Das Albanische Innenminsterium und die Polizei Uniformen

Ein Langzeit Thema, wo schon Gerichts Verfahren liefen, Bestechung bewiesen wurde, aber dann macht man eine neue Firma auf, beginnt das Selbe nochmal und bei der Richter Mafia, kauft man sich den Freispruch.

Auffällig ist, das sich die besten Textil Firmen nie an den Ausschreibungen beteiligen, obwohl man teilweise sogar für die NATO Militär Uniformen produziert, oder für Edel Marken in Italien.

Premierminister Sali Berisha, der ehemalige Innenminister Bujar Nishani (jetzt Präsident der Republik), Leiter der Staatspolizei Burgaj und andere Personen in den Skandal verwickelt, wurden vor Gericht verurteilt.

Aktuell wurde der Parkplatz des Innenministeriums privatisiert, damit das Innenministerium in Zukunft die Parkplätze mieten muss. Flamur Noka, eine Ratte der idiot und seine Kollegen

1

Noka privatizon edhe parkun e ministrisë

Wenn Berufs Krmiinelle, Innenminister werden, wie Sokol Olldashi, Bujar Nishani, Lulzim Basha und am schlimmsten nun erneut: Flamur Noka, der nicht einmal den Verstand einer Ente hat mit seiner Mannschaft.

Flamur Noka terror në Kukës, arrestime dhe bastisje në shtëpitë e anëtarëve të PS-LSI

Club der Kriminellen und Maloks: Das Albanische Innenminsterium, wobei die höchsten Polizei Direktoren eine Sonder Marke sind und Hsyni Burgaj, von Geistes gestörten Britten als Polizei Partner installiet wurde. Irgendwie muss ja der Drogen Schmuggel und die Geldwäsche funktionieren, worin die SAS schon in den Skandal der 8 Tonnen Kokain rund um Sokol Kociu, Ferdinand Durda in 2001 aktiv verwickelt waren.


Edlira Shehu


Nuk ndalen zyrtarët shqiptarë me “zhvatjen” e pronave shtetërore. Kanë vendosur të mos ndalen deri në sekondën e fundit të qeverisjes. Qeveria vazhdon të transferojë në seri pronat publike tek privatët në ditët e saj të fundit në detyrë. Listës së gjatë të pasurive publike,…

‘Tenderi i rreckave’, një maskaradë me faturë 18 milionë dollarë

Intervistë nga Kujtim Boriçi

Postuar më: 12 Gusht, 2013 tek Kopertina

gazeta dita cover

Rreth 1.8 miliard lekë abuzim (lekë të reja, të kuptohemi) në tenderin me Uniformat e Policisë së Shtetit janë shpërdoruar në një tender që implikon disa nga figurat më të larta të Ministrisë së Brendshme dhe jo vetëm. Kryeministri Sali Berisha, ish-ministri i Brendshëm Bujar Nishani (sot President i Republikës), kreu i Policisë së Shtetit Burgaj dhe personat e tjerë të përfshirë në këtë skandal, janë denoncuar në organet e drejtësisë.

Denoncimi i bërë disa muaj më parë, mbështetur në dokumente zyrtare, është bërë nga deputetë të Partisë Socialiste, ndërsa interpretimin teknik për shkeljet e konstatuara në këtë denoncim e ka hartuar, ndër të tjerë dhe specialisti i standardizimit Sokrat Boçi.  Ky tender dhe produkti që ka sjellë me veshjen e policëve ka sjellë pasoja afatgjata, pasoja që me shumë gjasa ka për ti prekur dhe njohur nga afër edhe ministri i ardhshëm edhe drejtori i ardhshëm i policisë së shtetit.

Dosja e këtij abuzimi gjendet në prokurori prej muajsh, por edhe kjo dosje nuk është se ka bërë ndonjë përjashtim nga “simotrat” e saj në prokurori, e ka zënë pluhuri.

Gazeta “Dita” sjell sot një dëshmi të detajuar të abuzimeve me uniformën e policisë së shtetit, dëshmi e dhënë nga eksperti i standardizimit  Sokrat Boçi, i cili na sqaron teknikisht të gjitha “rrengjet” që kanë bërë organizatorët dhe aplikuesit e këtij tenderi me cilësinë e uniformave të mijëra policëve shqiptarë, për të maksimalizuar fitimet dhe për të bërë atë që ndodh rëndom: Mbush xhepat se s’pyet kush. Po në Shtator a do pyesë kush? Është një zinxhir i tërë i disa zyrtarëve të implikuar në këtë aferë me kosto gati 18 milionë dollarë, duke nisur që nga magazinierët e Mulletit e duke përfunduar deri te nënshkrimet dhe urdhrat nga zyrat komode të ministrisë apo Drejtorisë së Policisë. Prej shumë kohësh është bërë e qartë se reputacioni dhe besimi në policinë e shtetit është në pikën e tij më të ulët. Arsyet janë disa, por që besimi të rikthehet, duhet që policëve, atyre policëve të thjeshtë fare, t’u kthehet dinjiteti.

Dinjitet me rrecka dhe zhele s’mund të ketë kurrsesi, apo jo? Ndaj dhe dëshmia e Boçit është mbi të gjitha edhe një orientim i mirë, për ta nisur ringritjen e dinjitetit duke filluar me sqarimin e asaj që ka ndodhur me elementin që simbolizon dhe identifikon menjëherë efektivin e policisë së shtetit: Uniformën… Zoti Boçi! Keni denoncuar një skandal me tenderin për Uniformat e reja të Policisë së Shtetit me abuzim rreth 1.8 miliard lekë dhe keni denoncuar në organet e drejtësisë kupolën e policisë së shtetit, kryeministrin

Berisha, ish-Ministrin e Brendshëm Nishani dhe disa persona të tjerë. Si është e vërteta?

-Po. Nga ky skandal i është kushtuar buxhetit të shtetit një dëm në vlerën afro 1.8 miliard lekë, realizuar nëpërmjet shkeljeve ligjore dhe shpërdorimit të detyrës nga zyrtarët përkatës. Nga informacionet që ne kemi, dyshohet se pjesa më e madhe e kësaj vlere abuzive, është përdorur në fushatën e fundit elektorale nga PD, kryesisht në zonën ku kandidonte Ministri i Brendshëm Flamur Noka. Unë, siç e thashë më lart, mbështetur në dokumente zyrtare, kam denoncuar për këtë skandal Sali Berishën, Bujar Nishanin, Hysni Burgajn, Flamur Nokën dhe disa drejtues të lartë të Ministrisë së Brendshme

Më konkretisht, cilat janë shkeljet ligjore të këtij tenderi?

-E para, Uniforma e Policisë së Shtetit është e paligjshme për shkak se miratimi i saj me VKM Nr 79 datë 21 janar 2009 nuk bazohet në ligjin Nr 9769 datë 4.7.2006 “Për Policinë e Shtetit”, neni 69 i këtij ligji. Pra, vetë MVKM e tenderi i zhvilluar, janë në kundërshtim me ligjin e mësipërm. Më konkretisht, tenderi për Uniformat e Policisë së Shtetit me fond 2.176.579.968 lekë, është zhvilluar më datë 23.5.2011 me vendim të veçantë(Vendimi 32), firmosur nga  Berisha. Pra, e drejta e zhvillimit të tenderit, në kundërshtim me ligjin, i është hequr Ministrisë së Brendshme dhe i është kaluar Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit.

Tjetër shkelje ligjore. Hapet tenderi pa vlerë monetare (fond) dhe në vend që të hapej tenderi për një vit, është hapur për 4 vite!? Pra, dopiogjashta i ngelet në dorë Kryeministrit të ri Edi Rama e Ministrit të Brendshëm, të cilët për katër vite, nuk mund të bëjnë asnjë tender për uniformat dhe policët do të veshin ato uniforma jashtë standardit që Flamuri i mbanë të magazinuara në Mullet.

Tjetër shkelje e rëndë. Në tender është bërë bashkimi i veshjeve të uniformës me këpucët e të gjitha llojeve, kur me ligj, duhen të ndara… Ky tender, nga personat që unë kam denoncuar para drejtësisë, i është dhënë një firme të paracaktuar dhe e afërt me qeverisjen aktuale…

Kush është firma që fitoi tenderin e Uniformave të Ushtrisë

-Fituese është firma “Gjergjefi” me një fond 2.176.579.968 lekë me kontratën Nr 23-4 të datës 20-6.2011 dhe është firmosur na Hysni Burgaj dhe Jani Gjergjefi. Është firmë e paracaktuar, pasi kontratat është bërë vetëm e në përputhje me kushtet që plotëson kjo firmë. Pra, janë kritere të diktuara. Këtu, duhet theksuar dhe shkelja tjetër flagrante, ku firmave nuk u janë kërkuar të specifikuar të gjithë artikujt e uniformës, por nga 101 artikuj që janë, u janë kërkuar vetëm 10 të tillë. Pra, është një abuzim i hapur me qëllim përfitimi. Skandali, bëhet tepër i qartë po tu referohemi artikujve të veshjes që janë blerë dy herë më shumë se sa vlera reale në treg apo se tenderi para ardhës…

Më konkretisht, disa nga abuzimet me çmimet?

-Po. Për shembull, kostumi blu i policisë (xhaketë, pantallona, kapelë) është blerë 21 mijë lekë, ndërkohë që i njëjti kostum, në tenderin  para ardhës, është blerë vetëm 11 mijë lekë. Dhe nuk bëhet fjalë për pak, por konkretisht për 9000 uniforma. Këpucët gjysmë, lustrafin, janë blerë 10 200 lekë kur këta mund të realizoheshin me 4800 lekë papa. Një palë pantallona polici janë blerë 4200 lekë nga 2 mijë lekë që është vlera aktuale e tregut. Bëhet fjalë për 25 mijë palë pantallona. Këmisha polici (mëngë të gjata e mëngë të shkurtra), një copë është blerë 2500 lekë, kur në treg blihet 930 lekë ose tri herë më pak. Bëhet fjalë për 40 mijë copë këmisha. Një kostum për policë qarkullimi (për motocikletë) me lëndë sintetike ka kushtuar 50400 lekë, kur më parë(dhe sot në treg), një kostum i tillë por me lëkurë natyrale(shumë më cilësor) e ka vlerën 30 mijë lekë. Një rrip pantallonash, kryepolici Burgaj e ka blerë me vlerën 2100 lekë, kur në treg, çmimi i tij është 7 mijë lekë.

 

Të kthehemi tek vlera financiare e abuzimit me këtë tender de personat e përfshirë në skandal?

-Në bazë të përllogaritjeve, abuzimi  financiar me këtë tender-skandal, është rreth 1.8 miliard lekë, një shumë e konsiderueshme kjo. Përgjegjësit e këtij skandali kanë hedhur firma, e bardha në të zezë, dhe unë i kam denoncuar. Ata janë Berisha, Nishani (në funksionin e ish-Ministrit të Brendshëm), Ministrit Flamur Noka, Drejtori i Policisë së Shtetit Hysni Burgaj, titullari i Drejtorisë së Logjistikës Haxhi Bali e të tjerë pjesëtarë të mafies së uniformave në Policinë e Shtetit.

 

Si është sot gjendja e uniformës në Policinë e Shtetit?

-Si mos më keq, e jashtë çdo standardi. Mafia e uniformave, sigurisht me bekimin e krye qeveritarit, janë përkujdesur deri në çdo detaj për të përfituar, duke e vendosur qeverinë e re para faktit të kryer, duke ja lidhur duart. Edi Rama, kryeministri që merr detyrën në shtator, do e gjejë Policinë e Shtetit me uniformën e re, por ajo është jashtë standardit. Për 4 vjet, policët e Edi Ramës janë të detyruar që të veshin këto uniforma, pa pasur mundësi që të gjejnë zgjidhje tjetër. Kjo, pasi fondet janë shpenzuar dhe për 4 vjet, ata nuk kanë asnjë qindarkë për uniformat e Policisë së Shtetit. Aktualisht bie fjala, të gjitha objektet e uniformës për vitin 2014 janë realizuar dhe firma është paguar.

Jo vetëm kaq, por firma prodhuese i ka marr lekët që në vitin 2013!?

Të gjitha këto objekte janë magazinuar në depot e Drejtorive të Policisë së Qarqeve dhe të atyre të komisariateve të policisë. Edhe shpërndarja e tyre nuk mund të bëhet, pasi ka një normë kohore për përfitimin e uniformave nga çdo punonjës i policisë.

Duke parë përmasat e skandalit dhe frikën nga pushteti që vjen (pasi dokumentet nuk mund të fshihen), mafia e uniformave në Ministrinë e Brendshme, veçanërisht drejtori Burgaj, ka nxituar që të ndërmarrin një sforcim për të ‘larë duart‘, pra ti shpëtojnë aq sa munden, përgjegjësisë së rëndë ligjore

 

Cila është kjo masë?

-Këto ditë, çuditërisht si asnjëherë tjetër në stinë vere, Kontrolli i Lartë i Shtetit ka nxituar të bëj një kontroll (kuptohet që është kërkuar nga kupola e policisë së përfshirë në skandal) në Ministrinë e Brendshme. Programi i auditit të KLSH, të cilin ne e kemi siguruar, përfshinë pothuaj gjithë artikujt e uniformës. Por pa paragjykuar auditin e KLSH, jam i bindur se synimi është që të jepet ndonjë masë e lehtë, si vërejtje, qarkullim në detyra apo ndonjë gjobë, me synim të përpiqen të shmangin nesër përballjen e shkaktarëve me togat e zeza. Unë shpresoj se denoncimi do të vejë në lëvizje drejtësinë, ndonëse mafia e uniformave në polici, ndaj meje nisi ndëshkimin.

Për çfarë ndëshkimi bëhet fjalë?

-Me të bërë padinë, mua, si ekspert teknik pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Standartizimit për tekstile e prodhime tekstilesh, lëkurë e këpucë, në janar të vitit 2013, nuk më rinovohet licensa e plotë, por vetëm për plastikë…

Kjo është hakmarrje e mafies së uniformave në Ministrinë e Brendshme, e lidhur me qeverinë e segmente të tjerë të shtetit… Por përtej faktit tim personal, skandali i abuzimit me tenderin e uniformave të policisë, të cilin unë e kam denoncuar e pres që drejtësia ti zbardhë, nuk mund të fshihet.

Të kthehemi tek pohimi i përdorimit të parave të uniformave në fushatë elektorale nga PD?

-Kjo nuk është përfolje, por një gjë që e dinë jo pak njerëz. Për më tepër, janë dokumentet e faktet që nuk mund të fshihen për përfitimet e parave.

Të gjithë personat me funksione shtetërore të përfshirë në këtë tender-skandal, jo vetëm njihen si funksionarë shtetëror që e kanë vënë veten hapur në shërbim të PD, por kanë dhe firmat dhe faktet që i nxjerrin zbuluar. Të hapen kronikat filmike të fushatës elektorale, e këta njerëz do i shikosh në krye e mes strukturave të PD në mbështetje të kandidatëve të saj për deputetë. Ritheksoj një shembull. Ish-kryetari i bashkis së Kukësit, Ylber Zeneli, u thirr nga Flamur Noka dhe u vu drejtor i magazinave policore në Mullet ku u magazinuan dhe uniformat e reja të policisë.

Dy dit para zgjedhjeve, ai dha dorëheqjen për të qenë në krahë të Flamur Nokës (bashkë me drejtues të tjerë të policisë) në fushatën e PD në Has, Kukës, e Tropojë…

Pas fushatës, Flamuri e emëroj këshilltar të tij në Ministrinë e Brendshme. Një kontroll i qeverisë që fillon në punë në shtator e specialistëve të saj, jo vetëm do gjej në detaje abuzimin e plotë 1.8 miliard lekë, por dhe sasinë e përfolur të këtyre parave në fushatë…

Çfarë prisni nga denoncimi për skandalin e tenderit të uniformave?

-Shpresoj për drejtësi. Shpresoj që Edi Rama të mbajë premtimet e dhëna për drejtësi. Pres që vetë drejtësia të shkëputet na të qenit notere e pushtetit të Berishës dhe të vihet në shërbim të së drejtës. Bëhet fjalë për një abuzim jo më pak se 1.8 miliard lekë të taksapaguesve shqiptarë që janë përvetësuar na mafia në pushtet në një tender kryekëput në kundërshtim me ligjin… Për më tepër, është e pafalshme që kjo të rëndoj mbi efektivat blu, aktualisht me një uniformë të cunguar,jashtë standardit, si në asnjë vend tjetër të Europës.  http://gazetadita.al/12-gusht-2013/

Comments are closed.