Etwas Regen und schon steht, die Taliban Stadt: Durres unter Wasser

Neu ist, das nun sogar schon bei 6 Wind Stärken Einlauf Probleme in den Hafen von Durres besteht, wobei Kriminelle wie der Bürgermeister Lefter Koka und Vangjush Dako diese Problem zuverantworten haben, wie die Tirana Politik Mafia, wenn man Alles seit 10 Jahren vor allem Lehm und Bau Aushub der illegalen Bauten im Meer entsorgt.

Die neue Stadt Planung in Tirana und der Taliban Salih Berisha betoniert Antike Staetten zu 

Regen und Land unter, weil alle Regen Abwasser Kanäle zugebaut sind und von Hirnlosen Politikern und Bau Ingenieuren, welche nur Neanderthaler Niveau haben. Nur in Durres, baut man Regen Kanäle mit Auslauf unter dem Wasser Spiegel, wobei natürlich mindestens mittleres Hochwasser gemeint ist, was allein schon ein Wort den Nicht verstehens bei den Albaner Neanderthalern mit gekauften Ingenieur Diplomen ist.

Negativ Premiere für die Mafia Stadt Durres: Der Hafen kann nicht mehr angelaufen werden

Durres wie immer im Normal Zustand in der Rruga Taulantia, wo die Mafia baut was sie will und 80 neue illegale Bauten entstanden.

Vor fast 6 Jahren, wo die Italiener massiv auf die Folgen der illegalen Bebauung und der Entsorgung des Bau Aushuben im Meer hinwiesen, und dem Fällen der Bäume an der Küste.

9/16/2007

Italiener fordern einen sofortigen Schutz der Umwelt an den nördlichen Küsten von Durres

Alarmi i italianëve: Inertet masakruan bregdetin

15/09/2007 – 09:28
• Artur Korriku

DURRES -Specialistë italianë të ekosistemit kanë bërë një studim në bregdetin e Durrësit, ku një pjesë e konsiderueshme e vijës ka rezultuar me inerte si pasojë e depozitimit të mbeturinave në det. Një pjesë e bregut është ndotur nga depozitimi i mbeturinave inerte, ndërtimet pa kriter në buzë të ujit si dhe prerja e pemëve të cilat kanë shkaktuar përmbytjen e një pjese të mirë të vijës bregdetare. Janë më shumë se 4 kilometra vijë bregdetare të cilat jo shumë vite më parë kanë qenë ranishte dhe zona të gjelbëruara, që janë përmbytur nga uji i detit.
SPECIALISTET
Një fotografim satelitor i vijës bregdetare i cili shtrihet nga Gjiu i Lalësit deri te porti detar, i realizuar nga specialistët italianë të Rajonit të Markes në Itali, tregoi se një pjesë e mirë e bregut të detit është përfshirë nga erozioni. Ky studim tregoi se është përmbytur nga uji i detit më shumë se 4 km gjatësi dhe 200 metra gjerësi në hapësira të ndryshme përgjatë kësaj vije bregdetare. Specialistët e mjedisit kanë konstatuar se ky fenomen është shkaktuar nga dora e njeriut gjatë gjithë këtyre viteve.
Shkak për këtë janë bërë depozitimet e mbeturinave inerte brenda në det në disa zona kryesisht në afërsi të Durrësit, prerja e sipërfaqeve të tëra me pemë si dhe ndërtimet pa kriter në det dhe në breg të tij.
ZONAT
Territoret e përmbytura janë ato të Rrushkullit. Ndërkohë, në vend të pyllit me pisha ku dikur gjallonin kafshë dhe shpendë të rrallë, sot ka vetëm ujë deti. Kjo pjesë ka qenë rezervat pyjor ku gjuanin për fazanë të artë udhëheqja politike e kohës së diktaturës. Pas viteve 90, sëpata preu pishat dhe zhduku një pjesë të mirë të pyllit. Po ky fenomen ka ndodhur në bregdetin pranë fshatit Rinia, në të cilin një pjesë e bregut është transformuar në moçalishte. Fenomeni shfaqet edhe në zonën e Porto-Romanos, ku fare mirë tendencën e futjes së detit në tokë e tregojnë bunkerët e kohës së Enverit, të cilët dikur ndodheshin në breg të detit dhe sot janë 200 brenda në det, ku thellësia e ujit arrin deri në mbi një metër. E njëjta gjë po ndodh në Durrës për shkak të depozitimit të mbeturinave inerte në mënyrë masive, sidomos ngjitur me murin rrethues të portit si dhe ndërtimi i disa pistave detare të cilat kanë shkaktuar përmbytjen e një sipërfaqeje të mirë bregdeti në zonën e Currilave dhe të Brrylit.

Balkanweb

1/25/2012

[6] Negativ Premiere für die Mafia Stadt Durres: Der Hafen kann nicht mehr angelaufen werden

Es laufen keine Fähren mehr in den Hafen von Durres, weil die Mafia mit ihren illegalen Bauten, die Kanal Zufahrt zugeschüttet haben.

Rruga Taulantia, vor dem Museum

 • [7]

Selbe Strasse, fest in Hand der dümmsten Idioten Mafia der Welt:

Bereits aus 2004, über die [8] Spartak Braho Geschichten.

lt. Langzeit Direktor des Rathauses Durres, Null Baugenehmigung und eines der vielen Mafia Bauten der Kosovo Mafia und diesmal 24 Stockwerke natuerlich, ohne Beton Rüttler und der Salih Berisha Super Mafia des Kosovo wieder einmal. zu 50% auf dem Grundstueck desalten Antiken Museums in Durres gebaut. Eine reine Phantom Baufirma: Skela Syla, welche nicht einmal eine gefälschte Bau Tafel aufgestellt hat, bei diesen 3 hier dokumentierten Bauten, denn man hat ja höchste Partner der Politiker, als Top Kosovo – Albanische Mafia Geldwäsche Firma und ist wie es Standard ist, entlang der Drogen Routen überall präsent. Das Albanische Volk spricht selbst von diesen Gestalten von Idioten und Personen ohne Kultur und Bildung. Oft haben auch Minister,  keine Schulbildung, wie auch wikileaks festhält und nur gekaufte Titel und Schulzeugnisse. Die meisten haben keine Ahnung von Geschichte, noch Kultur inklusive des Premier Ministers.

aus http://news.albania.de/2012/02/05/schnee-chaos-in-albanien-und-regen-ohne-ende-in-durres/print/

Von der korrupten EBRD Mafia finanziert, welche in den Clubs von Tirana versackt, ist die Nagel neue Kanalisation in Shkozet genau an dieser Kreuzung mit der Firma Edil, welche keinerlei Abfluss Möglichkeit ins Meer, oder sonst wohin hat. Verbuddelt der EU Gelder mit der Mafia und dann sieht es immer so aus, bei Regen, weil alle Kanäle und Wälder abgeholzt, bzw. zubetoniert wurden, für die neue kriminellen Siedlung: Rashbulli.


Non Stop Theater

4 Responses to “Etwas Regen und schon steht, die Taliban Stadt: Durres unter Wasser”

 1. BuckZiesMutter sagt:

  Die Verbrecher Banden bei Durres, welche Landräuberei betreiben, sprengen wieder mal mit Granaten herum

 2. admin sagt:

  10 Luxus Autos wurden in Durres, seit Anfang des Jahres gestohlen an den Strand Promenaden, wo Diebe aus Kruje, ihre Plünderungs Feldzüge organisierten.

  Nun wurden die Täter gefasst.

  Hajdutët e Krujës “gjuajnë” makinat luksoze në plazh

  Posted By Gazeta Telegraf On 15 Janar, 2013 @ 16:25 In Kronikë | No Comments

  DURRËS/ Operacioni “Start” prangos autorët e 10 vjedhjeve. Ja targat dhe zonat, ku janë grabitur

  Një grup vjedhësish nga zonat e Krujës kishin kohë që ishin kthyer në gjuetarë të mjeteve luksoze në zonën e plazhit të Durrësit. Nga dhjetë automjete të vjedhura u janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale dy prej tyre si dhe pajisje të ndryshme të hequra nga makinat e vjedhura. Madje, sipas burimeve policore grabitësit, makinave të vjedhura u kishin falsifikuar edhe targat. Grupi hetimor po bënë të mundur që të hedh dritë edhe mbi vjedhjet e tjera të ndodhura në këtë qytet. Kështu që po bëhen krahasimet e gjurmëve të gishtave dhe provave të tjera shkencore. Gjithashtu, po punohet edhe për gjetjen e bashkëpunëtorëve të tjerë që dyshohet se mund t’i kenë ndihmuar për të shitur ose fshehur objektet e luksit që kishin vjedhur.

  Arrestimet

  Lidhur me arrestimet e kryera, është bërë me dije se, Komisariati i Policisë Durrës planifikoi e vuri në zbatim një plan operacioni në drejtim të parandalimit e goditjes së vjedhjes së automjeteve në zonën e plazhit, i cili u finalizua me dokumentimin e të paktën 10 vjedhjeve të automjeteve në këtë zonë të qytetit; kryesisht automjete të kushtueshme nisur nga marka apo kapaciteti. Më datë 13.01.2013, ora 08:00, në zbatim të këtij plan operacioni të koduar “Start” 2013 u arrestuan në flagrancë shtetasit: Eduart Xaka, 24 vjeç, Naim Murati, 44 vjeç, të dy banues në Kruje. Gjithashtu, policia ka konfirmuar se filloi procedimi penal në mungese dhe po punohet për kapjen e shtetasit Afrim Xhixha, 33 vjeç, banues në Larushk Fushë Kruje. Si rezultat i masave të marra, rreth orës 19:00, në lagjen Nr. 13 Plazh, sektori Hekurudha, nga ana e shërbimeve të përfshira në zbatimin e masave të këtij plan operacioni, është bërë e mundur kapja në flagrancë e dy shtetasve në kohën kur po kryenin vjedhjen e automjetit tip “BMVv- X5” me targa AA003DR, i cili ishte në pronësi të shtetasit Sh.G., 44 vjeç, nga Durrësi. Ndërkohë, sipas shërbimeve të shërbimet e policisë punuan edhe në drejtim të dokumentimit të aktivitetit kriminal në fushën e vjedhjes së këtyre shtetasve.

  VJEDHJET E KRYERA NË PLAZH NGA GRUPI KRUTAN

  Në bazë të veprimeve hetimore dhe provave të grumbulluara nga policia ka rezultuar se personat në fjalë, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kryer në lagjen Nr.13 Plazh këto vjedhje:

  Më date 11.01.2013 dyshohet të kenë vjedhur automjetin tip “Benz” furgon me targa KV054A, pronë e shtetasit B.B..

  Më datë 10.01.2013, në Sektorin Apollonia kanë vjedhur automjetin “BMVv- X3” me targa AA100BT, pronë e shtetasit L.I., banues në lagjen Nr. 17 Durrës.

  Më datë 07.01.2013 kanë vjedhur automjetin tip furgon me targa DR2645D pronë e shtetasit I.B., banues në lagjen Nr. 13 Durrës.

  Më datë 23.12.2012, në lagjen Nr. 13 Durrës kanë vjedhur automjetin tip “Volsvvagen” me targa DR484A, pronë e shtetasit K.B., banues në lagjen Nr. 13 Durrës.

  Më datë 09.09.2012 kanë vjedhur automjetin “BMVV” me targa DR6800E, pronë e shtetasit E.Th., banues në lagjen Nr. 13 Durrës.

  Më datë 06.09.2012, në lagjen Nr. 13 Durrës, kanë vjedhur automjetin “Benz Mercedes” me targa të Kosovës 629 – KS – 629, pronë e shtetasit R.M., banues në Kosovë.

  Më datë 03.09.2012, kanë vjedhur automjetin tip “Benz” 320 me targa DR0440F, pronë e shtetasit F.T., banues në lagjen Nr. 3 Durrës.

  Më datë 01.09.2012, kanë vjedhur automjetin tip “Audi” A6 me targa italiane, pronë e shtetasit I.Gj., banues në lagjen Nr. 14 Durrës.

  Më datë 23.08.2012, kanë vjedhur automjetin “Benz” me targa italiane CL202Ç, pronë e shtetasit S.H., banues në lagjen Nr. 13 Durrës.

  Automjetet e sekuestruara

  Në cilësinë e provës materiale shtetasve të mësipërm iu sekuestruan automjeti tip “BMVv” me targa AA003DR. Automjeti tip “BMVv” me targa AA397U, i cili pas verifikimeve rezultoi se kishte modifikim në targa pasi i përkiste mjetit me targa AA100BT pronë e shtetasit L.I.. Kasetofona të markave të ndryshëm, koka sediljesh, amplifikatorë të ndryshëm, tre telefona celularë, dy karta bankare. Materialet procedurale lidhur me sa më sipër iu përcollën Prokurorisë së Rrethit Durrës për veprën penale të vjedhjes së kryer në bashkëpunim.

  Article printed from Gazeta Telegraf: http://gazetatelegraf.com

  URL to article: http://gazetatelegraf.com/hajdutet-e-krujes-gjuajne-makinat-luksoze-ne-plazh/

  In der illegal errichteten Mafia Disco „Colombo“ gab es eine übel Schlägerei, nachdem besoffene Polizisten dort hinaus geworfen wurden. 3 Mitarbeiter der Disco, Sicherheits Personal, oder besser gesagt Kriminelle wurdne verhaftet, ein Polizist, ist im Koma.

  Am Wasser eine Disco zuerrichten und immer illegal, ist ein Mafia Club Geschäft, in Tradition schon immer. und es gibt Tode und viele Schlägereien mit Gross Polizei Einsätzen

  17 Janar, 2013
  Aktualitet | nga AMA-News
  Policët masakrohen në disko, bien në koma

  policia durresDy efektivë të Policisë së Kavajës, kanë mbetur të plagosur rëndë, gjatë një sherri në një disko në plazhin e Durrësit. Burime zyrtare nga policia, bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur pasditen e së martës, kur dy policët, Ismail Beu, 25 vjeç dhe Ahmet Batusha, 26 vjeç, jashtë orarit të punës janë konfliktuar e më pas rrahur me punonjësit e sigurisë së disko “Kolombo”, në plazhin e Durrësit. Për pasojë, kanë marrë plagë të rënda dhe ndodhen në gjendje kome. Menjëherë pas ngjarjes janë vënë në pranga 3 punonjësit e diskos, të cilët kanë qëlluar brutalisht me mjete të forta 2 efektivët e Kavajës dhe dy shoqëruesit e tyre.
  NGJARJA
  Nisur nga dëshmitë e personave të përfshirë në ngjarje, mësohet se dy policët, Ismail Beu, 25 vjeç dhe Ahmet Batusha, 26 vjeç, banorë të Kavajës, ditën e martë fillimisht kanë qenë në Tiranë, ku kanë konsumuar pije alkoolike. Më pas janë kthyer në Durrës dhe kanë shkuar në disko “Kolombo”, ku kanë qëndruar rreth një orë. Sipas policisë, dy efektivët kanë qenë jashtë orarit të shërbimit. Ndërkaq, mësohet se bashkë me ta ka qenë edhe vëllai i Ismailit, Hameti dhe një shok i tyre. Rreth orës 16:00 të së martës, të katër kanë hyrë në disko “Kolombo”, në plazhin e Durrësit, ku kanë konsumuar nga një birrë. Para largimit, njëri nga katër shokët ka thyer një shishe birre dhe për këtë arsye janë nxjerrë jashtë nga personeli i diskos. Më pas, tre punonjës të diskos, kanë qëlluar me shkopa bejsbolli, tavolina dhe karrige, në kokë dhe pjesë të ndryshme të trupit, katër shokët. Si rezultat i dhunës së ushtruar, dy punonjësit e policisë së Kavajës, të cilët kanë qenë të dehur dhe pa armë, kanë përfunduar në gjendje të rëndë shëndetësore në Spitalin e Durrësit.
  POLICIA
  Blutë e Durrësit, kanë shkuar menjëherë në vendin e ngjarjes dhe kanë vënë në pranga 3 punonjësit e diskos, shtetasit: Aldo Tuda, 21 vjeç, banakier; Bahri Çullhaj, 54 vjeç, roje sigurie dhe Ervin Gjuzi, 24 vjeç, roje sigurie. Ndërkaq, policia bën me dije se si pasojë e goditjeve të marra, efektivi Ismail Beu, ndodhet në gjendje të rëndë në Spitalin Ushtarak në Tiranë, me disa plagë të rënda në kokë dhe i pavetëdijshëm. Në gjendje të rëndë në reanimacionin e Spitalit të Durrësit, ndodhet edhe efektivi Ahmet Batusha, ndërsa dy personat e tjerë kanë plagë të lehta. Në një komunikim me Komisariatin e policisë së Kavajës, titullarët e këtij institucioni janë shprehur të indinjuar për plagosjen e efektivëve. Shefi i komisariatit tha se i ka vizituar në spital, por ka qenë i pamundur komunikimi me ta, pasi të dy policët janë në gjendje kome, për shkak të goditjeve brutale që kanë marrë në kokë. “Pavarësisht se ata kanë qenë të alkoolizuar, sherri ka ndodhur jashtë diskos dhe janë goditur nga tre persona, të cilët nuk kanë marrë asnjë plagë”, – tha shefi i Komisariatit të Kavajës. Tre personat e arrestuar do të përballen me akuzën e “Plagosjes së rëndë me dashje, në bashkëpunim”.
  GSH

  http://www.ama-news.al/2013/01/policet-masakrohen-ne-disko-bien-ne-koma/

 3. admin sagt:

  Die Zerstörung des Hafens, der Küste und die Probleme der Fähren und der Frachter: ein Langzeit Thema bei Regen.

  update: 3.10.2013, weil wie immer Nichts geschieht und Alles unter Wasser steht, wo illegal gebaut wurde

  Reshjet e vjeshtës rrezikojnë qindra banesa nga përmbytjet
  Posted by Gazeta Bulevard Slideri, Top Lajmet Tuesday, October 1st, 2013

  Durres rain

  permbytjeNga Xhevo Gradica / Afrimi sezonit të reshjeve të dendura të shiut ka risjellë në qendër të vëmendjes problematikën e madhe të përmbytjeve në Durrës. Pavarësisht vullnetit të bordit të kullimit për të marrë nën mbikqyrje çdo situatë të krijuar në reshjet kryesisht të vjeshtës, krerë të bordit deklarohen se situata nuk mund të jetë nën kontroll. Drejtori bordit të kullimit Ylli Kasa, ka bërë të qartë se çështja shumë delikate dhe e pazgjidhur ka të bëjë me numrin shumë të madh të ndërtimeve të paligjshme të cilat bëhen pengesë serioze në këtë drejtim. Objekte banimi, lokale, ura, garazhe dhe të tjera ndërtime të paligjshme kanë bllokuar kullimin duke provokuar disa herë përmbytje masive.
  Reshjet
  Situata parashikohet të jetë shumë shqetësuese në Shkozet, Plazh, Spitallë, Porto Romano. Kasa ka apeluar pikërisht në periudhën më delikate duke synuar të ndërgjegjësojë të gjithë institucionet. Për të çliruar kanalet e mëdha kulluese nga ndërhyrjet e paligjshme lypset ndërhyrja e inspektariateve të ndërtimit në qeverisjen vendore dhe në jo pak raste edhe inspektariati ndërtimor kombëtar. Por veç shkresave që palët përcjellin tek njëri-tjetri si për të larguar përgjegjësitë, asgjë më shumë nuk ka ndodhur. Në ditë me reshje shiu dhjetra banesa në Shkozet tek stacioni trenit, në të dy anët e kanalit përfshihen nga vërshimet e mëdha të ujrave brenda në oborre e banesa duke i bërë këto të fundit të pabanueshme. Një gjendje e tillë është më se e njohur jo vetëm për bordin e kullimit që e ka të pamundur të reagojë në të tilla lagje, por edhe qeveria ka pasur dijeni. Në këtë lagje bllokimi kanalit të madh nga dy-tre biznese ka penalizuar dhjetra e dhjetra familje. Ndërkohë që thuasjhe e njëjtë është gjendja edhe në disa shtëpi e biznese të licensuara në Plazh, në lagjen numër 13. Edhe këtu katet e para të shumë banesave kanë të njëjtin fat dhe kjo ka shtyrë banorët të braktisin shtëpitë për më shumë se dy muaj, periudhë që përkon me pikun e sasisë së reshjeve të shiut. Çështja e bllokimit të kanaleve kryesore që mbajnë edhe peshën kryesore për kullimin e tokës dhe shmangien e përmbuytjeve masive në toka e banesa të këtij qyteti është e njohur prej disa vitesh. Qyteti bregdetar përmbytet rregullisht në rastet e rreshjeve të dendura të shiut, ndërkohë që gjendja e kanaleve kulluese paraqet probleme serioze në prag të stinës së rreshjeve. Aktualisht me fonde të ndërmarrjes së bordit të kullimit është duke u pastruar kanali i ujërave të larta, aksi prej 3 kilometrash, nga Shkozeti në drejtim të Porto Romanos. Vet banorët kanë bërë një sërë apelesh si në pushtetin lokal edhe në qeveri duke u bërë të ditur institucioneve të shtetit gjendjen, shkaqet dhe nevojën për ndërhyrje. Bordi i Kulllimit në Durrës nuk ka fonde të mjaftueshme për të pastruar të gjithë kanalet që shërbejnë për kullimin e ujërave. Kjo e ka vënë në pozitë shumë të vështirë jo vetëm këtë ndërmarrje të vogël, me fare pak mjete dhe shumë pak fonde në dispozicion, por edhe institucionet e tjera. Bashkia e Durrësit e ka përsëritur faktin se e ka të pamundur të investojë në shuma të mëdha ndërhyrjet në rrjetin e kullimeve pasi nuk ka fonde. Përmbytjet në të tilla zona ndodhin vit pas viti në një kohë që as shteti dhe as bashkia nuk u ka dëmshpërblyer për sa janë dëmtuar banorët e bizneset. Specialistë të cilët i njohin nga afër kapacitetet e hidrovorit në Porto Romano dhe gjendjen teknike të elektopompave të atjeshme thonë se përmbytjet nuk kanë të bëjnë me sasinë e reshjeve dhe as me kapacitetet përpunuese në hidrovor. Në të gjitha deklarimet e tyre specialistët janë të mendimit se problematika shkaktohet vetëm nga mosndëshkimi shkaktarëve që ndërtojnë në mënyrë të paligjshme objekte të ndryshme duke bllokuar kullimin. Një pjesë e kanaleve kanë më shumë se 20 vite që nuk njohin as edhe fondin më të vogël për pastrim, ndërsa të tjera kanale vetëm sa janë bërë objekt statisike pasi edhe ato pak fonde të dhëna nuk kanë shkuar në destinacionin e duhur. Kanali Plazhit, i Shkozetit dhe ai i Spitallës kërcënojnë nga përmbytjet dhe ndonjë katastrofë e pritshme dhjetra banesa. Shtëpitë e vendosura bri apo poshtë këtyre kanaleve kanë rrisk të madh për jetën e qytetarëve shtëpitë e të cilëve prej vitesh janë dëmtuar seriozisht nga lagështia. Në të gjitha rastet e aksioneve të realizuara rezulton se ato kanë dështuar pasi fadromat janë tërhequr duke lënë nën ujë qindra familje. Në Plazh janë disa ndërtime që penalizojnë banesat familjare, por në dy pika ndërtimi pallateve të larta e bën thuasje pa rrugëdalje situatën pa një ndërhyrje serioze. E njëjtë paraqitet gjendja edhe në Shkozet e Spitallë.

  Short URL: http://bulevardionline.com/?p=6309

 4. BuckZiesMutter sagt:

  In Currila bewegen sich die Hänge, die halbe Strasse ist total gesperrt, weil Bäume illegal abgeschnitten wurden, um Häuser für die Mafia, Appartmen Blocks zubauen.

  http://www.shqiptarja.com/home/1/rreshqitje-dheu-edhe-ne-durres-pas-prerjes-se-pishave-ne-currila-145357.html