Alter Strauss Bekannter Skender Gjinushi: The problem is Berisha : den USA seit 19 Jahren bekannt

Alte CIA Berichte tauchen auf, das schon damals die Amerikaner, aber auch die Deutschen vollkommen versagten, und jede kriminelle Aktion des Salih Berisha akzeptierten und tod schwiegen.

Skender Gjinushi, gehörte zu den wenigem im Kommunistischen Partei Apparat, welche direkt Kontakt hatten zu Franz Josef Strauss in 1987 und das aktuelle Statement, das Salih Berisha das Problem in Albanien ist, gerade auch wegen dem kompletten Betrug rund um den Staats Apparat und der Zerstörung Tausender von Arbeitsplätzen im Müll, Beton Tourismus ohne jedes Gesetz und der Landräuberei der Berisha Gestalten.

Skender Gjinushi, hatte wie Sabit Brojka, eine eigene Schmuggler Boot Flotte, wobei Sabit Brojka, der Null Hirn Adviser des Präsidenten Rexhep Meidani, Ex-Verteidigungs Minister und Partner vieler Mafiosi aus Vlore, mit der Erklärung: „Schmuggler Boote“ sind vollkommen legitim“, wohl den Gipfel der Dummheit verkörperte.

Wikileaks: Die Ratten des Salih Berisha – “Die Autobahn der nationalen Korruption” 

Gjinushi: The problem is Berisha
25/08/2011 16:25

Gjinushi: The problem is Berisha

The proposition of Fatmir Mediu – Republican Party leader – for Albania’s electoral system amends from the current to a preferential regional proportional is seen by the Social Democratic Party leader, Skender Gjinushi, as an attempt for removing the attention from the core of the problem: the implementation of the rules that are set in the electoral systems. “Every system is democratic if the rules are respected and if the elections are held according to a standard. The problem is that the systems are violated. We need to change the political class that is not based on the free vote. There is the need of making improvements, despite the fact that regardless the origin of the electoral system model, the German or the Spanish model, our system remains that of Berisha. The election system in Albania cannot be represented by this political system and this government”, Gjinushi declared.

Commenting about intensity of the debates on the candidates for the next Albanian President, Gjinushi thinks that such discussions are premature.

….

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2367&ref=lajme

Ambasadorja gjermane Holtkemper: Zgjedhjet e 8 majit me hije gri

Kryediplomatja gjermane në Tiranë, Carola Holtkemper ka komentuar raportin e OSBE-ODIHR-it duke theksuar se palët duhet ta lexojnë me vëmendje pasi nuk është dy ngjyrës bardh e zi.Zonja Holtkemper

Die dümmste und kriminellste Regierung der Welt rund um „Sala“ und dem Chef der Skrapari Bande Ilir Meta, findet auch keine Finanzierung für den verbrecherischen Abriss der Pyramide in Tirana.

Die Islamische Bank (Vorläufer Bank, war direkt eine Al-Quida, Bin Laden, Yassin Kadi Geldwäsche Bank) wechselte ja nur den Namen in Tirana und hat brav auch alle Gelder für die Salih Berisha – Olldashi Banken gesperrt. Man verhandelt auch nicht über besser Konditionen für den Skandal eines der absurden Projekte in Tirana, einem neuen Bau des Parlaments Gebäudes. Viele Botschafter wie auch Frau Holtkemper, haben dazu TV Statementes gegeben.Am deutlichsten als Erster, war mit Frau Holtkemper, der Dänische Botschafter Jensen.

URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=103264

Bllokohet piramida, Arabët nuk ulin interesat e kredisë për ndërtimin

 
 

(Dërguar më: 24/08/11) Valentina Madani

Ndërtimi i Kompleksit të ri parlamentar është peng i bisedimeve me qeverinë e Arabisë Saudite. Qeveria shqiptare mësohet t’i ketë kërkuar arabëve që të ulin interesin e kredisë që do lëvrohet për nisjen nga puna të ndërtimit të këtij projekti. Por burime brenda qeverisë bëjnë të ditur se momentalisht bisedimet janë të ngrira mes dy qeverive për faktin se Arabia Saudite nuk pranon të ulë masën e interesit të kredisë. Arabët kanë marrë përsipër financimin e parlamentit shqiptar por pika ku palët po hasin vështirësi është pikërisht tek interesi që do të paguajë Shqipëria. Për këtë fakt ende nuk ka një vendim përfundimtar ndërkohë që pritet që bisedimet të nisin sërish në muajin shtator mes ministrisë së financave të Shqipërisë dhe asaj të Arabisë Saudite. Mësohet se është vet ministri Ridvan Bode ai që po këmbëngulë për uljen e këtij interesi i cili nëse mund të formalizohej përmes një marrëveshje mes dy qeverisë do ta bënte më te lehtë shlyerjen e kredisë tek arabët nga ana e qeverisë shqiptare. Pas mbylljes së negociatave mes dy parlamenteve, atë të Shqipërisë dhe Arabisë Saudite, bisedimet dypalëshe kanë arritur në nivel qeveritar për faturën financiare të parlamentit të ri. Përfaqësuesi i Kuvendit shqiptar, deputeti demokrat Sheferdin Shehu, konfirmoi para disa ditësh për „Gazeta Shqiptare“ se parlamenti ka mbyllur procesin e negociatave me homologët arabë ndërkohë që tashmë bisedimet zhvillohen në nivel qeveritar. Sipas tij është Ministria e Financave, ajo që po negocion me qeverinë e Arabisë Saudite për faturën financiare. Arabia Saudite ka marrë përsipër dhënien në formë kredie të parave që do të ndërtojë Kuvendin e ri të Shqipërisë. Kosto financiare e ndërtimit të kompleksit të ri parlamentar është parashikuar të jetë 100 milionë euro, por fatura e saktë e ndërtimit të parlamentit të ri nuk është parashikuar e llogaritur në projektligjin e miratuar në Kuvend….

Vieles ist Propaganda in Albanien, aber Salih Berisha, ist weit aus korrupter und krimineller als ein Gaddafi, Saddam oder Mubarak. Die Zerstörung des Tourimus, vor allem durch primitiv kriminelle Banden der PD Partei, hat zu dem seit 10 Jahren angekündigten Total Desaster geführt. Primitiver gings es nicht mehr als extrem Verblödung, krimineller Politik Banden. Ein Meer von Dummheit und einer Intelligenz, weit unter dem IQ von Tieren, hat Albaniens Küsten zerstört, durch die traditonellen Banden des Salih Berisha, inklusive freigekommener Mörder und Gangster.

Rama: Berisha, similar to Gadfafi

Die Mafia Regierung liefert natürlich trotz UN Embargos, auch an Gaddafi Waffen17.8.2011: Show laufen bei Salih Berisha’s Drogen Baron Dasho Aliko in Lazarate und der Ex-KZ Häftling Gaqo Dumka steht vor Gericht

In geheimen Reports, wird heute dargelegt, das die US Politiker, vor allem der erste US Botschafter in Albanien vor 20 Jahren schwere Fehler gemacht hat, welche sich nun widerholten: man hat damals genau gewusst, das Salih Berisha, mit seinen dumm Horden alle Staats Posten besetzte, was er heute praktisch wiederholt. Über die Funktion des Staates, der Justiz und Polizei wurde damals hinweg gesehen, was ein schwerer Fehler schon damals war und was die KAS und HSS Bande ebenso unterstützte!

Mar, Gus 23rd, 2011

Flash / Speciale | By AMA-News

Ekskluzive/ Raporti sekret i SHBA: Ja ku gabuam me Sali Berishën

Vetë Shtetet e Bashkuara të Amerikës ia njohin vetes këto defekte diplomatike dhe të politikës së ndjekur. Një i tillë ka ndodhur edhe me Shqipërinë. Një suport i pakufishëm ndaj ish-presidentit shqiptar Sali Berisha, që u përdor nga ky i fundit si dobësi, duke arritur deri në minim të marrëdhënieve dhe arrogancë të paparë ndonjëherë prej një shteti vetëm me 3.5 milionë banorë.

Në analet e arkivave të saj, Departamenti Amerikan i Shtetit për herë të parë boton sekretet e viteve të kaluara. Quhen ndryshe “Fakte të çuditshme të aleatëve të rinj”. Pas viteve 90-të Shqipëria ishte një aleat i ri i pakufishëm i SHBA-ve menjëherë sapo ra regjimi komunist. Njeriu i zgjedhur ishte Sali Berisha, me mbështetjen e plotë të ish-ambasadorit Rajerson. Ky i fundit nuk ia njeh vetes gabimet e të kaluarës dhe vijon t’i përsërisë ditët e sotme. Por ja çfarë shkruhet në këto sekrete që po botohen në shtypin amerikan, ku përfshihen të gjitha gafat e SHBA-ve ndër vite me vende të ndryshme të botës. Përmendet edhe Lufta e Kosovës, marrëdhëniet me ish-vendet jugosllave

……………………..

përfshirë familjarë, zunë vendet kryesore në ministri, drejtori, institucione, drejtësi, universitete dhe deri në media.

Duke përdorur frikën e rikthimit të sistemit komunist dhe regjimit diktatorial, Berisha bëri lojën e tij politike duke përhapur panik te popullata, instaloi pushtetin e tij dhe për më tepër diskreditoi kundërshtarin politik. Ambasada Amerikane në Tiranë kontribuoi në polarizimin e mëtejshëm të klimës në Shqipëri, duke refuzuar për një kohë të gjatë të takojë dhe bisedojë me partitë politike të opozitës (që quheshin si pasardhës të komunistëve dhe të regjimit). Kjo dukuri zgjati për dy vite me radhë që PD qeverisi vendin, deri afër 1995. Ky këndvështrim i njëanshëm amerikan ndihmoi Berishën që përdorte sa më shumë variante politike në pushtet, por dhe të hedh poshtë zgjidhje demokratike të situatave. Por SHBA shfrytëzon pozicionin e Shqipërisë në rajon për të mos e ekzagjeruar influencën….Më vonë SHBA ndihmoi Shqipërinë të integrohej në NATO, në stërvitje ushtarake e operacione, u përdorën baza për luftën në Bosnjë, misione të ndryshme. U ngrit një stacion radarësh në Veri, por problem mbeti kriza në Ballkan ato vite dhe embargo, ku pati informacione se Shqipëria e theu atë. Më tej ndodhën trazirat dhe shpërthyen depot ushtarake, kurse armët nuk u morën në përdorim vetëm nga kundërshtarët e Berishës, por edhe nga grupet kriminale…”, thuhet në raportet sekrete që janë botuar të plota në gazetat amerikane së fundmi, raporte që janë mbajtur më 1999. Agjencia po boton pjesën kryesore të këtij raporti më poshtë në anglisht.

Fun Facts About Our New Allies
The Progressive Review (Washington), 22 June 1999

„Albania … offered NATO and the U.S. an important military outpost in the turbulent southern Balkans (in the 1990-96 period Albania opened its ports and airstrips for U.S. military use and housed CIA spy planes for flights over Bosnia)…. The U.S. played a major role in the DP’s 1992 electoral victory, and it then provided the new government with military, economic, and political support. In the 1991-96 period Washington directly provided Albania $236 million in economic aid, making the U.S. the second largest bilateral economic donor (following Italy)…..Following Berisha’s visit to the U.S. in March 1991, Washington began supplying direct assistance to the DP, including donations of computers and cars for the 1992 electoral campaign. William Ryerson, the first U.S. ambassador, stood next to Berisha on the podium at election rallies. The U.S. failed to criticize, and at times encouraged, the new president as he purged critics of his policies within the judicial system, police, and the DP—often through illegal means. By 1993 DP loyalists and family members held most of the prominent positions in Albania’s ministries, institutes, universities, and state media. Citing the threat of communism’s return, Berisha successfully instilled fear in the population and discredited his rivals. The U.S. embassy in Albania contributed to the polarization of Albanian politics by refusing to meet most of the opposition parties (former communists as well as others) for the first two years of DP rule. This one-sided view of democratization helped Berisha dismantle most political alternatives, some of which were moderate and truly democratic.

 http://www.ama-news.al/2011/08/ekskluzive-raporti-sekret-i-shba-ja-ku-gabuam-me-sali-berishen/

Kommentar: Wir vertreten die identische Meinung u.a. des Gary Kokalari, Langzeit Bekannter auch bei Geheimdiensten

Kritische Fragen, an den US Botschafter Alexander Arvizu, warum er Nichts unternimmt gegen US Betrüger und Politik Verbrecher in Tirana

Auch die USA haben verstanden, das man das Albanische Volk, praktisch schon als Freund verloren hat, wenn nicht nun im September entscheidendes passiert, wo ja Internationale Top Ermittler selber sagen: „sie werden immer wieder von der Politik gebremst, wo unter Joschka Fischer und Steinmeier die Albanische Primitiv Mafia, sogar im Visa wie dem Drogen Handel wissentlich der Partner waren. siehe frühere Berichte, BKA, NATO Dokumente usw..

Direkt Investitionen sind auf nahezu Null gesunken! Nur noch 53,4 Millionen € in 3 Monaten, was eine Verringerung von 67,5 % bedeutet

Bie fluksi i investimeve te huaja në vend
Lajmi i Fundit e Enjte, Gusht 25th, 2011

TIRANE- Fluksi i investimeve të huaja në Shqipëri në 3-mujorin e parë të vitit 2011 ka pësuar rënie në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në 3-mujorin e parë të këtij vitit, flukset neto të investimeve të huaja direkte rezultuan në 53.4 milionë euro, duke shënuar një rënie prej 67.5 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Arsye sipas BSH-së, është situata e paqëndruseshme politike në vend, e cila bën që investitorët e huaj të jenë të pasigurt në sipërmarrjet e tyre.

Organizmat ndërkombëtarë, si FMN, kanë tërhequr vëmendjen në mënyrë të vazhdueshme lidhur me impaktin që mund të ketë tek investimet e huaja, kriza e tejzgjatur politike në vend.

In Tirana wird weiter die illegalen Mafia Bauten der Kriminellen Banden abgerissen. In Durres geschieht Nichts, wie immer, der Bürgermeister versteckt sich.

Comments are closed.