Albaner: Skeptisch für die Zukunft

Gary Kokalari: Er nennt Salih Berisha: einen gnadenlosen, pathologischer Lügner!

Konsumatorët, pesimistë për të ardhmen

Familjet shqiptare janë treguar më të kursyera për sa i përket shpenzimeve në vlera të mëdha gjatë tre mujorit që sapo mbyllëm duke i shtyrë ato në të ardhmen, kur të jenë më mirë financiarisht. Banka e Shqipërisë publikoi sot Treguesit e Ndjesisë Ekonomike, pjesë e të cilës është edhe matja e Besimit të Konsumatorëve. Sipas të dhënave të publikuara nga BSH, konsumatorët shprehen pesimistë mbi situatën e ardhshme ekonomike dhe financiare. “Balancat e pritjeve për gjendjen e përgjithshme ekonomike në vend dhe e pritjeve mbi situatën financiare të familjeve në tremujorin e ardhshëm shënuan rënie me 4.0 dhe 4.7 pikë përqindjeje në tremujorin e parë të vitit 2012”, – shpjegon BSH. Tregues të tillë Banka e Shqipërisë i shoqëron edhe me shpjegimin se është rritur numri i familjeve që marrin borxh për të mbuluar shpenzimet e tyre mujore. Krahas kësaj, pritshmërive të konsumatorëve…

„Non stop one stop shop“ Albania, 

made in Berisha

 Trend im Kosovo: den ganzen Tag im Caffee zu sitzen: Arbeit, Bildung Null! oder die organisierte Verblödung!

ANITA KADRIU

Trendi kosovar, në kafene tërë ditën

Kafenetë e mbushura plot. Pamja që mbretëron sot në qytetet e Kosovës cilësohet më e bukura dhe dominuese në bisedat e qytetarëve, si imazh ilustrues për të treguar e rrëfyer rreth ndonjërit prej qyteteve të Kosovës. “Mirë po u bëka në këtë lokal, hajde shkojmë”, është tashmë kjo thirrja popullore e rinisë kosovare që ia bëjnë njëri-tjetrit, për tubimin më të preferuar ku ata duan të tregojnë…

Zef Brozi, Ex-Verfassungsrichter in Albanien, über die Stalin Methoden gegen die Justiz in Albanien 

81% der Haushalte in Albanien geben 30% des Einkommens für Schulden Rückzahlung aus. 6% geben sogar 50% des Einkommens für die Schulden Rückzahlung aus.!
2012-04-20″>20 PRILL, 2012 – 18:05

Familjet, më shumë borxh nga të njohurit

Një ndër katër familje në Shqipëri ka një borxh për të shlyer. Të dhënat vijnë nga vrojtimi i Bankës së Shqipërisë mbi gjendjen financiare dhe huamarrjen e familjeve shqiptare përgjatë gjysmës së dytë dytë të vitit të shkuar. Sipas të dhënave të publikuara sëfundmi nga Banka e Shqipërisë, mësohet se pjesa më e madhe e familjeve që kanë një borxh (54 %), e kanë marrë atë nga të afërm apo të njohur, kurse pjesa tjetër e kanë siguruar nga sistemi bankar. Qëllimi kryesor i hyrjes në borxh mësohet të jetë riparimi apo blerja e një pasurie të paluajtshme, kryesisht shtëpi (38 %), kurse në vend të dytë (23 %) renditet huamarrja për konsum dhe vetëm 10.8 për qind për qëllime investimi nëpërmjet hapjes së një biznesi.

Një e dhënë interesante lidhet me peshën e borxhit tek familjet shqiptare. BSH raporton se më shumë se 81 për qind e familjeve që kanë aktualisht një borxh, harxhojnë 30 për qind të të ardhurave mujore për të shlyer atë. Ka edhe një numër të kufizuar familjesh (6 %), që harxhojnë gjysmën e të ardhurave mujore për të shlyer borxhin.

 

http://respublica.al/artikuj/2012/4/20/familjet-me-shume-borxh-nga-te-njohurit

Wenn die Gangster Lady Monika feiert.
Ein Geschencke Koordinator organisierte die Geschencke, u.a. eine teure Hals Kette und die Feier fand im Rogner Hotel statt, was nicht verwundert, wo Monika M. vor über 10 Jahren schon Prozesse führte, das sie im Hotel 6.000 $ Monats Ausgaben hat. Alle grossen Bau Skandale, Grundstücks Räubereien, begannen erst mit der Ilir Meta Regierung Oktober 1999, wo zuvor die Gestalt bereits viele Ministerien korrumpierten und die Posten nur an Kriminelle verkauften, vor allem den Polizei Apparat. Damals begannen mit Vollgas die bereits bestehenden Geschäfte mit Organ- und Kinder Handel, wo Albanien sich bis heute nicht erholt hat.

Joschk Fischer nannte die Bande „Reformer“, welche von einer NATO NGO aufgebaut wurde, dem „Peace of Fund“!.

Ditëlindja e Monikës, biznesmenët dhuratë gjerdanin 250 mijë euro
(FOTO) Die Mafia Partei LSI von Ilir Meta
14 Prill, 2012

 

Listë biznesmenësh për të paguar superdhuratën. Familja Basha në krye të vendit

Një festë e shfrenuar luksi, me biznesmenë dhe politikanë, në një nga hotelet më të shtrenjta të kryeqytet, po vazhdon të trondisë opinionin publik për nga shifrat e bëra publike. Rreth 150 pjesëmarrës, prej të cilëve rreth 100 biznesmenë, janë ftuar të kontribuojnë për një dhuratë super të shtrenjtë që Monika Kryemadhi u ka kërkuar për ditëlindjen. Bëhet fjalë për një gjerdan që kushton 250 mijë euro, një shifër tronditëse që, u sigurua falë disiplinimit të biznesmenëve që do të çonin dhurata.

“Na u rekomandua që të mos blinim dhurata, por të lidheshim me organizatorin dhe të kontribuonim në euro, për të arritur kuotën që nevojitej”, i tha një biznesmen pjesëmarrës gazetës TemA.

Disa biznesmenë janë ish miq të çiftit Meta, por të tjerë janë viktimë e rrethit të biznesit të tyre, që është nën kontrollin e Ministrisë së Ekonomisë. Shumica e tyre ishin njerëz që kanë përfituar koncesione, ose që kanë raporte me pushtetin e LSI-së në qeveri.

“Na u tha prerë që nuk duhet të blini dhurata pa pyetur”, thotë një tjetër biznesmenë, të cilët qendrojnë anonimë nga frika. “Na caktuan një koordinator dhe ne paguam aq sa kërkuan. Askush nuk lejonte dhurata pa marrë më parë miratimin”, vijon ai.

Luksit të shfrenuar dhe milionave i është shtuar dhe garnitura politike. Në krye të valleve ishte gjithmonë Aurela Basha, gruaja e Lulzim Bashës, familja e të cilit ja di për nder familjes Meta grabitjen e mandatit në Tiranë. Meta dhe Basha janë tashmë një pol pushteti brenda pushtetit të madh të PD-së, dhe po lobojnë për të shmangur Topallin nga kandidatura për presidente. Në valle shpesh me të është parë dhe ministrja Majlinda Bregu.

Surprizë ishte pjesmarrja në festë e Sokol Olldashit dhe Flamur Nokës. Olldashi, një target sulmesh prej Metës qysh prej një viti, dhe natyrisht në një raport hipokrizie marredheniesh me Bashën, është shfaqur aty për të qenë politikisht korrekt me festën e kundërshtarëve të tij.

Flamur Noka, praktikisht sekretari organizativ në PD, ishte aty thuajse si përfaqësues zyrtar i PD-së. Berisha, i cili ka vizituar familjen Meta në ditët para se të zhvillohej gjyqi, nuk ka denjuar të provojë ëmbëlsirat e Monikës, siç kishte dëshirë t’i provonte para gjyqit, ndoshta për shkak të pranisë së biznesmenëve dhe informacionit për luksin e shfrenuar.

Binte në sy mungesa e Topallit.

Si për ta bërë më groteske festën, një këngëtar kishte bërë një këngë kushtuar Monikës, dhe e këndoi bashkë me të, ndërsa një grup humoristësh ishin pjesë e zbavitjes së të ftuarve.

 

Pjesë nga teksti i këngës kushtuar Monikës

Dritë jap, kam ekzistoj

Krijohet zhurmë dhe dëgjohet “unë jetoj”

Unë isha jam dhe prapë, nesër do të jem

Vërtet arrita por kam dhe shumë unë për të dhënë akoma

 

Sepse unë jam fituese

Sepse ju jeni një fitues

Sepse ne jemi fitues

Sepse të gjithë bashkë fitojmë

Je yll bote

Monika Kryemadhi

 

Di eZierde der Menschheit: Berufs Betrügerin in Immobilien Geschäften: Monika Kryemadhi

 

Monika me Ilirin dhe femijet duke prere torten

Aurela Basha, gruaja e Lulzim Bashes, udheheq vallen

 

Der juristische Berater der peinlichen Josefina Topalli, Lefteri Leshi, feierte ebenso eine teure Party und er ist im HCJ, der Gerichts Kontrolle Mitglied, so das diese korrupten Justiz nicht überraschen kann.

Luksi në pushtet i një vendi në krizë të thellë ekonomike

Share Nga Erion Braçe Kronika e gazetave të djeshme: Lajmi i pareë Berisha luftë presidentit edhe me guzhinierin!!! (Bëhet fjalë për një vendim të Qeverisë që rrit rrogat e guzhinierëve të Berishës, ndërkohë që Presidentin e kanë lënë vetëm me një guzhinier dhe një kamarier) Paskan edhe guzhinier me vete këta? Po gratë e vajzat e tyre gatuajnë ndonjëherë? Lajmi i dytë: Monika dhe Iliri harbohen për ditëlindjen e Monikës!!! (ëehet fjalë për një festë të organizuar në një prej hoteleve më të shtrenjtë të Tiranës për nder të ditëlindjes së Monikës, qe paska mbushur vetëm 38 vjeç) Mira para, po modesti a kanë këta? Lajmi i tretë: Festë surprizë drejtoreshës së Jozefina Topallit!!! (Bëhet fjalë për ditëlindjen e Lefit ose Lefteri Leshit, drejtores juridike të Jozefina Topallit, si dhe anëtare e Këshillit të Lartë të Drejtësisë). Nga lart deri pak më poshtë, por përsëri lart në pushtet, para shpenëzohen pa hesap për temenara e festa. Paratë publike po e po, por edhe paratë private të funksionarëve publikë po sfidojnë një popull të tërë të zhytur në varfëri.

Der Vater des Gangster Ilir Meta, lässt am Oster Sonntag, schnell mal einen illegalen Bau errichten, denn er lebt in dem Schrott Gebäude.

Comments are closed.