Skerdilajd Konomi, ein typischer Mafia Richter in Albanien, den man in die Luft gesprengt hat

Die Empörung, war gross in Albanien, aber wie wir vor 3 Tagen schon berichteten, gab es Gerüchte, das es sich um einen  Mafia Richter handelte, der unter einem der vielen korrupten und inkompetenten „Salih Beisha“ Regierung eingesetzt wurde (Aldo Bumci), um Land zu stehlen, mit gefälschten Grundstuecks Urkunden im Raum Durres. (der Bruder sitzt auch in der neuen Durres Mafia Stadt Verwaltung: Edison Kononi). Als Chef der AKKP, in Durres, hatte er ein kurzes Gast Spiel, und machte kurz gesagt Nichts, mit Ausnahme, fuer seine Mafia Klientel, 800 Hektar Land im Golf von Laze zu stehlen, wo heute auch die neuen Regierungs Luxus Villen stehlen. Der Vater Fotaq Konomi, beantragte die Ausstellung, dieser Grundstuecks Dokumente, praktisch bei seinem Sohn, welcher die AKKP Agentur leitete in Durres. Ein besonders extremer Fall, von Korruption und „conflikt of interest“, was Alles ebenso ueber die Regierung von Salih Berisha sagt, welche die Fatos Nano – Ilir Meta, Mafia Regierung im Schnellgang topten. Aktiv dabei auch bei  rund um die Grundstuecks Faelschungen im Raum Hamalaja und andere hohe Regierungs Vertreter, deren Familien wie Patozi (4.000 gefaelschte Grundstuecks Urkundne in der Bucht „Generale“ mit Albin Xhillari), Ferdinand Poni (Vlore), war damals der nun in die Luft gesprengte Richter Skerdilajd Konomi!

Aber noch schlimmer nun in 2016: Ungehindert wechselte der von Kresniq Spahiu und Salih Berisha promotetee Gangster Skerdilajd Konimi, als Richter dann nach Vlore, wo er mindestens weitere 89 Hektar Land stahl mit identischen Methoden der gefälschten Dokumente. Im Block wurde das zusammen gefälscht mit den ebenso beschlagnahmten 220 Hektar Land am Cap Caraburun. Verhaftungen: 220 Hektar Land auf der Halbinsel Karaburun gestohlen, von Rajmond Mezi (Mezinit) Jakopu Mezini Bande

Es erinnert an die Dreistigkeit der Familie Bujar und Odeta Nishani und von Sokol Nishani.

Aktualitet
14 Qershor 2016 – 10:41 | përditesuar në 12:41
Vlorë,sekuestrohen 89 ha tokë,u falsifikua firma e gjyqtarit Konomi

Janë sekuestruar sot në Vlorë 89 hektarë tokë në zonën e Zvërnecit, vlera e së cilës arrin në 110 milion euro. Sipas Prokurorisë, sekuestrimi është bërë pasi ajo është përfituar në mënyrë të jashtëligjshme nga Raimond Mezi dhe ky proces është bërë në vijim të çështjes së 220 hektarëve të truallit të sekuestruar në Karaburun.

 

Argita Berisha, aber auch der Boss der Skrapari Bande: Ilir Meta, haben natuerlich dort neue Luxus Villen erhalten, als Gegenleistung!

Die „MAPO“, bringt hierzu einen neuen Artikel, denn diese Grundstuecks Geschichten, sind auch beim hoechsten Gericht anhaengig, deren Korruptheit ja gut vor 10 Jahren dokumentiert ist, genauso wie die Mafia Justiz von Durres. Identische Vorgaenge, rund um Arben Imani, dem jetzigen Verteidigungs Minister, welche die Kuesten Grundstuecke des Militaers privatisieren wollte, richtig gesagt: stehlen wollte, wo der Verkauf begann auch im Internet, obwohl keinerlei Entscheidungen vorlagen. Wie wir vor Monaten veroeffentlichten (Liste aller privatisierten Staats Immobilien), verweigerten die Militaers die Unterschrift fuer die Privatisierung der Kuesten Grundstuecke und Admiral Gerveni wurde gefeuert. MIt ausl. Hilfe, wurde dieses kriminelle Geschaeft. Teil II, Fall Kononi!

9.9.2011: Den Richter Skerdilajd Konomi, hat man am hellichten Tage in Vlore in die Luft gesprengt

„Konomi“ case first investigations
10/09/2011 15:35

One day after the terrible murder in the main boulevard of the city of Vlore, which took the life of Judge Skerdilajd Konomi, the investigation team led by Serious Crimes prosecutors has checked all files that had been administered by the late Judge and the ones that he had currently under process.

The investigators and the Vlore police have interrogated dozens of eye witnesses that were present when the vehicle exploded. Police sources and Konomi relatives say that the investigators have also interrogated people that he knew, to shed light on any possible conflict about which the Judge might had told to any of them. But it remains still unknown if these testimonies have resulted with useful data for the investigation. What has been confirmed is that there is still no indication that Konomi was executed due to his duty, and that the investigations will also extend in other leads.

Written media published yesterday documents showing that the family of Judge Konomi had won a civil process at the Supreme Court for the inheritance of a considerable area of coastal land in Durres, between Lalzi Bay and Spille. There are 150 hectares of land in one of the most coveted areas of the Albanian coastline. The civil trial was between the Konomi family and the Agency of Property Compensation, which had given this land to someone else. The court verdict, according to the media, was issued by the Supreme Court in May, but the judges have not released the explanatory arguments yet. Sources from the investigation team said for Top-Channel that they had this data, but they gave no official confirmation of having conducted investigations on this lead.

Secure sources from the Civil Chamber of the Vlore Court declared for Top-Channel that the judge had eight cases under process, among which one trial for inheritance testimony and other bank orders for collateral executions and unpaid energy bills.

Two days ago, someone had slashed the tires of Konomi’s new car, what forced him to use the other car of the family, the one where the explosive was placed. The explosion was remotely controlled and the murderer has waited for him to drive in the main boulevard and execute him in front of the public, a method that has been used by the Italian mafia in the mid 80s, aiming not only to eliminate the person, but also to spread terror among the population.

Konomi murder, Halimi: Witnesses and proofs

The Minister of Justice, Eduard Halimi visited the family of Judge Skerdilajd Konomi, who was killed in a car bomb in the center of Vlore.

Speaking for the media, Halimi declared that he met the investigation team that is working intensively and now is on the right track.

………………

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2630

Dëshmitë e të afërmve: Tensioni i Skerdit për pronat në Gjirin e Lalzit
Një ditë pas ekzekutimit të gjyqtarit Skerdilajd Konomi zbehet dyshimi se krimi ka lidhje me detyrën. Dy trashëgimtarë të pronave të fisit Shallvari dëshmuan për Prokurorinë se 33-vjeçari udhëtonte shpesh drejt Durrësit, pasi Përmbarimi nuk ekzekutonte vendimin e gjykatës, për 800 ha tokë në Hamallaj
Kononi albanien

Nga i dërguari ynë

Habjon Hasani

Vlorë Një ditë pas ekzekutimit me minë-celular të gjyqtarit të Vlorës, Skerdilajd Konomi, zbehet dyshimi se atentati ka ardhur për shkak të detyrës. Grupi i posaçëm hetimor është përqendruar tek çështja e pronave, për të zbardhur krimin e rëndë që tronditi gjyqësorin në vend. Hetimet kanë konfirmuar faktin se Skerdilajd Konomi ka udhëhequr betejën gjyqësore për rreth 800 hektarë tokë, të trashëguar në Hamallaj të Durrësit, pronë kjo e ndodhur në një zonë të lakmuar, mes plazheve të Gjirit të Lalzit dhe Spillesë. Konflikti gjyqësor vazhdonte prej vitesh, për shkak se një tjetër fis pretendonte pronësinë, ndërsa Gjykata e Lartë dha vendimin në favor të paditësve, mes të cilëve ishte edhe babai i gjyqtarit, Fotaq Konomi. Dëshmitarët kanë treguar për grupin hetimor se Skerdilajdi shpenzonte javët e fundit mjaft kohë dhe energji për të ekzekutuar përmes Përmbarimit këtë vendim të gjykatës, që u kthente atyre qindra hektarë tokë. Pasi kanë tërhequr këtë dosje voluminoze të pronave nga AKKP-ja, hetuesit kanë marrë në pyetje mbi 30 persona, që mendohet se mund të kenë informacion mbi konflikte apo probleme të Skerdilajdit. “Mbi 30 vetë u morën në pyetje, pasditen e së premtes dhe mëngjesin e së shtunës. Dëshmitarë të ngjarjes dhe familjarë e të afërm kemi marrë shumë pak, pasi ngjarja në pjesën më të madhe është filmuar. Jemi fokusuar në pyetjen e personave që kanë dijeni dhe informacion mbi betejat gjyqësore mbi pronat, që familja Konomi disponon në Ujin e Ftohtë në Vlorë dhe në Hamallaj të Durrësit”, -u shpreh dje një zyrtar i policisë së Vlorës. Anëtarë të grupit hetimor janë treguar tepër të rezervuar në dhënien e detajeve specifike të deklarimeve apo hetimit, ndërsa kanë pranuar se nga të gjitha dyshimet dhe pistat që hetohen paralelisht, më serioze dhe e motivuara është ajo që ka lidhje me problemet e pronësisë. Nga informacioni i mbledhur rezulton se edhe për pronat në zonën e Ujit të Ftohtë, anëtarë të fisit Konomi kanë patur konflikte kohë më parë, madje një i afërm i gjyqtarit është plagosur në këmbë. E ndërsa hetuesit nuk neglizhojnë asnjë të dhënë, vëmendja më e madhe është përqendruar tek sipërfaqja e madhe e tokës në bregdetin e Durrësit. Ky dyshim është përforcuar nga disa të afërm të gjyqtarit të ekzekutuar, Skerdilajd Konomi, të cilët kanë dhënë dëshmitë e tyre për grupin e hetimit. Trashëgimtarë të familjes Shallvari (familja bazë që zotëronte pronat në Hamallaj) , që ndanin të njëjtin shqetësim për pronat me gjyqtarin e vrarë i kanë pohuar hetuesve se Skerdilajdi i kishte shpeshtuar kohët e fundit udhëtimet drejt Durrësit. “Pas vendimit të Gjykatës së Lartë, Skerdilajdi shkonte shumë shpesh në Përmbarimin e Durrësit, për të realizuar ekzekutimin e vendimit. Ishte i shqetësuar, pasi ky akt po shtyhej prej javësh”,-kanë dëshmuar trashëgimtarë të fisit Shallvari për grupin hetimor. Edhe pse nuk ishin në dijeni të ndonjë kërcënimi në adresë të gjyqtarit, të afërmit kanë pohuar në dëshmitë e tyre se Përmbarimi ishte nën presion, që nuk ekzekutonte vendimin e Gjykatës. Në dëshminë e tyre, të afërmit i kanë pohuar grupit hetimor se gjyqtari kishte nxjerrë nga arkivat të gjitha dokumentet për pronat dhe se gjatë procesit në Gjykatë të Lartë, kanë dalë në pah falsifikime nga pala kundërshtare. Megjithatë, të gjitha këto dyshime do të futen në sitën e hetimit, për të kuptuar nëse ekzekutimi në qendër të Vlorës ka apo jo lidhje me betejën gjyqësore për pronat në Hamallaj të Durrësit. Sipas burime të grupit hetimor, prokuroria e Krimeve të Rënda ka planifikuar që në dy ditët e ardhshme të marrë në pyetje familjarët e ngushtë të Skerdi Konomit lidhur me dyshimet e tyre mbi ngjarjen. ”Deri më tani kemi mësuar nga dëshmitë e disa të afërmve se Skerdilajd Konomi ka qenë i shqetësuar dhe nën tension ditët e fundit”, – shprehen burime nga grupi hetimor.

I afërmi: Skerdi udhëhoqi betejën për pronat

Të afërmit janë të rezervuar, por nuk hezitojnë të shprehin mungesën e besimit për zbardhjen e ngjarjes së rëndë

Të afërmit e Skerdilajd Konomit janë sa të shokuar, aq edhe të rezervuar mbi motivet e atentatit të rëndë, që ka tronditur gjithë vendin. Refuzojnë të flasin me emër për gazetarët, por nuk hezitojnë të shprehin zemërimin e tyre për vrasjen e 33-vjeçarit. “ Skerdilajdi ishte gjykatës i çështjeve civile. As më të voglin problem nuk mund të ketë patur për shkak të detyrës. Tani unë s’kam si ta fsheh, dyshimi im dhe i thuajse të gjithë njerëzve tanë të farefisit lidhet me tokat. Skerdi i ndiqte të gjitha procedurat. Ai u shkonte nga pas problemeve dhe betejave gjyqësore. Tokat i ka nga fisi i gjyshes, nga ana e të atit, janë ato tokat e fisit Shallari në Durrës, po është herët, që unë apo tjetër kush të thojë me siguri që bëhet fjalë pikërisht për këtë gjë. Të të them që kemi besim te zbardhja e ngjarjes, s’ta them dot, edhe sikur të dua, se nuk kam besim fare te institucionet. E di mirë ç’bëhet në këtë vend, sidomos për prona e çështje interesi”, – thotë për “MAPO”-n, një i afërm i familjes Konomi. Ai kërkon që media të sqarojë se familja Konomi ishte trashëgimtare e pronave dhe se nuk i kishte blerë ato. “Skerdilajdi ka ndjekur hap pas hapi vënien e së drejtës në vend, sa i takon pronave të familjes së tij”, – u shpreh i afërmi.

http://www.mapo.al/index.php

Skerdilajd Konomi, Kufoma të shkëlqyera“Ti nuk e kupton se unë tashmë jam kthyer në nj&e…

Nga Marsel Lela

Inzwischen sind mehr Fakten bekannt, und geben der Durres Bevoelkerung wie immer Recht, welche den Auftrags Mord, als eine interne Mafia Abrechnung erkannten. Man war wohl seinen Verpflichtungen aus diesem groessten Grundstuecksraub in Albanien mit Hilfe korrupter Richter und Politiker, nicht seinen Verpflichtungen nachgekommen. Der Mafia Richter Kononi, dessen Familie aus dem Raum Vlore kommt und ansaessig ist, Fotaq Kononi, der Vater ist aus Vlore und hatte nie, mit Grundstuecken im Raum Durres, oder Golf von Laze zu tun. Die besten Albanischen Journalisten sind auf den Fall angesetzt und brachten die Gerichts Fakten an das Licht. Eine Familie Sllava Maria Lubica, hat die Grundstuecke in 1940, an die italienische Firma E.I.A.A weiter gegeben. Und dann ging es im Betrugs Grundstuecks Schmieren Geschaeft erst 2007 weiter, wo ploetzlich, die Familie Kononi auftritt! 3 Monate nachdem das Verfassungs Gericht u.a. der Familie Kononi, Recht gegeben hat, wurde der Richter in die Luft gesprengt. Eine Beziehung von der Familie Lubica, der Italienischen Agrar Firma E.I.A.A, mit der Familie Kononi, gab es nie. Man besorgt sich dann bezahlte Zeugen, bestechliche Richter (wo Durres besonders bekannt ist) und so wird man Eigentuemer. Ein uralt Geschaeft, der Albaner Mafia und heute dreht sich Alles um Grundstuecks Raub und solche Geschichten.

Die Namen der Verfassungs Richter in Tirana, welche das Urteil sprachen: Besnik Imeraj, Gani Dizdari, Fatos Lulo, Andi Celiku, Medi Biei !

Emra VIP në dosjen e pronës së Konomit
Emra VIP në dosjen e pronës së Konomit
2 13/09/2011 07:47 Lindita Çela / Flamur Vezaj Skedilajt Konomit, gjyqtarit të ekzekutuar me bombë me telekomandë në qytetin e Vlorës, i janë […]

1919

Prona e tyre rezulton të jetë e regjistruar për herë të parë në vitin 1919 në emër të Miltjadh Shallvarit, (daja i trashëgim-lënëssve të paditsave)  me emër “Cifligu Rushkull dhe Cifligu i Ri”.

Në vitin 1933, pas vdekjes së Miltjadh Shallvarit, prona e mësipërme  nëpërmjet një testamenti kalon në favor të bashkëshortes së Miltiadhit, me emrin Sllava Maria Lubica.

Testamenti kundërshtohet nga trashëgimtarët e Miltjadh Shallvarit të cilët në vitin 1934 ngrenë padi në Gjykatën e Durrësit dhe pas një procesi që zgjat 10 vjet fitojnë të drejtën e bashkëpronësisë e pronës së madhe “Cifligut Rrushkull dhe Cifligu i Ri”.

Në vitin 1940, ndërkohë, Sllava Maria Lubica kishte lidhur kontratë emfiteoze për këtë pronë me shoqërinë  italiane agrikulturore E.I.A.A.

Në vitin 1946 paditësit kanë paraqitur në Gjykatë një notë traskiptimi kundra shoqërisë italiane

Në vitin 1947 kjo pronë konfiskohet nga shtet shqiptar në kuadër të reformës agrare.

Në vitin 2007, Zyra Rajonale e Kthimit dhe e Kompesimit të Pronave në Durrës, pasi ka marrë kërkesën e trashëgimtarëve të  ish pronarëve, Ana Mitro, Fotaq Konomi, Vasillaq Goxhomani dhe Eleni Mima, fillimisht me  vendimin nr  172.dt.01.08.2007 u ka pranuar kërkesën  për njohjen e së drejtës së pronësisë dhe u ka kthyer në natyrë sipërfaqen e tokës prej 157.2 ha si dhe ka vazhduar procedurat për njohjen dhe  kthimin e pjesës tjetër të tokës.

Vendimi i mësipërm rrëzohet dy muaj më pas nga Zyra Qëndrore e Agjensisë së Kthimit të Pronave, me vendimin e dt 01.08.2007. Pikërisht këtu fillon dhe kalvari i sorrollatjes së dosjes nëpër gjykata të trashëgimtarëve të familjes Konomi.

Gjykata e Shkallës së Parë i dha të drejtë familjes Konomi dhe të tjerëve në tetor 2009

Gjykata e Apelit Durrës në maj 2010 e rrëzoi vendimin e Gjykatës së shkallës së Parë

Gjykata e Lartë e regjistroi këtë cështje në 27 korrik 2010 dhe e mori në shqyrtim në maj të 2011, (shumica e dosjeve presin deri në 2 vjet për shqyrtim nga kjo gjykatë, porn ë këtë rast është vepruar vërtet shpejt). Gjykata e Lartë mori vendim në 14 qershor të këtij viti në favor të familjes Konomi dhe të tjerëve. Rreth 3 muaj pas këtij vendimi, Skerdilajd Konomi vritet në qendër të Vlorës

 Arvizu: Atentati ndaj Konomit, i tmerrshëm
14/09/2011

Facebook98

Arvizu: Atentati ndaj Konomit, i tmerrshëm

Ambasadori amerikan në vendin tonë e konsideroi të tmerrshëm atentatin në Vlorë ndaj gjyqtarit Skerdilajd Konomi.

Kryediplomati amerikan Aleksandër Arvizu kërkoi bashkëpunim mes policisë dhe drejtësisë për të zbardhur vrasjen e gjyqtarit Konomi.

„Dikush u përpoq ta vriste gjyqtarin dhe e vrau“, tha ndër të tjera ambasadori.

Skerdilajd Konomi, gjyqtar i Shkallës së Parë në Gjykatën e Vlorës u vra nga një shpërthim eksplozivi në bulevardin kryesor të qytetit të Vlores.

33-vjecari,i martuar, baba i dy femijeve ishte nisur per te shkuar ne

Vrasja e gjyqtarit

Si vepruan policët ditën e vrasjes së Konomit?

Top Show, vrasja e gjyqtarit Konomi

Xhafaj: Konomi u vra nga mafia e tokave

pune me mjetin e tij kur ndodhi shperthimi brenda ne makine ne ecje e siper. Ne momentin e shperthimit prane tij nuk ka patur mjete te tjera. Shperthimi i forte ka shokuar kalimtaret qe kane pare ne mes te bulevardit nje automjet qe vazhdonte te ecte per inerci pasi shpertheu.

Si vepruan policët ditën e vrasjes së Konomit?

Paralelisht me hetimet e prokurorise per zbardhjen e ngjarjes se vrasjes se gjyqtarit Skerdilajd Konomi në Vlore edhe Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm ka nisur një hetim për mënyrën se si policet vepruan në vendin e ngjarjes.

Burime në Ministrinë e Brendshme bejne te ditur se jane sekuestruar pamjet filmike ne vendin e ngjarjes te cilat tregojne policet, te cilet qendronin prane makines qe shpertheu dhe nuk i jepnin ndihmen e pare te demtuarit i cili ishte ende gjalle.

Pamje filmike tregojne dy efektiva policie te patrulles qe mberriten ne vendin e ngjarjes pak sekonda pas shperthimit te cilet qendrojne me kuriz nga automjeti apo flasin ne telefon pa bere asnje veprim per t’i dhene ndihmen e pare te demtuarit apo per te siguruar vendin e ngjarjes se krimit ku mund te kishte gjurme te lena nga atentatoret.

Atentat mafioz

Verifikimi i targës së automjetit bëri shpejt të qartë për policinë se bëhej fjalë për një ngjarje shumë më të rëndë se atentatet që kishin ndodhur më parë në Vlorë. Skena e krimit ishte pothuaj identike me atë të ndodhur më herët këtë vit në Skelë, por viktima bënte ndryshimin.

Ekspertët më të mirë të Policisë së Shtetit u gjendën shpejt në vendin e ngjarjes dhe konstatuan se në makinën e gjyqtarit Skerdilajd Konomi ishte vendosur një sasi e konsiderueshme lënde plasëse dhe shpërthimi ishte komanduar në distancë. Pak orë më vonë, hetuesit mësuan një fakt tjetër që i vuri vulën klasifikimit të këtij krimi si atentat i tipit mafioz.

Gjyqtari Konomi kishte blerë përpara pak kohësh një makinë të re, një “Mercedes Benz” të kushtueshëm, ndërsa Mercedesi me të cilin lëvizte dje, përdorej zakonisht nga bashkëshortja e tij. Por një ditë përpara atentatit, dikush i kishte çarë me thikë gomat e “Mercedesit” të ri, duke e detyruar gjyqtarin që banonte në zonën e Ujit të Ftohtë, të përdorte makinën e vjetër për të shkuar në punë. Ekspertët e policisë thonë se në makinën e re të gjyqtarit, për shkak të sistemeve moderne të sigurisë, ishte e vështirë të vendosej një bombë, ndërsa në makinën e vjetër, vendosja e një bombe mund të konsiderohej “punë fëmijësh”.

Nun  nach über 3 Wochen, nach dem Anschlag, hat sich vor allem Kresniq Spahiu, der höchste Aufseher, für die Justiz unsterblich blamiert, und sollte auf Kresniq Spahiu, ein neues Licht werfen! Kresniq Spahiu, hat persönlich Reports geschrieben rund um die hoch korrupte und bestechliche Justiz in Durres vor allem und in Albanien.  Warum er so hinter dem extrem kriminellen Richter Kononi stand, obwoh Kresniq Spahiu, im Detail über die gefälschten Grundstücks Urkunden, Machenschaften der Richter und Staatsanwälte in Durres, rund um die kriminelle Rathaus Mafia, Alles wie Panteli Majko und Fatmir Xhafa, damals in 2002, schriftlich niederlegte, war erstaunlich.

Standard Wissen heute am 4.10.2011: Kononi gefälschte Dokumentationen, werden nun wieder aufgerollt, weil es sich auch um die Toptani Familie handelt, welche in die USA ausgewandert ist. Nur eines ist sicher! Der Familie Kononi und den anderen 3 Mafia Strohmann Familien, gehört absolut keine Grundstück im Raum Sukth, oder Hamalaj, oder am Golf von Laze. Und das wussten Alle. 1.000 Hektar Land Diebstahl, durch die Salih Berisha PD Mafia! Nur ein neuer Rekord, der Albanischen Mafia Politiker, neben den 500 Hektar Land, durch die Edi Rama, Dulaku, Leskaj, Peze Mafia in Tirana.

Ein Gerichtsurteil vom 09.11.2009 Durres bestätigt im Falle der 275 Hektar Land, ausdrücklich, das es sich um gefälschte Urkunden durch S. Kononi handelt, weil ein Verwandter diese Fälschungen sogar zugab.  Ein Strafverfahren wurde eingestellt, weil das Standard ist in Durres. Deshalb fälscht jeder herum, weil sowieso Nichts geschieht und lebt in Durres, vom Land Diebstahl.

“Konomi”, zbardhet dokumenti që vërteton falsifikimin në Gjirin e Lalzit
Hetimet për vrasjen e gjyqtarit Skerdilajd Konomi kanë nxjerrë në dritë një skandal që lidhet me falsifikimin e pronësisë së 257 hektarëve tokë në Hamallaj të Durrësit. Konflikti për këtë pronë nis që prej vitit 2009, kur një i afërm i Skerdilajd Konomit kishte kallëzuar në Prokurorinë e Durrësit dyshimet për falsifikim, ndërsa hetimet zbuluan se dokumenti bazë i pronësisë is…

më shumëKOMENTE (0)04-10-2011 11:36

“Konomi”, zbardhet dokumenti që vërteton falsifikimin në Gjirin e Lalzit

SHKRUAN: Habjon Hasani 04-10-2011 11:36

Hetimet për vrasjen e gjyqtarit Skerdilajd Konomi kanë nxjerrë në dritë një skandal që lidhet me falsifikimin e pronësisë së 257 hektarëve tokë në Hamallaj të Durrësit. Konflikti për këtë pronë nis që prej vitit 2009, kur një i afërm i Skerdilajd Konomit kishte kallëzuar në Prokurorinë e Durrësit dyshimet për falsifikim, ndërsa hetimet zbuluan se dokumenti bazë i pronësisë ishte i falsifikuar, por i tërhequr me procedurë të rregullt nga Arkivi i Shtetit. MAPO disponon vendimin e Prokurorisë së Durrësit të datës 2 dhjetor 2009, ku edhe pse konfirmohej falsifikimi i pronës, procedimi penal u konsiderua i mbyllur. Si argument për mosfillimin e procedimit penal, Prokuroria ka përdorur pamundësinë për të vërtetuar kohën e falsifikimit të pronësisë së kësaj sipërfaqeje të lakmuar toke në bregdet. Ky hetim nisi në kohën kur të afërmit e Skerdilajd Konomit kishin fituar në Gjykatën e Durrësit pronësinë për më shumë se 2 mijë hektarë, brenda së cilës ndodhej edhe sipërfaqja që tashmë pretendohej nga trashëgimtarë të familjes Toptani. I afërmi i gjyqtarit Konomi më 9 nëntor të vitit 2009 kishte kallëzuar dyshimet për falsifikim, duke i kërkuar Prokurorisë së Durrësit të verifikonte një dokument “Notë transkriptimi”, të paraqitur nga avokati Qamil Grill Mullaj, i cili ishte përfaqësues ligjor i pasardhësve të trashëgimtarëve të familjes Toptani. Përplasja për këtë sipërfaqe toke lindi pasi vendimi i Gjykatës së Durrësit ishte ankimuar nga AKKP-ja lokale, vetëm pasi kishte administruar si provë në dosje këtë “notë transkriptimi” të paraqitur nga avokati Mullaj. Pas këtij ankimimi, pasardhësit e Miltiadh Shallvarit kanë pretenduar se Nota e Transkriptimit ka qenë një dokument i falsifikuar, edhe pse ai është tërhequr me procedurë të rregullt nga Arkivi i Shtetit. “Duke qenë se nga data e këtij dokumenti, më 18.12. 1942, deri në kallëzimin më 09.11.2009 kanë kaluar rreth 59 vjet, rrjedh se ushtrimi i ndjekjes penale për faktet e kallëzuara sipas nenit 66 të Kodit Penal në fuqi është parshkruar”, – agumentonte Prokuroria e Durrësit në vendimin e saj për pushimin e procedimit penal. Nota e transkriptimit, e paraqitur nga avokati Mullaj në AKKP është siguruar në mënyrë ligjore në Arkivin e Shtetit dhe tërthorazi vërteton se dokumentet pronësorë dhe dosjet pronësore në Arkivin e Shtetit janë “mbushur” me materiale të falsifikuara. Pasardhësit e Miltiadh Shallvarit dhe të afërmit e gjykatësit Konomi, në padinë e bërë në Prokurorinë e Durrësit, kanë pretenduar se “nota e transkriptimit” ishte e falsifikuar në përmbajtjen e saj, pasi datonte nga viti 1942 dhe i referohej zbardhjes dhe transkriptimit të një “akti njoftunie” të gjyqit të paqit të vitit 1933. Ky akt njoftunie i siguruar në Arkivin e Shtetit përcaktonte të tjerë pronarë të sipërfaqes prej 275 hektarësh. Pas vendimit të pushimit të hetimit nga Prokuroria e Durrësit, palët pretenduese kanë vazhduar betejën ligjore për 257 hektarët, që konsiderohen si toka më e vlefshme e trashëgimtarëve Shallvari. Këta të fundit i janë drejtuar Prokurorisë së Tiranës me një kallëzim të dytë penal, ndërsa trashëgimtarët Toptani Prokurorisë së Durrësit, duke kërkuar sërish zbardhjen e falsifikimit të këtij dokumenti. Dy vjet më pas, asnjë nga hetimet nuk ka ende konkluzion përfundimtar, ndërkohë që vrasja mafioze e gjyqtarit Konomi i ka përqendruar hetuesit mbi këtë sipërfaqe toke, konflikti i së cilës ende nuk është zgjidhur.

 mapo

update: Heute im September 2012, gilt der Richter, hoher Staats Beamter, der direkt der Regierung unterstand und dem Ministerium als AKKP Grundstücks Chef, als Chef eines Mafia Syndikates, wie es Durres Tradtion war, der gezielt auch Gerichts Urteile in Durres schon fälschte, Zeugen Aussagen, für Fälschungen und Gerichts Urteile ignorierte  um möglichst viele Grundstücke zustehlen. Irgendwann ist er bei dieser Unersättlichkeit, wo man immer andere Mafia Gruppen beteiligen muss, zu vielen Leuten auf die Füsse getreten. Sogar Zeit gleich fälschte auch der damalige Staatspräsident Bamir Topi Grundstücks Urkunden, im Raum Durres, Kallmi Strand und baute illegal herum. Es heute so weit, das Pantelj Majko nun von einem Staats Verbrechen erzählt, was vor 10 Jahren schon in Durres war und Artan Lame, wie Antike und historisch wertvolle Stätten in Durres, inklusive des ersten Regierungs Sitzes des Prinzen Wied, die Villa eines früheren Regierungs Chef, zubetonieren lies und antike Stätten sowieso.

Per ata qe se dine pikerisht per kete toke ne Hamallaj afer bregdetit u ekzekutua ne atentat me bombe te telekomanduar dhe ne  menyre mafioze Skerdilajd Konomi, gjyqtari i Vlores qe pretendonte pronat e familjes se tij ne Hamallaj

http://www.ama-news.al/2012/09/berisha-inauguron-rrugen-per-te-pronat-e-familjes/

7 Responses to “Skerdilajd Konomi, ein typischer Mafia Richter in Albanien, den man in die Luft gesprengt hat”

 1. Gjoka sagt:

  Historia e pronës 3816 hektarë në Hamallaj të Durrësit, kufizimet dhe proceset gjyqësore
  2011-09-13
  Sokol Çobo (KERKO …)

  Historia e pronës 3816 hektarë në Hamallaj të Durrësit, kufizimet dhe proceset gjyqësore

  Vendimi i plotë i Gjykatës së Lartë, gjyqtari Skerdilajd Konomi ishte trashëgimtari i 72

  Skerdilajd Konomi, gjyqtari i vrarë katër ditë më parë me minë me telekomandë në qytetin e Vlorës, ishte trashëgimtari i 72 i një prone prej 3816 hektarësh në Hamallaj të Durrësit. Gjykata e Lartë ligjëroi një proces të nisur që në vitin 2007, kur gjyqtari Konomi është “zgjedhur” nga familjarët e tij që të përgatiste dokumentet. Katër vitet e fundit i ka kaluar duke përgatitur të gjitha procedurat ligjore për fitimin e pronave, dhe 51 ditë pasi kishte fituar “betejën” në Gjykatën e Lartë është ekzekutuar në shenjë demonstrative mes të qytetit të Vlorës, në prani të qindra kalimtarëve të shumtë që panë skenën horror. Prokuroria thotë se një nga pistat hetimore janë edhe konfliktet e pronësisë, pasi familja e viktimës kishte fituar një proces gjyqësor në Gjykatën e Lartë, ku e njihte pronare të mijërave hektarëve në një nga zonat më turistike të Shqipërisë, mjaft e preferuar për ndërtime. Krimet e Rënda kanë regjistruar procedimin penal me numër 76 me akuzën e vrasjes, për shkak të rrethanave të viktimës, ndërsa kanë kërkuar të gjitha konfliktet e mundshme të gjyqtarit. Duke marrë informacione nga kolegët dhe familjarët se Konomi nuk kishte asnjë konflikt për shkak të detyrës apo konflikt personal, hetimet janë përqendruar në çështjet e pronësisë. Grupi hetimor i kryesuar nga prokurorët Kosta Beluri dhe Adnan Xholi kanë sekuestruar vendimin e Gjykatës së Lartë, që e njihte pronare familjen e gjyqtarit të një prone masive në bregdetin e Durrësit. Gazeta “Shqip” ka siguruar vendimin e plotë të gjykatës, që nga historia e trashëgimit e deri te zvarritjet në Agjencinë e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave dhe në gjykatat e të tria niveleve.
  Vendimi i plotë

  Kolegji Civil i Gjykatës së Lartë, i përbërë nga: Besnik Imeraj, kryesues, Gani Dizdari, Fatos Lulo, Andi Çeliku dhe Medi Bici, (anëtarë) në datën 14.06.2011, mori në shqyrtim në seancë gjyqësore çështjen civile, që u përket palëve me paditës: Ana Mitro (Veveçka), Fotaq Konomi, i biri i Ksenofonit, (babai i gjyqtarit Skerdilajd Konomi, shën.red.) Vasillaq Goxhomani, Eleni Mima etj. E paditur: Agjencia Kombëtare e kthimit dhe e kompensimit të pronave e zyra rajonale në Durrës. Objekti: Ndryshimi i vendimeve;

  1) nr. 384, datë 04.01.2008, ZRKKP të Qarkut Durrës dhe nr. 1070, datë 24.09.2008 të AKK të Pronave Tiranë, duke njohur të drejtën e pronësisë dhe duke kthyer në natyrë një tokë me sipërfaqe 1.575.900 m2.

  2) nr. 380, datë 28.12.2007 të ZRKKK Pronave të Qarkut Durrës dhe nr. 1069, datë 24.09.2008, të AKK të Pronave Tiranë, duke njohur të drejtën e pronësisë dhe kthyer në natyrë, një tokë me sipërfaqe 1.820.000 m2.

  3) nr. 379, datë 28.12.2008, ZRKK të Pronave të Qarkut Durrës

  dhe nr. 1071, datë 24.09.2008, të AKKK të Pronave Tiranë, duke njohur të drejtën e pronësisë dhe duke kthyer në natyrë, një tokë me sipërfaqe 25.597.200 m2.

  Gjykata e Shkallës së Parë në Durrës ka pranuar padinë, ndërsa Gjykata e Apelit e ka rrëzuar… Kundër vendimit të Gjykatës së Apelit Durrës nr. 210, datë 14.05.2010, ka paraqitur rekurs pala paditëse, duke kërkuar prishjen e vendimit… Ndërkohë, AKPP-ja ka kërkuar mospranimin e rekursit.

  Kolegji Civil i Gjykatës së Lartë pasi dëgjoi gjyqtarin Fatos Lulo, përfaqësuesen e palës paditëse av. Flutura Kona, dëgjoi përfaqësuesin e palës së paditur juristin Andi Çuhadari, dëgjoi avokatin e shtetit Abaz Deda, i cili kërkoi lënien në fuqi të vendimit të Gjykatës së Apelit Durrës, e si shqyrtoi çështjen në tërësi
  VËREN:
  …………..

  1. Me vendimin nr. 380, datë 28.12.2007 të Zyrës Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Qarku Durrës lënë në fuqi me vendimin nr. 1069, datë 24.09.2008 të Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Tiranë është vendosur: “Mosnjohja e të drejtës së pronësisë trashëgimtarëve të subjekteve pretendues si të shpronësuara Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, Ariandhi Konomi, që dalin nga dëshmitë e trashëgimive të dhëna në pikën 3 të këtij vendimi, për pronën me sipërfaqe 1.820.000 m2 e ndodhur në fshatin Hamallaj (sektor) të Rrethit të Durrësit në ZK 1925, me indeks hartë K-34-88-(144-B, 146-A, 129-D, 161-B), me këto kufij: Veriu – pasuria nr. 49, 54/2, 133/2 e kanali i hidrovorit; Jug – vija ndarëse midis fshatit Rushkull-Hamllaj (sektor) Perëndim – pasuria nr. 21/8, 21/6, Lindje – pasuria nr. 133/2, 49, 139, 146, 87, për faktin se këta trashëgimtarë nuk legjitimohen si palë në procesin administrativ për mangësitë e dala në pjesën përshkruese të vlerësimit ligjor që ndodhet në dosje”.

  2. Me vendimin nr. 379, datë 28.12.2007 të Zyrës Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Qarku Durrës lënë në fuqi me vendimin nr. 1071, datë 24.09.2008 të Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Tiranë është vendosur: “Mosnjohja e të drejtës së pronësisë trashëgimtarëve të subjekteve pretendues si të shpronësuara Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, Ariandhi Konomi, që dalin nga dëshmitë e trashëgimive të dhëna në pikën 3 të këtij vendimi, për pronën me sipërfaqe 25.597.200 m2 e ndodhur në fshatin Rrushkull në ZK 3241, me indeks harte të papërcaktuar, pasi zona është jashtë sistemit të ZVRPP Durrës me këta kufij natyralë: Veriu – Prona e vet, Jug – Lumi Erzen, Perëndim – Deti, Lindje – Qani Hanëm dhe Fuat Bej Toptani për faktin se këta trashëgimtarë nuk legjitimohen si palë në procesin administrativ për mangësitë e dala në pjesën përshkruese të vlerësimit ligjor që ndodhet në dosje”.

  3. Me vendimin nr. 384, datë 04.01.2008 të Zyrës Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Qarku Durrës, lënë në fuqi me vendimin nr. 1070, datë 24.09.2008 të Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Tiranë është vendosur: “Mosnjohja e të drejtës së pronësisë trashëgimtarëve të subjekteve pretendues si të shpronësuara Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, Ariandhi Konomi, që dalin nga dëshmitë e trashëgimive të dhëna në pikën 3 të këtij vendimi, për pronën me sipërfaqe 1.575.900 m2 e ndodhur në fshatin Hamallaj (sektor) të rrethit të Durrësit në ZK 1925, me indeks hartë K-34-88-(144-B, 129-A, 129-B) me këta kufij: Veriu – pasuria nr. 20/1, 21/9; Jug – vija ndarëse midis fshatit Rrushkull; Perëndim – deti, Lindje – pasuria nr. 21/9, 21/10, 134 pasi këta trashëgimtarë nuk legjitimohen si palë në procesin administrativ për mangësitë e dala në pjesën përshkruese të vlerësimit ligjor që ndodhet në dosje”.

  Nga përmbajtja e vendimeve të kundërshtuara, rezulton se nga ana e të paditurit, Zyrës Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, Qarku i Durrësit, është arritur në konkluzionin se:

  – Paditësit nuk rezultojnë të kenë gëzuar titullin e pronësisë të vetëm ose në bashkëpronësi për pronën e pretenduar.

  – E gjithë prona rezulton në emër të znj. Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo dhe i është dhënë me enfiteozë për 99 vjet Shoqërisë E.I.A.A. në vitin 1940 dhe më pas i është sekuestruar nga shteti shqiptar më 29.05.1945 kësaj shoqërie.

  – Ankimuesit në asnjë rast nuk figurojnë pronarë ose bashkëpronarë.

  – Vendimi i Gjykatës Durrës nr. 52, datë 02.03.1946, i cili ka konsideruar të pavlefshëm testamentin e lënë nga Miltiadh Shallvari në favor të znj. Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo dhe ka vendosur të njohë si bashkëpronar znj. Maria Ljubica Shallvari, Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, Ariandhi Konomi sipas pjesëve takuese, nuk është transkriptuar në regjistrat e hipotekës së asaj kohe e për pasojë nuk i ka sjellë efektet e veta juridike.

  Bazuar në këtë arsyetim nga ana e të paditurit, Zyrës Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, Qarku i Durrësit dhe të Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Tiranë është rrëzuar kërkesa e paditësve, pasi sipas të paditurit nuk legjitimohen të iniciojnë një procedurë administrative.

  Gjatë shqyrtimit gjyqësor të çështjes, të dyja Gjykatat e Faktit kanë arritur në përfundimin se rezulton e provuar se në këto nota transkriptimi të viteve 1919-1946, përcaktohet shprehimisht se kufizimet e pronës “Çifliku Rrushkull dhe Çifliku i Ri” janë: L – çifliku në posedim të shoqërisë E.I.I.A, duke u ndarë me të me shtylla çimentoje, të vendosura ndërmjet dy pronave gjatë gjithë çiflikut, prej Erzenit, në vendin Shena Prende të Kulla; J – lumi Erzen; P – Deti Adriatik; V – pronat e Qanie Libohovës, Zija Toptanit, Fuat Toptanit, Ali Qoraliut dhe prej këtyre me një hendek, prej vendit Kulla, deri tek ai i quajtur Tana, pastaj prej lumit Vorbe, e më tutje nga Tarini dhe pastaj shtrihet deri në vendin e quajtur Shën Pjetri, kufij të konfirmuara nga tapitë e ish-pronarit Miltjadh Shallvari prej Kadastrës së Durrësit e Shijakut, në datë 19.08.1919.

  Rezulton e provuar që trashëgimlënësi Miltiadh Shallvari ka vdekur më 17.05.1933.

  Nga regjistri i pasurive të paluajtshme rezulton që në vitin 1940, në volumin 11 rep. me nr. rendor 527, faqe 32, vol. 12, dosje artikull 117, kjo pronë është transkriptuar në favor të znj. Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo, sipas një testamenti të lënë nga trashëgimlënësi Miltiadh Shallvari, në datë 08.05.1929. Nga regjistri i pasurive të paluajtshme rezulton se me nr. rendor 528, viti 1940 është regjistruar heqja dorë (renoncimi) i Edita Shallvarit, e bija e trashëgimlënësit Miltiadh Shallvari dhe Nikolo Shallvari, vëllai i trashëgimlënësit Miltiadh Shallvari nga çdo lloj e drejtë që mund t’u takojë për efekt trashëgimie mbi pronat Rrushkull dhe Çifliku i Ri, në favor të Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo.

  Në datë 27.04.1940, është regjistruar në Regjistrat e Pasurive të Paluajtshme Durrës një kontratë enfiteoze kundër Sllava Ljubica Maria Amalia Lampo, në favor të Shoqërisë Italiane E.I.A.A. Me notën e transkriptimit nr 126, volumi 15, datë 29.05.1946, në favor të shtetit shqiptar kundër Shoqërisë Italiane E.I.A.A., rezulton se prona e mësipërme me kufizimet: V – Ali Bej Qorralliu, Fuat Bej Toptani, Zija Bej Toptani; P- Deti; J – lumi Erzen dhe L – Qanie Hanemi, Fuat Bej Toptani, në emër të Sllava Maria Ljubicës dhe që ishte marrë në enfiteozë nga Shoqëria Italiane, kalon në favor të shtetit shqiptar, si pronë e konfiskuar në zbatim te ligjit nr. 36, datë 14.01.1945 “Mbi konfiskimin e pasurive të shtetasve italianë dhe gjermanë të ndodhura në Shqipëri”.

  Duke mos qenë dakord me testamentin dhe disponimin e bërë nga i ndjeri Miltiadh Shallvari, trashëgimlënësit e paditësve, konkretisht Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqi Goxhomani dhe Ariadhni Konomi, e kanë kundërshtuar testamentin dhe disponimin e bërë nga i ndjeri Miltiadh Shallvari në favor të ish-bashkëshortes së tij Sllava Maria Ljubica Lampo, duke ngritur padi në Gjykatën e Paqit Durrës, që në vitin 1934, gjykim i cili ka vazhduar e përfunduar me vendimin nr. 52, datë 03.02.1946.

  Me vendimin gjyqësor nr. 52, datë 02.03.1946 i Gjyqit Civil të Prefekturës së Durrësit i formuar me Kolegj Arbitrar, Evdhoqi Goxhomani dhe Ariadhni Konomi, janë njohur bashkëpronarë mbi pronën “Çifliku Rushkull dhe Çifliku i Ri”, së bashku me ish-bashkëshorten e të ndjerit Miltiadh Shallvari, duke u përcaktuar edhe pjesët përkatëse të secilit bashkëpronar. Në pjesën arsyetuese të vendimit rezulton se, prona nuk ka qenë e Miltjadh Shallvarit, por e të atit të tij z. Kostandin Shallvari. Gjithashtu rezulton se testamenti në favor të bashkëshortes Sllava Maria Ljubica, është i pavlefshëm dhe pa pasoja juridike.

  Pavarësisht se pranuan të provuara të njëjtat rrethana fakti dhe ligjore, dy Gjykatat e Faktit, gjatë shqyrtimit të çështjes konkrete arritën në përfundime të ndryshme në lidhje me zgjidhjen e themelit të mosmarrëveshjes. Kështu në vendimin përkatës të saj, Gjykata e Shkallës së Parë të Durrësit vendoi pranimin e padisë së paditësve dhe ndërhyrësve kryesorë, duke argumentuar se paditësit Ana Mitro (Veveçka), Fotaq Konomi, Vasillaq Goxhomani, Eleni Mima dhe ndërhyrësit kryesorë Polikseni Mima dhe Marjeta Mima, janë trashëgimtarë ligjorë të ish-pronarëve, Jorgji Veveçka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, Ariadhni Konomi dhe konkretisht: 1. Ana Mitro (Veveçka) dhe Pinellopi Samara (Veveçka) trashëgimtarë ligjorë të Jorgji Veveçkës. 2. Fotaq Konomi, Milika Pjero, Nikollaq Konomi, Agallia Konomi dhe Androniqi Konomi, trashëgimtarë ligjore të Ariadhni Konomit. 3. Vasillaq Goxhomani, Drita Goxhomani trashëgimtarë ligjorë të Evdhoqes Goxhomani. 4. Eleni Mima, Polikseni Mima, Marjeta Mima, Emi Mima, Ravik Mima trashëgimtarë ligjorë të Kostandin Mimes.

  Këta trashëgimtarë janë njëkohësisht, edhe trashëgimtarë ligjorë të Sofija Koleas, dhe si të tillë, ata legjitimohen në bazë të nenit 32/a të K. Pr. Civile për të kërkuar rivendosjen e një të drejte ose interesi të ligjshëm që u është shkelur, për të provuar përpara gjykatës se ata kanë pasur në pronësi, prona të cilat përfshihen nga zbatimi i ligjit nr. 9235, datë 29.07.2004, i ndryshuar. Pra, kanë pasur cilësinë si ish-pronar dhe se kjo pronë iu është marrë sipas akteve ligjore dhe nënligjore, vendimeve penale të gjykatave ose marrë me çdo mënyrë tjetër nga shteti datë 29.11.1944.
  …………………
  http://www.gazeta-shqip.com/aktualitet/223ee1cb59a3e500d683de9db7c6ddd4.html

 2. Insider sagt:

  Xhafaj: Konomi, killed by land property mafia
  13/09/2011 20:00

  Xhafaj: Konomi, killed by land property mafia
  The murder of Judge Skerdilajd Konomi was mentioned in the Albanian Parliament by the opposition MP, Fatmir Xhafaj, who declared that behind this crime hides the hand of land property mafia.

  “The media and many common citizens consider the mafia of private property lands as responsible for this crime. I am not amazed by this perception. Anyone knows how the mafia of private property lands operates: “The land or the life”. Anyone knows that such crimes either are immediately solved, or they are buried in secrecy”, Xhafaj declared.

  The Prosecution of Serious Crimes has focused its investigations on the murder of Judge Konomi, in vlore.

  The Prosecution of Serious Crimes, which is investigating the murder of Judge Skerdilajd Konomi, declared that they are basing their investigations on the suspicions that he was killed for property issues.

  Sources at the Serious Crimes Prosecution declared that they have blocked every possibly helpful document, together with the years-old odyssey of court verdicts that Skerdilajd’s father, Fotaq Konomi, together with his relatives, had been following while requesting the return of dozens of inherited land properties along the Durres coastline, at Gjiri i Lalzit, near Rrushkull and Hamallaj villages.

  Besides the case that was won this May at the Supreme Court, the Tirana Prosecution task force declared that four months before his murder, the prosecution has recorded two other court cases for these lands, which were still under process.

  One of these lands has been registered after Judge Konomi filed a report for falsified documentations against another family that aimed to take the 200 hectares of land.

  http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2672&ref=fp

  Xhafaj: Konomi u vra nga mafia e tokave
  13/09/2011 20:00
  Facebook

  Vrasja e rëndë e gjyqtarit Skerdilajd Konomi u prek edhe në Kuvend nga opozita. Deputeti Fatmir Xhafaj deklaroi se pas këtij krimi është dora e mafies së tokave.

  “Me këtë rast media, por dhe shumë njerëz të thjeshtë, konsiderojnë përgjegjëse mafien e tokave. Nuk jam i befasuar nga ky perceptim. Gjithëkush e di se si vepron mafia e tokave, që po nuk i hape rrugë duhet t’i nënshtrohesh dilemës: “o tokën, o kokën”. Kushdo e di që krime të kësaj natyre ose zbardhen shpejt, ose mbeten në errësirë”, deklaroi Xhafaj.

  Pikërisht tek tokat, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka përqendruar hetimet e saj mbi
  Vrasja e gjyqtarit
  Top Show, vrasja e gjyqtarit Konomi
  Konomi, hetim për pronat
  Policia drejt vrasësit të Konomit
  vrasjen e gjyqtarit Konomi, në Vlorë.

  Burime pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda u shprehën se është bllokuar cdo dokument i mundshëm që mund t’i vijë në ndihmë hetuesve, së bashku me odiesenë disavjecare të vendimeve të gjykatave në të cilat i ati i Skerdilajdit, Fotaq Konomi, se bashku me njerëz të afërm të tij kërkonin dhjetra hektarë tokë të trasheguar, përgjatë bregdetit të Durrësit, nga Gjiri i Lalëzit në fshatin Rrushkull dhe Hamallaj.

  Përvec cështjes së fituar në Gjykatën e Lartë në maj të këtij viti, njësia taks forcë në Prokurorinë e Tiranës bën të ditur se katër muaj para vrasjes së Konomit, ka regjistruar dy cështje për këto toka, të cilat i ka ende nën hetim.

  Njëra prej tyre është regjistruar pas një kallëzimi të kryer nga të afërm të gjyqtarit Konomi, konkretisht nga familja Vevecka për 200 hektarë tokë në fshatin Hamallaj dhe ata shpreheshin se kishte dyshime se ishin falsifikuar dokumentat nga një fis tjetër, të cilët synojnë gjithashtu këtë siperfaqe toke në Hamallaj.

  http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2672&ref=fp

  and

  http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=218698

 3. Insider sagt:

  Inzwischen gibt es immer mehr HInweise, das es mit demn Super Betrugs Projekt „Resort Laze“ zu tun hat und Konomi, soll einen Serbischen Ex Leibwaechter von Milosevic gehabt haben, der tief mit dem Zemun Clans zuarbeitete und anderen Unterwelt Groessen.

  25 Shtator, 2011
  Aktualitet / Flash | nga AMA-News
  Pas vrasjes së Konomit, dyshohet ish-badiguardi i Millosheviçit

  Fakte të reja tronditëse në dosjen e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për ekzekutimin mafioz të Skerdilajd Konomit, gjyqtarit të çështjeve civile të Gjykatës së Vlorës. Hetuesit kanë arritur të zbulojnë disa prova me rëndësi se pronat që pretendonte dhe fitoi në Gjykatën e Lartë 33-vjeçari pretendoheshin nga një biznesmen serb mjaft i njohur në Shqipëri gjatë katër viteve të fundit.

  Bëhet fjalë për një ish-badiguard të diktatorit serb Sllobodan Millosheviç, i cili zotëron disa qendra tregtare në vendin e tij dhe rajon, kurse së fundmi është përhapur edhe në Shqipëri. Për shkak të hetimeve nuk po zbulojmë emrin e qendrës tregtare shumë të njohur në Shqipëri dhe ndërtimin e një tjetre momentalisht.

  Por sipas hetimeve të kryera rezulton se bëhet fjalë për zotërimin e sipërfaqes prej qindra hektarësh me qëllim ngritjen e resorteve turistike që pas shitjes tek investitorë të tjerë do të kapnin shifrat deri në 500 milionë euro investime. Prokurorët po hetojnë mënyrën se si do të zotërohej kjo sipërfaqe duke eliminuar Konomin dhe përpjekjet e dështuara për ta shmangur gjyqtarin. Burime të besueshme thonë se duke menduar se gjendej brenda një lloji politik, kujtojmë se familja Konomi ishte e persekutuar, gjyqtari ka ditur se me kë ka pasur të bëjë duke menduar se do të kalonte me diskutime në rritjen e vlerës së tregut të truallit pasi ta fitonte në gjykatë dhe hipotekonte. E shpjeguar për lexuesit tanë më thjeshtë ka funksionuar si një skemë e ofertë-kërkesës. Duke i zaptuar një pjesë të madhe të tokës me AKP Konomit, ky i fundit do e kishte të vështirë ta rikthente në gjirin e familjes.

  Ka dyshime se këta sekserë pronash mund t’i kenë ofruar një marrëveshje familjes së gjyqtarit, kurse 33-vjeçari, duke shfrytëzuar faktin se ishte jurist, prej 4 vitesh e ndiqte vetë çështjen. Nuk janë pak por të paktën 250 hektarë, që po ta shumëzosh me një vlerë të paktën 50 mijë lekë të vjetra për metër katror në tregun e shumicës, mund të arrijë një vlerë prej mbi 1 miliardë euro. Toka ka këtë vlerë për shkak se gjendet në bregdet. Nuk dihet se sa mund t’i kenë ofruar sekserët qeveritarë Konomit për të tërhequr dorë, apo planet që ai ka pasur me këtë tokë për të ardhmen. Por burimet shprehen se prej katër vitesh aty kishin hyrë dhe interesa qeveritare, e biznesmenë të huaj që luanin rolin e ndërmjetësit për kompani të mëdha. Është aluduar se gjendet në mes edhe studio ligjore e vajzës së kryeministrit që ka bërë konsultimet me investitorët e huaj, por nuk është e konfirmuar zyrtarisht dhe hetimet do të zbardhin të vërtetën.

  Pasi të zotërohej me ndihmën e AKP-së kjo sipërfaqe do i kalonte ish-badiguardit të Millosheviçit që kishte shfaqur interesin dhe më tej, ky biznesmen, duke zotëruar aksionet e tij apo shitur plotësisht ato, mund t’ia kalonte kompanive gjigante në botë për Real-Estate, resorte turistike apo fshatra turistikë, njësoj si “Gjiri Lalzit By”. Nëse prokurorët do arrijnë të verifikojnë se ky biznesmen serb ka kryer tratativa për këtë sipërfaqe toke apo se fshihet vërtet pas Zyrës së Agjencisë së Kthimit të Pronave, AKP, atëherë çështja është në pjesën më të madhe të saj e zgjidhur, duke e kaluar nën hetim këtë person. Ekspertët konfirmojnë se eksplozivi i përdorur ka ardhur nga jashtë Shqipërisë.

  Kujtojmë lexuesit se bomba të tilla me celular e telekomandim janë përdorur në vitin e tmerrshëm të heqjes qafe të rivalëve në biznese e organizata kriminale, 2005. Plotë 7 bomba me celular u kapën të importuara nga Mali i Zi, por që në fakt eksplozivi C4 ishte blerë në Serbi dhe montuar në Shkodër nga mjeshtra artizanal që më pas u arrestuan. Këto bomba shiteshin nga 1500-2000 euro tek personat e interesuar.

  http://www.ama-news.al/2011/09/pas-vrasjes-se-konomit-dyshohet-ish-badiguardi-i-milloshevicit/

 4. nero sagt:

  Alles wurde gefälscht, was per Gerichts Urteil sogar in Durres bekannt war, weil ein Verwandter der Familie Kononi, die Fälschungen bestätigte. Das Urteil von 2009, kam aber im korrupten Richter System von Durres, nie zu einer Stref Verfolgung, sondern man machte im Haupt Geschäft des Grundstücks Diebstahles, einfach weiter.

  Tirana, property trial started
  03/10/2011 19:50

  Tirana, property trial started
  In the presence of even a U.S embassy representative, the Court of Tirana started today the trial for the property dispute in Hamallaj, a suit filed by the heirs of the Toptani family, who claim the ownership of these 175 hectares of land.

  But this land is also pretended by the family and relatives of the killed Judge Skerdilajd Konomi, who has won the case at the Supreme Court on May 2011.

  The Konomi family is not part of this trial, since the Toptani family has sued the National Agency of Property Return (NAPR).

  However, a few days before this trial, the family of the killed judge addressed public letters to the President, the Prime Minister and several embassies, demanding a fair trial.

  Judge Arjan Aliaj did not fulfill the Toptani family request, who insisted to get access to the heritage file of the 275 hectares of land.

  The NAPR representative, Erkan Dollani, declared that the file nr. 421, dated 1 November 2010, was seized by the Tirana Prosecution and for this reason the plaintiff could have no access to it.

  The Judge heard the pretenses of lawyer Tonin Prendi, representative of the Toptani family, who submitted the evidence that according to him prove that Nazmi Toptani, Bihter Toptani, Alma Struga, Rezart Mullai, Jusuf Hamzaraj etc. are heirs of the 275 hectares of land in four villages of Sukth Municipality, Durres District.

  The session was adjourned to December 5th, for hearing the NAPR pretenses.

  http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2992

 5. miri sagt:

  Alles vor 10 Jahren schon bekannt und im Kononi Fall entgültig bestätigt. Im Durres Gericht, wurde ein gigantischer Fälschung Fall produziert, wobei man ebenso typisch für Mafia Geschäfte, auch ein Testament vo 1942 fälschte und zugleich Unterlagen im Staats Archiv! Durres typisch und seit 1998, das Haupt Mafia Geschäft, aller Politiker, Richter, Staatsanwälte in Durres, und vor allem mit Ilir Meta und Anderen als Motor, vor alle von der Dashamir Gjoka Drogen Mafia mit Agim Hoxha (damals Richter und und Staatsanwalt, Hasanbeliu usw.

  Falsifikimi i 257 ha tokë të Konomit, hije dyshimi mbi Gjykatën e Durrësit
  Hetimi për falsifikimin e 257 hektarëve tokë në Gjirin e Lalzit, drejt mbylljes. Zbulohet se procesi i falsifikimit të aktit të trashëgimisë është kryer në një nga zyrat e Gjykatës së Durrësit

  Tiranë Hetimet e Prokurorisë së Tiranës në lidhje me akuzat e familjes Konomi për falsifikimin e dokumenteve të 275 ha tokë kanë përfunduar, ndërsa duket se rezultatet e këtyre hetimeve kanë nxjerrë në pah fakte interesante. Përveçse është mundur të vërtetohet pretendimi i familjes Konomi për falsifikimin, hetimi zbuloi se procesi i falsifikimit është kryer në një nga zyrat e Gjykatës së Durrësit, ndërsa nuk bëhen të ditura detaje në lidhje me punonjës të gjykatës që kanë lidhje me falsifikimin. Tashmë, dosja hetimore është dorëzuar në Prokurorinë e Përgjithshme, nga e cila pritet “fjala e fundit” mbi këto hetime dhe ecurinë e mëtejshme të kësaj çështjeje. Falsifikimi bën fjalë për një fletë nga regjistri i pronave, ku është shënuar një akt trashëgimie në emër të familjes Shallvari, trashëgimtare e të cilit është edhe familja e gjyqtarit të vrarë në Vlorë.

  Hetimi ka vërtetuar falsifikimin e këtij dokumenti që mban datën 1942, por ende nuk ka përgjegjës për këtë konflikt pronësie që vazhdon të jetë në proces gjyqësor.

  Dyshohet se dokumenti në fjalë që u njeh të drejtën e pronësisë pretendentëve për këtë tokë, është futur i falsifikuar në Arkiv dhe më pas është tërhequr po nga të njëjtët persona. Gjatë hetimit gati 7-mujor, Task Forca në prokurorinë e Tiranës ka mundur të zbardhë skemën e mashtrimit dhe falsifikimit të dokumenteve, me anë të të cilave synohet përfitimi i 275 ha tokë. Sipas burimeve konfirmohet se dokumenti në fjalë ka të dhëna dhe shenja lehtësisht të dallueshme, pavarësisht përpjekjeve të falsifikatorëve që kjo fletë e regjistrit të duket e njëjtë me të tjerat. Dy ekspertë të përzgjedhur nga prokuroria kanë mundur të përcaktojnë se fleta e regjistrit nuk është origjinale, duke renditur një sërë elementesh, të cilat provojnë falsifikimin. Pas këtij konstatimi, hetuesit kanë mundur të zbardhin rrugën e ndjekur nga përdoruesit e dokumentit fals, i cili është futur në Arkiv, për t’u tërhequr më pas si dokument zyrtar. Lidhur me këtë pjesë të hetimit dhe personat e përfshirë në këtë aferë, nuk jepen detaje, pasi çështja pritet të jetë pjesë e një analize të detajuar. Konfirmohet fakti se prokuroria ka zbardhur tashmë organizatorët e kësaj skeme, edhe pse personat e interesuar kanë deklaruar se këtë dokument e kanë marrë zyrtarisht pranë Arkivit. Në prill të këtij viti, të afërm të gjyqtarit Skerdilajd Konomi denoncuan në prokurori falsifikimin e dokumenteve për pronësinë e një sipërfaqeje prej 275 ha tokë. Më herët, një kallëzim i tillë ishte bërë edhe në Prokurorinë e Durrësit, e cila vendosi pushimin e çështjes, pasi vepra penale ishte parashkruar. Në vendimin e pushimit u konstatua se dokumenti në fjalë ishte i falsifikuar, sepse transkripti i tij ishte i ndryshëm nga dokumenti. Duke qenë se transkripti ishte marrë zyrtarisht nga Arkivi, nuk mund të përcaktohej mënyra sesi një dokument i tillë ishte futur në këtë zyra dhe cilët ishin personat që qëndronin pas kësaj afere. Por në hetimin e kryer nga Prokuroria e Tiranës, sipas të dhënave, mësohet se tashmë kjo skemë është zbardhur dhe pritet analiza përfundimtare për të vijuar me veprimet e mëtejshme. Kur ka kaluar më shumë se një muaj e gjysmë nga vrasja e gjyqtarit, hetimet janë përqendruar në pistën e pronave si motiv kryesor për ngjarjen e rëndë. Edhe familjarët e gjyqtarit të ndjerë, nëpërmjet dy letrave për krerët e shtetit dhe të drejtësisë, hodhën dyshime se vrasja e të afërmit të tyre është bërë për motive pronësie, duke kërkuar zbardhjen sa më të shpejtë të ngjarjes dhe zgjidhjen përfundimtare të çështjes së pronësisë. Gjyqtari Skerdilajd Konomi u vra vetëm pak ditë pasi Gjykata e Lartë kishte zbardhur një vendim, i cili i njihte atij dhe të afërmve të drejtën e pronësisë për 2 mijë hektarë tokë në Gjirin e Lalzit.
  http://www.mapo.al/index.php?z=lexo&category=1&id=19274&titulli=falsifikimi-i-257-ha-toke-te-konomit-hije-dyshimi-mbi-gjykaten-e-durresit

 6. Sarah_HrNje sagt:

  Judge Konomi family: No justice being made
  22/11/2011 21:50

  Judge Konomi family: No justice being made
  Two months after the murder of Judge Skerdilajd Konomi, victim of a car bomb, the relatives have sent an open letter to the media.

  The letter underlines that no justice had been made for one of the most shocking murders in our country, and they also denounced the bargains that are being made with the family’s properties, which is one of the investigation leads as the motive of the crime.

  “More than two months have passed since the murder, and the investigations have given no result. Each day that passes by, leaves us still farther from the truth, and we have received no hopes for justice up to now”, the letter says.

  “In Albania are not respected even the Supreme Court’s decisions. The Institutions have not accepted our documents, recognized by the highest justice instances and we are facing more difficulties for taking the properties that we legally own”, the family adds.

  The murder of Judge Konomi was also mentioned in the EU report that was published one week earlier. It considered as concerning the growing tendency of mafia-style murders in Albania.

  None of such murders have been solved by law enforcement authorities.
  http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=3743

 7. BuckZiesMutter sagt:

  Aber noch schlimmer nun in 2016: Ungehindert wechselte der von Kresniq Spahiu und Salih Berisha promotetee Gangster Skerdilajd Konimi, als Richter dann nach Vlore, wo er mindestens weitere 89 Hektar Land stahl mit identischen Methoden der gefälschten Dokumente. Im Block wurde das zusammen gefälscht mit den ebenso beschlagnahmten 220 Hektar Land am Cap Caraburun. Verhaftungen: 220 Hektar Land auf der Halbinsel Karaburun gestohlen, von Rajmond Mezi (Mezinit) Jakopu Mezini Bande

  Es erinnert an die Dreistigkeit der Familie Bujar und Odeta Nishani und von Sokol Nishani.

  Aktualitet
  14 Qershor 2016 – 10:41 | përditesuar në 12:41

  Janë sekuestruar sot në Vlorë 89 hektarë tokë në zonën e Zvërnecit, vlera e së cilës arrin në 110 milion euro. Sipas Prokurorisë, sekuestrimi është bërë pasi ajo është përfituar në mënyrë të jashtëligjshme nga Raimond Mezi dhe ky proces është bërë në vijim të çështjes së 220 hektarëve të truallit të sekuestruar në Karaburun.
  Als AKKP Chef von Durres, war Konomi in viele Grundstücks Diebstahl Aktionen verwickelt, ebenso rund um gefälschte Urkunden als Richter, was ja Historie ist. Irgendeine positive Aktion machte er nie in Durres, sondern verschlimmerte das Chaos, mit seinen Machenschaften