Idiotische Taliban Ziegenhirten regieren Albanien: In Sarande gibt es weder Park Plätze noch Wasser

Da wo Weltbank, EBRD, KfW Abwasser und Wasserleitungen finanzierten, gibt es eine Garantie: Es funktioniert Nichts und die Gelder sind weg. Dies gilt für den Mafia Aufbau der KfW und die Zerstörung der Stadt, durch die KfW Wasserleitungen, denn es gibt weder Park Plätze noch Wasser in der Beton Ruine Sarande.

Leicht heraus zufinden, das die Weltbank unsinnige Wasser und Strasen Bauten ohne jede Justiz und Polizei Albanien’s Küste verwüsteteten und den Tourismus vernichteten, weil GTZ, Lobbyisten, KfW, ohne jeden Verstand schon mit Berlinwasser nur in Unfugs Gestalten und Berufs Betrüger Geld für den Tourismus steckten, wo selbst die Administrativen des Ministeriums vor Jahren eine Konferenz verliessen, als Herr Müller von der DAW sprach. Von Tourismus haben die sowieso nie eine Ahnung gehabt, erhielten als kriminele Bestechungs- und Visa Besorgungs Organisation, aber viel Geld als Lobbyisten, was Alles im Bankrott und in der Pleite endete.

Albanien: Wie ein Paradies am Mittelmeer zerstört wird
Von Norbert Mappes-Niediek

129 illegal Baugenehmigungen gab der Ex-Bürgermeister Edmond Gjoka (PD Mitglied) in Sarande, trotz ausdrücklichem Verbot in geschützten Zonen und gegen jeden Stadtrats Beschluss, und gedeckt mit Hilfe krimineller Richter und POlizei Direktoren, welche Sarande verwüsteten, Der Schaden geht in die Milliarden.

Gesetze gelten nicht in Albanien, seitdem die Justiz Aufbau Mafia mit vielen Konferenzen vor Ort waren.

Adrian Cela Vize Bürgermeister von Durres, und seine 5 Mitarbeiter werden ebenso angeklagt, wegen Missbrauch der Fonds im Stadt Zentrum von Durres, was jeder seit Jahren weiss.

Edmond Gjoka
Edmond Gjoka, Ex-Bürgermeister von Sarande, Berishas Mann in Sarande für Geldwäsche, Betrug, Umwelt Zerstörung und Beton

6.700 Haushalte haben rund um die von der Mafia zerstörten Stadt Sarande keinen Strom

 Enorme Umsatz Rueckgaenge (nochmal 50 %), denn niemand will in einer Verbrecher Stadt Neu Jahr feiern, was Salih Berisha Ex-Buergermeister Edmond Gjoka, ein Schafshirten Junge, wie Salih Berisha dort angerichtet hat. Nun kann man seinen Strom nicht bezahlen und wird abgeschaltet.

Kriminelle Anarchie führte Salih Berisha dort ein, mit seinem Bürgermeister Edmond Gjoka, aus der Verbrecher Familie Gjoka, der inzwischen angeklagt wurde. Das wichtige Tauch Zentrum musste, praktisch sofort wieder schliessen, weil die Idioten nicht erkannten, wie wichtig solche Touristen und PR Firmen sind.

Due to the expiry of the existing regulations and the introduction, the Council of Ministers order „Safety on the seashore and coastal waters“ (PËR SIGURINË NË DET, PLAZHE DHE NË UJRAT E BRENDSHME NË THELLËSI TË TERRITORIT). POLISH DIVING BASE IN ALBANIA suspends activity for the year 2013 or until the implementation of the relevant provisions!

http://www.albaniadive.com/

12/27/2011

Sarande, die total Beton Kathastrophe der “bandit ordinaere” der “Sala” Mafia

15 Gusht 2013 – 13:46

Tare: Turizëm në Sarandë, pa
vendparkime dhe pa ujë të pijshëm

SARANDE- Bregdeti jugor i Shqipërisë ofron plazhe të bukura dhe mundësi për të pushuar e argëtuar, por edhe problematikat që hasen nga pushuesit nuk janë pak. Në një reagim të publikuar në faqen e tij në rrjetin social “Facebook”, Auron Tare, ngre dy shqetësime kryesore që hasin turistët në Sarandë, siç janë mungesa e vendparkimeve dhe e ujit të pijshëm.

Sipas Tares, parkimi mbetet një nga problemet e para që has çdo vizitor e pushues në këtë zonë. Ndërsa ngre shqetësimin e zënies edhe të trotuareve.

“Sezon Turistik në Sarandë. Të parkosh në Sarandë është aventurë më vetë. Nuk ka qytet në rajon që të ketë kaq problem parkimin e makinave të pushuesve. Le që nuk gjen dot vend edhe nëpër trotuare, por mund të zihesh me dynjanë kur të duash për një vend parkimi”, shkruan Tare.

Por një tjetër problem që prek direkt pushuesit dhe shëndetin e tyre, sipas Tares mbetet mungesa e ujit të pijshëm. Tare thotë se uji merret nga lumi me autobotë dhe përdoret për nevojat e përditshme.

“Në Sarandë derdhet në det një lumë i tërë dhe uji mungon nëpër godina. Tani kanë dalë autobotet në skenë që mbushin depozitat me ujë lumi. Me këtë ujë duhet gatuar dhe larë dhëmbët në mëngjez. Turizëm shqiptar domethënë”, vijon Tare. – See more at: http://www.shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=171928&NomeCategoria=home&Titolo=tare-turizem-ne-sarande-pa-vendparkime-dhe-pa-uje-te-pijshem&IDCategoria=1&approval#comments-form

Der Ex-Bürgermeister von Sarande: Edmond Gjoka und hohe Beamte der Stadt Durres werden angeklagt

Die hohe Staats Aufsicht, lässt den Edmond Gjoka anklagen, ebenso werden die Beweise für weitere Anklagen gegen den Vize Bürgermeister von Durres: Adrian Cela und seiner hohen Mitarbeiter der Staatsanwaltschaft zur Anklage übergeben. Vor 2 Jahren:

Sarande, die total Beton Kathastrophe der “bandit ordinaere” der “Sala” Mafia

Erosion, durch die illegalen Mafia Bauten in der Currila.

 

Mafia lokale Durres

illegale Mafia Lokale auf den Öffentlichen Stränden in der Currila Durres, mit Erosion Fahne im Mai 2013

Alle Profi Gangster sind in Durres

Das Urgestein der Betrugs Firmen, der Kosovare Hajdin Sejdia wurde bei Kukes verhaftet

Alle muss vernichtet werden, was das einzige Ziel der Albanischen Politik Mafia ist und vorneweg, der kriminellste Politiker der Neuzeit: Ilir Meta und Salih Berisha

 

8/14/2013

Ein Urbanistik Experte berichtet über das illegale Bau Chaos in Durres, mit Gangstern wie Sokol Kazai, Agim Hoxha und PD Kollegen

Der Gewerbe Park hier in Elbasan, eine Investment Ruine, identisch der GTZ finanzierte Gewerbpark von Skhoder, was immer im Mafiösen Sumpf untergeht.

Warum keine Vordächer gebaut wurden, obwohl es in Albanien mehr regnet wie in Deutschland?

Vazhdon skandali me tregun e ri industrial n� Berat. …….http://gazetatelegraf.com/berat-osumi-rremben-milionat-e-bankes-boterore/

2 Responses to “Idiotische Taliban Ziegenhirten regieren Albanien: In Sarande gibt es weder Park Plätze noch Wasser”

 1. Balkansurfer sagt:

  Tourimus Elitäre, der im Chaos endete von dummen Politik und Polizei Banden

  Turizëm “elitar” (me nder jush)
  7
  Nga Erion HABILAJ
  Postuar më: 15 Gusht, 2013 tek Komunitet
  godina tre kateshe

  Shpallja e Shqipërisë si një nga 10 vendet që duhet vizituar për vitin 2013 nga “The Guardian” dhe “Huffington Post”, kishte nxitur edhe dy turistë italianë të nisnin udhëtimin e tyre drejt bregdetit shqiptar, për të kaluar pushimet. Në këtë pikë duhen marrë shembull. Janë eksplorues “bote”, ecin me parimin që të paktën njëherë në vit duhet të shkosh në një vend që nuk e ke vizituar më parë.

  Tiziano dhe Livia, nga data 3 deri në 10 gusht, u akomoduan në Dhërmi, si një nga plazhet më të bukura, por dhe më të frekuentuara në brigjet shqiptare. Ai, një djalë imcak, me flokë të kapura bisht dhe me pak mjekër, ndërsa ajo një vajzë paksa mbi peshë, por shumë sportive dhe me sy të kthjellët.

  Rastësia e deshi që të takoheshim me ta gjatë rrugës duke shkuar drejt Dhërmiut dhe meqë vendqëndrimin e kishim të përbashkët, nisëm të shkëmbejnë disa fjalë anglisht dhe italisht, duke i ndihmuar edhe për komunikimin me të zotin e hotelit ku vendosën të qëndronin. Niko, pronari i dhomave që ai dëshironte t’i quante hotel, nuk dinte asnjë fjalë anglisht dhe thuajse fare pak italisht, ndërsa kuptonte greqisht me vështirësi. Gjëja e parë që u dha dy turistëve të huaj ishte ngritja e gjashtë gishtave lart për të treguar se dhoma kushtonte 60 euro për një natë. “Çifti” italian, që në fakt ishin dy miq të vjetër dhe jo në një lidhje mes tyre, u futën në dhomë dhe nisën nga pretendimet. Dhoma kishte kondicioner, por ishte i papërdorshëm, sepse spina e tij ishte më e shkurtër se distanca me prizën. Kur e pyetëm Nikon se si mund të vihej në prizë kondicioneri, përgjigja e tij ishte e menjëhershme: “Nëse doni, i vendos një zgjatues, por duhet të paguani 70 euro!”. Italianët me një lëvizje koke, në shenjë pakënaqësie, i kërkuan dy peshqirë dhe një sapun, ndërsa çarçafët ishin të shtruar, duke mos ditur nëse ishin të larë dhe vendosur rishtas apo në to kish fjetur dikush më parë! Pasi luajtëm rolin e përkthyesit, së bashku si grup siç ishim nisur nga Tirana për pushime, shkuam në dhomën tonë, e cila për çudi pati të njëjtin fat si ajo e Tizianos dhe Livias. Të intriguar nga ajo që pamë në komunikimin me Nikon, nisëm të bëjmë një vëzhgim më të hollësishëm për plazhin e Dhërmiut, që siç e thamë më lart, është ndër më të preferuarit.

  Çmime tavan!

  Çmimet? E para se të vijmë te çmimet… Po që duhet të prisje kamerierin një çerek ore për të pirë një kafe! Dhe kur ia bëje me shenjë që të afrohej drejt teje…merrje nga ai një fytyrë të zemëruar (mendoheshe… ndoshta e kam edhe gabim!)

  Gjatë qëndrimit në Dhërmi, shkuam në disa prej restoranteve që ndodheshin aty. Ashtu dhe si dhe vitet e tjera, çmimet janë vërtet të kripura, madje këtë vit ishin bërë ‘shëllirë’ fare. Por që të paktën ta tregojnë që në menu dhe vendos vetë nëse do të qëndrosh për një drekë apo darkë… Aty bisedova me një djalë të ri, i cili punonte si kamerier. Ledio ishte një student në Juridik dhe gjatë verës punonte si kamerier në Dhërmi, për vitin e tretë radhazi. Kur e pyetëm si ka mundësi që çmimet janë kaq të shtrenjta, ai tha se pronarët e lokaleve që janë në Dhërmi kërkojnë që për 45-50 ditë të nxjerrin lekët e një viti punë. Duke na shtuar më tej një histori, e cila ilustron teorinë e tij. Ledio rrëfeu fatin e disa kamerierëve, të cilët shkojnë për punë dhe në fund ikin me dhunë nga pronarët. Sipas tij, pronarët e lokaleve, të babëzitur për të pasur sa më shumë përfitime dy-tre ditë nga fundi i sezonit, bëjnë një inventar të gjendjes së mallrave dhe u del që mungon diçka. Menjëherë gjejnë fajtorin që janë banakieri dhe kamerieri. Pasi i kërcënojnë, i largojnë nga puna duke mos u dhënë asnjë lek për punën e bërë. E pyetëm Ledion që pse nuk reagojnë kur ndodhin raste të tilla dhe përgjigja e tij e atypëratyshme ishte: “Në përgjithësi në Dhërmi lokale dhe resorte kanë bërë ata që kanë së paku mbi shpinë tre vrasje dhe përballja me ta është e rrezikshme”. Në fakt, po të mendosh çmimet e Dhërmiut me standardin e jetës në Shqipëri, vërtet që ka një disnivel të madh. Mjafton të kujtojmë se në restorantin më të thjeshtë, një pjatë makarona shkonte afro 700 lekë të reja, apo se një darkë për tre apo katër persona, nuk mund të ishte më pak se 5 mijë lekë të reja.

  T’u ça këmba? Shko në minimarket!

  Gjatë ecjes në vijën bregdetare, vëllai im Orgesti, (i cili u bë i famshëm për shprehjen: Në Dhërmi edhe dashnorja të bën pordhë), papritur shpon këmbën me qelqen e një shishe birre që ishte thyer aty. Menjëherë m’u desh të shkoja afër një minimarketi për të pyetur nëse ndonjë farmaci, ose qendër shëndetësore ndodhej afër?!… Përgjigja e shitësit ishte surprizuese. “Më e afërta ndodhet në Himarë, por nëse të duhen alkool dhe manikota mund ta blesh te unë”. Në dyqanin që bliheshin fruta-perime dhe ushqimore, bleva dhe një jod, pambuk dhe një pako me manikota. Dëmtimi që kishte pësuar ishte i vogël, por nuk di nëse shitësi do të më përgjigjej nëse do ishte nevoja për ndonjë ndërhyrje kirurgjikale apo qepje…

  Do ta ngulësh dhe s’e ngul dot!

  Po të nisesh nga Tirana me një çadër me vete për t’u mbrojtur nga dielli, është e sigurt që s’do kesh shans ta ngulësh në ndonjë cep, sepse gjithë bregdeti ishte “tokë e xanun”. Pronari i lokalit apo resorteve menjëherë të jepte urdhër të ngriheshe dhe të shkoje te një çadër që kishte vendosur aty me çmim që varionte nga pesë mijë lekë të vjetra, në 10 mijë lekë, varej nga cilësia e kashtës.

  plazhi i dhermiutMora rrugën për…

  Rrugët e Dhërmiut janë ashtu siç kanë qenë 30 e kusur vite më parë. Në rrugicën që të çon te lokal “Havana” ndodhet një ndërtesë trekatëshe, që nuk merrej vesh çfarë funksioni ka pasur dhe pse qëndronte aty si gërmadhë. Kur pyetëm thanë se është pronë e ushtrisë, ndërsa funksioni aktual ishte një banjo publike për dikë që përtonte të shkonte në tualetin e hotelit, apo që s’donte të shpenzonte më para për të shkuar në tualetin e një lokali. Gjendja e rrugëve kishte mbetur ajo e kohës së Italisë, kur edhe datonte si periudhë e ndërtimit, duke mos pasur një ndërhyrje të mëvonshme.

  Dush me birra!

  Kishim dëgjuar ëndrra për të bërë banjë me qumësht dallëndysheje, por në Dhërmi pamë një gjë ndryshe. Në baret e shtrenjta ndodhnin dhe çudi të tipit që të rinjtë, të ardhur nga Tirana, duke mos llogaritur shpenzimet, bënin dush me… birra. Sa qëndruam në një bar, pamë me sy se një grup prej 7 personash morën 250 birra për t’u larë me njëri-tjetrin, për të treguar se ka dhe nga ata që s’kanë se ç’të bëjnë me paratë. Nga mënyra e të ushqyerit dhe obeziteti i tyre dukeshin se vinin nga familje të kamura, që ndoshta larje të tilla i kishin të zakonshme.

  “Topi bam, e Muçua tutje”

  Duke nisur nga Vlora deri në Jalë, të binte në sy ngritja e godinave të reja shumëkatëshe, pa pasur asnjë leje ndërtimi. Deklaratat kërcënuese dhe aksionet për shembjen e ndërtimeve pa leje nga kryeministri i zgjedhur Edi Rama, kanë pasur efekt të kundërt, kur sytë na panë shumë ngrehina, të cilat po mbinin si kërpudhat pas shiut. Në Vlorë do thoshin, “topi bam, e Muçua tutje”. Qeveria e re, e cila ka marrë si angazhim serioz pastrimin e bregdetit, do ta ketë të vështirë, pasi shumë ndërtime janë bërë dhe nga njerëz me “pushtet”.

  Taksisti: Rama e fillon nga shokët!

  Taksisti që na çoi nga Skela në Ujin e Ftohtë na tregoi një bisedë të Edi Ramës me kryetarin e një bashkie të vogël në Vlorë, që ka dhe një resort në buzë të detit, i cili për më tepër është ndërtuar mbi kolektor. Kur Rama i kishte kërkuar shembjen e këtij resorti, përgjigja e bashkiakut ishte se ai “ishte i PS-së dhe për më tepër ishte mik me Ramën!”. Kundërpërgjigja e Ramës, sipas taksistit, i cili kishte qenë në lokalin ku ishte zhvilluar biseda, ishte: “Unë nga shokët e filloj!”. Nëse Rama e nis nga shokët për të vazhduar më tej me “pallatin e Lulit” apo dhe ndërtime të tjera, do të jetë kryeministri, i cili do të hyjë në histori, duke shpëtuar vendin nga një kancer në zhvillim, siç i ka cilësuar vetë ndërtimet pa leje.

  Nga shokët apo jo, ato ndërtime duhet të prishen për t’i dhënë një tjetër pamje bregdetit.

  karburant ne detTurizmi që duam!

  Zhvillimi i turizmit sigurisht që lidhet me një sërë faktorësh, duke nisur nga mentaliteti, investimi, por sidomos politikat qeverisëse dhe vizioni. Nëse do vijohet me këtë lloj turizmi, edhe ajo fare pak dritë në fund të tunelit do të shuhet. Bregdeti, i cili është shkatërruar, duhet të nisë nga pika zero. Dhe shpresat te Rama janë të mëdha, pasi ai ka ditur ta nisë nga pika zero.

  Afrimi i biznesmenëve nga Turqia, Katari, Izraeli apo SHBA-ja, që kanë eksperiencë në ndërtimin e resorteve turistike bregdetare, do të bënte që të niste edhe ndryshimi i turizmit në Shqipëri. Synimi duhet të jetë tek shërbimi, që edhe të huajt të vijnë dhe të ikin të kënaqur dhe Niko apo pronarë të tjerë lokalesh në bregdet, meqë nuk e bëjnë dot këtë punë, të marrin shembull se si i shërbehet një turisti dhe si kthehet turizmi në një burim të pashtershëm të ardhurash, qoftë për privatin, qoftë dhe për shtetin. Kjo verë po ikën së bashku me sezonin turistik. Kështu kanë ikur edhe shumë të tjera, po të paktën ky moment le të jetë një pikë kthese edhe për këtë aset të çmuar të Shqipërisë.

  Sytë dhe shpresën i kemi nga këta të “rinjtë” e qeverisë së re. Po presim të shohim punën e qeverisë “Rama” dhe premtimet e saj për turizmin.

  Pushimet e kësaj vere ishin të shtrenjta. Shumë të shtrenjta! Jo vetëm nga pikëpamja e portofolit, por edhe për sa i përket mungesës së shërbimit, stresit dhe mungesës së respektit ndaj klientit. Çdokush është i ndërgjegjshëm që nuk ka asgjë falas, por për atë që paguan të marrë mbrapsht kënaqësinë e vlerës që kërkon. Diellin dhe detin na i ka falur Zoti, të tjerat i takojnë shtetit.

  Le të presim vitin tjetër në të njëjtën kohë për bërë krahasimet e për të parë se çfarë ka ndryshuar nga ky realitet që përcollëm.

  Ju që keni pushuar: Shëndet e jetë!

  7 Komente
  Lini nje koment »

  laura gopsi
  15 Gusht, 2013 at 8:53 am

  Shqiptari nuk behet njeri.te jem i ndergjegjshem,te mite kane disa dhoma qe i japim per plazh.personalisht nuk do te qendroja tek disa prej tyre.kushte zero.por dhe klientet qe vijne mesa shoh keto 15 dite qe vij dhe vete,si katundar sillen.
  Përgjigjjuni

  Artan
  15 Gusht, 2013 at 9:25 am

  Shkrim shume i bukur.
  Përgjigjjuni

  fl
  15 Gusht, 2013 at 11:57 am

  TE gjithe problemet jane prekur sakte. Me vjen per te qeshur kur degjoj lloj-lloj budalleqesh qe kapin ne interviste nje te huaj a nje emigrant dhe ai lavderon ke te mund.

  Fatkeqsisht per qeverine e re duhet me thene se per Turizmin nuk jemi as ne piken 0, jemi minus. Duhet kthyer njehere ne piken 0, duhet nje dore e hekurt, shpresojme.
  Përgjigjjuni

  hyseni
  15 Gusht, 2013 at 12:32 pm

  Shkrim real dhe jo si pordhet qe shesin shumica e shqipetareve .kushtet zero .e kam frekuentuar dhermiun shume shpesh por nuk shkoje me kurre po nuk u arriten minimumi i standarteve per turizem .
  Përgjigjjuni

  vlora kanina
  15 Gusht, 2013 at 12:51 pm

  Su beka share ky ta coja ne FB per gallate ….
  Përgjigjjuni

  mere, lere.
  15 Gusht, 2013 at 1:15 pm

  Shkrim i trishte per nje vend te begate..
  Përgjigjjuni

  Dea
  15 Gusht, 2013 at 1:51 pm

  Me lire te shkone te besh pushime ne Bankok se sa ne Shqiperi. Eshte e trishte, por e vertete. Me vjen mire qe shkruani dhe ngrini problematika per kete pjese te turizmit qe duhet ta shfrytezonim per te ngritur ekonomin e vendit. Eshte e thjeshte te shkruash: Sa e bukur eshte shqiperia…por duhet ta themi edhe malin me plehera qe shohim ne cepat e rrugeve. Ky shkrim kritik dhe realist duhet te na bej ne dhe ata qe do te qeverisin neser, me te ndergjegjshem!
  Faleminderit!
  http://gazetadita.al/turizem-elitar-me-nder-jush/