Autist im Verbrecher Kartell der Albanischen Politik: Spartak Ngjela

 Es ist doch immer wieder lustig, wenn solche Gestalten, Ex-Justiz Minister unter Salih Berisha zu Worte kommen.

(Spartak Ngjela ist Kico Ngjela Sohn, ehemaliger Minister für Außenhandel von Albanien COMMUNIST! )

Der Vorsitzende der Justiz Partei: Spartak Ngjela, der an die Gestalt Nard Ndoka heran reicht, dem Vorsitzenden der Christlichen Partei, der seine Schul Zeugnisse gefälscht hat, wie sein angebliches Diplom.

“Drenica” Durres 2001

„Drenica“ in 2001, kurz bevor Rechts der Bau abgerissen wurde, durch das Bau- und Tourismus Ministerium, weil Alles illegal gebaut wurde. Vor 2001, war der „Drenica“ Bau mehr orange angestrichen.

Spartak Ngjela und die übelsten Kosovo Terroristen und Verbrecher in Durres sind eine Einheit, wo man besten Stadt bekannte Mörder und Verbrecher kennt und dort verkehrt. Aus dem DRENICA Tal und verbunden als Kommando Zentrale des Verbrechens schon in 1998 im Raum Durres, wo man für viele Morde verantwortlich ist. Der letzte Mord geschah erst 2009. Agron Bodlli, wurde erschossen!

Die Kapiti Familie, identisch auch mit den Bytyci Familie, eine der übelsten Verbrecher Familien, welche je in Durres auftauchten und ab 1997 im Chaos ihre Geschäfte machten.


Die Autisten der Albanischen Mafia Politiker, machen ihre Show weiter
Spartak Ngjela
Pseudo Partei Vorsitzender Spartak Ngjela im Gespräch mit Edi Rama.

Spartak Ngjela, ist eng verbunden, mit den Todes Schwadronen und Profi Verbrechern um die “Bar “DRENCIA” in Durres, einer Zweigstelle der Kosovo Mafia und Drehscheibe für alle Art von Verbrechen. Spartak Njjela und Nard Ndoka, wurden Beide wegen Dummheit als Minister gefeuert, was uns erneut etwas über Albanische Medien sagt, das man überhaupt solchen Gestalten ständig eine Plattform gibt.

drenica mord uck
Der Mörder (letzter Mord Mai 2009 und Festnahme) Gani Kapiti (links), in der Mitte Rechts Spartak Ngjela und von Berufs Verbrechern umgeben aus dem Kosovo. Die EULEX durchsuchte deshalb 2010, die Bar “DRENCIA” – Hotel Kosovo!

drenica
Heute sieht das Verbrecher Hotel “Kosovo” – Bar “DRENCIA” so aus: Drehscheibe der Mord Kommandos des Sabit Geci und Hashim Thaci.

Hier erklärt Gani Kapiti, eng bekannt mit Spartak Ngjela, warum er seinen Nachbarn mit der Kalashnikov eliminerte in 2009. Eine alte Terroristen und Verbrecher Familie ist die Familie des Skender und Gani Kapiti, was auch der EULEX bekannt ist, welche dort eine Razzia machte. Illegal gebaut, auf gestohlenen Grundstück, was der Präfekt von Durres Petric Ajazi in 2002 abreissen wollte, und sofort mit Ermordung seiner Familie gedroht wurde. Die Verbrecher Familie Kapiti, war dort nie Eigentümer, wie so Viele andere Kosovo Verbrecher ebenso.

Die Kosovo Todes Schwadrone um die Bar-Hotel “DRENICA” morden nun seit 1998 weiter
Viele Geheimdienste wussten schon 1998 das die illegal errichtete Bar “DRENCIA” eine Drehscheibe auch für die Todesschwadronen gegen Kosovaren ist und für jede Art von Verbrechen.

Ebenso ist die Bar-Hotel eine wichtige Drehscheibe, für den Heroin Export in die USA und die gesamte Umgebung wurde von den US Mafia Clans wie Gambino, Luchese, Genovese übernommen, obwohl es seit Jahren klare FBI Warnungen gibt.

Nach eigener Darstellung sind das die Hintermänner des Verbrecher Kartells, was erneut einen Albaner vor Ort erschoss: Herrn  Agron Bodlli!

Diese Berufs Verbrecher aus dem Kosovo, welche seit 1997 in Albanien mehr Morde verübten, als es jemals Morde im Kosovo gab, sind die Ausgeburt des Verbrechens, was Albanien seit über 10 Jahren destabilisiert und dies oft mit Hilfe von CIA Leuten und dem Drogen Schmuggel.

Gani Kapiti – Prof. Bedri Tahiri – Hashim Thaci – Xhevahir Spahiu – Jashari

Der Tahiri Clan, ist identisch mit dem Sabit Geci Super Verbrecher Clan = Thaci Verbrecher Clan. Man nennt sich halt Professor um von den Mafiösen Geschäften abzulenken.Ilaz Tahiri, saß ja schon gemeinsam mit Geci Leuten im Gefängnis und das ist wie bei Fatos Nano mit “Generali! Kulla in Albanien.

http://pashtriku.beepworld.de/files/bashkpunetoret/bedri_tahiri_1.jpg

Historische Erinnerung, an die Kompetenz der Albaner, welche jede Russische und Chinesische Fabrik zu Grund richteten in wenigen Monaten, weil Schulungen ebenso sinnlos waren.

1995, musste Salih Berisha, Bill Clinton versprechen das er sich nicht in die Justiz und andere unabhängige Organisationen einmischt, was aber bei degenierten Gestalten aus Nord Albanien und Tropoje sehr schnell vergessen wird und auch auf viele andere Politiker, ohne Schulbildung und gekaufte und gefälschte Diplome in der Region zutrifft. Oft direkt von den Georg Soros Banden gefördert und installiert, für billige Bestechungs Privatisierungen. 1944 schildert bereits ein abschliessender Wehrmachts Bericht, die “Arbeits Unfähigkeit” der Albanischen Verwaltung –> sprich strohdumm! Primtive Idioten regieren Albanien, während die Intelligenz erneut auswandert. 

2 mal ausgeraubt im Juli, die Kirche in Himari, was bei dieser Art von Polizei nicht mehr verwundern kann.

Grabitet ikonostasi i kishës “Gjithë Shenjtorët”

Grabitet ikonostasi i kishës “Gjithë Shenjtorët”

 | Kisha është dhunuar dy herë brenda muajit korrik. Vetëm pak ditë më parë është shkulur pjesa qendrore dhe e sipërme e ikonostasit. Policia nuk ka ende asnjë të dyshuar, por siguron se grabitësit nuk kanë marrë ikona Kisha “Gjithë shenjtorët” në Himarë është bërë dy…

Tags:

2 Responses to “Autist im Verbrecher Kartell der Albanischen Politik: Spartak Ngjela”

 1. BuckZiesMutter sagt:

  Diese erbärmliche Gestalt, liess Nachforschungen über die Ehefrau des Premier Minister Fatos Nano damals machen, wie er selbst zugibt. Er war also tief in die Erpressungs Kartelle der Politik ebenso verwickelt und für diesen Dienst, durfte er dann unter Salih Berisha, kurze Zeit Justiz Minister werden.

  Sipas Ngjelës kreu i komanduar Myftari, konfirmon se ky shërbim nuk ka asnjë të dhënë për përfshirjen e Xhoana Nanos në agjenturat e huaja. „Nuk ka asnjë dosje në asnjë dokument që të ngarkoje znj. Xhoana Nano me çështjen për të cilën është akuzuar nëpërmjet një emisioni“, tha Ngjela. Ai e mbron si të ligjshme kërkesën e tij drejtuar SHISH-it, e cila siç pohon vetë ai është pasuar nga 11 shkresa të tjera zyrtare, objekti i të cilave është sekret. Ndërkaq Ngjela thotë më tej së anëtarët socialistë të komisionit e bënë publik këtë çështje për të sulmuar Kryeministrin Fatos Nano. I gjithë debati lindi pas daljes në një televizion privat të ish-kreut të SHISH, Fatos Klosi.
  http://www.shqiptarja.com/politike/2732/pd-kerkoi-dosjen-e-xhoanes-ne-2002-116888.html

 2. BuckZiesMutter sagt:

  Saliu ka marrë fund, por…

  Spartak Ngjela kthehet me një libër të ri. Opozita është shndërruar në joproduktive muajt e fundit. Për të gjitha konfliktet e brendshme faji është i Berishës. Vëllimi i dytë i “Përkulja dhe Rënia e Tiranisë Shqiptare”

  Renato Kalemi

  .rit. http://revistaklan.com/material.php?id=2973

  nun in 2013

  ein neues Buch, wo es deutlich wird, das Salih Berisha mit Vorsatz die Wirtschaft zerstört und dem peinlichen Gramoz Paskho.

  Berisha urdhër liderëve të PD-së: Mos i ndihmoni studentët

  Pjesë nga vëllimi i tretë i librit “Përkulja dhe Rënia e Tiranisë Shqiptare”, për lëvizjen studentore të viti 1991. Sali Berisha kishte dhënë urdhër që studentët, të liheshin pa përkrahje

  Publikuar më 12.06.2013 | 9:25

  Spartak Ngjela

  -Mund të vinte rrëzimi përfundimtar i Enver Hoxhës, si edhe shkëputja e Partisë Demokratike nga Ramiz Alia. Ndërkohë Sali Berisha kishte dhënë urdhër që asnjë nga liderët e Partisë së tij të mos shkonte te studentët, sepse ata duheshin lënë pa asnjë përkrahje. Por Pashkoja sërish as që e pyeti, sepse kuptohej që ajo grevë e studentëve ishte e ngritur kundër dyshesh Alia-Berisha, veçse, kishte edhe një arsye tjetër që ishte edhe më e rrezikshme: pikërisht këtu mund të vinte dalja e Berishës nga suaza Alia, dhe gjendja të shkonte në një radikalizëm të ri, pa
  sens
  , që mund të drejtohej nga Berisha, i cili po rrinte ende në hije dhe me Ramizin se kishte frikë nga Partia e Punës. Në të vërtetë, politika nuk i pyet fare aleancat si ajo e Ramiz Alisë me Sali Berishën, sepse, pavarësisht nga fillimi ose gjeneza, politika është interes dhe pasion për pushtet. Berisha e kishte shpallur hapur pasionin e tij të madh drejt pushtetit, por ky pasion, në sytë e Ramiz Alisë, i cili atëherë mund ta zhvendoste kur të donte nga kryesia e Partisë Demokratike, dukej sikur ishte brenda lojës së tij, sepse dallonte që të ishte ngritur kundër Pashkos.

  Deri në ato çaste, Alia e Berisha kishin vetëm një kundërshtar, Gramoz Pashkon, por, në këto kishte ngërçin e të folurit. Ishte populist,’por nuk kishte-mudësinë e verbit që i duhej të përballonte pushtetin absolut të Ramiz Alisë, i cili tani drejtonte edhe grupin dominant në Partinë Demokratike. Në fakt, situata e Pashkos mbeti e tillë, sepse ai nuk e kuptoi dot që në fillim, në mënyrë që të mblidhte rreth vetes botën akademike dhe të iluminuarit që ishin atëherë në Shqipëri. Ai ishte i ngurtë kundrejt tyre, dhe, me të parin që u zu, ishte Edi Rama, të cilin thuajse e përzuri nga kryesia e partisë duke i treguar se ata ishin me Ramiz Alinë. Ishin ditët e para, kur secili prej tyre e dinte se ishte i varur nga Ramiz Alia, por asnjëri nuk e dinte se Ramizi urrente Pashkon. Realisht, duke ardhur nga rrethet e larta të nomenklaturës komuniste, Pashkoja ishte i vetmi që e dinte se kush ishte Ramiz Alia, si kishte ardhur në pushtet dhe si duhej reformuar gjendja për të shkuar e gjitha djathtas. Mundësitë që kishte pasur, dhe tendencat liberale të tij që në moshë shumë të re, e kishin formuar tamam për atë kohë. Por, pikërisht ajo kohë e tregoi që Ramiz Alia ishte më i aftë për të neutralizuar Pashkon, pa e ditur edhe vetë se përse duhej ta bënte, përveç frikës nga një kapitalizëm real që mund të formonte Pashkoja në Shqipërinë posthoxhiste.

  Berisha kishte frikë qytetërimin perëndimor të Fatos Nanos

  Ishte një kohë që, pasi kishte çuar në faliment tërësor Partinë e Punës, sistemin komunist hoxhian në Shqipëri, dhe vetë Ramiz Alinë si President që ishte, nuk e kishte siguruar ende mundësinë që shqiptarët të mund të drejtoheshin intelektualisht dhe pa frymën e ligësisë dhe të urrejtjes që i kishte përshkuar, të paktën në 45 vjet. Në këtë kohë kishin filluar të përplaseshin në Shqipëri të gjitha konfliktet e brendshme. Ishte konflikti midis të persekutuarve dhe persekutuesve që sigurisht qëndronte në rendin e ditës; ishte konflikti midis midis intelektualizmit dhe dëshirës së shfrenuar të injorancës që kërkonte të dominonte me çdo kusht dhe pa e ditur se cilat interesa po mbronte; por ishte edhe konflikti midis fluksit intelektual; të Partisë Demokratike, dhe të Ramiz Alisë dhe Sali Berishës. Këta të dy, pas rrëzimit të monumentit të Enver Hoxhës, sikur ishin distancuar disi, por unë e shihja nga afër që sërish Berisha ishte i trembur nga ndonjë shpërthim i mundshëm i Alisë, sidomos tani që në krye të qeverisë ishte Fatos Nano. Nanon në këtë kohë e kishte frikë edhe Pashko, edhe Berisha, por për arsye të ndryshme. Pashko i ndruhej kulturës së tij dhe aftësisë që ai ia njihte nga afër; kurse Sali Berisha e kishte shumë frikë Fatos Nanon për tre arsye: së pari sepse kishte marrë për të drejtuar partinë më të madhe të vendit, e dyta se ai ishte shumë më pranë Ramiz Alisë, dhe, e treta se e ndiente që ishte më perëndimor, më qytetar dhe e dinte se do të pranohej më shpejt sesa ai. Berisha në këtë kohë e dinte defektin e tij antiqytetërim… Në të vërtetë kjo nuk ishte aspak politike dhe unë e dija se politika kështu funksiononte në të gjithë botën dhe kështu do të vinte. Pjesa më lart është shkëputur nga kapitulli „Lufta Ishte mbyllur, të vrarët nuk do të sulmoheshin më. Ishte tamam koha kur duhej ulur me tiranin.“ i librit „Përkulja dhe Rënia e Tiranisë Shqiptare“. Një cikël me tre vëllime, vëllimi i parë prek periudhën e diktaturës komuniste në vitet 1957- 2010, ndërsa vëllimi i dytë vitet 1975 -1991. I treti paraqet periudhën mes viteve 1991-1996

  Nano dhe Berisha

  Anglishtja qesharake e Berishës Fatos Nanoja, e shqetësonte edhe më shumë, sepse e dinte lojën, e njihts verbin perëndimor dhe dinte të komunikonte me të huajt. Berisha ishte bërë qesharak me anglishten e tij, kurse Nanoja i fliste gjuhët e huaja ne nivel te lartë. Në fakt Alia i kishte deprimuar të gjithë me Nanon, dhe unë pas dhjetë ditësh e kuptova se zgjedhjet ishin të humbura, dhe Alia, me anë të Nanos i kishte gjetur paratë.Takova shpesh edhe Imamin në këto ditë, i cili po tregohej shumë i afërt me mua dhe më tha që të pranoja kandidaturën time si deputet me Partinë Demokratike. „Do të të vëmë në një zonë të sigurt, -më tha, -se e di që do të kemi shumë reaksion nga regjimi, por unë mendoj se do ta realizoj“. Pastaj Pashkoja më kërkoi që të kooptonin në kryesinë e Partisë Demokratike, por unë nuk pranova, sepse nuk më dukej se ishte një lojë për mua, pasi të gjithë tw djathtët që takova më thanë të njëjtën gjë: “:është një parti e cila drejtohet ende nga Ramiz Alia“.

  „Arketipi i Enver Hoxhës ekziston ende“

  Vëllimi i tretë i librit “Përkulja dhe Rënia e Tiranisë Shqiptare 1991-1996” i politikanit Spartak Ngjela, u promovua dje në ambientet e UET (Universitetit Evropian të Tiranës). Një sagë me kujtime, përjetime dhe refleksionet e Spartak Ngjelës për një kohë tiranie, ngjarjet më të afërta në kohë, aty ku edhe memoria kolektive është më e gjallë dhe i ka të freskëta ngjarjet e përmbysjet. Autori ndalet në periudhën 1991- në përmbysjen e sistemit diktatorial për ta përfunduar më 1996-ën, një periudhë që ishte si një lloj orakulli për ngjarjet pasuese të ’97-ës. Ky libër ndahet në 29 kapituj. Ndër të cilët janë: “Frika dhe gënjeshtra, të tremburit dhe të gënjyerit ishin hedhur në revoltë”, “A do të vijonte ende tirania shqiptare?”, “Milosheviçi dhe Berisha, dy figura të ngritura po njëlloj në dy vende respektove: në Beograd dhe në Tiranë”, “Çfarë do të bënin me pushtetin heronjtë e stisur të rrëzimit të komunizmit në Shqipëri”, “Në Shqipëri filloi një luftë e re klasash e cila çau Partinë Demokratike” etj.

  Gjatë prezantimit të librit, Spartak Ngjela tha se “Ky libër nxjerr në pah dy defekte të politikës shqiptare, mungesën e kompromisit në funksion të marrëveshjes dhe mungesën e konsensusit në funksion të drejtimit të shtetit. Me përjashtim të Fan Nolit, të gjithë kryeministrat që kanë kaluar në këtë vend i kanë pasur normale gabimet ose defektet e tyre esenciale në këto dy pika”. Ai konsideron si mëse të arsyeshme që njerëzit të kenë të përbashkët trishtimin dhe gabimin. Por sipas tij, në këto ngjarje nuk po flitet për gabim në funksion të principit, këtu po flitet për gabim në funksion të vizionit të lirisë. “Ne na kanë detyruar që shteti të mos lejojë individin të projektojë vizionin e vet të lirisë. Sepse ata që na kanë drejtuar nuk e kanë pasur vizion principin e lirisë. Mos mendoni se janë shumë të gjetur njerëz të tillë”. Një nga pikëpyetjet e Ngjelës në këtë libër është se a ndihet ekzistenca e zgjedhjeve të lira në Shqipëri? Apo nëse arketipi i Enver Hoxhës a ekziston ende tek politikanët e mëvonshëm? “Kemi individë që s’na lënë të ndërtojmë sistemin. Me shpresën që kjo gjë mund të ketë ndryshuar pas vitit 2010, ose të paktën të këtë filluar hapi i parë që ne të konceptojmë zgjedhjet e lira“, tha Ngjela.

  v.d.
  http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=24816&kat=103