Salih Berisha und seine Lügen- Betrugs Show, mit dem Anti Korruptions Kampf

Etliche Prominente haben ja schon gesagt, das Salih Berisha, jeden Bezug zur Realität verloren hat. — das kann nicht verwundern, bei den kriminellen Banden, welche ihn umgeben.

Wegen den Non-Stop Lügen und Täuschungen des Salih Berisha, über seinen angeblichen Kampf gegen die Korruption, wurde Albanien erstmalig als Premiere, der EU Kandidaten Status verweigert, was sogar Reuters schon berichtete. Die EU, will nicht noch mehr rein kriminelle Mafia Clans, die Mitgliedschaft in der EU ermöglichen, wie man sehr gut in Rumänien und Bulgarien ebenso sieht.

Salih Berisha in allen Details, über die Verbrechen des Ilir Meta, Drogen Handels usw.. vor Jahren! und heute, wo Salih Berisha mit vollem Wissen, nur noch Lügen verbreitet und Ilir Meta sein Partner ist.

Cifti Berisha-Meta si kundershtare dhe si bashkepuntore

Man kann ja nachlesen, wie der Profi Gangster Ilir Meta, damals vor 10 Jahren, einen angeblichen Kampf gegen die Mafia und Korruption inzenierte, zur Täuschung der ausländischen Geldgeber. Und genau das ist die permanente Lügen PR Show, von Salih Berisha und Umfeld, was gezielt ebenso die Justiz Reform verhinderte und Nichts gegen sein kriminelles Umfeld unternimmt. (seit Juni 2010, besitzt Salih Berisha sogar einen Akten Ordner, über die kriminellen Aktivitäten seiner Minister und Regierungs Direktoren.

Pyschopaten wie Salih Berisha und sein Alibeaj Kaspar, verhinderten bis heute erfolgreich die Justiz Reform. Mit allen Mitteln, wird das eigene hoch kriminelle Umfeld geschützt, was bei Fatmir Mediu, Lulzim Basha anfängt.

Es wurde eine Anti Korruptions Hot-line eingeführt, wo die Telefon Nummern auch am Flugplatz Rhinas, oder im Hafen von Durres ersichtlich ist. Fakt ist, aber das Salih Berisha, jede Verfolgung von Korruptions Fällen verhindert und  sogar Gerichts Sachen, wie Ilir Meta manipuliert. Bestes Beispiel, sind die Verfahren gegen Fatmir Mediu und Lulzim Basha.

The lie of salih Berisha: first he steals weapons in 1997 and then sold weapons from 1998

4 Minister schützte bis jetzt Sslih Berisha, indem Gerichts Verfahren manipuliert wurden. Ex-Justiz Minister Ilir Rusmali, Lulzim Basha, Fatmir Mediu, Genc Ruli, dann die Vize Präsident der PD: Albana Vokshi und nun kam der Fall des Ilir Meta dazu, weil sonst seine Regierung zu Ende ist.Es gibt aber noch mehr hoch kriminelle Minister, wie die Mafia Ministerin Majlinda Bregu, oder Minister, welche direkte Partner in den Todesschwadronen rund um Hashim Thaci und Xhavit Halili sind und waren. Hinzu kommt der Bruch des UN Embargos, im Waffen- und Treibstoff Handel des Salih Berisha, vor über 10 Jahren.

EU Vertreter in Tirana: “das Verhalten der Albanischen Politiker” ist ein Schande

Marije Cornelissen
Marije Cornelssen, Holländische EU Abgeordnete, spricht aus was sie über die Albanische Mafia denkt – welche sich heute Politiker nennen. Einer dümmer wie der Andere, mit oft extrem kriminellen Hintergrund. lt. SHIS Geheimdienst Report, von der Mafia finanziert.

 

Prokuroria, tjetër dosje e Rulit

Nga

Madhesia e germes: Decrease font Enlarge font

Prokuroria, tjetër dosje e Rulit

Sytë e të gjithëve janë kthyer nga prokuroria që ka nën hetim dosjet më sensitve për momentin, tek të cilat lakohen emra  zyrtarësh nga nënpunës deri tek funksionarë të lartë të shtetit, të dyshuar për shpërdorim detyre, korrupsioni aktiv dhe pasiv apo kontrabandë.

Padyshim kjo periudhë mund të konsiderohet më e ngarkuara për prokurorinë shqiptare e në vecanti për njësinë Task Force në Tiranë e cila ka nën verifikim gjashtë dosje të bujshme dhe delikate, që nga kontrabanda e naftës, koncensionet hidrike dhe të minierave, deri tek më e fundit, pamjet filmike që shfaqin realitetin e jetës politike në vend.

Pas videos se Ilir Metës, dosja më e fundit që ka marrë shkas nga publikimi i skandaleve në zyrat e ministrive është ajo e denoncuar gjatë javës nga deputetja socialiste Felaj.

Prokuroria ka nisur hetimet sepse referuar fakteve të publikuara nga depuetja, ish-Ministri i Ekonomisë, Genc Ruli, ka skualifikuar pa të drejtë një kompani italiane gjatë dhënies me koncension të ndërtimit të hidrocentralit Bënçë-Progonat. Sipas denoncimit të deputetes, gjithcka është bërë për të favorizuar një tjetër kompani.

Por ish-ministri Ruli është thirrur më herët në të njëjtën prokurori edhe për një dosje tjetër të hapur e nën hetim, sikurse është ajo e hidrokarbureve apo për dosjen e procedurave të ndjekura përgjatë privatizimit të ish-ekspozitës “Shqipëria Sot”.

Ruli lakohet gjithashtu edhe në dosjen në hetim mbi marrëveshjen koncensionare për minierën e kromit në Bulqizë. Aktualisht për këtë dosje hetuesit po verifikojnë shkeljen ligjore me ndryshimin e marrëveshjes koncensionare të bërë nga ish-ministri Ruli me akuzën e parë “shpërdorim të detyrës”.

Një çështje tjetër e cilësuar si “hetimi i shekullit” nga ish-ministri Prifti ndodhet në duart e prokurorëve, i regjistruar për veprat penale kontrabandë me mallrat që paguhet akcizë dhe shpërdorim detyre. Prokuroria ka administruar gjithë dokumentacionin e shoqerisë ARMO që ka të bëjë me përpunimin e naftës bruto, sasisë së prodhuar të nënproduktit vergine si dhe transportimit dhe eksportimit të kësaj të fundit.

Nga ana tjetër kur prokuroria regjistroi nisjen e hetimeve pas deklaratave të deputetes demokrate, Albana Vokshi për atë që u njoh më pas si “dosja e 20 përqindeshit”, muaj më pas prokurorët i pushuan hetimet për shkak se faktet nuk ekzistonin sikurse pretendonte deputetja Vokshi.

Madje, partneri i saj, në dëshmitë e dhëna në prokurori kundërshtonte pikërisht ato që thoshte Vokshi publikisht. Ndërsa vetë Vokshi, ndryshe nga sa thoshte publikisht, në prokurori nuk dha asnje provë që të mbështeste deklaratat e saj….

http://www.24-ore.com/index.php/kronika/3956-prokuroria-tjeter-dosje-e-rulit.html

 

Berisha shkel ligjin e denoncimit të korrupsionit

Shekulli Online | 14/01/2011 |

Me fjalë është kalorësi antikorrupsion. Me vepra është kryeministri i qeverisë që themelet i ka të ngritura mbi korrupsionin. Ndonëse me një vendim të Këshillit të Ministrave të dhjetorit 2005, Sali Berisha në rolin e kryeministrit i nxiste qytetarët që të denonconin me fakte rastet e rënda korruptive në administratë, madje duke ofruar edhe një shpërblim të majmë, në realitet ai ka refuzuar çdo akuzë ndaj bashkëpunëtorëve të tij në qeverisje.
Siç ndodhi edhe në rastin më të fundit, dosjen kompromentuese, ku akuzohej zëvendësi i tij. Kryeministri Berisha deklaroi dje publikisht se e kishte injoruar këtë provë të korrupsionit galopant në qeverinë e tij, duke u shprehur se: „Është e vërtetë që Dritan Prifti më ka ofruar videon, por i kam thënë çojë ku të duash, është shumë e vërtetë“.
Sjellja e djeshme e Berishës është vetëm treguesi se në këtë vend vendimet dhe ligjet që bën qeveria janë për manipulimin e publikut, por jo për tu zbatuar. Në 19 dhjetor 2005, tre muaj pasi kishte marrë në duar Ekzekutivin qeveria e Berishës, me një VKM, krijoi Task- Forcën Antikorrupsion, duke imituar modele të huaja në përpjekjet e tyre në luftën kundër korrupsionit, ku do të bëhej transparenca e
plotë në prokurimet publike, privatizimet, liçensimet, pra në veprimtarinë e rëndësishme
qeveritare dhe në krye të saj do të ishte Kryeministri dhe ku do të përfshihen të gjitha
ministritë e linjës dhe sektorët kyç.
Paralelisht do të vendoseshin linjat jeshile, dhe këto
telefona do të ishin te kabineti i ministrit. Sipas projektit „Berisha“ me anë të një
regjistratori qytetarët do të bënin denoncimin e tyre dhe jo vetëm do të dëgjoheshin, por një ligj do të miratohej për këtë në mbledhjen tjetër të qeverisë. Po në këtë funksion, ishte vendosur rikthimi i shpërblimit të atij që denoncon krimin.
Sipas Berishës qytetari i cili faktonte me prova të pakundërshtueshme, do të shpërblehej me një përqindje të caktuar të bazës të fitimit që do të nxirrej nga ky denoncim dhe do të shpërblehej me disa rroga të caktuara të nëpunësit që i kërkonte para për t’i sanksionuar një të drejtë të ligjshme.
Ky operacion antikorrupsion do të zinte pjesën më të madhe të „arritjeve“ të qeverisë ‚Berisha“ në analizën e 100 ditëve të para të qeverisjes, në 27 dhjetor 2005. Sipas tij me vendimin e ngritjes së „Task-Forcës“ …

http://www.shekulli.com.al/2011/01/14/berisha-shkel-ligjin-e-denoncimit-te-korrupsionit.html

Die Lügen Garantien im Non-Stop Betrieb der Familie Salih Berisha.

Und wenn ein Salih Berisha, nun einen Brief an die EU – Commission schreibt, das er eine Garantie gibt, das die Albaner sich bei der Visa Freiheit 100% korrekt verhalten, wie dieser erbärmliche Innenminister sagt uns Eines: Garantien von dieser Personen (mit Klein Kinder Mentalität) sind Nichts wert, sondern lächerlich.

Kommentar: täglich werden Albaner über den Flugplatz Rhinas zurück geführt, welche sich illegal in der EU aufhalten.

NO MORE “SAVE FACE” IN ALBANIA

2011-01-16 00:00:00

Monika Shoshori Stafa (KERKO …

Kishte kohë që fjala “korrupsion” gati-gati ishte kthyer në njëfarë fjale agjitative. Por shqiptarët patën rast të njihen së fundmi se lidershipi i tyre, jo përmes të tjerëve, jo përmes besnikëve, jo përmes të afërmve, por në vijë partie e përdorin Shqipërinë për t’u pasuruar dhe pushtetin për ta shitur. Ditë dëshpërimi rënduan edhe mbi shtetasit më optimistë, të këtij vendi ndoshta dhe mbi vetë Kryeministrin e vendit, i cili nuk dihet ende në i jetoi ethshëm apo jo ato sekonda që numëroheshin të munguara në pamjet filmike.

…………

http://www.gazeta-shqip.com/opinion/65ab024365cd8c4e379cd1d530e8a0d3.html

Einige Ausschnitte, seiner kriminellen Umtriebe, u.a. mit Damir Fazllic.

Ein der wenigen Umwelt Behörden, welche etwas funktioniert: Die Puke Forst Behörde!Peinlich, wenn ein Salih Berisha, so dreist auch die Weltbank Leute anlügt, welche viel Geld investieren und den versprochenen Kampf gegen die Mafia und Korruption in Wirklichkeit sabotiert.Subashi, wurde nun entlassen, als Vize in der Wahl Kommission und als Fachmann!

2 Responses to “Salih Berisha und seine Lügen- Betrugs Show, mit dem Anti Korruptions Kampf”

  1. Insider sagt:

    Peinlich diese Geschäfte mit Damir Fazllic, noch dazu in Betrugs Grundstücks Geschäften (welche von der Staatsanwaltschaft für ungültig erklärt wurden, wie soviele andere Grundstücks Geschäfte auch rund um andere Drogen Geschäftsleute)Argita Berisha, Lulzm Basha, direkt in Betrugs Grundstücks Geschäfte verwickelt wie auch der Drogen Diplomat: Rrahman Selmanllari. Gigantische Grundstücks Betrugs Urkunden in Orikum, wie bewiesen

  2. Insider sagt:

    Edi Rama erklärt, das das System bleibt, auch wenn Ilir Meta abgedankt hat.