Auch Pogradec wird von kriminellen Banden zubetoniert, wie ueberall im Nonsens Idioten Staat Albanien

Kein Gesetz gilt mehr in Albanien, keine Zone Touristik, National Parks, Touristik Parks, keine Grundstuecks Rechte! Alles wird zubetoniert im Null Staat Albanien. Hier am Beispiel auch vom Pogradec, wo hohe Millionen Summen der KfW und GTZ investiert wurden, wie ueberall ohne Einfluss auf eine richtige und positive Entwicklung.

In einem ergänzenden Artikel vom 4.7.2011, beschweren sich auch hier die Einwohner, das sie nicht mehr an ihre Strände am Ufer des Ohric See können, weil Alles mit fast immer illegalen Lokalen und Hotels, von Landbesetzern zubetoniert wurde und der Zugang nur mit der Bezahlung von 500 LEK (ca. 3,50 €) Gebühr erlaubt ist. Dieses Verbrecher System, wurde in Durres Süd, vor Jahren in den Mafia Hochburgen von Golem und der Pista Illyria eingeführt.

Tushemisht, pronarët e hoteleve “privatizojnë” plazhin
4.korrik 2011
Tushemisht, pronarët e hoteleve “privatizojnë” plazhinPOGRADEC – Nëse kërkon që të bësh plazh bri liqenit të Pogradecit në zonën e fshatit turistik të Tushemishtit, duhet që të paguash. Këtë rregull e kanë vendosur pronarët e hoteleve dhe lokaleve, që ushtrojnë aktivitetin në këtë zonë të lakmuar nga pushuesit vendas dhe të huaj. Në këto kushte, pushuesve, mes tyre dhe shumë të huaj, u duhet të paguajnë 500 lekë, që të shijojnë rërën dhe ujin e freskët në këtë zonë. “Ne si fshat
kemi rreth 1200 banorë, e ndonëse jetojmë në tokat e të parëve tanë, nuk mund të bëjmë plazh aty ku duam.

Kjo për faktin se pronarët e hoteleve, e kanë `privatizuar` bregun e liqenit dhe nuk të lënë pa paguar. Ja, duke filluar nga cepi i fshatit ku është depoja e ujit deri në Drilon, ku fillon, i tërë plazhi është i zënë me plazhe private, plazhet të lokaleve dhe të diskove, që kanë bllokuar pjesën e rërës. Kanë ardhur dhe na kanë zaptuar plazhin starovarë, kolonjarë, dibranë, e ku di unë… Ndonëse në kundërshtim me ligjin, ata janë bërë zotër.

Duhet të paguajmë që të bëjmë plazh jo vetëm ne, por dhe turistët e huaj. E kemi ngritur zërin në bashki e kudo, por askush nuk po ndërhynë”, – pohon 68- vjeçari N. Pashallaro, një nga banorët. Banorët thonë gjithashtu se përditë e më shumë kjo zonë e njohur turistike, jo vetëm po popullohet nga ndërtime të shumta me e pa leje, por pronarë të vetëquajtur të plazhit, vazhdojnë të bëjnë ligjin pa u shqetësuar nga askush.

“Shpesh këtu vijnë dhe grupe të organizuar, vijnë studentë e nxënës shkollash, nga vendi e hapësirat mbarëshqiptare. Por, nëse nuk shkojnë në hotelet që janë bri liqenit apo nuk ushqehen në lokalet e tyre, nuk mund të bëjnë plazh në liqen. Është një situatë e vështirë, të gjithë e dinë, në pushtetin lokal e deri në Tiranë, por heshtet”, – shtojnë vendasit.
(m.a/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

Die Deutsche Botschaft hat heute im Gegensatz vor ueber 10 Jahren Null Einfluss und ist eine Geld Melk Kuh maximal, besonders wegen den kriminellen Umtrieben des Lobby Verein DAW, der GTZ und den Nonsens Millionen Verteil Programmen der duemmsten Bank Europas: der KfW. siehe die Verbrecher Kartell des Vangjush Dako, Agim Hoxha (Ex-Staatsanwalt unter dem Mafia Boss Ilir Meta, notorisch Krimineller und SP Stadtrat Sokol Kazazi)! Folge, einer kriminelle Immunitaet, fuer angebliche Investoren, per Gesetz.

Ganz offiziell macht sich nun Verzweiflung in Europa breit!

Barrosos Absage der Reise nach  Albanien verdeutlicht Verzweiflung der EU
Veröffentlicht: 20. Mai 2011

Ein solcher Schritt ist völlig beispiellos: Der Präsident der Europäischen Kommission, José Manuel Barroso, hat eine Reise nach Albanien abgesagt. Das Land ist derzeit in einen Streit um Wahlergebnisse verstrickt. Hochrangige Kommissionsbeamte haben EurActiv erklärt, dass die Geduld mit dem EU-Aspiranten in Brüsseler Kreisen langsam zu Ende gehe.

Background

The Tirana mayoral contest, between Edi Rama, the incumbent and head of the opposition Socialist Party, and a former interior minister from the ruling Democratic Party, has taken on added significance because it follows bitterly disputed national elections in 2009.

An initial tally of quarter of a million votes cast in Tirana found Rama had won by just 10 votes, but counting of „misplaced and stray“ votes, which is still under way, has so far given his opponent Lulzim Basha a lead of 24 votes, Reuters reported.

There are 37 more cases of stray ballots to be counted and observers say the result will not be known for several days.

Several thousand Socialist supporters protested outside the election commission offices for the second day running, saying that their election victory had been stolen.

Some of them jostled police lined up in front of the building to prevent Socialist parliamentarians from entering.

News reports said the Socialists had launched sympathy protests in several towns where they had held on to power.

In north and central Albania Socialist supporters burned car tyres and blocked roads in protest against the reversal of the initial Tirana result.

Rama has accused the election commission, appointed by parliament, of stealing votes. Calling on the people to take their revolt to the streets, he accused the government of abusing the will of the people.

Weitere EU-News, Hintergründe und Debatten finden Sie auf EurActiv Deutschland!

Tension in the wake of 8 May mayoral elections (see ‚Background‘), closely watched by the European Union, prompted Barroso to cancel his trip to Albania, part of a wider Balkan tour.

The latest developments appear to be a sad repeat of the situation following national elections held on 28 June 2009, which saw the opposition socialists refuse to accept the results and accuse the government of corruption and vote fraud (see EurActiv LinksDossier on EU-Albania relations).

High-ranking Commission officials told EurActiv that they they were losing patience with Albania and that the country was gambling with its historic chance to chart a course towards EU membership.

Natasha Butler, spokesperson for Enlargement Commissioner Štefan Füle, admitted that a „lack of political maturity“ had characterised recent developments in the Western Balkans, citing Albania but also Kosovo and Macedonia.

In Kosovo, several officials have openly voiced anti-European messages, in particular against EU law enforcement mission EULEX. In Macedonia, Albanian parties recently questioned the Ohrid Agreement, on the basis of which the international community saved the small landlocked country from violence and chaos in 2001.

Officially, spokespersons said that Barroso would visit the country when the political climate was more congenial to discussing EU matters.

Asked by EurActiv to reveal whether Barroso had abruptly cancelled a visit on other occasions, his spokesperson Pia Ahrenkilde Hansen said she could not recall such a case.

EU foreign affairs chief Catherine Ashton on Wednesday urged politicians in Albania to remain calm and warned them „not to put lives at risk“.

After an opposition party called for an uprising amid an election row, Ashton said that a narrow poll result in mayoral elections in the capital, Tirana, meant „both sides need to reach out, overcome differences and find solutions“.

„Developments today have shown the fragility of the political situation,“ she added in a statement.

Verweise


European Commission: There cannot be two results The European Commission is still keeping its eyes on the Central Election Commission. Natasha Butler, Spokesperson for EU Commissioner Fule declared that CEC must act by fully respecting law and transparency with total independence from political pressures and that there cannot be two results for May 8th local elections in Tirana.
Read More

URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=98923

Betonizohet fshatituristik i Tushemishtit

 
 
 

(Dërguar më: 20/05/11) Bardhyl Berberi

POGRADEC Tushemishti, fshatituristik në breg të liqenit të Pogradecit po shpërfytyrohet nga dita në ditë nga betonizimi dhe ngritja e pallateve shumë-katëshe. Banorët që e kanë ruajtur me fanatizëm brez pas brezi këtë perlë të natyrës, të lakmuar nga pushuesit vendas e të huaj konfirmojnë se kanë trokitur në të gjitha zyrat, por askush nuk po e ndalon masakrën. Vilat e bukura të Tushemishtit që presin me qindra e mijëra pushues (turistë familjarë) çdo vit, tashmë „kanë humbur“ nën fasadat e pafundme të pallateve shumëkatëshe që ngrihen deri fare pranë ujërave të liqenit. Burime për „Gazeta Shqiptare“ konfirmojnë se janë me dhjetëra ndërtime shumë-katëshe të ngritura pothuajse në të gjitha sipërfaqet e lira të territorit. Vendorët e lidhin këtë fenomen me shitjen që bëjnë pronarët e tokës tek ndërtuesit, ndërkohë që ndërtuesit konfirmojnë se janë pajisur me lejet përkatëse të ndërtimit. „E përjetojmë me dhimbje këtë që po ndodh, por jemi të pamundur që të frenojmë këtë masakër. Fshati jonë me 1000 banorë, e ka ruajtur brez pas brezi këtë pasuri. Por, sot në sytë tonë fshati, bregliqeni po masakrohet. Jetojmë me turizmin familjar e peshkimin ne këtu, por të tjerë, s’dimë nga vijnë po ngrenë pallate njeri pas tjetrit, me e pa leje. Po e shkatërrojnë Tushemishtin dhe askush nuk ndërhynë“,- pohon për „Gazeta Shqiptare“ e moshuara, Viktori Llakmani.
Çfarë po ndodh në Tushemisht me këto ndërtime?
-Masakër po ndodh. Po e mbyt betoni e ndërtime shumëkatëshe që po i zënë frymën liqenit dhe ne banorëve. Fshati po humbet pamjen e tij, atë bukuri të vilave dykatëshe aq të dëshiruar për të huajt dhe turistët vendas. Po të vazhdojë dhe pak kështu, turistik ai nuk mund të quhet më.
Si do të ndalet kjo rrëmujë betonimi?
-S’kemi fuqi ne të moshuarit, ne si popull që ta ndalim këtë rrëmujë. Ne vetëm konstatojmë me keqardhje, ngremë zërin, por askush nuk na dëgjon.
A ndikon kjo në fushën e turizmit?
-Patjetër! Nuk ka shtëpi në Tushemisht që nuk lëshon dhoma me qira. Por, këto ndërtesa shumë-katëshe jo vetëm do të prishin atë fshat të bukur e intim por do të shkatërrojnë edhe turizmin familjar por do kthehen në tip hotelesh apo ku di unë. E di si ka qenë ky fshat apo jo.
Si e përcaktoni ju?
-Po i bukur si ka qenë! Na e dha natyra, e ne ndonëse të varfër, e ruajtëm ndër breza se na dhimbsej. Por dhe se na mbante. Edhe në kohën e Enverit vinin pushues tek ne. Tani shtëpitë tona janë pushtuar nga betonet, nga pallatet shumëkatëshe. Nuk ka më keq.
Jeni ankuar në komunë, në prefekturë?
-Si jo! Po kush të dëgjon. Të thonë se fshatarët i kanë shitur vetë pronat e tyre të tjerëve. Po mirë, tokat dikush i shet, nga halli apo ku di unë. Po lejet për këto pallate kush i jep xhanëm.
Janë me lejë apo pa lejë?
-Me leje e pa leje, çfarë nuk po shohim. Po dhe lejet vetë këta pushtetarët i japin. E kanë kthyer gjithë bregun e liqenit në beton. Nesër këtu më nuk ka se ku të vijë pushuesi.

Pogradec, plagosen gjashtë persona me armë gjahu, arrestohet autori

Pogradec, plagosen gjashtë persona me armë gjahu, arrestohet autori

Gjashtë persona janë plagosur në Pogradec. Ngjarja ka ndodhur në komunën Dardhas, ku Fatmir Pere, simpatizant i Partisë Socialiste në formë festimi për … Lajmi i plote

Bis zu 10 Natinal Strassen, wurden in den letzten 2 Tagen blockiert.

Comments are closed.