Archive for Dezember, 2011

Migranten verlassen Albanien, korrupte Bau Inspektoren in Tirana werden festgenommen und ein Drogen Schmuggler Boot in Sarande

Freitag, Dezember 30th, 2011

Albanien ist so leer, wie schon lange nicht mehr, weil die Albaner lieber ins Ausland zu ihren Verwandten reisen, ja sogar alte Pensionisten, finden einen Tief Preis Nachwaechter Job in Italien und haben das Land verlassen, bei der total Misere von Null Gesetzen und dem Banditen Tum, einer kriminellen Regierung. Und das sogenannte Wirtschafts Wachstum, sieht in der Realitaet so aus, neben einer Total Zerstoerung des Tourismus mit Dreck und Beton, durch die Politische Land Raeuber Mafia.

INSTAT: Economic growth, 0.5%Second trimester figures published

Holidays, emigrants return
29/12/2011 15:50

 

Holidays, emigrants return

At least 85.000 Albanians have left the country in the last week, and 128.000 others have returned.

Official statistics show that the border capacities have increased their capacity from three to five times. In 2010, there were more Albanians traveling abroad than those who were coming for the holidays.

While incomers were fewer last year, in 2011 there are 1.5 times more, regardless the free visa movement.

The Kapshtica and Kakavija border checkpoints are still the epicenter of the emigrant flux, followed by the ports of Durres and Vlore.

The biggest flux for the entire year was one day before Christmas, when 26.733 Albanians entered in their country, and 13.109 traveled abroad, mostly to Greece and other EU countries.http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=4219&ref=fp

Korce, no market for local production
28/12/2011

 

Korce, no market for local production

The cultivation of different food products and their trade remains a problem for the Korce merchants. Different to the predictions, the apple has remained in stock with thousands of tons, together with the potatoes.

In a time when the Albanian economy is considered stabilized, these farmers risk throwing away hundreds of tons of production, due to the lack of market.

No one promises a solution for the repeated problem of these farmers, who after two months might throw the work of an entire year.http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=4210&ref=fp 

Ein Drogen Schmuggler Boot wurde in Sarande beschlagnahmt, was ein Europol und Albanischer Skandal seit langem ist.

 

Lajme 30 Dhjetor 2011 – 09:00
Share

Share

Trafik droge, kapet gomonia në
ujrat neutrale Sarandë-Korfuz

 

SARANDE- Një gomone me 2 shqiptarë në bord është kapur mbrëmjen e djeshme në ujrat neutrale midis Sarandës dhe Korfuzit. Burime zyrtare të policisë kufitare në Sarandë, të cituara nga atsh, bëjnë të ditur se mjeti lundrues dyshohet se kryente trafik të lëndës narkotike nga Saranda drejt ishullit grek. Gomonia është zbuluar nga skafi i policisë kufitare të Korfuzit, i cili I është vënë në ndjekje kur po lundronte nga ujrat territoriale të Sarandës për në ujrat greke.

Gomonia është bllokuar dhe është shoqëruar për në portin e Korfuzit, se bashku me drejtuesit, për të cilët është thënë se janë shqiptarë, por nuk janë bërë të ditur emrat e të arrestuarve., pasi mendohet se ata do te kryenin trafik te lendeve narkotike nga Saranda në Korfuz.

Pak kohë më parë, policia greke gjeti në ujrat neutrale rreth 84 kg hashash, që ishin hedhur në det nga një skaf që nuk u identifikua. Ndërkohë që ne muajt e veres u gjetën në det 400 kg hashash
/sg/shqiptarja.com/

Arrestimi i inspektorëve, na
jep 1 mln lekë të bësh shtesën

 

TIRANE- Ndërtimi shtesë që bënte një prej banorëve në zonën e „Bregut të Lumit“ çoi në burg dy punonjësit e policisë së Inspektoriatit Ndërtimor Urbanistik të Tiranës, si dhe një sekser.

E përditshmja „Shqiptarja.com“ shkruan sot se banori i zonës me inialialet G.M kishte bërë në plan që për festat e fundvitit të shtonte një dhomë tjetër për fëmijët e tij, por sapo është parë që po bëhëshin ndërtime pa leje, u ndalua nga inspektrorët e ndërtimit. Pas shumë debatësh me ta, inspektorët u treguan „tolerantë“ me rastin e tij dhe kanë kërkuar që favorizimi duhet t’i bëhëj në rast se ai respektonte dhe shefat e inspektoriatit ndërtimor. E gjithë kjo skemë është pregatitur nga sekseri, i cili luante rolin e ndërmjetësit duke i thënë se minimalisht ata i kërkonin 1 milion lekë të vjetëra.

Pas marrjes së lekëve , policia e seksionit të krimit ekonomik kanë vënë në pranga Arbit Medusa 30 vjeç, me detyrë Inspektor në Inspektoriatin Ndërtimor Urbanistik, pranë Bashkisë, Alban Zizo 34 vjeç, punojës pranë Bashkisë, si dhe Fatis Jana 33 vjeç, person ky që luante rolin e sekserit në ndarjen e parave.
Pas arrestimit policia ka marrë në pyetje të akuzuarit lidhur me rrysheftet që kishin marrë. Njëri prej të prangosurve, ka treguar të gjithë skenën e ngjarjes duke thënë se i kërkonin sipërmarrësve të objekteve private një shumë të caktuar, nga 800 deri në 1 milion lekë për t’i lejuar të vazhdonin punimet shtesë. Ndërsa sekseri dhe Inspektori nuk kanë pranuar të flasin pasi pretendoinin se zëri i tyre ishte avokati. Panvarësishit të dhënave që mori policia, u bë me dije se numrat e tyre të telefonit kanë qenë në përgjim. /sg/shqiptarja.com/


Selbst Albaner investieren nicht mehr in Albanien – Foreign investments, three times less
Wer investiert schon in einem Schrott Staat, mit korrupter Justiz, und einer Idioten Bande in der Adminstration und Regierung, welche sich nur noch bereichern will und das Land zerstört. Wenn man mit Albanern über Tourismus redet, denkt man oft, das kein Land so dumm ist, diesen Arbeitsmarkt und die Perspektiven allein durch Umwelt Vernichtung und Dreck zerstört mit den weit über 100.000 illeglen Bauten nur an der Küste, von den Verbrecher Clans.

Die Albaner organisieren nur noch ihre Auswanderung und hinterlassen Wüsten von leeren Häusern und Schrott Appartment Bauten wie Murks Hotels, welche ohne Verstand und Genehmigungen gebaut wurden.

Task Force Staatsanwaltschaft: Die gekauften und falschen Gerichts Urteile ruinieren Albanien ( 1 2)

Arben Imani, will das Militaer um weitere 800 Personen verringern

Donnerstag, Dezember 29th, 2011

neben der Verringerung der Streitkraefte, will der Verteidiungs Minister, vor allem unnuetze Strukturen ausschalten und bestreitet Zeit gleich, das er an islamische Terroristen, und 2011 an das Gaddafi Regime, direkt Waffen lieferte.

Die Albanische Mafia Regierung und der Internationale Waffenhandel, mit Islamischen Terroristen, Hisbolla, oder Gaddafi bis zum Betrugs Geschaeft mit der AEY

For its part, the Albanian side has not reacted to this statement yet. According to the Israelis, this firm has been helping Hezbollah traffickers 

Arvizu: Crime within the state

Auch lt. Auskunft von Offizieren der Deutschen BuNoch peinlicher ist es, wenn das Verteidigungs Ministerium, die Firmen und Ausgaben fuer die Munitions Entsorgung nicht bezahlt, die Mafia Regierung seit 3 Jahren die Spesen und Bonis, fuer die Polizei Einsaetze schuldig ist und 70% der Baufirmen fuer den Strassenbau nicht entlohnt werden.

Allein deshalb ist noch weniger Funktion in Albanien, der Institutionen, weil auch keiner Lust mehr hat zum Arbeiten, wenn er betrogen wird, von einer dreisten Politiker Mafia, welche nur noch einen Kleoptokratie Betrieb aufrecht erhaelt.

comment: Lieferungen an Scheinfirmen in Zypern, sind nun mal auch rund um den Drogen Handel, Geldwaesche eine Spezialitaet der Albanischen Politiker. Arben Imani, verkuendete im August 2010 bei einem Besuch in der Jale Bucht, das er wie die Regierung die komplette Kueste, vor illegaler Bebauung und Umwelt Zerstoerung schuetzen will, vor allem u.a. die „Zone Touristik“ auch in Jale, und ueberall im Lande. Fakt ist: das Gegenteil ist geschehen, die PD Mafia Banden, oft freigelassene Moerden, bekannte Drogen Bosse, zerstoerten das Land, wo im Herbst 2010, die komplette Bau Polizei und Polizei ueberhaupt rund um das illegale Bauen, Landraub ausgeschaltet wurde. Bis heute gilt kein Bau Gesetz in Albanien, weil Albaner sowieso in alter Tradition Vertraege, Gesetze ignorieren, was schon in den Osmanischen Archiven steht.

Arben Imani

URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=109073

Reforma në ushtri, Imami: Dalin në lirim 800 vetë

 
 

(Dërguar më: 28/12/11) Valentina Madani

Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami paralajmëroi dje një reformë të thellë në Forcat e Armatosura shqiptare. Ai sinjalizoi largimin nga detyra të 800 ushtarakëve, të cilët sipas tij do të plotësohen me misione të tjera. Këtë deklaratë, ministri Imami e bëri dje gjatë bilancit një-vjeçar të mbrojtjes. “Kush del, do të ikë, kush ka nevojë të vijë, le të vijë. Reduktimi i tyre do të jetë 800, por me këtë kapacitet që do të dalë jashtë ne do të plotësojmë personelin për misionet e tjera”, – deklaroi Imami. Ai vuri në dukje se tashmë është gati struktura e re e Forcave të Armatosura. “Ky rishikim ka pasur në fokus, reduktimin e shtabeve të mëdha, eliminimin e strukturave parazitare dhe në këtë mënyrë rritjen njëkohësisht të formacioneve bazë operacionale. Është reduktuar numri i specialiteteve dhe janë reduktuar burokracitë nëpërmjet krijimit të procedurave më efikase për qarkullimin më të shpejtë të informacionit. Ky rishikim i strukturës i ka dhënë pothuajse pamjen finale që duhet të kenë Forcat e Armatosura në 10-vjeçarin e ardhshëm. Viti 2012-të do të jetë viti i zbatimit të saj”, – u shpreh Imami. I pyetur për shkarkimin nga detyra pak ditë më parë të disa oficerevë të lartë, ai sqaroi se kjo nuk ishte reformë. Ndërkohë sipas tij, moment i rëndësishëm për strukturat e mbrojtjes këtë vit veçohet procesi i demontimit të municioneve të tepërta. “Në vitin 2010-të u demontuan 20.653 ton municione të tepërta, ndërsa në vitin 2011-të kjo sasi shkoi në 26.500 ton dhe kjo përbën një garanci për ta mbyllur këtë proces brenda vitit 2013-të”,- theksoi Imami. Ministri i Mbrojtjes shpjegoi se Shqipëria nuk ka shitur armë në drejtim të Libisë, por vetëm në tregjet e lejuara dhe jashtë embargos ndërkombëtare. Sipas Arben Imamit, kjo tregti është dëmtuar nga një vend fqinj i yni, por ka bërë kujdes të mos ia përmendë emrin, përmes insinuatave ku përfshihej edhe cilësia e armatimeve. Në analizën vjetore të punës së Ministrisë së Mbrojtjes, Imami tha se demontimi mbyllet në 2 vitet e ardhshme, pasi kanë mbetur vetëm 38 mijë ton municione.

 

Auf Antrag von Verteidigungs Imani, werden höchstrangige Offiziere entlassen, wobei der Admiral Kudret Cela, früher schon Admiral war und in der Zwischen Zeit, auf Grund seiner Qualifikation. Leiter der Marine Ausbildungs Akademie.

 

Topi shkarkon drejtues
të ushtrisë shqiptare

 

TIRANË – Presidenti Bamir Topi, njëherësh komandant i përgjithshëm i Forcave të Armatosur firmosi sot ndryshime në drejtuesit e ushtrisë shqiptare. Nëpërmjet tre dekreteve të ndryshme, Topi ka zyrtarizuar shkarkimin nga detyra të Zëvendëskomandant i Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes, Vladimir Qirjazi i cili nxirret në rezervë. Qirjazi e mori këtë detyrë, 6 muaj më parë, në 17 qershor të vitit 2011, me propozim të qeverisë shqiptare.
Po sot, kreu i shtetit ka firmosur shkarkimin nga detyra dhe nxjerrjen në rezervë të Komandantit të Forcave Detare, Kudret Çela, Ndërsa del në lirim ish shefi i FA, Maksim Malaj. Edhe këshilltari ushtarak i ministrit të mbrojtjes, Arian Zaimi është nxjerrë gjithashtu në rezervë.
Dekretet, sipas njoftimit zyrtar të presidencës janë firmosur nga presidenti Topi me propozim të ministrit të mbrojtjes, Arben Imami.

http://www.shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=67302&IDCategoria=1


Der neue Generalstab Chef: Brigade General Xhemal Gjunkshi, erhielt seine Ernennungs Urkunde in Albanien
Der neue Generalstabs Chef vollkommen korrupt bekannt, ein Original Mitglied im korrupten Deppen Club des Salih Berisha: Er ist natürlich im Terroristen Ort Peskopje geboren, wo der US Botschafter Josef Limprecht starb, bzw. verstorben wurde, für seine Terroristen und Drogen Partenschaften. Ein besonders übler Nord Albanischer Ort.

4.9.2011: US: Xhemal Gjunkshi General Commander, corrupted – and Adrian Fullani over the construction Mafia in 2006

Dismantling unit, 9 months without per diem payments
28/12/2011

 

Dismantling unit, 9 months without per diem payments

The Ammunition Dismantling Unit at the Ministry of Defense has not received per diem payment for the work conducted in far away areas.

The employees have been obliged to spend their own money to travel and to secure accommodation, leaving their families with less revenues.

Now that the Christmas is over, the agents of this unit plead for at least taking the money they’re entitled to for the diets, so that they can secure to their families a proper New Year celebration.

Each of them is entitled to 500.000 to 700.000 ALL. Despite the financial problems, their results for this year were twice higher than one year ago.

The dismantling process will end in July 2011, 6 months before the deadline.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=4204&ref=fp

Emplyees: We want the 13th salary
28/12/2011

 

Emplyees: We want the 13th salary

The syndication of state employees reacted to what they call a violation of the Labor Code, regarding the holiday bonuses and the government failure to give the 13th salary.

“Year 2011 closed and the 13th wage is still unresolved. All the government gave was a 9000 ALL bonus payment for the employees, which has become a nightmare for some of them, because others have not taken even this. As for 2012, none of the Albanian public administration will not be able to take a bonus without the approval of the Ministry of Finances, Ridvan Bode, or the Prime Minister Sali Berisha. Another important problem is that of official holidays, which are a flagrant violation of the constitution. They have their administration rights violated only with a Council of Ministers decision. This year, the 31st December and January 1st are on common holidays, Saturday and Sunday, and the government decided that they will be consumed on these days. But the code of labor says the contrary”, declared Entela Hysenllari, from the Confederation of Administration Syndication.

Cocaine price map
27/12/2011

 

Cocaine price map

The OECD office against crime and drug traffic, publishes a detailed report on the production and consumption of illegal drugs throughout the world.

The report shows that this year, regardless the fight that the governments throughout the world conduct against the drug traffic, the consumption will keep growing. OECD says that there are 210 million people in the world who use illegal drugs eacu year, 200.000 of whom die.

But the most interesting data is related with its price. The source for Albania is the state police, the Antidrug unit.  It seems that the cocaine price on the street varies from 62 Euro per gram in the United Kingdom to 155 Euro in Norway.

The Albanian streets, according to our state police, sell it from 80 to 105 USD per gram. The cocaine market in Europe mounts to 33 billion USD, three times bigger than Albania’s GDP.

Albania has an insignificant weight in this market, but the consumption levels remain high in proportion with the population. 8 in every 100 people in Albania use cocaine, while this number in Bosnia and Bulgaria is 6 out of 100 people, and in Rumania and Serbia is respectively 1 and 5.

The good news is that compared with the per capita revenues, the drug price in Albania is among the highest in Europe, which limits its usage.http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=4208&ref=fp

Die Albanische Regierungs und Justiz Mafia, mit Hunderten Hektar, gestohlenen Grundstuecken durch die Politiker Mafia mit Skerdilajd Kononi und Kollegen

Mittwoch, Dezember 28th, 2011

Der in Vlore in die Luft gesprengte Richter Skerdilajd Kononi, hat sich zu einem Super Skandal der Justiz rund um die Durres Mafia und den Salih Berisha Clan entwickelt. Wir berichteten als Einzige, das es sich um einen rein kriminellen Richter und Staatsanwalt handel, der am Mafia Gericht in Durres mit der Durres, Praefektur und den prominenten Drogen- und Bau Mafia Banden im Raum Durres, Non-Stop Grundstuecks Diebstahl bis zum heutigen Tage, vor aller Augen produziert, in einer Anarchisten Staat, einer primitiven Idioten Mafia. Wie wir berichteten, wurde dreist und frech, Dokumente im Staatsarchive ausgetauscht, und gefaelschte Testamente fuer die Zeit um 1940 fabriziert auf einer alten Schreibmaschine. Diese Methode, ist seit 1998, bereits bekannt und vor allem von der Durres und Tirana Mafia, produziert und wie auch in diesem Falle, wird das von den hoechsten Berufungs Richtern, auch noch beglaubigt, selbst wenn Aussagen von Beteiligten vorliegen, das Alles gefaelscht ist. Insgesamt wurden, 1.000 Hektar Land gestohlen, wo es hier nur um 275 Hektar Land geht, wo die Untersuchungen abgeschlossen sind.Die Frage ist nun, wann ein Interpol Haft Befehl ausgestellt wird gegen den Anwalt  Qemal Mulla, der entweder sich eine Idenditaet besorgt hat, oder „entsorgt“ wurde, als Zeit Zeuge, gegen den Salih Berisha – Gjoka – Agim Hoxha – Ilir Meta – Lefter Koka Clan und Co.

Skerdilajd Konomi, ein typischer Mafia Richter in Albanien, den man in die Luft gesprengt hat

Skerdilajd Konomi,  spielt ebenso wie sein krimineller Anwalt Qemal Mulla, der inzwischen Albanien verlassen hat, eine entscheidende Rolle, auch bei der neuen Luxus Villen Siedlung, rund um die Ilir Meta, Salih Berisha Bande, im Golf von Laze, wo man im Hunderter Paket, Grundstuecke stahl und verteilt.

Prosecution accuses Toptani representative
27/12/2011

 

Prosecution accuses Toptani representative

The Prosecution has accused the legal representative of the Toptani family, Qemal Mulla, of using falsified documents for taking the ownership of 275 hectares of land in Hamallaj, Durres, which had been given to the family of Skerdilajd Konomi, the judge that was killed in Vlore.

The investigations showed that Mulla had used old falsified documents, taken from the State Archive, and has filed them at the Agency of Property Return and Compensation. he has even used them in court and prosecution for the Shallavari family.

The team that is investigating the case has inspected all related documents, and after the results, the prosecution charged Qemal Mulla for forgery. He has been appealed to give explanations to the prosecution, but has not presented himself. Prosecutors say that they have information that Mulla has left the country.

According to the Prosecution, Mulla has been under investigation before the murder of Judge Konomi, and the two cases are not related.

 http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=4176

Original Artikel:

Prokuroria thotë se “kundërshtarët” e Konomit kanë falsifikuar shkresat hipotekore të viteve 1945 dhe 1937 dhe pronën prej 275 hektarësh e kanë kaluar në emrin e tyre, si të trashëguar nga paraardhësit. Prokuroria thotë se dokumentet kanë qenë të ngjashme me letrën dhe shkronjat e asaj kohe, madje edhe të shkruara me makinë shkrimi.

Prokuroria: Akuzë përfaqësuesit të familjes Toptani

“Qemal Mulla u thirr tri herë, ende nuk është paraqitur. Do të merret i pandehur’”


siehe auch der Mord an dem Geheimdienst Ermitter Iso Copa, wo es in Wirklichkeit um kriminelle Immobilien Geschaefte der Durres Mafia geht.

Vollkommen dummes Gesabbel, kaum wie immer von Super Nationalisten Kresniq Spahiu,, zum Thema, der wohl sogar an der Sache beteiligt war!

The vice Chairman of the High Council of Justice declared for Top Channel’s program “Top Story” that the murder of Judge Skerdilajd Konomi was a clear message that the executors wanted to transmit. 

Die Namen der Verfassungs Richter in Tirana, welche das Skandal Urteil sprachen, indem die gefaelschten Dokumente bestaetigt wurde, einem uralt System, der Land Mafia, quer durch alle Politischen Kreise: Besnik Imeraj, Gani Dizdari, Fatos Lulo, Andi Celiku, Medi Biei !

Astrit Patozi (rechte von Salih Berishas), ist direkt wie die Familie Ilir Meta, direkt ebenso in die Grundstuecks Faelschungen rund um die „Bucht Generale“ verwickelt. Der verhaftete Grundstuecks Direktor von Kavaje, Fatos Gjuzi, ist der Vetter von Astrit Patozi und der Rest wird mit Bestechungsgeld an Staatsanwaelte und Richter geregelt.

Arvizu: Crime within the state
27/12/2011 19:35

 

1

Arvizu: Crime within the state

The growth of the criminality in Albania is one of the issues that the US Ambassador, Alexander Arvizu, commented in the interview he released for “Shqip” newspaper a few days ago.

While appreciating Albania’s progress, Mr. Arvizu expressed his concern for the spread of crime to the highest levels of the Albanian society. The US Ambassador in Tirana made a serious declaration when he underlined that the crime has created roots even inside the Albanian government.

“I think that there has been progress in the last years, but the issue is with the protection of the criminal elements connected with strategic parts of the society, the ones that are inside the government. I repeat that there has been progress in the last years, but for as long that these people keep their official posts, they will be a great problem. It is very impressive what happened in the recent months: we had many occasions, specifically with the US, when we had to undertake extradition or request legal assistance for crimes committed in the USA. When I arrived in Albania, Mr. Nishani was Minister of Justice, and now there is Mr. Halimi. I have been very grateful for their attention and their help, which has enabled the punishment of some high profile crimes in USA, in which were involved some serious criminals. In some levels, the work flows well and there have been progresses, but this progress needs to increase”, Arvizu declared.

Although the US Ambassador stated that there have been improvements in some aspects, the declaration that notes that the high state structures have been involved with the crime is the most serious that the US Ambassador has released, after the Wikileaks cables in which were mentioned concrete names.
 http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=4199

Andere Interviews mit Alexander Arizu, dessen Worte ins leere gehen, bei der Idioten Mafia der Salih Berisha Drogen und Kleptokatie Banden.

Kritische Fragen, an den US Botschafter Alexander Arvizu, warum er Nichts unternimmt gegen US Betrüger und Politik Verbrecher in Tirana 

Rund um kriminelle Bau Geschafte der alt bekannten Politischen Mafia, im Falle der Bucht Generale!

Zum Umfeld gehört die hoch kriminelle M.KRYEMADHI, die berüchtigte Ehefrau von Ilir Meta dem Chef der Skrapar Bande, die hier in einem Dokument als Bauherrin auftaucht in Tirana. Immer dabei Gestalten wie Deligjori, die Familie des Mafia Bosses Pinari (Ex-Direktor der Staatlichen Waffen Firma MEICO, bekannt fuer das Betrugs Geschaeft mit der AEY, rund um die US – Kongress Untersuchung mit den Betrugs Waffen Geschaeften und Export an Islamische Terroristen)

Mendimi i Këshillit Teknik
Këshilli Teknik do të ridiskutojë kërkesën për shesh ndërtimi .
6
KËRKESË PËR SHESH NDËRTIMI PËR OBJEKT 6 DHE 7 KAT, ME 1
KAT PARKIM NËNTOKË, NË PRONË TË A.SOJLI, M.KULLEZI,
M.KRYEMADHI, SH.ÇELIKU, M.ÇELIKU, Q.BAJRAMI, M.PAPAKRISTO,
H.ÇELIKU, A. ÇELIKU
…………..
ebenso die Gangster Familie mit Waffen GEschäfte Pinari, der bekanntlich im Knast sitzt.

Alban Yhillari ist Mitglied der mächtigen Tirana Mafia, welche jede Baugenehmigung im Tirana Sumpf erhält. Alban Yhillari ist Grund Eigentümer auch in Tirana, wobei die meisten Grundstücke der Innenstadt vorläufig sowieso nicht legalisiert werden, weil auch dort Alles auf mysteriöse Weise vor allem zwischen 1997-2006 zusammengefälscht wurde. Aber hier eine der Baugenehmigungen für Alban Yhillari, der Stadt Tirana vom April 2005.

Mendimi i Këshillit Teknik
Këshilli Teknik miraton studimin urbanistik pjesor .
2
KËRKESË PËR SHESH NDËRTIMI PËR OBJEKT 6 DHE 8 KAT, ME 2
KAT PARKIM NËNTOKË, NË PRONË TË FAMILJES PINARI, BEQO,
KURTI, KATUNDI, JUPE

Mendimi i Këshillit Teknik :
Këshilli Teknik miraton kërkesën për leje ndërtimi .
10
KËRKESË PËR LEJE NDËRTIMI PËR OBJEKT 4, 6÷8 KAT, ME 4 KAT
PARKIMDHE SHËRBIME NËNTOKË, NË PRONË TË ALBAN XHILLARI

Bau Genehmigungen der Stadt Tirana vom Page 1
KËSHILLI TEKNIK NR.35
DATË 04.04.2005

http://www.tirana.gov.al/common/images/krt35.pdf.

Alban Yhillari arbeitet direkt mit der US Immobilien und Versicherungs Firma Collier zusammen, wie man aus deren Websites herauslesen kann. Collier ist auch Haupt Mieter im Show Betrugs Immobilien Geschäft um das Millennium Business Center in Tirana, was Alban Yhillari gehört und der Geldwäsche dient. Das sind aufgeblasene Betrugs Immobilien Geschäfte, wo Collier sind Betrugs Know How in Milliarden Höhe nun in andere Länder verlagert, um die in den USA gestohlenen Gelder im Ausland zu waschen, wobei man vor Nichts, inklusive Mord, Urkunden Fälschung und überhöhte Betrugs Wert für Immobilien mit der gut bekannten US Immobilien Betrugs Methode nun auf andere Länder überträgt, indem man die dortigen Politiker einkauft u.a mit geschenkten Appartments, Luxus Jeeps usw..

Im Moment will die hoch kriminelle US Immobilien und Bank Gruppen, 4 Billiarden schlechte Kredite in einer Bad Bank auslagern, was bedeutet das die US Banken, US Immobilien Firmen 4 Billiarden $ gestohlen haben + die bereits geschehene 400 Milliarden teuren Garantien der US Regierung. Mit Sicherheit wird es Zeit, das die Task Force Staatsanwaltschaft von Albanien, nicht nur die mit Fälschungen gestohlenen Grundstücke beschlagnahmt und den Wieder Verkauf untersagt, sondern auch in diesen Fällen wird es Zeit, das man diese US Gangster mit Albanischen Pass in Albanien verhaftet und deren Vermögen beschlagnahmt.

und

gegen den gefeuerten General Grundstücks Direktor der AKKP: Herrn: Tunxh Vatnika

siehe auch Balkanblog

8.000 Tode in Albanien, durch Terroristen der Grundstücks Mafia des Salih Berisha – Ilir Meta

Zu dem hingerichteten Kriminellen Bau Unternehmer Ardian Dervishaj, gibt es auch noch Neues! In Wirklichkeit handelt es sich wie ueberall in Albanien, um kriminellen Grundstuecks Raub, in der kleinen Kuesten Ortschaft Ftohte, bei Vlore, wo auf einem Grundstueck der Gemeinde ein Appartmenthau, ohne Baugenehmgung fuer die National Gard Leute, der Salih Berisha Terroristen errichtet wurde. Wie immer hoch kriminell, wenn man wie ueberall (inklusive die Antiken Staetten, Zone Touristik) zerstoert und auf fremden Grundstuecken baut, durch ordinaere Salih Berisha und Ilir Meta Banditen.In Vlore, sind 500 Hotels, alle illegal auf gestohlenen Grundstuecken gebaut worden und identisch Golem „Pista Illyria“ bei Durres usw.. ab 1998, wobei die „Touristik Zone“ Golem, vor Jahren auch zur Verhaftung von Arben Golemi fuehrte einem Direktor im Touristik Ministerium, der Null Berechtigung hatte, irgendwelche Dokumente auszustellen und identisch ist mit Durres den Skandeln des Rathauses, rund um Vasil Hila und Nachfolger.

siehe

26.12.2011: Der Mafiosi Ardian Dervishi, Bau Unternehmer in Vlore wurde hingerichtet

Vlore, murder over property dispute
26/12/2011

 

Vlore, murder over property dispute

A property ownership conflict has taken the life of a 52 year old in Vlore.

Ardian Dervishaj was a constructor who was building on the property of the 31 year old Adnand Gori, whom the police consider as the author of the crime.

The conflicts for the percentage of the construction made the 31 Gori shoot Dervishaj with a firearm.

The murder took place in Vlore suburbs, near the disputed construction, where the victim had a harsh debate with Gori.

The 31 year old has allegedly shot the 52 year old builder with a handgun around 14:00. Despite the doctors’ effort to save him, he passed away at 19:00.

Police identified the author of the crime, who has disappeared.  http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=4176

 Hier geht es um 15 Hektar Staats Grundstuecke, bei Vlore an der Kueste, wo praktisch niemand vor 15-20 Jahren lebte, weil es oft auch Militaer Eigentum war. Diese sind gestohlen worden und illegal bebaut worden, was ein Super Geschaeft, fuer kriminelle Banden der Politik ist. Oft hat man von kriminellen Richtern, mit Hilfe falscher Zeugen auch gefaelschter Urkdungen, sogar Gerichts Bestaetigungen bekommen um Orts Fremde (oft aus Berat, oder Nord Albanien und von der Kosovo Mafia) anzusiedeln, ein Milliarden Geschaeft, der Albaner Mafia Politik. Nun versucht die National Guarde die Illegalitaet zubeenden, wobei es im Golf von Laze, Tourisitk Park Durres, Hamalaj, Porto Romana, diese Abriss Aktionen nur ein Vorwand ist, sich der eigen Klepotkratie Mafia Grundstuecke zuschieben zukoennen, wie mit den ungueltigen Urkunden der Erion Isufi, Salih Berisha, Lulzim Basha Mafia rund um Damir Fazlic, dem uralten Serbischen Mafia Boss und Geldwaesche Spezialisten.

Garda e Republikës nuk pyet për gjykata, tension në Vlorë
2011-12-28

Mikel Marsi (KERKO …)

 

Përplasja për pronën te rezidencat qeveritare në Ujë të Ftohtë
Garda e Republikës, kundër vendimeve të gjykatave. Ngjarja, që e përshkruar me një fjali duket si grusht shteti, zhvillohet fatmirësisht e izoluar në qytetin e Vlorës, ku prej vitesh përfaqësuesit e qeverisë nuk lejojnë pronarët e një trualli të ushtrojnë të drejtën e pronësisë. Bëhet fjalë për një truall në zonën e Ujit të Ftohtë, pranë rezidencave qeveritare. Edhe dje, anëtarët e familjeve që kanë fituar me gjyq të drejtën e pronësisë, janë konfrontuar fizikisht me anëtarët e Gardës së Republikës, që duan të rrethojnë truallin, të cilin e konsiderojnë pronë shtetërore.

Drejtoresha e Shërbimit të Rezidencave Qeveritare Vlorë, Barie Isufi thotë se institucioni që ajo përfaqëson do të këmbëngulë për të përzënë pronarët nga prona, pavarësisht vendimeve të gjykatave. Sipas saj, “pronarët kanë dalë me dokumente të falsifikuara”, por për këtë ajo nuk u referohet dot dokumenteve zyrtare, por dyshimeve që ndodhen në dosje hetimore, që ligjërisht nuk kanë asnjë vlerë derisa një gjykatë t’i konfirmojë si të vërteta.

…….

http://www.gazeta-shqip.com/#/aktualitet/b7eb1dfe8fa630affb3f1053a17137a2.html

In Sarande, wurden die Antiken Staetten sogar zubetoniert von den Salih Berisha DP Banden

Sarande, die total Beton Kathastrophe der “bandit ordinaere” der “Sala” Mafia

In der Sarande, ist die total Kathastrophe ausgebrochen, weil alle Antiken Staetten auch in der totalen Verbots Zone “A“, durch die Salih Berisha ordinaere Banden zubetoniert wurden.

In der “Touristik Zone” von Dhermi, wird heimlich gebaut im Winter

Berat – Gjorokastre: Illegale Bauten und Zerstörung: Ulitmatum der UNESCO: Verlust des Status des Weltkultur Erbes

20 Sep 2011 / 12:45
Israeli Architect Warns Albania against Damaging Heritage

Albanien hatte in 1945 1,1 Millionen Einwohner, davon 45.000 Fremde, vor allem in Sued Albanien Griechen, darunter war auch der CIA Direktor Georg Tenet.

Rregjistrimi i ’45 i minoritetit Himara dhe Korça asnjë grek
Regjistrimi i vitit 1945 ishte regjistrimi i katërt i kryer nga shteti shqiptar gjatë historisë së tij. Duke mos llogaritur regjistrimet e pjesshme të popullsisë të kryera gjatë Luftës së Parë Botërore nga austriakët, popullsia shqiptare ishte regjistruar në vitet 1921, 1923 dhe 1930. U regjistruan si greqishtfolës në të gjithë Shqipërinë 31.560 veta, të cilët jetonin pothuajse të gjithë në qarkun e Gjirokastrës.

Gjyqi për tokat në Hamallaj
29/12/2011 19:45

Facebook5

 

 

Prokuroria e Tiranes, së shpejti pritet të mbyllë hetimet dhe të dërgojë në gjykatë dosjen penale për falsifikimin e dokumentave të pronësisë për 254 hektare toke në bregdetin e Durrësit.

Për këtë çështje, Gjykata e Lartë ka vendosur që toka t’u kthehet trashëgimtarëve të familjes Shallvari, ku është pronare edhe familja e gjyqtarit të vrarë në Vlorë, Skerdilajd Konomi.

Sipas burimeve pranë Prokurorisë, personi i vetëm ëe mund t’i komunikohet akuza është Qemal Mulla, përfaqësues i familjes Toptani, që prej vitesh kanë rivalizuar nëpër gjykata me trashëgimtaret e Shallvarëve për këtë sipërfaqe toke.

Qemal Mulla, sipas informacioneve të Prokurorisë ka dalë jashtë

 

Vrasja e gjyqtarit

Dokumente false për tokën

Hipoteka: Prona që pretendon familja Konomi ka ende probleme

Familja e Konomit: Nuk po bëhet drejtësi

Shqipërisë dhe dyshohet për përdorim të dokumenteve të falsifikuara, por jo për falsifikim dokumentesh. Ndërkohë, që ende nuk është zbuluar se kush i ka falsifikuar këto dokumente.

Por, pas transmetimit të lajmit, personi që përmendet në dosjen e Prokurorise, përfaqësuesi i familjes Toptani, Qemal Mulla ka deklaruar për “Top Channel” se ai nuk është larguar asnjëherë nga Shqipëria, siç pretendohet nga organi i akuzës. …http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=225945

Der später verhaftete Tunxh Vatnikaj, ist engster Verwandter des Astrid Patozi, rechte Hand von dem Gangster Boss Salih Berisha.

Die Ilir Meta – Fatos Nano Mafia Regierung stahlen weitere 73 Hektar Küsten Grundstücke im Golf von Lalezi

Die entgültige Feststellungen und Fakten Lage, durch die Albanische Task Force General Staats Anwaltschaft, zeigt erneut, welch Terroristisches und hoch kriminelles Syndikat System, damals mit Hilfe der hoch kriminellen Deutschen Botschaft, der FES, Deutscher Politiker in Albanien installiert war und direkt mit kriminellen Deutschen Politikern verbunden, die Lobby Geschäfte machten und machen wollten.

Der entlassene Legalisierungs Chef Tunxh Vatnikaj, hat nicht nur 48 Hektar Land, durch Fälschung u.a. mit Alban Yhillari gestohlen, sondern weitere 73 Hektar von 120 Hektar Land der Familie Preza! im Golf von Lezhe! Allein in dem Fall der Bucht Generale, hatte die US-Albanische Mafia, schon fast 4.000 Grundstücke in der Bucht von Generale verkauft! Ein Bomben Profit und Zeit gleich finanziert man Politiker wie Edi Rama, Fatos Nano und Ilir Meta, welche teilweise dann über Baufirmen direkte Teilhaber sind. Partner die gut bekannte Verbrecher Bande aus Durres, welche auch mit dem Lobby Verband DAW, natürlich verbunden war. Alle heutigen Probleme in Albanien, mit der Land- Bau Mafia und Geldwäsche, sind mit diesen Verbrecher Banden verbunden.

Die Task Force Staatsanwaltschaft, kündigt deshalb auch eine Beschlagnahme und Verhaftungs Welle an, im Bereich gefälschte Grundstücks Urkunden und der berüchtigten Land Mafia, für September. ca. 300 Offizielle, wie Bürgermeister wurden deshalb schon verhaftet in den letzten Jahren.

SHQIP

Tirana’s anti-corruption task force, in the office of the city’s prosecutor, will file a new wave of cases in September covering charges of property fraud among the city’s suburbs.

Tunxh Vatnikaj
Tunxh Vatnikaj: Profi Verbrecher der Albanischen Geldwäsche Banden für die Super Mafia!

SP Mafia: Drogen Verhaftung in Kroatien Leonard Sterkaj, Bruder des MB Paulin Sterkaj

Dienstag, Dezember 27th, 2011

Bei der Albanischen Mafia Politik, sind Kollaterall Schaden und Folgen einer Verhaftung einkalkuliert, denn dann arbeitet man weiter mit neuen Idenditaeten, was ein Problem der USA, EU und Europol und Co. ist. Albanien stattet sogar Internationale Terroristen mit den neuen biometrischen Paessen aus und nicht nur die Kosovo Mafia.

Der SP Abgeordnete:  Paulin Sterkaj, ein Hirnlos Gangster, wie Tom Doshi, Lefter Koka, ist auch in den wikeleaks cables erwaehnt. Neben seinen Schmuggler Tankstellen in Nord Albanien, macht er jedes Geschaeft, rund um Skhoder und Lezhe, mit seiner Verbrecher Organisation. Nun ist ein Cousin verhaftet worden in einer grossen Balkan Operation, wo 50 Personen verhaftet wurden. Von Beruf Ringer, ohne Schulbildung, wie so Viele in der Albanischen Politik und Regierung.

Die Verhaftung der 4 Ganoven aus der Albaner Politik und aus Skhoder, was nicht verwundern kann, inklusive Leonhard Sterkaj.

Viele Verbrecher sind auch in der Oppositions Partei des Edi Rama, wie in den anderen Parteien, welche von der Dumm Mafia kontrolliert werden.

Markenzeichen der Organisierten Kriminalitaet: bei den Festgenommen fand sich:

Leonhard Sterkaj: 8 verschiedene Handys

Ervis Bici:  103 Kriegs Munition, 3 Handys + ein Auto Marke „Hummer“, was auch zum Drogen Import in den Balkan verwendet wird, als Markenzeichen der Super Mafia, wie auch u.a. der Hashim Thaci Schwager Sejdij Bajrush Mafia Boss in Kumanovo, so ein Auto fuh,r bei seiner Festnahme vor wenigen Jahren.

Leonard Dushi: 6 Handys und 15 SIM Karten

26 Dec 2011 / 18:25
Regional Balkan Drug Bust Snags Sixty Suspects

Several dozen suspects were arrested and over 350 kilograms of skunk seized in a region-wide police operation carried out today in Bosnia, Montenegro and Albania.

Elvira Jukic

BIRN

Sarajevo Officials told Balkan Insight that an organised crime group suspected to be producing, distributing and selling narcotics in Albania, Montenegro, Serbia, Bosnia and Herzegovina and Croatia was broken up in the joint police action, dubbed Trio.

The six month-long operation was aimed at the group suspected of producing and trafficking skunk (marijuana) and resulted in the seizure of 367 kilograms of the drug in raids all over Bosnia and Montenegro, and the arrest of sixty suspects.

……….

http://www.balkaninsight.com/en/article/tens-of-balkan-narco-dealers-arrested

In 2004, als Polizei Chef verhaftet: [3] Pjerin Ndreu und nun in 2010 SP Partei Chef Vorsitzender der Tirana Mafia um die SP Partei mit Edi Rama und Gramoz Ruci. Pjerin Ndreu, finanziert mit Millionen € die SP Partei und war damals bei der Festnahme: 2.höchster Polizei Direktor von Albanien. Federführend für Drogen Gross Verteilung und Verkauf, von neuen Identitäten mit Bundesdruckerei Pässen.

Droga në Ballkan, pranga
kushëririt të deputetit PS

 

 

Të tjera rreth shkrimit

VIDEO- Arrestimet ne 4 shtete

Durres, bllokohen 700 kg droge

Sarandë, bllokohen 284 kg drogë

TIRANE- E përditshmja  „Shqiptarja.com“ shkruan sot se kushëriri i deputetit të Partisë Socialiste Paulin Stërkaj, ka rënë në prangat e policisë, si pjesë e linjës së trafikut ndërkombëtar të drogës. Operacioni i koduar “Trio” u zhvillua njëkohësisht në Kroaci, Mal të Zi, Bosnje Hercegovinë dhe Shqipëri, të dielën duke u gdhirë e hëna ( 26 dhjetor) dhe vuri në pranga 60 persona dhe u sekuestruan mbi 17 kg mariuanë.

Arrestimet në Shqipëri u ekzekutuan në Tiranë dhe në pranga përfunduan 4 shkodranë, Leonard Dushi, Agim Hasaj, Ervis Bici dhe Leonard Sterkaj, kushëriri i deputetit socialist.

Sipas agjencive të ndryshme ndërkombëtare, që raportuan për aksionin e djeshëm ballkanik „Trio“, origjina e marijuanës ishte Shqipëria. Dhe trafikohej nga vendi ynë, drejt Malit të Zi dhe Bosnjës, për tu shpërndarë në Kroaci.

ARRESTIMET NE BALLKAN
Në Shqipëri u arrestuan 4 persona, në Bosnje e Kroaci 20 persona, ndërsa policia e Malit të Zi prangosi 17 shtetas. Në Serbi u arrestuan 7 të rinj. Të ndaluarit dyshohen janë anëtarë të një organizate kriminale, të përfshirë në trafikimin e drogës. Gjatë operacionit policia sekuestroi 17 kg mariuanë në Mal të Zi, ndërsa brenda 6 muajsh janë konfiskuar rreth 350 kg që dyshohet se është shpërndarë nga ky rrjet droge.

Detajet e trafikut të drogës dhe të arrestimeve mund ti lexoni sot në gazetën Shqiptarja.com

http://www.shqiptarja.com/news.php?IDCategoria=2706&IDNotizia=67915

Original wikeleaks cables, welche vom in Ruhestand befindlichen Ex/Botschafter Withers bestaetigt wurden

Wikileaks cables ueber die Gangster der Politik

03/09/2011 08:46

Kabllogrami,15 ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme: Kryebashkiaku Lulzim Basha, ministri Sokol Olldashi, numri 2 i PS, Gramoz Ruçi, deputetët Tom […]

Law Breakers Turned Law Makers
——————————

¶2. © Some of the more noteworthy MPs with ties to organized
crime are:

– Tom Doshi: An SP MP from Shkoder, Doshi, singled out in
the Human Rights Report for physically assaulting a
journalist in the Sheraton Hotel, was a key figure in
financing SP electoral efforts. He is known as the richest
MP, with a declared fortune of more than $15 million and is
also suspected of trafficking narcotics. Doshi served in the
previous parliament as a DP MP, before switching sides to the
SP shortly before the election.

– Lefter Koka: Representing LSI from Durres, Koka is a
member of perhaps the most notorious organized crime family
in Albania, with ties to narcotics and human trafficking and
other illicit activities.

– Sokol Oldashi: Olldashi, the current Minister of Public
Works, Transport, and Telecommunication and DP MP from Fier,
is suspected of smuggling goods and narcotics.
Circumstantial evidence links Olldashi and Fatmir Kajolli in
Fier to Minister of Justice Enkelejd Alibeaj in a scheme to
release prisoners from jails to act as electoral bullies.

– Lulzim Basha: According to one SP source, FM Basha, who
represents the DP in Elbasan, was involved in facilitating
the release from prison of a notorious criminal in Elbasan in
return for support from the criminal’s family. Relatives of
the criminal promised to „organize“ people in Elbasan to
support Basha. The criminal was released on June 29, the day
after the elections.

Paulin Sterkaj: The 48 year old DP MP from Shkoder is a
former professional wrestler with little to no formal
education. Sterkaj was previously in the SP and has been
accused by a former friend of murdering a politician in
Shkoder a few years ago. Sterkaj claims to have business
interests in oil, restaurants, and construction, but little
is known about his activities.

– Gramoz Ruci: SP MP and party General Secretary, Ruci has
long-standing ties to narcotics traffickers and organized
crime. Ruci has also been banned from entering the U.S.
since 2005 due to a permanent visa ineligibility.

TIRANA 00000552 002 OF 002

transparency or tradition of small donors supporting their
favorite candidates, criminals are an easy source of campaign
funds.
WITHERS

http://wikileaks.org/cable/2009/08/09TIRANA552.html

Bllokohen 700 kg drogë
në portin e Durrësit

 

Në një operacion të policisë në portin e Durrësit është arritur të sekuestrohen 700 kg lëndë narkotike e llojit kanabis sativa.

Operacioni është kryer gjatë pasdites të sotme dhe droga u zbulua në një kamion të vogël me targa AA 078 CC.

Në pranga ra drejtuesi i kamionit, shtetasi Redi Furxhi, 24 vjec.

Sipas policisë mjeti po tentonte të udhëtonte drejt Italisë përmes tragetit të linjës Durrës-Bari dhe u ndalua pak para se të hipte në traget.


Kabllogrami “Basha-Olldashi-Alibeaj”: Emrat e 8 vrasësve të liruar për fushatën elektorale
Shekulli Sot|22/09/2011 07:51
Kabllogrami “Basha-Olldashi-Alibeaj”: Emrat e 8 vrasësve të liruar për fushatën elektorale

Tom Doshi ein krimineller total Idiot aus Skhoder, ohne Schule, heute Abgeordneter, war einer der Rädelsführer, wie der dumme Gangster Pjerin Ndreu, beide SP Partei.

Albanische Tradition: Anti Schmuggler Polizei Chef, organisiert den Super Schmuggel: Arian Daci

3.12.2011

Vice Chairman of the European Parlament for South East Europa Victor Bostinaru: Berisha must changeNach der Organisierung, von Schmuggel aller Art, ist der Grundstücks Raub, Bebauung, Vernichtung der Wälder an der Küste, Terroristischer Raub, der Öffentlichen Strände durch den Bau von Lokalen der Polizei Banden aus Tropoje und Kukes vor allem, die einzige Tätigkeit oft von den derzeitigen Polizei Chefs in Albanien. Hinzu kommt 100% Terrorismus gegen die wenigen Touristischen Investoren, durch Nichts Tun! oder wollen sie Bestechungsgeld, für Aktion?Alles normal in Albanien: Die Polizei Chefs, leiten die grossen Schmuggler Operationen, was an 2004 erinnert, als diverse Polizei Chef, Anti Mafia Chefs in Skhoder und Vlore, den Menschenschmuggel organisierten und wo 29 Menschen ertranken.
siehe die Mord an dem Anti Mafia Chef des Geheimdiensten in Durres: Iso Copa, Morde an hohen Polizisten in Durres usw..! Immer dabei Polizei Offiziere. Wie immer wurde der fiktive Export mit Hilfe der Durres Mafia abgewickelt, im Hafen von Durres, was als Folklore der Durres Mafia und Tradition zusehen ist. Das Öl wurde illegal mit Tankwagen nach Durres gebracht und dort über Mafia Tankstellen, wie von “Kastrioti” / “Taci” usw., oder dem Mafia Zentral Punkt, mit Tankstelle: Lokal – Hotel Aragosta verkauft. Deshalb haben soviele Politiker, eigene Tankstellen, was sowieso jeder vor 10 Jahren auch schon wusste.
Polizei ist Mafia in Albanien, seitdem auch noch der Berufs Ganove Lulzim Basha, Innenminister wurde.
Neben Schmuggel aller Art


Albanische Tradition: Anti Schmuggler Polizei Chef, organisiert den Super Schmuggel: Arian Daci

Vice Chairman of the European Parlament for South East Europa Victor Bostinaru: Berisha must changeNach der Organisierung, von Schmuggel aller Art, ist der Grundstücks Raub, Bebauung, Vernichtung der Wälder an der Küste, Terroristischer Raub, der Öffentlichen Strände durch den Bau von Lokalen der Polizei Banden aus Tropoje und Kukes vor allem, die einzige Tätigkeit oft von den derzeitigen Polizei Chefs in Albanien. Hinzu kommt 100% Terrorismus gegen die wenigen Touristischen Investoren, durch Nichts Tun! oder wollen sie Bestechungsgeld, für Aktion?Alles normal in Albanien: Die Polizei Chefs, leiten die grossen Schmuggler Operationen, was an 2004 erinnert, als diverse Polizei Chef, Anti Mafia Chefs in Skhoder und Vlore, den Menschenschmuggel organisierten und wo 29 Menschen ertranken.
siehe die Mord an dem Anti Mafia Chef des Geheimdiensten in Durres: Iso Copa, Morde an hohen Polizisten in Durres usw..! Immer dabei Polizei Offiziere. Wie immer wurde der fiktive Export mit Hilfe der Durres Mafia abgewickelt, im Hafen von Durres, was als Folklore der Durres Mafia und Tradition zusehen ist. Das Öl wurde illegal mit Tankwagen nach Durres gebracht und dort über Mafia Tankstellen, wie von “Kastrioti” / “Taci” usw., oder dem Mafia Zentral Punkt, mit Tankstelle: Lokal – Hotel Aragosta verkauft. Deshalb haben soviele Politiker, eigene Tankstellen, was sowieso jeder vor 10 Jahren auch schon wusste.
Polizei ist Mafia in Albanien, seitdem auch noch der Berufs Ganove Lulzim Basha, Innenminister wurde.
Neben Schmuggel aller Art!

Das Drogen Geschäft der Albanischen Botschaft in Prag, lief von 2004-2010, war also das Standard Modell derAlbanischen Diplomatie, wo es damals ja sch0n Verhaftungen in 2004 gab, wie wir berichteten. Gjergji Dervish(zusammen mit dem Diplomaten: Fation Skenderi in 2005 festgenommen! Drogen Diplmaten, direkt von Ilir Meta, seiner Frau Monika rund um den “Paten von Durres” Spartak Braho Ende 2001 usw.

Gegen den Oel Betrugs Geschaeftsmann: Hajri Hajredin Elezaj, wurde Interpol Haftbefehl ausgestellt

11 hohe Verhaftungen rund um die Idioten Mafia des Salih Berisha und dem 2. hoechsten Polizisten: Agron Kulici

Geldwäsche, Drogen Handel, Bauen ohne Gesetz und Hirn, Betrug ohne Ende – die Salih Berisha Bande interessiert kein Gesetz, oder die EU


Drogen Schmuggel von Ronald Reagon – Richard Armitage und heute: Albanischen Diplomaten Geschäfts Modell: CD Auto Verleih an die Drogen Mafia

Verschiedene hohe Polizei Beamte wie Dorian Muça, Hysni Burgai, und der Innenminister Bujar Nishani fahren mit gestohlenen Autos herum

Montag, Dezember 26th, 2011

In 1999, wurde Spartak Poci erwischt, als er mit gestohlenen Mercedes, zu einer Sicherheits Konferenz nach Athen fahren wollte. Es ist durchaus uebliche Praxis, das Innenminister und hohe Polizei Chefs in etlichen Laendern, mit aufgegriffenen gestohlenen Autos herumfahren. Voraussetzung ist, das die beschlagnahmten Autos, als gefunden gemeldet werden.  Die Versicherungen scheuen in der Regel den Aufwand, die Autos zurueck zu fuehren. Es gibt fast immer Zoll Problem usw.

Erstaunlich ist, das die angebliche Kaeufer des gestohlenen Autos, einen Notar Verkaufs Vetrag vorlegte, obwohl das seit Jahren den Notaren untersagt ist. Man muss kurz gesagt Original Papiere vorlegen und Nichts Anderes zaehlt. Aber Albanische Notare und Anwaelte, haben oft nur gekaufte Lizenzen.

SKANDALI/ Krerët e policisë lëvizin me makina të vjedhura

Postuar në: Aktualitet,Kronika,Kryesore | 

Nga Dashamir Biçaku, Shekulli

TIRANË- Krerët e Ministrisë së Brendshme dhe të policisë së shtetit, pikërisht ata njerëz që duhet të jenë në pararojë të luftës kundër krimit, udhëtojnë me makina të vjedhura. Bëhet fjalë për makina që janë vjedhur në vende të ndryshme të Europës dhe këtu janë në përdorim të krerëve të lartë shtetërorë. Ministri i Brendshëm, Zëvendësministri i Brendshëm Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Policisë lëvizin me autovetura të trafikuara apo të bllokuara nga autoritetet e policisë për probleme me ligjin.

Ministri i Brendshëm, Bujar Nishani, prej një kohe të gjatë lëviz me një autoveturë të markës “Mercedez- Benz” të klasit S 500, me një motor prej pesë mijë kubikësh dhe që shpenzon si lëndë djegëse benzinën. Këtë automjet Nishani ka nisur ta përdorë dy vjet më parë kur ishte ministër i Brendshëm. Ai u largua nga detyra dhe kur u rikthye në pranverën e këtij viti mori sërish në përdorim të njëjtën makinë.

Vetura në fjalë është një mjet luksi i një niveli tepër të lartë për administratën tonë, e cila rrudhet çdo ditë e më tepër nga fondet. Mjaft të mendosh që ky mjet shpenzon aq karburant në një distancë të caktuar sa ç’do t’iu duheshin 3- 4 veturave të policisë, me një madhësi motori, modeste vetëm 1.4, benzinë, për të për shkuar të njëjtën distancë rrugore.

Për herë të fundit Nishani, është parë në publik me këtë veturë, një ditë pas shpërthimit të ndodhur në banesën e zëvendësdrejtorit të Policisë së Tiranës, Dorian Muça. Nishani, mori një takim të nesërmen e ngjarjes, me drejtues të Policisë së Tiranës, i shoqëruar nga kreu i Policisë Hysni Burgaj, dhe zëvendësministri Avenir Peka. Vetura që tashmë mban targën “TR 0155 Z”, mësohet se i është sekuestruar me 28 janar Pajtim Serjanit nga komisariati i Policisë nr.2. Në momentin që ai po lëvizte, vetura e shtrentjë me numër shasie “WDD221861A112090”, rezultonte i vjedhur në kryeqytetin serb Beograd. Mjeti rezultonte i vjedhur me 29 nëntor të vitit 2007, në Serbi dhe mësohet se kishte hyrë në Shqipëri, pak ditë pasi mjeti ishte vjedhur në Beograd.

Gjatë hetimit dhe marrjes së deklarimeve nga hetuesit e komisariatit nr.2, Serjani iu deklaroi atyre se mjeti ishte i kushërit të tij, djalit të tezës, Gëzim Mejdanit. Duke qenë se mjeti ishte pa targa dhe pa dokumentacion, policia e bllokoi atë, ndërsa thirri për të sqaruar çështjen, pronarin e deklaruar të mjetit, Gëzim Mejdanin. Ky i fundit iu deklaroi hetuesve se mjetin e kishte blerë në qytetin e Vlorës në tregun e zi të veturave për një shumë të konsiderueshme parash. Për të provuar këtë fakt ai paraqiti edhe një kontratë noteriale, sikur mjetin e kishte blerë në Itali.

Vetë Mejdani, gjatë hetimit gjyqësor pranoi se e kishte falsifikuar kontratën noteriale. Për këtë veprim ai shprehu edhe pendesë përpara trupit gjykues gjatë procesit gjyqësor. Në të kundërt ai pretendoi se mjetin e kishte blerë tek një person në tregun e zi, por se nuk e mbante mend atë. Madje Mejdani, pretendonte se këtë mjet e kishte blerë kundrejt një vlere të konsiderueshme parash në mirëbesim. Pavarësisht këtij pretendimi, të Mejdanit, gjyqtari, Bujar Krasniqi, vendosi të dënojë Mejdanin me dy muaj burg dhe 300 mijë lekë të reja gjobë, me kusht që brenda 18 muajve të mos kryente asnjë vepër tjetër penale. Ndërkaq për mjetin e bllokuar, gjyqtari Krasniqi, vendosi që ai të kalonte në favor të shtetit. Vendimi i mësipërm me nr. 355, është shpallur, me 22 prill të vitit 2009, nga Gjykata e Tiranës. Të njëjtin qëndrim për çështjen, ka mbajtur edhe Gjykata e Apelit që refuzoi t’i kthejë veturën Mejdanit, ndërsa konfirmoi kalimin e saj në favor të shtetit.

 

Ky shkrim u realizua me ndihmën e Agjencisë Daneze për Gazetarinë Investigative SCOOP

Makina e Nishanit

Der Mafiosi Ardian Dervishi, Bau Unternehmer in Vlore wurde hingerichtet

Montag, Dezember 26th, 2011

 Nicht Neues, rund um die Bau Mafia, und der Dokumenten Faelschung. Salih Berisha redet sowieso nur noch Schwachsinn, was nicht verwundert.Seine Tropoje Polizei, arbeitet nicht fuer das Volk, was sowieso jeder leicht erfragen kann.

Die Drogen Fähre “Veronica”, blockiert den Hafen von Vlore : 5.000 Adminstrative werden entlassen

Die Betrugs-, Geldwaesche- und Drogen Mafia mit Sokol Olldashi und Salih Berisha, steht vor der leicht ersichtlichen Betrugs Pleite. Zwischen der Grenz Uebergang Hani e Pot nach Podgorica, stehen keine Bau Maschinen, so das der wichtige Grenz Uebergang praktisch zwischen Skhoder und Montenegro, nicht befahrbar ist. Ebenso wird an der Autobahn, Fushne – Kruje nach Lezhe nicht gebaut. Die Regierung schuldet den Baufirmen viel Geld und deshalb wurde der Strassenbau eingestellt.

Vlorë, vritet biznesmeni
25/12/2011 20:30

 

Vlorë, vritet biznesmeni

Në orët e mbrëmjes të së dielës, në qytetin e Vlorës, është qëlluar për vdekje biznesmeni i ndërtimeve, Ardian Dervishi, 52 vjeç.

Viktima ishte në objektin e tij që po ndërtohet pranë rrugës “Transballkanika”, kur u qëllua. Dervishi ndërroi jetë në spital, ndërsa nga burimet paraprake arsyeja e krimit duket se ka ardhur pas një konflikti për pronat.

Ndërkohë që nga hetimet e para policia e Vlorës bëri të ditur të dyshuarin kryesor për krimin. Ai është  Adnand Gori, 31 vjeç.

Viktima është qëlluar me katër plumba, ndërkohë që autori i vrasjes është shpallur në kërkim.
Der Kosovare, Indrit Aliu der zu 10 Jahren Haft (schweren Betrug)verurteilt wurde, geht nun in die Berufung, und dann kann er sich ja in alter Tradition nur, bei den korrupten Richtern freikaufen, beim obersten Gericht.

26 Dhjetor 2011 – 07:37 | Shqiperi  
 Perktheje lajmin ne gjuhe te tjera
 
Procesi, supermashtruesi kërkon pafajësinë
 
Procesi, supermashtruesi kërkon pafajësinëTIRANË- Gjykata e Lartë pritet të shqyrtojë janarin e 2012 dosjen penale ndaj Indrit Aliut, i dënuar me dhjetë vite burg për mashtrime të mëdha.I cilësuar si një supermashtrues i sofistikuar, për vetë mënyrën sesi kamuflohej, si dhe miliona që ka përfituar nga veprimtaria kriminale, Aliu nuk ka reshtur së përballuri me gjykatat duke shpresuar të paktën të përfitojë me pak vite dënimi.Ai është dënuar nga Gjykata e Tiranës me dhjetë vite burg për mashtrimin biznesmenëve të ndryshëm.
(Shkrimin e plotë mund ta lexoni sot në Gazeta Shqiptare)
(el.me/BalkanWeb)

Man kennt ja die Betrugs Geschaefte, dieser Banditen ordinaere sehr gut

aus

http://www.albania.de/alb/index.php?p=2780

Eng mit den  Terroristen Bin Laden, sogar mit Damir Fazllic verbunden, dem Izebegovic Waffen Lieferanten, für jede Verbrecher Bande.

Kabllogrami “Basha-Olldashi-Alibeaj”: Emrat e 8 vrasësve të liruar për fushatën elektorale
Lindita Çela

Disa ditë më parë në valën e botimeve të kabllogrameve të Ambasadës Amerikane të Tiranës, bëri përshtypje të thellë në publik një nga kabllogramet, ku renditeshin 7 politikanë të lartë nga partitë kryesore në vend, të cilët Ambasada i rendiste si të lidhur me botën e krimit.

Wikileaks cables ueber die Gangster der Politik

03/09/2011 08:46

Kabllogrami,15 ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme: Kryebashkiaku Lulzim Basha, ministri Sokol Olldashi, numri 2 i PS, Gramoz Ruçi, deputetët Tom […]

Law Breakers Turned Law Makers
——————————

¶2. © Some of the more noteworthy MPs with ties to organized
crime are:

– Tom Doshi: An SP MP from Shkoder, Doshi, singled out in
the Human Rights Report for physically assaulting a
journalist in the Sheraton Hotel, was a key figure in
financing SP electoral efforts. He is known as the richest
MP, with a declared fortune of more than $15 million and is
also suspected of trafficking narcotics. Doshi served in the
previous parliament as a DP MP, before switching sides to the
SP shortly before the election.

– Lefter Koka: Representing LSI from Durres, Koka is a
member of perhaps the most notorious organized crime family
in Albania, with ties to narcotics and human trafficking and
other illicit activities.

– Sokol Oldashi: Olldashi, the current Minister of Public
Works, Transport, and Telecommunication and DP MP from Fier,
is suspected of smuggling goods and narcotics.
Circumstantial evidence links Olldashi and Fatmir Kajolli in
Fier to Minister of Justice Enkelejd Alibeaj in a scheme to
release prisoners from jails to act as electoral bullies.

– Lulzim Basha: According to one SP source, FM Basha, who
represents the DP in Elbasan, was involved in facilitating
the release from prison of a notorious criminal in Elbasan in
return for support from the criminal’s family. Relatives of
the criminal promised to „organize“ people in Elbasan to
support Basha. The criminal was released on June 29, the day
after the elections.

– Paulin Sterkaj: The 48 year old DP MP from Shkoder is a
former professional wrestler with little to no formal
education. Sterkaj was previously in the SP and has been
accused by a former friend of murdering a politician in
Shkoder a few years ago. Sterkaj claims to have business
interests in oil, restaurants, and construction, but little
is known about his activities.

– Gramoz Ruci: SP MP and party General Secretary, Ruci has
long-standing ties to narcotics traffickers and organized
crime. Ruci has also been banned from entering the U.S.
since 2005 due to a permanent visa ineligibility.

TIRANA 00000552 002 OF 002

transparency or tradition of small donors supporting their
favorite candidates, criminals are an easy source of campaign
funds.
WITHERS

http://wikileaks.org/cable/2009/08/09TIRANA552.html

Freie Fahrt, fuer den Drogen Baron und Freund der PD Party: Dasho Aliku von Lazarate!

Gute Geschaefte auch um Weihnachten.

Sarandë, bllokohen 284 kg
drogë, kapet transportuesi|
FOTO
Ballkan, goditet rrjeti i drogës

 komente

Operacioni i koduar “Duralumini” u krye në orët e para të mëngjesit të sotëm në aksi rrugor Gjirokastër- Sarandë. Droga, e llojit kanabis, ishte fshehur në karroceri,  dhe ishte paketuar në pako 1 dhe 2 kilogramëshe.

Irgendwie muessen halt ihre Mafia Hotels finanziert werden

„Pucist Kaspar“ Eduard Halimi und seine extremen Vorstellungen zu Weihnachten

Sonntag, Dezember 25th, 2011

Eigentlich hätte der Justiz Minister Eduard Halimi, genügend zutun, bei der harten Kritik in In- und Ausland, über die inkomptende und korrupte Justiz in Albanien. Aber dazu ist er einfachzu dumm und max. mit einem Klein Kind Verstand ausgestattet, der irgendwas Dummes vor sich hinplabbert: Zum Professor Nikolla Pano, einer US Universität und seinen Ausführungen rund um inkomptente Richter (Salih Original System, oft mit gekauften Schul Zeungisse, und Einer dümmer wie der Andere) hat ein Halimi, wie Ristani Nichts zu Sagen.

Eduard Halimi, gilt als „Haustier“, des noch schlimmeren und dümmeren Enkeled Alibeaj, bei dem konnten sich Mörder direkt aus dem Gefängniss freikaufen. Halimi hat praktisch keine Schul Zeugnisse und nur Grundschule, ähnlich wie Enkeled Alibeaj, und der Rest ist zusammen gefälscht und prepariert.

Halimi: Prosecution favored Xhuvani 

Peinlichkeiten der Justiz Minister wie Eduard Halimi, Ristani, Enkeled Alibeaj, der heftig abkassierte, als er Mörder auch noch gegen cash freiliess.

Der US Botschafter Arvizu, über die Peinlichkeit einer inkompetenten Mafia Justiz und Null Staates, wo praktisch eine kriminelle Banditen Bande, Straffrei ist und 500 Unternehmenr 498 angeben, Bestechungsgeld bezahlen zumüssen.

Impunity culture
24/12/2011

 

Impunity culture

The US Ambassador to Tirana, Alexander Arvizu, gave an exclusive interview for the chief editor of the “Shqip” newspaper, Alexander Cipa, in which he scanned the most important developments during the year that we are leaving behind.

What is your evaluation for the democracy in Albania, especially the institutional one?

“What’s missing is the democratic culture, the respect for the institutions, the professional behavior of the people who work in these institutions. But the real concern for me, are the political actors or the people who vote in the elections. However, the state administration is what I would call the bread and butter in politics, the services they offer, the accountability to the citizens, and this is what concerns me most. It is easy to get enthusiastic about the elections, for this or that intrigue, but the everyday governing, the one that might seem boring, is the most important thing in democracy. Who will offer the education, health care and war against corruption? All these are very important”, Arvizu declared.

….

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=4161

Ein Polizist wurde in den Kopf geschossen – Hintergründe sind unbekannt

Plagoset me armë, polici rrugor në rrezik për jetën

Plagoset me armë, polici rrugor në rrezik për jetën

324/12/2011 17:45Një efektiv i Policisë Rrugore ka mbetur i plagosur me armë zjarri pasditen e sotme në kryeqytet. Dëshmitarë nga vendngjarja […]

Plumb në kokë policit gjendet në gjendje kome

 

Të tjera rreth shkrimit

Plagoset polici te „21 dhjetori“

Tiranë – Një atentat në rrugët e kryeqytetit ka tronditur gjithë banorët e zonës. Atentati i stilit mafiozë, një plumb i vetëm në kokë, ka ndodhur në kryqëzimin e 21 Dhjetorit. Pritet të dëgjohet se i plagosuri është një kriminel apo dikush që ka të bëjë me rrethet kriminale, por nuk është ashtu, është një efektiv i policisë së Tiranës.

I plagosuri, efektivi i policisë rrugore, Naim Hyskaj, është transportuar urgjentisht në spitalin ushtarak dhe është në gjendje kome.

Policia ka mbërritur menjëherë në vendngjarje dhe ka nisur hetimet, por ende nuk është dhënë asnjë informacion mbi shkaqet dinamikën e ngjarjes apo edhe atentatorin që mori jetën e policit rrugorë.

 • GRECO: The judicial system is the problem
 • Massacre at the Mat River continues
 • Der Italienische Senator vom EPP der grössten Parteien Gruppe im Europa Parlament, sagte Berisha, das er raus geworfen wird, denn auf den „Bandit orginäre“, kann die Welt verzichten.

 • Berisha meets Italian senator, Volonte
 • Macovei: Judicial system, first to be cleanedMacovei: Judicial system, first to be cleaned
  The right winged European MP, Monica Macovei, and former Minister of Justice of Romania, known for completing the judicial reform that enabled the EU membership of her country, explained for Top Channel why the war against corruption should start with the judicial system.Die Peinlichkeit des typischen Hirnlos Justiz Minister, der in unglaubliche Betrügereien auch rund um Grundstücke verwickelt ist, wird nochmal nun getoppt, als er die Staatsanwaltschaft angreift. Fakt ist, das bei diesem Mord, die Staatsanwaltschaft 4 Jahre forderte, aber der Richter nur ein Urteil für 2 Jahre sprach, weil es wohl der Sohn einer Abgeordneten war. Aber wenn, dann hätte der Justiz Minister Halimi, die Justiz in Lezhe angreifen müssen, aber da ist er ja selbst zuständig. Er unternimmt auch keine Schritte, wenn Bar Sängerinnen und Show Girls, als Diplomaten plötzlich herumreisen und mit der Drogen Mafia zusammen arbeiten: Edmond Haxhinasto: Kaspar des Ilir Meta zum Thema Drogen Diplomaten im Parlament Gegen kriminelle Richter, wie im Falle Kononi, unternimmt ein Idiot wie Halimi auch Nichts, denn da hätte man längst und zwar vo r 10 Jahren schon aufräumen müssen.
 • Ministri i Drejtësisë Eduard Halimi godet Prokurorinë e Përgjithshme dhe të Tiranës për të penguar hetimin e masakrës së 21 janarit poshtë zyrës së kryeministrit. Burime të besueshme shpjegojnë edhe More…

   

   

 • : 24 Janar, 2012

 • Aktualitet / Politikë | nga AMA-News

   Halimi nxjerr veten “idiot”, sulmoi për Xhuvanin, harron Ndrea Prendin!!

 • http://www.ama-news.al/2012/01/halimi-nxjerr-veten-idiot-sulmoi-per-xhuvanin-harron-ndrea-prendin/

 •  

  Strohmann des Salih Berisha und Lulzim Basha erhält Auftrag für eine neue Tief Garage: Bashkim Ulaj

  Samstag, Dezember 24th, 2011

  Beim „Taivani“, im Park Rhinas im Zentrum von Tirana, soll eine Tief Garage erstellt werden: Den Auftrag erhält erneut der Salih Berisha Vertraute: Bashkim Ulaj, der kaum bis drei zählen kann. Kleptokratie, ist ein sehr höfliches Wort, für den Volks Terroristen Salih Berisha, wo kein Gesetz und keine Internationaler Vertrag mehr gilt!

  Einiziges Geschäfts Modell einer Primitiv Idioten Klasse ist, das man solange Ausländische Investoren terrorisiiert, bis man Kostenlos an deren Vermögen kommt, auch durch Mord, oder mit Hilfe der kriminellen Kaste der Justiz.

  Chrom, Wasser Lizenzen, Beteiligungen, Baufirmen, Betrug in ausländischen Joint Venture, auch rund um Chrom: immer dabei und ohne Auschreibung: der Tropoje Bandit des Salih Berisha: Bashkim Ulaj

  Bashkim Ulaj, Strohmann der Familie Salih Berisha rund um Betrug, Geldwäsche und Fake Lizensen

  update: 17.12.2011, weil die Zeitung eine neue gute Zusammenfassung brachte: http://www.shqiptarja.com Biznesmeni i Berishës fiton tenderin 40 milionë euro inklusive etlicher Firmen Registrierungen.

  Lulzim Basha fillon aferat e para, i fal sheshin “Italia” Bashkim Ulajt


  b_115_98_16777215_0___images_1AKTU_bashkim-ulaj.jpgBiznesmeni Bashkim Ulaj do të jetë pronari i sheshit “Italia”. Ky është projektvendimi më i ri i kryebashkiakut Lulzim Basha, që pritet të miratohet në mbledhjen e ardhshme të Këshillit Bashkiak më 28 dhjetor, me votat e mazhorancës. Ndërkohë, Tirana do të ketë vetëm një parkim nëntokësor, atë që do të ndërtohet në sheshin “Italia”, pranë stadiumit “Qemal Stafa”. Ky është fakti më i ri që zbulohet në projekt-vendimin që pritet të miratohet në mbledhjen e ardhshme të Këshillit Bashkiak. Ndërkohë, që në vendimin  Nr.36, të datës 29.09. 2008 të Këshillit Bashkiak, i mbështetur në vendimin e qeverisë nr.1182, projekti i parkimeve nëntokësore përveç sheshit “Italia”, përfshinte edhe sheshin “Rinia” pranë Tajvanit. Po në atë vit, kryeministri i vendit,

  Sali Berisha, të drejtën  për të ndërtuar në sheshin “Italia” ia dha shoqërisë “Gener 2” shpk, në pronësinë e Bashkim Ulaj dhe të drejtën e ndërtimit në sheshin pranë Tajvanit, ia dha shtetasit Besnik Sulaj. “Lloji i konçesionit të dy parkimeve nëntokësore në Parkun “Rinia” dhe në Sheshin “Italia” pranë stadiumit “Qemal Stafa” në qytetin e Tiranës, do të jetë i formës BOT (ndërtim, operim dhe transferim)”, thuhet në vendimin e Këshillit Bashkiak të vitit 2008. Pra, siç shihet në këtë vendim, del qartë fakti se në atë kohë, projekti i ndërtimit të parkimeve nëntokësore do të ndërtohej në 2 vende, në sheshin “Italia” dhe në sheshin “Rinia”. por projektvendimi i hartuar tashmë nga bashkia, gati për miratim, tregon se projekti i parkingut tek parku “Rinia” nuk do të zbatohet.
  Parkingjet, fshihet parku “Rinia”
  Në projekt-vendimin Nr. 2201, të datës 22.12.2011, që pritet të miratohet në Këshillin Bashkiak me votat e mazhorancës në mbledhjen e 28 dhjetorit bëhet i qartë fakti se kryeqyteti do të ketë vetëm një parkim nëntokësor, atë të sheshit “Italia”. Ajo që vihet re në këtë pr/vendim, është se nuk kuptohet fakti se ku shkoi projekti për parkimin nëntokësor në sheshin pranë Tajvanit dhe se pse një projekt që ishte menduar t’u lihej në dorë dy kompanive, iu la vetëm asaj që drejtohet nga Bashkim Ulaj. Ky i fundit, një biznesmen që gëzon mbështetjen e fortë të kryeministrit Berisha, është dhe fituesi i rrjetit kabllor të fibrave optike që do të shtrihet në të gjithë vendin. Për këtë tender u bë dhe një debat publik mes ministrit të Punëve Publike, Sokol Olldashit dhe pronarit të gazetës “Panorama”, Irfan Hysenbelliu. Ky i fundit akuzonte ministrin Olldashi për shkelje të ligjit dhe krijimin e situatave monopol. Kjo çështje përfundoi edhe në Prokurorinë e rrethit të Tiranës, e cila i mbylli akuzat për krijim të situatës monopol, me argumentin se procedurat kanë qenë ligjore.
  Pr/vendimi i ri 
  Në projekt-vendimin Nr.2201 të datës 22.12.2011 thuhet shumë qartë se në Tiranë do të ketë vetëm një parkim nëntokësor, ndryshe nga çfarë ishte premtuar më parë. “Pas këshillimeve me Agjensinë e Trajtimit të Koncesioneve, si dhe në vijim të procedurave ligjore për shqyrtimin e propozimeve të pakërkuara Këshilli i Ministrave me vendimin Nr. 1182, të datës 23.07.2008 për “Përcaktimin e autoritetit kontraktues, për dhënien me koncesion vendor të parkimit nëntokësor, në sheshin “Italia” pranë stadiumit “Qemal Stafa”, dhe miratimin e bonusit, në procedurën përzgjedhëse konkurruese, që i jepet shoqërisë, cakton Bashkinë e Tiranës si autoritet kontraktues”,  thuhet në këtë relacionin e pr/vendimit. Pra, siç shihet në këtë relacion është fshirë gjysma e projektit, që përfshinte edhe parkimin nëntokësor pranë Tajvanit. Më tej në relacion thuhet: “Komisioni i Vlerësimit të Ofertave  për koncesionin me objekt “Dhënie me koncesion vendor të parkimit nëntokësor në sheshin “Italia”, në zbatim të ligjit Nr. 9663, të datës 18.12.2006 për Koncesionet, Kreut IX, pika 2 të VKM-së Nr.27, të datës 19.01.2007 për Miratimin e rregullave të vlerësimit dhe të dhënies së koncesioneve”, i ndryshuar, vendosi që të klasifikojë shoqërinë “Gener 2” shpk si ofertë të vetme, me shumën totale të pikëve prej 101 pikësh. Pra, edhe njëherë del se me këtë relacion të ri, bashkia ka vendosur të vendosë lidhje klienteliste me partnerët e pushtetit të Bashës dhe Berishës. Ky pr/vendim pritet që të miratohet në mbledhjen e ardhshme të Këshillit Bashkiak, në 28 dhjetor.
  Pr/vendimi, ndryshon komisioni i strehimit në bashki 

  ……………..

  http://sot.com.al/index.php?option=com_


  Das nächste Korruptions Geschäft: 40 Jahre Lizenz, für DSL Internet Kabel Vernetzung in Albanien

   Die aktuelle Null Funktion Mafia Regierung, hatte sich enorm darüber empört, das die Vorgänger Regierung so lange Liznez Verträge abschlossen u.a. die ungültigen Lizenz Verträge mit dem Flugplatz, weil es damals noch kein Lizenz Gesetz gab.

  Nur noch der halbe Preis, wie vor einem Jahr, wird für den Festtags Braten, einem Truthahn bezahlt in Albanien, weil die Kauf Kraft Nullist und Viele auswandern.
  Gjeli i detit me ofertë në Durrës, paguaj një e merr dy>

   

   

  image

  Tregtarët: Malli ka mbetur stok, nuk ka blerës!

   

   

   

   

   

   

  Gjeli  i detit ka mbetur “stok” në tregun e Durrësit. Nëse një vit më parë, pensionistët dhe të gjithë buxhetorët ankoheshin se çmimi i gjelit të detit, traditës së festës së fundvitit kishte çmime “stratosferike” këtë vit nuk e shikojnë fare tregun. Madje, rrugët e tregut janë më pak të mbipopulluara se një ditë e zakonshme dhe kjo sepse fuqia blerëse ka rënë. Risia është se gjeli i detit, i cili tradicionalisht vjen për festën e ndërrimit të viteve ka mbetur pa u shitur ndërsa tregtarët vendas dhe ata të mbërritur nga qytet të ndryshme të Shqipërisë ankohen se fuqia blerëse këtë vit ka rënë në minimum. Aktualisht një gjel deti varijon nga 2 deri në 3 mijë lekë, përkatësisht 500 lekë për kilogram, ndërsa nëse blen dy të tillë me 5 mijë lekë të reja arrin të blesh 2 gjela deti. Një vit më parë gjeli i detit kushtonte nga 8 deri në 10 mijë lekë për kilogram. Madje, në ditët e fundit çmimi arriti deri në 12 mijë lekë kg.  Tregtarët shprehen se, këtë vit çmimi është ulur, pasi kërkesa është me vogël.  “Kam shpenzuar 6 milionë lekë për rritjen e tyre, por deri tani nuk kam zënë as 2 milionë sepse nuk afrohen qytetarët, edhe pse çmimi është 50 % më i ulët se një vit më parë”, shprehet një tregtar nga Bashkia e Manzës. Por në morinë e tregtarëve ka nga ta që vijnë prej Peqinit, Rrogozhinës, Kavajës e zonave përreth, të cilët shprehen se nuk kanë fituar as 50% të kostos që kanë rritur gjelat përgjatë gjithë vitit. Në këtë prag fundvitit oferta në treg është shumë e madhe dhe fuqia blerëse shumë e ulët. Tregtarët shprehen se kanë bërë investime shumë të mëdha për rritjen e shpendëve dhe me shitjet e deritanishme, vështirë dhe do të arrijnë fitimet e parashikuara.

  Konsumatorët

   

   http://www.gazetatelegraf.com/index.php/sociale/12442.html

  Der neue Volks Anwalt Igli Totozani, wurde mit 127 Stimmen gewählt – Urbanistik Plan Tirana

  Donnerstag, Dezember 22nd, 2011

  Die Kandidatur von Igli Totozani, wurde vor allem vom EU Kommissar Stefan Füleund dem OSCE Botschafter Eugen Wohlfahrt forciert. Die Zukunft wird zeigen, ob es eine gute Wahl ist. Damit ist eine von 12 Bedingungen der EU erfüllt, wie im Kindergarten der Idioten Mafia, die EU süffsant feststellt.
  Der Pyschopat und Kriminelle: Salih Berisha, fehlt erneut, wie bei Anderen Abstimmungen, wegen Krankheit

  Ombudsman, Commission of Laws approves the candidacy of Igli Totozani 21.12.2011

  Majority and opposition in the Parlamentar Commission of Laws, approved today the nomination of lawyer Igli Totozani, proposed by the Socialist Party for the post of Ombudsman.
  Professor of Justice and Legal Affairs, analyst Igli Totozani promised to work to ensure an independent institution and to protect the interests of the people. /albeu.com/

  Rein Mafiös sind die Non-Stop neuen Urbanistik Pläne in Tirana und auch in anderen Städten. Oft sind die Pläne Makulatur, weil keine Bau Gesetze gelten, noch es eine Bau Polizei gibt. Lulzim Basha, macht reine PR, denn seine eigene Partei mit Albert Brojka, hatte in 1996, schon einen fertigen neuen Urbanistik Plan für Tirana, von Japan finanziert. Peinlich ist es, wenn die Bau Mafia, nun das neue Justiz Gebäude auf dem Grundstück des Bahnhofes baut, und die Züge in Zukunft, noch mehr ausserhalb von Tirana ihren Bahnhof haben, bei der Verkehrslage in Tirana.

  2 Jahrzehnte eines angemessenen Bebauungs Planes!

  Tirana’s train to stop in Kamez
  20/12/2011 17:25

   

  Tirana’s train to stop in Kamez

  Tirana’s train station will be displaced near the Kthesa e Kamzes, where the periphery of the city has grown today. At the current location of the train station will be built the new Palace of Justice.

  The Mayor of Tirana, Lulzim Basha, met with a group of architecture students, with whom he opened the idea of what today is an inefficient service.

  “How many of you have used the train to Tirana during this year? Personally, when I was Minister of Transports, I was convinced about the necessity of giving some of the railway goods in concession, by closing or restructuring the passenger department at least in the next decade. We can also create a Tirana-Rinas and Tirana-Durres segment, but for the moment, the railway is victim to the alternative transportation methods. Displacing the railway outside the yellow line of the city, is the best solution. This must be done, and will be followed with the implementation of the light railway, or the tram, in the city streets”, Basha explained.

  While presenting other projects and city regulation plans in front of the students and their professors, Basha signed an agreement with the heads of the local units, so that the new plan will not include only Tirana, but also some local units around the capital. http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=4116

  20 Dhjetor 2011 – 17:41 | Shqiperi
  Plani Urbanistik, Basha: Hekurudha, jashtë vijës së verdhë të Tiranës
  Plani Urbanistik, Basha: Hekurudha, jashtë vijës së verdhë të TiranësTIRANË – Trami i Tiranës, një nga projektet e shpallura gjatë fushatës elektorale nga Kryebashkiaku Lulzim Basha, pika kryesore e Planit të ri Urbanistik, do të ndërtohet në vitin 2012 dhe do të përshkojë distancën nga Lapraka deri në sheshin “Nënë Tereza”, duke zgjidhur ndjeshëm problemin e transportit publik në kryeqytet.
  “Nuk ka vend në Tiranë për hekurudhë”, tha kryebashkiaku Lulzim Basha, gjatë një takimi më studentët e një universiteti jopublik në kryeqytet.Duke folur për vizionin e planit të ri urbanistik, Basha theksoi domosdoshmërinë e zhvendosjes së hekurudhës jashtë vijës së verdhë të Tiranës.
  “Kjo zhvendosje është zgjidhja më e mirë, por kjo do të shoqërohet me implementimin e hekurudhës së lehtë, tramit, i cili ka të gjithë aftësinë për t’u kombinuar si një mjet transporti me trenin dhe mjetet e tjera të transportit, me parkingjet nëntoksore“, tha Basha.Realizmi në tërësi i planit të ri urbanistik u cilësua nga Basha si sfida më e madhe për Tiranën, e cila në dy dekada tranzicion është zhvilluar si një metropol në mungesën e një plani të mirëfilltë urbanistik, që do të parashikonte në mënyrë të drejtë zhvillimin e Tiranës, brenda dhe jashtë vijës së verdhë.
  Kryebashkiaku tha se “plani urbanistik i ka munguar Tiranës prej mëse 22 vjetësh. Ndërkohë që me realizimin e tij, ky plan do të sjellë përfitime për qytetarët e kombin“.
  (er.nu/BalkanWeb)

  Lidhje te tjera

  Legalizmet, Basha: Procesi peng i disa artificeve

  VIDEO: Plani Urbanistik, Basha: Hekurudha, jashtë vijës së verdhë të Tiranës

  |21/12/2011 07:23
  Aeroporti i Kukësit, vetëm për fluturime të brendshme !
  Emirjon Senja

  Aeroporti i Kukësit do të mund të vihen në punë përgjatë dy-tre viteve të ardhshme, pesë vjet për përfundimit të punimeve dhe marrjes së certifikatës së sigurisë. Ministria e Transporteve ka përfshirë në prioritetet e saj shfrytëzimin e këtij aeroporti brenda vitit 2014, por vetëm për fluturime të brendshme. MPPT nuk e shpjegon se si do të arrihet të bëhet kjo në një territor të vogël si Shqipëria, por në tabelat e saj të buxhetit për vitet e ardhshme janë parashikuar jo pak por 48 milionë lekë në total, të cilat do të shërbejnë për mirëmbajtjen dhe vendosjen e tij në punë. “Objektiv është kryerja e procedurave përkatëse për te plotësuar standardet e ndërtimit e standardet e operimit të sigurt e të parrezikshëm në këtë aeroport, me objektiv zhvillimin e transportit të brendshëm ajror”, – përcaktohet në listën e investimeve të Ministrisë së Punëve Publike dhe Transporteve të pasqyruara në programin Buxhetor Afatmesëm 2012-2014.

  Me këtë qëllim, ekzekutivi ka shpenzuar edhe 20 milionë lekë gjatë këtij viti si edhe parashikohet të shpenzohen edhe 12 milionë lekë të tjera deri në fund të vitit të ardhshëm. Viti kur parashikohet edhe fillimi i shfrytëzimit të aeroportit të Kukësit është ai 2013. Aeroporti kaloi në vitin 2007 edhe testin e fluturimit duke marrë kështu edhe certifikatën e sigurisë.

  Megjithatë, duket se ky aeroport do të vazhdojë të mbetet peng i koncesionit të dhënë kompanisë gjermane në vitin 2004 që administron aktualisht aeroportin “Nenë Tereza”, e cila gëzon edhe ekskluzivitetin e fluturimeve civile në Shqipëri për një periudhë 20 vjeçare. Në këtë mënyrë, u vendos edhe moslejimi i ngritjes së avionëve në çdo aeroport tjetër përveç se nga ai “Nenë Tereza”. Shfrytëzimi i tij për fluturime ndërkombëtare do të mund të bëhej pas heqjes së ekskluzitivetit për fluturimet civile kompanisë “Tirana Airport Partners”, gjë e cila ndodh vetëm me pëlqimin e kësaj të fundit. “Qeveria e Shqipërisë garanton se gjatë afatit të koncesionit nuk do të licencohet, autorizohet dhe as operohet asnjë aeroport tjetër për fluturime ndërkombëtare tregtare (kargo dhe pasagjerë), në Republikën e Shqipërisë, me përjashtim të uljeve emergjente”, – përcaktohet në kontratën e lidhur asokohe midis qeverisë shqiptare dhe investitorit gjerman.

  Sipas kontratës, shteti shqiptar do të përfitonte rreth 109 milionë euro nga kjo marrëveshje ndërkohë që verifikimet e mëpasshme të Kontrollit të Lartë të Shtetit nxorën në pah se nëse do të administrohej nga vetë shteti shqiptar, të ardhurat nga aeroporti do të ishin rreth tre herë më të mëdha.

  Heqja e ekskluzivitetit……

  http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/12/21/aeroporti-i-kukesit-vetem-per-fluturime-te-brendshme/

  Video: Das Hotel International, wurde für 21 Millionen € verkauft, was immer ein Mafia Hotel, auch rund um Morde an Deutschen war. Rund um Visa Handel, Geldwäsche, den Mafia Boss Dritan Celaj, faulen EBRD Krediten, wurde das Hotel vor 8 Privatisierut und der Erste Manager ein Deutscher ermordet und ein Jahr später seine Deutsche Ehefrau.

  „Bandit ordinäre“ dem sogenannten Minister Aldo Bumci, wurde sein Luxus Audi Q7 gestohlen

  Donnerstag, Dezember 22nd, 2011

  Aus dem Lande, wo plump sogar Parlaments Abstimmungen gefälscht werden.

  Aldo Bumci, gehört direkt zum Verbrecher Kartell des Sokol Olldashi, Gjoka Super Drogen Mafia Clans! Gegen Geld, haben wie die bestätigten wikeleaks cables beweisen, diese primitiv Banditen der Politik, verurteilte Mörder und Drogen Bosse freigelassen. Dafür erhielt man von den Verbrecher Kartells, Wahlkampf Hilfe, als Bonus und errichtette ein Terror Regime, gegen Investoren und die echte einheimische Bevölkerung.


  Kabllogrami “Basha-Olldashi-Alibeaj”: Emrat e 8 vrasësve të liruar për fushatën elektorale
  Shekulli Sot|22/09/2011 07:51
  Kabllogrami “Basha-Olldashi-Alibeaj”: Emrat e 8 vrasësve të liruar për fushatën elektorale
  Lindita Çela

  Goldene und teure Uhren, Luxus Autos sind das Einstiegs Geschenck, für kriminelle Mafia Politiker, was jeder weiss in Albanien und vor 18 Jahren bekannt war. Aktuell kaufen sich verurteilt Mörder und Drogenbosse direkt bei Ministern frei, wie die bestätigten wikileaks aufzeigen und die Namen nennt, als Beispiele. Wikileaks: CRIMINALS MAKING THE LAWS IN ALBANIA’S PARLIAMENTKabllogrami “Basha-Olldashi-Alibeaj”: Emrat e 8 vrasësve të liruar për fushatën elektorale

  Die Kommentare, sind absolut beleidigend über diesen Minister in allen Medien. Man fordert sogar eine Staatschaftwaltliche Untersuchung in den Medien und in Medien Abstimmungen. Eine einmalige Sicherheit in Tirana, wenn direkt im Sicherheits Kreis der Regierung, jemand ein Luxus Auto stehlen kann.

  Dann kann man sich auch einen Mafia geschenckten Luxus Audi Q7 leisten!

  Aldo Bumci, parkte in der 2 Reihe, mit Blinker und der Schlüssel steckte, weil er nur Zigaretten kaufen wollte. Und schon war das Auto weg, und keine Versicherung wird zahlen, was egal ist. Er wird ein neues Geschäft mit der Mafia machen.

  Welt Rekord an Dreistigkeit war 1994 ebenso, als dem Italienischen Botschafter, sein Jeep gestohlen wurde, von der Tropoje Dumm National Garde, beim Besuch des Präsidenten Salih Berisha und die primitiven Gestalten nicht einmal den Jeep zurückgabe, weil sei keine Ehre, noch minimalste Gastfreundschaft kennen. Man war auf der Tradions Plünderungs Tour.  Alternativ, Immobilien und Beteiligungen rund um die Land Mafia.  Kein grosser Mafiosi fährt so teure Autos wie einen Audi Q 7, der in der normal gebräuchlichen Ausführung mit den Welt besten Diesel Motoren auch im Abschlag für Albanien über 100.000 € kostet. Dies zum Privat Auto des Aldo Bumci, mit Null Beruf und gekauften Diplomen wie so oft.

  22/12/2011 09.41

  Minister für Kultur stehlen Auto

   Vidhet makina e ministrit të Kulturës, Aldo Bumçi. Vjedhja e automjetit personal të Bumçit ka ndodhur mbrëmë rreth orës 19:00, por ngjarja është bërë e ditur vetëm sot nga policia e kryeqytetit.

  Mësohet se makina e tipit Auqi Q7 ka qenë e parkuar para godinës së Ministrisë së Kulturës, në Rrugën e Kavajës, kur është marrë nga një person, i cili dyshohet të jetë rreth moshës 20-25 vjeç.

  Sipas burimeve nga policia, mendohet që automjeti ka qenë i ndezur, çka e ka bërë fare të lehtë vjedhjen e tij. ndërkohë, policia po punon për identifikimin e autorit.

    http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/12/22/aldo-bumcit-i-vjedhin-makinen/

  Zeitgleich wurde das Budget des Ministeriums um 80 % gekürzt, weil es sowieso keine Touristik Politik gibt und die Funds in alter Tradition nur unterschlagen werden.

  Periferi | ALBA MALLTEZI

  22 Dhjetor 2011 16:07

  avatar

  Mund të ketë Bumçi 
  Audi Q7 me aq sa fiton?

  Lajmi i vjedhjes së makinës së Ministrit të Kulturës Aldo Bumçi “ka shqetësuar” realisht njerëzit në internet. Komentet janë nga më të ndryshmet edhe në faqen tonë shqiptarja.com. Si është e mundur që politikanët shqiptarë, me rroga që i afrohen atyre të një mësuesi apo nëpunësi të mesëm në përëndim, t’u lejojnë vetes lukse të tilla? Le t’i bëjmë pak llogartië me pasurinë që deklaron.

  Terror und Chaos ohne Ende. Shaban Memia, der erneute aktuelle Chef der AKKP, war schon vor Jahren wegen Korruption gefeuert worden und wurde es wieder und machte sofort erneute illegale Grundstücks Geschäfte. Die Familie Salih Berisha, ist wie die Familien des Lulzim Basha (u.a. über Erion Isufi mit Damir Fazllic) ebenso darin verwickelt, wie die Familie Patozi (Bucht Generale, 4.000 gefälschte Urkunden) und Ilir Meta, immer führend in diesen Verbrechen. Dulaku, Leskaj, Peze, Artan Dade, und Edi Rama als Motor der Geldwäsche sind mit der Prominenz von Verbrecher Banden darin verwickelt, wie die Familie des Vize Innenminister Poni (Verwandter wurde als Chef der Grundstücks Verwaltung von Vlore verhaftet) usw..

  Original Wikeleaks cables: albania: http://wikileaks.org/origin/39_0.html

  Aldo Bumci, gehört zu den 10 lächerlichsten Politikern in Albanien und hat sogar ein juristisches Diplom aus Nord Zypern, dort halt wo die Albaner Mafia, ihre Geldwasch Firmen und Bankkonten haben.

  auch bei den wikileaks cabels spielt er eine negative Rolle.

  Seine Ehefrau ist die Tochter des früheren Verteidigungs Minister Shafet Zuhali, der Korruption ohne Ende im Militär einführte. Die dümmsten und Kriminellsten, wurde, ab 2007 Direktoren im Mnisterium, wo der General Direktor Klodian Pajuni, eine Sonderrolle an Dummheit und Mafia Verbindungen spielte.

  Vidhet  „Audi Q7“ i ministrit
  të Arsimit, Aldo Bumçi

  Gazeta „Shqiptarja.com“ shkruan sot se Ministri Bumçi ka shkuar dje në mesditë dhe ka bërë kallëzim penal në komisariatin e policisë nr. 3 të Tiranës, për humbjen e makinës së tij. ( ne foto makina e vjedhur, dhe ministri Aldo 

  albania-fails-its-own-homework-on-corruption-report-says

  21 Dec 2011 / 17:23

  Albanian Government Fails Corruption Homework

  Albania’s government has failed in its implementation of its own anti-corruption strategy, a report says. Zuständigkeiten, auch nach Gesetzen wir rund um die Basis aller Grundstücke, dem Gesetz 7655, „Zone Touristik“ siehe auch Weltbank „Coastal Mangement Plan“, kennen diese Dumm kriminellen Gestalten der Salih Berisha nicht mehr, und sind zu dumm, sich auch einzulesen. Aldo Bumci, hat immerhin die Qualifikation eines Juristischen Diplomes, einer Nord Zyprischen Universität.

  http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2420&ref=lajme

  Wikileaks: Die Ratten des Salih Berisha – “Die Autobahn der nationalen Korruption”

  GE – Generel Elektric, lässt 14 Millionen € gegen Albanien bei EuroControl beschlagnahmen

  albania-fails-its-own-homework-on-corruption-report-says

  21 Dec 2011 / 17:23

  Albanian Government Fails Corruption Homework

  Albania’s government has failed in its implementation of its own anti-corruption strategy, a report says.Prominente Prozesse, entarten zur Comedy Show, wie der Gerdec Prozess, wo die Anwälte und Beklagten nicht erscheinen, weil es auch die Familie Berisha berührt.

  Gërdeci kthehet në komedi!

  Pasi u përpoq me telefon, sic bën përherë për të mbledhur avokatët mbrojtës të 29 të akuzuarve për tragjedinë e Gërdecit, kryesuesi i procesit Ridvan Hado nuk ja doli mbanë që ta zhvilllojë seancën e radhës, pikërisht për shkak të mungesës së mbrojtësve.  Gjyqtari Hado ka bërë ritualin e përjavshëm, sic është apeli i palëve, More…

  “banditët ordinerë”, als ordinäre Banditen, wird die Albanische Regierung bezeichnet auch rund um die Bulqize Banditen. David Cliff von der Kanadischen Firma: Empire Mining Corporation”, wurde praktisch die Lizenz entzogen, weil ihnen die Verwertung des Chroms verboten war. Man gab diese durchaus Profi Firma, nur eine Lizenz zur Erkundung von Chrom Erz Vorkommen und versuchte dann Beteiligungen und Jobs für Verwandte zu erpressen, ein uraltes Scheme in einer kriminellen Idioten Kultur. Herab gesunken im Nichts, Null Schutz für ausländische Investoren und man sucht nur Dumme und Naive, welche teure Erz- oder Öl Erkundigen machen sollen, um dann Fake Firmen zugründen um Beteiligungen zuerpressen, oft über Zypriotische Banken und Firmen.

  Ausländischer Investor: “banditët ordinerë” und Interpol Suche, nach Banditen mit erkauften “biometrischen Pässen” 

  The protracted death of democratic Albania – Kabllo- ministrat, portrete “MADE IN USA” për Berishën dhe 15 ministrat  und Europaen Counsel of Foreign Relation

  Europa Abgeordnete: “Wir haben kein Vertrauen in Salih Berisha” 

  13.4.2011: Die Tropoje Dumm Mafia des Salih Berisha und die erneute Zerstörung des Albanischen Polizei Apparates 

  “The Best of America” plate!


  CIA – Tetova Gangster Auto zur Verteilung der Drogen etc.

  Bevor: Fatos Nano (Ilir Meta Drug Allegations


  Mafia Clan of Democratic Party of Albania

  Prime Minister Sali Berisha

  1. kukRexhep ARAPI, resident in Katund Sukth, nicknamed “KEPI” has a criminal record as follows:
  1. In the year 1991 (in March) he has killed at the Port of Durrës, for feud issues the citizen A. Cyrbja, resident in the Katund Sukth village; has been arrested for this crime in 1994 and has been released because of lack of evidence.
  2. …………
  3. http://www.albca.com/aclis/modules.php?name=News&file=print&sid=1264