben. Man betrachtet inzwischen Staats Jobs, nur noch als private Beute, so extrem wie es noch nie war. Deshalb gibt es durch den ständigen Wechsel auch keine Funktion der Institutionen, noch kann gegen Richter vorgegangen werden, wie die General Staatsanwältin Ina Rama gerade erneut outete. Nichts funktioniert, in diesem System und oft sind die Verwandten vollkommen inkomptent. Früher gab es „technikals“, Beamte, welche nie gewechselt wurden, weil sie Fach Kompetenz hatten. Unter Salih Berisha, braucht man keine Kompetenz, sondern man verkauft die Jobs wieder, identisch mit der Skrapari Bande von Ilir Meta.

Das erste Referendum wurde heute genehmigt, über das Abfall Import Gesetz abzustimmen.Uralte Geschäfte der Italienischen Camorra, wo die Albaner Politiker natürlich aktiv mitmachen wollen.

Gruaja e drejtorit të SHIU-t ortake me tregtarë armësh

Ylli Zyla zëvendësoi të shkarkuarin e Gërdecit
Gruaja e drejtorit të SHIU-t ortake me tregtarë armësh
Gazeta „Shqiptarja.com“ zbulon sot se Drejtori i Shërbimit Informativ të Ushtrisë i emëruar pas Gërdecit është përfshirë në konflikt interesi me tregtarët e armëve. Gazeta zbardh dokumentet ku Ylli Zyla përfshiu bashkëshorten në tregtinë e armëve. (Në foto: Ylli Zyla, kreu i SHIU-t dhe faksimile e dokumentit të QKR-së)

In Fiere haben Baufirmen Betrüger15 Wohnungen zweimal verkauft!Immer sind Politiker diese Berufs Betrüger rund im Immobilien.

Shitën 15 apartamente nga dy herë,  pranga ndërtuesit, ortaku në kërkim

Shitën 15 apartamente nga dy herë, pranga ndërtuesit, ortaku në kërkim

Dhjetëra qytetarë të Fierit dhe të rrethinave kanë rënë pre e mashtrimit të dy biznesmenëve të ndërtimit, të cilët shisnin dy herë të njëjtin apartament. Mashtrimi i pretenduar…

KQZ: Ok, referendumi mbi plehrat do bëhet; por do ta shtyjmë në kalendat greke

  E morët vesh vendimin e KQZ-së së Ristanëve lidhur me referendumin mbi plehrat? Ja, veç për kësi gjërash u punon truri Berishës e veglave të tij: U punon truri se si të bëjnë poshtërsira dhe se si të gjejnë marifete ligjore për të justifikuar këto poshtërsira. KQZ-ja e gjeti një hile sot: “E ka pranuar kërkesën e Aleancës kundër Importit të Plehrave për të zhvilluar referendumin popullor, por – dhe këtu nis hilja – thotë se më 3 janar 2013 KQZ-ja do t’ia përcjellë kërkesën Gjykatës Kushtetuese, për të marrë në shqyrtim ligjshmërinë e saj”. Zëdhënësi i KQZ-së shpjegoi se në bazë të Kodit Zgjedhor, në të gjitha rastet kur për një motiv apo një tjetër KQZ-ja nuk është shprehur mbi vlefshmërinë e një referendumi brenda datës 15 mars, kërkesa e paraqitur i kalon për aprovim Gjykatës Kushtetuese në muajin e parë të vitit pasardhës. Pra, në rastin konkret,…

 

am 15. März soll es erst nächsten Jahr statt finden, was wohl ein Witz ist

t Nigerisë

 

Të tjera rreth shkrimit

Gruaja e Zylës ortake në tregti armësh

Zyla u emërua pas Gërdecit

PDF – Dokumentat dhe emrat e implikuar në tregtinë e armëve

TIRANE- Kompania shqiptare “Unimesko” që zotërohet nga ortakët e bashkëshortes së shfit të SHIU-t në prill të këtij viti ka realizuar dërgimin e një ngarkese me fishekë shqiptarë për në Nigeri.

Shqiptarja. com në vazhdim të investigimit publikon sot dokumentin ekskluziv të ANTA- s dhe kullës së kontrollit në Rinas, i cili zbardh dhe rrugëtimin e avionit mëngjesin e datës 25 Prill. Avioni u furnizua në Rinas nga 10 kamionë ushtarakë të Ministrisë së Mbrojtjes të cilët kanë transportuar fishekët.

Sipas investigimi të kësaj gazete Drejtori i Shërbimit Informativ të Ushtrisë i emëruar pas Gërdecit është përfshirë në konflikt interesi me tregtarët e armëve, pasi përfshiu bashkëshorten në tregtinë e armëve.

Kompania është „Unimesko shpk“ e cila është në pronësi të Andrzej Izdebzki dhe me administrator Lorenc Goçën, të cilat rezultojnë ortakë të gruas së kreut të SHIU-t, Liljana Zyla.

Shkrimin e plote mund ta lexoni sot ne gazetën Shqiptarja.com
(sg/shqiptarja.com)