Warning: Declaration of gtw::widget($args) should be compatible with WP_Widget::widget($args, $instance) in /homepages/25/d13395495/htdocs/clickandbuilds/WordPress/news_albania/wp-content/plugins/gtw/gtw.php on line 258

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /homepages/25/d13395495/htdocs/clickandbuilds/WordPress/news_albania/wp-content/plugins/gtw/gtw.php:258) in /homepages/25/d13395495/htdocs/clickandbuilds/WordPress/news_albania/wp-includes/feed-rss2-comments.php on line 8
Kommentare zu: Skerdilajd Konomi, ein typischer Mafia Richter in Albanien, den man in die Luft gesprengt hat http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/ Fri, 13 Apr 2018 08:56:30 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.5 Von: BuckZiesMutter http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/comment-page-1/#comment-36406 Tue, 11 Sep 2012 20:15:08 +0000 http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/#comment-36406 Aber noch schlimmer nun in 2016: Ungehindert wechselte der von Kresniq Spahiu und Salih Berisha promotetee Gangster Skerdilajd Konimi, als Richter dann nach Vlore, wo er mindestens weitere 89 Hektar Land stahl mit identischen Methoden der gefälschten Dokumente. Im Block wurde das zusammen gefälscht mit den ebenso beschlagnahmten 220 Hektar Land am Cap Caraburun. Verhaftungen: 220 Hektar Land auf der Halbinsel Karaburun gestohlen, von Rajmond Mezi (Mezinit) Jakopu Mezini Bande

Es erinnert an die Dreistigkeit der Familie Bujar und Odeta Nishani und von Sokol Nishani.

Aktualitet
14 Qershor 2016 – 10:41 | përditesuar në 12:41

Janë sekuestruar sot në Vlorë 89 hektarë tokë në zonën e Zvërnecit, vlera e së cilës arrin në 110 milion euro. Sipas Prokurorisë, sekuestrimi është bërë pasi ajo është përfituar në mënyrë të jashtëligjshme nga Raimond Mezi dhe ky proces është bërë në vijim të çështjes së 220 hektarëve të truallit të sekuestruar në Karaburun.
Als AKKP Chef von Durres, war Konomi in viele Grundstücks Diebstahl Aktionen verwickelt, ebenso rund um gefälschte Urkunden als Richter, was ja Historie ist. Irgendeine positive Aktion machte er nie in Durres, sondern verschlimmerte das Chaos, mit seinen Machenschaften ]]> Von: Sarah_HrNje http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/comment-page-1/#comment-22982 Tue, 22 Nov 2011 22:01:41 +0000 http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/#comment-22982 s properties, which is one of the investigation leads as the motive of the crime. “More than two months have passed since the murder, and the investigations have given no result. Each day that passes by, leaves us still farther from the truth, and we have received no hopes for justice up to now”, the letter says. “In Albania are not respected even the Supreme Court’s decisions. The Institutions have not accepted our documents, recognized by the highest justice instances and we are facing more difficulties for taking the properties that we legally own”, the family adds. The murder of Judge Konomi was also mentioned in the EU report that was published one week earlier. It considered as concerning the growing tendency of mafia-style murders in Albania. None of such murders have been solved by law enforcement authorities. http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=3743]]> Judge Konomi family: No justice being made
22/11/2011 21:50

Judge Konomi family: No justice being made
Two months after the murder of Judge Skerdilajd Konomi, victim of a car bomb, the relatives have sent an open letter to the media.

The letter underlines that no justice had been made for one of the most shocking murders in our country, and they also denounced the bargains that are being made with the family’s properties, which is one of the investigation leads as the motive of the crime.

“More than two months have passed since the murder, and the investigations have given no result. Each day that passes by, leaves us still farther from the truth, and we have received no hopes for justice up to now”, the letter says.

“In Albania are not respected even the Supreme Court’s decisions. The Institutions have not accepted our documents, recognized by the highest justice instances and we are facing more difficulties for taking the properties that we legally own”, the family adds.

The murder of Judge Konomi was also mentioned in the EU report that was published one week earlier. It considered as concerning the growing tendency of mafia-style murders in Albania.

None of such murders have been solved by law enforcement authorities.
http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=3743

]]>
Von: miri http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/comment-page-1/#comment-22680 Mon, 21 Nov 2011 11:11:38 +0000 http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/#comment-22680 u tërhequr më pas si dokument zyrtar. Lidhur me këtë pjesë të hetimit dhe personat e përfshirë në këtë aferë, nuk jepen detaje, pasi çështja pritet të jetë pjesë e një analize të detajuar. Konfirmohet fakti se prokuroria ka zbardhur tashmë organizatorët e kësaj skeme, edhe pse personat e interesuar kanë deklaruar se këtë dokument e kanë marrë zyrtarisht pranë Arkivit. Në prill të këtij viti, të afërm të gjyqtarit Skerdilajd Konomi denoncuan në prokurori falsifikimin e dokumenteve për pronësinë e një sipërfaqeje prej 275 ha tokë. Më herët, një kallëzim i tillë ishte bërë edhe në Prokurorinë e Durrësit, e cila vendosi pushimin e çështjes, pasi vepra penale ishte parashkruar. Në vendimin e pushimit u konstatua se dokumenti në fjalë ishte i falsifikuar, sepse transkripti i tij ishte i ndryshëm nga dokumenti. Duke qenë se transkripti ishte marrë zyrtarisht nga Arkivi, nuk mund të përcaktohej mënyra sesi një dokument i tillë ishte futur në këtë zyra dhe cilët ishin personat që qëndronin pas kësaj afere. Por në hetimin e kryer nga Prokuroria e Tiranës, sipas të dhënave, mësohet se tashmë kjo skemë është zbardhur dhe pritet analiza përfundimtare për të vijuar me veprimet e mëtejshme. Kur ka kaluar më shumë se një muaj e gjysmë nga vrasja e gjyqtarit, hetimet janë përqendruar në pistën e pronave si motiv kryesor për ngjarjen e rëndë. Edhe familjarët e gjyqtarit të ndjerë, nëpërmjet dy letrave për krerët e shtetit dhe të drejtësisë, hodhën dyshime se vrasja e të afërmit të tyre është bërë për motive pronësie, duke kërkuar zbardhjen sa më të shpejtë të ngjarjes dhe zgjidhjen përfundimtare të çështjes së pronësisë. Gjyqtari Skerdilajd Konomi u vra vetëm pak ditë pasi Gjykata e Lartë kishte zbardhur një vendim, i cili i njihte atij dhe të afërmve të drejtën e pronësisë për 2 mijë hektarë tokë në Gjirin e Lalzit. http://www.mapo.al/index.php?z=lexo&category=1&id=19274&titulli=falsifikimi-i-257-ha-toke-te-konomit-hije-dyshimi-mbi-gjykaten-e-durresit]]> Alles vor 10 Jahren schon bekannt und im Kononi Fall entgültig bestätigt. Im Durres Gericht, wurde ein gigantischer Fälschung Fall produziert, wobei man ebenso typisch für Mafia Geschäfte, auch ein Testament vo 1942 fälschte und zugleich Unterlagen im Staats Archiv! Durres typisch und seit 1998, das Haupt Mafia Geschäft, aller Politiker, Richter, Staatsanwälte in Durres, und vor allem mit Ilir Meta und Anderen als Motor, vor alle von der Dashamir Gjoka Drogen Mafia mit Agim Hoxha (damals Richter und und Staatsanwalt, Hasanbeliu usw.

Falsifikimi i 257 ha tokë të Konomit, hije dyshimi mbi Gjykatën e Durrësit
Hetimi për falsifikimin e 257 hektarëve tokë në Gjirin e Lalzit, drejt mbylljes. Zbulohet se procesi i falsifikimit të aktit të trashëgimisë është kryer në një nga zyrat e Gjykatës së Durrësit

Tiranë Hetimet e Prokurorisë së Tiranës në lidhje me akuzat e familjes Konomi për falsifikimin e dokumenteve të 275 ha tokë kanë përfunduar, ndërsa duket se rezultatet e këtyre hetimeve kanë nxjerrë në pah fakte interesante. Përveçse është mundur të vërtetohet pretendimi i familjes Konomi për falsifikimin, hetimi zbuloi se procesi i falsifikimit është kryer në një nga zyrat e Gjykatës së Durrësit, ndërsa nuk bëhen të ditura detaje në lidhje me punonjës të gjykatës që kanë lidhje me falsifikimin. Tashmë, dosja hetimore është dorëzuar në Prokurorinë e Përgjithshme, nga e cila pritet “fjala e fundit” mbi këto hetime dhe ecurinë e mëtejshme të kësaj çështjeje. Falsifikimi bën fjalë për një fletë nga regjistri i pronave, ku është shënuar një akt trashëgimie në emër të familjes Shallvari, trashëgimtare e të cilit është edhe familja e gjyqtarit të vrarë në Vlorë.

Hetimi ka vërtetuar falsifikimin e këtij dokumenti që mban datën 1942, por ende nuk ka përgjegjës për këtë konflikt pronësie që vazhdon të jetë në proces gjyqësor.

Dyshohet se dokumenti në fjalë që u njeh të drejtën e pronësisë pretendentëve për këtë tokë, është futur i falsifikuar në Arkiv dhe më pas është tërhequr po nga të njëjtët persona. Gjatë hetimit gati 7-mujor, Task Forca në prokurorinë e Tiranës ka mundur të zbardhë skemën e mashtrimit dhe falsifikimit të dokumenteve, me anë të të cilave synohet përfitimi i 275 ha tokë. Sipas burimeve konfirmohet se dokumenti në fjalë ka të dhëna dhe shenja lehtësisht të dallueshme, pavarësisht përpjekjeve të falsifikatorëve që kjo fletë e regjistrit të duket e njëjtë me të tjerat. Dy ekspertë të përzgjedhur nga prokuroria kanë mundur të përcaktojnë se fleta e regjistrit nuk është origjinale, duke renditur një sërë elementesh, të cilat provojnë falsifikimin. Pas këtij konstatimi, hetuesit kanë mundur të zbardhin rrugën e ndjekur nga përdoruesit e dokumentit fals, i cili është futur në Arkiv, për t’u tërhequr më pas si dokument zyrtar. Lidhur me këtë pjesë të hetimit dhe personat e përfshirë në këtë aferë, nuk jepen detaje, pasi çështja pritet të jetë pjesë e një analize të detajuar. Konfirmohet fakti se prokuroria ka zbardhur tashmë organizatorët e kësaj skeme, edhe pse personat e interesuar kanë deklaruar se këtë dokument e kanë marrë zyrtarisht pranë Arkivit. Në prill të këtij viti, të afërm të gjyqtarit Skerdilajd Konomi denoncuan në prokurori falsifikimin e dokumenteve për pronësinë e një sipërfaqeje prej 275 ha tokë. Më herët, një kallëzim i tillë ishte bërë edhe në Prokurorinë e Durrësit, e cila vendosi pushimin e çështjes, pasi vepra penale ishte parashkruar. Në vendimin e pushimit u konstatua se dokumenti në fjalë ishte i falsifikuar, sepse transkripti i tij ishte i ndryshëm nga dokumenti. Duke qenë se transkripti ishte marrë zyrtarisht nga Arkivi, nuk mund të përcaktohej mënyra sesi një dokument i tillë ishte futur në këtë zyra dhe cilët ishin personat që qëndronin pas kësaj afere. Por në hetimin e kryer nga Prokuroria e Tiranës, sipas të dhënave, mësohet se tashmë kjo skemë është zbardhur dhe pritet analiza përfundimtare për të vijuar me veprimet e mëtejshme. Kur ka kaluar më shumë se një muaj e gjysmë nga vrasja e gjyqtarit, hetimet janë përqendruar në pistën e pronave si motiv kryesor për ngjarjen e rëndë. Edhe familjarët e gjyqtarit të ndjerë, nëpërmjet dy letrave për krerët e shtetit dhe të drejtësisë, hodhën dyshime se vrasja e të afërmit të tyre është bërë për motive pronësie, duke kërkuar zbardhjen sa më të shpejtë të ngjarjes dhe zgjidhjen përfundimtare të çështjes së pronësisë. Gjyqtari Skerdilajd Konomi u vra vetëm pak ditë pasi Gjykata e Lartë kishte zbardhur një vendim, i cili i njihte atij dhe të afërmve të drejtën e pronësisë për 2 mijë hektarë tokë në Gjirin e Lalzit.
http://www.mapo.al/index.php?z=lexo&category=1&id=19274&titulli=falsifikimi-i-257-ha-toke-te-konomit-hije-dyshimi-mbi-gjykaten-e-durresit

]]>
Von: nero http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/comment-page-1/#comment-17407 Wed, 05 Oct 2011 07:34:53 +0000 http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/#comment-17407 Alles wurde gefälscht, was per Gerichts Urteil sogar in Durres bekannt war, weil ein Verwandter der Familie Kononi, die Fälschungen bestätigte. Das Urteil von 2009, kam aber im korrupten Richter System von Durres, nie zu einer Stref Verfolgung, sondern man machte im Haupt Geschäft des Grundstücks Diebstahles, einfach weiter.

Tirana, property trial started
03/10/2011 19:50

Tirana, property trial started
In the presence of even a U.S embassy representative, the Court of Tirana started today the trial for the property dispute in Hamallaj, a suit filed by the heirs of the Toptani family, who claim the ownership of these 175 hectares of land.

But this land is also pretended by the family and relatives of the killed Judge Skerdilajd Konomi, who has won the case at the Supreme Court on May 2011.

The Konomi family is not part of this trial, since the Toptani family has sued the National Agency of Property Return (NAPR).

However, a few days before this trial, the family of the killed judge addressed public letters to the President, the Prime Minister and several embassies, demanding a fair trial.

Judge Arjan Aliaj did not fulfill the Toptani family request, who insisted to get access to the heritage file of the 275 hectares of land.

The NAPR representative, Erkan Dollani, declared that the file nr. 421, dated 1 November 2010, was seized by the Tirana Prosecution and for this reason the plaintiff could have no access to it.

The Judge heard the pretenses of lawyer Tonin Prendi, representative of the Toptani family, who submitted the evidence that according to him prove that Nazmi Toptani, Bihter Toptani, Alma Struga, Rezart Mullai, Jusuf Hamzaraj etc. are heirs of the 275 hectares of land in four villages of Sukth Municipality, Durres District.

The session was adjourned to December 5th, for hearing the NAPR pretenses.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2992

]]>
Von: Insider http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/comment-page-1/#comment-16477 Mon, 26 Sep 2011 09:08:04 +0000 http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/#comment-16477 i kenë ofruar një marrëveshje familjes së gjyqtarit, kurse 33-vjeçari, duke shfrytëzuar faktin se ishte jurist, prej 4 vitesh e ndiqte vetë çështjen. Nuk janë pak por të paktën 250 hektarë, që po ta shumëzosh me një vlerë të paktën 50 mijë lekë të vjetra për metër katror në tregun e shumicës, mund të arrijë një vlerë prej mbi 1 miliardë euro. Toka ka këtë vlerë për shkak se gjendet në bregdet. Nuk dihet se sa mund t’i kenë ofruar sekserët qeveritarë Konomit për të tërhequr dorë, apo planet që ai ka pasur me këtë tokë për të ardhmen. Por burimet shprehen se prej katër vitesh aty kishin hyrë dhe interesa qeveritare, e biznesmenë të huaj që luanin rolin e ndërmjetësit për kompani të mëdha. Është aluduar se gjendet në mes edhe studio ligjore e vajzës së kryeministrit që ka bërë konsultimet me investitorët e huaj, por nuk është e konfirmuar zyrtarisht dhe hetimet do të zbardhin të vërtetën. Pasi të zotërohej me ndihmën e AKP-së kjo sipërfaqe do i kalonte ish-badiguardit të Millosheviçit që kishte shfaqur interesin dhe më tej, ky biznesmen, duke zotëruar aksionet e tij apo shitur plotësisht ato, mund t’ia kalonte kompanive gjigante në botë për Real-Estate, resorte turistike apo fshatra turistikë, njësoj si “Gjiri Lalzit By”. Nëse prokurorët do arrijnë të verifikojnë se ky biznesmen serb ka kryer tratativa për këtë sipërfaqe toke apo se fshihet vërtet pas Zyrës së Agjencisë së Kthimit të Pronave, AKP, atëherë çështja është në pjesën më të madhe të saj e zgjidhur, duke e kaluar nën hetim këtë person. Ekspertët konfirmojnë se eksplozivi i përdorur ka ardhur nga jashtë Shqipërisë. Kujtojmë lexuesit se bomba të tilla me celular e telekomandim janë përdorur në vitin e tmerrshëm të heqjes qafe të rivalëve në biznese e organizata kriminale, 2005. Plotë 7 bomba me celular u kapën të importuara nga Mali i Zi, por që në fakt eksplozivi C4 ishte blerë në Serbi dhe montuar në Shkodër nga mjeshtra artizanal që më pas u arrestuan. Këto bomba shiteshin nga 1500-2000 euro tek personat e interesuar. http://www.ama-news.al/2011/09/pas-vrasjes-se-konomit-dyshohet-ish-badiguardi-i-milloshevicit/]]> Inzwischen gibt es immer mehr HInweise, das es mit demn Super Betrugs Projekt „Resort Laze“ zu tun hat und Konomi, soll einen Serbischen Ex Leibwaechter von Milosevic gehabt haben, der tief mit dem Zemun Clans zuarbeitete und anderen Unterwelt Groessen.

25 Shtator, 2011
Aktualitet / Flash | nga AMA-News
Pas vrasjes së Konomit, dyshohet ish-badiguardi i Millosheviçit

Fakte të reja tronditëse në dosjen e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për ekzekutimin mafioz të Skerdilajd Konomit, gjyqtarit të çështjeve civile të Gjykatës së Vlorës. Hetuesit kanë arritur të zbulojnë disa prova me rëndësi se pronat që pretendonte dhe fitoi në Gjykatën e Lartë 33-vjeçari pretendoheshin nga një biznesmen serb mjaft i njohur në Shqipëri gjatë katër viteve të fundit.

Bëhet fjalë për një ish-badiguard të diktatorit serb Sllobodan Millosheviç, i cili zotëron disa qendra tregtare në vendin e tij dhe rajon, kurse së fundmi është përhapur edhe në Shqipëri. Për shkak të hetimeve nuk po zbulojmë emrin e qendrës tregtare shumë të njohur në Shqipëri dhe ndërtimin e një tjetre momentalisht.

Por sipas hetimeve të kryera rezulton se bëhet fjalë për zotërimin e sipërfaqes prej qindra hektarësh me qëllim ngritjen e resorteve turistike që pas shitjes tek investitorë të tjerë do të kapnin shifrat deri në 500 milionë euro investime. Prokurorët po hetojnë mënyrën se si do të zotërohej kjo sipërfaqe duke eliminuar Konomin dhe përpjekjet e dështuara për ta shmangur gjyqtarin. Burime të besueshme thonë se duke menduar se gjendej brenda një lloji politik, kujtojmë se familja Konomi ishte e persekutuar, gjyqtari ka ditur se me kë ka pasur të bëjë duke menduar se do të kalonte me diskutime në rritjen e vlerës së tregut të truallit pasi ta fitonte në gjykatë dhe hipotekonte. E shpjeguar për lexuesit tanë më thjeshtë ka funksionuar si një skemë e ofertë-kërkesës. Duke i zaptuar një pjesë të madhe të tokës me AKP Konomit, ky i fundit do e kishte të vështirë ta rikthente në gjirin e familjes.

Ka dyshime se këta sekserë pronash mund t’i kenë ofruar një marrëveshje familjes së gjyqtarit, kurse 33-vjeçari, duke shfrytëzuar faktin se ishte jurist, prej 4 vitesh e ndiqte vetë çështjen. Nuk janë pak por të paktën 250 hektarë, që po ta shumëzosh me një vlerë të paktën 50 mijë lekë të vjetra për metër katror në tregun e shumicës, mund të arrijë një vlerë prej mbi 1 miliardë euro. Toka ka këtë vlerë për shkak se gjendet në bregdet. Nuk dihet se sa mund t’i kenë ofruar sekserët qeveritarë Konomit për të tërhequr dorë, apo planet që ai ka pasur me këtë tokë për të ardhmen. Por burimet shprehen se prej katër vitesh aty kishin hyrë dhe interesa qeveritare, e biznesmenë të huaj që luanin rolin e ndërmjetësit për kompani të mëdha. Është aluduar se gjendet në mes edhe studio ligjore e vajzës së kryeministrit që ka bërë konsultimet me investitorët e huaj, por nuk është e konfirmuar zyrtarisht dhe hetimet do të zbardhin të vërtetën.

Pasi të zotërohej me ndihmën e AKP-së kjo sipërfaqe do i kalonte ish-badiguardit të Millosheviçit që kishte shfaqur interesin dhe më tej, ky biznesmen, duke zotëruar aksionet e tij apo shitur plotësisht ato, mund t’ia kalonte kompanive gjigante në botë për Real-Estate, resorte turistike apo fshatra turistikë, njësoj si “Gjiri Lalzit By”. Nëse prokurorët do arrijnë të verifikojnë se ky biznesmen serb ka kryer tratativa për këtë sipërfaqe toke apo se fshihet vërtet pas Zyrës së Agjencisë së Kthimit të Pronave, AKP, atëherë çështja është në pjesën më të madhe të saj e zgjidhur, duke e kaluar nën hetim këtë person. Ekspertët konfirmojnë se eksplozivi i përdorur ka ardhur nga jashtë Shqipërisë.

Kujtojmë lexuesit se bomba të tilla me celular e telekomandim janë përdorur në vitin e tmerrshëm të heqjes qafe të rivalëve në biznese e organizata kriminale, 2005. Plotë 7 bomba me celular u kapën të importuara nga Mali i Zi, por që në fakt eksplozivi C4 ishte blerë në Serbi dhe montuar në Shkodër nga mjeshtra artizanal që më pas u arrestuan. Këto bomba shiteshin nga 1500-2000 euro tek personat e interesuar.

http://www.ama-news.al/2011/09/pas-vrasjes-se-konomit-dyshohet-ish-badiguardi-i-milloshevicit/

]]>
Von: Insider http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/comment-page-1/#comment-15150 Wed, 14 Sep 2011 08:38:29 +0000 http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/#comment-15150 s father, Fotaq Konomi, together with his relatives, had been following while requesting the return of dozens of inherited land properties along the Durres coastline, at Gjiri i Lalzit, near Rrushkull and Hamallaj villages. Besides the case that was won this May at the Supreme Court, the Tirana Prosecution task force declared that four months before his murder, the prosecution has recorded two other court cases for these lands, which were still under process. One of these lands has been registered after Judge Konomi filed a report for falsified documentations against another family that aimed to take the 200 hectares of land. http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2672&ref=fp <iframe width="640" height="390" src="http://www.youtube.com/embed/GWNdnXxW3fE" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> Xhafaj: Konomi u vra nga mafia e tokave 13/09/2011 20:00 Facebook Vrasja e rëndë e gjyqtarit Skerdilajd Konomi u prek edhe në Kuvend nga opozita. Deputeti Fatmir Xhafaj deklaroi se pas këtij krimi është dora e mafies së tokave. “Me këtë rast media, por dhe shumë njerëz të thjeshtë, konsiderojnë përgjegjëse mafien e tokave. Nuk jam i befasuar nga ky perceptim. Gjithëkush e di se si vepron mafia e tokave, që po nuk i hape rrugë duhet t’i nënshtrohesh dilemës: “o tokën, o kokën”. Kushdo e di që krime të kësaj natyre ose zbardhen shpejt, ose mbeten në errësirë”, deklaroi Xhafaj. Pikërisht tek tokat, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka përqendruar hetimet e saj mbi Vrasja e gjyqtarit Top Show, vrasja e gjyqtarit Konomi Konomi, hetim për pronat Policia drejt vrasësit të Konomit vrasjen e gjyqtarit Konomi, në Vlorë. Burime pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda u shprehën se është bllokuar cdo dokument i mundshëm që mund t'i vijë në ndihmë hetuesve, së bashku me odiesenë disavjecare të vendimeve të gjykatave në të cilat i ati i Skerdilajdit, Fotaq Konomi, se bashku me njerëz të afërm të tij kërkonin dhjetra hektarë tokë të trasheguar, përgjatë bregdetit të Durrësit, nga Gjiri i Lalëzit në fshatin Rrushkull dhe Hamallaj. Përvec cështjes së fituar në Gjykatën e Lartë në maj të këtij viti, njësia taks forcë në Prokurorinë e Tiranës bën të ditur se katër muaj para vrasjes së Konomit, ka regjistruar dy cështje për këto toka, të cilat i ka ende nën hetim. Njëra prej tyre është regjistruar pas një kallëzimi të kryer nga të afërm të gjyqtarit Konomi, konkretisht nga familja Vevecka për 200 hektarë tokë në fshatin Hamallaj dhe ata shpreheshin se kishte dyshime se ishin falsifikuar dokumentat nga një fis tjetër, të cilët synojnë gjithashtu këtë siperfaqe toke në Hamallaj. http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2672&ref=fp and http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=218698]]> Xhafaj: Konomi, killed by land property mafia
13/09/2011 20:00

Xhafaj: Konomi, killed by land property mafia
The murder of Judge Skerdilajd Konomi was mentioned in the Albanian Parliament by the opposition MP, Fatmir Xhafaj, who declared that behind this crime hides the hand of land property mafia.

“The media and many common citizens consider the mafia of private property lands as responsible for this crime. I am not amazed by this perception. Anyone knows how the mafia of private property lands operates: “The land or the life”. Anyone knows that such crimes either are immediately solved, or they are buried in secrecy”, Xhafaj declared.

The Prosecution of Serious Crimes has focused its investigations on the murder of Judge Konomi, in vlore.

The Prosecution of Serious Crimes, which is investigating the murder of Judge Skerdilajd Konomi, declared that they are basing their investigations on the suspicions that he was killed for property issues.

Sources at the Serious Crimes Prosecution declared that they have blocked every possibly helpful document, together with the years-old odyssey of court verdicts that Skerdilajd’s father, Fotaq Konomi, together with his relatives, had been following while requesting the return of dozens of inherited land properties along the Durres coastline, at Gjiri i Lalzit, near Rrushkull and Hamallaj villages.

Besides the case that was won this May at the Supreme Court, the Tirana Prosecution task force declared that four months before his murder, the prosecution has recorded two other court cases for these lands, which were still under process.

One of these lands has been registered after Judge Konomi filed a report for falsified documentations against another family that aimed to take the 200 hectares of land.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2672&ref=fp

Xhafaj: Konomi u vra nga mafia e tokave
13/09/2011 20:00
Facebook

Vrasja e rëndë e gjyqtarit Skerdilajd Konomi u prek edhe në Kuvend nga opozita. Deputeti Fatmir Xhafaj deklaroi se pas këtij krimi është dora e mafies së tokave.

“Me këtë rast media, por dhe shumë njerëz të thjeshtë, konsiderojnë përgjegjëse mafien e tokave. Nuk jam i befasuar nga ky perceptim. Gjithëkush e di se si vepron mafia e tokave, që po nuk i hape rrugë duhet t’i nënshtrohesh dilemës: “o tokën, o kokën”. Kushdo e di që krime të kësaj natyre ose zbardhen shpejt, ose mbeten në errësirë”, deklaroi Xhafaj.

Pikërisht tek tokat, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka përqendruar hetimet e saj mbi
Vrasja e gjyqtarit
Top Show, vrasja e gjyqtarit Konomi
Konomi, hetim për pronat
Policia drejt vrasësit të Konomit
vrasjen e gjyqtarit Konomi, në Vlorë.

Burime pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda u shprehën se është bllokuar cdo dokument i mundshëm që mund t’i vijë në ndihmë hetuesve, së bashku me odiesenë disavjecare të vendimeve të gjykatave në të cilat i ati i Skerdilajdit, Fotaq Konomi, se bashku me njerëz të afërm të tij kërkonin dhjetra hektarë tokë të trasheguar, përgjatë bregdetit të Durrësit, nga Gjiri i Lalëzit në fshatin Rrushkull dhe Hamallaj.

Përvec cështjes së fituar në Gjykatën e Lartë në maj të këtij viti, njësia taks forcë në Prokurorinë e Tiranës bën të ditur se katër muaj para vrasjes së Konomit, ka regjistruar dy cështje për këto toka, të cilat i ka ende nën hetim.

Njëra prej tyre është regjistruar pas një kallëzimi të kryer nga të afërm të gjyqtarit Konomi, konkretisht nga familja Vevecka për 200 hektarë tokë në fshatin Hamallaj dhe ata shpreheshin se kishte dyshime se ishin falsifikuar dokumentat nga një fis tjetër, të cilët synojnë gjithashtu këtë siperfaqe toke në Hamallaj.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2672&ref=fp

and

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=218698

]]>
Von: Gjoka http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/comment-page-1/#comment-15115 Tue, 13 Sep 2011 11:31:40 +0000 http://news.albania.de/2011/09/12/skerdilajd-konomi-ein-typischer-mafia-richter-in-albanien-den-man-in-die-luft-gesprengt-hat/#comment-15115 u takojë për efekt trashëgimie mbi pronat Rrushkull dhe Çifliku i Ri, në favor të Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo. Në datë 27.04.1940, është regjistruar në Regjistrat e Pasurive të Paluajtshme Durrës një kontratë enfiteoze kundër Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo, në favor të Shoqërisë Italiane E.I.A.A. Me notën e transkriptimit nr 126, volumi 15, datë 29.05.1946, në favor të shtetit shqiptar kundër Shoqërisë Italiane E.I.A.A., rezulton se prona e mësipërme me kufizimet: V - Ali Bej Qorralliu, Fuat Bej Toptani, Zija Bej Toptani; P- Deti; J - lumi Erzen dhe L - Qanie Hanemi, Fuat Bej Toptani, në emër të Sllava Maria Ljubicës dhe që ishte marrë në enfiteozë nga Shoqëria Italiane, kalon në favor të shtetit shqiptar, si pronë e konfiskuar në zbatim te ligjit nr. 36, datë 14.01.1945 “Mbi konfiskimin e pasurive të shtetasve italianë dhe gjermanë të ndodhura në Shqipëri”. Duke mos qenë dakord me testamentin dhe disponimin e bërë nga i ndjeri Miltiadh Shallvari, trashëgimlënësit e paditësve, konkretisht Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqi Goxhomani dhe Ariadhni Konomi, e kanë kundërshtuar testamentin dhe disponimin e bërë nga i ndjeri Miltiadh Shallvari në favor të ish-bashkëshortes së tij Sllava Maria Ljubica Lampo, duke ngritur padi në Gjykatën e Paqit Durrës, që në vitin 1934, gjykim i cili ka vazhduar e përfunduar me vendimin nr. 52, datë 03.02.1946. Me vendimin gjyqësor nr. 52, datë 02.03.1946 i Gjyqit Civil të Prefekturës së Durrësit i formuar me Kolegj Arbitrar, Evdhoqi Goxhomani dhe Ariadhni Konomi, janë njohur bashkëpronarë mbi pronën “Çifliku Rushkull dhe Çifliku i Ri”, së bashku me ish-bashkëshorten e të ndjerit Miltiadh Shallvari, duke u përcaktuar edhe pjesët përkatëse të secilit bashkëpronar. Në pjesën arsyetuese të vendimit rezulton se, prona nuk ka qenë e Miltjadh Shallvarit, por e të atit të tij z. Kostandin Shallvari. Gjithashtu rezulton se testamenti në favor të bashkëshortes Sllava Maria Ljubica, është i pavlefshëm dhe pa pasoja juridike. Pavarësisht se pranuan të provuara të njëjtat rrethana fakti dhe ligjore, dy Gjykatat e Faktit, gjatë shqyrtimit të çështjes konkrete arritën në përfundime të ndryshme në lidhje me zgjidhjen e themelit të mosmarrëveshjes. Kështu në vendimin përkatës të saj, Gjykata e Shkallës së Parë të Durrësit vendoi pranimin e padisë së paditësve dhe ndërhyrësve kryesorë, duke argumentuar se paditësit Ana Mitro (Veveçka), Fotaq Konomi, Vasillaq Goxhomani, Eleni Mima dhe ndërhyrësit kryesorë Polikseni Mima dhe Marjeta Mima, janë trashëgimtarë ligjorë të ish-pronarëve, Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, Ariadhni Konomi dhe konkretisht: 1. Ana Mitro (Veveçka) dhe Pinellopi Samara (Veveçka) trashëgimtarë ligjorë të Jorgji Veveçkës. 2. Fotaq Konomi, Milika Pjero, Nikollaq Konomi, Agallia Konomi dhe Androniqi Konomi, trashëgimtarë ligjore të Ariadhni Konomit. 3. Vasillaq Goxhomani, Drita Goxhomani trashëgimtarë ligjorë të Evdhoqes Goxhomani. 4. Eleni Mima, Polikseni Mima, Marjeta Mima, Emi Mima, Ravik Mima trashëgimtarë ligjorë të Kostandin Mimes. Këta trashëgimtarë janë njëkohësisht, edhe trashëgimtarë ligjorë të Sofija Koleas, dhe si të tillë, ata legjitimohen në bazë të nenit 32/a të K. Pr. Civile për të kërkuar rivendosjen e një të drejte ose interesi të ligjshëm që u është shkelur, për të provuar përpara gjykatës se ata kanë pasur në pronësi, prona të cilat përfshihen nga zbatimi i ligjit nr. 9235, datë 29.07.2004, i ndryshuar. Pra, kanë pasur cilësinë si ish-pronar dhe se kjo pronë iu është marrë sipas akteve ligjore dhe nënligjore, vendimeve penale të gjykatave ose marrë me çdo mënyrë tjetër nga shteti datë 29.11.1944. ..................... http://www.gazeta-shqip.com/aktualitet/223ee1cb59a3e500d683de9db7c6ddd4.html]]> Historia e pronës 3816 hektarë në Hamallaj të Durrësit, kufizimet dhe proceset gjyqësore
2011-09-13
Sokol Çobo (KERKO …)

Historia e pronës 3816 hektarë në Hamallaj të Durrësit, kufizimet dhe proceset gjyqësore

Vendimi i plotë i Gjykatës së Lartë, gjyqtari Skerdilajd Konomi ishte trashëgimtari i 72

Skerdilajd Konomi, gjyqtari i vrarë katër ditë më parë me minë me telekomandë në qytetin e Vlorës, ishte trashëgimtari i 72 i një prone prej 3816 hektarësh në Hamallaj të Durrësit. Gjykata e Lartë ligjëroi një proces të nisur që në vitin 2007, kur gjyqtari Konomi është “zgjedhur” nga familjarët e tij që të përgatiste dokumentet. Katër vitet e fundit i ka kaluar duke përgatitur të gjitha procedurat ligjore për fitimin e pronave, dhe 51 ditë pasi kishte fituar “betejën” në Gjykatën e Lartë është ekzekutuar në shenjë demonstrative mes të qytetit të Vlorës, në prani të qindra kalimtarëve të shumtë që panë skenën horror. Prokuroria thotë se një nga pistat hetimore janë edhe konfliktet e pronësisë, pasi familja e viktimës kishte fituar një proces gjyqësor në Gjykatën e Lartë, ku e njihte pronare të mijërave hektarëve në një nga zonat më turistike të Shqipërisë, mjaft e preferuar për ndërtime. Krimet e Rënda kanë regjistruar procedimin penal me numër 76 me akuzën e vrasjes, për shkak të rrethanave të viktimës, ndërsa kanë kërkuar të gjitha konfliktet e mundshme të gjyqtarit. Duke marrë informacione nga kolegët dhe familjarët se Konomi nuk kishte asnjë konflikt për shkak të detyrës apo konflikt personal, hetimet janë përqendruar në çështjet e pronësisë. Grupi hetimor i kryesuar nga prokurorët Kosta Beluri dhe Adnan Xholi kanë sekuestruar vendimin e Gjykatës së Lartë, që e njihte pronare familjen e gjyqtarit të një prone masive në bregdetin e Durrësit. Gazeta “Shqip” ka siguruar vendimin e plotë të gjykatës, që nga historia e trashëgimit e deri te zvarritjet në Agjencinë e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave dhe në gjykatat e të tria niveleve.
Vendimi i plotë

Kolegji Civil i Gjykatës së Lartë, i përbërë nga: Besnik Imeraj, kryesues, Gani Dizdari, Fatos Lulo, Andi Çeliku dhe Medi Bici, (anëtarë) në datën 14.06.2011, mori në shqyrtim në seancë gjyqësore çështjen civile, që u përket palëve me paditës: Ana Mitro (Veveçka), Fotaq Konomi, i biri i Ksenofonit, (babai i gjyqtarit Skerdilajd Konomi, shën.red.) Vasillaq Goxhomani, Eleni Mima etj. E paditur: Agjencia Kombëtare e kthimit dhe e kompensimit të pronave e zyra rajonale në Durrës. Objekti: Ndryshimi i vendimeve;

1) nr. 384, datë 04.01.2008, ZRKKP të Qarkut Durrës dhe nr. 1070, datë 24.09.2008 të AKK të Pronave Tiranë, duke njohur të drejtën e pronësisë dhe duke kthyer në natyrë një tokë me sipërfaqe 1.575.900 m2.

2) nr. 380, datë 28.12.2007 të ZRKKK Pronave të Qarkut Durrës dhe nr. 1069, datë 24.09.2008, të AKK të Pronave Tiranë, duke njohur të drejtën e pronësisë dhe kthyer në natyrë, një tokë me sipërfaqe 1.820.000 m2.

3) nr. 379, datë 28.12.2008, ZRKK të Pronave të Qarkut Durrës

dhe nr. 1071, datë 24.09.2008, të AKKK të Pronave Tiranë, duke njohur të drejtën e pronësisë dhe duke kthyer në natyrë, një tokë me sipërfaqe 25.597.200 m2.

Gjykata e Shkallës së Parë në Durrës ka pranuar padinë, ndërsa Gjykata e Apelit e ka rrëzuar… Kundër vendimit të Gjykatës së Apelit Durrës nr. 210, datë 14.05.2010, ka paraqitur rekurs pala paditëse, duke kërkuar prishjen e vendimit… Ndërkohë, AKPP-ja ka kërkuar mospranimin e rekursit.

Kolegji Civil i Gjykatës së Lartë pasi dëgjoi gjyqtarin Fatos Lulo, përfaqësuesen e palës paditëse av. Flutura Kona, dëgjoi përfaqësuesin e palës së paditur juristin Andi Çuhadari, dëgjoi avokatin e shtetit Abaz Deda, i cili kërkoi lënien në fuqi të vendimit të Gjykatës së Apelit Durrës, e si shqyrtoi çështjen në tërësi
VËREN:
…………..

1. Me vendimin nr. 380, datë 28.12.2007 të Zyrës Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Qarku Durrës lënë në fuqi me vendimin nr. 1069, datë 24.09.2008 të Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Tiranë është vendosur: “Mosnjohja e të drejtës së pronësisë trashëgimtarëve të subjekteve pretendues si të shpronësuara Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, Ariandhi Konomi, që dalin nga dëshmitë e trashëgimive të dhëna në pikën 3 të këtij vendimi, për pronën me sipërfaqe 1.820.000 m2 e ndodhur në fshatin Hamallaj (sektor) të Rrethit të Durrësit në ZK 1925, me indeks hartë K-34-88-(144-B, 146-A, 129-D, 161-B), me këto kufij: Veriu – pasuria nr. 49, 54/2, 133/2 e kanali i hidrovorit; Jug – vija ndarëse midis fshatit Rushkull-Hamllaj (sektor) Perëndim – pasuria nr. 21/8, 21/6, Lindje – pasuria nr. 133/2, 49, 139, 146, 87, për faktin se këta trashëgimtarë nuk legjitimohen si palë në procesin administrativ për mangësitë e dala në pjesën përshkruese të vlerësimit ligjor që ndodhet në dosje”.

2. Me vendimin nr. 379, datë 28.12.2007 të Zyrës Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Qarku Durrës lënë në fuqi me vendimin nr. 1071, datë 24.09.2008 të Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Tiranë është vendosur: “Mosnjohja e të drejtës së pronësisë trashëgimtarëve të subjekteve pretendues si të shpronësuara Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, Ariandhi Konomi, që dalin nga dëshmitë e trashëgimive të dhëna në pikën 3 të këtij vendimi, për pronën me sipërfaqe 25.597.200 m2 e ndodhur në fshatin Rrushkull në ZK 3241, me indeks harte të papërcaktuar, pasi zona është jashtë sistemit të ZVRPP Durrës me këta kufij natyralë: Veriu – Prona e vet, Jug – Lumi Erzen, Perëndim – Deti, Lindje – Qani Hanëm dhe Fuat Bej Toptani për faktin se këta trashëgimtarë nuk legjitimohen si palë në procesin administrativ për mangësitë e dala në pjesën përshkruese të vlerësimit ligjor që ndodhet në dosje”.

3. Me vendimin nr. 384, datë 04.01.2008 të Zyrës Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Qarku Durrës, lënë në fuqi me vendimin nr. 1070, datë 24.09.2008 të Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Tiranë është vendosur: “Mosnjohja e të drejtës së pronësisë trashëgimtarëve të subjekteve pretendues si të shpronësuara Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, Ariandhi Konomi, që dalin nga dëshmitë e trashëgimive të dhëna në pikën 3 të këtij vendimi, për pronën me sipërfaqe 1.575.900 m2 e ndodhur në fshatin Hamallaj (sektor) të rrethit të Durrësit në ZK 1925, me indeks hartë K-34-88-(144-B, 129-A, 129-B) me këta kufij: Veriu – pasuria nr. 20/1, 21/9; Jug – vija ndarëse midis fshatit Rrushkull; Perëndim – deti, Lindje – pasuria nr. 21/9, 21/10, 134 pasi këta trashëgimtarë nuk legjitimohen si palë në procesin administrativ për mangësitë e dala në pjesën përshkruese të vlerësimit ligjor që ndodhet në dosje”.

Nga përmbajtja e vendimeve të kundërshtuara, rezulton se nga ana e të paditurit, Zyrës Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, Qarku i Durrësit, është arritur në konkluzionin se:

– Paditësit nuk rezultojnë të kenë gëzuar titullin e pronësisë të vetëm ose në bashkëpronësi për pronën e pretenduar.

– E gjithë prona rezulton në emër të znj. Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo dhe i është dhënë me enfiteozë për 99 vjet Shoqërisë E.I.A.A. në vitin 1940 dhe më pas i është sekuestruar nga shteti shqiptar më 29.05.1945 kësaj shoqërie.

– Ankimuesit në asnjë rast nuk figurojnë pronarë ose bashkëpronarë.

– Vendimi i Gjykatës Durrës nr. 52, datë 02.03.1946, i cili ka konsideruar të pavlefshëm testamentin e lënë nga Miltiadh Shallvari në favor të znj. Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo dhe ka vendosur të njohë si bashkëpronar znj. Maria Ljubica Shallvari, Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, Ariandhi Konomi sipas pjesëve takuese, nuk është transkriptuar në regjistrat e hipotekës së asaj kohe e për pasojë nuk i ka sjellë efektet e veta juridike.

Bazuar në këtë arsyetim nga ana e të paditurit, Zyrës Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, Qarku i Durrësit dhe të Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Tiranë është rrëzuar kërkesa e paditësve, pasi sipas të paditurit nuk legjitimohen të iniciojnë një procedurë administrative.

Gjatë shqyrtimit gjyqësor të çështjes, të dyja Gjykatat e Faktit kanë arritur në përfundimin se rezulton e provuar se në këto nota transkriptimi të viteve 1919-1946, përcaktohet shprehimisht se kufizimet e pronës “Çifliku Rrushkull dhe Çifliku i Ri” janë: L – çifliku në posedim të shoqërisë E.I.I.A, duke u ndarë me të me shtylla çimentoje, të vendosura ndërmjet dy pronave gjatë gjithë çiflikut, prej Erzenit, në vendin Shena Prende të Kulla; J – lumi Erzen; P – Deti Adriatik; V – pronat e Qanie Libohovës, Zija Toptanit, Fuat Toptanit, Ali Qoraliut dhe prej këtyre me një hendek, prej vendit Kulla, deri tek ai i quajtur Tana, pastaj prej lumit Vorbe, e më tutje nga Tarini dhe pastaj shtrihet deri në vendin e quajtur Shën Pjetri, kufij të konfirmuara nga tapitë e ish-pronarit Miltjadh Shallvari prej Kadastrës së Durrësit e Shijakut, në datë 19.08.1919.

Rezulton e provuar që trashëgimlënësi Miltiadh Shallvari ka vdekur më 17.05.1933.

Nga regjistri i pasurive të paluajtshme rezulton që në vitin 1940, në volumin 11 rep. me nr. rendor 527, faqe 32, vol. 12, dosje artikull 117, kjo pronë është transkriptuar në favor të znj. Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo, sipas një testamenti të lënë nga trashëgimlënësi Miltiadh Shallvari, në datë 08.05.1929. Nga regjistri i pasurive të paluajtshme rezulton se me nr. rendor 528, viti 1940 është regjistruar heqja dorë (renoncimi) i Edita Shallvarit, e bija e trashëgimlënësit Miltiadh Shallvari dhe Nikolo Shallvari, vëllai i trashëgimlënësit Miltiadh Shallvari nga çdo lloj e drejtë që mund t’u takojë për efekt trashëgimie mbi pronat Rrushkull dhe Çifliku i Ri, në favor të Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo.

Në datë 27.04.1940, është regjistruar në Regjistrat e Pasurive të Paluajtshme Durrës një kontratë enfiteoze kundër Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo, në favor të Shoqërisë Italiane E.I.A.A. Me notën e transkriptimit nr 126, volumi 15, datë 29.05.1946, në favor të shtetit shqiptar kundër Shoqërisë Italiane E.I.A.A., rezulton se prona e mësipërme me kufizimet: V – Ali Bej Qorralliu, Fuat Bej Toptani, Zija Bej Toptani; P- Deti; J – lumi Erzen dhe L – Qanie Hanemi, Fuat Bej Toptani, në emër të Sllava Maria Ljubicës dhe që ishte marrë në enfiteozë nga Shoqëria Italiane, kalon në favor të shtetit shqiptar, si pronë e konfiskuar në zbatim te ligjit nr. 36, datë 14.01.1945 “Mbi konfiskimin e pasurive të shtetasve italianë dhe gjermanë të ndodhura në Shqipëri”.

Duke mos qenë dakord me testamentin dhe disponimin e bërë nga i ndjeri Miltiadh Shallvari, trashëgimlënësit e paditësve, konkretisht Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqi Goxhomani dhe Ariadhni Konomi, e kanë kundërshtuar testamentin dhe disponimin e bërë nga i ndjeri Miltiadh Shallvari në favor të ish-bashkëshortes së tij Sllava Maria Ljubica Lampo, duke ngritur padi në Gjykatën e Paqit Durrës, që në vitin 1934, gjykim i cili ka vazhduar e përfunduar me vendimin nr. 52, datë 03.02.1946.

Me vendimin gjyqësor nr. 52, datë 02.03.1946 i Gjyqit Civil të Prefekturës së Durrësit i formuar me Kolegj Arbitrar, Evdhoqi Goxhomani dhe Ariadhni Konomi, janë njohur bashkëpronarë mbi pronën “Çifliku Rushkull dhe Çifliku i Ri”, së bashku me ish-bashkëshorten e të ndjerit Miltiadh Shallvari, duke u përcaktuar edhe pjesët përkatëse të secilit bashkëpronar. Në pjesën arsyetuese të vendimit rezulton se, prona nuk ka qenë e Miltjadh Shallvarit, por e të atit të tij z. Kostandin Shallvari. Gjithashtu rezulton se testamenti në favor të bashkëshortes Sllava Maria Ljubica, është i pavlefshëm dhe pa pasoja juridike.

Pavarësisht se pranuan të provuara të njëjtat rrethana fakti dhe ligjore, dy Gjykatat e Faktit, gjatë shqyrtimit të çështjes konkrete arritën në përfundime të ndryshme në lidhje me zgjidhjen e themelit të mosmarrëveshjes. Kështu në vendimin përkatës të saj, Gjykata e Shkallës së Parë të Durrësit vendoi pranimin e padisë së paditësve dhe ndërhyrësve kryesorë, duke argumentuar se paditësit Ana Mitro (Veveçka), Fotaq Konomi, Vasillaq Goxhomani, Eleni Mima dhe ndërhyrësit kryesorë Polikseni Mima dhe Marjeta Mima, janë trashëgimtarë ligjorë të ish-pronarëve, Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, Ariadhni Konomi dhe konkretisht: 1. Ana Mitro (Veveçka) dhe Pinellopi Samara (Veveçka) trashëgimtarë ligjorë të Jorgji Veveçkës. 2. Fotaq Konomi, Milika Pjero, Nikollaq Konomi, Agallia Konomi dhe Androniqi Konomi, trashëgimtarë ligjore të Ariadhni Konomit. 3. Vasillaq Goxhomani, Drita Goxhomani trashëgimtarë ligjorë të Evdhoqes Goxhomani. 4. Eleni Mima, Polikseni Mima, Marjeta Mima, Emi Mima, Ravik Mima trashëgimtarë ligjorë të Kostandin Mimes.

Këta trashëgimtarë janë njëkohësisht, edhe trashëgimtarë ligjorë të Sofija Koleas, dhe si të tillë, ata legjitimohen në bazë të nenit 32/a të K. Pr. Civile për të kërkuar rivendosjen e një të drejte ose interesi të ligjshëm që u është shkelur, për të provuar përpara gjykatës se ata kanë pasur në pronësi, prona të cilat përfshihen nga zbatimi i ligjit nr. 9235, datë 29.07.2004, i ndryshuar. Pra, kanë pasur cilësinë si ish-pronar dhe se kjo pronë iu është marrë sipas akteve ligjore dhe nënligjore, vendimeve penale të gjykatave ose marrë me çdo mënyrë tjetër nga shteti datë 29.11.1944.
…………………
http://www.gazeta-shqip.com/aktualitet/223ee1cb59a3e500d683de9db7c6ddd4.html

]]>