Der „Sacra Corona Unita“ Mafia Boss: Albino Prudentino (Geschäftspartner der Mafia Ministerin Familie Majlinda Bregu) wurde heute ausgeliefert

 Albino Prudentino, Langzeit Partner der Albanischen Mafia und der Politiker Prominenz, auch um Lefter Koca, Ilir Meta, Fatos Nano, wurde heute ausgeliefert. In der kriminellsten Stadt von Albanien, Vlore, war absolut jeder Beamte, Politiker ein Freund und Geschäftspartner der Apulischen Mafia und das teilweise seit über 35 Jahre, denn den Zigaretten Schmuggel, gab es schon in der Enver Hoxha Zeit, mit Schnell Booten. Heute früh um 6 Uhr wurde er über den Flugplatz Rhinas ausgeflogen. Es erinnert an den verhafteten Staatssekretär Almir Rrapo des Aussenministers Ilir Meta, Chef der Skrapari Bande, der an das FBI ausgeliefert wurde vor 5 Wochen.

Almir Rrapos

Staatssekretär Almir Rrapo, verhaftet und ausgeliefert, auf der „Most wanted“ Liste des FBI und natürlich enger Partner des Ministers Ilir Meta, einem der kriminellsten Gestalten in Albanien und Partner der UCK Top Mafia Terroristen. Ilir Meta, wurde unter dem dreisten Kriminellen Joschka Fischer, als „Reforme“, verkauft, obwohl sein Drogen schmuggel, allgemein damals schon bekannt war. DAW und FES Partner natürlich und damit vom Steuerzahler finanziert.

Jusitz Minister Buja Nishani unterzeichnet den Auslieferungs Vertrag mit Italien

1 Jan 2011 / 11:21

Albania Extradites Suspected Italian Mob Boss

Albino Prudentino, one of the alleged leaders of the Italian mafia, was extradited to Italy on Tuesday, several months after he was arrested in southern Albania.

Besar Likmeta

Tirana

Prudentino was detained early on Sept. 29 in the city of Vlora by Albanian and Italian police in a joint operation mounted by the Albania General Prosecutor’s office and Italian anti-mafia prosecutors in the city of Lecce.

“Prudentino is considered one of the heads of the Italian crime syndicate, the Sacra Corona Unita,” Albanian police said in a statement.

An international warrant was issued for Prudentino’s arrest on September 20 by the main court of the city of Lecce, charging him with “mafia criminal association, drug trafficking and robbery”.

His detention was part of an international anti-mafia operation codenamed “Calipso,” which led to the arrest of seven other suspects in Italy and one in Thailand.

The arrests followed moves by Albanian and Italian prosecutors to co-operate in the fight against organised crime on both shores of the Adriatic Sea.

11 Janar 2011 – 09:13 | Shqiperi
„>Bosi i Sacra Corona ekstradohet nga Tirana në Itali

>

Bosi i Sacra Corona ekstradohet nga Tirana në ItaliTIRANE-Nën masa të rrepta sigurie dhe në fshehtësi Albino Prudentino, bosi i “Sacra Corona Unita” është ekstraduar sot në mëngjes drejt Italisë. Në orën 06.00 të mëngjesit të sotëm, (11 janar) 66 vjecari është nisur nga aeroporti ndërkombëtar “Nënë Tereza”, për të flutuar me linjën Al Italia drejt aeroportit të Fiumicinos në Romës.Operacioni është kryer në sekret të plotë, dhe është kryer nga forcat e policisë së Burgjeve dhe agjentët e interpol.Prudentino do të gjykohet në Itali për organizim kriminal të tipit mafioz dhe trafik droge.

Bosi i “Sacra Corona Unita“ u arresta më 29 shtator 2010 në një nga lokalet në pronësi të tij në zonën e „Ujit të Ftohtë“ në Vlorë. 59 vjecari qëndronte në Shqipëri prej disa kohësh dhe dispononte pasuri të paluajtshme si lokale, shtëpi dhe kazino.

Ai u prangos me urdhër të lëshuar nga gjykata e Leçes në Itali për akuzat „bashkëpunim kriminal i tipit mafioz“, „trafik droge“, si dhe „grabitje në rrethana rënduese“, vepra të parashikuara nga Kodi Penal italian, të cilat nëse vërtetohen, e dënojnë Prudentinon me më shumë se 25 vjet burg.

Prudentino u transferua dje nga Vlora në qelitë e burgut 313 në Tiranë për të qenë më pranë aeroportit  Nënë Tereza. “Gazeta Shqiptare” duke iu referuar burimeve zyrtare të Policisë së Shtetit dhe drejtorisë së Burgjeve shkruan sot se transferimi është bërë nën masa të rrepta sigurie.

Në dhjetor Gjykata e Apelit të Vlorës lejoi ekstradimin e mafiozit italian. Procedura u firmos dhe nga Ministri i Drejtësisë, Bujar Nishani.

Arrestimi i Prudentinos u bë në kuadër të operacionit të koduar “CALIPSO” organizuar nga Policia e Shtetit në bashkëpunim me Prokurorinë e Përgjithshme, dhe në koordinim me Karabinierinë e Lecces. Ky shtetas akuzohet se gjatë viteve 2005 deri më 2009, në Mesagne, Ostuni dhe në rrethinat e Brindisit, ka marrë pjesë në një organizatë kriminale e tipit mafioz, me qëllim trafik droge dhe grabitje në rrethana rënduese.
(s.g/balkanWeb)

Lidhje te tjera

VIDEO: Bosi i Sacra Corona ekstradohet nga Tirana në Itali

Albania PM Lashes Out at Banks and Telecoms

The usually business friendly Albanian Prime Minister Sali Berisha has accused mobile phone operators and banks of overcharging Albanians for their services.

2 Responses to “Der „Sacra Corona Unita“ Mafia Boss: Albino Prudentino (Geschäftspartner der Mafia Ministerin Familie Majlinda Bregu) wurde heute ausgeliefert”

 1. admin sagt:

  Seizing Prudentino’s possessions
  06/04/2011 16:15

  Based on the law of organized crime strike and prevention, Serious Crimes Prosecution submitted to Court the request for seizing the possessions of three Albanians and other three Italian citizens, one of whom is Angelo Prudentino, Albino Prudentino’s son.
  Albino Prudentino was extradited to Italy at the beginning of this year, as a Sacra Corona Unita member.

  Tirana Prosecution is investigating on money-laundering suspicions against Prudentino and other persons connected to him. Serious Crime Prosecution requested the confiscation of the three anonym company activities in which Angelo Prudentino owns shares.

  According to documentation that Top-Channel secured by the Serious Crimes Court, prosecutors requested the seizing of “Bet Plus”, “Casino Italia” and “Betting System Albania” companies.

  The prosecution says that Angelo Prudentino owns 90,000 shares on the “Bet Plus” company, with a capital percentage of 4500 and cash contribution of 90 million leks (635,388 Euros).

  ……….

  http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=169

  TIRANA, Albania – Albanian officials say they have extradited to Italy a suspected Mafia boss wanted on charges related to kidnapping, cigarette and drug smuggling.

  59-year-old Albino Prudentino has been flown to his country of Italy where he has been accused of playing a major role in Sacra Corona Unita, or United Sacred Crown, a Puglia Mafia criminal organization based in southeast Italy and crime cohorts of the Russian and Albanian mafias

  Albanian police say Prudentino was arrested on an international warrant in southwestern Albania.

  A police statement Tuesday said that from 2005 to 2009 Prudentino was allegedly involved in illegal activities in the Italian city of Brindisi and its surroundings

  http://af11.wordpress.com/2011/01/11/mafia-drug-trafficker-albino-prudentino-extradited-to-italy/