US Botschafter Aleksander Arvizu fordert Aktionen der Zivil Gesellschaft, gegen die Politiker

Ein einmaliger Vorgang, das ein Botschafter, praktisch zu einer Revolution gegen das Verbrecher Regime der Salih Berisha Bande aufruft. Die EU wie Eduard Kukan, sagt das Selbe, das man nicht optimisch für Albanien sein kann und die Bevölkerung unterstützen muss.

Salih Berisha gehört zu den 10 dümmsten Politikern Albaniens und das er Strohdumm ist, wie Sokol Olldashi und Andere, fällt ja auch überall auf. Albanische Politiker galten schon 1987, bei einem Besuch als ungebildet und dumm. Die kamen doch tatsächlich damals nach dem Strauss Besuch nach Bonn, und predigten die Errungenschaften des Enver Hoxha, was sie für ein tolles System haben. Heute erzählt Salih Berisha, das er die Wirtschaft Nr. 1 hat in Europa (nicht Deutschland) den Nr. 1 Tourismus und vergleicht Albanien mit der Schweiz.

Kommentar: bei diesen Pyschopaten denkt man, „man ist im Irrenhaus“
8/5/2011

10 personazhet publikë më qesharakë në Shqipëri – die 10 lächerlichsten Politiker Albaniens

Das Original Statement der US Botschaft am 2..6.2012

While acknowledging the tremendous progress that has been made, let’s pause for just a moment and contemplate the hard times, sometimes the grim reality that confronts many tens of thousands, 24 hours a day, 7 days a week, 365 days a year.

Let’s talk a little about this initiative that we call ACT Now!

First of all: Who is it for? Every citizen of this Republic!

What is it about? It is about the change that everyone wants, the change that everyone talks about!

Where is it about? It is in every corner of this blessed land.  It’s in the heartbreak felt by the students, faculty and administrators of Alexander Xhuvani University in Elbasan when a bus filled with their fellow students plunged down the ravine in a treacherous pass near Himarë.  It is in the heartbreak in Dukagjin, where a family has lost their 17-year old girl to senseless violence of a sort that has no place in 21st century Albania.  It is in the heartbreak of the residents of Saranda, who have watched their picturesque town lose much of its charm while being transformed into a concrete canyon.  It is in the heartbreak of citizens of Gjirokaster, who stand by helplessly as neglect leads historic homes in that great city to collapse.  It is in the heartbreak of citizens in the capital, Tirana, where driving is a haphazard and hazardous act to pedestrians and vehicle operators alike.

ACT Now!  When is it time?  It is time to Act right now; at this very minute.

……..

http://tirana.usembassy.gov/press-releases2/2012-press-releases

Was wir vor Ort, schon über 15 Jahren machen, und was ein Ratschlag der Albaner in 1994 war. Eduard Kukan, spricht von einer gescheiterten Politischen Klasse, was ebenso mehr wie peinlich ist für die Albanische Idioten Regierung:


“Statusi? Varet nga qeveria” – Top Channel… von TopChannelAlbania
Kukan: Kjo klasë politike dështake, na e ka sjellë në majë të hundës
321/06/2012 18:00“Po bëhet gjithnjë e më e vështirë të jesh optimist për Shqipërinë. Politikanët janë ata që duhet t’i shërbejnë vendit, […]

Kreu i delegacionit për Ballkanin Perëndimor në Parlamenti Evropian, Eduard Kukan

Er spricht von einer Katasthophe in Albanien, über den Zustand der Politik und das Albanien wie nach einem Bomben Angriff aussieht, wie durch Mafiöse illegale Bauten an der Küste, wo kein Gesetz, noch Verträge gelten, Alles verwünstet wird.

Der US Botschafter fordert heute im TV, das die Bürger und Zivil Gesellschaft Aktion zeigen und spricht vor allem die verwüstete Landschaft an mit den illegalen Beton Bauten zuletzt von der Salih Berisha Mafia, speziell Sarande, die Null Justiz, Blutrache, das keine Volks Abstimmung organisiert wird wegen Abfall Importen, obwohl es gültiges Referendum vorliegt. Praktisch ruft er zu einer Volks Revolution auf, im Null Funktion Staat der „Republik der Politischen Idioten“. Er spricht auch die mangelhafte Bildung an!

Der Botschafter unterstützt die Initiative „jetzt handeln“! Der einzige seriöse Präsident, denn je Albanien hatte: Alexander Mosiu ist ebenso bei dem Meeting im Theater von Elbasan dabei.


Arvizu:Ndryshim tani! – Top Channel Albania -… von TopChannelAlbania

The society must not stay quiet and wait for politics to resolve its problems. People must raise their voice for the fate of their country.

Now!”, this is the invitation that the US Ambassador made to the Albanians through a campaign that was announced in Tirana, in presence of the most important civil society, whose space, according to him, has shrank considerably in the recent years.

“Some of you might remember how we met a visitor from Washington a few time ago. We were impressed by a sentence from one of you that the space of the civil society has shrunk considerably. This impressed both of us, because the answer is not by creating a government office that controls the civil society. The answer is to give more space not only to the civil society, but also to the individuals, the way how we answer to the citizens’ concerns and hear what they have to say”, Arvizu declared.

21 Qershor 2012 – 11:24
„Akt now“, Arvizu: Veproni tani për ndryshimin që të gjithë doni


>TIRANE- Në Teatrin Kombëtar shpaloset nisma “Act Now” Vepro Tani, një aktivitet i organizuar nga Ambasada Amerikane. Kreu i ambasadës së SHBA-se thotë se është „një nismë për çdo qytetar të Republikë. Për ndryshimin që të gjithë e duan”

Duke vlerësuar përparimin e vendit në 21 vite, Ambasadori amerikan deklaron se “Hapësira ku vepron shoqëria cvivile është zgovëluar. Kjo më shqetëson.”

Ambasadori kërkoi që shqiptarët të veprojnë tani për të kërkuar përgjigjur „Përse u penua realizimi i referendumit për mbetjet .Pse KQZ nuk lejoi referendumin për plehrat kur u mbledhën firmat. Pse u betonizua Saranda pse nuk vazhdon ndryshimi turisik në Gjiriokastër. Pse u vra Maria në Dukagjin, ndërkohë që gjakmarrja nuk duhet të ketë vend në këtë shekull.“

“Ju po thoni i shkreti zoti Arvizu ndoshta e ka për mirë, por në Shqipëri gjërat janë ndryshe, nuk mendoj se duhet të jetë kështu sepse për mua dhe të gjithë njerëzit Shqipëria është e bukur. Ju jeni njëlloj me të gjithë njerëzit në botë. Është koha që të ndërmerren hapa të rëndësishëm që ëndrrat të bëhen realite. Le të fillojmë me një hap të parë.“- tha Arvizu.

Nisma drejtohet nga gazetari e showmen Adi Krasta. Ndërsa shkrimtari i madh Ismail Kadare e përshëndet nismën nëpërmjet një videokonferencë.

ISMAIL KADARE: TE  ZGJOHET NISMA QYTETARE
Në fjalën e tij përshëndetëse shkrimtari i njohur Ismail Kadare kërkoi zgjimin e nismës qytetare”. Ai e e quajti të vlefshme dhe të lumtur nismën për probleme që “na duken se mund të zgjidhen por nuk zgjidhen kaq lehtë”, dhe i bëri thirrje ambasadorit të përfshijë sa më shumë qytetarë, sa më shumë ide”

“Veshtët tona janë dëgjuar për lluftën kundër mjedisit. Përpjeket kanë ekzistuar edhe më përpara, mirëpo njerëzimi ka ecur në kah të kundërt dhe lufta e thjeshtë ka marrë një peshë tragjike, gati si konfliktet botërore. Një peizazh i shkatërruar është si pas një bombardimi….Qindra mijëra qytetarë mund të ndërhyjnë në cështjen e arsimit…Qytetarët mund të ndërhyjën në humbjen e besimit te drejtësia. Kjo nuk duhet të ndodhë. Është një katastrofë e vërtetë. Të krijohet bindja se drejtësia nuk funksionon”

Der einzige richtige Präsidentin mit einer sauberen Amtsführung ist Alexander Mosiu, der sogar die Mafia bekämpfte und sein verstorbener Sohn, war damals bei dem Unfall unterwegs um mit dem Volks Staatsanwalt, die kriminellen Geschäfte rund um Ilir Meta und Fatos Nano zuermitteln.  Er sagt: Die Politiker ignorieren immer noch die Volks Belange, nur um sich zubereichern.

TIRANE – Klasa politike shqiptare vazhdon të injorojë kërkesat e popullit dhe shoqërisë civile dhe mendon vetëm për interesa personale, familjare e klanore. Është ky konstatimi i hidhur i ish-presidentit Alfred Moisiu, i cili në një intervistë për TV A1Report dhe Shqiptarja.com ritheksoi nevojën e zgjedhjes së Presidentit të vendit nga populli pasi, sipas tij, mungon kultura politike e nevojshme që këtë zgjedhje ta bëjnë forcat politike.

Ish-kreu i shtetit theksoi se shpesh zëri i tij dhe ai i ish-presidentit Mejdani bien në vesh të shurdhët. Politikanët tanë thonë: “Ju flisni, ne vazhdojmë punën tonë”, tha Moisiu.
vijon

Arvizu, fordert auch Proteste, wegen der erneuten Baum Vernichtung in Tirana, gegen den Bürgermeister Lulzim Basha, wo sich die Idioten Mafia Firma Mafia wieder in Umwelt Vernichtung produzierte.

Arvizu nxit protestat kundër Bashës për prerjen e pyllit te Parku

Një grup aktivistësh të shoqërisë civile u takuan me ambasadorin e SHBA në Tiranë Aleksandër Arvizu gjatë prezantimit të iniciativës së tij “Vepro Tani”. Ata i More…

Baum Vernichtung der Adviser Mafia der PD Verbrecher mit Salih Berisha, in Cooperation mit der Durres Mafia in 2010-11

Vlora, Meeresverschmutzung Gebühren

Vlorë, akuza për ndotjen e detit
18/06/2012

26 persona banorë në Vlorë dhe në Orikum janë paditur në Prokurori se kane hedhur inerte në det apo ndërtuar mole përgjate bregut të detit.

http://www.ama-news.al/2012/06/paditen-per-ndotje-te-detit-ne-vlore/

Keiner stoppte den Wahnsinn dieser Verbrecher in Durres, Vlore, oder Sarande. Die neuen Polizei Chefs, fast immer aus Tropoje, Kukes, Burrel mussten neue Lokale bauen, Grundstücke illegal besetzen, wie man es in alter Tradition auch links – rechts der National Strasse bei SHIAK nach Skhozet – Durres zum Hafen machte, als man direkt für die SHIAK Drogen Kartelle, vor über 15 Jahren arbeitete. Alle Luxus Villen dort, sind von Polizei Offizier Familien, die einmal im Hafen gearbeitet haben.

An diese Alte Tradition von Leute wie Fastos Skelaj, persönlicher Leibwächter für Salih Berisha muss man anknüpfen. Fatos Skelaj, schoss bei einem privaten Besucht in einem Lokal auf einen unbewaffneten Kellner, der auf das gesetzliche Rauchverbot hinwies.

Terror gegen die Bevölkerung: Keine Staatsanwälte, Baupolizei, Gesetze stoppt die militante Banden

Die Molen wurden im Oktober 2010 schon gebaut, wie in Durres, die Salih Berisha Mafia, ebenso alle Gesetze und Grundstücks Rechte ausser Kraft gesetzt hat.

Fotoporteti

Der Salih Berisha PD Abgeordnete Kresniq Cipi von Vlore, baute direkt am und im Meer, ein 10-stöckiges Appartment Haus, wo nun abzuwarten ist, ob er unter den Angeklagten ist. Identisch wie in Durres und Sarande, eine Terroristische Aktion der PD Partei, rund um Geldwäsche und illegalem Bauen, wie Grundstücks Diebstahl. 2 Appartment Häuser an der Achse Vlore – Orikum wurden vom Schwager von Lulzim Basha gebaut, was bisher ebenso verschwiegen wird.


Vlorë, akuza për ndotjen e detit – Top Channel… von TopChannelAlbania
Adviser Chef, des Salih Berisha: Ourel Bylykbashi

Die Adviser Mafia des Salih Berisha, Bamir Topi – Cepani Mafia, wollten die ganze Küste unter sich aufteilen in einem Banditen Feldzug und parzellierten auch ihre Grundstücke vor alle Augen in Nord Durres im Touristik Park, wie der Zone Touristik. Die Cepani Verbrecher Bande, war die Erste, welche unter der Salih Berisha Regierung – Bamir Topi, einen uralten Küsten Wald mit Bulldozer zerstörte, um ein Grundstück zustehlen ab März 2006.

Man versucht zu retten, wozu es 10 Jahre zu spät ist, weil mangels Bildung, die meisten Albaner Alles vergessen, was man je gelernt hat.

15.6.2012: Durres versucht die Banditen von den Stränden zu vertreiben und die Kathastrophe mit dem MTKRS Ministerium

Der Bürgermeister von Sarande Stefan Cipa, erklärt das durch die kriminellen Bau Mafia Banden, welche alles ohne Papiere zubetioniert haben: Sarande keinen Touristen Status mehr hat. Parkplätze gibt es auch kaum, weil Alles betoniert wurde.

Salih Berisha: Schlimmer wie Saddam, Gaddafi und Mubarak! Gut bekannt den Amerikaner seit 18 Jahren

Der kriminelle Salih Berisha, im Focus der Geschichte, mit seiner Tropoje Idioten Truppe

Fun Facts About Our New Allies
[1] The Progressive Review (Washington), 22 June 1999

“Albania … offered NATO and the U.S. an important military outpost in the turbulent southern Balkans (in the 1990-96 period Albania opened its ports and airstrips for U.S. military use and housed CIA spy planes for flights over Bosnia)…. The U.S. played a major role in the DP’s 1992 electoral victory, and it then provided the new government with military, economic, and political support. In the 1991-96 period Washington directly provided Albania $236 million in economic aid, making the U.S. the second largest bilateral economic donor (following Italy)…..Following Berisha’s visit to the U.S. in March 1991, Washington began supplying direct assistance to the DP, including donations of computers and cars for the 1992 electoral campaign. William Ryerson, the first U.S. ambassador, stood next to Berisha on the podium at election rallies. The U.S. failed to criticize, and at times encouraged, the new president as he purged critics of his policies within the judicial system, police, and the DP—often through illegal means. By 1993 DP loyalists and family members held most of the prominent positions in Albania’s ministries, institutes, universities, and state media. Citing the threat of communism’s return, Berisha successfully instilled fear in the population and discredited his rivals. The U.S. embassy in Albania contributed to the polarization of Albanian politics by refusing to meet most of the opposition parties (former communists as well as others) for the first two years of DP rule. This one-sided view of democratization helped Berisha dismantle most political alternatives, some of which were moderate and truly democratic.

Die frühere US Botschafterin Mariza Lino, bekannt für ihre Umtriebe mit der Albaner Mafia, sagt nun das selbe wie der US Botschafter Alexander Arvizo

Mariza Lino

Mariza Lino über die Albanischen Mafia Politiker

ARivzu im TV!


Arvizu, verifikim KQZ-së – Top Channel Albania -… von TopChannelAlbania

Die Verbrecher des Salih Berisha sind unverändert auf Landraub, wo vor allem Himari betroffen ist. Alle Parlaments Parteien und Politiker haben dort enorme Grundstücke gestohlen und bebaut, vor allem Ilir Meta und seine Skrapari Bande.

Albanian citizens, seeking justice from U.S. Embassy in Tirana SManalysis *With thousands of letters a week, complaining about injustice in U.S. Embassy in Tirana* * * *Even The Himara Community, sent an invitation to Ambassador Arvizu, to visit the dramatic situation of cutting the olives, pressure government to pay more taxes and the issue of properties, in the Himara Region.* „We want justice in this country, because none of the institution does not work in democratic way, including justice, said one of the letters to the American ambassador in Albania, Alexander Arvizu. Sou… mehr »

9 Responses to “US Botschafter Aleksander Arvizu fordert Aktionen der Zivil Gesellschaft, gegen die Politiker”

 1. BuckZiesMutter sagt:

  3,3 Millionen € für Helikopter Training, was merkwürdiger Weise nicht vereinbart wurde als die Helikopter bestellt wurden.

 2. BuckZiesMutter sagt:

  In Mittel Albanien gibt es eine gute Weizen Ernte, weil die Produktivität gesteigert werden konnte.


  Lushnjë, mbiprodhim gruri – Top Channel Albania… von TopChannelAlbania

 3. BuckZiesMutter sagt:

  Ombudsman: Protection the rights of citizens, my obligation

  Tirana, 26 December, NOA – Upon approval in the last parliamentary session this year, the Ombudsman Igli Totozani, received today officially for a 5-years term with the right of reelection, reports news agency NOA.al .

  Lawyer Totozani presented today at the office of the Ombudsman, from deputy of the socialist parliamentary group Namik Dokle.

  n.e/NOA

  This service is a paying service by NOA.al Albanian National News Agency. To subscribe, or to obtain a username and password, email us: pr@noa.al.

  Ky është një shërbim me pagesë nga NOA.al – Agjencia Kombëtare e Lajmeve. Për t’u abonuar, ose për t’u pajisur me emër përdoruesi dhe kodin, na shkruan tek pr@noa.al

 4. BuckZiesMutter sagt:

  Peinliche Ausführungen der früheren US Botschafterin Mariza Lino, welche auch eine Unterstützung der Bürger fordert!
  Mariza Lino, wurde mit auf den Titelseiten der Presse verabschiedet: „Präsidentin Reale“

  Mariza Lino
  Die Frau war absolut peinlich in Albanien und nur mit Kriminellen unterwegs. Ihr Nachfolger Josef Limprecht, schmuggelte direkt Waffen und Drogen, für die Terroristen in Mazedonien, Luxus Auto Diebstahl Börse im Hotel Dajti usw.. Mariza Lino, ist in die Entführung von angeblichen Terroristen verwickelt, welche dann in Äygpten zu Tode gefoltert wurden.

  Mariza Lino: Ndryshimet të provokohen
  nga brenda Shqipërisë, të luftohet krimi

  Zhvillimet në Shqipëri, sfidat dhe arritjet e saj ishin në qendër të një diskutimi që u zhvillua në Uashington me pjesëmarrjen e analistëve të njohur të çështjeve shqiptare. Vlerësimi për Shqipërinë ishte i dyfishtë, ndërsa politika e saj e jashtme dhe roli në rajon vlerësohen si pozitivë, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për politikën e brendshme, që sipas vëzhguesve është problemi kryesor që frenon zhvillimin e vendit. Doktor Daniel Serëer, ish zyrtar i Departamentit të Shtetit thotë se marrëdhëniet e Shqipërisë me fqinjët janë më të mira, se sa marrëdhëniet e saj të brendshme. Ambasadori ynë Galanxhi, thotë se Shqipëria, po punon për të thelluar më tej ashkëpunimin rajonal. Ish ambasadorja amerikane në Shqipëri Marisa Lino, thotë se ndryshimet duhet të vijnë në radhë të pare nga vetë brenda shoqërisë. „U përmend se si Shqipëria duhet të ketë ndihmë nga perëndimi për zgjidhjen e disa prej problemeve të saj të brendshme. Unë s’jam dakord. Ndryshimet duhet të vijnë nga vetë brenda Shqipërisë. Po tëmarrim si shembull çështjen e korrupsionit, apo të krimit të organizuar, SHBA vetë, para një shekulli, kishin probleme të mëdha me krimin e organizuar, por u deshën disa njerëz të guximshëm që t’I kundërviheshin krimit të organizuar. Nevoja për reformë duhet të vijë nga brenda“, tha Lino, e cila ka shërbyer si ambasadore në Shqipëri gjatë periudhës së trazuar, që pasoi rënien e skemave piramidale.
  „Roli i duhur i SHBA në çdo vend, është në radhë të parë të mbrojë interesat e veta. Dhe interesat amerikane në Shqipëri, janë që aty të ketë një shoqëri pluraliste, demokratike, që funksionin relativisht mirë me një ekonomi të mirë. Si ambasadore, synoja të isha e barabartë me të gjitha palët. Por perceptimet e vetë shqiptarëve ishin ndryshe, jo gjithmonë më konsideronin si të tillë. Kur u largova, në ceremoninë e lamtumirës munguan udhëheqësit e të dy partive kryesore politike. U ndjeva që kisha qenë e barabartë me të dy“, tha Lino. Forumi u drejtua nga Bugajski

  http://www.shqiptarja.com/politike/2732/mariza-lino-ndryshimet-te-provokohen-nga-brenda-shqiperise-te-luftohet-krimi-97138.html

 5. BuckZiesMutter sagt:

  Der US Botschafter drückt nochmal im TV, seine tiefe Enttäuschung darüber aus, das die Präsidenten Wahl nicht im Konsens geschah, sondern als 3 Mann Show der Salih Berisha Gruppe.
  http://www.shqiptarja.com/home/1/arvizu-presidenti-u-zgjodh-nga-3-vete-shba-e-zhgenjyer-97422.html

  Arivzu begrüsst die Gründung neuer Parteien, was ein Affront ist, bei der Denkweise von Berisha und Co.

  Arvizu: Dalja në skenë e AK-së dhe FRD-së është e rëndësishme
  qershor 25, 2012 12:39 MD
  I ftuar sot në mëngjes në emisionin “Wake up” të Top Channel, Ambasadori amerikan në Tiranë,bëri disa deklarta të forta rreth mënyrës sesi u zgjodh Presidenti i Republikës (shihni lajmin paraardhës në nyjen: http://www.respublica.al/artikuj/2012/6/25/arvizu-pse-su-ndodha-kur-u-zgjodh-nishani-kisha-pune-te-tjera-per-te-bere ) Në intervistën e tij, ambasadori Arvizu komentoi edhe për situatën politike shqiptare. Ai vlerësoi si “të rëndësishme” hyrjen në politikë të partive të reja si Aleanca Kuqezi e Kreshnik Spahiut dhe FRD e Gazmend Oketës, që megjithëse “… http://respublica.al/artikuj/2012/6/25/arvizu-dalja-ne-skene-e-ak-se-dhe-frd-se-eshte-e-rendesishme

 6. Sarah_HrNje sagt:

  Interview with Philip T. Reeker Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs VOA Albania (June 29, 2012)

  VOA Albania: Mr. Reeker, thank you very much for giving us the time for this interview. Deputy Assistant Secretary Reeker: It’s a pleasure. Thank you. VOA Albania: There was a lot of political maneuver in Albania to elect the new President and the expectations for a President that would have built on more than the votes of the governing coalition. Apparently at the end of the day he was elected with the votes of the governing coalition there.

  http://tirana.usembassy.gov/press-releases2/2012-press-releases/interview-with-philip-t.-reeker-deputy-assistant-secretary-of-state-for-european-and-eurasian-affairs-voa-albania-june-29-2012

 7. Sarah_HrNje sagt:

  Arvizu wird nun noch deutlicher!

  http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=237669

 8. Zogaj Leku sagt:

  Im neuen USAID Report, wird festgehalten, das die Regierung nicht die Belange und Interessen des Volkes wahrnimmt, ebenso vollkommen am Volke vorbei regiert.

 9. BuckZiesMutter sagt:

  Genc Pollo greift den US Botschafter an, was ein deutliches Zeichen ist, wie das Ansehen der Amerikaner im Bodenlosen Nichts verschwunden ist. John Withers hatte hohes Ansehen und die Glaubwürdigkeit gerettet.

  8 Gusht, 2012 Sociale | nga AMA-News
  Pollo sulmon Arvizun: Shaqiri përdori SHISH politikisht
  Ministri i Teknologjisë dhe Inovacionit, Genc Pollo, i është kundërpërgjigjur menjëherë ambasadorit amerikan në Tiranë, pas vlerësimeve të tij të skajshme për ish kryetarin e SHISH, Bahri Shaqiri.

  I pyetur nga Ora News, Pollo duke iu referuar ngjarjeve të 21 janarit, theksoi se “kjo agjenci i ka fshehur Qeverisë informacione të rëndësishme për përdorimin e dhunës në protestë.”

  Sipas Pollos, kjo është bërë për interesa politike në shërbim të opozitës.

  Deklarata është një përgjigje e tërthortë për ambasadorin e SHBA, Aleksandër Arvizu, i cili vlerësoi lart rolin e Shaqirit në krye të SHISH dhe i bëri thirrje kryetarit të ri të SHISH, të ndjekë rrugën e tij.

  Genc Pollo, i cili ka qenë për tre vite shef i kreut të ri të SHISH, Visho Ajazi, i ka quajtur të stisura dhe të ekzagjeruara deklaratat opozitare për përdorimin e shërbimit sekret nga Qeveria nën drejtimin e Visho Ajazi Likës.

  Sipas ministrit të TIK, është nonsens të kërkosh që SHISH të jetë i pavarur, pasi detyrë e kësaj agjencie është t`i shërbejë Qeverisë. http://www.ama-news.al/2012/08/pollo-sulmon-arvizun-shaqiri-perdori-shish-politikisht/