Kosovo Mafia Mitglied Gentian Zguri (richtiger Name: Gashi) wurde in Durres, mit Schall Dämpfer hingerichtet

Man beachte, das erneute ein Gangster, einfach den Namen in Albanien wechseln kann, damit er mit neuen Namen versehen, ungehindert reisen kann, mit Biometrischen Pass. Ein uraltes Schema der Albanischen Regierungs Mafia, vor 10 Jahren gut bekannt, aber auch vor 15 Jahren, als der Aussenminister Tritan Shehu, 600 Diplomaten Pässe, an die Mafia verkaufte, was heute inklusive Freilassung von Mördern, zum Albanischen Regierungs Terroristen System gehört, wie sogar die wikileaks cables bewiesen.

Gazeta Panorama

Schlagzeile am 14. November

Er wurde heute Mittags am hellichten Tag erschossen und hatte wohl wie so Viele Andere, mit gefälschten Dokumenten Land bei Kavaje erworben und wollte dort (zonën e Qerretit) einen Touristischen Komplex aufbauen. Direkt vor der Mafia Zentrale der PD Partei des Salih Berisha in Durres und des Finanzamtes, wo starker Fahrzeug Verkehr ebenso ist um die Uhrzeit.

Gerade die sogenannte Familie Gashi, gehört zu den kriminellsten Familien aus dem Kosovo (auch mit Hashim Thaci verwandt) und in der Nähe des Finanzamtes hingerichtete Gentian Zguri, heisst richtig Gentian Gashi. Er änderte seinen Familien Namen, wie es alle Verbrecher auch aus Albanien machen, um Frei in Europa reisen zukönnen, mit neuen Namen. Die Familie Gashi ist eine Legende im Drogenhandel schon vor über 10 Jahren gewesen, und Gentiona Gashi, wurde schon vor 1999 festgenommen, auch weil er in den Sex Sklaven Handel mit Moldavischen Frauen direkt verwickelt war, welche er in Albanien betreute. Ebenso wegen Drogenhandel in Albanien festgenommen. Er arbeitete auh schon 1996, für die Sonder Einheiten der Polizei in Albanien (Rapid Reaction Force) Dund trotz einschlägiger Vorstrafen auch für die Justiz, was wieder einmal Alles über die Albanische Justiz sagt. Die Familien Bande, erstrecken sich heute, bis zu dem Ex-UNMIK Chef Michael Steiner, oder als Vertreter des  Verbrechers Nikolin Jaka, (nach seiner Freilassung, nun Chef der Industrie und Handelskammer in Tirana) in München.  Der Kosovare Hazir Gashi, sitzt als Geschäftspartner des Kosovaren „Lul“ Lulzim Berisha, dem „Most criminal“ von Durres und Geschäftspartner des Lefter – Nard Koka Mafia /Agron Duka und Co., direkt im Albanischen Parlament. Der Ganoven Truppe aus dem Kosovo hat man schon etliche Touristische Resort beschlagnahmt, welche mit gefälschten Dokumenten und der Durres Mafia illegal an der Küste errichtet wurden, wie ebenso etliche Millionen auf Bankkonten, wegen Geldwäsche. Gentian Gashi, gehörte wie bewiesen, zu der 100 % kriminellen Polizei Spitze schon in 1996 (System Ausbau des Sex Sklaven Handels, vor allem mit Frauen aus Moldavien und Bulgarien), welche ebenso unter Salih Berisha, 100% Eigentümer der Clubs – Bordelle – Drogen Verteil Stellen waren, schon vor 15 Jahren. Heute haben erneut über 50% der hohen Polizei Direktoren den selben Hintergrund wie Tropoje – Kukes! Kritisch wird in der Mafia Regierung schon vor Jahren, vor allem der 2. höchste Polizei Direktor Agron Kulicaj, gesehen der schon damals das Sagen hatte. Man taucht in Notfall unter, wie sogar in Grossbrittanien, rund um den Salih Berisha Verbrecher Kumunari, im Falle Remzi Hoxha und natürlich immer mit anderen Namen.

Kosovarische „Most criminals“, der Gashi Familie, sehen Alle so ungefähr aus, wie die Fakten gerade nach Morden beweisen.

 

Gentian Zguri (Gashi)

Typisch für die Albaner Mafia: Aktivitäten mit 7 verschiedenen Firmen und Inhaber von beliebten Mafia Treffpunkt Lokalen in Tirana, darunter das „Rock N ‚Roll“ Local passiert auf diese Weise „Shaikh Ahmed Bazaar“ in Tirana 

Wieder ein prominenten Mord, wobei der Mord an dem Geheimdienst Offizier Isa Copa, vor kurzem ebenso noch unaufgeklärt ist.

Durrës, ekzekutohet me silenciator biznesmeni i dënuar për trafik droge

2011-11-13

Vali Qyrfyçi (KERKO …)

 

 

Ish-polici i FNSH-së, Gentian Zguri (Gashi) u qëllua pranë Tatim-Taksave

Vrasja me paramendim e një personi të njohur si pjesë e krimit të organizuar ka tronditur qytetin bregdetar të Durrësit këtë fundjavë. Krimi ndodhi në rrugën “Skënderbeg”, në afërsi të godinës së Drejtorisë Rajonale të Tatimeve dhe selisë lokale të PD-së, rreth orës 12:20 të së shtunës. Viktima, duke iu referuar dokumentacionit të gjetur, që më pas është konfirmuar nga policia lokale, quhet Gentian Zguri, 35 vjeç, nga Tirana. Ekzekutimi i 35-vjeçarit ka ndodhur në një nga lagjet me shumë lëvizje të qytetit, në një rrugë ku janë përqendruar një sërë aktivitetesh private. Për shkak të precedentëve penalë dhe problemeve me drejtësinë në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike, krim për të cilin është dënuar dhe nga drejtësia italiane, viktima e kishte ndryshuar identitetin. Ai quhej Gentian Gashi dhe më pas e ndryshoi mbiemrin në Zguri, me të cilin njihej dhe ushtronte aktivitetet kohët e fundit.

Vrasja

Nga dëshmitë e para rezulton se pas krimit autori është larguar në këmbë nga vendi i krimit, i shoqëruar dhe nga një person tjetër që dyshohet të jetë bashkëpunëtor në vrasje. Drejtues të Policisë së Qarkut të Durrësit bënë të ditur se nga hetimet e para rezulton që autori të ketë qëlluar njëherë të vetme në kokën e viktimës, duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme. Vrasja është kryer me armë zjarri të llojit pistoletë, e pajisur me silenciator. Menjëherë policia që ka mbërritur në vendin e ngjarjes ka përjashtuar si pistë hetimi atë të një krimi të kryer gjatë një konflikti të çastit. Asnjë nga ata që kanë qenë pranë vendngjarjes nuk ka pohuar për një sherr mes palëve. Dyshohet se autori e ka ndjekur viktimën dhe e ka qëlluar nga afër, për t’u larguar menjëherë në këmbë në një nga rrugicat e lagjes. Nga dëshmitë rezulton se autori ka qenë një djalë i ri rreth të 30-ave, i veshur me të zeza dhe me një kapele në kokë. Pas krimit ai është larguar në këmbë, duke u futur në një rrugicë ku dyshohet se e ka pritur ndonjë automjet me të cilin është larguar më pas. Shërbimet e policisë që shkuan në vendin e ngjarjes, kanë rrethuar zonën dhe nisën veprimet për kapjen e autorit, ndërkohë që postblloqe janë ngritur dhe në rrugët që të nxjerrin nga qyteti. Viktima ka gjetur vdekjen e menjëhershme nga plumbi i vetëm që i ka përshkuar kokën. Grupi hetimor ka nisur ndërkohë punën për zbardhjen e plotë të ngjarjes dhe motiveve të saj, duke u nisur nga përfshirja e viktimës në botën e krimit të organizuar, si dhe konflikte të tjera për shkak të veprimtarisë së tij.

Skeda

Gentian Zguri ka qenë i njohur për policinë, duke qenë se më parë ka punuar edhe si punonjës policie. Sipas të dhënave nga dosja e tij, mësohet se në vitet 1996-1997, ai ka punuar për një periudhë të shkurtër kohe, si punonjës i Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë. Në vitin 1997, ai është shkëputur, por shumë shpejt u bë pjesë e kontingjentit kriminal, megjithëse probleme me drejtësinë ka pasur që në vitin 1994. 35-vjeçari, me origjinë nga Kosova, mësohet se në vitet 1998-1999, ishte shoqëruar nga Policia e Tiranës, pasi në banesë mbante disa vajza nga Moldavia, që dyshohej se kishin ardhur për prostitucion. Më vonë, ai u arrestua nga policia e kryeqytetit, pasi kryente vjedhje me dhunë, por edhe vjedhje të tjera me thyerje. Ndërkaq, burimet policore shprehen se ka qenë i dyshuar edhe për trafik droge dhe trafik femrash. Megjithatë, ai rezulton në skedarët e policisë si Gentian Gashi, por kohët e fundit kishte ndryshuar mbiemrin, edhe nga frika e ndonjë hakmarrjeje. Më parë, ai mësohet se ka qenë president i një firme për rregullimin e ashensorëve, ndërkohë që babai i tij, ka pasur një mobilieri. Gjithashtu, ai rezulton se ka në pronësi dy lokale, një përballë Kuvendit të Shqipërisë dhe një te Rruga e Elbasanit. Madje, policia shton se më parë ka qenë i dënuar edhe vëllai i tij, Ilir Gashi, i cili ka qenë i arrestuar në Francë për mbajtje të lëndëve narkotike.

http://www.gazeta-shqip.com/aktualitet/f81107d033e952dffe5c4243949c3d11.html

Durrës, ekzekutohet biznesmeni tiranas me silenciator, Gentian Zguri

durres, gentjan zguri11:11 am | Gentian Zguri (Gashi) qëllohet në mes të ditës me një plumb në kokë. Po ndërtonte një kompleks turistik në zonën e Qerretit. Eliminohet në një atentat mafioz biznesmeni tiranas. Gentian Zguri (Gashi),…

Wir berichteten im September, das die „Lul“ Berisha, frei in Durres herumläuft, weil man Ihnen „Haus Arrest“ gegeben hat. Der ermordete, dürfte wohl durch einen Auftragskiller der „Lul“ Berisha Bande (erstmalig in Deutschland verhaftet w. Urkunden Fälschung in 1994 und die Bande, beschäftigt auch ausl. Behörden nun seit 1998, wegen den Albanischen Umtrieben.


Terroristen Mord Gang “Bande de Durresi” um Lulzim Berisha – Indrit Dokle laeuft frei herum in Durres

 

Die Salih Berisha Bande, hebelt alle Gesetze aus in Albanien, weil er persoenlich nicht nach Gesetzes und Grundrecht arbeiten will. Fakt ist ebenso, das die Shaban Memia Bande, illegal mit Hilfe der total korrupten AKKP, 1.000 Hektar Land des Touristik Parka Nord Durres in Richtung Porto Romana parzelliert seit April 2010, und auch Grundstuecke in der privaten Zone Touristik illegale und gefaelschte AKKP Papiere vertreibt, mit allen Folgen.

Salih Berisha und seine Bande, sind ein kriminelles Enterprise, extrem dumm und allgemein bekannt, als totale Idioten Regierung. Names Vetter aus dem Kosovo wie “Lulzim Berisha”, sind eine andere hoch krimineller Banden, welche Albanien heimsuchen seit 1997.
uralter Treffpunkt in Durres! Heute steht ein Hochhaus dort, wo vor 10 und 15 Jahren nur ein Mafia Treffpunkt war.

Eine absolute Einheit, die Durres Rathaus, Präfektur Verbrecher Banden, schon vor über 15 Jahren und Stadt bekannt, wer dazu gehört und dahinter steckt. Man ist dann immer direkt mit dem Premier Minister und seinen Geldwäsche Geschäften, rund um Drogen, Waffen, Menschenhandel verbunden, denn die Drogen Labors und Bordelle in Europa, müssen versorgt werden, wie der Kinder Nachschub.

ein 6 Jahre alter Thread von uns, über diese Mafia Geschäfte mit den neuen Identitäten, wobei allein der damals festgenommene Vize Innenminister Bujar Himci, 600 blanco Pässe unterschriebe, welche ihm die Skrapari Bande des Ilir Meta und Fatos Nano, vorlegte. Das Verfahren wurde durch die US Botschaft eingeleitet, welche die Bestechungs Orgien der Deutschen Berufs Mafia des Auswärtigen Amtes rund um Jochka Fischer, Rezzo Schlauch und Ludgar Vollmer notierte.

Staatssekretär Ludger Volmer und seine Visa Skandale und Bestechungs Skandale mit der Bundesdruckerei in Albanien, Asien und Afrika

 

Ludgar Vollmer schweigt zu diesen Festnahmen bis heute! Die grossen Verbrechen: Staats Sekretär Vollmer und die Bundesdruckerei.
Wie der Spiegel richtig schreibt, arbeitet Ludgar Vollmer auch mit Kriminellen zusammen, die in den Frauen Handel verwickelt sind. Seine Visa Beschaffungs Aktionen für die Ukrainische und Albanische Mafia, beschäftigt den Bundestag im Moment.

Festnahme des Geschäfts Partner von Ludgar Vollmer in Albanien, u.a. die höchsten Polizei Direktoren und der Vizw Innenminister Bujar Himci im Oktober 2002. Der Innenminister und Mafia Boss Ilir Gjoni, dankte zuvor ab und floh in die USA, ebenso war der Geschäftsparnter und Mafia Boss Ilir Meta ab Ende Januar 2002 nicht mehr im Amte, nachdem seine guten Freunde und der Ehefrau, als Drogen Schmuggler und mit Diplomaten Pass natürlich verhaftet wurden in Italien.

12.11.2011: Bruder des Gangster Bosses und SP Abgeordneten: Arben Isaraj in Griechenland festgenommen: Altin Isaraj

5.11.2011: Die USA konnten den Drogen Boss Altin Kora festnehmen, der nun ausgeliefert wird – Trafiku i kokainës, Altin Kora ekstradohet në SHBA

Gangster immer mit mehreren Namen und Pässen: „Tan Lepri“ – Dritan Avllaj

 US Super Mafia Boss und mit einer prominenten Frau verbunden, der ebenso erschossen wurde mit falschen Namen: Arjan Selimi – Armando Andoni

Andere können untertauchen, als Haupt Financier der Politik und Drogen Bosse mit anderen Namen wie: BKA – Mafia Boss: Abdulselam Turgut

 Immer dabei damals: Deutsche Diplomaten mit Hekuran Hoxha – Deutsche Diplomaten

 Man bringt Gangster direkt in den Ministerien mit Immunität unter wie: Klodian Pajuni

 siehe auch, das sich sogar verurteilte Mörder freikaufen können: Lulzum Basha, Olldashi, Alibeaj Mord Bande wo inzwischen Alles zu Geld gemacht wird, wie Top secret Verkauf, geheimer NATO Papiere: NATO Geheimpapiere, über die Xhavit Halili, Hashim Thaci, Salih Berisha, Ilir Meta, Fatos Nano Mafia rund um diePD Party Mafia Clans und stielt sogar 1.000 Hektar Land, indem man Dokumente im Staatsarchiv fälscht. der Fall: Skerdilajd Konomi

Gangster ohne Ende:

Vor 10 Jahren war schon einmal mit Hilfe Deutscher Politiker Pässe und neue Identitäten, ein Hauptgeschäft in Albanien, mit dem von der SPD und FES finanzierten Verbrecher Kartellen des Ilir Meta und des kriminellen und korrupten Ludgar Vollmer / Joschka Fischer.

Tirana Mafia Boss Pjerin Ndreu = SP Partei Vorsitzender in Tirana und Schwer Verbrecher, wie Langzeit Partner der SPD und FES.

Bujar Himci und Freunde, wurden am 4.10.2002 verhaftet! Und niemand in Deutschland mit ausnahme im www.politikforum. de berichtet hierüber, obwohl es sich um einen Geschäfts Partner der Deutschen handel.

Die grossen Verbrechen: Staats Sekretär Vollmer und die Bundesdruckerei.
Wie der Spiegel richtig schreibt, arbeitet Ludgar Vollmer auch mit Kriminellen zusammen, die in den Frauen Handel verwickelt sind. Seine Visa Beschaffungs Aktionen für die Ukrainische und Albanische Mafia, beschäftigt den Bundestag im Moment.

Hintergrund! Die Bundesdruckerei erhielt durch Bestechung der Vollmer
Firma in Albanien, den Auftrag die neuen Albanischen Pässe zu
drucken. Im Verfahren wurde nicht nur bestochen, sondern die
Sicherheits Merkmale durch Fälschung der Bewerbungs Unterlagen fielen
weg. Von den neuen Pässen erhielten Politische kriminelle Banden über
800 neue Albanische Pässe,mit neuen Namen!

Der Amerikanische Botschafter sagt in diesem neuen Interview, das die
Verhaftung vom damaligen Vize Innenminister Bujar Himci (Bundes
Druckerei) und den Governeurs der Zentral Bank ein Schlag gegen das
Organisierte Verbrechen auf einem hohen Level war.

http://www.usemb-tirana.usia.co.at/pg1news/Ambassadorontv.pdf 

Berlin, 11 October 2002


Bundesdruckerei rejects accusations in connection with Albania order
In the past days, Bundesdruckerei GmbH has repeatedly been the target of accusations in connection with an order regarding the supply of approximately two million passports to Albania. These accusations related mainly to the qualitative as well as financial aspects of the order which Bundesdruckerei received in August of 2001.
………

http://www.bundesdruckerei.de/en/press/press_archive/e_2002/11_10_02.html

Die Bundesdruckerei ist mit ihren Bestechungs Geschäften am Ende 

http://news.albania.de/__oneclick_uploads/2011/08/gazeta-2.jpg
Seit 18 Jahren den Amerikanern ebenso bestens bekannt, das Deppen Clans System des Tropoje Volks Terroristen und Steinzeit Komunisten: Salih Berisha ——–> von Demokratie, nie auch nur Ansätze, oder einem Rechtsstaat
25.8.2011: Salih Berisha: Schlimmer wie Saddam, Gaddafi und Mubarak! Gut bekannt den Amerikaner seit 18 Jahren  

Wikileaks: Albanien ein Produkt der US – NATO Verbrecher Syndikate

 


Die Amerikanischen Gangster der Iran Contra Affäre, waren die Lehrmeister der Albanischen Verbrecher und Terroristen Syndikate, wie man ja auch aus Bosnien weiss.

Wikileaks: Die Ratten des Salih Berisha – “Die Autobahn der nationalen Korruption”
Wikileaks: Die primitive Gangster Familie des Salih Berisha und Jamarber Malltezi Mafia Syndikat

aus 2003, von der NATO Website

He added that European police organisations estimate that Balkan crime rings now control more than 70 per cent of the heroin market in some of the larger European nations, and are rapidly taking over human smuggling, prostitution and car theft rings across Europe.
………, Albanian organised crime has reached the United States, creating partnerships with the Gambino, Genovese, and Luchese families to facilitate specific crimes.……………….

Setimes

4 Responses to “Kosovo Mafia Mitglied Gentian Zguri (richtiger Name: Gashi) wurde in Durres, mit Schall Dämpfer hingerichtet”

 1. BuckZiesMutter sagt:

  Praktisch hat die Polizei nur 18 Zeugen verhört und sonst keine Beweise, weil es wohl ein bezahlter Killer wie so oft in Durres war der mit Schall Dämpfer auch arbeitete.

  Wer soll das nur glauben? Fakt ist, das die Anwohner mit Sicherheit den Mörder gesehen haben, aber weil die Polizei Spitze selbst zur Top Mafia gehört, nachdem man im August 2009, die 4 besten Polizei Direktoren ermordete, niemand was Sagen will.

  14/11/2011 07:03
  Durrës, vrasësi i biznesmenit mund të ketë ardhur nga jashtë vendit
  Mark Brunga

  Policia e Durrësit është vënë në lëvizje pas ngjarjes së të shtunës ku biznesmeni nga Tirana Gentian Gashi mbeti i vrarë. Duke qenë se provat në vendin e ngjarjes ishin të pakta pasi vrasësi mori me vete edhe gëzhojën e vetme të pistoletës, forcat e rendit shoqëruan të paktën 18 persona. Personat e shoqëruar nën cilësinë e dëshmitarëve jaë kryesisht pronarë të lokaleve të lagjes 3 të qytetit bregdetar. Kanë qenë orët e drekës së të dielës kur policia ka mbledhur rreth 18 persona dhe i ka shoqëruar për të zbuluar identitetin e autorit. Burime nga policia e Durrësit bënë me dije se autori dyshohet për një vrasës të paguar.

  Pas përfundimit të identikitit nga dëshmitë e mbledhura, policia ka hedhur dyshimet se vrasësi mund të ketë ardhur nga vendet fqinje. Kjo do të thotë se vrasësi mund të jetë i pakarteluar nga policia ndërkohë që identitikiti i përgatitur është një fytyrë e re për dëshmitarët dhe skedat e policisë. Policia dyshon gjithashtu për profesionalizmin e vrasësit pasi krimi është kryer në qetësi të plotë dhe viktima është goditur në një vend vdekjeprurës.

  Bëhet fjalë për një plumb të qëlluar në drejtim të syrit të majtë që ka shkaktuar një plagë tejpërshkruese. Sipas dëshmive të para, autori ishte një mashkull i gjatë rreth 1.75 metra dhe i veshur me të zeza. Në kokë ai mbante një kapele me strehë që i kishte mbuluar sytë. Kjo ka bërë që tiparet e fytyrës të ishin jo plotësisht të dallueshme për personat e pranishëm në vendngjarje.

 2. BuckZiesMutter sagt:

  eine direkter Konkurrent, der Kosovaren Bande „Lul“ Berisha, der auch schon in Auftrags Morde bekannt ist, ebenso für Gefängniss wegen Drogen in Italien, weswegen er den Namen wechseln musste und das kauft man sich bei der sogenannte Regierung in Tirana

  Vrasja mafioze: Biznesmeni, në dosjen e bandës së Durrësit
  Aktualitete Hënë, Nëntor 14th, 2011

  Adriatik Coli
  Dëshmia e të penduarit Adriatik Coli: Gent Gashi mori 100 mijë euro për kokën e Lul Berishës.
  Biznesmeni Gentian Zguri (Gashi), i vrarë të dielën me një plumb në kokë në Durrës, dyshohet se ka pasur të bënte në të kaluarën e tij me bandën e Durrësit. Historia duket se fillon që në kohën kur ai u dënua për drogë në Itali dhe vazhdon më tej me disa ngjarje të ndodhura në qytetin e Durrësit, përfshi edhe një atentat ndaj Lulzim Berishës. Grupi hetimor i Policisë së Durrësit, i ngritur të dielën menjëherë pas vrasjes së 35-vjeçarit, mësohet se i ka përqendruar hetimet edhe në lidhjet e viktimës me disa prej anëtarëve të bandës së Durrësit. Sipas thënieve të të penduarit të bandës së Durrësit, Gentian Gashi dyshohet të jetë implikuar edhe në disa ngjarje të tjera kriminale. Nga të dhënat hetimore, dyshohet se Gashi është përfshirë në një atentat që ishte planifikuar kundër Lulzim Berishës, atentat i ndodhur pak kohë pas vrasjes së Klodian Saliut, por në përfundim nuk është realizuar. Sipas grupit hetimor, Gashi është një nga personat që ka transportuar Adriatik Colin me një automjet në drejtim të Shkodrës, pasi ky i fundit ka kryer vrasjen e Ilir Koldashit, në Tiranë. Dy ditë pas vrasjes në Durrës të biznesmenit 35-vjeçar, grupi hetimor ka ngritur si një pistë tjetër që mund të çojë drejt zbardhjes së vrasjes, edhe miqësinë e tij me anëtarët e bandës së Durrësit dhe shërbimet që ai ka bërë për ta. Sipas burimeve nga policia, Gashi është njohur me vëllanë e Klodian Saliut, Arjan Saliun, në një burg në Itali, pasi të dy ishin arrestuar për trafik droge. Duke qenë se kishin qëndruar disa muaj në të njëjtën qeli, Gashi dhe Saliu ishin miqësuar dhe, në këtë mënyrë, pasi është liruar Gentian Gashi, ka takuar më pas vëllanë e tij, Klodian Saliun. Të njëjtat burime pohuan se Gentian Gashi është përfshirë në dy ngjarje, që janë kryer rreth 6 vite më parë nga anëtarët e bandës së Durrësit. Emri i tij është përmendur edhe nga deklarimet që ka dhënë i penduari Adriatik Coli, deklarime që janë përfshirë në konkluzionet përfundimtare të organit të akuzës. Më poshtë ndodhen episodet e rrëfimit të Adriatik Colit, ku përmendet emri i biznesmenit, të cilin i penduari e citon me emrin Gent Gashi. Coli e ka përmendur 35-vjeçarin fillimisht në atentatin kundër Lul Berishës, të cilin sipas të penduarit pasi e mori përsipër për 100 mijë euro, Gashi nuk arriti ta realizojë, duke hequr dorë e madje duke kthyer paratë.
  ATENTATI NDAJ LUL BERISHES
  Emri i Gentian Gashit përmendet nga i penduari Adriatik Coli gjatë deklarimeve të tij, në lidhje me atentatin e kryer ndaj Lulzim Berishës, pas vrasjes së Klodjan Saliut në vitin 2005. Në deklarimet e tij rreth kësaj ngjarjeje, Coli shprehet: “Pas varrimit të Klodian Saliut, tek shtëpia e vjetër e Klodianit qëndroja unë, Endrit Dokle, Shkëlqim Saliu, Gaz Begu, Altin Begu, Moisiu, si dhe Rid Xhunga, vëllai i Ilir Xhungës. Tek te shtatat e Klodian Saliut vjen. Aty ndodheshim unë, Endrit Dokle, Shkëlqim Saliu. Endrit Dokle e merr veç nesh dhe e çon tek dhoma e gjumit ku bisedojnë për të vrarë Lulzim Berishën. Genti i kërkon Endrit Dokles makinë, armë dhe një kapar (një shumë lekësh). Pasi bisedojnë, Genti bie dakord me Endritin, vijnë tek dhoma e pritjes ku po rrinim ne, qëndron pak dhe ikën. Pyesim Endritin që kishin bërë muhabet më parë, që të na gjente njerëz për të vrarë Lulzim Berishën. Genti kishte rënë dakord që të gjente njeri për të vrarë Lulzim Berishën. Këto na i tha Endriti pas bisedës që bëri. Shuma që do të jepej ishte 100 mijë euro. Atë kohë, Endriti merr Landin në telefon, që merret me tregti makinash në Shijaku, ku ka një servis tek autostrada që hyn nga Rruga e Durrësit për në Tiranë. … Landi gjen makinën tip “Pasat”, ngjyrë ulliri e hapur, tip i ri dhe e merr në telefon Endritin. I thotë që makinën e kam gjetur. Kjo ndodhi pesë ditë pasi kishin kaluar të shtatat. Ne ndodheshim tek shtëpia e vjetër e Klodian Saliut, unë, Çim Saliu, Altin Begu, Endrit Dokle, Rid Xhunga dhe Gazi. Ishte pasdite kur Endrit Dokle e kishte lënë me Landin për të shkuar që të merrnin makinën “Pasat”. Kështu që ne morën një karrotrec që ndodhet në lagjen time, sepse makina “Pasat” ishte e vjedhur, pasi i kërkuam makinë të vjedhur Landit. … E bëra unë për të marrë karrotrecin pasi do transportonim një makinë të prishur në autostradë dhe ai pranoi. Ai tha kushton rreth 80 mijë lekë dhe i thashë se s’ka problem. Unë ndodhesha me Endrit Doklen dhe Altin Begun. Po lëviznim me benzin tim 2500 ngjyrë blu, targa DR 1635 C. U nisëm për në Tiranë, ecëm rrugës drejt për në hyrje të Tiranës, morëm djathtas ku është një karburant përpara, u futëm në një rrugicë, parkuam dhe i thamë që ta zbriste aty “Pasatin”. Më pas mbyllëm makinën aty tek ajo lagje para një apartamenti. I dhamë lekët karrotrecit dhe ai u largua. Unë, Altin Begu dhe Endrit Dokle shkuam tek shtëpia e Endritit që ndodhet tek 21-shi, tek kryqëzimi. Në darkë, Endrit Dokle merr në telefon dhe i thotë që porositë tuaja i kemi marrë. Genti i thotë që do të vijë vonë në darkë. Rid Xhunga vjen për në Tiranë sipas porosisë që i dha Endrit Dokle që të sillte “Skorpionsin” dhe pistoletën “Beretë” tip i vjetër, e vogël. Ridi i sjell me makinë dhe ikën. Se me çfarë makine i sjell nuk më kujtohet, por i solli tek shtëpia e Endritit poshtë. Në darkë vjen tek shtëpia e Endrit Dokles. Unë, Altin Begu dhe Endrit Dokle ndodheshim tek dhoma e gjumit të Endritit, i cili kishte një dhomë e kuzhinë. Vjen Genti, i hapim derën dhe futet brenda. Na gjen ne të tre dhe bisedojmë me Gentin. Kishte njerëz të tjerë në familje, ishin nga kuzhina. Bisedojmë për vrasjen e Lulzim Berishës. Genti thotë për një ditë apo dy vjen njëri nga Elbasani dhe do ta shoqëroj vetë para klubit të Lulit “Ceronavolta” për ta vrarë. Ne i themi, makinën ta kemi gjetur dhe i tregojmë dhe vendin ku ishte makina. I japim “Skorpionsin”, pistoletën dhe 20 mijë euro. I merr Genti dhe ikën. Për një javë e ke të vrarë Lulzim Berishën. Ne flemë atë natë aty, unë së bashku me Altin Begun. Të nesërmen nisemi për në Spitallë tek shtëpia e Klodit. Ne rrinim gjithmonë në lagje dhe tek shtëpia e Klodit. Pritëm një javë dhe Genti nuk kishte bërë asgjë. Nisemi për në Tiranë unë, Endrit Dokle dhe Altin Begu. Në fillim shkojmë tek makina që e kishim lënë me karrotrecin. Shohim makinën që s’kishte lëvizur fare. Marrin Gentin në telefon dhe atë natë flemë përsëri tek shtëpia e Endritit, unë së bashku me Altinin. Merr Endriti në telefon dhe Genti i thotë që akoma nuk ka ardhur personi dhe ne vendosëm që ta linte këtë muhabet për vrasjen e Lulit. I thotë Endriti të sillte ato që kishte marrë më parë, “Skorpionsin”, pistoletën dhe lekët.
  Shoqërimi i Colit në Shkodër
  Episodi tjetër kur Adriatik Coli përmend ndihmën që i ka dhënë Gentian Gashi, është pas vrasjes së Ilir Koldashit në Tiranë, që sipas Colit, Gashi e ka transportuar me një fuoristradë në drejtim të Shkodrës. “…Në atë kohë, duke ardhur avash-avash, duke zbritur përballë tek dera e Gardës, shoh njërin me motor dhe i them po deshe të më ndihmosh se kam babanë sëmurë, të jap 20 euro. Do me çonte deri tek 21-shi. Ai pranon, i jap 20 euro. I biem nga Rruga e Kavajës, aty ku dolëm për tek disko, dhe shkoj tek shtëpia me qira qe kishte Endriti afër shtëpisë së vet dhe shoh Endritin që ishte në shtëpi. Duke biseduar me Endritin për ngjarjen, ndenja 10 minuta aty. Endriti thotë që unë do shkoj të dorëzohem. Unë i them, t’i shko dorëzohu, unë nuk dorëzohem, do iki. Kështu që ai vendos të vijë me mua dhe shkojmë tek shtëpia e tij në Tiranë. Flemë atë natë të dy aty. Bisedojmë me Gentin si ndodhi. Genti atë natë nuk rri aty në shtëpi, vetëm unë me Endritin. Unë i them Endritit që përsipër ta marrë Kujtimi (vrasjen e Ilir Koldashit), se kështu e lamë. Se vrasja u bë për faj të Kujtimit. Endriti thotë po ai do ta marrë përsipër vrasjen. Të nesërmen vjen Genti, bëjmë muhabet. Pasdite, para se të erret, nisemi nga Genti, shkojmë tek shtëpia ime, unë me Endrit Doklen, që kisha me qira tek 21-shi. Aty nuk kishte njeri vetën unë me Endrit Doklen. Endrit Dokle bisedon me babanë e vet, sepse Policia atë natë që ishte bërë vrasja, kishte shkuar tek shtëpia e Endritit. Endriti i thotë babait së vet që nuk e kam vrarë unë. Babai i vet i thotë dorëzohu dhe Endriti i thotë do dorëzohem. Duke ndenjur me Endritin atë natë, unë thërras familjen time, pasi ishin tek njerëzit e vet. Endriti thërret Vin Cukën. Të nesërmen unë përzë familjen time, i them të nisen për tek njerëzit e nuses dhe të vijnë pasdite me njerëzit e kësaj, të marrin rrobat për të vajtur për në Durrës. Mbasi ikën familja, shkoj tek dhoma që ishte Endriti me Vin Cukën. Endriti vendos të dorëzohet, mbasi të iki unë. Në atë kohë, Endrit Dokle merr në telefon Aleks Kekon dhe i thotë, do të vij Tiku aty që të ma nisësh për në Itali. Ai bie dakord që të më ndihmonte mua. Më pas thotë Vin Cukja, na gjeti hall i madh, më ngelën punët të gjitha mua. E kishte fjalën për punët e drogës. Për të më çuar në Shkodër, Endriti më tha lër një orar. Ka qenë ora 11:30-12:00. Vin Cukja ikën. Në shtëpi rrimë vetëm unë dhe Endrit Dokle. Vin Cukja shkoi tek Ermali në mëngjes, mori lekët që kishte, nja 70 mijë euro. Solli lekët. Ervini i kërkoi Endrit Dokles 10 mijë euro, se nuk kishte lekë, se i kishte në punë. Marr dhe unë 10 mijë euro, por në fakt ishin 8500 euro. Merr në telefon dhe ishte duke më pritur në rrugë me një fuoristradë ngjyre jeshile, me sirenën e policisë lart. Shofer ishte një qeros, trup pak i mbushur. Ishte shok i T. Nisemi për në Shkodër, ku më priste Aleks Keko. Një ditë mbas vrasjes së Ilir Koldashit, jam nisur për Shkodër. Më ka çuar me fuoristradë jeshile, me sirenë policie. Ishte dhe një tjetër shofer, me flokë të rëna përpara. Kemi marrë rrugën për në Shkodër. Atje na priste Aleks Keka. Kishte një makinë “Rexhina”, ngjyrë gri, targa Tiranë, siç më kujtohet. Pasi kemi takuar Aleksin në Shkodër, jemi ndarë. Unë shkova me Aleksin. Me shoferin u kthyen ne Tiranë. Në atë kohë Aleksi më çoi te shtëpia e vet, në Koplik të Shkodrës. … U ulëm duke bërë muhabet. I tregova ngjarjen Aleks Kekës, siç ndodhi një ditë më parë. Në atë kohë, marr Endritin në telefon dhe ai më thotë që do të dorëzohej. Unë i nxjerr Aleksin në telefon. Aleksi i thotë mos bëj gabim të dorëzohesh. Pse s’erdhe t’i bashkë me Tikun? Vinit këtej nga unë. Mbas një ore marrim vesh që i kishte shkuar policia Endritit tek shtëpia. Këtë e mësova nga njerëzit e afërt të nuses sime”. ETLEVA DELIA

  Durres/ Policia u mëshon pistave të larjes së hesapeve dhe pronave
  Biznesmeni i vrarë, shuhet shpresa mbi provën e syzeve
  Ekspertiza: I përkasin viktimës Gentian Zguri. Asnjë gjurmë në vend nga vrasësi me pagesë

  Viktima, Gentian Zguri, pas ekzekutimit dje në Durrës
  Mbetet mister ekze-kutimi i biznesmenit të njohur nga kryeqyteti Gentian Zguri (Gashi), i cili mbeti i vrarë mesditën e së shtunës në Durrës. Duke u nisur edhe nga mënyra e ekzekutimit, paraprakisht flitet se 35-vjeçari është qëlluar nga një vrasës me pagesë. Këtë fakt e përforcon edhe më shumë vendi i ngjarjes, ku mësohet se nuk janë gjetur prova të autorit. Në vendin e krimit, rreth tre metra larg trupit të viktimës janë gjetur vetëm një palë syze, të cilat pasi janë dërguar për ekzaminim, kanë rezultuar se i përkasin 35-vjeçarit. Xhami i majtë i syzeve është thyer nga plumbi që fillimisht ka përçuar ato dhe më pas syrin e majtë të biznesmenit. Kur kanë kaluar dy ditë nga ekzekutimi me plumb në kokë të Gentian Zgurit, i cili njihej dhe me mbiemrin Gashi, Policia dhe Prokuroria e qytetit të Durrësit ende nuk kanë një autor apo një version zyrtar për arsyet e kësaj vrasjeje. Referuar viteve të mëparshme, kur 35-vjeçari akuzohej për trafikim të lëndëve narkotike në shtetin italian, nga ana e Policisë së Durrësit raportohet se hetimet janë përqendruar në disa pista. Mësohet se më shumë përparësi i është dhënë pistës që 35-vjeçari mund të jetë ekzekutuar për larje hesapesh, ndërsa po hetohet edhe në pistën e hakmarrjes, ndonëse nuk përjashtohen edhe pista të tjera që kanë të bëjnë me aktivitetin e tij të përditshëm. Të njëjtat burime policore sqarojnë se po hetohet e kaluara e viktimës, si edhe konfliktet apo hasmëritë që ky shtetas mund të ketë pasur me ndonjë person, me të cilin ka bashkëpunuar për ezaurimin e veprës penale të trafikimit të lëndëve narkotike vite më parë në shtetin fqinj, apo në lidhje me bizneset e tij në Tiranë. Zbardhja e aktiviteteve të vjetra të Gentian Zgurit po kryhet me qëllim për të rënë në gjurmë të autorit, apo personit i cili mundësoi ekzekutimin e tij. Ndërkaq, po nga Policia mësojmë se krahas pistave të lartpërmendura, të tjera pista të mundshme janë ngritur për të zbardhur motivin e vrasjes së biznesmenit. Lidhur me hetimet në Prokurorinë e Durrësit, mësojmë se për të zbardhur ngjarjen, prokuroria e këtij qyteti do t’u kërkojë homologëve të tyre në Itali dërgimin e dosjes se plotë të aktivitetit të paligjshëm të 35-vjeçarit, si dhe personave të përfshirë në akuzë së bashku me viktimën, me qëllim zbardhjen e plotë të aktivitetit të tij penal, por edhe identifikimin e të tjerë personave që mund të kenë lidhje me ekzekutimin e shtetasit Gentian Zguri. Megjithatë, Policia nuk përjashton krimin për shkak të bizneseve të Zgurit dhe zgjerimit të aktiviteteve private. Mes tyre, dhe ngritja e një kompleksi turistik në Qerret të Kavajës, të përfituar prej tij që nga vera e këtij viti. Nisur nga një ekzekutim i mirëmenduar, paraprakisht Policia e Durrësit dyshon se vrasësi mund të jetë paguar nga persona të tjerë për të kryer ekzekutimin dhe se nuk mund të jetë banor i Durrësit.
  Ngjarja e rëndë ndodhi një ditë më parë, rreth orës 12:45 minuta, në Lagjen numër 4 të qytetit bregdetar, vetëm disa metra larg Drejtorisë Rajonale të Tatim-Taksave. Viktima Gentian Zguri (Gashi), 35 vjeç, banor i qytetit të Tiranës, ka gjetur vdekjen e menjëhershme pasi është qëlluar me një plumb në kokë.
  1 plumb
  i vetëm, qëlluar nga afër, i ka marrë jetën 35-vjeçarit Gentian Zguri (Gashi), mesditën e së shtunës në qytetin e Durrësit, ku viktima kishte shkuar për punë dokumentesh, siç pohuan miqtë e tij.
  25 persona
  janë shoqëruar në Komisariatin e Policisë së Durrësit gjatë orëve të paskrimit, por konfirmohet se thuajse të gjithë janë dëshmitarë apo persona që kishin miqësi me viktimën 35-vjeçar.
  Të shoqëruarit
  Sipas Policisë së Durrësit, në Komisariatin e Durrësit, krahas 20 dëshmitarëve të një dite më parë, janë shoqëruar edhe pesë persona të tjerë. Me gjithë numrin e lartë të personave që janë marrë në pyetje, pohohet se bëhet fjalë për dëshmitarë dhe jo për persona që janë në dyshim për ngjarjen e rëndë. Gjithsesi, deri tani nuk thuhet asgjë konkrete për dëshmitë e as për ndonjë autor të mundshëm që ka pasur interes apo ka ekzekutuar vetë Gentian Zgurin. Pritet që lista e të shoqëruarve të zgjatet më tej, me dëshmitë kyçe që mund të jenë ato të familjarëve të viktimës.
  Autori
  Policia e Durrësit bën të ditur se të shumtë kanë qenë personat që kanë dhënë për Policinë jo vetëm skenën se si ka ndodhur krimi, por edhe të dhëna mbi vrasësin. Dëshmitarët kanë treguar se nga pamja e jashtme ata kanë arritur të dallojnë se autori ishte rreth 30 vjeç, rreth 1.75-1.80 metra i gjatë, i veshur me rroba të zeza dhe në kokë mbante një kapele. Ai është larguar nëpër rrugicat pas vendit të krimit, duke humbur gjurmët dhe nuk dihet nëse ka pasur bashkëpunëtorë që po e prisnin pas vrasjes. Bazuar tek të dhënat e dëshmitarëve, policia po punon për të ndërtuar identikitin e autorit. DURRES/ LEONIDHA MUSAJ

  http://www.panorama.com.al/aktualitet/vrasja-mafioze-biznesmeni-ne-dosjen-e-bandes-se-durresit/

 3. admin sagt:

  der akutelle lul berisha prozess

 4. admin sagt:

  Ein ziemlich mieser Mafiosi und vor Mord nicht zuschreckte, und auch noch ein Freund, des Super Verbrechers Alexander Keka ist, denn man vor 2 Jahren in die Luft gesprengt hat und mit dem Dummi Ndard Ndoka und primitiv mafiosi verbunden war.

  http://www.mapo.al/index.php?z=lexo&category=1&id=19021&titulli=ekzekutimi-i-gashit-rihap-dosjen-e-atentateve-kunder-lul-berishes

  siehe Aleks Keka, einem der üblesten Verbrecher ebenso!

  http://balkanblog.org/2009/06/20/die-mafia-gang-des-alexander-keka-bei-der-beerdigung-dieser-art-von-albanischen-politiker/#comment-11038