Salih Berisha’s Drogen Export mit Dasho Aliko: beschlagnahmte Schmuggler Boote: Italien – 1,5 Tonnen, Korfu – 1,0 Tonnen Cannabis

Eine Legende als uralt Freund von Salih Berisha, der DP Bürgermeister von Lazarate: Dasho Aliko, der schon vor über 10 Jahren auf Polizei Hubschrauber schoss, die Polizei in Gjrokastre finanziert (und deren illegale Bauten in der Antiken Stadt) und schmiert und macht was er will, auch vom Innenminister Lulzim Basha vor einem Jahr ebenso geduldet.

Der Gangster Boss Ilir Meta, wollte mit Dasho Aliko, sogar mit Kolumbianern, den Kokain Anbau fördern, als Investoren und gab Kolumbiananern Aufenthalts Titel und Albanische Pässe, vor über 10 Jahren. Über PanInternational, erhielten Kolumbianer Aufenthalts Titel und Albanische Pässe ab 1999 in Albanien, was der Anti Mafia Polizei Italiens ebenso bekannt war, wie anderen Geheimdiensten. Trotzdem stilisierten Berufs Verbrecher wie Joschka Fischer, und die SPD, solche Gestalten zum Partner hoch, wo Berliner Staatsanwälte ja rund um den Visa Skandal, Joschka Fischer anklagen wollten!

Salih Berisha’s Drogen Boss – Bürgermeister in Lazarate: Dasho Aliko (Albaniens Kolumbien)

1,5 Tonnen Cannabis wurden beschlagnahmt bei einer Italienischen Operation mit einem Schmuggler Boot (2 x 250 PS) der Süd Albanischen Mafia, welche deshalb so gerne im Süd von Albanien illegal Hotels und Lokale errichtet, um Schmuggel betreiben zukönnen, was als Geschäfts Erfolgs Modell gesehen wird, dieses illegale Bauen, der dümmsten Mafia der Welt.

Fotos: Das brandneue Schmuggler Boot mit 2 x 250 PS, versetzt die Italiener und Aufregung und die Schmuggler hatten einen technischen Defekt und versteckten die  1,5 Tonnen Cannabis in den Dünen. Das Boot, hat wegen den teueren Motoren einen Kauf Wert von 150.000 €! Rund um den Schmuggel und das Moratorium Skaf, denn offensichtliche funktioniert die Küsten Wache – Police Kufitare in Süd Albanien nicht und ist Partner der Albaner Mafia.Der Premier Minister, trägt ja persönlich für die Zustände in Albanien Verantwortung, wenn er sich mit Kriminellen umgibt, Selbige zu Ministern ernennt, die Polizei und den Geheimdienst, wie die Justiz mit Kriminellen unterwandert, was ein Spezial Modell der Albanischen Politiker auch im Kosovo ist.

Itali, kapen 1.5 tonë marijuanë
16/02/2012


1570 kilogramë marijuanë me cilësi shumë të lartë me nje vlere në treg prej rreth tetë milionë eurosh. Është kjo sasia e lëndës narkotike e gjetur nga forcat e rendit në zonën bregdetare që lidh Fasanon me Ostunin në Puglia.

Fillimisht agjentet paten zbuluar një gomone që kishte ngecur në breg, një mjet lundrues fare i ri i pajisur me dy motorre me 250 kuaj fuqi secili. Me sa duket trafikantët, të cilët duhet të kenë udhëtuar natën, kanë hasur në ndonjë pengesë dhe kanë fshehur ngarkesën, duke menduar ta tërheqin atë më vonë.

Përveç 45 pakove të marijuanës është gjetur edhe një jelek shpëtimi dhe mbeturina ushqimesh.Komanda e zonës konfirmoi për Top Channel se kjo ngarkesë ka shumë mundësi të jetë sjellë nga Shqipëria, si për nga vendi ku është gjetur, ashtu edhe nga mënyra e ambalazhimit e nga varieteti i marijuanes.
http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=229054&ref=fp

1 Tonne, wurde mit einem 11 Meter Boot (2 x 350 PS) aus Albanien beschlagnahmt von den Griechen, in einer Spezial Operation! Das Boot wurde auf Radar entdeckt und dann in koordinierten Jagd verfolgt, bis es auf einem Strand aufgegeben wurde, und auch die Waffen zurückblieben. Kurz gesagt. Man kann die leicht übersichtliche Bucht von Sarande anlaufen, die Umgebung ebenso, 1 Tonne Cannabis verladen und von der Albanischen Küstenwache und Police Kufitare, unbehelligt das Land verlassen.
Greece, 1 ton hashish from Albania seized
15/02/2012 18:10

 

Greece, 1 ton hashish from Albania seized

The Greek Coastguards have seized one of the biggest drug quantities ever caught in Albania’s neighbor.

According to the Greek Coastguard, the special units blocked a vessel that came from Albania.

The criminals on the vessel entered the Greek border through Corfu, Gumenitza, Mesology, and then to Patra, 200 km from Athens, where they aimed to unload the drug.

The Coastguards declared that the vessel was 11 meters long, with two 350 hp motors, and it carried 1000 kg of drug and an automatic weapon, AK-47, with 70 bullets.

Other four people were arrested on the shore, who were waiting for the drug in a vehicle. Three of the arrested are Albanians, one of them is Greek.

According to the police, the owner of the vessel was able to escape by jumping into the water, and the agents were unable to find him.  http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=4779&ref=fp

Durrës, sekuestrohet drogë në port 

Ein Geschäftsmann wurde in Gjrokastre überfallen und in beide Beine geschossen. Der letzte Polizei Direktor aus der Polizei Direktion Gjrokastre, der wieder mal für die Berisha Banden, Drogen Begleitschutz gibt, wurde vor 4 Tagen in Tirana verhaftet, denn für den Schutz der Bevölkerung hat man keine Zeit, denn die illegalen Mafia Bauten der Polizei, müssen im Weltkultur Erbe Gjrokastre ja finanziert werden, durch die Polizei Banden. UNESCO: Berat – Gjrokastre

16 Shkurt 2012 – 10:23

Grabisin dhe gjymtojnë në
të dyja këmbët biznesmenin

 

GJIROKASTER- Një grabitje me maska është shënuar mbrëmë, 2 orë para mesnatës, në zonën e ish frigoriferit në qytetin e Gjirokastrës. Dy të rinj nën kërcënimin e armëve kanë dashur te grabisin magazinën e shtetasit Hetem Kërpaci.  Pasi kanë hasur në rezistencë dhe janë konfrontuar fizikisht me 48 vjeçarin, grabitësit kanë qëlluar në drejtim të tij dhe më pas kanë arritur të vjedhin një shumë prej 1 milionë lekë të vjetra dhe të largoheshin me furgonin e biznesmenit. Policia thotë se ka identifikuar autorët dhe vazhdon operacioni për arrestimin e tyre.

GRABITJA 
Rreth orës 22.00, në lagjen Zinxhira , tek ish Frigoriferi i vjetër, Hetem Kërpaçi, ka qenë në magazitën e tij, që tregeton me shumicë prodhime mishi dhe bulmeti dhe së bashku me punëtorin e tij po ngarkonte furgonin me qëllim për ta pasur gati për ta çuar në treg në mëngjes. Gjatë kësaj kohe në magazinë janë paraqitur dy shtetas me maska dhe me një armë zjarri tip pistoletë ku i kanë kërkuar Hetem Kërpaçi që tu jepte lëkët që kishte në magazinë. 
48 vjecari ka reaguar dhe është konfrontuar fizikisht me grabitësit me maska. Njëri prej grabitësve, i cili kishte dhe armën e zjarrit, ka qëlluar në drejtim të Hetemit, duke e plagosur në të dyja këmbët në kofshë. Grabitësit pasi kanë marrë rreth 1 milion lekë të vjetra , janë larguar me shpejtësi me furgonin e Kërpaçit i cili ishte ndezur.

SI E MËSOI POLICIA 
Rreth orës 22. 15 minuta të mbrëmjes së djeshmë në sallën Operative të Drejtorisë së Policisë së Qarkut Gjirokastër kishte ardhur një telefonatë nga Spitali Rajonal Gjirokastër se është paraqitur një shtetas i plagosur me armë zjarri. Menjëherë në spital ka shkuar patrulla e përgjithshme dhe Specialistët e Seksionit për Parandalimin dhe Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Gjirokastër si dhe Specialistët e Sektorit Kundër Krimve të Rënda në Drejtorinë e Polciisë së Qarkut Gjirokastër. Nga verifikimet është mësuar se Hetem Gërbaci, 48 vjec lindur dhe banues në Gjirokastër në lagjen Zinxhira ishte palgosur me armë zjarri në të dyja këmbët .

NDJEKJA 
Pasi kanë ikur rreth një kilometër , në vendin e quajtur NSHN, grabitësit kanë braktisur mjetin, maskat dhe disa metra më tej kanë hedhur edhe armën e zjarrit tip pistoletë dhe janë larguar me shpejtësi anës së lumit Drino. Dhjetra forca policie të drejtuara nga Drejtori i Policisë së Qarkut Gjirokastër kanë bërër rrethin e gjithë zonës si dhe janë ngritur disa pika kontrolli dhe pika grancë në një siparfaqje teritoriale shumë të madhe si dhe është përdorur edhe qeni i gjurmës. Por grabitësit duke përfituar nga errësira nga moti i keq kanë mundur të fshihen. Policia thotë se nga provat materiale të gjetura në vendngjarje , si dhe nga informacionet e grumbulluara në rrugë operative është bërë e mundur evidentimi i të dy shtetasëve të dyshuar të cilët janë dy të rinj të moshës 23 dhe 25 vjeç nga Gjirokastra dhe Tepelena me inicilat L.D e S.Ç. Policia vazhdon operacionin e kërkimit të dy të rinjve. Policia në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë e rrethit Gjyqësor Gjirokastër po punohet për zbardhjen e plotë të ngjarjes si dhe kapjen e autorëve.
(sg/shqiptarja.com) 

Polizei Chefs aus Gjorokastre, schmuggeln Drogen: Null Problem, es ist ein uralt Freund und Verbrecher von Salih Berisha.

Salih Berisha Drogen Boss – Burgermeister in Lazarate: Dasho Aliko (Albaniens Kolumbien)
12/02/2012 18:43

Kapen 150 kg drogë, pranga 3 personave, mes tyre dhe efektivit të policisë
150 kg kanabis sativa janë sekuestruar nga policia e Tiranës në sajë të operacionit të koduar “Depërtimi”, ndërsa në pranga kanë rënë dhe tre poseduesit e saj.

>Policia e Tiranës bën me dije se në sajë të një pune hetimore dhe të mirë organizuar, ka bërë të mundur arrestimin e shtatasit Fiqiri Kaso, 24- vjeç, Bledar Danaj, 38- vjeç, me detyrë punonjës policie pranë Drejtorisë së Policisë Gjirokastër, Arti Karoli, 31-vjeç, banues në Gjirokastër.

Këta shtetas u kapën në flagrancë gjatë shkëmbimit të lëndës, në një parking pranë një Qëndre Tregtare në Tiranë.

Duke i’u referuar burimeve të policisë, mësohet se lënda narkotike vinte nga Lazarati, kjo me qëllim shitjen dhe shpërndarjen në kryeqytet.

Ndërkaq, në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar lënda narkotike, një armë zjarri dhe 2 automjete.

Materialet në ngarkim të tre personave të arrestuar, i kanë kaluar Prokurorisë për hetime të mëtejshme, për veprën penale të “prodhimit dhe shitjes së lëndës narkotike”.

Mit Pferden brachte eine Bande nun von Lazarate nach Sarande 235 Kg, wo sie verhaftet wurden. Man wollte Nachts über die Grenze nach Griechenland

SARANDE- Shtate persona jane ndaluar nga policia e Sarandës, e cila gjate operacionit te koduar “Sopoti” ka sekuestruar 253 kg kanabis.

Sipas te dhenave te policise, te ndaluarit transportonin Cannabis Sativa me kafshë (kuaj) nga fshati Lazarat nëpërmjet malit të Sopotit deri në fshtin Kopacëz, me qëllim për ta trafikuar më pas në drejtim të shtetit grek.

Grupi i goditur nga policia dyshohet se ka kryer edhe trafiqe te tjera me pare. Dyshohet se organizatori i këtij trafikimi është shtetasi Aleks Nanaj i cili, nëpërmjet vëllait të tij shtetasi Andrea Nanaj rekrutonte shtetas të ndryshëm kundrejt pagesës (50 mijë lekë) për të realizuar transportin e lëndë narkotike.

Te ndaluarit

1. Aleks Çune Nanaj, i datelindjes 23.07.1982, lindur ne Kopacez Delvine, banues ne sarande, i padenuar me pare, me shtetesi e kombesi shqiptare.

2. Andrea Çune Nanaj , i datelindjes 28.05.1985, lindur ne Kopacez Delvine, banues ne sarande, i padenuar me pare, me shtetesi e kombesi shqiptare.

3. Gjergji Shaban Nanaj, i datelindjes 08.05.1967, lindur dhe banues ne Kopacez Delvine, i padenuar me pare, me shtetesi e kombesi shqiptare.

4. Maridon Merakli Dhuli, i datelindjes 31.05.1989, lindur dhe banues ne Fterre Sarande i padenuar me pare, me shtetesi e kombesi shqiptare.

5. Besnik Ikmet Kasaj, i datelindjes 18.02.1987, lindur dhe banues ne Lukove Sarande, i padenuar, me shtetesi e kombesi shqiptare.

6. Afrim Ikmet Kasaj , i datelindjes 30.05.1979, lindur dhe banues ne Lukove Sarande, i padenuar, me shtetesi e kombesi shqiptare.

7. Petrit Xhevat Halimi, i datelindjes 10.04.1991, lindur ne e banues ne Mallakaster, i padenuar, me shtetesi e kombesi shqiptare.

Si dhe u shpall ne kerkim shetasi:

8. Sobiel Merakli Dhuli, i datelindjes 29.05.1993, lindur dhe banues ne Ferre Sarande, i padenuar, me shtetesi e kombesi shqiptare.

300 kilo cannabis wieder, Kurz Zeit Nummer aus Deutschland, welche 2007 schon abgelaufen ist. Kein Problem in Albanien 29.2.2012

16 Responses to “Salih Berisha’s Drogen Export mit Dasho Aliko: beschlagnahmte Schmuggler Boote: Italien – 1,5 Tonnen, Korfu – 1,0 Tonnen Cannabis”

 1. Zogaj Leku sagt:

  nochmal 500 kg in Griechenland beschlagnahmt, bei einem Transport über die Grenze

  31 Maj, 2012 Aktualitet | nga AMA-News
  Igumenicë, kapen 500 kg hashash, pranga 2 shqiptarëve
  Afro gjysëm tonë hashash dhe një maune u bllokuan nga policia kufitare greke, ndërsa arrestohet Zenel Mehmeti 23-vjeç nga Çifliku i Sarandës, shofer i maunes.

  Sipas policisë greke, lënda narkotike u u bllokua midis Konispolit dhe Filatit (Greqi), në vendin e quajtur “Loridha”, 7 km në thellësi të territorit grek.

  Na hetimet paraprake mësohet se hashashi i ndarë në 14 çanta transportohej me maune, me targa greke P 33210, tashmë e bllokuar.

  Policia greke nisi hetimet, ndërkohë theksoi se një precedurë për paraburgmin e shoferit të maunes tashmë ka nisur, ndërkohë po punohet për kapjen e personave të tjerë të përfshirë.

 2. Gjoka sagt:

  Diesmal 2 Gestalten aus Durres diesmal, 2 Lokal Besitzer

 3. Gjoka sagt:

  1 Tonne Cannabis auf einem Boot mit 2 x 350 PS

  23 Korrik 2012 – 07:48
  Aktualitet

  cannabis albania
  Greqi, kapet gomonia me 1 ton
  drogë, vinte nga Shqipëria
  KORFUZ- Një ton drogë e tipit marijuanë e ngarkuar në një gomone e cila ishte nisur nga Shqipëria drejt Greqisë u kap dhe u sekuestrua mbrëmë nga policia greke.

  Mjeti lundrues me lëndën narkotike u konstatua nga policia shqiptare dhe konkretisht nga Qendra Operacionale Ndërinstitucionale Detare dje rreth orës 22.00 teksa tentonte të afrohej në brigjet shqiptare duke u futur në Gjirin e Bunecit.

  Sipas një njoftimi zyrtar të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë menjëherë u informuan strukturat vendrore të Policisë Kufitare, të cilat organizuan punën për kapjen e mjetit lundrues me një gjatësi rreth 12 metra, me 2 motorë me nga 350 kuaj fuqi secili. Për ndalimin e gomones u vunë në dijeni dhe autoritetet policore italjane dhe greke. Në ndjekje të gomones u vunë mjetet e Guardia di Finanza, si dhe avionë të Frontex.

  Si rezultat i ndjekjes nga mjetet lundruese të Policisë Kufitare, mjeti lundrues ka ndryshuar drejtimin e lëvizjes së tij. Mjeti i është afruar brigjeve greke dhe konkretisht përmes Kanalit të Korfuzit po i drejtohej ishullit të Qefalonisë. Forcat greke të policisë të njoftuara nga ato shqiptare mundën të sekuestronin lëndën narkotike në sasi rreth 1 ton marijuanë si dhe pronarin grek të skafit.
  (ns/shqiptarja.com)

 4. Zogaj Leku sagt:

  Die Sarande Gerichts Mafia: tarë. Ata janë Bledar Sula dhe Idriz Vladimir Çela. zu 7 Jahren Haft verurteilt in 2010, wegen Drogen schmuggel, wurden erneut festgenommen, wegen Drogen schmuggel.

  22 Gusht 2012 – 10:50
  AKTUALITET
  Kapen 651 kg mariuanë, droga
  nga Saranda me skaf në Greqi

  Të tjera rreth shkrimit
  Itali,shqiptarët drogë për klientët VIP
  IGUMENICE- Një sasi prej 651 kg lëndë narkotike e llojit mariuanë është sekuestruar në orët e para të mëngjesit të sotëm në Plataria të Igumenicës, 5 km në thellësi të tokës greke.

  Policia greke bën të ditur se droga, me prejardhje nga Lazarati dhe nga Saranda ka hyrë në tokën greke me anë të një skafi. Policia e vendit fqinj sekuestroi skafin dhe ndaloi drejtuesin e tij i cili është shtetas grek, banor në Sajadhes, të Igumenicës. Droga është bllokuar në momentin kur po transportohej në kamionçinë. Policia ndaloi 5 persona prej të cilët 2 shqiptarë të cilët dyshohet se janë nga Lazarati dhe 3 shtetas grekë, informon korrespondenti ynë në Gjirokastër, Piro Nase.

  Dyshohet se trafikantët nga Lazarati kanë transportuar drogën, e sistemuar në 15 çanta fillimisht në Sopot, më pas Delvinë, Sarandë dhe përmes detit ka kaluar në tokën greke. Nisin hetimet për të zbardhur detajet e trafikut.

  TE ARRESTUARIT
  Pak orë më vonë policia bëri të ditur dhe emrat e të arrestuarve shqiptarë. Ata janë Bledar Sula dhe Idriz Vladimir Çela. Ky i fundit ishte shpallur në kërkim pasi ishte dënuar me 7 vjet burg për trafik droge nga Gjykata e Sarandës. Çela ishte dënuar me 7 vjet burg pasi është vërtetuar se në janar të 2010 kishte braktisur në Qafën e Gjinës një makinë me 250 kg mariuanë.
  (sg/shqiptarja.com)