Wild West in Albanien am Tiraner See – Masakër mjedisore te Kodrat e Liqenit

Ueberall wird weiter gebaut in den „Zone Touristik“ und das Massaker, geht weiter wo die schoensten Baeume, von „Wilden Vandalen“, aus den Salih Berisha Bergen, abgeholzt wird. An Peinlichkeit nicht zu ueberbieten, wo diese Kriminellen, oft von den Salih Berisha Tropoje und Kukes Gestalten, gedeckt werden. Besonders schlimm, in Durres, Sarande, Vlore und nun nochmal in Tirana.

Wir haben das ja vorher gesagt, das es wie ab 1993 in Tirana wieder kommen wird, wo Vandalen mit Duldung von Salih Berisha, die komplette Innenstadt mit illegalen Bauten zerstoerten und Straflos Baeume faellen, denn die Polizei Direktoren sind ja erneut oft Verwandte und unternehmen Nichts.

Ueberall sitzen in den hoechsten Direktoren Posten, inklusive der Polizei: extrem dumme Idioten, oft aus Tropoje und Kukes, welche Null Bildung und Kultur haben und als Parteigaenger erneut, nur ihren kriminellen Geschaeften nachgehen, wobei der Buergermeister von Tirana Lulzim Basha, eine sehr dunkle Vergangenheit hat und engstes mit extrem kriminellen Banden mit Olldashi Vieles illegal organisieren.

Masakër mjedisore te Kodrat e Liqenit

Drurët e prerë dje te Liqeni

Policia Bashkiake zbulon një rast flagrant të dëmtimit të pemëve dekorative në Parkun e Madh të Tiranës, te Kodrat e Liqenit Artificial.Disa persona janë ndaluar duke prerë pemët e parkut, duke shkaktuar në këtë formë një dëm ekologjik për kryeqytetit. Ngjarja u zbulua mbrëmjen e së premtes, kur forcat e Policisë Bashkiake po ushtronin kontrolle rutinë në zonë. Për dëmtimin e drurëve dekorativë, që kryhej në kundërshtim me nenin 206 të Kodit Penal, u informuan edhe strukturat e Policisë së Shtetit dhe zona u mbajt në vëzhgim nga efektivat e Komisariatit Nr.1, në bashkëpunim me forcat e Policisë Bashkiakë, në mënyrë që të dyshuarit të kapeshin në flagrancë. Burime nga Policia e Tiranës dhe Policia Bashkiake thanë se mbrëmjen e së shtunës janë ndaluar dhe janë çuar për ndjekje penale 3 persona, të cilët akuzohen për “prerje të druve dekorativë dhe frutorë”. Sipas burimeve zyrtare nga Policia Bashkiake Tiranë, mësohet se janë ndaluar Dritan Marku, Ardian Dervishaj dhe Shkelzen Shehu, banues në periferi të kryeqytetit. Policia ka sekuestruar edhe disa trungje të prera, si dhe mjete prerëse që përdoreshin për këtë rast. Burime nga policia thanë se janë shoqëruar dhe ka nisur procedim penal në gjendje të lirë ndaj Dritan Markut, Ardian Dervishajt dhe Shkelzen Shahut, të cilët u kapën në flagrancë duke prerë pemët dekorative te Kodrat e Liqenit Artificial në Tiranë. Sipas burimeve, ata akuzohen për prerje të drurëve dekorativë dhe frutorë. Akuza në nenin 206 të Kodit Penal parashikon që prerja e drurëve dekorativë dhe dëmtimi i lulishteve e parqeve nëpër qytete, përbëjnë kundërvajtje penale dhe dënohen me gjobë. Ata rrezikojnë edhe burg deri në tre muaj, pasi rezulton që më parë të jetë e refuzuar leja e prerjes nga organet kompetente. Burime zyrtare nga Policia Bashkiake thanë se tre të ndaluarit dyshohet të kenë prerë një numër të madh pemësh, dhjetëra pisha gjatë muajve të fundit. Këtë veprim ata e kryerin gjatë orëve të natës, në mënyrë që të mos viheshin re nga kalimtarët dhe policia. Gjatë deklarimeve të tyre në Komisariatin Nr.1, të ndaluarit kanë pretenduar se prisnin pemët e rrëzuara, por pas verifikimit, rezultoi e kundërta. Në cilësinë e provës materiale, përveç drurëve që ndodhen ende në vendin e ngjarjes, policia sekuestroi edhe mjetet që ata përdornin, dy sharra elektrike, dy radio ndërlidhëse, si dhe një fugon me targa të falsifikuara që përdorej për transportin e drurit.

Neni 206

Prerja e drurëve dekorativë dhe frutorë, konsiderohet vepër e dënueshme nga Kodi Penal i Shqipërisë. Sipas nenit 206 të këtij Kodi: Prerja e drurëve dekorativë dhe dëmtimi i lulishteve e parqeve nëpër qytete përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë. Prerja e drurëve në pemëtore, ullishta e vreshta, pasi është refuzuar më parë leja e prerjes nga organet kompetente, përbën kundërvajtje penale e dënohet me burgim gjer në tre muaj, thuhet në Kod.

Bashkëpunimi

Sipas ligjit, Policia Bashkiake e çdo qyteti mund të kërkojë ndihmën e Policisë së Rendit në rastet e konstatimit të kryerjes së veprave penale. E njëjta gjë ka ndodhur edhe në rastin e dëmtimit të masivit të pemëve te Liqeni Artificial në Tiranë. Policia Bashkiake që ka konstatuar kryerjen e veprës penale, ka njoftuar Policinë e Rendit, e cila ka nisur procedimin penal dhe më pas ka ndërhyrë me arrestimin e personave që po dëmtonin drurët dekorativë. Dosja penale për ngjarjen është dërguar në Prokurori.

“Druvarët” e natës, që prej muajsh prisnin pemët e Liqenit Artificial

U desh ndalimi i tre personave që prisnin dru natën te  kodrat e Liqenit Artificial në Tiranë, për të kuptuar se një pjesë e masivit të Parkut të Madh të kryeqytetit ishte në rrezik,  pasi po priteshin pemët. Ndryshe nga zona e brendshme e parkut, që është e dendur me drurë dekorativë dhe gjelbërim, zona mes pjesës pas Korpusit Qendror te sheshi “Nënë Tereza” dhe stadiumit “Qemal Stafa”, ku është një prej rrugëve që të çon te Kodrat e Liqenit, është thuajse e boshatisur. Shumë prej atyre që e frekuentojnë rregullisht parkun e Liqenit Artificial, duke bërë vrap në këtë zonë, mund ta kenë bërë këtë pyetje me vete herë pas here, “Përse këtu nuk ka pemë?”, por përgjigjen edhe ne e morëm mëngjesin e djeshëm. Disa trungje të prera, një hapësirë mjaft e madhe bosh, vetëm me bar të tharë dhe disa trungje të tjera të prera dhe të vendosura në anë të rrugës, flasin qartë se aty ka vënë dorë njeriu, duke dëmtuar parkun. Nuk është e nevojshme të jesh as inxhinier pyjor dhe as ekologjist për të kuptuar që drutë nuk janë prerë as sot, as dje, por prej muajsh. Dhe gjithçka u zbulua vetëm gjatë natës të së  premtes, kur tre punëtorë të “Ushtarit të Panjohur”, u kapën duke prerë pemët. Një banor i zonës, shumë pranë hyrjes për te Kodrat e Liqenit, na tha që pemët kanë kohë që po priten. “Nuk kemi folur me njeri dhe nuk e kemi diskutuar, jo se nuk na bënte përshtypje, por mendonim se diku do ishte marrë një leje për prerjen e drurëve”, tregon një qytetar. Ndërsa dikush shprehet se trungjet e prera nuk shkonin shumë larg nga aty, por përdoreshin për furrën e drurit në një prej restoranteve aty pranë. Këtë fakt na e pohuan edhe burime nga Policia e Tiranës, që na thanë se 3 personat e ndaluar, hallexhinj që kërkonin punë tek  “Ushtari i Panjohur”, ishin paguar nga një restorant për të prerë pemët. Dhe, sipas policisë, jo vetëm që t’i përdornin trungjet për furrën e kuzhinës, por edhe që pranë restorantit të lirohej edhe një hapësirë më e madhe për të zgjeruar më shumë aktivitetin. Në fakt, ashtu ka ndodhur. Këtë mund ta shohin të parët ata që nisin ditën duke bërë vrap nga Liqeni Artificial. Në hyrje të rrugës që përdoret për vrapim. Në të dy anët e saj shihet një hapësirë e madhe pa pemë dhe disa trungje të vendosura mbi njëra-tjetrën që janë prerë nga “druvarët” e paguar, që u ndaluan nga policia.

ETLEVA DELIA\\


2004: Korrupte Albanische Politiker haben den Tourismus vernichtet und heute!
Ein alter Artikel von uns aus 2004, welcher heute genauso gültig ist, denn der Albanische Tourismus wurde mit Vorsatz und vollem Wissen, von hoch kriminellen Banden zerstört. Heute in 2011, sieht die Lage, total dramatisch aus, bei verseuchten und stinkenden Stränden und Beton Promenanden, wie in Durres, welche nur einer Geldwäsche Mafia, für dubiose Geschäfte dient und diente. Ganze Landstriche sind verwüstet, durch illegale Bauten.

Muster Beispiel, sind die Top Drogen Mafia Clans aus SHIAK, mit ihren Baufirmen und Geldwäsche Projekten, die mit System mit gefälschten Dokumenten und gefälschten Baugenehmigungen überall arbeiten im Raum Durres.

Der Bürgermeister von Durres: Vangjush Dako, als Partner der Internationalen Top Mafia und Drogen Kartelle

Das Debakel im Tourismus ist nicht zu uebersehen. Ueberall werden unveraendert, wild die BAeume abgeholzt und vor allem betoniert.

Wild West, wie noch nie in den letzten 16 Monaten in Albanien!

Berlin/dpa. Laut der Backpacker-Bibel Lonely Planet ist Albanien das Trendland Nummer 1 in diesem Jahr. Ein überraschendes Ergebnis. Und wie ist ein Urlaub an der albanischen Riviera? Ein Reisebericht aus Betonburgen und von Schiffswracks.

Seit 2008 haben sich die Touristenzahlen in Albanien beinahe verdoppelt. Laut dem Ministerium für Tourismus und Sport besuchten von Januar bis August 2011 gut zwei Millionen Menschen das Land. Vor allem Urlauber aus den Nachbarstaaten Kosovo, Mazedonien und Montenegro, aber auch Italiener und Griechen bevölkern in den Sommermonaten die schmalen Strandstreifen. Beinahe jeder Zentimeter der Küste zwischen Vlorë und Himarë ist mittlerweile mit klobigen Plattenbauten zugestellt.

Feriendomizile aus Beton und Styropor

In Sarandë im Süden Albaniens, nur wenige Kilometer von der griechischen Grenze entfernt, rotieren die Betonmischer rund um die Uhr. Jeden Tag scheint ein weiteres pastellfarbenes Feriendomizil aus Beton und Styropor fertig gestellt zu werden. Einst war Sarandë ein beschauliches Fischerdorf, jetzt leben rund 30 000 Menschen hier. In den Sommermonaten sind es locker dreimal so viele.

„Viele Hotels sind nie ausgebucht. Aber die Touristen werden schon noch kommen“, sagt ein Bauingenieur, der gerade eine Apartmentzeile mit Pool direkt am Wasser fertig stellt. Nur wenige hielten sich wie er an die Spielregeln: „Viele bauen einfach drauf los – ohne Genehmigung und ohne Bauplan.“

…………………
http://www.mz-web.de/servlet/ContentServer?pagename=ksta/page&atype=ksArtikel&aid=1315464605868

 

6 Hektar Wald, brennt dort ab – oh Wunder, was wohl wieder die Berisha Vandalen aus Nord Albanien ohne Kultur waren . am 19 regnete es zum Glueck nach langer Zeit.

nga AMA-News më 19 Shtator, 2011

0 Komente

Tiranë, digjen 6 ha ullishte. Zjarri pranë banesave

Rreth 6 hektare ullishte jane djegur prane zones se njohur si kodra e diellit ne liqenin Artificial ne Tirane. Flaket te favorizuara nga era jane perhapur me shpejtesi ndersa prane zones ndodhet dhe nje repart ushtarak More…

Inzwischen am 3. Oktober, kontrolliert man angeblich die Holz Verkäufe, aber das ist nur Show, der sogenannten Inspektoren und jeder weiss ja, das es die Salih Berisha Banden aus Nord Albanien sind, welche das Land verwüsten.

Forest Police inspects trucks in Tirana
04/10/2011

Forest Police inspects trucks in Tirana

Although the massacre in forests is continuing by destroying even the national parks, the Forest Police Inspectorate has controlled the illegality of this activity in the suburbs of the Albanian capital.

The inspectors contacted the businesses that sell firewood at the Kamza Bridge, in Tirana. Object of this control are only licensed subjects.

The Forest Police inspector, Bibe Dodaj, says that the situation is under control. He says that there is only one Forest Police checkpoint for the loaded cars that come from Dajti and Martanesh, while the cars that come from north, loaded with illegal wood, get caught only if a Forest Police agents happens to be in place.

The area near the Ura e Kamzes, populated by residents coming from northern Albania, has turned into a big site where forest wood is unloaded, cut and sold. Dodaj says that in two days they have inspected 22 selling points, four of which had abused with the declared quantity and were fined with 80.000 ALL. The fines vary from 80.000 to 100.000 ALL. The authors are not aware about the trees that are cut and where they are cut, if the national parks are destroyed or not.

Comments are closed.