Archive for September 9th, 2011

Den Richter Skerdilajd Konomi, hat man am hellichten Tage in Vlore in die Luft gesprengt

Freitag, September 9th, 2011

Auch durch Rueckfrage bei Einheimischen, ergibt sich ein merckwuerdiges Bild, ueber das Attentat.

Einheimische haben fast immer Recht gehabt und Selbige zaehlen den ermordeten auch in der Presse, zur von Salih Berisha installierten Richter Mafia, wobei der Autor Herrn Konomi sogar persoenlich aus 2006 kennt. Damals wurde er unter der Salih Berisha Regierung, zu einem Richter ernannt und war auch Chef der AKKP Privatisierungs Agentur in Durres, welche als vollkommen korrupt und kriminell gilt und galt. Es gab viele Jahre Verhaftungen der Grundstuecks Direktoren von Durres, zwichen 2004 (25 Haftbefehle rund um Vasil Hila, den Buergermeistern: Lefter Koca, Vasil Hila, A.Gorea)! Die Zustaende in Durres, haben sich juengst nochmal enorm gesteigert, wo jedes Gesetz ausser Kraft ist. Die Zustaende der korrupten Justiz, sind allgemein bekannt.

Fakt ist, das der Richter, in die Betrugs Projekte, rund um Hamalaj verwickelt ist einem wichtigen Geldwaesche Projekt unter aktiver Beteiligung des jetzigen Justizministers. Eduard Halimi und US-Kosovaren Mafia Banden.  Skerdilajd Konomi, hat persoenlich, Grundstuecks Besitz, im Golf von Laze, dem neuesten Betrugs Projekt der Politischen Eliten, wo ja auch Ilir Meta, die Familie Berisha aktiv dabei ist, mit Luxus Villen.

Atentat mafioz në Vlorë, vritet me minë të telekomanduar gjyqtari

2011-09-10

Mikel Marsi (KERKO …)

 

Die Albanische Dumm Mafia macht was Sie will und ist mit einer Idioten Truppe von Terroristen gleichzusetzen. Oft mit Verbindungen in die Regierung und hohe Politiker, aller Parlaments Parteien, welche einen Tiefgang in einem „faile state“, offen aufzeigen. Der Geheimdienst ist inzwischen ebenso eingeschaltet, denn Vlore hat eine lange Tradition des Verbrechens, wie man jüngst erneut mit der Geldwäsche Baumafia sah.

In Vlore hat man den Richter Skerdilajd Konomi und sein Auto in die Luft gesprengt. Auf Grund seines alten Mercedes, dürfte er wohl die Manipulation von Gerichts Akten verweigert haben. Herr Kononi, ist ein Ex-Bürgermeister von Himari und der Vorgänger von Vasil Bollano gewesen, also auch in das Grundstücks Geschäft mit gefälschten Urkunden automatisch verwickelt.

Alles normal im Staate Albanien, mit der dümmsten, kriminellsten Regierung der Welt. Gaddafi, ist dagegen ein Sozial fürsorgender Staats Chef gewesen, der noch Ehre kannte. Ebenso Saddam.

9.9.2011: The protracted death of democratic Albania – Kabllo- ministrat, portrete “MADE IN USA” për Berishën dhe 15 ministrat

8.9.2011: European Council on Foreign Relations: The protracted death of democratic Albania

Eksploziv makinës, humb jetën gjyqtari në Vlorë

Makina e gjyqtarit, qe shpertheu ne qender te Vlores

VLORË- Shperthimi i makines, dyshuar i komanduar ne distance i ka marre jeten nje gjyqtari ne Vlore.

Ngjarja ka ndodhur paradite në rrugën Skelë-Vlorë, në rrugën kryesore dhe nga shpërthimi i fuqishëm ka humbur jeten gjyqtari Skerdilajd Konomi, ndersa makina mendohet se ka qene ne ecje e siper.

|

Vrasja në Vlorë, Topi takon kryeprokuroren Rama, kreun e SHISH dhe Hysni Burgajn
Presidenti Bamir Topi ka zhvilluar gjatë ditës së sotme një takim me kryeprokuroren Ina Rama, kreun e SHISH, Bahri Shaqiri dhe drejtorin e Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj.

Takimi, i cili është zhvilluar në presidencë, ka zgjatur vetëm 20 minuta.

Në qëndër të takimit mes Topit dhe krerëve të këtyre instucioneve të rëndësishme ka qenë atentati ndaj gjyqtarit Skerdilajd Konomi.

“Në këtë takim me drejtues të lartë të institucioneve të shtetit shqiptar, Presidenti Topi kërkoi një informacion të detajuar mbi zhvillimet e deritanishme që i përkasin ngjarjes tragjike të vrasjes në Vlorë të gjyqtarit Skerdilajd Konomi. Pasi dëgjoi me vëmendje Prokuroren e Përgjithshme, Drejtorin e SHISH dhe Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Presidenti i Republikës kërkoi angazhimin maksimal të këtyre institucioneve dhe strukturave të tjera vartëse për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe arrestimin e autorëve si dhe vënien e tyre sa më parë përpara drejtësisë.

Edhe një herë në këtë takim, Kryetari i Shtetit vuri në dukje se një ngjarje e tillë, që ka tronditur sot gjithë opinionin publik, është një goditje tepër e rëndë ndaj figurës dhe profesionit të gjyqtarit si garant i vendosjes së drejtësisë në vend, ndaj dhe për këtë duhet një bashkëpunim shumë profesional dhe i efektshëm mes institucioneve përkatëse për të zbuluar shkaqet dhe gjetur autorët e këtij akti makabër”, thuhet në njoftimin e Presidencës për këtë takim.

Topi: Sulm mafioz ndaj drejtësisë shqiptare 2011-09-10 

4.9.2011: US: Xhemal Gjunkshi General Commander, corrupted – and Adrian Fullani over the construction Mafia in 2006

Kritische Worte, über den früheren Generalstabschef Luan Hoxha, der wohl tief mit der Organisierten Kriminalität verbunden ist.

|

Mbroni ish- Gjeneralin!

Nga Mero Baze

Ish Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Shqiptare, Luan Hoxha, po hyn në një spirale të rrezikshme, pasi është ripërulur para një grupimi mafioz, të cilin e ka denoncuar vetë në ambasadën amerikane në Tiranë. Deklarata e tij e djeshme, përveçse poshtëron atë si qytetar, ngre pikëpyetje për raportet e tij të ardhshme me njerëzit që e mbajnë nën terror.

Të gjithë pa përjashtim sapo lexuam rrëfimin e tij tek ambasadori amerikan, u ndjemë keq që e kemi pasur Shef të Shtabit të Përgjithshëm një njeri kaq pa dinjitet, i cili përveçse fsheh një krim shtetëror, shpreh dhe një mungesë integriteti si personalitet kur ndjehet i trembur nga djali batakçi i kryeministrit. Pra, nuk është se deklarata e Luan Hoxhës u prit me mirënjohje nga shqiptarët, kur ai në të vërtetë konfirmoi si dëshmitar një fakt që të gjithë shqiptarët e kanë pranuar, faktin që i biri i kryeministrit ishte pronari real i Fabrikës së Gërdecit, ku vdiqën 26 vetë.

Deklarata e djeshme e Luan Hoxhës, që pranon takimin konfidencial, por nuk pranon të ketë thënë pjesën për Shkëlzen Berishën, nuk ngjall më neveri. Kjo kategori estetike u konsumua për ish- gjeneralin qysh kur u botua kabllogrami. Deklarata e djeshme duhet marrë seriozisht si rrezik real për jetën e Luan Hoxhës. ..

http://www.gazetatema.net/web/?p=40030

konomi1

Përcillet gjyqtari Konomi, homazhe në Vlorë
02:20 pm | VLORE- Gjyqtari  Skerdilajd Konomi, i cili u ekzekutua mengjesin e djeshem në një atentat mafioz u percoll ne banesen e fundit. Para ceremonise mortore, ne nder te gjyqtarit 33 vjecar, baba i dy femijeve u bene homazhe në mjediset e kinoteatrit  “Petro Marko” ne Vlore. Per shkak…

Es gibt alein 22 solcher Sprengstoff Attentate in Vlore, wo Keines aufgeklaert wird. Touristen sind weg in Vlore, Alles war leer, bei den Zustaenden und die Albaner boykottieren, die sogenannten Mafia Lokale etc. und Hotels, vor allem auch in Sarande und Durres. Dafuer boomt Montenegro, oder Kroatien, wie noch nie im September.

 

Shoqërohen 22 persona për vrasjen e gjyqtarit Konomi, pista kryesore pronat në Hamallaj

Rreth 22 persona janë shoqëruar prej dy ditësh në ambientet e policisë së Vlorës, për të dëshmuar lidhur me vdekjen


 

The protracted death of democratic Albania – Kabllo- ministrat, portrete “MADE IN USA” për Berishën dhe 15 ministrat

Freitag, September 9th, 2011

Urteil der Amerikaner: „unfähig zum denken“, oder besser gesagt: total verblödet, was sowieso allgemein bekannt! Für normale Arbeit ungeeignet! oder Anders: ein Idioten Club, der Albaner Mafia, extrem primitiv, welche nicht logisch und klar denken können, regiert Albanien. Wikileaks – Albanien

Mangels Intelligenz und Bildung, wird sich der dumm – kriminelle Sauladen, einer Idioten Mafia, auch nie ändern können und Mindest Standards einer Kultur haben.

Diese total Idioten, zerstören vor allem jeden Aufbau und Funktion eines Staates.

4.9.2011: US: Xhemal Gjunkshi General Commander, corrupted – and Adrian Fullani over the construction Mafia in 2006

Ex-Regierungs Aussenminsiter:

Mustafaj: Wikileaks cables, true“Should be seen carefully”

 Das Salih Berisha PD Verbrecher Kartell: Das Kozma Tavanxhi – Aleksandre Kolici Verbrecher Kartell

Mafia assets, government in difficulties

 

Bailiff blocks Ministries‘ finances

Nichts Neues vom dümmsten Verbrecher Kartell der Welt, rund um den Balkan Saddam: Salih Berisha

Heute über das Tavanxhi – Aleksandre Kolici Verbrecher Kartell , wo ebenso Wikileaks berichtet und bis heute in Schlagzeilen, weil die alle im Verbrecher Kartell der Politik frei sind.

wikileaks: Die Salih Berisha Mord und Mafia Polizei Truppe mit Agron Kulicaj, Hysni Burgaj und mit Lulzim Basha

 09/09/2011 07:31

Kabllo- ministrat, portrete “MADE IN USA” për Berishën dhe 15 ministrat

 

Sali Berisha, kryeministër

Kreu i qeverisë aktuale Sali Berisha përmendet në dhjetëra kabllograme të Ambasadës Amerikane për DASH-in. Berisha përmendet shpesh si anëtar i ish-klasës komuniste të vendit, përmendet sidomos për përpjekjet pa fund për të shpëtuar djalin e vet nga drejtësia mbi Gërdecin, dhe në disa kabllograme përshkruhet Berisha që njohin gjithë shqiptarët: euforik, dhe “i paaftë për të menduar për gjëra normale”. Kabllogramet venë në lojë shpalljen me fanfare të projekteve të mëdha që nuk bëhen kurrë realitet dhe i quajnë ato “mirazhe në shkretëtirë”.

Një kabllogram tjetër i pabotuar deri më sot në median shqiptare është shumë interesant. Tregon se një nga zyrtarët më të rëndësishëm të Departamentit Amerikan të Shtetit, Stuart Jones, do të vizitojë Tiranën dhe për këtë arsye Ambasada Amerikan jep sugjerimet e saj për ato që duhet të flasë. Mes sugjerimeve janë edhe porositë konkrete për tre nga personazhet kryesore të politikës në Shqipëri: Presidentin e Republikës, Bamir Topi, kryeministrin Sali Berisha dhe kreun e opozitës Edi Rama. Për Berishën, duke folur mbi pasojat e krimit të Gërdecit ambasada sugjeron:

“… Nën presion të madh nga hetimet, kryeministri Berisha po bëhet gjithmonë e më i çrregullt duke sulmuar zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm dhe sistemin gjyqësor në përpjekje për të minimizuar dëmin politik dhe kriminal që mund ti bëhet atij vetë, familjes dhe aleatëve. Gjatë takimeve bilaterale ju do të keni mundësinë që ti jepni mesazhin që vjen direkt nga Uashingtoni që tentativat e qeverisë për të frikësuar prokurorët, për të kontrolluar drejtësinë dhe për të marrë më shumë kontroll në Shërbimin Informativ Shtetëror si dhe ndaj medias së lirë, janë të papranueshme. …

Edhe pse shumë anëtarë të PD-së e shohin Berishën si një pengesë politike, ai mbetet në kontroll të plotë të partisë dhe qeverisë. Asnjë vendim i rëndësishëm nuk merret në qeveri pa miratimin e tij. Ne kemi të gjitha arsyet të besojmë se tentativat e fundit për të bllokuar dosjet e Prokurorisë së Përgjithshme dhe kërcënimet për arrestimin e prokurorëve janë aprovuar nga vetë Berisha. Teksa hetimet për Gërdecin janë drejt përfundimit, ka shumë mundësi që djali i Berishës do të jetë i përfshirë – një përfundim që do të ishte shkatërrues për Berishën në planin politik dhe do të ketë pasojë kriminale për djalin e tij, Shkëlzenin.

Frika e këtij përfundimi është ajo që stimulon këto sjellje antidemokratike nga kryeministri Berisha- sjellje që duket se do të bëhen edhe më të ashpra teksa hetimet vazhdojnë. Berisha ka nevojë të dëgjojë nga ju në termat më konkrete se përpjekjet që po bën për të minuar institucionet e pavarura janë të papranueshme dhe se ne nuk do të rrimë në qetësi dhe të lejojmë atë të dëmtojë demokracinë e brishtë shqiptare. Berisha duhet të dëgjojë mesazhin se zgjedhjet e vitit të ardhshëm do të jenë një tregues i mirë se sa serioze është demokracia shqiptare…”

 

Edmond Haxhinasto

Zv/Kryeministër dhe Ministër i Punëve të Jashtme

Emri i ministrit të Jashtëm, Edmond Haxhinasto përmendet vetëm një herë në kabllogramet e deritanishme të Ambasadës Amerikane publikuar në Wikileaks. Në këtë rast ai citohet si mbështetës i Ilir Metës, shprehimisht “mbështet propozimin e Metës për reformën zgjedhore”.

Majlinda Bregu – Ministre e Integrimit, Zëdhënëse e Qeverisë

Në një kabllogram të 14 nëntorin 2007 ku diskutohen etapat e integrimit të Shqipërisë në NATO dhe kryesisht detyrat që duhet të kryejë vendi ynë shkruhet:

“…Berisha ka mbledhur disa ministra të rëndësishëm (Basha- MPJ, Mediu- Mbrojtja, Bregu- Integrimi- Nishani MB, Bode- Financë, Ruli- Ekonomi), por ishte një grup me një solist. Pas një recitimi të gjatë të suksesit të reformave, ai mori listën e detyrave të pabëra me entuziazëm dhe u zotua të kryejë punët e domosdoshme që të ketë një histori të mirë për ti treguar NATO-s në takimin e mesit të janarit….”

Në një kabllogram të marsit 2008 Ambasada komenton prurjet e reja të politikës shqiptare.

“Qeveria e kryeministrit Berisha dominohet nga ministra që sapo kanë mbushur 30 vjeç. Teksa më të rinj nuk do të thotë më të zgjuar, kompozimi reflekton një trend që vlerësohet pozitivisht nga shumë shqiptarë: dhënia e pushtetit atyre që nuk kanë marrë pjesë në të shkuarën komuniste…”

Bujar Nishani – Ministër i Brendshëm

Ina Rama sapo ka marrë detyrën e Prokurores së Përgjithshme dhe ka nisur një reformë në prokurori duke ndryshuar pothuajse të gjithë drejtuesit në nivel qendror dhe lokal. Ambasada Amerikane në Tiranë është shprehur e shqetësuar për emërimin e disa prej drejtuesve të rinj, mes tyre edhe kandidatura e vëllait të ministrit të Brendshëm të asaj kohe, Bujar Nishani. Më poshtë kabllogrami i 6 shkurtit 2008:

“…Disa vëzhgues janë të shqetësuar veçanërisht me emërimin e Arjan Ndojës në postin e kreut të prokurorisë së Durrësit. Ndoja është shkarkuar nga ish kryeprokurori Sollaku për shkelje në detyrë. Rama propozoi të ripunësojë Ndojën, i cili raportohet të jetë një ish-shoku i klasës së saj, në vend të disa kandidatëve të propozuar nga Këshilli i Prokurorisë, një trup këshillimor në rekrutimin dhe rritjen profesionale të prokurorëve. Një nga të rekomanduarit ishte vëllai i ministrit të Brendshëm, Bujar Nishani, i cili, kundër pritshmërive, nuk u emërua…”.

Më 23 prill 2008 Ambasada Amerikane në Tiranë i shkruan kryeministri Berisha e shqetësuar se një komision për viktimat e Gërdecit nuk po funksionon. Kabllogrami thotë:

“Komiteti i Menaxhimit të Emergjencave në Gërdec, i kryesuar nga ministri i Brendshëm, Bujar Nishani po ecën ngadalë. Zgjedhja nga Nishani e Alfred Ollit si koordinatori i grupit në Gërdec ishte një zhgënjim…”

 

Arben Imami – Ministër i Mbrojtjes

Celulari i Arben Imamit ka qenë “telefoni zëvendësues” i Ambasadës Amerikane për Berishën, kur ky ka qenë shef kabineti.  Në 18 korrik 2008 Ambasada Amerikane në Tiranë ka bërë një përmbledhje të kontakteve shqiptare dhe ka shkruar “Sekretaret e kryeministrit janë të afta të komunikojnë në anglisht (Znj Eda ose Znj Vali). Shefi i kabinetit, Arben Imami të ndihmon në orët jashtë orarit…”  Në një portret të Imamit, hartuar nga Ambasada thuhet:

“…Berisha i ka vënë Imamit nofkën, “Gjenerali nga Jugu”. Kur shpërthyen protestat e dhunshme në Maj, policët e protestave e sulmuan Imamin dhe me një goditje në fytyrë, ja rrëzuan të gjithë dhëmbët e parë. Disa protestues dhe një figurë sportive e shqiptarëve i kthyer në politikan Agim Fagu thuhet se kanë bërë shaka me Imamin kur merrte veten dhe i thanë: “Gëzohu! Po luftojmë për diçka shumë më të rëndësishme se disa dhëmbë…

Me rënien e qeverisë së PD-së në 1997 dhe me ngritjen në fuqi të PS, Fatos Nano e emëroi Imamin “ Ministër të Reformave Legjislative dhe Mardhënieve Parlamentare”. Në qeveritë socialiste pasuese të drejtura nga rival të ndryshëm në PS , Imami vazhdoi të përfitonte favore, duke u bërë ministër i Drejtësisë nën Kryeministrin Ilir Meta, dhe më pas Ministër i Qeverisjes Vendore/lokale dhe  Decentralizimit nën Kryeministrin Pandeli Majko. Në 2003, Imami u josh që të pajtohej me një Berishë të “reformuar” dhe të kthehej me të djathtën. Mund të bëhet i i vëshirë kur është i stresuar. Në përgjithësi, është shumë i rezervuar. Ka dyshime mbi arsyet e kthimit të tij tek PD-ja…”

Ridvan Bode – Ministër i Financave

Në një kabllogram të publikuar nga Wikileaks, i titulluar “Këtë javë në Shqipëri, 12-18 prill 2008”, Ambasada Amerikane ka informuar Departamentin e Shtetit për mundësinë e krijimit të fraksioneve brenda PD-së. Duke përmendur një projektligj të Topallit për të zhveshur presidentin Topi nga kompetencat, Ambasada flet për grupimin e njohur të deputetëve mbështetës të Topit.

“Deri më tani fraksionet brenda PD-së ishin parë vetëm në kafene dhe restorante ose në takime zyrtarësh që ishin shokë mes tyre. Por ditët e fundit teksa po diskutohen ndryshimet kushtetuese dhe ato elektorale, nisën të dalin në sipërfaqe ide për reformimin e institucioneve kushtetuese, ide të cilat po nxjerrin në dritë ndarjen që ekziston brenda mazhorancës qeverisëse. Një amendament shkaktoi debate të shumta brenda tre grupimeve brenda PD-së. Javën e kaluar një deputet demokrat, prezantoi “në mënyrë të pafajshme” një amendament që do të zhvishte Presidentin nga fuqia e tij kryesore: Dekreti. Sipas propozimit, të gjithë dekretet presidenciale duhet të firmoseshin edhe nga kryeministri përpara se të hynin në fuqi.

Brenda PD-së u krijua një opozitë me mbështetësit e Topit ndërsa kryeministri Berisha tha se nuk kishte dijeni për këtë propozim… Duket se ideja ka ardhur nga vetë Berisha dhe u përqafua menjëherë nga dy fraksione oportunistësh në PD (grupimi i Topallit dhe ai i dyshes Bode- Rusmali, i drejtuar nga ish-ministri i Drejtësisë dhe përfshin edhe ministrin aktual të Financave), të cilët kënaqen të sulmojnë grupin e tretë “topistët”.

 

Eduard Halimi – Ministër i Drejtësisë

Emri i ministrit të Drejtësisë, Eduard Halimi, nuk përmendet në asnjë kabllogram të Ambasadës Amerikane nga ato që janë publikuar deri më tani nga Wikileaks

 

Sokol Olldashi – Ministër i Punëve Publike dhe Transportit

Në një kabllogram të datës 17 prill 2009, me titull Bechtel për qeverinë shqiptare: “Mos e hapni rrugën Durrës-Kukës në qershor”, ambasada zbardh një nga skandalet më të mëdha të qeverisë. Firma që ndërtoi tunelin e Kalimashit i kërkoi qeverisë që të mos e hapte për zgjedhje pasi do të rrezikonte jetën e njerëzve, por kjo gjë nuk u mor parasysh. Në këtë kabllogram, ambasada i kushton vëmendje faktit që Olldashi ishte kundër hapjes. Pas disa vjetësh, kur të ketë shpëtuar nga hija e rëndë e Berishës, Sokol Olldashi do të mund të mburret me këtë kabllogram.

Aty shkruhet se ai, si ministër i transportit, ndoshta s’ka qenë dakord me hapjen e rrugës para përfundimit. Mirëpo, drejtuesit e “Bechtel” mendojnë se as Olldashi, as disidentët e tjerë, nuk kanë kurajo që ta çojnë këtë opinion gjer para liderit të pagabueshëm, doktor Berishës që ndër të tjera, e ushtron autoritetin e vet edhe në lëmin e inxhinjerisë e arkitekturës. Sipas Strok, drejtori i Drejtorisë së Rrugëve në Ministrinë e Transporteve, dhe ndoshta vetë ministri Olldashi, janë të mendimit që hapja e rrugës duhet shtyrë për në tetor, për arsye sigurie, mirëpo ai mendon se askush nuk ka dëshirë t’ia komunikojë këtë gjë kryeministrit. Strok gjithashtu mendon se drejtori i Drejtorisë së Rrugëve mund të ketë probleme ligjore nëse firmos një shtesë në kontratë për kosto të tjera, dhe në fakt ai u akuzua më vonë për faktin se i kishte shtuar kostot për të mbuluar shpenzimet e fushatës së Berishës..”

Në një kabllogram tjetër 15 ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme të qershorit 2009 Ambasada Amerikane lëshon bombën për njerëzit që kanë hyrë në parlamentin shqiptar dhe e rendit Sokol Olldashin në një nga 7 deputetët për të cilët ka prova për trafik droge dhe lirim të kriminelëve nga burgu. “Shkelësit e ligjit bëhen ligjbërës” titullohet kabllogrami ku shkruhet: “Olldashi është momentalisht ministri i Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit. Deputet i PD-së nga Fieri dyshohet për kontrabandë mallrash dhe lëndësh narkotike. Rrethanat lidhin Olldashin dhe F.K. në Fier me ministrin e Drejtësisë, Enkelejd Alibeaj në një skemë për të liruar të burgosur nga burgu për të vepruar si “të fortë” në zgjedhje”.

Myqerem Tafaj -Ministër i Arsimit dhe Shkencës

Emri i ministrit të Arsimit, Myqerem Tafaj nuk përmendet në asnjë kabllogram të ambasadës amerikane, nga ato që janë publikuar deri më tani nga Wikileaks

 

Vasili: Në kabllogram vetëm për gripin e pulave

Emri i ministrit të shëndetësisë, Petrit Vasilit del për herë të parë në kabllogramet e ambasadës amerikane në 1 shtator 2008, në kohën kur ai ishte deputet i LSI-së që ishte një prej partive më radikale në opozitën kundër Berishës. Në një vlerësim që i bënte politikës së kohës, para Samitit të Bukureshtit, kur Shqipëria mori ftesën për në NATO, ambasada amerikane ishte e shqetësuar për reformat politike që do të bënin të mundur përfundimin e këtij procesi të gjatë të integrimit në strukturat veriatlantike. Kabllogrami titullohet “Opozita dhe maxhoranca afrohen nën kërcënimin e pushkës së Bukureshtit” dhe në të citohet Petrit Vasili që në pozitën e sekretarit të përgjithshëm të LSI, deklaron se “vullneti politik duhet të përkthehet në produkt politik, përmes reformave”.

Një vit e ca më vonë, në 20 tetor të 2009, Vasili përmendet së dyti në kabllogramet amerikane, tashmë si ministër i shëndetësisë i qeverisë Berisha, por pa theksuar ndonjë gjë të veçantë për të. Në nëntor të po atij viti, Vasili përmendet në dy kabllograme rresht, për epideminë e gripit të shpezëve, virusit famëkeq H1N1. Në kabllogram shkruhet se “Vasili mori masa të përshtatshme” por vë në pah faktin që megjithë rastet e shtuara ministri deklaronte publikisht se nuk ka epidemi, por 7 ditë më vonë, në Shqipëri izolohen 129 raste të H1N1, dhe ambasada raporton se “ministri Vasili deklaron që Shqipëria është në prag të pandemisë”.

 

Spiro Ksera:

Emri i ministrit Spiro Ksera nuk përmendet në asnjë kabllogram të ambasadës amerikane nga ato që janë publikuar deri më tani nga Wikileaks

Genc Ruli:

Genc Ruli përmendet fillimisht në një kabllogram të 27 korrikut 2006, ku ambasadori tregon se si Besnik Mustafaj i kishte rrëfyer që Ruli planifikonte një vizitë në Iran. Më pas Ruli përmendet në një kabllogram të nëntorit të 2007, si pjesë e një ekipi me ministrat më të rëndësishëm që Berisha i kishte grumbulluar për të takuar ambasadorin e SHBA në NATO, Nuland, i cili vizitonte Shqipërinë për çështje të integrimit në NATO. Sipas raportit të ambasadës amerikane, i gjithë ekipi i ministrave heshti, ndërsa Berisha pasi pranoi detyrat e pakryera, recitoi “vetëm suksese”.

Në prill të 2008, kur ishte duke u diskutuar privatizimi i ARMO-s, Ruli përmendet në kabllogram si favorizues i një firme hungareze që kishte paraqitur interes për privatizimin. Firma quhej MOL, dhe sipas ambasadës amerikane, ajo ka mundësi të ketë qenë një prej bizneseve të varura nga kompania ruse LUKOIL. Në të njëjtin kabllogram zv.ambasadori Steven Cristina shprehet se për Rulin ka kohë që flitet se është i korruptuar, dhe këto kanë marrë kredibilitet edhe nga vetë veprimet e Rulit. Në të njëjtin kabllogram thuhet se Rezart Taçi, që po konkuronte me MOL për privatizimet e ARMO-s, i kishte rrëfyer ambasadës se Genc Ruli ka lidhur marrëveshje të fshehtë me MOL.

Aldo Bumçi: Ministri i Kulturës, shpesh PD e përdor si “zagar”

Aldo Bumçi përmendet vetëm në një paragraf, në qindra kabllogramet që dërgonte ambasada amerikane në Tiranë. Ndoshta zoti Bumçi mund të kish merituar të përmendej më gjatë, po edhe kaq nuk është pak, për këtë deputet “prominent” të PD-së (siç shkruan kabllogrami). Gjithsesi, meqenëse është shumë shkurt, po e botojmë krejt tekstin e përkthyer.

“Gjatë një dëshmie, sekretarja e ish-ministrit të drejtësisë, Aldo Bumçit, ka theksuar se ka patur të paktën dy takime mes Bumçit dhe Shkëlzenit në vitin 2007. Kur është pyetur për një letër që Bumçi ia dërgonte Mediut, letër në të cilën Bumçi jepte aprovimin për projektligjin mbi çarmatosjen që do i hapte rrugë Gërdecit, sekretarja pohoi se Bumçi kishte shkruar sipër zarfit “për Shkëlzen Berishën”.

Pas kësaj dëshmie Bumçi, ende një deputet prominent (dhe shpeshherë një zagar sulmi i PD-së), akuzoi ish-sekretaren e vet për shpifje, dhe e paditi. E frikësuar sekretarja deklaroi publikisht se dëshmia e saj ishte e manipuluar”. Me këtë paragraf nis e përfundon portretizimi i Ministrit të Kulturës, Aldo Bumçit, nga ambasada amerikane.

Fatmir Mediu: A thonë të vërtetën lotët?

Mediu për herë të parë përmendet nga Uidhers në nëntor të 2007, kur, në një vizitë të një delegacioni të lartë të NATO-s, Berisha mbledh ministrat kryesorë. Kabllogrami vë në dukje se ministrat, ndër ta dhe Mediu, heshtin dhe lënë vetëm Berishën të flasë. Në dhjetor të 2007 Uidhers raporton se Mediu i kërkon ndihmë SHBA për demontimin e armëve, ndërkohë që i ofron ambasadorit mundësinë që një pjesë të armatimeve e municioneve të vjetra shqiptare të shkojnë në Afganistan e në Irak. Këtu duket se fillon një histori që tre muaj më vonë shënjon thellësisht karrierën e ministrit aktual të ambientit.

Kabllogrami tjetër ku përmendet Mediu është ai i ditës së shpërthimit, ditë kur ministri i telefonoi një gjenerali amerikan për t’i kërkuar ndihmë. Dy ditë më vonë Mediu e takoi vetë Uidhersin, në një situatë të nderë. Ambasadori raporton se ministrit i dridhej zëri, dhe përlotej prej situatës tragjike. Mediu i tha Uidhersit se do të jepte dorëheqjen dhe se kishte folur për dorëheqjen në telefon edhe me Berishën e Ramën.. Nga ana e tij, Uidhersi e këshilloi ta jepte sa më shpejt dorëheqjen, që të mos bëhej shumë çështje mediatike. Nuk kuptohet në atë kabllogram nësë Uidhers vërtet e ka besuar pafajësinë e Mediut, se natyrisht që ai nuk mund të shprehej për këtë çështje. Megjithatë në një kabllogram të mëvonshëm, kur prezanton ministrin e ri të mbrojtjes, Gazmend Oketën, Uidhersi shkruan se: “Ambasada ka punuar prej kohësh me Oketën… ai nuk i vonon proceset, firmos urdhrat e nevojshëm, dhe i mbaron punët. Është i dedikuar, i vendosur, efektiv dhe pa njolla korrupsioni në dijeninë tonë, ai është “anti-Mediu””.

Në kabllogramin e qershorit 2008 shfaqet ish-shefi i shtabit, Luan Hoxha, i cili i rrëfen ambasadorit se Mediu ka patur dijeni për gjithë procesin. Në kabllogramet e mëtejshmë gjuha që Uidhers përdor për Mediun ndryshon, ai shkruan se Berisha e shpall të pafajshëm ish-ministrin, e më vonë, në mars të 2009, shkruan se Berisha e Mediu lidhin “Koalicionin e Gërdecit”. Mediu në kabllogramet e shumta që vijojnë përmendet për çështje të lidhura me Gërdecin, për lidhjet e tij me Shkëlzen Berishën, Delijorgjin e Fahri Balliun, si edhe për mbrojtjen që ka marrë nga bija e Berishës. Komentet e Uidhersit nuk kanë qenë vetëm sekrete, e kjo ka bërë që Mediu të mos i ketë mirë marrëdhëniet me këtë ambasador.

 

Emri i ministrit Nasip Naço nuk përmendet në asnjë kabllogram të ambasadës amerikane nga ato që janë publikuar deri më tani nga Wikileaks

Genc Pollo: Dështoi me partinë e vet, ka nevojë për post

Në korrik të 2008 kur Berisha ndërroi disa poste ministrash në qeverinë e tij, del për herë të parë emri i Genc Pollos, në kabllogramet e publikuara. Genc Pollo aty përmendet si një aleat i Berishës, partia e të cilit tashmë ka vdekur, e që ka nevojë për një post me staturë politike që të rimëkëmbet. Këtë staturë, ia jep vendi i zv.kryeministrit.

Pollos i bëhet një CV e shkurtër, që nga shkollimi e gjer të aktiviteti politik, fillimisht me PD, e pasi sfidoi Berishën në 1999, me PDR. Pollo më pas përmendet në një kabllogram të 2009, kur së bashku me ministrin Imami e me kryeministrin Berisha ai ndoqi çështjen e blerjes së helikopterëve nga qeveria shqiptare. Ambasadori shprehet i shqetësuar për faktin se procedura e blerjes së këtyre helikopterëve nuk qe transparente, duke eliminuar ofertën amerikane e duke pranuar atë europiane. Siç i rrëfyen më vonë ambasadorit vetë ministrat, helikopterët u porositën në Europë sepse përmes kësaj blerje Shqipëria synon të marrë mbështetje për integrimin në BE…

 http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/09/09/kabllo-ministrat-portrete-made-in-usa-per-berishen-dhe-15-ministrat/

Kommentar: anscheinend ist es niemanden aufgefallen, aber EU Sicherheits Leuten bekannt, das Bujar Nishani, vor Jahren mit einer sehr teuren Armband Uhr auftrat, welche ein Original und typischen Mafia Eintritts Geschenck ist. Der erwähnte Generalstaatsanwalt von Durres: Arjan Ndojës, wurde abgesetzt vor ca. 2-3 Jahren, wegen ungeklärten 70.000 €, welche man bei ihm fand. Fakt ist, das er als normaler Staatsanwalt in Durres weiter arbeitete.

Enver Hoxha men – Salih Berisha: European Council on Foreign Relations: The protracted death of democratic Albania

The protracted death of democratic Albania

Today @ 09:22

Related

  1. See no evil – EU approach is failing the Albanian people
  2. Albanian elections seen as key test before joining EU
  3. http://news.albania.de/wp-admin/upload.php?style=inline&tab=browse-all&post_id=376&_wpnonce=d73694be0c&ID&action&paged

  4. Albania’s bitter political stand-off intensifies

By Dimitar Bechev

Last year, Albania was hailed as “one of this year’s most intriguing prospects” by the Financial Times. Two decades after the collapse of one of the most repressive and introverted regimes in the Communist bloc, and following millions of euros spent in assistance by the European Union, the country seemed to be in rude health, having been accepted into Nato in 2008 and with EU membership apparently moving into view.

 

  • Socialist opposition demonstrators in the albanian capital (Nikolaj Nielsen)

Now, however, it seems that all that might have been blush on the cheeks of a dying patient. For the reality is that for two years, Albania has been politically paralysed by a stand-off between the centre-right government of Prime Minister Sali Berisha and the socialist opposition led by Edi Rama, until recently mayor of Tirana.

…………………..

………………………………….

Dimitar Bechev is head of the European Council on Foreign Relations’ Sofia office

http://euobserver.com/7/113555

Das Salih Berisha PD Verbrecher Kartell: Das Kozma Tavanxhi – Aleksandre Kolici Verbrecher Kartell

Nichts Neues vom dümmsten Verbrecher Kartell der Welt, rund um den Balkan Saddam: Salih BerishaHeute über das Tavanxhi – Aleksandre Kolici Verbrecher Kartell , wo ebenso Wikileaks berichtet und bis heute in Schlagzeilen, weil die alle im Verbrecher Kartell der Politik frei sind. Solche Fatos Nano, Ilir Meta, Edi Rama, Salih Berisha Verbrecher Kartelle gibt es wohl so 100-200 Familien, welche immer gut in der Adminsitration untergebracht sind.

wikileaks: Die Salih Berisha Mord und Mafia Polizei Truppe mit Agron Kulicaj, Hysni Burgaj und mit Lulzim Basha

 Zu blöde für Alles! Was erwartet die OSCE in 2 Jahren? In Wirklichkeit Nichts und schon gar nicht von primitiven Verbrechern, wie Salih Berisha, Ilir Meta und Co.

09 Sep 2011 / 09:38

OSCE Gives Albania Two Years to Reform

The OSCE ambassador in Tirana says Albania has only two years to pass vital legislation before presidential and general elections again consume everyone’s attention.

Der OSCE Report über die Grundstücks Probleme der Albaner Landraub Mafia, welche macht was sie will.

 

Auf der US – Albanischen Profi Betrugs Real Estage Messe, gab es keine Besucher, denn jeder weiss, das es Profi Betrüger der US – Albanischen Mafia sind, mit ihren Geldwäsche Projekten.

Policia dhe forca të zjarrfikëses kanë mbërritur në vendin e ngjarjes dhe kanë nisur punën për zbardhjen e saj.

Dihet që automjeti që është dëmtuar thuajse plotësisht është me targa të Vlorës, tip benz, 6383 B, ne pronesi te gjykatesit te Vlores, Skerdilajd Konomi.

Sasia e eksplozivit duhet te kete qene e konsiderueshme, i cili dyshohet se eshte komanduar nga distanca.

Policia ka nisur hetimet lidhur me ceshtjet qe ka shqyrtuar se fundi gjyqtari dhe po hetohet nese ka pasur kercenime kohet e fundit. Konomi punonte si gjyqtar ne Vlore qe prej vitit 2006.

Rruga kryesore është bllokuar dhe automjetet po drejtohen në rrugë dytësore.

Albanien will nun verhindern, das inhaftierte Mafia Bosse aus den Haft, weiter ihre Geschaefte betreiben koennen und die Situation mit den Visas

Die wollen doch ernsthaft verhindern, das man weiterhin Mobil Telefone in den Gefaengnisse benutzt. Eines der Show Theater der Albanischen Politik, welche Show Einlagen, ueber einen funktionierenden Staat staendig produziert.

Albanian government moves to block mobile networks in prisons

22/04/2010

TIRANA, Albania – The government is launching an effort to block the use of mobile phones in prisons across the country. At the suggestion of the interior ministry, the cabinet decided on Wednesday (April 21st) to earmark funds for a system that would prevent mobile networks from reaching prison cells. The government believes that over the years, gang leaders serving time have continued to direct illegal activities from behind bars. (Lajmifundit, Shekulli, Ora News, Top Channel – 21/04/10)

Die Gerichts Urteile gegen Nard Koka, dem Bruder der Mafiosi Lefter Koca, der im Parlament sitzt, wurden vom hoechsten Gericht bestaetigt, ebenso die damalige Beschlagnahmte der Frachter ENI und Poseidon, wie weitere Immobilien Werte und Fahrzeuge. Lefter Koca, gehoert zu den ordinaersten Mafia Gruppierungen in Albanien und ist in Morde verwickelt, wie auch Partei Mitglied in Srapari Banden Partei LSI des sogenannten Aussenministers Ilir Meta.

siehe auch die Thepsi Gang.

Tre vjet burg per Nard Koken
…………………………….
http://www.kohajone.com/zarticle.php?id=53715