Die Drogen Fähre „Veronica“, blockiert den Hafen von Vlore : 5.000 Adminstrative werden entlassen

update 24.12.2011, weil nun neue Berichte kommen.

Es drehte sich Alles um eine Transport Ex-Import Firma, einem uralten System der Balkan Mafia.

“Transporti Primiceri Vlora”, war der Schlüssel Punkt, und einer Albanisch – Italienischen Familie: Primiçeri.

 

Lajme Nga ARBEN RROZHANI 24 Dhjetor 2011 – 17:00
Share

Share

Përgjimet, si kalonte droga
me tragetin Vlorë-Brindizi

Die Fähre „Veronica“, (Veronica Line) blockiert den Hafen von Vlore, nachdem das Schiff sich in einem Sturm losgerissen hatte, weil kein Seemann dort übernachtete, noch die Hafen Meisterei besetzt war. Wie im TV erklärt wurde, versuchte man ein Frei Schleppen, aber das Schiff hat sich tief in den Sand eingegraben. Ein typisches verantwortloses Verhalten des in Besitz der Drogen Mafia befindliches Schiffes, was erhebliche Schwierigkeiten in Italien bereits hatte, weil man wieder Container anschweiste, wo dann durch Taucher die Drogen in Italien vom Rumpf der Fähre abgeholt wurde. Ein Geschäfts Erfolg Modell des damaligen Ministers Agron Duka, mit seinem Schwager Lefter Koca – Nard Koka in Durres. Inzwischen geht es um eine grosse Anti Mafia Polizei Operation, rund um die „Sacra Corona Unita“, wo ja der Boss u.a. in Vlore vor über einem Jahre verhaftet wurde: Albano Prudentino und erneut auch die Moslem Bruderschaft Mafia aus Ägypten, welche seit 1997 in Albanien herumtobt u.a. mit der Baufirma „Hawai“, welche nur illegal überall baute!

19/12/2011 07:27

 

Sekuestrohet trageti italian në Vlorë, transportonte drogë

 

 Flamur Vezaj

Prokuroria për Krimet e Rënda ka sekuestruar me kërkesë të homologëve italianë tragetin e linjës Vlorë-Brindizi, “Veronica Line”, me dyshimin se shfrytëzohej për transport droge nga vëllezërit italianë Primaceri, të arrestuar në vendin e tyre. Lajmi konfirmohet nga burimet zyrtare të institucionit të akuzës dhe Gjykatës së Lartë, ku pronarja e tragetit të pasagjerëve ka bërë rekurs, duke kërkuar lirimin e anijes së bllokuar. Sipas këtyre të dhënave, mësohet se nga Gjykata e Lartë shtetasja egjiptiane Nahla Mohamed Aly Mohamed Abdelsamie kërkon lirimin e tragetit të bllokuar me pretendimin se ai është blerë nga ajo tek vëllezërit Primaceri dhe që nuk ka lidhje me trafikun e drogës.

“Prokuroria e Leçes pas hetimeve disa mujore, ka arrestuar katër vëllezërit Luigji, Osvaldo, Salvatore dhe Ezio Primaceri, pronarë të pesë kompanive të ndryshme, duke i akuzuar për “trafik të lëndëve narkotike” në kuadër të organizatës kriminale në bashkëpunim me tetë shtetas të tjerë shqiptar, të cilët janë arrestuar. Katër vëllezërit Primaceri, dyshohet se për një periudhë të ndryshme, kanë arritur të trafikojnë nga Shqipëria drejt Italisë një sasi prej mbi 300 kg marijuhanë dhe mbi tre kg heroinë, sasi këto të sekuestruara. Dyshohet se vëllezërit Primaceri, shfrytëzonin kamionët e kompanive të tyre, duke i ngarkuar në Shqipëri me marijuhanë dhe më pas me tragetin e tyre “Veronika Line” të linjës Vlorë-Brindëzi i sillnin në Itali, nga ku i shpërndanin me pakicë”,- thuhet në materialet e ardhura nga autoritet e drejtësisë së Leçës. Por, dyshohet se përveç sasive të sekuestruara, vëllezërit Primaceri kanë trafikuar edhe herëve të tjera sasi droge në rajonet e Pulias, Lazios, Toscanës dhe Venetos, që autoritet e karabinierisë italiane nuk kanë arritur t’i sekuestrojnë.

Bazuar në këto dyshime, Gjykata e Leçës, seksioni i “Antimafias”, me kërkesë të prokurorisë ka vendosur sekuestrimin e pasurisë së vëllezërve Primaceri, që sipas medieve italiane, arrin në shumën 20 milion euro. “Në Itali Gjykata e Leçes, ka vendosur sekuestrimin e të gjithë llogarive bankare, pronat, kompanitë dhe aktivitetet e bizneseve që figurojnë në emër të vëllezërve Primaceri apo të afërmve të tyre, që kapin vlerën e rreth 20 milion euro. Bazuar në vendimin e Gjykatës, autoritetet e drejtësisë italiane me letër-porosi kanë kërkuar nga Prokuroria për Krime të Rënda bllokimin e tragetit “Veronica Line” që ndodhej në kalatën e portit të Vlorës”-thuhet nga të dhënat e prokurorisë. Ky sekuestrim, është kryer edhe me vendim të Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, që është lënë në fuqi edhe nga Apeli, çka i ka detyruar avokatët e egjiptianes Abdelsamie t’i drejtohen Gjykatës së Lartë me rekurs. Sipas pretendimit të rekursit, pronarja egjiptiane prej kohësh e ka blerë tragetin nga vëllezërit Primaceri dhe aktiviteti i saj nuk ka lidhje me aktivitetin e vëllezërve të arrestuar në shtator të këtij vitit.

 

 

Shqiptarët morën peng Luixhi Primacerin për drogën

Njëri nga vëllezërit Primaceri, konkretisht Luixhi, është arrestuar në shtator të këtij viti sapo ka zbritur nga trageti i linjës Vlorë-Brindëzi, ku po kthehej nga Shqipëria, ku sipas tij, kishte qenë për biznes. Por, në prill të 2009 Luixhi Primaceri është rrëmbyer me forcë nga shtetasit shqiptar, E.Sadikaj dhe N.Kafilaj, të dyshuar edhe këta si trafikant droge. Këta të dy, për të shtënë në dorë një ngarkesë prej 184 kilogram marijuanë, që kishte mbërritur në Itali nga Shqipëria, e cila ishte fshehur pranë magazinave të vëllezërve Primiçeri, sekuestruan vëllanë më të vogël të tyre. Në fakt, një pjesë e drogës, rreth 100 kg, ishte sekuestruar nga forcat e rendit më 24 mars 2009. Rrëmbimi i tij, sipas medieve italiane, është kryer më 17 prill 2009 në Romë, ku Luixhi Primiçeri kishte shkuar për të takuar dy shqiptarët. Të tre ata u takuan në rrugën “Kazilina”, pranë hiper-merkatit “Ipercoop”. Karabinierët kishin arritur të regjistronin telefonatat e tyre, duke dokumentuar sekuestrimin e biznesmenit nga Salento. Pak pas kësaj, Luxhi Primiçeri kishte telefonuar një tjetër person nga trafikantët e supozuar shqiptarë, të përfshirë në operacion, S.Gockaj, me nofkën “Neri”, i cili i ka thënë “Unë këtu jam futur në m…, rregulloji gjërat menjëherë, pasi me mua nuk ke punë më, por po të them, menjëherë, të lutem, të lutem…” Më pas, Luixhi Primiçeri i telefonon vëllait Osvaldo, që të dërgojë menjëherë ngarkesën me drogë”. “Kamionin sille nesër, ti vetë mos eja prej andej nëse gjithçka nuk është në rregull, ti duhet të vish këtu vetëm nëse gjithçka është Ok”. Atmosfera bëhej gjithnjë e më e nderë, dhe një nga rrëmbyesit e supozuar i telefonon ndërlidhësit të vëllezërve Primiçeri, S. Gockajt, të cilit i thotë shprehimisht: “Që ta le të lirë, dua ato 184 që mungojnë, të miat dhe të tjerat”. Pas rreth katër orësh, Luixhi Primiçeri lihet i lirë dhe largohet nga Roma.

 

Detaje

24 mars 2009, në Brindisi, E.Ismaili u arrestuan, dhe D.Jahaj e R.Bass, ku i është sekuestruar 100 hashash.

Më 27 prill 2009, në Casarano, u arrestuan dhe G.Zyko e K.Hysaj, ndërsa mbante 52 kg hashash

Më 27 maj 2009 at Gioia del Colle (BA), në rrotat e një kamioni të kompanisë “Ltd Primiceri” janë sekuestruar 17 kg hashash

Më 15 korrik 2009, në Brindisi, është sekuestruar 3.789 gramë heroinë dhe janë arrestuar shqiptarët A.Gjuzi e A.Dushku

Më 23 Tetor 2009, në Brindisi, u kapën 143 kg marijuanë e gjetur brenda rrotat e rimorkio drejtuar për një kompani të “Primiceri”.

 

Sekuestrime

Gjatë operacionit u krye sekuestrimin e aseteve të lidhura me Primiceri, për një vlerë të vlerësohet në 20 milionë euro, duke përfshirë edhe pesë kompani, anije-traget “Veronica Line” (tonazhit të 1.600 ton në ngarkesë të plotë) që mbajnë flamurin e Shën Kitts Nevis (KN),

79 automjete përfshirë edhe kamionë, rimorkio, kamionë, furgonë dhe makina.

 

Konfiskime

FERGOMLINE DE ITALI SRL Me seli në Itali Matino Avenue 35 / c, F.

TRANSPORTIT LLI Primiceri SRL, me zyrë të regjistruar në Via Provinciale Casarano Supersano 3 km, Salvatore Primiceri

TRANSPORTIT LTD, me zyrë të regjistruar në Itali Viale Matino n.35,

TRANSPORTIT Primiceri EZIO SRL, me zyrë të regjistruar në Itali Viale Matino 35;

TRANSPORTIT LTD, me zyra të regjistruara në Via Matino Itali 35. Osvaldo Primiceri

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/12/19/sekuestrohet-trageti-italian-ne-vlore-transportonte-droge/

Stuhia, trageti këput litarët
bllokon punën në portin e Vlorës

 

Të tjera rreth shkrimit

Qafë Thanë, bllokohen 20 kamionë

VLORE- Moti i keq dhe reshjet e shoqëruara me stuhi kanë shkaktuar probleme në portin e Vlorës. Mediat raportojnë se mëngjesin e sotëm trageti i linjës Vlorë-Brindisi i cili prej 16 muajsh nuk funksionon ka këputur litarët dhe ka dalë në cekëtinë duke penguar punën normale në port.

Trageti, në momentin e këputjes së litarëve ka qenë pa marinar në bord dhe është spostuar midis dy kalatave. Sipas specialistëve të portit kjo situatë e rëndë mund të bllokojë totalisht punën në portin e Vlorës pasi tragetet dhe anijet tregëtare nuk mund të manovrojnë dhe rrezikohen nga ky traget.

Forcat detare po përpiqen që me dy rimorkiatorë ta nxjerrin anijen në det dhe ta riankorojnë në mol, por kjo duket e pamundur pasi dallgët e kanë zhytur anijen në rërë. Trageti i linjës Vlorë-Brindisi ka dalë nga itinerari I lëvizjes rreth 16 muaj më parë për shkak të procedurave me shtetin italian dhe që prej asaj kohe kjo anije ka qenë problem për punën normale në portin e Vlorës duke mos ditur ku ta çojnë.

Ish-pronarët kanë problem me shtetin italian dhe prokuroria e Vlorës së bashku me atë italiane e kanë nën sekuestro prej 2 muajsh këtë traget. Ndërkohë po kërkohet ndihmë edhe nga Durrësi për nxjerrjen në kalatë të këtij trageti me vlerë 300 mijë euro. Ajo që mbetet shqetësuese është fakti se ky traget rrezikon të përplaset me anijet e tjera nëse kushtet klimaterike do të përkeqësohen në vijim, raporton Ora news.

http://www.shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=67352&IDCategoria=1

Sogar gewählte Abgeordnete hauen aus Albanien ab und geben ihr Mandat ab.

Die SP Abgeordnete Rudina Seseri,weilt bereits in den USA und hat von Albanien die Nase voll. Die Immobilien und sonstigen Mafia Geschäfte, hatte sich wohl in Luft aufgelöst, so das die Dame in die USA zurückkehrt und stellte ihr Mandat zur Verfügung. Alles Luft Nummern der US – Albanischen Mafia. Es ist nun mal eine Welt Premiere, wenn kriminelle Politische Banden, sogar alle Jahre langen Warnungen ignorieren und den Tourismus und die Küsten Umwelt wie die besonders geschützten „Zone Touristik“ zerstören, in einem Art Taliban Rausch und Dumm Orgie.

Die meisten sind sowieso inkompetent, haben Null Schulbildung, was allein schon ein Skandal ist, weil früher wurden doch die viele Posten, nach Qualifikation besetzt: Man nannte diese Leute die „Technikels“! Der Rest inklusive vieler Diplomaten, oder Polizisten, alle Präfekten, kennen die Aufgaben ihres Jobs nicht, noch die wichtigsten Gesetze.

169.000 Staatsangestellte, wobei 100.000 vollkommen sinnlose Gestalten sind, welche ihre Aufgabe nicht kennen, dafür aber verwandt mit irgendjemand sind. 

17 Dhjetor, 2011

Flash / Sociale | nga AMA-News

 

Kriza ekonomike, hiqen nga puna 5 mijë vetë në administratë !

 

Një urdhër i brendshëm dhe supersekret ka qarkulluar ditë më parë nëpër institucionet shtetërore, përfshi ato buxhetore dhe të administratës së lartë. Bëhet fjalë për reformën më të dhimbshme që njeh kosto sociale, siç është punësimi. Të paktën 5 mijë vende pune do të shkurtohen deri në fund të muajit janar si pasojë e krizës së thellë ekonomike që po përjeton vendi. Megjithëse qeveria publikisht nuk e ka pranuar krizën, duke deklaruar se rritja ekonomike është optimale dhe optimiste, shkresa e dërguar në ministri dhe më tej drejtorive vartëse në shkallë hierarkike, demonstron të kundërtën. Të gjitha institucionet do të raportojnë organikën që kanë dhe do të dorëzojnë listën me shkurtime sipas drejtorive apo sektorëve përkatës. Lajmin e bënë me dije për agjencinë AMA disa burime të besueshme në institucione, që konfirmojnë reformën në vendet e punës. Sektorët më të prekshëm do të jenë arsimi, shëndetësia, ministritë dhe të gjitha drejtoritë vartëse. Largimeve nga vendet e punës mësohet se nuk do i shpëtojnë as sektorët e policisë dhe ushtrisë, apo drejtësia dhe disa prej institucioneve që cilësohen si të pavarura. Në total llogariten të paktën 5 mijë vetë të administratës që pritet t’i thonë lamtumirë vendeve të punës deri në fund të muajit janar. Reforma e parë kujtojmë lexuesit se është bërë gjatë muajit shtator, ku ikën të paktën 3 mijë vetë nga puna menjëherë pas përfundimit të zgjedhjeve lokale. E gjendur në vështirësi, kundrejt edhe rekomandimeve të FMN-së apo Bankës Botërore, për të mos marrë borxhe dhe për të kursyer nga buxheti, qeveria është detyruar që nëpërmjet mos rritjes së rrogave e pensioneve, shkurtimeve të zërave operativë, ta shoqërojë edhe me largime nga puna. Edhe pse nuk kanë munguar tërheqjet e borxheve për veprat e mëdha në rrugë, para që janë tërhequr nga lindja e largët, kryesisht bota arabe. Largimi i 5 mijë të punësuarve pritet që t’i zgjasë sadopak jetën administratës së mbetur. Por burime të rezervuara shprehen se numri i të larguarve mund të shkojë deri në 10 mijë persona, po për shkak të mungesës së konfirmimit kjo shifër fundit mbetet hipotetike.

http://www.ama-news.al/2011/12/kriza-ekonomike-hiqen-nga-puna-5-mije-vete-ne-administrate/

Alles dreht durch in Albanien, weitweg von jeder Realität, von durchgeknallten Pyschopaten der Regierung, deren Plünderungs Feldzug, primitivster Art, dümmer wie Tiere. Neuer Höhepunkt ist, das eine 4,6 % ige Strom Preis Erhöhung notwendig war (3 Jahre gab es keine Erhöhung und viele Leute, inklusive Ministerien, bezahlen keinen Strom). Die Regierung zwingt aber vor lauter Panik, die CEZ Strom Firma, zu einer 19 % Reduzierung des Preises. Wie das weiter gehen soll, weil sowieso kein Geld mehr für Strom Import vorhanden ist, weiss niemand. Weitere notwendige Investionen in die maroden Netze und Umspann Werke, können nicht gemacht werden.

CEZ pas vendimit të ERE: Bllokohen investimet

CEZ Shpërndarje ka shprehur dje qëndrimin e saj për çmimin e ri të energjisë, një ditë pas vendimit që mori Enti Rregullator i Energjisë.

Në kohën kur çekët kishin aplikuar për një rritje mesatare prej 4.6 për qind të çmimit të energjisë, ka ndodhur krejt e kundërta dhe tarifa e tyre është ulur me 19 për qind.

Wichtiges Geschäfts Modell der Albanischen Politiker ist die Drogen Verteilung, Diebstahl von Grundstücken und deren illegaler Verkauf und sonstige Geschäfte und vor allem in Taliban Art, die gesamten Tourismus mit seinen kriminellen Plünderungs Banden zu zerstören. Jeder Baum an der Küste, muss zerstört werden, um in Überfall Taliban Art, dann blitzschnell herumbetoniert werden.

Es wirft ein besonderes Licht auf die Salih Berisha und Ilir Meta Familie: Denn der Schwiegersohn von Salih Berisha: Jamarber Malltezi – Ehefrau Argita Berisha, war sogar Weltbank Koordinator für den „Coastal Management Plan“ und trotzdem wurde Nichts umgesetzt, das trotz Urbanistik Pläne, man die „Zone Touristik“ schützt, Ausländischen Eigentum und Umwelt sowieso usw.. Dieser primitiven Idioten Familien ist halt Alles egal und man macht seine Counsel Beschlüsse, eher zur Show und Eigen PR, wie die Gesetze.

Vor allem auch über das Langzeit Modell der Diplomaten und im Moment aber auch schon vor 10 Jahren: Der Verkauf neuer Identitäten, für Gesuchte und im Moment vor allem auch für die Kosovo Mafia, wie der Verkauf der neuen Biometrischen Pässe an Islamische Terrorsiten, wo dann als Zugabe auch gleich NATO Top sercret Geheimnisse verkauft werden, oder Waffen auch an die Hisbolla. Kurz gesagt: Alles normal bei Albanischen Diplomaten, Politikern, oder NATO Angestellten, wobei Arthur Kuco, langjähriger NATO Botschafter, ebenso Motor im Drogenhandel, vor 10 Jahren war, als Partner des Duka-Lefter / Nard Koca Kartells.

Eine Ex-Ministerin ist schwer verunglückt auf der Autobahn Tirana-Durres. Medien Ereigniss, was man nicht verstehen kann, bei einer Ex-Ministerin, welche zu 100% verantwortlich ist, das viele Kultur Denkmäler zerstört und gestohlen wurden. Ebenso viele Grundstücke von Antiken Stätten, Kultur Denkmälern wurden illegal bebaut, wo wohl diese Ilir Meta Bande der damalige Motor war, in einem Taliban Zerstörungs Kultur Rausch. Die Profi Verbrecherin rund um die Skrapari Bande der LSI Partei, ist Vertreterin aus Skhoder. Auf Esmeralda Uruçi, kann die Welt verzichten. Ebenso wurde der damalige Sport, in eine Mafia Zweigstelle umgewandelt, inklusive vielen Morden im Fussball Verband und nicht nur Drogen schmuggel.

Professor Dr. Esmeralda Uruçi (Aleksander Moisiu University, Durrës, Albania), aber nicht die Zerstörung, der Strände, der Bäume und der Strände, vor und in der Nähe der Universität gestoppt, was Alles über diese merkwürdige Frau sagt. Wirtschaft Professorin, und jetzt sind bei dem Desaster Tausende von Arbeitsplätzen rund um die Fischerei und dem Tourismus verloren und viele Lokale standen ja schon in 2010, leer in der Nähe der Universität herum. Vielleicht ein neues Lehr Modell in Albanien, wie man eine Wirtschaft am schnellsten zerstört.

Aksidenti rrugor, plagoset ish-ministrja e Kulturës, Esmeralda Uruçi

Ish-ministrja e Kulturës në kohën e Partisë Socialiste, Esmeralda Uruçi, ka mbetur e plagosur në një aksident automobilistik. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në aksin Tiranë-Durrës.

Mësohet se përveç saj, i plagosur ka mbetur edhe bashkëshorti i vet. Sipas burimeve të policisë, ata janë përplasur me një automjet tjetër, i cili është larguar nga vendi i ngjarjes pas aksidentit.

Ende nuk dihen arsyet e aksidentit, por mendohet që të ketë ndikuar koha e keqe. Për momentin, dy bashkëshortët janë jashtë rrezikut për jetën.

Uruçi ka qenë për disa kohë në krye të LSI-së së Shkodrës, por më pas vendosi që të japë dorëheqjen, pas pakënaqësive të drejtimit të partisë nga ana e Ilir Metës. 

17 Dhjetor, 2011

Aktualitet | nga AMA-News

 

E përgjoi, gardisti rreh Agron Kuliçin te paradhoma e Berishës

Auf Vorschlag des Verteidigungs Ministers Arben Imani, werden 4 höchst rangige Offiziere entlassen, bzw. in den Ruhestand versetzt. Der korrupte Generalstabs Chef: Colonel Xhemal Gjunksh, bleibt im Amte, er kommt ja auch aus Nord Albanien.

 

17 Dhjetor, 2011

Politikë | nga AMA-News

 

Ushtria “kashtë e koqe”, Topi shkarkon 4 gjeneralë, ia propozoi Imami

 

Presidenti Bamir Topi ka firmosur sot dekretimin e shkarkimit dhe nxjerrjes në rezervë të katër funksionarëve të lartë të Forcave të Armatosura. Propozimi ka ardhur nga ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, dhe ka marrë firmën e kreut të shtetit pa u dhënë një motivacion zyrtar për këtë shkarkim që prek emra të njohur të FA-së. Në faqen e Presidencës njoftohet se Presidenti Bamir Topi dekretoi shkarkimin dhe nxjerrjen në rezervë të Zëvendës komandantit të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes, Vladimir Qirjazit. “Në mbështetje të nenit 93 të Kushtetutës së Shqipërisë, si dhe të nenit 7, pika 8 të ligjit nr. 8671, datë 26.10.2000 “Për Pushtetet dhe Autoritetet e Komandimit e të Drejtimit Strategjik të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar, me propozim të ministrit të Mbrojtjes, dekretoj shkarkimin nga detyra dhe nxjerrjen në rezervë të Gjeneralbrigade Vladimir Qiriazi, Zëvendëskomandant i Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes”, thuhet në njërin prej dekreteve. Ndërsa tjetri vijon me nxjerrjen në rezervë të Komandantit të Forcave Detare, Kudret Çela. Në dy dekretet e tjera të publikuara bëhet e ditur nxjerrja në rezervë të oficerit me gradë madhore Arian Zaimi, me detyrë këshilltar ushtarak i ministrit të Mbrojtjes si dhe nxjerrjen në lirim të oficerit me gradë madhore Gjeneral Major Maksim Hamza Malaj. Arian Zaimi, ka mbajtur më parë postin e atasheut ushtarak të Shqipërisë në NATO.

In Chaos von Vlore, versucht man die Illegalen Bauten aufzunehmen in eine digitale Karte und zulegalisieren. Wie die Weltbank bereits erläuterte, wird der Grundstücks Raub und die Legalsierung nur in den informalen Gegenden, viel zu billig durchgeführt, so das keine echten und alten Grundstücks Eigentümer entschädigt werden können. Also geht der Grundstücks Raub,mit Waffen Gewalt weiter, wo es schon 8.000 Tode gegeben hat. Weltbank bereits erläuterte, wird der Grundstücks Raub und die Legalsierung nur in den informalen Gegenden, viel zu billig durchgeführt, so das keine echten und alten Grundstücks Eigentümer entschädigt werden können. Also geht der Grundstücks Raub,mit Waffen Gewalt weiter, wo es schon 8.000 Tode gegeben hat. Obwohl keine Legalisierung in den Küsten Gebieten, noch in ehemaligen Fabrik Geländen geschieht, wird munter und lustig weiter Grundstücke geraubt, wie der Fall Kononi zeigt, wo gleich 1.000 Hektar gestohlen wurden

2 Responses to “Die Drogen Fähre „Veronica“, blockiert den Hafen von Vlore : 5.000 Adminstrative werden entlassen”

 1. Balkansurfer sagt:

  Ein besonders grausamer Mord in einer Familie in Pogradec. Ein 51-jähriger tödete seine 38 Cousine und zerstückelte Selbige. Offensichtlich hatte die ermordete Cousine dem Mörder Gurali Dikellari, Vorhaltungen gemacht, weil er ein 17-jähriges weibliches Familien Mitglied verkaufte in die Prostituion

  19 Dhjetor, 2011 Aktualitet | nga AMA-News
  Ngjarje horror në Pogradec, masakron kushëririn me sëpatë e sqepar
  Policia e Pogradecit ka arrestuar gjatë ditës së sotme 51-vjeçarin Gurali Dikellari, që akuzohet se ka masakruar kushëririn e tij, 38-vjeçarin Miron Begollari.

  Sipas burimeve të policisë, viktima, që është gjetur dje i vdekur në shtëpinë e kushëririt të vet, është masakruar me sëpatë dhe sqepar.

  Gjatë këqyrjes së vendit të ngjarjes u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale një sëpatë, një sqepar, një xhup në ngjyrë të zezë, të cilat ishin të njollosura me një lëndë në ngjyrë të ngjashme me atë të gjakut.

  Gjatë kontrollit të telefonit të celularit të të dyshuarit, policia bëri me dije se ka gjetur mesazhe që bënin me dije trafikimin e një vajze 17-vjeçare dhe për këtë arsye ai mund të akuzohet përveç vrasjes, edhe për shfrytëzim prostitucioni. Ende nuk janë zbardhur arsyet që e çuan atë drejt masakrimit të kushëririt të tij.
  http://www.ama-news.al/2011/12/ngjarje-horror-ne-pogradec-masakron-kusheririn-me-sepate-e-sqepar/

 2. Zogaj Leku sagt:

  noch eine Fähre wurde beschlagnahmt, aber weil man in Brindisi, 800.000 € Hafen Gebühr SChulden hatte.

  Brindizi, 250 shqiptarë bllokohen 20 orë në port
  28/03/2012 03:50
  Facebook

  Rreth 250 pasagjerë shqiptarë mbetën të bllokuar për më shumë se 20 orë në portin italian të Brindizit, bëjnë të ditur raportet.

  Shkaku për këtë ka qenë sekuestrimi nga ana e autoriteteve të tragetit që do të udhëtonin shqiptarët, drejt portit të Vlorës. Trageti “Ionian Spirit” u bllokua për shak se kishte një detyrim prej 800 mijë eurosh ndaj autoriteteve.

  Pasagjerët shqiptarë në Brindizi pritën 12 orë për të bërë ankesat e para tek policia portuale.

  Duke parë situatën e pashpresë, 100 prej pasagjerëve shqiptarë u larguan për të lundruar drejt vendlindjes nga porti i Barit.

  Ndërkohë 149 pasagjerë të tjerë pritën deri në orët e vona të mbrëmjes të imbarkoheshin në një tjetër traget.

  Bëhet e ditur se mes pasagjerëve kishte të moshuar, gra dhe fëmijë.

  http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=231572&ref=ml