Warning: Declaration of gtw::widget($args) should be compatible with WP_Widget::widget($args, $instance) in /homepages/25/d13395495/htdocs/clickandbuilds/WordPress/news_albania/wp-content/plugins/gtw/gtw.php on line 258

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /homepages/25/d13395495/htdocs/clickandbuilds/WordPress/news_albania/wp-content/plugins/gtw/gtw.php:258) in /homepages/25/d13395495/htdocs/clickandbuilds/WordPress/news_albania/wp-includes/feed-rss2-comments.php on line 8
Kommentare zu: Tourismus auf Albanisch: Am Radhime Strand bei Vlore, wurden 3 Personen hingerichtet mit der AK-47 http://news.albania.de/2013/07/28/tourismus-auf-albanisch-am-radhime-strand-bei-vlore-wurden-3-personen-hingerichtet-mit-der-ak-47/ Fri, 13 Apr 2018 08:56:30 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.5 Von: Zogaj Leku http://news.albania.de/2013/07/28/tourismus-auf-albanisch-am-radhime-strand-bei-vlore-wurden-3-personen-hingerichtet-mit-der-ak-47/comment-page-1/#comment-54965 Fri, 30 Aug 2013 11:49:52 +0000 http://news.albania.de/?p=5081#comment-54965 Interpol Haft Befehl ist ausgestellt:
Hajdaraj Delin
Hajdaraj Delin, aber die Tropoje Dumm Bande, dümmer wie Tiere, wird von der Tropoje POlizei gedeckt und oft mit neuen Identitäten auagestattet. Fatmir Hajdarti, ist ja hohe Richterin, Aleks Hajdari der Diestrikt Chef von Skhoder, einer der Voll Idioten, weas sogar der Durres Bevölkerung auffiel wie dumm er ist. Adem Tahiri, haben sie ja als Polizei Präsident von SHIAK eliminiert, ebenfalls aus Tropoje und seine dummen Tier Polizisten, die ihn begleiteten, schauten lustig zu, als gute Freunde, wie er erschossen wurde.

„Charges :

Homicides committed in other specific circumstances in collaboration and Illegal manufacturing and keeping military weapons and ammunition“

Present family name : HAJDARAJ
Forename : DELIN
Sex : Male
Date of birth : 16/06/1991 (22 years old)
Place of birth : VLORA, Albania

]]>
Von: Balkansurfer http://news.albania.de/2013/07/28/tourismus-auf-albanisch-am-radhime-strand-bei-vlore-wurden-3-personen-hingerichtet-mit-der-ak-47/comment-page-1/#comment-54886 Fri, 16 Aug 2013 17:26:41 +0000 http://news.albania.de/?p=5081#comment-54886 Friedrichshafen/Vlora Frau aus Friedrichshafen stirbt im Kugelhagel
Friedrichshafen/Vlora – Die 52 Jahre alte Diana Ademi wird an einem Privatstrand in der albanischen Stadt Vlora Opfer einer Schießerei. Die Staatsanwaltschaft Ravensburg leitete Ermittlungen ein.

http://www.suedkurier.de/region/bodenseekreis-oberschwaben/friedrichshafen/Frau-aus-Friedrichshafen-stirbt-im-Kugelhagel;art372474,6216611?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Suedkurierde-Friedrichshafen-utf8+%28suedkurier.de+-+Friedrichshafen+%28utf8%29%29

]]>
Von: Gjoka http://news.albania.de/2013/07/28/tourismus-auf-albanisch-am-radhime-strand-bei-vlore-wurden-3-personen-hingerichtet-mit-der-ak-47/comment-page-1/#comment-54768 Tue, 30 Jul 2013 11:05:07 +0000 http://news.albania.de/?p=5081#comment-54768 Die Gangster Sajmir dhe Servet Qamo, denen das illegal gebaute Resort gehört, wurden ebenso verhaftet. Der Haupt Täter Leo Osmani, wurde gestern verhaftet. ER war lt. Poilzei Angaben, welche oft nur erfunden sind, zuvor an dem STrand mit seinen 2 Schwestern und einer Cousine und die Frauen wurden belästigt.

VLORE – Policia e Vlorës ka arrestuar edhe 2 persona të tjerë lidhur me vrasjen e trefishtë të ndodhur dy ditë më parë në plazhin e Vlorës. Sipas bluve të Vlorës, janë arrestuar për moskallëzim krimi dy pronarët e resortit turistik ku ka ndodhur ngjarja, Sajmir dhe Servet Qamo, përkatësisht 25 dhe 54 vjeç. Një ditë më parë, policia e qytetit bregdetar që u trondit nga ngjarja e rëndë e ndodhur tre ditë më parë, ku tre persona u vranë në zonën e plazhit, tha se Leo Osmëni 18 vjeç, i arrestuar tashmë, është një nga autorët e dyshuar. Sipas policisë, shënjestra e autorëve kanë qenë disa të rinj fierakë që ishin në plazh, pasi ishin konfliktuar për motive banale, sepse fierakët i kishin ngacmuar motrën autorit të ngjarjes. Nga burime të policisë së Vlorës mësohet se djemtë fierakë kanë qenë aty në atë plazh, por plumbat nuk kanë marrë asnjë prej tyre, por tre fatkeqët, që nuk kishin asnjë lidhje me ngjarjen. Arrestimi i Osmënit u bë i mundur dje nga policia e qarkut të Vlorës, ndërkohë që mësohet se ai ka pasur edhe bashkëpunëtorë në këtë veprim. Tre viktimat janë: Diana Ademi nga Vlora, 52 vjeçe; Sokol Isufaj nga Fieri, 34 vjeç dhe Serdi Bajlozi, 17 vjeç. (v.gj/shqiptarja.com) – See more at: http://www.shqiptarja.com/video/index.php?IDVideo=17987&IDCategoria=7#sthash.CLYy9k5i.dpuf

]]>
Von: Insider http://news.albania.de/2013/07/28/tourismus-auf-albanisch-am-radhime-strand-bei-vlore-wurden-3-personen-hingerichtet-mit-der-ak-47/comment-page-1/#comment-54767 Mon, 29 Jul 2013 19:39:28 +0000 http://news.albania.de/?p=5081#comment-54767 Es gab 2 Täter: Leo Osmani war mit 2 Schwestern und einer Cousine an dem Strand und wurde von den Fiere Leuten dort belästigt, welche die Frauen beleidigten. Er ging nach Vlore und holte seinen Freund: Hajdaraj, der eine AK-47 hatte und ging zurück zu dem Strand, wo er wild um sich schoss.

Arrestohen dy të dyshuar për vrasjen në Vlorë

Policia e Vlorës ka shoqëruar dy persona që mendohet të jenë autorët e vrasjes së trefishtë të ndodhur dje në një nga plazhet e qytetit të Vlorës.

Të dhënat e para tregojnë se ngjarja ka ndodhur pasi shtetasi Leo Luan Osmani, i datëlindjes 1994, banues në lagjen “1 Maji” është thirrur nga dy motrat dhe një kushërira e tyre ndërsa ndodheshin në plazhin ku ndodhi ngjarja.

Ato kanë pasur shqetësime dhe ngacmime me fjalë nga disa të rinj nga Fieri. Leo ka shkuar menjëherë bashkë me një shokun e tij, shtetasin Delin Ibrahim Hajdaraj, i datëlindjes 1991, banues në lagjen “1 Maji”. Ky i fundit, sipas policisë, ka pasur një armë në një çantë sportive dhe sapo ka parë shokun e tij që po konfliktohej me grushta me 4-5 persona të tjerë ka nxjerrë armën dhe ka qëlluar tre herë duke shkaktuar tre viktima, një nga plumbat direkt dhe dy me rikoshet.

Asnjë prej viktimave nuk është person i përfshirë në konflikt. Dy të rinjtë më pas janë larguar dhe kanë hedhur armën një kilometër larg vendit të ngjarjes.

Policia mësohet se ka shoqëruar personin e parë të përfshirë në konflikt dhe është në kërkim të personit të dytë.
http://www.kohaditore.com/?page=1,4,153886

]]>
Von: Insider http://news.albania.de/2013/07/28/tourismus-auf-albanisch-am-radhime-strand-bei-vlore-wurden-3-personen-hingerichtet-mit-der-ak-47/comment-page-1/#comment-54766 Mon, 29 Jul 2013 19:19:14 +0000 http://news.albania.de/?p=5081#comment-54766 IN Durres protestieren Einwohner, weil alle Strände von illegalen oft auswärtigen Banden besetzt sind. Ein altes Problem, denn offiziell sind nur 40-60 % der Strände, an die Hotels und Lokale zur Verwaltung übergeben worden. Das Problem wurde mit Lefter Koka eingeführt und oft sind es auch kriminelle Banden, welche an die Polizei Bestechungs Geld bezahlen.

Das Rathaus, der Bürgermeister Vangjush Dako ist aktiv auch daran beteiligt, wie die halbe Stadt Verwaltung. Man kassiert Gestechungsgeld und duldet illegal Lokal bauten.

URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=136331
Nuk ka plazhe publike,protestë para Bashkisë
(Dërguar më: 29/07/13) Klodiana Haxhiaj

Mungesa e plazheve publike ka bërë që shoqata „Reago“ dhe Zyra për Mbrojtjen e Konsumatorit të protestojnë dje para Bashkisë së Durrësit, duke manifestuar në një mënyrë krejt origjinale. Aktivistët e këtyre organizatave, të veshur me rroba banje kanë instaluar para lulishtes së bashkisë një miniplazh, duke vendosur 2 çadra e disa shezlongë. Kreu i ZMK, Altin Goxhaj deklaroi se 100% e sipërfaqes së plazhit në zonën nga Ura e Dajlanit, Përroi i Agait deri në kufi me Golemin është zaptuar nga privatët. „Bregdeti i Durrësit është zaptuar nga plazhet private dhe nuk gjen asnjë hapësirë publike për pushuesit, të cilët janë të detyruar të paguajnë për të qëndruar në plazh, çadrën nga 300 deri në 600 lekë në ditë. Pushuesit nuk kanë vend ku t’i vënë çadrat e tyre. Ne i sollëm këtu para bashkisë, në lulishte, për t’i thënë kreut të saj, Vangjush Dako, se me të njëjtën situatë po përballen të gjithë pushuesit në Durrës“, – u shpreh Goxhaj. Nga ana tjetër, megjithëse në të gjithë hapësirën bregdetare ushtojnë aktivitetin me qindra subjekte private, të licencuar janë vetëm një numër minimal, ndërsa të tjerët janë të paregjistruar dhe nuk i paguajnë asnjë lloj takse pushtetit vendor.
SITUATA
Nga një vëzhgim i bërë në terren, rezulton se një hapësirë jo më e madhe se 100 metra katrorë i ka mbetur publikut tek zona e njohur si „Apolonia“, pranë anijes së mbytur. Edhe kjo sipërfaqe ka mbetur e pazaptuar, sepse aty mblidhen leshterikët me shumicë gjatë gjithë vitit. Raporti i ndarjes së sipërfaqes së bregdetit, sipas vendimit të Këshillit Bashkiak të Durrësit, duhet të jetë 40% për publikun dhe 60% për privatin, sepse hotelet duhet të kenë plazhe për pushuesit e tyre. Bashkia e Durrësit ka përcaktuar 4 plazhe publike, përkatësisht tek „Apollonia“, „Hekurudha“, „Rrota e Kuqe“ dhe „Iliria“, minimalisht me nga 1 mijë metra katrorë secili. Por aktualisht asnjë plazh nuk është i lirë. Ndërkaq, edhe vetë pushuesit e kanë shprehur këtë shqetësim, duke pohuar se, pavarësisht se disa zona të plazhit konsiderohen si publike, ato janë nën zaptimin e privatëve. Për çdo vit nga tatimorët dhe bashkia janë ushtruar kontrolle të vazhdueshme për lirimin e hapësirave publike dhe licencimin e subjekteve private.
Por këtë vit, këto struktura janë inekzistente. Pjesa më e madhe e privatëve që kanë zaptuar plazhet, janë ilegalë, të paregjistruar e të palicencuar, ndërsa tatimorët e njësive vendore e ata të Drejtorisë Rajonale, ose janë të pafuqishëm për të mbledhur detyrimet, ose janë korruptuar nga privatët duke i lënë të lulëzojnë në informalitet

Durres will Beton verkaufen und Bestechungsgelder kassieren. Jede Abriss Aktion wird sabotiert. Die Abriss Aktion ab September 2013, geht von der neuen Regierung aus.

Durres wird ab September mit dem Abriss der Lokale, Bars, Hotels, Appartment Blocks in der Currilla beginnen

]]>