Edmond Haxhinasto, und die Geschäfte des verhafteten Giuseppe Orsi der Italienischen „Finmeccanica“

Wie Berlusconi, vor wenigen Tagen sagte, als sein Freund Giuseppe Orsi, des Italienischen Rüstungs Konzern „Finmeccanica“verhaftet wurde.

update: 2.1.2014: Indien kündigte Hubschrauber Verträge, wegen Bestechung und das Ganze geht wohl vor ein Abitrage Gericht. Berlusconi lässt grüsen und die Kriminellen rund um die US und EU Rüstungs Industrie. 556 Millionen € Auftrags Wert.

„“die Manager von Finmeccanica, Italiens großem Flugzeug- und Waffenhersteller, ausländischen Kunden üppige Bestechungsgelder zugeschoben haben, von denen freilich ein Teil an die Spender zurückfließen musste;““

Kick Back Geschäfte, wurden von den Italienischen Aufbau Helfer in Albanien in 1991 eingeführt, wo es sogar einen Film gibt.

Bestechung im Ausland ist unbedingt notwendig und üblich. Natürlich hat man mit dem Ilir Mann, Minister Edmond Haxhinasto, eine Fabrik in Elbasan geplant, für Hubschrauber Ersatzteile. Andere Italienische Politiker, Regional Vertreter, wurden in der Vergangenheit schon verhaftet, welche direkt mit Ilir Meta, in Betrugs Geschäfte verwickelt waren.Der Durres Vertreter der LSI Partei: Lefter Koka, alle Vlore Politiker, oder die unnütze Ministerin Majlinda Bregu, gehören direkt zur „Sacra Corona Unita“, was nicht neu ist. Italien hatte viele gute Projekte in Albanien, wie auch den AREF Fund, aber Subventions Betrug ist Standard, wie viele Festnahmen zeigen. Nur in Deutschland und Österreich, laufen die Profi Bestechungs Lobbyisten frei herum.

Jetzt muss man wissen, das viele Milliarden Subventionen und Investitionen in Süd Italien schon in den Sand gesetz wurden, und Albanien keinerlei Arbeits Markt, mit qualifizierten Arbeitern, noch Adminstrativen hat, und bei dem Debakel in der Bildung und den Universitäten auch nicht haben wird. Die Lage hat sich inzwischen extrem verschlechtert, wo die „Besten“ auswanderten und die früher gut ausgebildeten Ingenieure, Techniker ebenso das Land verlassen haben. Eine Produktions Fabrik in Albanien zuerrichten, ist ein Unterfangen, was zum Scheitern verurteilt ist.

Eines der vielen Mafia Geschäfte, welche Berlusconi einfädelte, ebenso Versuche rund um Energie und Milliarden schweren EU Subvention Betrug mit der Sizilanischen Mafia, im Projekt „Karaburun“!

Giuseppe Orsi, ist ein Man, der Liga Nord,  von Umberto Bossi, dessen Sohn bei der Universität „Kristal“ ein Diplom erhielt, obwohl er nie in Albanie war. Mafia Universitäten, von Argita Berisha und Sokol Kociu direkt lizeniert, versorgen diese Korruptions Geschäfte auch noch mit Boni für die Familien, was zum Albanischen Service gehört.

Bujar Nishani, und Andere haben ebensolche Fake Diplome bekommen von ausl. Betrugs Universitäten, und wurden deshalb nicht einen cm intelligenter, denn man nennt ihn „Malok“ in Albanien.
“Finmeccanica”, ryshfet për helikopterët. Takimi me Berishën dhe inspektimi i Haxhinastos në Elbasan!

Man hat im Erpressungs Betrugs System so seine Beteiligungen, wie das Weltbank Debakel, rund um Betrug, Bestechung, Privatisierung so zeigte mit den Energie Konzern CEZ, oder bei der Albpetrol Privatisierung mit gefälschten Bank Garantien, welche vom Profi Gangster Frank Wisner, auch noch zertifiziert wurden.

Seriozë! – Ministri i Ekonomisë, Edmond Haxhinasto, ishte shprehur entuziast për investimin e grupit italian dhe seriozitetin e tyre

Kreu i grupit shtetëror italian të industrisë ushtarake “Finmeccanica”, Giuseppe Orsi, është arrestuar me akuzën e korrupsionit për shitjen e 12 helikopterëve për qeverinë indiane. Fakt i pranuar nga vetë kryeministri Mario Monti, i cili shtoi se çështja është në hetim dhe palët janë duke ballafaquar provat. Orsi akuzohet se ka paguar ryshfet për zyrtarët qeveritarë të Indisë si formë për të garantuar shitjen e 12 helikopterëve “AgustaWestland” në momentin që ka qenë kreu i këtij divizioni, sakaq zyrat e kompanisë në Milano janë duke u kontrolluar nga policia financiare. Helikopterët duhet të dorëzoheshin në fund të 2012 dhe janë për transportin e politikanëve indianë. Kontrata u fitua në vitin 2010 dhe vlente 560 milionë euro.

Kompania italiane është e shtrirë edhe në Shqipëri, kryesisht në sElbasan, në fabrikën e çeliqeve, e cila një javë më parë, është vizituar nga ministri i Ekonomisë, Edmond Haxhinasto.

Orsi është një mik i kryeministrit Berisha, i cili pas takimit më 14 tetor 2008, u ra dakord që të investohej edhe në Shqipëri për ndërtimin e pjesëve të këmbimit të helikopterëve. Bashkë me Giuseppe Orsi, ishte edhe ambasadori italian Saba D’Elia. Në ato kohë, grupi italian “Finmeccanica-Agusta”, i njohur për teknologjinë e aeronautikës, shprehu interes për Shqipërinë, jo vetëm si një treg i mundshëm për helikopterë, por edhe si partner në biznes. Kryeministri u shpreh i entuziazmuar për takimin dhe tha se për të tillë investitorë seriozë ka nevojë Shqipëria.

Jo më larg se një javë më parë, ministri i Ekonomisë, vizitoi Kombinatin Metalurgjik në Elbasan, përkatësisht uzinën nr. 12 e më pas Ndërmarrjen e Prodhimit të Çelikut (NPÇ) po në këtë qytet, ku grupi italian ushtron aktivitetin.

Ministri Haxhinasto tha se është me rëndësi të madhe për vendin, interesimi për investime në Shqipëri i një kompanie që i kalon kufijtë e Italisë si “Finmeccanica”. Sipas ministrit “është për t’u vlerësuar që ky grup e shikon tashmë tregun shqiptar si një treg real për investime, për të qenë prezent në të gjithë gamën e prodhimeve që ai jep”.

Kompania italiane, edhe pse është publike, pra e shtetit italian e ka hapur aktivitetin në Shqipëri duke përfituar nga skema e financimeve të qeverisë shqiptare, përmes kredive të buta.

Në një deklaratë të shkurtër “Finmeccanica” shprehu mbështetjen për Orsi dhe tha se shpreson që të qartësohet sa më shpejt që të jetë e mundur pozicioni legal i tij. Orsi u emërua në krye të kompanisë me mbështetjen e Lega Nord në majin e 2011-s në kohën kur Silvio Berlusconi ishte kryeministër. Politikanët e majtë kanë kërkuar prej kohësh dorëheqjen e tij, por ai ka mohuar të ketë shkelur ligjin. Sakaq, aksionet e grupit ranë me 11% në bursën e Milanos.

A.K.

Justiz ist unerwünscht in Albanien!
Begrüssung im Kosovo der Deutschen Bundeswehr 1999 und mit „Heil Hitler“!, wobei Lord Roberston der Ex-NATO Chef selber outete, das die UCK – KLA mehrAlbaner ermordet hat, wie die Serben.

Keine Einladung in den Kosovo, für die „Persona non Grada“ Salih Berisha bei der 5 Jahres Feier

Ex-NATO Chef: Lord Roberston: “the KLA were responsible for more deaths in Kosovo than the Yugoslav [Serb] authorities had been.”

Lord Roberston: Alb.Mafia tarnt kriminelle Aktivitäten durch Ethnische Probleme

Die Verhältnisse seien heute viel schlimmer als vor 20 Jahren, konstatiert Antonio Di Pietro, damals einer der führenden „Mani pulite“-Staatsanwälte, denn „es gibt keine Scham mehr“.

One Response to “Edmond Haxhinasto, und die Geschäfte des verhafteten Giuseppe Orsi der Italienischen „Finmeccanica“”

 1. admin sagt:

  Die Kameraden der Skrapari Bande des Ilir Meta, haben inzwischen auch ein Ultimatum der USA
  16 Shkurt, 2013
  Flash / Politikë | nga AMA-News
  Ekskluzive/ SHBA-BE ultimatum me zarf Metës: Dil nga qeveria, ndryshe…

  arvizu-e-metaaaErëra të ftohta për koalicionin qeveritar PD-LSI-PDIU. Pikërisht në kohën që përvijohen aleancat zgjedhore. Dhe pothuajse e njëjta situatë politike si në Maqedoni. BE dhe SHBA i kanë lëshuar ditë më parë një ultimatum kërcënues kreut të LSI, Ilir Meta, duke i kërkuar të dalë nga koalicioni i mazhorancës dhe qeveria “Berisha”, me qëllim që zgjedhjet të bëhen me një qeveri teknike. Burime të besueshme i thanë agjencisë AMA-News se diskutimet janë kryer në nivel tepër të lartë, por kreu i LSI është treguar mjaft cinik dhe kryeneç gjatë bisedimeve duke nënvlerësuar sjelljen e ndërkombëtarëve. Meta ka thënë se do shqyrtojë mundësinë, por nga ana tjetër ka lënë të kuptohet se nuk del nga ky koalicion,sepse nuk është i lirë ta bëjë një gjë të tillë, edhe pse i shton pikë partisë së tij. Burimet shpjegojnë se Meta është i lidhur me spirale të errëta të krimit, lobingut politik dhe nuk mund të vendosë i lirë. Gjithsesi diplomatë të BE dhe SHBA, në të njëjtën mënyrë sikurse i kanë dërguar Berishës zarf për nacionalizmin, kanë vepruar edhe me Metën.
  http://www.ama-news.al/2013/02/ekskluzive-shba-be-ultimatum-me-zarf-metes-dil-nga-qeveria-ndryshe/