Der von der Albaner Mafia und der Durres / Orikum / Sarande Politik zerstoerte Tourismus mit stinkenden Straenden

Ueberall versinkt Albanien im Dreck und Muell der Baumafia, welche macht was sie will! Es gibt nicht einmal einen Tourismus Minister, noch eine Bau Polizei in Albanien, damit sich Kriminelle Banden der Politiker am Grundstuecksraub bereichen koennen. Oft ist erneut die Salih Berisah Polizei am Landraub direkt beteiligt. (in Sarande hat man nur noch 15% der Hotel Touristen, wie vor einem Jahr, weil vor allem Tirana, Sarande nun wegen dem Dreck meidet.)

Shoqata e Turizmit shqiptarë i bën thirrje klasës politike të lënë mënjanë

Gjirokastër, mbetjet urbane, ndikim serioz në turizëm

Im Dreck und Muell Tourismus von Albanien, werden jetzt schon 30% weniger Touristen gerechnet, wegen Anullierungen!

Situata politike, 30% e turistëve të huaj anullojnë pushimet në jug

Die Mafia des Vangjush Dako der Stadt Durres, zerstoerte Waelder und die Straende in der Currilla und den letzten Stadt Strand von Durres. Die noerdlichen Gebiete gehoeren dem Militaer, der Republik Albanien und sind teilweise Zone Touristik im Privat Besitz der Marina Durres Sh.P.K.! Alles wird betoniert, Alles vernichtet und auch der letzte Baum und die Kloaken sind nicht zu uebersehen, allein am Gestank. Das Umwelt Ministerium verteilt Bussgelder, welche sowieso niemand in Albanien bezahlt. Viele Personen fordern endlich den Eingriff der Staatsanwaltschaft, gegen die kriminellen Praktiken der Stadt Mafia, welche identisch ist mit Drogen- Waffen- Prostitution Handel im Raum Durres, und das seit 15 Jahren. Der Urbanistik Plan der Stadt Durres, ein Millionen Projekt der Weltbank (Lamp Programme) und der Universitaet, wird ignoriert, wie jedes Baugesetz und Umweltgesetz, durch diese extreme Idioten Mafia der Stadt Durres. Ein neuer TV Beitrag, ueber die Verbrecher Stadt Durres, am Strand von Byrlli – Currila, wo der der letzte Strand zerstoert wird.

Doku, uber die Verbrecher der Durres Stadt Mafia

Golem> Europas Mafia Zentrum im Dreck und Muell und ohne Abwasser Klaerung.

Terror gegen die Bevoelkerung, als der letzte Strand hier illegal zubetoniert wurde mit gefaelschten Papieren, in der Currila

15 Jahre sinnlose Tourismus Konferenzen, diesmal mit Carola Muller Holtkemper: :: von der KAS sehr schelcht organisiert, weil die auch mal wieder nur ihre Profil Neurose befriedigen wollten, das man aktiv ist.

Kommentar vorweg: Besser eine Botschafterin, geht zu solchen Konferenzen, als wenn man Geld in Kanäle von selbst ernannten Experten steckt, wie dem hoch verbrecherisch auftretenden Lobby Verein DAW, mit der GTZ.

Dumm Dödel Ismail Beka von der GTZ, hat bis heute nicht begriffen, was überhaupt Tourismus ist. In der Stink Brühe, der illegalen Geldwäsche Mafia Bauten lässt sich nun mal Null Tourismus machen. In Albanien verweigern kriminelle Politiker und Mafiöse Präfekten und Bürgermeister, die Umsetzung der bestehenden Gesetze, auf Abwasser Entsorgung, illegalem bauen auf geklauten Grundstücken usw.. Man badet, lieber im eigenen stinkenden Abwasser, Dreck und Müll, was einen Blick, auf diese Art von Kultur richtet.Ein vollständiges Versagen, der ausländischen Berater, sei festzustellen, weil die nämlich selbst keine Ahnung haben und dazu ebenso zu dumm sind, was man an den DAW Dumm Beratern rund um die GTZ besonders gut sah.(zum Thema, war Alles in 1996 bereits gesagt)! Folge ebenso, der Zusammenbruch des Real Estate Mafia Marktes in Albanien, weil niemand diese Drecks Lokale, Hotels auch nicht zum halben Preis haben will. Muster Beispiele, sind die inzwischen stinkende Ufer Promenade von Durres (illegale Lefter Koca – Ilir Meta Mafia Bauten), die verseuchten Strände von Sü-Durres, Vlore, Orikum, Sarande usw..Müll verseuchte Strände, bis nach Zadar, auch mit Krankenhaus Abfall aus Vlore.

Bussgelder des Gesundheits Ministeriums, bzw. Umwelt Ministeriums, werden sowieso nie bezahlt, also sind es reine Show Aktionen, das man etwas unternimmt.

29 Maj 2011
Erdhi i nxehti Inspektorët e higjienës ‘mësyjnë’ pishinat
 
TIRANE- Pishinat e Tiranës, do të kalojnë në sitën e inspektorëve të higjienës çdo javë. Janë rreth 31 pishina në Tiranë që do të monitorohen vazhdimisht gjatë gjithë stinës së verës nga inspektorët e drejtorisë së Shëndetit Publik.Pishinat do të kontrollohen për sasinë e klorit në ujë i cili duhet të jenë sa ai i ujit të pijshëm, në mënyrë që të shmangen infeksionet si dhe për pastërtinë që ato ofrojnë.Në një prononcim për Gazeta Shqiptare Areti Beruka, specialiste në drejtorinë e Shëndetit Publik, tha se aktualisht të gjitha pishinat janë brenda standarteve që parashikon ligji për shëndetin.Nëse subjektet nuk plotësojnë rregulloren e lëshuar nga inspektorët e shëndetit, atëherë merren masa administrative, si gjoba e deri në atë më ekstreme, mbylljen e aktivitetit.Specialistet e Shëndetit Publik dhe të Higjienës kanë nxjerrë një udhëzim, i cili ka të bëjë me parandalimin e infeksioneve të cilat transmetohen nga uji në pishina. Specialistet kanë urdhëruar të gjithë pronarët e këtyre bizneseve të afishojnë në një vend të dukshëm një udhëzues që i ndihmon pushuesit të parandalojnë infeksionet që mund të marrin nga uji.Sipas tyre, qytetaret që frekuentojnë pishinat, duhet të njohin më parë rregulloren e tyre, pasi në shumicën e rasteve janë pikërisht ata që ndotin më shumë ujin, gjë e cila u sjell më pas probleme me lëkurën e t

noch ein neues Video, aus Vlore, was im Dreck der Albaner-Italienischen Mafia und illegaler HOtels und Lokale, ebenso untergegangen ist.

SalihBerisha’s – Lulzim Bashas Verbrecher Polizei unterwegs! Man verkauft auch wieder Polizei Ausweise an die Mafia, wie frueher!

Der Polizei Inspektor Ervin Hysa, des Innenministeriums, wurde verhaftet in seinem Luxus Audi und mit 147 Kg Cannabis.

Eine gezielte Polizei Aktion, gegen den Kollegen, der bewaffnet war!
Arrestohet në flagrancë një punonjës policie i cili u kap me 75 kilogramë lëndë narkotike te tipit mariuanë. Sipas burimeve të policisë mesohet se në bazë te informacioneve të marra në rrugë operative, eshte bërë i mundur ndalimi i automjetit, te shtetasit Ervin Hysa, inspektor në Repartin e Sigurisë së Brendshme dhe Ceremonialeve pranë Ministrisë së Brendshme, nga kontrolli i të cilit rezultoi se ky shtetas transportonte 75 kiligramë lëndë narkotike të tipit marijuanë. Droga ishte blerë në Lazarat,dhe do të transportohej drejt Tiranës. Lenda narkotike u gjet në bagazhin e automjetit te tij Audi Q7, e ndarë në 10 pako të mëdha. Ndërkaq policia ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale, lënden narkotike, automjetin Audi Q7, si dhe nje arme zjarri pistoletë të tipit beretë.
http://www.balkanweb.com/fotoAlbum/index.php?id=2680&IDFoto=2680

lajme

Policia-e-Tiranes_7

 

Drogë nga Lazarati, pranga 4 personave në Tiranë

10:51 am | TIRANË- Katër persona janë arrestuar për prodhim dhe shitje narkotikësh, pasi janë kapur në flagrancë me 30 kg lëndë narkotike, e dyshuar si kanabis sativa. Lajmin e ka bërë me dije policia e Tiranës, përmes një komunikimi me mediat. Sipas policisë, sasia e drogës kishte ardhur nga…

6 Responses to “Der von der Albaner Mafia und der Durres / Orikum / Sarande Politik zerstoerte Tourismus mit stinkenden Straenden”

 1. nena sagt:

  noch eine Polizei Erklaerung dazu, und es war wieder die Salih Berisha polizei des Lulzim Basha, welche den Cannabis Handel auch in Tirana organisierte

  http://www.youtube.com/watch?v=xkD5ZKSe6p8

 2. nena sagt:

  nauterlich werden auch noch die Antiken Denkmaeler durch diese primtiven Horden, ohne Hirn in Durres beschmiert.

  Dhunohen monumentet e kulturës në Durrës
  Dhunohen monumentet e kulturës në DurrësDURRËS- Do i kushtojë shumë mund dhe punë punonjësve të restaurimit pranë Monumenteve të Kulturës në vend dhunimi që i është bërë veprave monumentale në Durrës. Bëhet fjalë për shkrime të bëra me bojra nga adoleshentët që pa e kuptuar kanë kryer një vepër kriminale duke prishur imazhin e monumenteve që prej mijëra vjetësh i kanë rezistuar kohës po jo këtyre vandalëve të vegjël. Torra veneciane që ndodhet në fillim të shëtitores Taulantia të ofron një pamje të dhimbshme. Për të eleminuar bojën në muret e saj tani duhet një ndërhyrje e specializuar nga ekspertët që ndodhen vetëm në Tiranë, ndërsa rikthimi në identitet kërkon dhe përdorim të agjentëve kimikë për pastrimin.

  Një ndërhyrje është kryer në tregun e qytetit që i përket shekullit të pestë ku kolonat e zhgarravitura janë veshur me granil për të eleminuar vandalizmin. Në Durrës Drejtoria Rajonale e Monumenteve të Kulturës thotë se e ka të pamundur të bëjë ndërhyrje pranë mureve të kalase apo torrës, pasi në qytet mungojnë specialistët për restaurim.

  Në të njëjtën kohë pritet të nisë së shpejti, pa mbaruar shkollat, një tur informativ me nxënësit për t’iu kërkuar jo vetëm mos dhunimin e këtyre monumenteve por dhe mbrojtjen e tyre nga këta dëmtues të vendit. Është ndoshta imazhi më i keq që i japim qytetit dhe nëse nuk jemi në gjendje të mbrojmë të shkuarën nuk do jemi në gjendje të krijojmë të ardhmen. Monumentet janë shumë të rëndësishëm për ekonominë e qytetit pasi tërheqin turistë që në fund të fundit shpenzojnë para për të parë vlera të antikitetit dhe jo për të qenë dëshmitarë të sjelljes prej barbari që kanë disa të rinj kokërisur.
  (m.a/NEWS24/BalkanWeb)

 3. Balkansurfer sagt:

  extrem laecherlich wie im Zoo, in einem Land ohne Bau Kontrollen und Gesetze, diese Aktivitaeten

  lbania and Bosnia i Herzegovina discuss cooperation and tourism

  Balkans.com Business News Correspondent – 30.05.2011

  Albania’s Premier Berisha received a group of tour operators from Bosnia-Herzegovina, accompanied by Minister for Tourism and Environment Branka Djuric. Albania’s PM Berisha, after welcoming the guests, thanking them for the initiative taken to strengthen relations between the two countries. Tourism, the Premier said, it is very important for Albania and a great opportunity of strengthening relationships, especially with neighboring countries. Albania, said the premier, is an early tradition in tourism, is a welcoming place, with a separate kitchen and rich, with incomparable natural beauty and cultural heritage shumëllojtë. In an area so small everything is provided, the sea, with sand and rocky beaches, mountains, valleys, lakes and hospitality. Bosnia-Herzegovina and Albania, through tourism, can strengthen the bridges of cooperation and coordination, in favor of strengthening friendship and developing countriesSource; Government

 4. agron sagt:

  Alles wird zerstoert auch die aeltesten Oeffentlichen Straende, durch eine extrem dumme und primtive Mafia, welche jedes Gesetz, jeden Urbanistik Plan missachtet, inklusive der Weltbank finanzierten Urbanistik und Kuesten Plaene.

  “Zhduken” Currilat, plazhi tradicional i durrsakëve
  Kronike e Hënë, Maj 30th, 2011

  Plazhi i vjetër që frekuentohej nga shumë qytetarë durr-sakë në zonën e Brrylit deri në Currila, tashmë nuk ekziston më.Në vendin që dikur qytetarë të shumtë kishin krijuar plazhin e tyre tradicional, sot sheh pirgje pa fund me inerte dhe mbeturina të llojeve të ndryshme. Në vendin ku përfundojnë lokalet e shumta, përfund shëtitores “Taulantia” një shesh i krijuar duke mbushur detin me materiale inerte, duket se është vënë në funksion të vazhdimit të shëtitores, por kjo gjë ka zhdukur në fakt plazhin që ndodhej në këtë zonë. Shumë prej banorëve të Lagjes 1 shprehen me keqardhje për këtë gjë, pasi banorët e vjetër të Durrësit këtë plazh e kanë pasur mjaft të frekuentuar. Nga ana tjetër, pothuajse farë pranë detit vazhdon ndërtimi i pallateve, ndërsa banorët shprehen se sheshi i sapokrijuar për vazhdimin e shëtitores “Taulantia” me destinacion deri tek “Aragosta” është bërë enkas për ndërtimin e një pallati të ri. Hapësirat e dikurshme pothuajse po zhduken pak nga pak, ndërsa plazhi i vjetër tashmë gjendet vetëm në kujtesën e banorëve më të vjetër. Banorët fajësojnë Bashkinë për gjendjen e krijuar, e cila me lejet e shumta të ndërtimit që ka dhënë në zonën afër bregdetit, ka bërë që gjithçka të zihet nga ndërtimet shumëkatëshe, duke mos krijuar asnjë hapësirë të gjelbër apo ambiente argëtimi për banorët. Zona e plazhit të vjetër funksiononte edhe si vend për shëtitje mbrëmjeve të verës. Banorët e Lagjes Nr. 1, e cila përfshin blloqet e pallateve paralel me shëtitoren, si dhe ato që shkojnë drejt vilës së Zogut, tashmë janë gjendur përballë ndryshimeve të reja, pa pasur mundësi që të dëgjohet zëri i tyre. Disa muaj më parë, Agjencia Rajonale e Mjedisit bllokoi investimin e Bashkisë për zgjatimin e shëtitores “Taulantia” me destinacion deri tek “Aragosta”. Shkak i bllokimit u bë mungesa e lejes mjedisore, por më shumë, në vendimin e ARM-së ka ndikuar ndërhyrja e firmës zbatuese të punimeve në det. Krijimi i një sipërfaqeje të madhe në det duke mbushur këtë të fundit me inerte është i paligjshëm, pavarësisht qëllimit se përse është bërë kjo ndërhyrje. Strategjia e Bashkisë së Durrësit për vijën bregdetare është përmbledhur në një studim që është promovuar gjatë fushatës elektorale me emrin “Vija e kaltër”, ku midis të tjerash është bërë e ditur se gjatë këtij mandati Bashkia ka si qëllim rehabilitimin total të plazhit të Currilave, duke investuar aty një fond që shkon nga 4-5 milionë euro. Aktualisht, plazhi i Currilave është shumë pak i frekuentuar, ndaj ndotja e tij nga ujërat e zeza dhe inertet e shumta është e dukshme.

  Sarandë, mbipopullohet plazhi

  SARANDE – Pavarësisht nga temperaturat ende të papërshtatshme për të nisur plazhin, sidomos në fundjavë, janë të shumtë sfidantët e motit dhe të ujit ende të pangrohur të detit. Frekuentuesit e detit dhe të rrezeve diellore të kësaj të diele ishin jo vetëm qytetarët sarandjotë, por edhe nga qytete të tjera bregdetare, çuditërisht nga Durrësi apo të ardhur enkas nga emigracioni për sezon pushimesh, për të mos harruar mes tyre edhe të huaj të ardhur në Sarandë fillimisht si vizitorë e për të shkuar deri tek të shijuarit e ujit të detit. “Kam ardhur nga Tirana, sepse më pëlqen vendi, qyteti juaj, natyrisht edhe plazhi. Ka ujë të pastër e të mos harroj edhe qetësinë që gjen këtu tek ju”, thotë një prej pushueseve në Plazhin e Ri. “Kam ardhur nga Greqia, ku prej vitesh jam emigrante. Është mirë këtu, edhe pse duhet më tepër rërë”, thotë një tjetër pushuese. Numri i shumtë i pushuesve që kishin frekuentuar plazhet e qytetit të Sarandës këtë të diel tregon se sezoni do të jetë i mirë dhe se turistë vendës dhe të huaj do të bëhen banorë sezonalë të sezonit turistik Verë 2011. Ka kaluar një muaj nga çelja e sezonit turistik dhe bilanci fillestar tregon se qytetin e Sarandës e kanë vizituar rreth 9 mijë turistë të huaj të ardhur përmes portit të Korfuzit, ndërsa mësohet se rreth 80 mijë ka qenë numri i turistëve vendës që kanë ardhur në Sarandë. sh.d

  DURRES/ LEONIDHA MUSAJ

  http://www.panorama.com.al/kronike/zhduken-currilat-plazhi-tradicional-i-durrsakeve

 5. nena sagt:

  Bashkim Kopliku war der 1. Innenminister von Albanien bis 2004 und wurde vom Mafiosi Agron Musaraj abgeloest, der den Schmuggel nach Jugoslawien ausbaute ! Bashkim Kopliku war viele Jahre Partei Vorsitzender in Durres der PD und Leiter des Nationalen Sicherheits Rates von Albanien (eine Top geheime Organisation mit nur ca. 20 Personen), der den Befehl gab und LKW zu den Militaer Depots schickte um Waffen dort ab zu holen, als die “Revolution” mit den kriminellen Horden des Kosovo, im Maerz 1997 begann und auch Durres ueberrollte. Eine sehr gute Anaylse, welche die Problem anspricht!

  Alle Warnungen, Gesetze wurden ignoriert!

  URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=22238
  OPINION/ Dy më urgjentet për turizmin
  (Dërguar më: 13/06/0cool Nga Bashkim Kopliku
  Ka 18 vjet që flitet për “strategjinë për turizmin”, duke anashkaluar problemet më urgjente dhe më kryesore.

  Pasi kjo qeveri të ketë demonstruar se është në gjendje të kryejë këto dy më urgjentet, atëherë ia vlen ta dëgjosh për të tjerat, që nga llojet e turizmit, e deri tek urbanistika e zonave turistike etj.
  UJËRAT E PËRDORUR
  Kemi një gjendje skandaloze: ka shumë vende në plazhet tona, ku ujërat e përdorur infektojnë dhe qelbin, qoftë ambientin, qoftë ujin e detit e liqeneve. Kjo është pritja më e keqe që mund t’u bëhet, qoftë turistëve të huaj , qoftë dhe ne vetë.
  Në plazhet tona (ky është sot mbi “90%” e turizmit tonë) duhet të mos derdhen ujërat e përdorur, as në det dhe as në liqene, as dhe në tokë, në sipërfaqe, në sytë e pushuesve. Me ujë të përdorur, këtu e kemi fjalën si për ujërat e zeza nga banjat e nevojtoret, si dhe për ujërat e larjeve në kuzhina e ndërtesa të plazheve. Të gjitha këto derdhje, po i quajmë derdhje të paligjshme të ujërave.
  E bllokimi i derdhjeve të paligjshme të ujërave, duhet bërë pa kompromis, pa pritur të bëhet “nesër, kur të kryhet ky apo ai investim”. Çdo derdhje duhet të bllokohet sot, dhe biznesi shkaktar duhet të mbyllet sot, nëse derdhja vazhdon.
  Natyrisht që do të ketë restorante, hotele, e banesa, që do të detyrohen t’i grumbullojnë ujërat e përdorura në depo të ndërtuara sipas kërkesave teknike, dhe pastaj t’i thithin me autobot, duke ju kushtuar kjo sa qimet e kokës. Por kjo duhet të mbetet alternativa e vetme, në ato vende ku nuk funksionon sistemi i kanalizimit. E nëse kosto e evadimit të ujërave të përdorura, bëhet shumë e lartë, atëherë e vetmja alternativë (mundësi tjetër) është që aktiviteti të mbyllet, derisa të arrihet zgjidhja ekonomike e heqjes së ujërave të përdorura. Dëmi që i sjellin turizmit, derdhja paligjshme e ujërave, qoftë e një “currili të vogël”, është e pamatshme.
  Pasi të jetë arritur bllokimi i derdhjeve joligjore, pastaj ia vlen të mëtohet që “të kryhen investimet për të prurë ujë të bollshëm për kuzhinat, dushet etj.”, apo “që uji që furnizohet në plazhe, pas përdorimit të thithet nga sistemi i kanalizimeve, duke u kaluar në purifikatorë (pastruesit e ujit të pisët) etj.”, siç kanë qejf të bëjnë retorika pushtetarët e radhës.
  MBETURINAT
  Nuk ka turizëm në një vend ku shishet plastike, ambalazhe të ndryshme të përdorura, por dhe mbeturina ushqimesh që qelben, duken e nuhaten në çdo cep: në plazhe, në lëndina, në anë të rrugëve etj.
  Mbeturinat (apo plehrat) duhet të hiqen nga hapësirat publike dhe private (plazhet, parqet, rrugë, sheshe, etj.). Mbeturinat duhet të grumbullohen kudo ku janë, dhe të dërgohen larg zonave të plazheve dhe rrugëve për në ato zona—pavarësisht se ku dërgohen!
  Edhe këtu duhet filluar menjëherë puna, duke dënuar, gjobitur, pronarët e ambienteve që i lënë mbeturinat pa i hequr (punë e madhe se “qenka pronë e tyre”—e keqja që sheh syri e ndjen hunda, është pronë publike). Duhen gjobitur edhe drejtuesit e pronave shtetërore, të cilët nuk interesohen që të hiqen mbeturinat. Në të kundërt duhet të bllokohen aktivitetet ndotëse, private apo shtetërore qofshin.
  Pasi të jenë zhdukur nga plazhet mbeturinat, atëherë mund të durohet të dëgjohen ato bisedat për “impiantet e përpunimit të plehrave” etj..
  QEVERIA QENDRORE DHE LOKALE
  Qeveria qendrore dhe lokale, duhet të vihet urgjentisht në krye të një pune intensive, në mbarë vendin, për bllokimin e derdhjeve të paligjshme të ujërave, si dhe për zhdukjen e mbeturinave. Mbase dhe Kuvendi, para se të iki me leje, duhet të bëjë amendamentet përkatëse të ligjeve, që do të duhen për të realizuar këtë punë. Puna duhet të ndahet dhe të kryhet në dy nivele.
  Në nivelin e parë, do të kryhet nga qeveritë lokale, bashkitë dhe komunat. Ato duhet të krijojnë inspektoratet lokale të “pastërtisë së plazheve”. Ato duhet të merren me detyrimin e ndalimit të derdhjeve të paligjshme të ujërave si dhe të mbeturinave.
  Format e shtrëngimit duhet të fillojnë që nga gjobat, e deri tek dënimi me burg. Por ndërkohë ujërat dhe mbeturinat e paligjshme duhet të bllokohen me paratë e shtetit, derisa të mbarojnë gjyqet me ankuesit e shkaktarët e dëmit.
  Pra, kur shkaktari i dëmit, nuk e ndalon shkeljen, apo vonon ta bëjë, atëherë inspektoratet e bashkive apo komunave, duhet edhe t’i heqin me fondet e veta, ujërat e mbeturinat, duke paguar dhe angazhuar firma private për të bërë këtë proces. Natyrisht që paratë e pagesës së firmës private (ku janë përfshirë edhe shpenzimet e inspektoratit) do t’i paguajë pastaj shkaktari i ndotjes. E kur ai nuk i paguan, qoftë dhe sepse “nuk ka për të paguar”, atëherë inspektorati duhet t’i sekuestrojë pronën, ta shesë atë në ankand, dhe të mbajë paratë e shpenzuara, qoftë për firmën pastruese e bllokuese, qoftë për punën e inspektorëve.
  Kështu bëhet edhe në vende më demokratike se ne. Po nuk e bëmë dhe ne kështu, kurrë nuk do të kemi vërtetë turizëm, por vetëm premtime të gënjeshtra të qeveritarëve të radhës.
  Niveli i dytë i punës për pastrimin, do të kryhet nga qeveria qendrore. Pranë ministrisë që mbulon turizmin, duhet të ngrihet një “inspektorat qendror i derdhjes së paligjshme të ujërave dhe mbeturinave”. Ky inspektorat duhet të kontrollojë punën e pushtetit lokal për ndalimin e derdhjeve të paligjshme të ujërave dhe mbeturinave. Ai nuk do të ketë kontakte direkt me shkaktarët konkretë të derdhjes së paligjshme të ujërave dhe mbeturinave. Ai do të ketë kontakt vetëm me pushtetin lokal që nuk kryen detyrën. Pra inspektorati qendror nuk do të dublojë fare punën e inspektorateve lokale, por do ta kontrollojë dhe mbikëqyrë atë.
  Nëse konstatohet për shembull, se në plazhin e Shkëmbit të Kavajës, një hotel derdh ujërat e përdorura në det, inspektorati qendror nuk ka fare punë me hotelin në fjalë. Inspektorati qendror ka punë direkt me kryetarin e komunës. Është direkt kryetari i komunës që mbulon atë plazh ndaj të cilit do të merren masat. Pra inspektorati qendror, do të jetë si të thuash, inspektorati i inspektorateve lokale.
  Me këtë organizim pune me dy nivele, secili bën punën e vet, pa u dubluar. Kur të shihen ujëra dhe mbeturina të paligjshme, do të dihet se kush e ka fajin për to: pushteti lokal—të merresh tani me fajin e ndotësi, do të thotë të lesh qeverinë t’i bishtnojë përgjegjësisë. E pastaj, nëse nuk ka pasur dënime për kryetarin përkatës të pushtetit lokal, fajin e ka me radhë edhe inspektorati qendror, edhe ministri përkatës, edhe kryeministri që mban atë ministër.
  Puna nuk është aspak e lehtë, bile është shumë e vështirë, e kundër natyrës sonë (shqiptare) moskokëçarëse për ambientet publike, por ama rezultati do të jetë që ia vlen barra qiranë.
  Ky përqendrim i vëmendjes së shtetit, tek derdhjet e paligjshme e tek pastrimi i mbeturinave, do të jetë dhe një shtytje e fuqishme për zgjidhjen me themel të sistemit të ujë-kanalizimeve, të pastrimit të plehrave etj. Kjo sepse do t’u jepet vlerë reale aktivitetit të pastrimit, vlerë që sot nuk e ka, sepse kushdo hedh kudo, çdo gjë. Vlera do të thithë automatikisht investimet private edhe në këto fusha, mjafton që administrata shtetërore të mos bëhet pengesë.

 6. nero sagt:

  Albaniens Tourismus, hat sich zur Kathastrohe von kriminellen Banden entwickelt, was lange vorher sehbar war.

  Lärm ohne Ende, durch illegale Lokale, die totale hoch gefährliche Strand Verseuchung, vor allem Durres und total in Vlore, wo alle Strände von kriminellen Banden besetzt sind, ohne Papiere, welche enorm abkassieren für STrand Benutzung. Vlore ist total zerstört! Lärm Belästing durch illegale Lokale krimineller Banden, wird erneut nicht in Vlore gestoppt. Oft ist die Polizei und Behörden, daran selbst beteiligt. Durres, da kommen halt die Appartment Inhaber und Hotel Angehörigen, aber sonst niemand mehr am Wochenende vor allem um in den eigenen Schrott Bauten zu wohnen.

  Der Velipoje Strand, funktioniert, weil der neue Bürgermeister in einer grossen Aktion, ein Strassen Zufahrts Gebühr eingeführt hat von 100 LEK = ,60 €, Hunderte von Tonnen von Abfall ensorgt hat, wodurch auch die Insekten Plage besser geworden ist. Parks, Grün Anlagen, Park Plätze, wurden in einer Blitz Aktion hergestellt. Man wird sehen wie es dort weiter geht, denn die Zustände waren ebenso eine Kathastrophe dort.

  Null Polizei und Bussgelder, bezahlt sowieso niemand.

  17 Korrik 2011 – 08:12 | Shqiperi

  Bregdeti „çmendet“ nga zhurma e çmimet e larta

  TIRANE- Ndotja akustike, dhe çmimet e larta po shënojnë kulmin këtë sezon veror në çdo plazh të vendit. Sipas specialistëve të ISHP-ës, niveli i zhurmave është shumë herë më i lartë se norma e BE-së. Por ashtu edhe çmimet duke marrë për bazë të ardhurat e një familjeje mesatare shqiptare janë shumë të larta.

  Niveli i ndotjes akustike në vendin tonë është në shifra alarmante dhe disa herë më i lartë se normat e lejuara nga BE. Nga 55 decibel që është norma e lejuar gjatë orëve të ditës, në qytetet më kryesore ajo e kalon këtë nivel, duke shkuar deri në 70 decibel. Më problematike është situata në zonat e plazheve, pasi në një kohë që në orët e mbrëmjes niveli i zhurmave nuk duhet të shkojë më shumë se 35 decibel, të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik flasin se ato shpesh herë kalojnë masën, duke shkuar deri në 50decibel.

  Ky nivel ndotje që sjellin zhurmat dëmton rëndë edhe shëndetin, duke nisur nga humbja e dëgjimit deri në çrregullime të shëndetit mendor. „Dëmton qelizat sensitive të kokleas që është një organ në veshin e brendshëm dhe nëse këto zhurma vazhdojnë edhe për një kohë të gjatë dhe në varësi të moshës, atëherë kthehen dhe në fenomene ‚irreversibile‘ të humbjes së dëgjimit. E dyta, nesë do të bëjmë një listë janë sëmundja ishemike e zemrës dhe rritja e tensionit arterial duke rritur katekolaminat në gjak, si noradrenalina, çrregullim të gjumit, emocione negative, depresion, ankth“ – thotë specialisti i ISHP-së, Arben Luzati, për Gazeta Shqiptare.

  Një tjetër problem me të cilin duhet të përballen pushuesit janë çmimet shumë të larta. Abuzimi me çmimet nis që nga produktet bazë si çmimi i bukës, ku në zonat bregdetare nuk gjendet asnjëherë më pak se 120 lekë, me tej fillon me mungesën e plazheve publike, dhe çmimet e larta që një pushues duhet të paguajë për të marrë një çadër apo për të parkuar makinën. Kryesisht plazhet e rrethit të Vlorës, janë të zëna nga ata që kanë ndërtuar lokalet dhe hotelet. Qytetarët duke mos pasur mundësi të shkojnë me çadrat e tyre, detyrohen të paguajnë, ku vetëm një çadër me dy shezllona është minimalisht 500 lekë, ndërkohë që parkimi i automjeteve vijon nga 200-500 lekë. Pa llogaritur një kafe apo uji që mund të pinë pushuesit, i cili buzë detit nuk gjendet më poshtë se 100 lekë. Të vetmet zona ku nuk ka plazh privat janë zonat më të ndotura të qytetit të Vlorës, si Plazhi i Vjetër dhe zona përballë shkollës së Marinës ku derdhen kanalizimet e ujërave të zeza.
  (s.g/GSH/BalkanWeb)
  http://www.balkanweb.com/kryesore/1/bregdeti-cmendet-nga-zhurma-e-cmimet-e-larta-66263.html