Von Skandal, zu Skandal: Die korrupte Albanische Justiz und die Albaner Mafia

 Task Force Staatsanwaltschaft: Die gekauften und falschen Gerichts Urteile ruinieren Albanien (  1 2)

1 Tonne Heroin nach Deutschland, BKA Interpol Haftbefehl und trotzdem kam der Super Drogen Boss: Abdulselam Turgut frei!

Ein neuer Justiz Skandal, aus dem Lande, wo es keine Staatsmacht mehr gibt! Tausende von Mördern, Drogenbosse kaufen sich frei bei der Justiz und laufen als Parteigänger frei herum in Albanien
Der Super Mafia Boss: Altin Hasanaj, der eine Schmuggler Boot Flotte betrieb, grosse Mengen von Drogen nach Italien und Menschen transportierte, ab der Regierungszeit des Verbrechers rund um die Srapari Bande: Ilir Meta, wurde in Italien zu insgesamt 31 Jahren Haft verurteilt. 

Ein Vlore Mafia Gericht, änderte diese Urteile nun ab in nur 6 Jahre und 8 Monate
“Judges to punish lawyers”
166 Criminal Cases judged in Courts of cities such as Tirana, Durres, Shkoder, Vlore and at the First Grade Court of Serious Crimes have passed under the watchful eye of High Council of Justice inspectors.


Interpol Haftbefehl

Present family name: HASANAJ
Forename: ALTIN
Sex: MALE
Date of birth: 6 May 1973 (38 years old)
Place of birth: VLORE, Albania
Nationality: Albania

Physical description
Height: 1.75 meter <-> 69 inches

Offences
Categories of Offences: DRUGS RELATED CRIMES
Arrest Warrant Issued by: COURT OF VLORE / Albania

Task Force Staatsanwaltschaft: Die gekauften und falschen Gerichts Urteile ruinieren Albanien ( 1 2)

Italia alarmohet për dënimin e “skafistit”
2011-07-06
Sokol Çobo (
Skandali
Altin Hasanaj u dënua në Itali me 31 vite burg, në Shqipëri i njihen vetëm 6.8 vite

Drejtësia shqiptare vazhdon të prodhojë skandalet e radhës. Një shtetas shqiptar ka arritur të ulë ndjeshëm vitet e burgut të marra në Itali duke përdorur interpretimet e ligjeve shqiptare për sa i përket bashkimit të dënimeve. Altin Hasanaj u dënua në Leçe, Itali, dy herë me nga 15 dhe 16 vite burg për veprat penale të trafikimit të narkotikëve dhe krijimit të bandës së armatosur. Shteti italian, në pamundësi të kapjes së tij, pasi kishte informacione se ky person banonte në Shqipëri, transferoi dosjen në Prokurorinë e Vlorës, e cila bëri kërkesë në gjykatë për njohje të vendimit penal të huaj. Gjykata, pasi shqyrtoi kërkesat e mbrojtjes dhe prokurorisë, konstatoi se Hasanaj është dënuar dy herë në vitin 2005 nga Gjykata e Leçes me 15 dhe 16 vite burgim, të cilat i ishin konvertuar në 20 vite burg në Itali. Deri në këtë pikë gjithçka në rregull. Çudia vjen gjatë dhënies së vendimit të Gjykatës së Vlorës, e cila me një përllogaritje të çuditshme vendosi që të dënojë përfundimisht Hasanajn me 6.8 vite burg, duke shtangur organin e prokurorisë. Drejtësia italiane është alarmuar nga ky vendim skandaloz dhe ka kërkuar shpjegime nga Prokuroria dhe Ministria e Drejtësisë e Shqipërisë.
Akuzat në Itali

Gazeta “Shqip” ka siguruar vendimin skandaloz të Gjykatës së Vlorës, e cila ka konvertuar një dënim prej 31 vitesh burg në 6.8 vite. Vendimi mban numrin 16 të vitit 2011. Kërkues është Prokuroria e Vlorës dhe i dënuari është Altin Hasanaj. Akuza ka kërkuar 20 vite burg për Hasanajn, ndërsa mbrojtësi i caktuar kryesisht tha që gjykata nuk duhet të marrë parasysh disa vepra penale pasi janë vazhduese. Gjykata argumentoi se kërkesa për njohjen e vendimit penal të huaj ka ardhur nga Ministria e Drejtësisë. Gjykata e Apelit të Leçes, me vendimin me numër 546 të muajit tetor të 2005-ës e ka dënuar me 16 vite burg. Hasanaj është shpallur fajtor, pasi ka marrë pjesë si nxitës dhe drejtues i një organizate kriminale të përbërë nga më shumë se dhjetë persona dhe ka disponuar armë me qëllim trafikun ndërkombëtar dhe shpërndarjen e lëndëve narkotike të llojit kokainë, heroinë, hashash dhe marijuanë. Më konkretisht, Altin Hasanaj (pseudonimi Altin Maçi) së bashku me bashkëpunëtorë të tij siguronte në mënyrë të qëndrueshme dhe te bashkëkombës të tij në Shqipëri lëndët narkotike që transportoheshin më pas përmes detit në Itali, ku zbarkoheshin në bregdetin e zonës së Salentos, ku fshiheshin përkohësisht në pritje për t’u dhënë e për t’u shpërndarë tek anëtarët e tjerë të grupit kriminal. Hasanaj akuzohet se ka vënë në shitje dhe ka transportuar me gomone dhe mjete të tjera lundrimi kokainë, heroinë, hashash dhe marijuanë.
……………………
http://www.gazeta-shqip.com/

Shtuar me date:2011-03-06 13:28:48

FIER 6 mars ( www.alblink.com ) – Bledar Abazi dhe Altin Hasanaj jane arrestuar pasi iu eshte gjetur nje sasi lende narkotike. Burimet zyrtare te Policise se Qarkut te Fierit bejne te ditur se du te rinjet u prangosen sepse iu gjet ne makinen e tyre një sasi prej 650 gr lëndë narkotike e dyshuar e llojit heroinë

Të dy u arrestuan në kushtet e flagrancës pasi në mjetin me të cilin udhëtonin, furgon me targa MK 37-79 A, u gjet dhe lënda narkotike.

Makina është ndaluar teksa po lëvizte në rrugën nacionale Fier- Ballsh, në zonën e njohur si Kthesa e Patosit. Ndaj Abazit dhe Hasanajt është ngritur akuza për veprën penale të posedimit dhe tregtimit të lëndeve narkotike. 

http://www.alblink.com/?fq=brenda&m=shfaqart&aid=19955

Albanian Court scandal
06/07/2011 15:20

Albanian Court scandal
The next scandal of the Albanian justice took place in the Court of Vlore. A most wanted Albanian citizen from the Italian justice, sentenced twice in absentia by the Court of Lecce to 15 and 16 years in prison, merging both sentences to 20 years in prison, has benefited a significant sentence reduction, now waiting to spend only six years in prison.

Altin Hasanaj, accused in Italy for trafficking narcotics, creating armed gang, creating a criminal organization and for favoring illegal border crossings, has had his sentence converted in Albania, with request of the defendant himself. According to the prosecution, the Court should only convert the sentence and reviewed the case.

However, the Albanian Court translated 20 Italian years in prison to 6 Albanian years in prison. The Court says that after merging both convictions, the Court should apply the sentence reduction that is benefited by the defendant, because when he was still at large, he didn’t appear in court for admitting the crime and expressing his repentance, what would enable him to have his sentence reduced.

General Prosecution unofficial sources declared that there has been a reaction by the Italian authorities, which asked an explanation by the Prosecution and the Albanian Justice Ministry. But the Court of Vlore argues its decision by saying that the Albanian laws have changed for the criminal acts for which the Albanian citizen from Vlore is accused, providing lower sentences than in Italy.

Meanwhile, the General Prosecution declared that they filed a complaint at the Court of Appeals in Vlore. 
http://www.top-channel.tv/

siehe auch das Verschwinden, des Super Drogen Bosses: Abdulselam Turgut, der auf Grund eine BKA Interpol Haftbefehles, verhaftet wurde und dann spurlos verschwand. 

|05/07/2011 18:52

 

Motoskafe moderne për policinë kufitare

 

Në portin e Durrësit kanë ardhur dhe janë ankoruar 3 cope motoskafe të shpejta të cilët janë vënë në dispozicion të Policisë Kufitare. Pas tyre në bazë të kontratës së firmosur nga BE në muajin janar të këtij viti pritet të vijnë edhe 4 motoskafe të tilla të prodhuar nga  kompania italiane “FB Design”, për të prodhuar 7 motoskafë interceptues sipas projektit të perfeksionuar RIB 39 SF. Me këto mjete lundruese të shpejta për patrullim do të pajisen policia kufitare dhe shërbimi doganor shqiptar në muajin korrik të këtij viti.

Vlera e kontratës së nënshkruar mes BE-së dhe “FB Design” arrin në 3,2 milionë dollarë. “FB Design” gjithashtu do të sigurojë stërvitjen e personelit të policisë kufitare dhe doganës shqiptare në Itali. Motoskafi RIB 39 SF është  me gjatësi 12,2 m i konstruktuar  mbi bazën e motoskafit 38 SF, që bën pjesë në armatimin e Rojave Bregdetare dhe të Financës së Italisë.

Ky tip motoskafi do të pajiset me dy motorë të jashtëm me nga 300 kuaj fuqi, që do të mundësojnë arritjen e një shpejtësie maksimale rreth  60 nyja (1 nyjë detare e barabartë me një masë gjatësie prej 1.852 km). Ekuipazhi i motoskafit përbëhet nga 4 veta dhe mund të transportojë deri në 12 udhëtarë. Ky tip është i pafundosshëm pasi korpusi i tijë është i ndërtuar me strukture qelqi me elemente prej penopoliuretani. Korpusi dhe fundi i motoskafit është i pajisur me pesë elemente gjatësorë me korpus të shtangët.

 

Handhabung Sport Boot Gesetz Albanien – Moratorium Skaf ( 1 2)

Die Delta Force, bei Vlore Ausbildungs Stelle der „Delta Force“, der Albanischen Küsten Polizei „Police Kufitare“

Albanische Bootsfahrer, fühlen sich als Helden, obwohl man keine Seemanns Knoten, noch Vorfahrt kennt, oder andere normale Regeln. Deshalb werden so viele Touristen auch zu Tode gefahren, weil diese Gestalten ohne Hirn, ohne Diziplin und Verstand herumfahren und ihre Boote praktisch nie anmelden. Hier klagt, ein Polizist, dieses falsche Heldentum, der Schmuggler und arachischen Banden, ohne Schulbildung.

Wie in vielen anderen Bereichen eines Staates und einer Kultur, zeigen die Albaner, welche Anarchisten Kultur man hat.

Obwohl es einfach ist, verweigern die Chaoten, oft aus dem Kosovo, ganz einfach sich mal kundig zu machen, wie man ein Boot registriert.

Wichtig ist, das es aber fuer den normales Buerger einfach zu handhaben ist und ohne Beziehung und auch als Nicht Durres Buerger, dauert die komplette Prozedur nur 6 Stunden, weil die Durres Behoerden des Hafens Port Detare, der Marine – Force Detare, hervorragend arbeiten.
Gesamt Aufwand, fuer alle Boots Registrierungs Dokumente, wenn man Pass Fotos und echte Kauf Papiere (Zoll) dabei hat nur 6 Stunden!

Gut gefuehrtes Registrierungs Buero im Hafen von Durres, was ohne die Pseudo- Betrugs- und Abzock Experten aus dem Ausland bestens funktioniert.
Im Chaoten Yachthafen von Orikum, einem Pleite Investitions Projekt der Italiener,  bei einer Razzia Ende 2009, alle Boote  Drogen Spuren, darunter Politiker wie Tahiri. Darauf gab es wieder ein Sport Boot Verbot

Vor allem in Süd Albanien und die Operations im Yacht Hafen von Orikum zeigte, das einige wenige Mafia Clans erneut mit dem Schmuggel begannen.

Task Force Staatsanwaltschaft besetzt den Yachthafen von Orikum
Filed under:

Super Aktion der Albanischen Staatsanwaltschaft und Task Force Polizei. Gratuliere Albanien!

http://www.albania.de/alb/index.php?p=2107


Im Raum Durres, sind jede Art von Sportboot, nur noch im “Porto Germane” erlaubt
Nach vielen Todes Fällen, durch wilde und unregistrierte Boote, besteht ein Sportboot Verbot für Albaner, das sogenannte “Moratorium Skaf” in Albanien mit der Ausnahme des in Besitz von Deutschen befindlichen Hafen der Marina Durres Sh.P.K., genannt “Porto Germane”! Dort erhält man Genehmigungen der Behörden (Police Kufitare) , nach den bestehenden Gesetzen. Alle Motor Scooter, Boote mit Motor, sind von den Stränden im Raum Durres, total verboten worden. Haupt Grund ist die mangelhafte Diziplin der Albaner, welche sich einer Registrierung von Booten ebenso verweigern, und mit Vollgas und oft besoffen, durch die Badenden fahren, mit entsprechenden Todesfolgen.

Hunderte von illegalen Boots Vermietern (oft von Kosovaren Banden), welche ihrere illegalen Boote, an jeden vermieten und nicht einmal eine Sicherheits Wasser Schneise machen und praktisch mit Vorsatz, Badende, Schwimmende töden.

Oft sind die Betreiber, Mafiöse und illegal gebaute Hotel und Lokal Besitzer., welche vor allem rund um kriminelle Geschäfte leben.  Der Beschluss, stand letztes Jahr, schon zur Diskussion, wo ein Abstand Verbot von 600 Metern eingeführt wurde viele Boote auch beschlagnahmt wurden. In einem gemeinsamen Beschluss, des Rathauses von Durres, der Präfektur, der Küsten Polizei, werden nur Boote geduldet, welche im “Port Germane” liegen, weil dort eine bewährte Diziplin und normale Vertrags Abwicklung, gewährleistet ist und in alter Tradition vor Ort sich auch wie verantwortungvolle Bootsfahrer benehmen.

Amnestie, beim Strom, Zoll, der Steuer, gehoeren zum Albaner Mafia System

 

Non Stop planen die Mafia Politiker, ihre eigenen Amnestien, rund um Zoll, Steuer, illegale Grundstuecks Raubzuege und Strom wie Wasser

Bevor: Fatos Nano (Ilir Meta Drug Allegations

Mafia Clan of Democratic Party of Albania

Bevor: Fatos Nano (Ilir Meta Drug Allegations

PS nis fushatën në Durrës, Rama: Xhaferri, kali i Don Kishotit Berisha në Durrës

UPDATE- Partia Socialiste nisi fushatën në Durrës, duke prezantuar kandidatët e saj për këtë qark. Kandidati për Durrësin është prezantuar nga e bija e tij adoleshente, e cila mbajti një fjalim prekës

Die Gjoka Mafia von Shiak, und die Versuche der Albaner, die Umwelt zu retten

Albanien ist von hoch kriminellen Mafia Familien zerstört worden, welche komplette Idioten Clans sind und überall wild herumbauten seit weit über 10 Jahren. Die Gjoka Mafia, mit vielen Baufirmen, der Gjoka Sh.P.K., oder Teuta Sh.P.K. spielt heute mit dem Bürgermeister von Durres Vangjush Dako, zuvor Lefter Koka, eine wichtige Rolle. Alle Weltbank, EU und USA Programme auch für Umweltschutz, verpufften wirkungslos im Sumpf, der Null Gesetzes Funktionen und Staats Institutionen. Geldwäsche ohne Ende in Immobilien, in einem total von der Mafia kontrollierten Staat, wo keine Gesetze mehr gelten und Richter und Staatsanwälte reich werden, wenn die Urteile verkaufen und gegen Geld, Mörder und Drogenboss freilassen und keine Verfahren mehr eröffnen. Ebenso Partneschaft für den Urbanistik Plan mit der Universität Pescara.

ie Meister der Geldwäsche in illegal errichtete Appartmentblocks und Hotels an der Küste und in Sarande und dem Raum Durres. Hintergründe, rund um den Visa Skandal der Deutschen Botschaft, wo Diplomaten im Solde der Drogen Mafia von Shiak standen. Die Gjoka Mafia ist wie hier deutlich wird, auch in den USA aktiv und beim FBI bekannt.

Parid Gjoka, bosi i lidhur me Anita Bitrin, tani bashkëpunëtor i FBI-së

Typischer Villen Komplex, der Top Mafia hier des Dashamir Gjoka Clans, an der alten Hauptstrasse von Durres-Tirana, bei Shiak, mit dem Drogen Umschlags Platz, einem Supermarkt schon vor 15 Jahren und Finanzier u.a. von Minister Sokol Olldashi, Ridvan Bode, und direkt ebenso Salih Berisha, aber auch Ilir Meta und Fatos Nano, über die Duka Brüder.

Von Skandal, zu Skandal: Die korrupte Albanische Justiz und die Albaner Mafia

One Response to “Von Skandal, zu Skandal: Die korrupte Albanische Justiz und die Albaner Mafia”

  1. Insider sagt:

    Die Deutsche Botschafterin macht sich bei Top Channel kundig, über die aktuellen Probleme der Medien