Italien verlangt die Auslieferung des zu 40 Jahren Haft verurteilten Politikers in Fiere: Fatmir Kajolli

Bester Freund rund um jede Schweinerei, der Financier der Mafia Partei des Sabri Godi und Fatmir Mediu! Eng mit Verbrechern der Minister Riege des Salih Berisha verbunden. siehe wikileaks:

Verbrecher und Politiker sind eine Einheit in Albanien, was jeder Albaner bestätigen kann! Die kennen keine Gesetze, keine Kultur, noch Bildung und machen was sie wollen.

 

 18 Maj, 2012

Ekonomi | nga AMA-News

 

Italia paralajmëron: Ekstradoni Kajollin !

 

Drejtësia italiane këmbëngul për ekstradimin e Fatmir Kajollit, i cili është dënuar për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike, nga Gjykata e Romës dhe Milanos. 

Në kryeqytetin italian, Kajolli është dënuar me 24 vjet burg, ndërsa në Milano me 16 vjet burg. Përpos këtyre vendimeve, gjykatat e Fierit dhe Vlorës (apeli) kanë vendosur arrest shtëpie. Burime nga Ministria e Drejtësisë thanë për gazetën “Shqip” se drejtësia italiane ka sjellë me anën e një letërporosie të gjithë aktivitetin kriminal të Kajollit, nga fillimi i trafikut të drogës, hetimi në prokurori dhe vendimet e dy gjykatave.

Në dosje janë të përfshira edhe përgjimet ndaj këtij grupi, i cili e ka filluar aktivitetin kriminal para vitit 2000. “Ministria e Drejtësisë ka protokolluar dosjen italiane ndaj shtetasit Fatmir Kajolli, i arrestuar në qytetin e Fierit disa javë më parë, me kërkesë të drejtësisë italiane. Dosja është dërguar në Prokurorinë e Përgjithshme, dhe bashkërisht, përkthyesit e ministrisë dhe akuzë po punojnë për përshtatjen e saj në gjuhën shqipe”, thanë burimet nga ministria, bën të ditur “Shqip”.

Sipas tyre, është prokuroria ajo që ka të gjithë tagrin t’i paraqesë në gjykatë këto akte dhe më pas të vendoset për ekstradimin ose jo të Kajollit në shtetin italian. Ndërkohë, lajmi konfirmohet edhe nga burime të akuzës qendrore që saktësojnë se pas përkthimit dosja do të kalojë në Prokurorinë e Fierit.

Der Schwer Verbrecher Fatmir Kajolli verhaftet: guter Freund der Minister: Fatmir Mediu, Sokol Olldashi, Enkeled Alibeaj

Primitivste Kriminelle haben sich die Posten in den Rathäusern gekauft und sind u.a. wegen üblester Sex-Sklaven Zuhälterei, Drogen Schmuggel usw.. zu 40 Jahren Haft in Italien verurteilt. Üble Sache, diese Albanischen Extrem Zuhälter aus Fiere, was vor 20 Jahren schon bekannt war, das sie Kinder auf der Strasse entführen mit allen Folgen, bis zur Tödung, wegen Organen, vor allem mit den Kosovo Verbrechern ab 1998-2004. 2008, hat der EU Menschenrechtshof, abgelehnt, dieses Urteil gegen den Gangster aufzuheben, der engster Freund, von den Profi Verbrechern, der Albanischen Regierung ist, wo solche Verbindungen Grundlage sind. siehe u.a. Almir Rrapo usw..

Fatmir Kajolli
Fatmir Kajolli, bei einer Rathaus Sitzung in Fiere

wikeleaks über den Extrem Verbrecher und Albanische Minister und Politiker.

SUBJECT: CRIMINALS MAKING THE LAWS IN ALBANIA’S PARLIAMENT

Fatmir Mediu Fatmir Kajolli

Auf Grund eines Italienischen Haft Befehles (verurteilt zu 16 Jahre + 24 Jahre Haft), wurde heute der verurteilte Schwer Verbrecher Fatmir Kajolli festgenommen, Bau Unternehmer in Fiere. Wie alle Schwer Verbrecher, sitzt man auch im Stadtrat von Fiere.

Wie auch von den Söhnen der Gangster Spartak Braho, oder Arta Dade bekannt, schiesst man sich direkt mit der Waffe auch Partei Interne Streitigkeiten aus. Fatmir Kajolli, Zierde der PD in Fiere! Primitiver wie ein Tier, wie schon die übelsten Zuhältereien in Italien zeigten, inklusive Schmuggler Boot Besitzer. In Durres, und Vlore ist die Verbrecher Struktur rund um das Rathaus und die Präfektur noch schlimmer. Bezirks Ausschuss – “Keshillit te Qarkut” sind in Albanien reine Verbrecher Strukturen, welche ohne Gesetz arbeiten.

Der Schwer Verbrecher Fatmir Kajolli verhaftet: guter Freund der Minister: Fatmir Mediu, Sokol Olldashi, Enkeled Alibeaj

Wikileaks cables ueber die Gangster der Politik

03/09/2011 08:46

Kabllogrami,15 ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme: Kryebashkiaku Lulzim Basha, ministri Sokol Olldashi, numri 2 i PS, Gramoz Ruçi, deputetët Tom […]

Law Breakers Turned Law Makers
——————————

¶2. © Some of the more noteworthy MPs with ties to organized
crime are:

– Tom Doshi: An SP MP from Shkoder, Doshi, singled out in
the Human Rights Report for physically assaulting a
journalist in the Sheraton Hotel, was a key figure in
financing SP electoral efforts. He is known as the richest
MP, with a declared fortune of more than $15 million and is
also suspected of trafficking narcotics. Doshi served in the
previous parliament as a DP MP, before switching sides to the
SP shortly before the election.

– Lefter Koka: Representing LSI from Durres, Koka is a
member of perhaps the most notorious organized crime family
in Albania, with ties to narcotics and human trafficking and
other illicit activities.

– Sokol Oldashi: Olldashi, the current Minister of Public
Works, Transport, and Telecommunication and DP MP from Fier,
is suspected of smuggling goods and narcotics.
Circumstantial evidence links Olldashi and Fatmir Kajolli in
Fier to Minister of Justice Enkelejd Alibeaj in a scheme to
release prisoners from jails to act as electoral bullies.

– Lulzim Basha: According to one SP source, FM Basha, who
represents the DP in Elbasan, was involved in facilitating
the release from prison of a notorious criminal in Elbasan in
return for support from the criminal’s family. Relatives of
the criminal promised to „organize“ people in Elbasan to
support Basha. The criminal was released on June 29, the day
after the elections.

– Paulin Sterkaj: The 48 year old DP MP from Shkoder is a
former professional wrestler with little to no formal
education. Sterkaj was previously in the SP and has been
accused by a former friend of murdering a politician in
Shkoder a few years ago. Sterkaj claims to have business
interests in oil, restaurants, and construction, but little
is known about his activities.

– Gramoz Ruci: SP MP and party General Secretary, Ruci has
long-standing ties to narcotics traffickers and organized
crime. Ruci has also been banned from entering the U.S.
since 2005 due to a permanent visa ineligibility.

TIRANA 00000552 002 OF 002

transparency or tradition of small donors supporting their
favorite candidates, criminals are an easy source of campaign
funds.
WITHERS

http://wikileaks.org/cable/2009/08/09TIRANA552.html

Und Fatos Nano ist ein reiner Mafia Boss, identisch mit dem zu Lebenslanger Haft verurteilten „Lul“ Berisha, Lefter – Nard Koka als Financiers und viele mehr.

Neritan Ceka bestätigt das sogar vor 4 Jahren

Neritan Ceka: “Nano u lidh me bandat”
04 August, 2008 03:43:00 Ilir Saqellari
Germezoni: Decrease font Enlarge font

“Fakti që unë ndalova kontrabandën, godita një pjesë të kontrabandës së re, e cila bëhej nga njerëzit e afërt të kryeministrit, bëri që të organizonte largimin tim nga qeveria” “Ata janë akoma miqtë e zotit Nano edhe sot e kësaj kohe dhe një pjesë e tyre janë miqtë e qeverisë, e çdo qeverie që vjen në Shqipëri. Besoj që jo direkt të zotit Berisha, por aty sillen rreth e qark pushtetit”

Presidenti i Aleancës Demokratike, Neritan Ceka, akuzon ish-kryetarin e qeverisë së tij, Fatos Nanon, se ka qenë i lidhur me bandat që u krijuan në vitin 1998, e pikërisht për këtë arsye e largoi nga posti i ministrit të Rendit. Në bisedë me “Korrierin”, ish-ministri i Brendshëm, Ceka, i cili u përball me institucionet policorë të shkatërruar pas ngjarjeve të vitit 1997, shton se anëtarët e atyre bandave ende nuk janë vënë nën pranga dhe vazhdojnë të jenë miq jo vetëm të Nanos, por edhe të qeverisjes aktuale. Ish-ministri i Rendit, i pari që mori këtë detyrë pas vitit 1997-të, thotë se largimi i tij u “stis” nga ish-kryetari i PS-së, pasi vetë Ceka ndaloi kontrabandën dhe “goditi” një pjesë të njerëzve të tij. “Natyrisht që e shkela në kallo kryeministrin e asaj kohe, i cili ishte i lidhur në një mënyrë apo në një tjetër me grupet e reja që po krijoheshin. Fakti që unë ndalova kontrabandën, godita një pjesë të kontrabandës së re, e cila bëhej nga njerëzit e afërt të kryeministrit, bëri që të organizonte largimin tim nga qeveria”, – shprehet Ceka. Aktualisht në kryet të Aleancës Demokratike, ish-ministri i Rendit jo vetëm insiston se thotë të vërtetën, por shton se situata ndryshoi pas largimit të tij nga posti i ministrit. “Kjo është një gjë që e dinë të gjithë. E di e gjithë policia e asaj kohe. Madje e dinë dhe se çfarë ndodhi pas largimit tim. Dinë sesi i degradua pushteti, si u degradua policia dhe si shkuam në 14 shtator pastaj”, – shtoi ai. Neritan Ceka, nënvizon se lidhjet e ish-kryeministrit Fatos Nano ishin vetëm me bandat e reja që filluan të krijoheshin, e jo ato që bënë “gjëmën” gjatë vitit ‘97-të, veprimtaria e së cilave përfundoi po falë uniformave blu, që atë kohë ishin nën drejtimin e tij. “Jo me ata që u eliminuan, por me ata që erdhën. D.m.th. me banditët me kollare dhe pa kallashë”, – deklaroi Ceka……………..

http://www.korrieri.com/index.php?news=837

Die Albanischen Drogen Kartelle, als Partner der Deutschen Politiker

Fatos Nano Drug Allegations

Date: Friday, December 01 @ 15:03:04 GMT
Topic: Albania News

Below is the translation of a document that was provided to me by a friend in Tirana. The report was assembled from conversations with three separate sources, one who works for an Albanian intelligence agency and two others who work within Nano’s circle. The translation tracks the original.

Fatos Nano – Ex Prime Minister of Albania

By Gary Kokalari – Political Analyst – Exclusively for ACLIS

The current drug trafficking routes in Albania and their relations with Prime Minister Fatos Nano.

Albania has become an important country for the trafficking of drugs, establishing itself as a safe transit route between East and West. Albania has made available to this kind of traffic its human resources and its political power. Before 1997, the drug trafficking in Albania was blooming through the planting of drug related plants and their sale outside Albania. Strong drugs such as heroin or cocaine were not present at the time because of the lack of serious partners and partners with political power. Former Minister of Interior Agron Musaraj (1993-1996) was a supporter of such groups, but his limited political power could not empower these groups. After Agron Musaraj left, the new interior minister of the Democratic Party, Halil Shamata, proposed new tough legislation against organized crime which was approved in the parliament in Autumn 1996. The legislation included strong punishment for drug and weapon traffickers and very often fixed prison terms.

The law was then criticized by human rights organizations as well as segments of the socialist party, then in opposition. Several incriminated persons were arrested. Most of them were from Berat, Fier, Lushnja and VLora, places where the minister of interior had power.

After the 1997 crisis and rebellion, many of these groups got out of prison and were strengthened rapidly. Using the fact that they had been in prison during the time the Democratic Party was in power politically, these groups became the nucleus of the criminal gangs which were protected by the socialist power which led the rebellion.

As years passed, many of these criminal groups were eliminated in internal fights and the drug trafficking was concentrated with the groups that had more political power.

In December 1997, prime minister Nano start the consultations with the former Chairman of the Legislative Commission in the parliament, the socialist Fehmi Abdiu (who later become the head of the Supreme Court) to abrogate the anti-trafficking laws approved in 1996. Thus, on January 15 1998, after the proposal of a group of the socialist members of the parliament, the law was abrogated. The harsh punishments were for drug trafficking were discontinued and there was a legislative vacuum related to the drug trafficking.

The closest people to the prime minister became the protectors of this trafficking and then used such income for private investment primarily in construction and turism.

Below are listed some of the most important groups that control and monitor the drug trafficking and its transport to the west and which have direct ties with the political power of prime minister Fatos Nano.

1. One key person is in the group of bodyguards of the prime minister.

His name is Pirro Ymeri and until 2001 he had his laboratory for the manufacturing of the drugs at the “Ali Demi” neighborhood in Tirana. Now he has moved his laboratory in unknown location. He cooperates with Arjan Rugji, former officer in the guard of the republic for a long time, nominated there through the support of Nehat Kulla, a well known political and ordinary crime figure in Tirana, a close friend of Fatos Nano.

After the nomination of Igli Toska as minister of interior, Arjan Rugji is nominated General Director of the Borders in the Ministry of Interior. Both these persons lead a drug trafficking group with its headquarters in caffe/restaurant “Milosao” in Tirana. They have cooperated even with former minister of interior Luan Rama, but not important persons. Luan Rama has as his primary liason for drug trafficking someone named with whom he continues to preserve his connections and the trafficking route Turkey – Tirana – Italy.

2. The second route is that of Eduart Helmesi, a.k.a. “Ed Baxhella”.

Eduart Helmesi is the partner of the wife of prime minister Nano, Xhoana Nano, and has been e person suspected for murder since 1992, for the physical elimination of the group of Gazmend Muca. He is the director of the company “Xhoy Travel”, property of Xhoana Nano. This group does the [drug] distribution into Greece with the buses of Xhoy Travel with Greek collaborators. The same group has other collaborators that distribute in Greece and Italy. Thus, in FIer they have as primary partners Arjan Shanaj and Renato Cami. Renato Cami is author of several murders in Fier and has been used by the Albanian Secret Services to intimidate the opposition parties in the 2001 elections. Accidentally, a year ago a large quantity of drugs was found in his house, but the leaders of the ministry of interior closed the case. Together with Eduart Helmesi (a.k.a “Ed Baxhella”) works Artur Labi in Durres. He is an old trafficker since the time the Democratic Party was in power before 1997.

3. The third route is the Factory of Alcoholic Beverages “Aquila Likuori” in the highway Tirana- Durres. This factory functions and drug laboratory.

After 2002 has been placed under the control of Fatos Nano’s people. To cover up the close connections with the prime minister, this factory wins the procurements for the supply with alcoholic beverages and other gifts for governmental ceremonies.

4. The route controlled by Agron Duka *, Minister of Food and Agriculture and Leonard Koka.

This group handles the transport of cocaine. Leonard Koka is the brother of Agron Duka’s wife, and a close friend of Fatos Nano. He was the personal donor of Fatos Nano while he had resigned as prime minister in 1998-2001 and the person who introduced Nano with his second wife, Xhoana Nano, who at the time worked in Greece.

Under this group’s control is the drug route Turkey-Durres- Kosova- Germany as well as Turkey –Durres- Italy. This group is also known as “Shijak’s Group”. In this group participate Ilir (”Ronnie”)Hoxha, Arben Shabani, the brothers Tusha (Shijak). Some of them used to be Democratic Party activists and have been involved with this group after Agron Duka, the socialist representative of the Shijak area (close to Durres) helped to get out of prison a person close to them in 2001, during the elections. Arben Shabani was arrested in 2001 in a random police stop and search because they found elements of a drug laboratory as well as drugs in his house, but he was later freed by under pressure from Agron Duka, minister of food and agriculture.

With this group works also the nephew of Bajram Ibro (Director General of the Police) as well as a trafficker named “Gezim” in Laprake, a peripheral neighborhood in Tirana. A second group within this group is that led by Lul (Lulezim) Berisha, Arjan Saliu, Klodian Saliu, Rudin Taullahu, Artur Begu dhe Arben Talja. This group is led directly by Leonard “Nard” Koka (brother of Lefter Koca),

new deputed by the election in June 2009: Lefter Koca (Partia; Srapari Bande from Ilir Meta) and Hazmir Gashi / Partner of “Lul” Berisha.

the close friend of Fatos Nano, in the route Turkey- Tirana-Durres- Italy. With these two groups is connected one of the deputies of Agron Duka in the Ministry of Agriculture who is the Director of the Forestry Police and director of police in Durres. This group does the trafficking of cocaine in the route Durres-Belgjike.

5. The route Macedonia-Albania-Greece- outside route – and Tirana – Korce- Selanik (inside route).

This route is controlled by Gjergj Luca and Jani Morava – transportation business in Pogradec. Gjergj Luca is the owner of several big casinos in Tirana, Shkoder and Montenegro. Members of this group are Roland Ziu (owner of “Espanja”), Alfred Ziu and Fatos Zjarri, transporter.

6. The Route Montengro – Tirana – Italy (cocaine) and Tirana –Shkoder.

This route also is controlled by Gjergj Luca, Artur Gjini and Arjan Andoni. This last one was arrested a year ago in a clear attempt by Fatos Nano to place Gjergj Luca under his complete control. After everything was achieved, his freedom is being arranged. A close collaborator of this group is Pellumb Gjoka in Shkoder the middle man with the Montenegrins and Besim Tulina and Adem Ahmeti. Fatos Nano has established contacts with Gjergj Luca, about a year and a half ago about this matter.

7. The group of Edmond Pustina and “Tota” in the Fortuzi street (approximately 45 years old).

Mond Pustina is the first cousin of Nano’s brother in law, Fatos Pustina, and has been previously convicted seven years ago for drugs. Currently he works in customs. In this group also participate Ilir Arbana (officer in the customs police) and Ardian Resuli, former police chief in Saranda and Durres who currently invests his profits in construction. They keep relations with Gramoz Ruci, head of the parliamentary group of the socialist party and Ilir Gjoni**, former minister of interior. Kane and collaborators in the Albanian Secret Services.

8.Igli Toska in the route Macedonia-Albania

A person close to Igli Toska controls the drug route Macedonia-Albania. He was accidentally arrested several months ago with 30kg of heroin and later the news was transformed as if he was caught with only 30gs of heroin. The trafficker is the son of Leonidha Taoksa, Director of the Tirana Municipality. [Igli] Toska did not make any comments about the accusations. He is trying to substitute the group previously led by former minister Luan Rama through the group of Ymer Lala.

9.The personal bodyguard of former prime minister Pandeli Majko, now minister of defence, called “Majko’s Elidon” controls the transportation from Bulgaria trouh Albania.

He does the transportation through the help of Arjan Rugji, the director of the border police in the ministry of interior and also collaborates with Fatmir Meto, former police chief arrested after the murder of the opposition member of parliament Azem Hajdari. The control of these transportation routes is done through Arjan Rugji and, in some occasions, from the border entry point called “Three Bridges” where chief of police is “Bilali” a former bodyguard of Fatos Nano.

These re the most important groups which deal with drug trafficking in Albania and use for this purpose the political power and the connections with persons close to prime minister Fatos Nano.

The accuracy of these data has been verified/corroborated by at least three source and has had the contribution of segments of the Albanian Secret Service, outside the control of prime minister Fatos Nano.

ACL – 01 December 2006

Current Narco-trafficking Routes in Albania Linked with Former Prime Minister Fatos Nano
Defense & Foreign Affairs Special Analysis – July 17, 2006

………………………..

On July 3, 2005, the Socialist Party lost its majority in Parliament. As a result, Nano was unable to form the new government. The Democratic Party of Albania gained the majority enabling Nano’s long time opponent Sali Berisha to head the new Government. On September 1, 2005, Nano resigned his leadership of the Socialist Party of Albania, and from the post of Prime Minister.


Copyright Defense & Foreign Affairs/International Strategic Studies Association
Reprinted with permission.
** Ilir Gjoni**, former minister of interior belongs to Ilir Meta – Srapari Bande! Ilir Gjoni was the partner of the crime Mafia Lobby Organisation DAW  form Germany and Ludgar Vollmer with the passport business with the Bundesdruckerei. 600 Pässe wurde lt. des später verhafteten (Oktober 2001) Vize Innenminister Bujar Himci im Auftrage von Ilir Meta und Ilir Gjoni, direkt an die Mafia ohne Registrierung weiter gegeben.

Verhaftung der Polizei Spitze in Albanien und des Vize Innen Ministern Bujar Himci am 4.10.2001! Die kriminellen Anstifter aus dem DAW und Ludgar Vollmer, laufen frei herum. Ludgar Vollmer, hat die Lobby Tätigkeit für die Bundesdruckerei gestanden und trat damals deswegen zurück.

Aber zugleich outete sich Ludgar Vollmer genauso wie später Joschka Fischer: als vollkommen verdummte Gestalten, mit viel krimineller Energie! Ludgar Vollmer war ganz erstaunt, das er verantwortlich ist und war, für die Pass und Visa Beschaffung für die Albanischen Drogen Kartelle und sogar Nah-Ost Terroristen, über die Botschaft Tirana. So blöde können Politiker sein, welche absolut Alles ignorieren.

Neue Namen, neue Pässe beleben das Geschäft mit Hilfe der Deutschen Lobby Verbrecher Banden und kriminellen Deutschen Diplomaten.

Da liefen die Geschäfte des Lobby Verbandes DAW, der Deutschen Politiker wie Rezzo Schlauch, Schröder, Joschka Fischer, Ludgar Vollmer, Uschi Eid, des BMZ und der GTZ halt wie geschmiert in Albanien. Vor allem auch die Geschäfte mit den Visas, für die Drogen Clans.

Rezzo Schlauch mit den Albanischen Ganoven, als Lobbyist für Siemens und Hochtief.

Schröder und Fatos Nano, wobei Schröder und Joschka Fischer, die Mentoren der Super bekannten Osmani Brüder in Hamburg ist. siehe BND Bericht 2005!

2 Milliarden drogen.jpg

Milliarden an Geldwäsche aus Drogen, weswegen Albanien die Politischen Ganoven aus Deutschland , wie das Licht die Motte anzog und Investoren unerwünscht waren und beseitigt wurden.


Der erwähnte Leonhard “Nard” Koca, ist der jüngere Bruder von Lefter Koca (Ex-Bürgermeister von Durres) im Wahlkampf 2009, konnte ein Mandat für die Ilir Meta Partei erringen.

Das waren die damaligen klaren Warnungen, welche die Deutschen Kriminellen Strukturen der GTZ und Botschaft einfach ignorierten und die Warnungen gabe s schon Jahre zuvor ebenso.

powerful organized crime networks with links to high government officials, and disruptive political opponents

http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/al.html

* Der Bruder von Agron Duka, ist Armando Duka der mysteriöse Präsident des Albanischen Fußball Verbandes, wo es schon Morde an Präsidenten gab, oder der von Elbasan sitzt im Gefängnis, wegen Drogen Schmuggels.

Comments are closed.