Ausländischer Investor: “banditët ordinerë” und Interpol Suche, nach Banditen mit erkauften „biometrischen Pässen“

dd

14 Leute, stehen allein auf der Interpol Fahnungs Liste, der Kosovaren Gang: des Dritan Kateshi, Ndriçim Sadushi: 

Aus der Mafia Hochburg Pec im Kosovo, mit Durres Wohnungen und Lokalen, wie immer. Pec = Hochburg der Europa Verbrecher Kartelle des Ekrem Lluca und der Haradinaj Banden. Selbige fuhren nach Albanien und „erpressten“ Polizei Offiziere, das man ihnen wie in Durres, neue Pässe gibt, was ja vor aller Augen ablief, eine Invasion der Kriminellen rund um die Rruga Taulantia.

I superkërkuari i Interpolit me pasaportë biometrike 

TIRANE-  Një nga ish protogonistët më të rrezikshëm të bandë së Dritan Kateshit, Ndriçim Sadushi, i cilësuar si një nga 14 personat më të rrezikshëm të kërkuar nga  Interpol, sipas policisë britanike, Scotlan Yard, lëviz në Angli dhe në vende të tjera të europës, me pasaportë biometrike shqiptare.

Lajmi konfirmohet për gazetën „Shqiptarja.com“ nga burime të SHISH, dhe Ministrisë së Brendëshme. Sipas tyre, Sadushi, i cilësuar si person tepër i rrezikshëm,
aktualisht po përdor një emër tjetër të rremë, pas gjashtë të tillë që ka përdorur që nga viti 2000, dhe këtë e ka „kopsitur“ në një pasaportë orgjinale biometrike shqiptare.

Vetëm 3 ditë më parë, tre persona u arrestuan dhe dy të tjerë janë nën hetim në gjendje të lirë, pasi akuzohen për presion ndaj zyrtarëve shtetërorë, me qëllim
falsifikimin e pasaportave biometrike. Personat e arrestuar në kuadër të operacionit „Kalimi“, Tefik Shehu, Ismet Rrahmani, banues në Pejë të Kosovës dhe Genc Kodra, prej kohësh pajisin në shkëmbim të shumave të mëdha deri në 4 mijë euro. Sipas policisë, këta persona në bashkëpunim me njeri tjetrin dyshohet të kenë ushtruar ndikim të paligjshëm pranë punonjësve të strukturave të aplikimit e pajisjes me pasaportë dhe me anë të presionit tentonin të nxirrnin pasaporta biometrike false.
Shkrimin e plote mund ta lexoni sot në „Shqiptarja.com“

Falsche biometrische Pässe, neue Idenditäten für Kriminelle :: Nichts Neues aus Albanien.

Offiziell, wurden bereits 500 falsche Biometrische Pässe aufgeben, was im übrigen auch rund um den Mossad, die Dubai Anschläge in Deutschland vorkommt, bzw. von International agierenden Verbrecher Clans, leicht zu organisieren ist. Man übernimmt einfach die Idendität, von einem Dritten. Wir denken, mit 18 Jahre Erfahrung auf dem Gebiet, das es wohl eher in Richtung knappe 1.000 falsche Biometrische Pässe sind, wie ja jüngste Anschläge, Festnahmen zeigen, hat jeder Kriminelle, verschiedene Namen und operiert nicht mit seinem Ursprungs Namen. Doppelt wählen, mit falschen ID Karten, Null Problem, bis hin zu gefälschten Gesetzes Abstimmungen im Parlament, durch die uralt Kommunistin: Josefina Topalli.

Salih Berisha und sein Wahl Fälschungs Programm mit Ferdinand Poni, wo so 8.000 neue ID Karten ausgegeben wurden.

“banditët ordinerë”, als ordinäre Banditen, wird die Albanische Regierung bezeichnet auch rund um die Bulqize Banditen. David Cliff von der Kanadischen Firma: Empire Mining Corporation”, wurde praktisch die Lizenz entzogen, weil ihnen die Verwertung des Chroms verboten war. Man gab diese durchaus Profi Firma, nur eine Lizenz zur Erkundung von Chrom Erz Vorkommen und versuchte dann Beteiligungen und Jobs für Verwandte zu erpressen, ein uraltes Scheme in einer kriminellen Idioten Kultur. Herab gesunken im Nichts, Null Schutz für ausländische Investoren und man sucht nur Dumme und Naive, welche teure Erz- oder Öl Erkundigen machen sollen, um dann Fake Firmen zugründen um Beteiligungen zuerpressen, oft über Zypriotische Banken und Firmen.

Bulqizë, tërhiqet kompania “Empire Mining Corporation”

TIRANE- Skandal i ri në Bulqizë. Këtë herë, është ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës që ka bërë një „hile“ jo të vogël, e cila rrezikon të dëmtojë edhe më tej emrin – tashmë të komprometuar – të zonës më premtuese minerare të vendit. Kanadezët e „Empire Mining Corporation“ njoftuan dje zyrtarisht se ndërpresin çdo lloj punimi në Shqipëri, për shkak se, në lejen e rinovuar të kërkimit të mineralit të kromit, të dhënë nga qeveria shqiptare, janë pakësuar koordinatat e zonës, së akorduar më parë për të, në sipërfaqe dhe në thellësi të nëntokës.

ZYRTARET
Ka qenë vetë drejtori i përgjithshëm dhe president i firmës kanadeze, David Cliff, i cili ka bërë të ditur dje se autoritetet shqiptare janë përpjekur ta minimizojnë problemin. Si ministri Nasip Naço, ashtu edhe një nga këshilltarët e kryeministrit Sali Berisha, ka thënë ai për median, janë kontaktuar nga ana e drejtuesve të firmës. Ata u kanë thënë se veprimi ndaj tyre ka qenë thjesht pasojë e gabimeve të bëra nga Agjencia e Burimeve Natyrore. Po të ishte vetëm kjo, shtoi presidenti Cliff për agjencinë REUTERS, çështja do të mund të zgjidhej menjëherë, por ai konstaton se kjo „rrudhje“ e lejes është akti i fundit i një serie zvarritjesh burokratike, me të cilat është hasur vazhdimisht kompania në Shqipëri.

VENDIMI
„Drejtuesit e kompanisë vendosën që e vetmja rrugë e mundshme është të ndërpriten punimet në Shqipëri dhe të pezullohet nga puna personeli i punonjësve në vend, deri sa licensat e kërkimit minerar të korrigjohen dhe të na jepen plotësisht licensat minerare“, shtoi Cliff.
Sipas REUTERS-it, zyrtarët e METE-s nuk pranuan të bënin asnjë koment për ngjarjen.
Lejet
Presidenti kanadez deklaroi se, në përputhje me kërkesat e ligjit të ndryshuar shqiptar për minierat, „Empire Mining“ aplikoi që në janar të këtij viti për të rinovuar automatikisht licensat dhe një gjë e tillë iu akordua nga METE më 30 tetor 2011. „Ndërkohë që ishim në pritje të lejes, kompania jonë u lejua të vazhdonte eksplorimin për mineralin e kromit në Bulqizë, por pa u lejuar që të kryente punime minerare“, tha ai. Në shtator, kompania filloi shpimet për të zbuluar praninë e mineralit të kromit dhe doli se në minierën që u ishte akorduar për këtë veprim kishte një zonë me mineral të pasur dhe të shumtë në sasi.
Sipas ligjit të vjetër, kompania kanadeze lejohej të shiste mineralin, të cilin e zbulonte gjatë punimeve të shpimit, ndërkohë që ligji i ri kërkon që minerali të shitet vetëm kur të jepet një leje e posaçme shfrytëzimi. Qëllimi i „Empire“, sipas Cliff-it, ishte që të grumbullonte mineralin e nxjerrë gjatë punimeve të kërkimit dhe njëkohësisht të aplikonte për leje shfrytëzimi.

BULQIZA
Çfarë ka ndodhur në të vërtetë? Problemi i kanadezëve ka të bëjë me zonën ku ata po kryenin punimet. Bulqiza është kthyer prej kohësh në një „Far Ëest“, ku, për shkak të kërkesë së lartë dhe çmimit të rritur të kromit në tregjet e huaja, ka plasur një vazhdë skandalesh korruptive, shoqëruar me shkëmbime zjarri bandash në mes të qytetit, shembje galerish, greva urie shumëmujore, shitje licensash nën dorë, etj. Në këto afera janë përfshirë jo vetëm banditët ordinerë, por edhe ata që japin lejet, pra zyrtarët e METE-s.
(s.g/shqiptarja.com)

http://www.shqiptarja.com/home/1/bulqize-terhiqet-kompania-empire-mining-corporation-64836.html

Bei der Schrotthaufen Polizei Albanien, weiss man immer woran man ist, bzw. die Bevölkerung weiss es am Besten. Die Albanische Polizei, kennt nicht einmal ihre Aufgaben, u.a. das Vermögen der echten Einheimischen zuschützen, sondern ist fester Bestandteil in einer Art Tradition, auf Plünderungs Feldzügen, von Ortsfremden. Warum Salih Berisha, Astrit Mehja  als einen der grossen Polizei Talente nennt, liegt in der Kommunistischen Propaganda des Polizei Apparates, wo Alles sich schön hingelegt wird, inklusive gefälschter Statistiken. Das fängt bei den Morden an, und erst heute klärte die Polizei 7 Bank Überfälle im Süden auf.

Astrit Mehja (Original Banditen Posten des Salih Berisha, auch als Ex-Vize Innenminister), starb mit 57 Jahren und wird hoch geehrt im Banditen Polizei Apparat, der Ermittlungs Beamte des Geheimdienstes und der Staatsanwaltschaft der Offizier der Anti Terror Einheit in Durres nicht! Keinerlei Beleids Telegramme an die Familie, als ein Mord enttarnt wurde, wo der Offizier Iso Copa lebendig verbrannt wurde, nachdem man noch mit sms von seinem Handy Selbstmord vorgetäuscht hat. Andere Handys verschwinden spurlos wie Beweismittel bei Gericht und Polizei, wie das des Mörders Dritan Dajti, rund um die Prominenz der Polizisten Morde der Durres und Regierungs Mafia auch mit dem Polizei Direktor Muca.

Ndahet nga jeta Astrit Mehja ish zv ministri i Rendit

TIRANE- I jepet sot lamtumira ish-zv ministrit të Rendit, gjeneral Astrit Mehja. Ai u nda nga jeta dje në moshën 56 vjeçare, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë. 

Drejtoria e Përgjithshme e Policisë ka hapur dyert sot paradite për të zhvilluar homazhet për nder të ish gjeneralit të parë të policisë. 

Vetë kryeministri ishte i pranishëm në homazhe ku shprehu ngushëllimet më të thella për ndarjen nga jeta “të një prej shërbëtorëve të përkushtuar të shtetit dhe të vendit”. 

Berisha e cilësoi Mehjan “një prej drejtuesve të talentuar të Policisë së Shtetit”. Duke shprehur ngushëllimet ai tha se familja, shteti dhe shoqëria humbën “një prind shembullor, mik të mirë dhe qytetar të shkëlqyer “ 

Ehrung der Salih Berisha – Agron Kulicaj Banditen im Polizei Apparat: Astrit Mehja

mehja

 

Homazhe për Mehjan,Berisha:Drejtues i talentuar

01:00 pm | TIRANË- Drejtues të talentuar, prind shembullor dhe shërbëtor të ndershëm, e të vendosur të vendit dhe shoqërisë shqiptare e ka quajtur kryeministri Sali Berisha ish kreun e përgjithshëm të policisë, Astrit Mehja, ndarë nga jeta një ditë më parë. Gjatë homazheve të zhvilluara për nder të tij…

Anscheinend hat im Banditen Staat, wieder jemand aus dem Nachbar Ort: 2 Transformatoren gestohlen, und so haben 2 Dörfer keinen Strom. Schlimmer wie in 1997, denn es in 2011 nicht das Erste Mal.

ppppp

Elbasan, 2 fshatra në errësirë
u vodhën transformatorët

ELBASAN- Dy fshatra të rrethit të Elbasanit, Graceni, në komunën me të njëjtin emër dhe Shtëmanjë në komunën e Bradasheshit, kanë mbetur pa energji elektrike që prej 12 ditësh.

Shkak i ndërprerjes së energjisë për familjet e këtyre fshatrave, sipas burimeve zyrtare, është bërë vjedhja e transformatorëve të energjisë nga persona të paidentifikuar. Rreth 200 familje të këtyre fshatrave, që ndodhen pranë rrugës kombëtare, do t’u duhet të përballen me mungesën e energjisë për një kohë të pacaktuar, ashtu sikurse ka ndodhur shpesh herë gjatë këtij viti edhe në disa fshatra të tjerë të këtij Qarku.

Kryeplaku i fshatit Gracen, Mexhit Topalli, thotë se “ prej disa ditësh familjarët dhe bizneset e këtyre fshatrave janë mjaft të shqetësuar për situatën e krijuar nga mungesa e energjisë, e cila nuk dihet se kur mund t’u rikthehet, pasi mungojnë përpjekjet për të rivendosur transformatorë të rinj“, raporton atsh.

Ndërkaq, CEZ është njohur me situatën e krijuar dhe pritet që të zëvëndësojë transformatorët, por ende nuk kanë reaguar në lidhje me këtë situatë.

http://www.shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=67374&IDCategoria=2706

Nichts Neues, wie man sich identitäten besorgt, wo Zeugen Stapelweise herumlügen.

5. In one recent follow-to-join asylum case, Post found that an Albanian citizen born in the 1960s in Albania was able legally to change the location of his birth to Kosovo. The petitioner, posing as a Kosovar for asylum, had filed fraudulent birth and marriage certificates for her spouse listing the husband's place of birth and their place of marriage as Kosovo. Although the beneficiary had previously applied ten times for a tourist visa as an Albanian citizen born in Albania, he appeared at his Visas 92 interview with a newly-issued Albanian passport stating that he had been born in Kosovo. A visit to the appropriate civil registries showed that both the petitioner and beneficiary had been born and married in Albania and it was further confirmed in Kosovo that all the documents presented to DHS were fraudulent. One year prior to his Visas 92 interview, the beneficiary received a court decree from the local district court in Albania to change his place of birth to Kosovo. The court proceedings included no witness from the civil registry, but the court allowed the change based on the fact that the beneficiary brought several friends with him who all attested to the fact that he had actually been born in Kosovo and his mother misrepresented his place of birth when it was originally recorded. The court merely chose to ignore the reality of Albania in the 1960s and the decision provided no explanation how the beneficiary's mother could have, immediately after giving birth, crossed the Albanian Alps on foot in an area heavily surveilled by both the Yugoslav and Albanian militaries. But once the beneficiary had obtained this change in the civil registry, he was immediately able to obtain a new Albanian passport and a birth certificate reflecting the change.
http://cablegate.at/cables/08TIRANA370

Immer mehr Kriminelle werden festgenommen, welche sich neue Idenditäten besorgt hatten. Oft sind es Mörder. Das Problem mit falschen Pässen und Idenditäten war Alles 1998 bekannt.

nga AMA-News më 12 Prill, 2012

0 Komente

Vrau dy në 97-ën, ekstradohet nga SHBA

Kreu 2 vrasje në vitin 1997, u arratis në SHBA, ndërroi identitet, por përsëri policia mundi ta prangosë për krimet e kryera. Ardian Domi, 32 vjec u ekstradua nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Interpoli More…

One Response to “Ausländischer Investor: “banditët ordinerë” und Interpol Suche, nach Banditen mit erkauften „biometrischen Pässen“”

 1. Balkansurfer sagt:

  Artikel publiziert am: 27.10.11
  Datum: 19.12.2011 – 19.54 Uhr
  Quelle: http://www.rosenheim24.de/news/rosenheim/polizei/albanische-urkundenfaelscher-gefasst-polizei-rosenheim24-1464440.html

  Urkundenfälscher im Zug gefasst

  Großkarolinenfeld – Erneut haben Bundesbeamte zwei Urkundenfälscher in einem Zug nach München festgenommen. Beide erwartet eine hohe Geldstrafe.

  Rosenheimer Schleierfahnder haben am Mittwoch, 26. Oktober, im Zug von Rom nach München zwei mutmaßliche Urkundenfälscher festgenommen.

  Auf Höhe Großkarolinenfeld überprüften die Zivilfahnder zwei Reisende. Bei der Kontrolle fiel ihnen auf, dass es sich bei den rumänischen Ausweisen der Männer offenbar um Fälschungen handelte. Die Rosenheimer Bundespolizei zeigte die beiden jeweils wegen Urkundenfälschung und unerlaubter Einreise an. Nachdem die 38 und 37 Jahre alten Albaner für das anstehende Strafverfahren 600 beziehungsweise 360 Euro gezahlt hatten, mussten sie am Donnerstag Deutschland wieder verlassen.

  Pressemitteilung Bundespolizeiinspektion Rosenheim
  Rubriklistenbild: © Bundespolizei